Paus Paulus legt Concilievaders zijn ram voor Felle wind boven Noordzee wordt duiven noodlottig Wezen, hervorming en eenheid - gesprek met de wereld Wij vragen afgescheiden broeders om vergiffenis Landdag St.-Adelbert aan Teilhard de Cha Heenvluchper Dakota ging heel wat beter! O .,IK ZAL MEER SPREKEN DAN SCHRIJVEN" Alle Kerken zoeken IHtarseïiaSR's |os Ivoor uw kleuter 75 koUenJeomp Meer kennis Th. Steinmetz (78) uit Breda overleden „Tc weinig mensen voor al het werk" Kerk is loyaal Kwaadwillige slak school in brand ziet 't modern DAGBLAD VOOR ZEELAND Noordwesterbuien Met minder ceremonieel AMSTERDAMSE POLITIE MEENT: RESULTATEN PARKA COATS 59.75 - 79.75 lïfffTgTTETSia 1 of 13 belletjes? Betaal per kwartaal! 103e JAARGANG No. 24398 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave; N. V. Uitg. Mij. Neerlandïa Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L J. v. 't Westende. Bureaus: Breda Reigerstraat 16 Tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 MAANDAG 30 SEPTEMBER 11963 Abonnementsprijs m.i.v. 1 oktober 8,70 per kwartaal, exd. 0,20 in casso; 9,90 per post exd. 0,35 incasso; 0,67 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: Usbaanstraat 24 - telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) Paus Paulus VI, die reeds daags na zijn keuze op 21 juli zich achter de Concilie idee van Joannes XXIII stelde, beklem toonde in het begin van zijn rede, dat hij „geen verlangen koesterde naar men selijk heersen", dat in hem „geen zucht was naar exclusieve macht", maar slechts de wil en de wens om als opperherder de goddelijke opdracht uit te voeren. Nadat de paus verklaard had te hebben afgezien van het uitgeven van een ency cliek om daarin zijn program te ontvou wen, nadat hij ook had gezegd in de toe komst door het woord zijn gedachten te zullen verkondigen, liever dan door lan ge geschriften, begon hij met een woord van verering tot paus Joannes. Hij richt te zich rechtstreeks tot zijn overleden voorganger: „Ja. geliefde en vereerde Joannes, u zij dank en eer, dat u door goddelijke ingeving het Concilie hebt bij eengeroepen. Gij hebt dat geheel alleen gedaan en gij werd daartoe door geen enkele omstandigheid van buiten ge dwongen". Duidelijk noemde de paus de tegen stand, die zijn voorganger had ontmoet van integralisten, die menen dat het hoog ste gezag dat de paus en de Kerk van Christus ontvangen heeft, genoeg is om zonder hulp van de oecumenische Con cilies de Kerk te kunnen leiden. Tegen deze en andere stromingen in heeft paus Joannes duidelijk gesteld dat het Conci lie niet tn de eerste plaats moet dienen om gaten in de wetgeving te dichten. Paus Joannes heeft in het bijeenroepen van het Concilie aan de hereniging gedacht. Paus Paulus merkte op, dat zijn voorganger zo wel door de Kerk als door de wereld werd beschouwd als een profetische stem voor deze eeuw. De richtlijnen van Joan nes XXIII zijn ook nu niet vergeten en blijven onverminderd gelden. In het verdere verloop van de toe spraak tot de Concilievaders ontvouwde paus Paulus het program van het Conci- (Advertentie) mm fflii S 'Honty-coatS* met extra warmé wi niervoer ing nu ook voor uw kleuter. Kom eens kijken bij Hol- lenkamp hoe leuk zé staan (en Hoe warm xe lijnt) Vele modellen. 4 jaar Kleine stijging per maat. lie, zoals dat nu onder zijn leiding zal worden voortgezet. „Wij moeten Christus aan ons zelf en aan de wereld rond ons verkondigen", aldus de paus. Nadat de paus daarop de vier punten had opge somd: zelfbewustzijn, hervorming, her eniging en gesprek met de wereld, werkte hij deze afzonderlijk uit. Ten aanzien van de eerste taak van het Concilie, in de Kerk het bewustzijn van haar taak en zending tot een leven de werkelijkheid te maken, nam hij als uitgangspunt het schema over de Kerk, dat als allereerste punt van de agenda in de tweede zitting aan de orde komt. De laatste tijd zoekt de Kerk echt naar haar eigen beeld: het Eerste Vaticaanse Concilie is er al mee begonnen en de hele ontwikkeling van de maatschappij en van de menselijke verhoudingen heeft het verlangen naar diepere kennis verleven digd. aldus de paus. .Alle christelijke kerken zoeken er naar, zelfs na 20 eeuwen zwerven naar de hemel. En dat kan ook, want de men selijke geest maakt steeds vorderingen. De tijd schijnt aangebroken dat dit ook ten aanzien van de Kerk geschiedt. Dat hoeft niet in plechtige dogmatische defi nities te gebeuren, maar in de woorden van Christus zelf en in die van de eer biedwaardige traditie. En dan in een uit spraak van het gezagvolle leerambt. Daarin zitten voor de theologie zoveel mogelijkheden, dat ook de niet-christenen dat kerkbegrip met belangstelling be zien", zei de H. Vader. BREDA Eindstraat hoek Houtmarkt IN NICE heeft de politie het lijk van een Rotterdamse vrouw gevonden. Naast haar lichaam lagen twee lege buisjes waarin pillen hadden gezeten. HET RUSSISCHE regeringsblad „Izwes- tia" heeft er een nieuwe rubriek bij waarin uitsluitend China wordt gelaakt. De Russen hebben in China te lijden on der rassendiscriminatie, zo stond in de laatste aflevering te lezen. EEN VLOERZNFABRIKANT in Slik kerveer eist van de staat 140.000, omdat ondanks zijn weigering in orde bevonden boeken door de belastingrecherche ge controleerd werden. Daardoor voelde hij zich in zijn goede naam aangetast. MEJ. Mr. J. c. Rutgers (AR) en ir. P. J. Lardinois (KVP) zijn benoemd tot lid van het Europees parlement. VIER TSJECHISCHE toeristen zijn niet teruggekeerd aan boord van een Rus sisch schip, dat hen naar Tunesië zou vervoeren. Minstens een van hen heeft öe Italiaanse regering om politiek asiel gevraagd. MINSTEN 30 personen zijn omgekomen bij een ontploffing in een vuurwerkfa briek op Formosa. In Zuid-Korea vielen U doden te betreuren toen een stoom ketel in een papierfabriek ontplofte. J Verwachting medegedeeld door het t K.N.M.I., geldig tot vanavond: i Over het algemeen veel bewolking t met enkele buien. Krachtige tot har- de, aan de kust tijdelijk harde lot i stormachtige noordwestelijke wind. J Weinig verandering in temperatuur. 4 Vandaag: zon onder 18.22 uur. Maan i i SP uur- i j^pjgen: zon op 6.39 uur. Maan onder J t J.47 uur. In een indrukwekkende en soms zeer bewogen toespraak tot de Concilievaders heeft paus Paulus VI gisteren de doelstellingen van het Concilie opnieuw en duidelijk gesteld. Het zijn er vier. Ten eerste het zich van eigen wezen bewust worden der Kerk, ten tweede het aanbrengen van hervormingen, ten derde het streven naar de her eniging en ten vierde het aangaan van het gesprek met de wereld. De paus, gezeten op zijn troon boven de confcssio, heeft in zijn toespraak, welke bijna 50 minuten duurde, de 2400 in de Sint Pieter verzamelde Concilievaders, Periti en waarnemers, gewezen op de betekenis van het Concilie: „Hier is echt het college der apostelen in zijn voortzetting bijeen, hier is de Kerk als liefdesgemeenschap en als mystiek lichaam tezamen, hier staat zij tegenover God na 20 eeuwen pelgrimage door de wereld". De paus sprak dan over het tweede hoofdstuk van het schema der Kerk en zei dat na de definitie van het pausschap op het Eerste Vaticaanse Concilie, nu de bepaling van het episcopaat en zijn ver houding tot de paus grondig bezien moest worden. Evenzeer noemde hij de andere hoofdstukken. De paus wees hier op de mogelijkheid voor een „effectief en ver antwoordelijk deelhebben der bischoppen In het Bredase St.-Ignatiusziekenhuis is op 78-jarige leeftijd overleden de heer Th. Steinmetz, voorzitter van de katho lieke diocesane bond van bejaarden en gepensioneerden, voorzitter van de ka tholieke landelijke unie van diocesane bejaardenbonden en lid van diverse or ganisaties op het terrein van de bejaar denzorg. Ook was hij een van de pioniers van de katholieke arbeidersbeweging en lid van het hoofdbestuur van de r.-k. metaalbe- werkersbond „St.-Eloy". Tijdens de oorlog was hij werkzaam in de kolendistributie en moest hij onderduiken om aan arres tatie door de Duitsers te ontkomen. Als voorzitter van de Bredase K.A.B. richtte hij de K.A.B.-kunstkring op. Was de zorg voor de arbeiders zijn etr- ste levenswerk, na zijn pensioen bouwde hij zijn tweede op: de zorg voor de be jaarden. voor wie hij een groot pionier is geweest. Zijn verdiensten werden erkend door zijn benoeming tot ridder in de orde van Oranje-Nassau en door het erekruis Pro Ecclesia et Pontifice. Dinsdag cm elf uur wordt m de Chris tus-Koningkerk te Breda de plechtige Requiemmis opgedragen, waarna de ter aardebestelling volgt op het kerkhof Zui len. aan het centraal bestuur der Kerk". Het tweede doel van het Concilie: her vormingen, besprak paus Paulus uitvoe rig. Hij noemde drie zaken die moeten veranderen: er moet meer kennis komen van het woord Gods en er moet meer eer bied voor worden aangekweekt, de Kerk moet een echte kerk der liefde worden en zij moet veel liturgischer handelen. Ten aanzien van de hereniging het derde doeleinde van het Concilie wees de paus eerst op de oecumenische bewe gingen in de niet-katholieke kerken. De houding van het Concilie ten aan zien van de gescheiden broeders en dit mogelijke pluralisme in de eenheid is duidelijk. De Kerk wil, aldus de paus, dat de oecumene werkelijk universeel is. De eenheid wordt nu nog gehoopt, maar kan morgen werkelijkheid zijn. Daarom is dit Concilie ook tegelijk een uitnodiging, een verwachting en een wil broederlijk aan de authentieke oecumene deel te nemen. Zich wendend tot de waarnemers richtte paus Paulus een groet tot alle kerken: „Wanneer wij ook schuld Paus Paulus VI tijdens zijn ope ningsrede van de tweede zitting van het tweede Vaticaanse concilie. (Telefoto) „Na een tijd van afzijdigheid, gevolgd door een periode van min of meer wel willende neutraliteit, is de houding van liet hoogste gezag in onze Kerk thans zo positief geworden ten aanzien van het internationale werk en worden wij opge roepen tot activiteit op zo'n breed terrein, dat de geschikte krachten er eenvoudig weg niet zijn". Aldus de voorzitter van de St.-Adel bertvereniging, dr. F. J. C. J. Nuyens in zijn rede, waarmede hij de Landdag 1963 van zijn vereniging in Eindhoven open de. De Landdag 1963 was gewijd aan de persoon van prof. Teilhard de Chardin s.j. Dr. Nuyens sprak uitvoerig over de mens Teilhard, dr. J. Segaar over de ge- dachtenwereld van Teilhard de Chardin, waarna dr. N. M. Wildiers o.f.m. kap. de vraag uiteenzette of een christologische kosmologie mogelijk is. In zijn openings woord herdacht dr. Nuyens paus Joannes. In het bijzonder belichtte hij diens open heid en onbevangenheid. In het bijzonder ook vermeldde hij de encycliek Pacem in Terris van paus Joannes. In dit verband maakte dr. Nuyens ook de opmerking dat de openheid, die paus Joannes bracht, geen deskundige leken genoeg vindt om haar in de praktijk uit te voeren. Dr. Nuyens vreest, dat dit gebrek aan katho lieken, die geschiktheid en ambitie heb ben voor het werk in de internationale organisaties, „in onze generatie wel niet geheel ingelopen zal kunnen worden". Dr. Nuyens beval bijzondere bestude ring van de encycliek in de afdelingen aan, want zo zei hij wij hebben hier een taak ten opzichte van onze kinderen. Kunnen wij hen niet wijzen op het aan trekkelijke van een loopbaan in deze richting? Beschikken wij juist in onze milieus niet over de mogelijkheden onze kinderen en een steeds meer één wor dende wereld een zekere internationale oriëntering te geven? Uitvoerig ging dr. Nuyens vervolgens in op de Adelbertvereniging als ideeën- en werkcentrale. De enquête over onder werpen voor bestudering in eigen kring heeft uitgewezen, dat er voorlopig nog werk genoeg is. Een van de voorstellen wil een kleine landelijke gespreksgroep vormen om met uitgezochte communis ten in een open discussie te treden, ech ter niet in de vorm van een open forum voor radio of t.v. of anderszins, doch in besloten bijeenkomsten. Publikatie van de gespreksresultaten zou eventueel latei- kunnen plaatshebben. Met minder omvangrijk ceremo nieel, maar nog steeds bijzonder in drukwekkend, heeft paus Paulus VI gisteren de tweede zitting van het Tweede Vaticaanse Concilie geopend. Hij heeft afgezien van de plechtige intocht via het Sint-Pietersplein, zo als paus Joannes deed. Hij heeft er ook van afgezien wederom staats hoofden en regeringen uit te nodigen. De reden hiervan is. dat Paulus VI beslist de indruk heeft willen vermij den dat hij de door paus Joannes be gonnen arbeid opnieuw begon. Hij zet het werk voor zijn voorganger voort. Rond negen uur begon de intocht der Concilievaders (een juist aantal is niet te verkrijgen, maar officieel noemt men het getal 2194)), via de trap van Bernini en het voorportaal van de St.-Pieter naar hun plaatsen in de basiliek. Ondertussen verenigde paus Paulus VI zich met de kardina len in gebed in de Paulijnse kapel. Tegen tien uur werd hij in de sedia gestatoria langs dezelfde weg als de Concilievaders naar de Sint-Pieter gedragen. Zijn gestalte kaarsrecht in de draagstoel, zijn gezicht streng in getogen, zo nu en dan een kort zege nend gebaar. In de Sint-Pieter steeg hij van de draagstoel om te voet naai de bidstoel voor het pausaltaar te gaan, een symbolische handeling ten einde de wereld de collegialiteit van paus en bisschoppen aan te duiden. dragen aan de scheiding, vragen wij God en u vergiffenis. Wanneer gij u door ons ooit beledigd voelt, vragen wij dat eveneens. Wij van onze kant zijn bereid alle beledigingen te ver geven die de Katholieke Kerk zyn aangedaan. De hemelse Vader moge deze schuldbekentenis aanvaarden en ons allen in een echte broederlijke vrede bijeenbrengen". Paus Paulus VI verzekerde voorts dat de taal der Kerk vredelievend en onvoor waardelijk loyaal is, zonder valstrikken of tijdelijke belangen, want, zo zei hij, het geloof is het beginsel van de een heid, niet van onderscheid of scheiding. En tot de kerken, die geen waarnemers gezonden hebben, richtte de paus zich eveneens en wilde vooral drie dingen dui delijk zeggen. Bij het zoeken naar een heid streeft de Katholieke Kerk geen nevendoelen na en bedrijft vooral geen politiek. Bovendien is zij vervuld van diepe eerbied voor het geloofserfdeêl dat bij de gescheiden broeders bewaard is en tenslotte blijft zij hopen op God, bij wie alles mogelijk is. Over het vierde doeleinde van het Con cilie verklaarde de paus dat het Concilie een brug wil slaan tussen de Kerk en de moderne wereld. De boodschap die de bisschoppen bij het begin van het Conci lie vorig jaar tot de wereld richtten, bewijst, aldus de H. Vader, dat het Con cilie zich niet alleen met de interne za ken der Kerk wil bezighouden, maar ook met de wereld om ons heen, waarmee het een gesprek wil beginnen. Maar die wereld vertoont ook vele schaduwen. De paus bedoelde hier te zeggen (en hij wees daarbij naar de lege plaatsen in de Concilie-aula), dat de Kerk in vele gebie den in de wereld harde slagen krijgt toe gebracht die ook het Concilie treffen. ..Wat smart het ons te zien hoe in be paalde landen de godsdienstvrijheid met andere principiële rechten van de men sen onderdrukt wordt door beginselen en methoden van politieke, racistische of anti-godsdienstige intolerantie". Ook het atheïsme, dat met de technische vooruit gang groter wordt, noemde hij een der grootste kwalen van de hedendaagse we reld. In het slot van zijn rede noemde paus Paulus al degenen waaraan de Kerk-in- Concilie bijzonder denkt: de armen, de wetenschapsmensen, de arbeiders, de po litici, de jeugd, de nieuwe volkeren en ook de andere godsdiensten, „die de zin voor God bewaren, die in daden van op rechte vroomheid God vereren en op dit geloof en handelen de beginselen van het zedelijke en sociale leven vestigen". Het is zeer waarschünlyk dat de brand in een scholencomplex aan de Jan Toor- opstraat in Amsterdam moedwillig is ge sticht. Vierhonderd leerlingen werden „dakloos". Er werden ten minste drie brandhaarden ontdekt, doch aangezien het vuur zijn werk grondig heeft gedaan er bleef van de uit drie barakken be staande school niets over is het moei lijk eventuele stille getuigen te vinden. Met het zoeken daarnaar is de politie de hele zondag bezig geweest. Een brand in de directiekeet aan de nabijgelegen Comeniusstraat, waarvoor de brandweer bijna drie kwartier eerder was uitgerukt, is vrijwel zeker ook aan gestoken. Nabij de keet werd een in pe troleum gedrenkt stuk zeildoek gevon den. Op de terugweg naar de brandweer kazerne zagen de brandweerlieden bij de Jan Tooropstraat een vuurgloed. Dat was slechts een goed half uur later. Ze kon den toen meieen weer aan het werk gaan. Twintig mensen, die in het tekenlokaal en een theorielokaal van de school de nacht doorbrachten, hebben zich ternau wernood in veiligheid kunnen stellen. Zij werden bij buurtbewoners ondergebracht. Omtrent de totale schade van de brand tast men nog in het duister. De twee ont ploffingen die zich tijdens de blussings- werkzaamheden hebben voorgedaan, zijn volgens het brandpiket waarschijnlijk ontstaan door een opeenhoping van gas. Pas toen het sein .brand meester" was gegeven, slaagde mén er in de gasleidin gen af te sluiten. In brandweer- en politiekringen treft men een vergelijking tussen deze school- brand en die in het christelijk lyceum Buitenveldert twee jaar geleden. Ook deze school brandde in korte tijd geheel uit. Brandstichting werd als vermoede lijke oorzaak genoemd, doch een dader werd nimmer gevonden. Bij de foto: De brandweer kan wei nig uitrichten tegen de laaiende vlammen. 'Advertentie) (Van onze sportredactie) Eastleigh, gondag - Honderden Wes'tbra- bantse en Zeeuwse liefhebbers keken zon dag tevergeefs naar hun duiven, die ze in gezet hadden op de vlucht Eastleigh. Ve le duivenmelkers' za gen niets of slechts een klein gedeelte van de beestjes terug, en de oorzaak hiervan laat zich momenteel nog raden. Er zijn namelyk twee mogelijkheden: óf de dui ven vlogen door de harde wind, die ze van achter hadden, hun standplaats voorbij (en ze sullen hopelijk dezer da gen op de basis weerkeren), óf ze zijn verzeild geraakt in een fikse storm bo ven de Noordzee, en dan is hun lot een zeemansgraf. Organisatorisch is „Eastleigh" een enorm succes geworden, en dat is dan het grote nieuws, omdat de afdeling West-Brabant-Zeeland het vervoer per vliegtuig liet plaatsvinden. Dat het voor de liefhebbers minder prettig afliep, is een feit, waar men weinig aan kan doen. Toch zag het er niet naar uit, dat de 400 km uit Engeland in een slijtageslag zou eindigen. Want toen de DC-3, me't aan boord ongeveer 1500 duiven, op het knusse vliegveld vlakby Southampton landde, stonden daar een aantal leden van de plaatselijke ,,Pigeon-club" breed zwaaiend met gunstige weerberichten. Ook de gegevens van Nederlanddie ze opgevraagd hadden, gaven niets dan goeds. De duiven zouden met de wind mee vliegen, terwijl de lucht helder en Het was een hele drukte in het in- korvingslokaal (zaal Wilhelmina) te 'Roosendaal, vanwaar de dui ven zaterdagnacht vertrokken, richting Zestienhoven. Om even tuele fraude tegen te gaan, kreeg elke duif een stempel, met geheim nummer op de vleugel. Hier een plaatje van deze bezigheid. Terwijl J. Dekkers (rechts met peteen duif aangeeft, drukt Chr. Matthijs- sen het nummer op de vleugel. Uiterst rechts H. Rcnkels en links van de heer Dekkers, het be stuurslid S. van Veen. Uiterst links voorzitter W. Hopstaken Advertentie* klaar beloofde te worden. Het gezicht van chef-convoyeur Cees van Ekelen was dan ook één brede lach, toen om half zeven de eerste lichtstralen doorbraken. Even later echter, zag hij met zijn ken nersoog, voortekenen dat het wel eens anders zou kunnen uitpakken dan alle weerberichtten tezamen vertelden. Doch omdat het op de geplande tijd van los sing (7 uur) uitstekend weer was en het zicht uitmuntend, gaf Cees van Eke len op de minuut af het sein tot vertrek. ■Dat het een kwartier later licht begon j te motregenen, het weer opnieuw op klaarde en later twijfelachtig werd kon hij ook niet helpen. Zondagavond kon men ons vanzelf sprekend nog maar een voorlopige stand van zaken geven, met lang niet alle resultaten. Vast stond toen, dat vele duiven niet gearriveerd waren en de heer C Levolger uit Bergen op Zoom (op 11.29) het eerst „klokte". Andere, nog niet volledige gevens: in Goes noteerde L. Baart 12.05, J. de Wit te (eveneens Goes) 12.30, en ons eigen ..Wit oogske" bleef wat achter met 1.37, maar is nog altijd goed voor een tweede prijs in het rayon; o zo! Voorzitter W. Hopstaken, van de afde ling West-Brabant-Zeeland, noemde de vlucht een groot succes. Hij vatte z'n commentaar alsvolgt sa men: „We zijn nooit uitgegaan van het ^standpunt winst of verlies, dat liet ons 'Siberisch koud. We wilden alleen kijken hoe het vervoer per vliegtuig gaat. En dat is ons uitstekend, ik mag wel zeggen voortreffelijk bevallen. Vervoer door de lucht biedt beslist perspectief en we zul len trachten in 1964 zo veel mogelijk op jdeze manier te reizen. Het betekent al leen maar voordeel voor de liefhebbers, die er nu van verzekerd zijn. dat de dui ven in dezelfde conditie starten, als waarin ze ingekorfd werden. Tja, en wat het resultaat voor de liefhebbers betreft: we kunnen er uiteraard weinig aan doen. Degenen die gokken moeten de consequenties zelf dragen; zij die ons behulpzaam waren bij dit experi- duifduiment, hadden het verlies van een duif er graag voor over. Ik ben meer dan tevreden". Wat het vervoer per vliegtuig betreft, we hebben zelf kun nen constateren, dat de duiven zich uit stekend op hun gemak voelen. Niet ner veus, of wat ook. Het is in alle opzichten geslaagd, deze Engeland-vaart. In onze krant van morgen, dinsdag, komen we uitvoeriger terug op het ex periment van Westbrabant-Zeeland en hopen dan ook meer uitslagen te heb ben. deze week voor heren: In waterafstotende changeant kwaliteit, met warme ultknoop- bare vachtvoering SYRIË heeft Nasser weer eens een hak gezet. Het land gaat samen met Irak een „democratisch-socialistische-volks- staat" vormen. Andere landen, ook Egypte, mogen desgewenst meedoen. EEN WESTBERLIJNSE inspecteur van politie is overleden als gevolg van op winding tijdens een soort-Gestapo-on- dervraging door de Oostberlijnse politie. Daartoe was hij onder geweld naar Oost- Berlijn vervoerd. Wie is beweeglijker dan de vrouw des huizes? Zij holt in J J haar huis van kamer naar keu- ken, van boven naar beneden, J van voor naar achter en omge- J keerd, tientallen keren per dag. J En dan die bell J Verminder althans dat gedraaf t J naar de voordeur. Betaal uw J abonnementsgeld op Dagblad i De Stem voortaan per kwartaal J in plaats van per week. En als U een girorekening hebt, machtig J ons dan het abonnementsgeld t 8,70 per kwartaal) daarvan J automatisch af te schrijven. Een J desbetreffend machtigingsformu- lier zenden wij U op aanvraag gaarne toe. J Maak het u zelf gemakkelijk: J I

de Stem | 1963 | | pagina 1