KLEINSTE KLANTJES Ware uittocht naar Saoedi-Arabië Broedertwist tussen Saoed en prins Faisal Niet aan. denken! Spanningen Verzetje Ommekeer Schlagers „Ik kom volgend jaar terug*' Stoffelijke resten gevonden van vrouw en meisje Voorraadschuur in brand le Serooskerke Hoofd der school J. Kaan gaat met pensioen 75, 250.- VROOM DREESMANN DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 30 SEPTEMBER 1963 OOSTERS SPROOKJE Bij WENEN IS AFGELOPEN (Eigen buitenlandse dienst) Koning Saoed van Saoedi-Arabië, die met een kudde van haremdame», zonen, dochters en ]>ersoneel in de afgelopen maanden in hotels in Hinterbriihl, in de onmiddellijke om geving van Wenen gewoond heeft, is definitief naar huis teruggekeerd. Tijdens de afwezigheid van de koning schijnt zich in zijn koninkrijk van alles te hebben afgespeeld. Dit blijkt wel uit het feit, dat kroonprins Faisal, tevens minister president en broer van koning Saoed, maatregelen genomen heeft om de absolute macht van de koning te beknotten en hem zelfs, als het nodig mocht blijken, uit het land verwij derd te houden. Met een enorme bagage, o.a. diverse vertrokken. Men zegt, dat deze bagage nieuwe auto's is het koninklijk gezel- alleen reeds meerdere miljoenen guldens schap vanaf het vliegveld Schwechat moet hebben gekost! Het verblijf in Hinterbriihl, waar koning Saoed een langdurige medische benandeling onderging van de bekende Weense internist professor dr. Fellinger, schijnt de koning en zijn hof uitstekend bevallen te zijn, ondanks de gramschap, die nieuwsgierige reporters en vooral persfotografen door hun hardnekkige jacht op plaatjes, vooral van harem dames bij hem opwekten. Het bonte, weelderig levende gezelschap was nu eenmaal onderwerp voor pikante blad vulling en het publiek heeft er zich kostelijk mee geamuseerd. Hoewel er ook stemmen opgingen, die verkondig den, dat het verblijf van koning Saoed toch eigenlijk maar een beschamende geschiedenis was. Had men zonder aan zien des persoons de vet toegepast, dan had men deze gast duidelijk moeten maken, dat zijn situatie niet past in het raam van de wetten des lands. Maar voor een zo rijke gast, die het geld als water liet stromen, drukt men desnoods gaarne beide ogen toe. Te meer omdat hij iedereen al weer lekker gemaakt heeft met de mededeling, dat het het volgende jaar weer met uitgebreid gevolg naar Hinterbriihl komt. De luxu euze villa Hummer heeft hij al weer gehuurd, terwijl een groot aantal klei nere villa's in de omgeving bestemd is voor het gevolg. Jen in de Arabische landen. In het kader van deze broedertwist passen dan ook de berichten, dat een troonsafstand van koning Saoed nog slechts een kwestie van tijd zou zijn en dat de regering het bovendien wenselijk zou vinden, dat hij voorlopig niet naar Saoedi-Arabië te rugkeert. Drie maanden geleden verlegde koning Saoed zijn hof naar het Oostenrijkse forenzendorp. In zijn gevolg waren enige dozijnen haremvrouwen, zwaarbe- wanende lijfwachten, grote prinsen en kleine prinsen, lijfkoks, kamerbedienden en diensters en wat verder tot de leven de have van het hof van een oosters potentaat behoort. De 61 jaar oude ko ning was zeer ziek en hij stelde zich onder behandeling van gerenommeerde Weense artsen. Toen hij in mei in We nen aankwam, kon hij nauwelijks nog lopen en dagen lang lag hij in de kli niek van prof. Fellinger in een zuur stoftent. Na drie maanden blijkt hij aar dig te zijn opgeknapt, maar de bloeds omloop is nog niet in orde en een per manente maag- en darmstoornis bezorgt hem nog veel moeilijkheden. Aanvan kelijk woonde koning Saoed in het luxueuze hotel Imperial aan de Ring in Wener?, maar prof. Fellinger achtte een rustiger omgeving dringend nodig en zo kwam de vorst in Hinterbriihl terecht, een der meest geliefde gebieden voor zondagsuitstapjes der Weense bevolking. Dat Saoeds gezondheidstoestand niet de enige reden van zijn verblijf in Oosten rijk was, werd spoedig duidelijk door de berichten uit Saoedi-Arabië over po litieke spanningen tussen Saoed en kroonprins Feisal. Als het er alleen om gegaan was de meest deskundige medi sche hulp te verwerven, dan had hij die ook wel in zijn privé-kliniek in Riad kunnen krijgen, een kliniek, die qua uitrusting voor geen Europese onder doet. ■pfi.i}Ss;qoeui aSiAaq uaa puajnp;aooA uiaq ua3ai UaoA 'u9§(OAdo fez rueui -uaa uiaq ua ipjaj iuapisaad-ja;siuiui sie guuaïaj ap sip 'lesiej -iaojq ajaguoC ufiz 'Pfïl azap uba uasia ejeioos ap uba ;jaaq 3api uaa3 aAjcq.iap ua pfaaaM ap uj piaq^fiia^jaM ap ueA ijaaq sijou uaa§ fiq iep 'pfajaM aip joop uaAaSuio oz si fin •p[aiaMsaC^oo.ids asaajsoo uaa ut spaais Sou uaaapi apu3Aajjsim.iooA apfeedaq squepuo ijaai 'pjaayaq ijaaq uaqezsouu -aSa.i uftz uea jatzajd SruiaM guuaSaj uftz UEA uajBC uaxi ap ui arp 'paopc; Faisal begrijpt de grote gevaren, die de als een storm door de oosterse landen gaande politieke emancipatie, voor Saoedi-Arabië tot gevolg kunnen heb- oen, Hij wil deze bezweren door het roer geheel om te gooien en vooral door aan de enorme geldverspilling een emoe te maken. Want daartegen vooral ageren de radiozenders der vele vijan- Voor het nieuwsgierige publiek is Saoeds bezoek intussen een pracht ver zetje geweest. Het probeerde een glimp op te vangen van de haremdames, die in de tuinen van de villa zonder sluiers schenen te mogen rondlopen. Af en toe doken ze gesluierd in Wenen op, als ze gingen winkelen. Dan suisde, voorafge gaan en gevolgd door motorpolitie, een lange file van de duurste Amerikaanse wagens voorbij. Hoeveel haremdames in Saoeds ge volg waren en hoe groot de gehele hofstaat was, weet men in Oostenrijk nu nog niet. Omdat ze allemaal de diplomatieke status voerden, behoefde geen lid van het grote gezelschap zich bij de politie aan te melden. Politie cu gendarmerie schatten de sterkte op 140 tot 180 personen. Ze zullen nu wel een zucht van verlichting hebben ge slaakt, want het was lang geen ge makkelijke taak om telkens overal bij öe hand te zijn, als koning Saoed plot seling weer uitreed of zijn tientallen vrouwen verlof gaf te gaan spele varen. Men heeft berekend, dat koning Saoed per dag 300.000 tot 400.000 Oostenrijkse Schillingen, oftewel van 40.000 tot 55.000 gulden voor onderdak en verzorging heeft moeten neertellen. Vlotte betalers waren koning Saroed en zijn gevolg echten niet. In enkele gevallen moest het Oostenrijkse ministerie van Buiten landse Zaken helpen om rekeningen van leveranciers te kunnen incasseren. Dat was niet zo zeer omdat koning Saoed niet wilde betalen, maar omdat hij vond. dat hij doorlopend op reusachtige maniei werd afgezet. En daar zal wel wat van waar zijn. Bi3en veertienjarige jongien uit Brui nisse heeft op de Kramerplaat het qk van een ongeveer vijftigjarige vrouw ge vonden. Hij meldde zijn vondst ana de politie, die het stoffelijk overschot naar Bruinisse heeft gebracht. De vrouw had geen kleding aan en had enkele wonden aan het hoofd. De vrouw moet kort geleden om het leven zijn gekomer. Zaterdagmorgen ontdekte een Belgische fuikenvisser uit Berendrecht, terwijl hij op de Westerschelde nabij de Nederland se grens aan het vissen was, dat er op een zandplaat een lijk lag. Het voor te bergen hiervan uitgevaren rijk.spoliti.e- vaartuig RP 10 kon vanwege zijn diep gang en het afgaande water ter plaatse niet komen, zodat de hulp werd inge roepen van de rijkspoitie uit Rilland- Lit* haremdames waren gek op schla gerplaten en vooral twist-platen. Na tuurlijk trokken ze algemeen de aan dacht en de Weense mannen zouden geen Weense mannen zijn geweest, wan neer ze niet met nodige strijkages con tact hadden gezocht. Maar de dames waren welopgevoede haremdames, die bovendien zwaar bewaakt werden door ebcnietzwarte lijfwachten. Toen enige Weense journalisten probeerden hen te fotograferen, was meteen de boot aan. Het kwam tot handtastelijkheden, waar over in de Weense pers nogal wat te doen was. Daarop werd het een echte sport om toch foto's te kunnen brengen. Persfotografen lagen dag en nacht bij wijze van spreken, rond de villa der schonen en het gelukte hen een aantal ongesluierde dames op de plaat te krij gen. Een Weens boulevardblad bracht een uitgebreide serie. Het publiek was wel een beetje ontgoocheld. Men had een andere opvatting van schoonheid, maat koning Saoed was woedend. Hij was bang dat deze kranten ook in Sa oedi-Arabië terecht zouden komen, waar ze de mohammedaanse zeden zouden kwetsen. Hij protesteerde bij de Oosten rijkse regering, die de hoge ei? dure gast in zoverre ter wille was, dat zij de perfc in het algemeen verzocht de reli gieuze en politieke gevoelens van het Arabische staatshoofd niet te kwetsen. Bij zijn vertrek zijn aan allerlei lieden rijke geschenken uitgedeeld. Kostbare uurwerken, ringen, kettingen, sierdoos- jes, kant. Een aantal studenten, dat ge ëngageerd was om de vele koninklijke wagens te besturen, kreeg een weekloon van 150 gulden en daarnaast nog een machtige fooi. Bath. Deze heeft na een zeer moeilijke tocht door de schorrien het stoffelijk overschot geborgen. Het bleek te zijn van de 17-jarige Jeannine Posseniers, die veertien dagen geleden van het Bel gische motorschip St.-Rita op de Wes terscheid e nabij Walsoorden overboord viel en verdronk. Het stoffelijk over schot is overgebracht naar het lijken huisje te Rilland-Bath. Zaterdagmiddag is op het landbouw bedrijf van de heer B. van den Hoek onder de gemeente Serooskerken op Schouwen-Duiveland brand uitgebroken. Het vuur woedde in de voorraadschuur. De totale wintervoorraad, alsmede de landbouwinventaris gingen verloren. De brand werd bestreden door de brandwe ren van Haamstede, Rennesse en Zierik- zee. Over de oorzaak tast men nog in het duister. De schade wordt op rond f 50.000 geschat. Het Engelse modehuis Simone Mirman is kennelijk niet erg optimistisch gestemd ten aanzien van de komende winter. Het ont wierp tenminste een Eskimo creatie van wit vossebont, die het ergste doet vrezen. We zullen er nog maar niet aan denken. Vanavond wordt in het Jeugdgebouw 'e Schakel aan de Kerkhoflaan te Ter- euzen afscheid genomen van de heer J. 1. Kaan, hoofd van de openbare Zuld- 'andschool. De heer Kaan werd op 5 Sep tember 1.1. 65 jaar en gaat morgen met In 1919 kwam de heer Kaan als jong onderwijzer aan de voormalige mulo- school B aan de Schoolweg. In 1921 ging hij naar Nijmegen als leerkracht aan de neutrale muloschool. Een jaar later, in 1922 werd hij verbonden aan de streek- ulo voor de Krimpetierwaard te Lekker- kerk. Op 1 oktober 1925, dus precies 38 jaar geleden keerde de heer Kaan terug naar Terneuzen en gedurende die 38 jaar zou hij ook als hoofd van diverse scholen in Terneuzen blijven. Hij begon in 1925 als hoofd van school D te Sluis kil. Vijf jaar later, in 1930, ging hij over naar de voormalige school C aan de Scboollaan. Daar bleef hij tot 1954. Toen werd hij tot hoofd van de nieuwe open bare Zuidlandschool benoemd. Later werd hij tevens hoofd van de Schippers- school. waarvan hij de grote promotor is geweest. Gedurende 8 jaar. van 1931 tot 1939 was de heer Kaan AVO-leraar Tan de ambachtsschool te Terneuzen. In 1936 stichtte hij met oud-burgemeester Huizinga de binnenvaartschool te Ter neuzen en van 1936 tot 1938 verzorgde hij de cursus binnenvaart. De heer Kaan heeft zijn hele leven lang een zwak voor 4e binnenschippers gehad. Hij is reeds iaren lang voorzitter van de afdeling Terneuzen van „Schuttevaer". Gemeentebestuur, oudercommissie, on derwijzend personeel en zeer vele oud leerlingen gaan de heer Kaan vanavond ?en groots afscheid bereiden. MINSTENS ZES PERSONEN zijn om- gekomen en ongeveer 40.000 de dupe ge worden van een overstromingsramp in Mexico. >TT! BINNENSPELER B ">bby Thomson an Aston Villa is don ningham 'ity overgenomen vo bedrag in 1c buurt van 17.000 pond sterling. Thomson is een Schot. TWEE MANNEN in een auto hebben gisteren de bediende van een benzine pomp bij Sittard overvallen en hem van honderd gulden beroofd. Sinds jaar en dag is V D hofleverancier voor de kleinste Koning- Klant. Goed advies voor aanschaffen van babykieding en babymeube len: eerst bij V D gaan kijken. U vindt er vast precies wat u zoekt. Want V D biedt de grootste keus voor de kleinste klantjes... èn: voor verheugend plezierige prijzenl Sierlijk model kinderbedje van witgelakt hout met parelgrijze baan. Geheel uitneembaar. Af metingen: 58x120 cm. 79.50. Afmetingen: 58x110 cm. Leuk tricot gamifuurtje van wol met aardig In- gebreid motief. Tricot col met koordje en twee pompoenen. Ingezette mouw. Met jongens- of meisjesmutsje. In wlt- ciel of rose. Gevoerd met flanel. Leeftijd: 9 maanden 1Q90 Draion slobbroek met brede boord met koord - ook aan de voetjes. In wit/blauw of rose/geel. Gemakkelijk wasbaar en krimpvrij. Leeftijd: 6 maanden 550 Vrolijke door gestikte nylon snowsuit. Heerlijk warm gewatteerd met isothermyl. Afsluitende nylon tricot boordjes en optilon rits. Leuk fantasie ceintuur tje. Gemakkelijk wasbaar en vlug droog. In wit-ciel, bleu of koren. Leeftijd: 2 jaar 29.95, 0795 18 mnd Prachtige babykast geheel van hout. Heel handig ingericht voor het verzorgen van baby. In hoogglans ivoorwitte aflak. Mag netische sluiting. Schap achter de klep met hygiënisch formica bekleed. Afmetingen: 142 x 138 x 45 cm. Slob overgooier van katoenen wafel piqué. Gemakkelijk was baar en erg sterk. Elastiek in de taille. Uw kleine houdt er warme voetjes in. Maat 74 (1i jaar) 4.25, n7R maat 68 (1 jaar) 3 Prachtig, heerlijk warm wagenjasje van nylon velours - Foam Back kwaliteit, dus modelhoudend. Raglan model met leuke nylon teddy rand en capuchon. Dub bele rij knopen. Gemakkelijk was baar. Iri ciel, geel, rose. Leeftijd: 2 jaar 25.75, 1 jaar 2450 Sterke Draion kfeu- tertrui met leuke raglan mouw. Gemak kelijk wasbaar. Leuk jacquard motief. In wit, azuur, rood, koren of groen. Maat 3 (2 jr) 6.95, m 2 (1i jr) 6.50, m 1 (1 jr) 590 Eigenwijs draion ski broekje met splitje. Zó gewassen - zó droog! Krimpvrij. In diverse kleuren, o.a.: wit-ciel, marine, koren rose, geel of donker groen. Maat 1 (2 jr) 6.25, m. 0 (1 jr) 5.60, n.00(9mnd) ^95 (0 BREDA-BERGEN OP ZOOM OOSTERHOUT

de Stem | 1963 | | pagina 10