In Dinxperlo is trottoirband grens Onmogelijke situatie voor de Duitse bewoners Oostburgse „Blesje beste kweekduif '63 Z DAÏ Gi/z< en Prachtgelegenheid om te smokkelen Igp Moderniseer uw meubelen metPRACHTBIJTS Kanker-geleerde overleden BOEIEI SPORT IEDE] Liturgische kalender Verkoop Resultaten Mooie a et ie RETOURVLl 6" DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1963 21 ZONDAG 29 september. H. Aartsengel Michaël. Wit. (Omstreeks 530 liet Paus Bonifatius II een basiliek ter ere van de aartsengel Michaël bouwen waarvan op deze dag het wijdingsfeest wordt gevierd). Mis: Benedicite. Tweede ge bed 17e zondag na Pinksteren. Credo. Prefatie van de H. Drievuldigheid. MAANDAG 30. H Hieronymus. (Een der meest strijdbare figuren onder de kerkvaders. Hij werd omstreeks 340 te Strido in Dalmatië geboren. Na vele omzwervingen werd hij in 382 secre taris van Paus Damasus, die hem te vens de opdracht gaf de H. Schrift in het Latijn te vertalen. Na de dood van de Paus stichtte hij in Bethlehem een klooster. Daar leefde hij tot 420 in boete en in algehele overgave aan de studie van de H. Schrift). Wit. DINSDAG 1 oktober. Mis van de 17e zondag na Pinksteren: Justus. Groen. Geen Gloria. Tweede gebed H. Remi- gius. (Deze heilige werd op jeugdige leeftijd tot bisschop van Reims geko zen. Hij werd de apostel van de Fran ken en doopte hun koning Clovis op Kerstmis 496. Hij stierf in 535). WOENSDAG 2. H H. Engelbewaar ders. Wit. (Paus Paulus V heeft dit feest voor heel de Kerk ingevoerd en Clemens X heeft het vastgesteld op 2 oktober). DONDERDAG 3. H. Teresia van Lisieux. Wit. (Deze patrones van de missiona rissen is in 1873 te Alengon geboren. Op 15-jarige leeftijd trad zij in de Kar- mel, waar zij in 1897 gestorven is. In 1925 werd zij al heilig verklaard). VRIJDAG 4. Eerste vrijdag. H. Francis- cus van Assisi. Wit. (In 1182 is hij te Assisië geboren. Na een werelds leven ging hij, door de genade getroffen, Christus navolgen. Hij stichtte drie Or den. Hij stierf op 4 oktober 1226 en reeds twee jaar later werd hij heilig verklaard). Of: Votiefmis van het H. Hart: Cogitationes. Wit. Tweede gebed H. Franciscus. Geen Credo. Prefatie van het H. Hart. ZATERDAG 5. Mis van de H. Maagd Maria op zaterdag: Salve. Wit. Gloria. Tweede gebed H.H. Placidus en Ge zellen. (Deze heiligen stierven de mar teldood te Messina op Sicilië, waar schijnlijk in het begin van de vierde eeuw). Prefatie van de H. Maagd Ma ria. (Van een onzer verslaggevers) DINXPERLO - De grenscorrecties die op 1 augustus hun beslag kre gen, hebben in Dinxperlo een heel merkwaardige situatie ge schapen. Voor de annexatie van 1949 was er in deze grensgemeen te een bijzondere attractie voor toeristen. De grens liep namelijk midden over de Heelweg en de Anholtseweg. Dit betekende dat de rechterhelft van de straat Ne derlands was en de overzijde Duits.. Midden over de rijweg was een hoge prikkeldraadversperring opgetrokken. Toeh werd er dap per aan deze grens gesmokkeld. De Nederlandse bewoners van de Anholtsestraat zagen er geen be zwaar in, om kazen naar de over zijde van de weg te rollen, waar de Duitse bewoners de kazen opraap ten. De douane was meestal net te laat om de kazen te zien rollen. De grote vraag waarvoor de doua ne daar nu komt te staan is, of straks de kazen weer over de straat zullen rollen. Het smokkelen is nu zelfs een stuk makkelijker ge worden. Er is geen prikkeldraad afscheiding meer. De grens wordt nu aangegeven door de trottoir band. Alleen de patrouillerende Duitse douane op de Duitse helft van de weg en de Nederlandse patrouille op het Nederlands trottoir, maken dui delijk dat hier sprake is van een weg waarvan de ene helft Neder lands en de andere helft Duits is. Officieel is de grens tussen Dinx perlo en het Duitse Süderwick al dus omschreven: „De nieuwe grens van Bruggenhütte tot de Bocholtzer- strasze komt aan de Duitse zijde van de straatweg te liggen. Voor zover trottoir aanwezig is loopt de grens aan de zuidzijde van de trot toirband. Het trottoir is dus Duits gebied, de band en de rest van de straat is Nederlands." KINDERSMOKKEV Het is in ieder geval sympathiek geweest van de autoriteiten om Ne derland nog de trottoirband erbij te gunnen. De situatie is er echter al leen maar merkwaardiger door ge worden. Toen wij in Dinxperlo deze grens eens gingen bewonderen, waren kin deren al een nieuw spelletje aan het spelen. Ze balanceerden op de trottoir band en als de douane even niet keek, sprongen ze zo „Duitsland" binnen. De kinderen dachten in hun fantasie dat zij dan aan illegale grensoverschrijding deden. Maar de vriendelijke douanes trekken zich van de kleine kinderen niet veel aan. Toch hoorden we dat de mogelijk heid niet is uitgesloten dat ouders hun kinderen, al spelend naar de overkant van de straat sturen. De kinderen hebben dan echter niet al leen speelgoed bij zich, maar ook smokkelwaar. Het schijnt een koud kunstje te zijn om deze waar aan de vriendjes van de overkant van de straat, dat nu toevallig weer Duitse vriendjes zijn geworden, over te dragen. PUZZEL De douane vertelde ons dat de controle aan deze grens voor hen een grote puzzel kan worden. ,,Als straks de kazen weer gaan rollen, hopen we dat de trottoirband de ka zen tegen houdt. Komen deze pro- dukten op het trottoir zelf terecht, en zijn we er niet als de kippen bij dan kunnen we niet veel uitrichten als de Duitsers de kazen naar bin nen halen. Maar ook andere artike len kunnen makkelijk van de ene kant van de straat naar de andere worden geworpen." We vroegen wat er zou gebeuren met een slagers- of kruideniersbe diende, die keurig op de Nederland se straat rijdt, maar die ,,per on geluk" slipt en met mand en al op het Duitse trottoir terecht komt. „Als we zo'n ..ongevalletje" zien dan zullen we wel opletten of de jon gen alle waren weer keurig in zijn mand doet." „Maar als er dan Duitse bewo ners van de straat toeschieten om de jongen „te helpen". „Dan zullen we desnoods deze hulp overbodig maken, door zelf de wa ren te helpen oprapen", zei de Duit se douane ons. Voor de smokkel in de nachtelij ke uren zijn ook speciale maatrege len genomen. De douane vertelde on niet welke. Maar ze gaf wel toe dat desondanks een nieuwe makkelij ke „smokkelweg" is geschapen. FIETS BEWIJS Smokkelen is niet het enige pro bleem waar de douane mee te maken krijgt. Als een bewoner van de Duitse helft van de straat een landgenoot aan het einde van de straat per fiets of auto wil bezoe ken, moet hij van het Nederlandse wegdek gebruik maken. Dat mag, als hij in het bezit is van een Per- sonalaustweis. Dus zelfs voor een honderd meter fietsen, heb je aan de grens in Dinxperlo een Ausweis nodig. Het kan nu vaak gebeuren dat zo iemand naar die kennis aan het ein de van de straat goederen moet brengen. Letterlijk ontstaat dan de volgende situatie; De man parkeert zijn auto op te gen de trottoirband, dus in Neder land. Hij gaat dan de stoep op, dus loopt Duitsland binnen. Komt even later met het pakje of wat het ook zij, zijn huis weer uit, verlaat Duits land (voert dus goederen uit!) stapt in Nederland in de auto, rijdt door Nederland naar het einde van de straat, laat zijn auto in Nederland staan, gaat met het pakje de stoep weer op, dus Duitsland binnen en voert de goederen zo weer in. De douane heeft echter opdracht gekregen zo soepel mogelijk te zijn en in gevallen, zoals zojuist om schreven zal een Personalausweis voldoende zijn om geen last van de douane te ondervinden. ONAANGENAAM Toch zullen er talrijke moeilijkhe den blijven. Vooral voor Nederlan ders die na de correctie van 1949 aan de overzijde van de straat zijn gaan wonen en die dus nu inwoner zijn geworden van Duitsland. Een Nederlander heeft na 1949 een slachterij geopend aan de nu Duit se zijde van de weg. Deze slach ter moet zijn varkens uit Neder land blijven betrekken en zijn pro- dukten mogen slechte in Nederland worden geconsumeerd. Voor de in- en uitvoer van deze produkten heeft de man een speciale vergunning ge kregen. Men wilde eerst om de slachterij een hek van 2 meter hoog optrekken. De douane heeft echter later genoegen genomen met een hek van een halve meter. Toch is de nieuwe situatie voor deze slach ter hoogst onaangenaam. Voor dit soort bedrijven is echter Terwijl iedereen dacht dat hij de correcties van 1949 voorgoed een einde was gekomen aan deze dwa ze situatie, maakten de hoge he ren, die onderhandelden over de teruggave aan Duitsland van de voormalige Duitse gebieden, zich over dit kleine stukje Duitsland in Dinxpeido niet druk. Zij be sloten tot een correctie die een nog gekkere toestand heeft ge schapen dan die van voor 1949. een bepaling gemaakt, dat zij tot 1973 hun bedrijf met een hele eenvoudige vergunning en zonder verdere kosten terug naar Neder land mogen brengen. Er zijn over deze grenssituaties meer leuke verhalen te vertellen. Een Duitse huisvrouw, die naar de kruidenier aan de overzijde van haar straat wil, mag als» ze terug gaat, niet zomaar do straat weer oversteken. Zij moet dan naar het grenskantoor lopen om de door haar gekochte levensmiddelen aan te ge ven. Voor het gewoon de straat over steken, in feite dus, voor het passe ren van de grens, hebben de bewo ners echter aan 'een bewijsje van de Duitse politie, of de Nederland se Marechausisee genoeg. De bevolking zelf vat de nieuwe situatie met de bekende Achterhoek- se gemoedelijkheid op. De douane past zich wonderwel bij deze ge moedelijke sfeer aan. Maar deson danks blijft de controle streng. Voor al van Duitse zijde. Duitsland heeft twintig speciaal op zulke grensgevallen getrainde douanes naar Süderwick gestuurd. Deze mannen hebben een kwitan tieboekje in hun zak en kunnen dus zelf, zonodig invoerrechten hef fen, als zij al patrouillerend over het Duitse trottoir, iemand met goe deren de trottoirband zien passeren. PROTEST De nieuwe situatie is echter aan de Duits-e zijde van de Heelweg en Anholtseweg niet zo gemoedelijk op gevangen. Deze bewoners, die nu weer tot Süderwick behoren, heb- FOTO RECHTS Op deze foto zien we twee Duitse douanebeamten, met hun grote herdershond in een gemoedelijk gesprek met twee Nederlanders. De Nederlander helemaal rechts staat feitelijk in Duitsland. De douane staat op Nederlands grond gebied. Ze mag, wil ze streng z\jn, die Nederlander bekeuren wegens illegale grensovergang. FOTO LINKS Dit café zit met een gehalveerde klantenkring. Voor 1 augustus kon de hele straat er een biertje drinken. Nu moet de overbuur man die zijn dorst wil lessen, eerst een pas hebben. Maar de klant die aan dezelfde kant van het café, dus in Duitsland een honderd meter verderop woont, mag zonder bewijs niet per fiets of auto naar dit café gaan. De rijweg is immers Nederlands grondgebied, (zie weer de stippe- lijn). ben een protestvergadering gehou den. Zij vinden het onzin dat zij, als ze zich per vervoermiddel wil len verplaatsen, niet zomaar de straat waarlangs zij wonen, mogen betreden. Zij vinden het onzin dat zij, voor elke gelegenheid waarvoor zij van de rijweg voor hun deuren gebruik moeten maken, een apart bewijsje nodig hebben. Zij willen de toestand van voor 1949 hersteld zien dus de grens midden over de rijweg. Resultaat van deze vergadering was dat de autoriteiten de invoering van een Sonderausweis een half jaar hebben uitgesteld. De gemeentelijke autoriteiten van Süderwick zijn ook niet gelukkig met deze nieuwe situatie. Zij wij zen echter de oplossing die tijdens de protestvergadering aan de hand werd gedaan, af. Ook een prikkel- draadgrens midden over de rijweg, vinden zij een zotte situatie. De ge meente heeft een andere oplossing gevonden. Er wordt een weg aangelegd die parallel loopt met de Anholtseweg en deze weg zal achter de Duitse huizen langs lopen. Via deze weg kunnen straks de bewoners op nor male wijze met hun voertuigen hun eigen land berijden. De stippelijn op deze foto geeft de grens met Duitsland aan. Rechts van de lijn Duitsland, links Ne derland. De trottoirband is dus nog Nederlands grondgebied. Duitse douane patrouilleert op de stoep, met een grote hond, die om zijn rug een band „Zoll" draagt. (Advertentie) DE ,,KLOK" in het Amerikaanse ministerie van handel, die de groei van de bevolking aangeeft, bereikte giste ren een hoogte van 190 miljoen. Ter gelegenheid van het bereiken var deze mijlpaal werd op het ministerie een korte cerer lie gehouden. Heden zaterdag officiële prijsuitreiking van Dax in het bondslokaal van de Bredase Bond aan de Haagdjjk. Aanvang der feestelijkheden vier uur. Liefhebbers en belangstellenden zijn van harte welkom. De besturen van NPO, ZNB, de afdelin gen, Koningin Wilhelminafonds enz.enz. zullen al le me*t hun presentie aanwezig zjjn. De voorzitter van de CC Breda, de grote kampioen G. Kouters nodigt eenleder die het goed meent met de natio nale concoursen en speciaal met het aloude Dax uit, deze prijsuitreiking met zijn aanwezig heid op te luisteren. Naar wjj vernemen zal ook Den Bruinen mei z|jn traktement acte de présence geven. Welke is de beste kweekduif anno 1963? Naar veler mening is dat het Blesjevan René Verstraeten te Oostburg. Het is gekweekt van een zoon van de „Zwartenband" van Os car Devriendt te Moere met de Dikke Blauwe" duivin van Valeer Desmet-Mathijs te Nvkere bij Waregem. René zit altijd in de Vlaanders hij kent de melkers aldaar van naaldje tot draadje De „Zwartenband" in zijn tijd want ik geloof dat de oude crack tot zijn vaderen verzameld is vloog le prijs nationaal Angouleme 20 minuten los en le prijs internationaal St.-Vincent anderhalf uur los, 12e prijs internationaal San Sebastian enz. Zijn zoon, de „Tamme" won 2e prijs internationaal San Sebastian enz. De „Dikke Blauwe" van Valeer Desmet is gekweekt van zijn fameuze „Blesse" met de nestzuster van de ..Klare", zodus ook niet van de poes. De „Klare" was na melijk de beste duif van België na de tweede wereld oorlog, hij won o.a. le prijs nationaal Chateauroux tegen 7000 duiven en op het kweek- kot was hij nog een veel grótere baas. Zijn zoon de „Groten" won reeds, le prijs nationaal Libourne enz. enz. Om nu terug te komen op Oostburg wonnen de zonen van het „Blesje" van René Verstraeten dees jaar: le Dourdan gewestelijk, 3e en 29e nationaal Angouleme (zeer zware vluchtt slechts 9 duiven thuis de dag van lossing), 4e en 20e nationaal Chateauroux, 22e nationaal Ruffec enz. enz. Het „Blesje" is gepaard met een zoon van de „Oude Platkop" van Marcel Desmet te Waregem, broeder van de weergaloze „Rooschele". René heeft daar een kot vol jongen van. Op veler ver zoek heeft hij nu het moeilijke besluit genomen late ronde jongen van de kwekers onder de nijp tang, ik bedoel hamer te brengen. Het feest zal doorgang vinden in „Chez René" aan de Markt te Oostburg op 5 oktober a.s. aanvang 16 uur. Het zal een rendez-vous van Hollandse en Belze duivensjarels en organisatiemannen worden, dat de rook eraf vliegt. Ook Den Bruinen zal dan met zijn presentie aanwezig zijn. harte welkom is. Ik heb er zo eens een meege maakt om nooit te vergeten. Het scheen een tafe reel van Pieter Breugel of Adriaan van Ostade. enigszins donker licht,, een lustig brandende ka chel, de geur van worstebrood en pannekoeken, bier en fritten wedijverde met die van de fijnste blauwe tabaksrook. Na verloop van korte tijd zat de stemming erin, ook bij de dames. Er werden zo nu en dan, als er een klein kaartje vergooid was, klappen op tafel gegeven dat sommige perso nen uit de buurt dachten dat de Rus alreedi in aantocht was. Allemaal voor de liefdadigheid. Kijk, dat noem ik nou duivensport in de goede zin. Zo wordt het nuttige met het aangename verenigd en heb ben vergeten groepen er ook wat aan. Zie hier de data van deze beroemde Rik-avon- den (niet te verwarren met Van Steenbergen of Van Looy, die mannen hebben centen genoeg bijeen gefietst)zondag 29 september in „De Gou den Leeuw", Dillenburgstraat 78 te Ginneken; vrijdag 4 oktober in „Buitenlust" aan de Dijklaan 61; zaterdag 5 oktober in bondslokaal „De Haag poort", Haagdijk 149; zaterdag 19 oktober in „De Beurs" aan de Dreef 28 te Princenhage en dins dag 29 oktober in „De Toerist" aan de Teteringse- dijk. Doet gij ook mee. geachte lezers? Het ls voor oud-strijders van vele slagvelden in de duiven sport. Voor sommigen die al reeds diep in de tachtig zijn geldt wat ik reeds eerder schreef: Nog een kik- ik be doel nachtvorsje en ze zijn 'em gepiept. Doch ze zien nog zo gaarne een straaltje licht P.S. Mocht ge konijnen houden en geen duiven, geen bezwaar. Rikken kan 'ieder een. Zo niet zullen ze het u wel leren in minder tijd dan ge nodig hebt om nog eens in te laten schenken. 13 In Breda gaan enige organisatiemannen onder leiding van de wakkere Quirijn Diepstraten, die niet zit te slapen, bijgestaan door niemand minder Jan Philips van Boer-Gondië, ik bedoel Gageldonk. Geraar Goossens, B. Verdaasdonk enz. een schone actie voeren om de ouderen van dagen in de duivensport te helpen. Het gaat hier om personen van boven de 65 jaar populair uitgedrukt de van Drees-trekkers. Enigen hunner zijn min of meer georganiseerd in de „Ster der Senioren", een lichtstraal van hoop op betere tijden. Niet dat ze het zo slecht hebben, maar er zijn er toch genoeg, die een klein rugge- steuntje vanwege hun medeliefhebbers best zou den kunnen gebruiken. Dit nu wordt getracht hen te geven o.a. door het organiseren van groots opgezette rikavonden, waar een ieder die van ge zellig kaarten houdt, duiven of geen duiven, van Op St.-Ghislain in de Bre dase Bond komt de gevrees de Ant, Delhij van zijn kot om heel het zaakje kort en klein te slaan. Hij had een duif mee, los vooruit de eer ste! Vlakt ook Jan van der Horst niet uit, ook deze oude kampioen had er nog heel wat pluimen op staan: 2 en 5. Wie doet ze na? 3 en 15 P. M. Jaspers, 4 P. Vermeulen, 6 9 en 13 C. Jaspers. 7. L. Smee- kens, 8 C. A. van Gurp, 10 C. Nooyen Ko enz. Dongense Bond op St.-Ghislain: 1 J. Selders, 2 6 9 11 13 15 W. Laros, toen maar jongens, 3 5 12 Fr. van Hoppe. 4 P. C. van Leyden, 7 H. Klis, 8 A. Maas, 10 J. Snoeren enz. En dan heb ik hier zo waar de eerste kampioen schappen. Oosterhoutse Bond, vitesse: 1 Gebr. Stoop, 3 A C. Stultjens, 3 Gebr. van Dorst, 4 Jac. van Gils, 5 J. v. Dongen. Halve fond: 1 Gebr. Stoop, 2 M. van Seeters, 3 Gr. Severijns, 4 Willem Wijnings, 5 W. van Gooi enz. Fond: 1 M. van Seeters, 2 M. Biemans, 3 J. en D. Stoop enz. Idem aangewezen duiven: Vitesse: 1 Gebr. Stoop, 2 A. Smits. 3 P. Beenhakkers. Halve fond: l M. van Seeters, 2 W. Wijnings, 3 Gr. Severijns. Jonge duiven: 1 J. Akkermans, 2 P. Beenhak kers, 3 C. de Leeuw, 4 H. van Zon, 5 A. van Halderen. Idem aangewezen: 1 G. Ligtvoet, 2 H Kops, 3 P. Beenhakkers enz. Generaal-kampioenen over alle vluchten en trak tementen: Gebr. Stoop. Vermeldenswaard in Oosterhout is nog dat d® beroemde doffer van Dekkers - Koreman in t«ee jaar t\)d vier maal Parkeston vloog. Daarvan vloog deze crack niet minder dan DRIE maal d® eerste in het grote concours! Allemaal goeie DEN BRUINE*1 Professor Robert Morton, een internationaal bekend geleerde op het gebied van het kanker onderzoek, is gisteren op 43-jarige leeftijd over leden aan de brandwonden, die hij dinsdag had opgelopen bij een ontploffing in zijn chemisch laboratorium op de universiteit van Adelaide- Professor Morton is sindsdien niet meer bi] bewustzijn geweest. De toestand van zijn achttienjarige laborato riumassistent Michael Dohnt. die eveneens met brandwonden in het ziekenhuis werd opgenomen» is nog steeds kritiek. Zweefvliegen is lar eens geen misve dikwijls schrijven. Hoog boven de std een slanke zwel wind en bevestigd luchtmacht staat pJ dag. Oude maar sl lllustrious-zweefvlif mogelijk te benuti vv/ij besteden" zegtl wijzend op groepj I ogenschijnlijk doelloos I een paar kisten „bil dacht aan de velddiscil lelijk woord, maar je I schrikken. Wij bedoeleil mee. Voor een vlot veil dat iedereen zijn taakl daarvoor voortdurend rl lopen te moeten wordeij start, wordt bijgestaarff van zes man: de mannl in de sleepkist, de manl geeft, degene die tijdef kist rechthoudt en de I trekkers. Er staat een L en er is een telefoonw;! val er overlandvluchteir en zo zijn er nog een I aan het werk om het zd liik te maken. Als de L stapt de volgende in de] eerste diens taak in hcT werkt efficiënt en ook De cijfers wijzen In liet septeinbernul staan de zweefvlieg het eerste half jaarj Rijen (Gilzer luchtva en de KLu-zweefclubl 2241 vluchten en 468, staan al jaren bovena Szabo niet zonder Illustrious' secretaris Hout is een van di tveest: „Het plan voorl club ontstond in de oq broer Wout die toen had. Jac. Aarts, met naar het Tilburgse lyc er ook voor en we zweejvliegen zodra zijn. Op 8 juli 1945 ht< Tichtingsuerga dering. waren we, allemaal broer Wout, Jac., Ad pert" Aarts, Toon va van Bezouw en ik" Van den Hout. „De Gilzer gemeen draaien voor een gro beginkapitaal. Wij mo to's; de Gilzenaren i In een oplaag van dut kochten we een rijk g( over de luchtoorlog bi en het ging huis pon de hand. Als kl( pijl organiseerden we vliegveld een luchtvai en de talrijke bezoeke de zevenduizend guld vol". Het boek „Vijf jaar heten, was geschrevei aan de hand van dag verstrekte alle niei waarin Gilze-Rijen gt RAF stuurde een vli< een spectaculair iucl Gilze op 4 januari 19 van het vliegveld en zware bombardementi tus en september '44 (heemkunde als bobb' bombardement uitvoe vernielingen in en rol stond een van de eer verschenen document de oorlog en het hoej perbazen dat koningin rijksinstituut voor

de Stem | 1963 | | pagina 6