'alle W oningbouw achter bij welvaartsontwikkeling Kennedy schuldig aan rassenonrust Lonen moeten omhoog, maar geen overijlde beslissingen n- Hulst J. Berghe Drs. Bogaers: Wij moeten ook leren wonen Nog 66000 bedden nodig in onze ziekenhuizen Europa voert nog altijd onjuiste energiepolitiek WAARSCHUWING VAN C.S.W.V. KARDINAAL WYSZYNSKI IN ROME HG IE SMIT ZN 7 Jubileumcongres van nationale woningraad AMSTERDAM PLANMATIG TE WERK GAAN Kritiek van ir Posthumus Wallace tot Amerikanen: Vaste stemming voor cultures )1140-2644 tZEGELS! ratis zegels Ier hagelslag ijur 0.80 I l.lv 0.85 0.90 10 cent DIO 1962 jagen 1959 17M - 1959 litioncar 1961 I- 1962 19 - 1959 t-53 r8-412 K TELEFOON 2248 SENSATIONELE PRIJSVERL Ontslagen wegens roken in Dominiale mijn Heilig vuur Opklaringen Renoir gestolen Verwerking Indonesisch tinerts te Arnhem „Niet met zich laten sollen „Rellen in Alabama Wie dit verzon is krankzinnig SPREIDING BETEKENT: VEILIGHEID VOOR U Algemeen Fonelsenbesit Selectie Brandende kolen als voedsel „Waakhonden" volgende maand de ruimte in Vl\ MIERLO ES ZOOS S.V. BELEGGINGSADVIEZEN BEURS VAN AMSTERDAM Twee mannen gered Zwangere vrouw overleefde reis op vlot niet lm lei WERFf i HU8RECHT 2il |;gels v. 10 cent. l?els v. 10 cent. lorteerden voor U |)E BESTE iSE tonijn 1 Kerry saus ISoya saus [Tomaten saus |Pikante saus egel v. 10 cent. door onze If elke gulden 1 zegel |tomobielen TE KOOP: let jeugdige charme soepel is. Een verademing Pretty, de bra die helemaal asmachine gewassen kan elen die de Pretty bra u iet nylon kant. De bandjes ooit gestreken te worden, ijn elastisch voor een blij» >ytex pasvorm! f.9.90 cup-Verkrijgbaar bij DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1963 (Advertentie) SKODA geheel compleet NU v.a. In ongewijzigde uitvoering düs oersterk (lange levensduur) extra solide (meer véiligheid) compleet comfort (incl. verwarming, rolhoes, binnen- en buitenspiegel, lichtsignaalschakelaar, parkeerlichten, kleerhaakjes, asbakjes, slaapbanken, etc.) DE NIEUWE PRIJZEN Skoda Octavia (43 pk) 52^,— 4990,— Octavia Super (47 pk) 5495,5250, Octavia TS (53 pk) 5795,— 5555,— Octavia Combi 6160,6395, 1202 Combi 6675,— 6795,— H. ENGLEBERT N.V. - DOBBEWEG - VOORSCHOTEN - TEL. 01717-2010 DEALERS:Fa. A. A. v. d. ZWAARD, Koninginnestraat 63, Breda, tel. 36084 Garage I. J. ADRlAANSEN, Oude Stad 16, Oostburg, tel. 2679 Autobedrijf IJ. I. WANDEL, Zuidstraat 10, Nieuwerkerk, tel. 482 KANTERS' Automobielbedrijf, Markt 26-28, Sfanddaarbuiten, tel. 2145 Garage LIGTVOET ZN., Bredaseweg 23, Oosterhout. tel. 3880 Fa. W J. v. KAAM, Antwerpsestraat 373, Bergen op Zoom, tel. 4775 KANTERS' Automobielbedrijf, Bredaseweg 36, Etten. tel. 2254 Garage C. M. G. CAPPENDIJK. Axelsestraat 174 Terneuzen tel 2030 De waarnemend directeur-generaal der mijnen, ir. Pique, heeft gisteren meege deeld dat zeven personeelsleden van de Dominiale mijn in Kerkrade zijn ontsla gen. In totaal hebben vijftig personen be kend in de mijn te hebben gerookt. On der de ontslagenen zijn leden van het toe zichthoudend personeel en personen die anderen tot roken hebben aangezet. De processen-verbaal zijn in handen van de officier van justitie te Maastricht. Het onderzoek inzake overtreding van het rookverbod in de Dominiale mijn is drie weken geleden afgesloten. (Van onze verslaggever) De woningbouw blijft in peil en om vang achter bij de algemene welvaarts ontwikkeling. Het gevolg hiervan is, dat de mens in deze tijd moeilijker tot zich zelf kan komen. Eigenlijk is de woning en stedcbouw een achtergebleven gebied. Minister Bogaers (Volkshuisvesting) maakte deze opmerkingen gistermorgen op het te Amsterdam gehouden jubileum congres van de nationale woningraad. Drs. Bogaers riep zijn gehoor op alle krachten in te spannen om de volkshuis vesting en stedebouw de hun toekomende plaats te helpen geven. „Wij moeten niet alleen leren leven doch ook leren wonen met de welvaart, teneinde aldus te kun nen komen tot welzijn". Minister Bogaers wees er op. dat het algemeen niveau van de volkshuisves ting slechts zeer geleidelijk aan het nieuwe welvaartspeil kan worden aan gepast. Het is nu eenmaal heel wat een voudiger op het gebied van voedsel of kleding de ontwikkeling bij te houden dan op het stuk van het wonen. Het voor naamste is echter, dat de wil er is om tot beter wonen te komen, betoogde mi nister Bogaers. Hier ligt niet alleen een taak voor de overheid, concludeerde hij. maar ook en vooral voor de individuele mens. Deze zal ook in zijn bestedings patroon een juiste plaats moeten geven aan het wonen. Beter wonen kost geld maar dat is het wonen dan ook waard, aldus drs. Bogaers. De nu 50 jaar bestaande nationale wo ningraad is het overkoepelende orgaan van de federaties van woningbouwvereni gingen. Minister Bogaers greep het jubi leumcongres van de raad aan voor een nadere bezinning op het werk van de woningbouwverenigingen. Daarbij consta teerde hij, dat ook bij de woningbouw verenigingen „het heilige vuur van so ciale vernieuwers en warmvoelende volkshuisvesters van weleer soms ge doofd lijkt of althans smeulend op een laag pitje". De meeste woningbouw verenigingen hebben een relatief groot woningbezit, dat zij, aldus de bewinds man, meer of minder goed beheren. Voor de bewoners zijn zij echter, be toogde drs. Bogaers, maar al te vaak doodgewone huisbazen. „Van een onder linge band valt dan niet veel meer te bespeuren. Van het zich aantrekken van het lot der minst bedeelden soms al evenmin". De minister riep de vereni gingen op „de menselijke kant van de dingen weer opnieuw naar voren te brengen. Het gaat er niet alleen om de buitenkant van de dingen zo gladjes mo gelijk te regelen." Minister Bogaers sprak zich uit voor een eigen plaats van de woningbouw vereniging in het geheel der bouwacti viteiten, een plaats die met de tijd mee client te evolueren. De minister spoorde zijn gehoor aan te komen tot een bunde ling van krachten. Ook vroeg hij meer te doen aan de bevordering van het eigen Advertentie) Twee dagen Amsterdam: een voordelig bereikbaar ideaal Dank zij een speciaal arrangement (in Prijsklassen) is het nu mogelijk 2 nccrlijke dagen cn een genoeglijke avond door te brengen in onze hoofd stad tegen een extra voordelige prijs, m? maaltijden en toegang tot musea, theaters en andere belangrijke enementen zijn bij de treinreis inbe grepen. Vraag de folder „2-Daagsc Amsterdam" op het station of schrijf aan V.V.V. Amsterdam, Rokin 5. MGoed"f37.-,„Beter"f53.-,„Best"f65.- 'woningbezit. Drs. Bogaers wierp tenslotte ook de interessante vraag op wat er dient te gebeuren met de overschotten van de exploitatie van oud woningbezit. Daar over zal nog nader worden beslist. Op dit congres was ook koningin Ju liana aanwezig ter gelegenheid van het vijftigjarig jubileum van de nationale woningraad. Dat een versnelde leniging van de woningnood centraal is gesteld in het regeringsbeleid, was voor de voor zitter van de raad, de heer A. in 't Veld, reden om in zijn toespraak te getuigen van zijn geloof dat binnen niet al te lange tijd „opklaringen met zonnige pe rioden mogen worden verwacht." De heer A. in 't Veld, die als voorzitter te vens afscheid nam, kreeg op grond van zijn zeer bijzondere verdiensten jegens de woningraad en de volkshuisvesting in het algemeen de kortgeleden door de raad ingestelde erepenning in goud toe gekend. Hij is de eerste die hiermee wordt geëerd. Het echtpaar In 't Veld kreeg voorts een reis naar Israël aange boden. De nieuwe voorzitter is mr. E. Haersma Buna. De bestaande situatie omvangrijke activiteit van de woningbouwcorporaties, maar naar verhouding geringe invloed op het woningbouwbeleid heeft onbe hagen tot gevolg, aldus dr. H. Umrath, de derde spreker op dit jubileumcongres. Koningin Juliana heeft gisteren een bezoek gebracht aan de jubileum-bijeenkomst van de Nationale Woningraad. Gezeten achter de bestuurstafel luistert de koningin naar een toespraak van de minister van Volkshuis vesting en Bouionijverheid, drs. P. C. W. M. Bogaers. te aan nieuwe en betere woongelegenhe- den, er is ook sociale concurrentie no dig. Hieronder verstaat dr. Umrath de behoefte aan opdrachtgevers die de volks huisvesting zien als een taak gericht op het welzijn van het gezin en de maat schappij. Hier ligt een duidelijke opdracht voor de woningbouwcorporaties en de landelijke federaties, waarbij de mede werking door de overheid onontbeerlijk is zolang de tegen marktprijzen gebouw de woningen buiten het bereik van gro te bevolkingsgroepen vallen. Vrijwillige aaneensluiting van de wo ningbouwcorporaties is zeer belangrijk. Aan het slot van de eerste dag van het jubileumcongres werd hartelijk afscheid genomen van de voorzitter A. in 't Veld. die ruim 30 jaar zijn krachten in dienst van de volkshuisvesting heeft gesteld. Hem werd behalve de erepenning in goud ook een reis, tezamen met zijn echtge note. naar Israël aangeboden. Uit de „World House"-galerij in New York is een schilderstuk, voorstellende een naakt, van Renoir, gestolen. Volgens de directeur van het museum is het doek negenduizend dollar waard. Plet schilderij - - was niet uit de lijst gesneden, maar er Èr "is" met alleen óp"grote schaafbehoef- zorgvuldig uitgenomen. In het gebouw van de Indonesische am bassade in Den Haag is gisteren een con tract getekend tussen de directie van de staatstinmijnbouwbedrijven in Indonesië en de n.v. Billiton-mij. De overeen komst betreft de hernieuwde verwerking van Indonesische tinertsen in Arnhem. Deze verwerking zal binnenkort een aan vang nemen. de Tilburgse hoogleraar prof. dr. J. Godefroy. Hij zei er bij zijn becijferingen van te zijn uitgegaan, dat het aantal verpleeg- dagen per persoon tussen nu en 1982 zal stijgen van 1,67 tot 2,20 dagen. Voorts voo2*ziet hij een stijging van de opname-j frequentie van 8 tot 12. Op grond van deze beide stijgingen zal de behoefte aan ziekenhuisbedden alleen reeds met 32 procent stijgen. De normale toename van (Van onze Haagse redacteur) Tussen nu en 1982 zullen er 46,000 nieuwe ziekenhuisbedden bij moeten het aantal bedden op grond van bevol- komen cn bovendien zullen 20.000 be- kingsaanwas becijfert prof. Godefroy op 83 procent Door de veroudering van de slaande bedden moeten norden ver-|bevolking de relatieve behoefte aan, vangen. Hiervan zal 40 procent (ofwel, bedden met ongeveer 6 procent toe- 26.000 bedden) „katholiek" moeten zijn. Inemen. Om dit te verwezenlijken dient er voorj Prof. Godefroy had voorts uitgerekend, de komende jaren een katholiek zieken- dat er in 1980 7500 specialisten nodig huisplan te worden opgesteld. j zullen zijn. Om dit aantal te bereiken Deze concrete en kernachtige uitspra- zal dan echter 45 procent van de afge- studeerde artsen zich verder moeten ken kwamen op de tweede dag van het congres van het katholiek ziekenhuis wezen in Scheveningen uit de mond van De gouverneur van de Amerikaanse staat Alabama, George Wallace, heeft gis teren in een interview voor de Ameri kaanse televisie het Amerikaanse op perste gerechtshof, de rcgering-Kennedy en „agitators" van buiten de staat de schuid gegeven van de rassenonlusten in Alabama. De Amerikanen zijn vol gens hem door de pers „misleid" over de gebeurtenissen in zijn staat. „Er zijn geen rassenrellen in Alabama geweest, alleen wat botsingen tussen be togers en politie", zo zei hij. „Degene, die die bom in de kerk gooide, was volsla gen krankzinnig, maar ik geloof, dat de overgrote meerderheid van blanken en negers zich zal blijven beheersen en dat er geen grote onlusten zullen uitbreken". Niet praten Toen hem gevraagd werd om commen taar op een verklaring van de neger leider ds. Luther King volgens welke de gouverneur de uiteindelijke verantwoor delijkheid voor de bomaanslag draagt, antwoordde Wallace: Het opperste ge- cchtshof en de regering en de agitators, die deze staat binnenkomen, hebben meer schuld aan de recente gewelddaden dan wie ook". Hij had naar zijn zeggen be sprekingen gevoerd met negerleiders, waarbij echter niet gesproken was over rassenintegratie „omdat er geen basis voor onderhandelingen daarover bestaat". Boycot Ds. Martin Luther King heeft gisteren het Amerikaanse volk opgeroepen tot een nationale boycot van zaken waar rassen scheiding wordt toegepast bij het doen van inkopen voor de kerst, dit ter nage dachtenis aan de vier negerkinderen, die om het leven kwamen bij de bomaanslag in do kerk te Birmingham. Een woord voerder van een organisatie van neger vrouwen, die drie miljoen leden telt, heeft meegedeeld, dat deze organisatie de boy cot zal steunen. Ook de secretaris van de nationale vereniging voor de vooruit gang van gekleurden heeft op een derge lijke boycot aangedrongen. Te Melrose, in de staat Massachusetts, werd intussen de woning van een blanke bouwondernemer, die zich voor gelijke burgerrechten had uitgesproken, in brand gestoken terwijl het gezin lag te slapen. De bewoners wisten echter ongedeerd naar buiten te komen. Het hoofd van de Amerikaanse voor lichtingsdienst, Edward R. Murrow, heeft gezegd dat de reputatie van de Verenig de Staten over de gehele wereld wordt „besmeurd" door incidenten tussen negers en blanken. Ook in Engeland gaat het rassenvraag stuk een steeds belangrijker rol spelen. De negers en Aziaten vormen slechts on-. geveer X percent van de totale Britse be volking, maar er is een aanwas van van Westindiërs, Pakistani en Indiërs. Vele kleurlingen wonen in betrekke lijk kleine wijken van Londen en Bir mingham. In de afgelopen jaren hebben zich verscheidene incidenten voorgedaan en zijn er klachten over rassendiscrimi natie gehoord. Er zijn al aanwijzingen dat er „kiemen van rassenscheiding in Engeland aanwe zig zijn". Ook zouden alleen kleurlingen in bepaalde baantjes en woonwijken te rechtkomen. 55 Ir. S.A. Posthumus, lid van het Euro pees parlement, heeft ernstige kritiek geuit op de gang van zaken bij de po gingen om tot een gemeenschappelijk energiebeleid te komen. Wanneer zal eindelijk het moment ko men, zo vraagt hij, dat de executieve commissies destijds bedoeld als de in opkomst zijnde regering van Europa de politieke moed zullen hebben om aan de raad van ministers te zeggen dat zij niet langer met zich laten sollen en dat zij de opdracht om een gemeenschap pelijke politiek te ontwerpen terugge ven? Dan weet Europa tenminste dui delijk, dat de raad van ministers de werkelijke schuldige voor deze machte loze en uitzichtloze politiek is. Het ongeluk voor de Europese steen kolenmijnen is volgens de heer Posthu mus misschien wel, dat de moeilijkhe den in de energiesector samenvallen met de algemene Europese crisis, waarin men door het mislukken van de onderhande lingen met Engeland en het steeds natio- nalistischer optreden van de Franse re gering terecht is gekomen. De raad van ministers heeft bij de be handeling van de voorstellen van de interexecutieve werkgroep, ondanks de eerste optimistische reacties, zijn verant woordelijkheid niet aangedurfd, aldus ir. Posthumus en de zaak weer eens naar een commissie van ambtelijke deskundi gen verwezen, waarvan alleen ,,een naief mens" iets kan verwachten. Ettelijke rapporten en studies zijn reeds gemaakt, doch zij strandden elke keer weer „op de impotentie van een in zich zelf verdeelde, slechts of voornamelijk aan nationale belangen gehoorzamende Europese ministerraad". Ir Posthumus meent, dat het Europese parlement de leiding moet nemen cn van executieven en ministers moet eisen, dat ze een be slissing nemen of openhartig bekennen dat zij de Europese solidariteit van ge ven en nemen niet kunnen opbrengen. Misschien zou men, voor de keus gesteld, de verlamming kunnen doorbreken. (Advertentie) Verdeel uw beleggingsrisico. Elk participatiebewijs is een ruim gespreide aandelenporceteuille op zich en geeft u een rechtstreeks belang bij de resultaten van 250 deskundig geselecteerde ondernemingen. Inlichtingen en recent jaarverslag bij commissionairs en bankiers specialiseren. De toekomstige behoefte steekt dus wel enigszins af tegen het surplus aan specialisten, dat ons land thans telt. Volgens prof. Godefroy zal Nederland in 1982 met 1 arts op 600 a 700 inwoners (nauwkeurig 1,30 op 1000 inwoners) het land zijn met de grootste artsendicht heid, Voor grote tekorten aan medisch personeel binnen afzienbare tijd behoeft volgens prof. Godefroy niet te worden gevreesd. De Tilburgse hoogleraar verstrekte deze cijfers onder het nodige voorbehoud. Drs. H. A. M. Bruning, ziekenhuis directeur uit Venlo bepleitte een selec tie van ziekenhuizen, d.w.z. ziekenhuizen met verschil in taakstelling maar met een eenheid van organisatie. Als een drietal typen hiervan noemde hij het basis-ziekenhuis, het medisch centrum en het wetenschappelijk centrum. De Maleise gevolmachtigde voor inheemse zaken, dr. Iskan- der Yoesoj Carey, heeft aan alle onzekerheid een einde gemaakt en bevestigd, dat inboorlingen werkelijk brandende kolen op eten. Inheemse dansers op de fes tiviteiten ter gelegenheid van de totstandkoming van de federatie van Maleisie verorber den de gloeiende kolen nadat zij lange tijd in een koorts achtig tempo hadden gedanst op het opzwepende ritme van drums en bamboefluiten. Volgens Carey is uit de voor handen zijnde gegevens komen vast te staan, dat vele inboor lingen tot het eten van gloeien de steenkolen in staat zijn, als zij volledig in trans zijn. Carey verklaarde, dat er ab soluut geen bedrog in het spel was en dat de vuurvreters er ook geen brandwonden van overhielden. RUSLAND verkoopt de laatste tijd grote hoeveelheden goud aan Europa. Anders kan het zijn graan en andere aankopen van het Westen niet betalen. (Advertentie) - - - •«- (Van onze Haagse redacteur) Het niet een forse loonkos tenverhoging omhoog brengen van het Nederlandse loon- en prijspeil tot een Europees ni veau kan het beoogde doel een duidelijke ontspanning bewerken op de arbeidsmarkt in onvoldoende mate ver wezenlijken en op wat lan gere termijn ernstige nadelen voor het bedrijfsleven veroor zaken. Deze waarschuwing gaat in „De onderneming", het orgaan van het centraal sociaal werkgevers verbond, vergezeld door de opwekking in de huidige moeilijke loonsituatie geen overijlde beslissingen te nemen. De structuur van ons bedrijfsleven brengt mee dat van de totale pro- duktie aan goederen en diensten on geveer de helft geëxporteerd dient te worden. Daarom moet Nederland meer zorg besteden aan de bewaking van het loon- en prijspeil dan andere landen. Het C.S.W.-orgaan meent overi gens., dat de reële toonverschillen in West-Europa geringer zijn dan men wel aanneemt. De structuur van on ze bevolking, de grote jaarlijkse be volkingsaanwas brengt bovendien met zich mee, dat de levensstan daard hier in doorsnee wat lager moet liggen dan die van andere lan den. ,,De onderneming" is daarnaast echter wel van oordeel, dat Neder land het zich niet kan veroorloven een goedkoopte-eiland te blijven. Er zal dus wel een behoorlijke loons verhoging moetenkomen, maar het uitgangspunt daarbij moet blijven, aldus het C.S.W.V.-orgaan, dat de gemiddelde loonkostenontwikkeling zich dient te richten naar de gemid delde produktiviteitsstijging. Het volgen van deze gedragslijn Is een eerste voorwaarde om een loon kosteninflatie te voorkomen. Over de vraag welke aanvullende correcties op de algemene toonbeweging daar naast onder bijzondere omstandig heden nodig moeten worden geacht en welke gevolgen hieraan verbonden dienen te worden zal steeds na zorg vuldig beraad moeten worden beslist. „De onderneming" tekent in dit ver band aan, dat de loon- en prijsinfla- tie, die zich in West-Europa voor doet, uiteindelijk alleen door een gezamenlijk beleid afdoende afge remd kan worden. Het C.S.W.V. staat blijkens deze publikatie ook op het standpunt, dat, indien er in 1964 een loonsverhoging zou komen die uitgaat boven het door het centraal planbureau aanbe volen gemiddelde van vier procent ook de huren verder opgetrokken dienen te worden Tenslotte wordt nog opgemerkt, dat er ook nog andere middelen zijn om tot een ontspanning te komen van de arbeidsmarkt. Gevraagd wordt de faciliteiten voor overwerk te verruimen, meer vrouwelijke ar beidskrachten in te schakelen en nog meer buitenlandse werknemers toe te laten. Met een loonsverhoging al leen brengt men geen ontspanning teweeg. West-Duitsland heeft de hoogste loonkosten in de E.E.G.. maar niettemin nog een groot tekort aan arbeidski-achten. In ,,De onderneming" staat ook nog de tekst van een telegram dat mr. Stikker, de secretaris-generaal van de NAVO, aan het C.S.W.V. heeft gezonden. Dat telegram luidt: „Als oud-voorzitter van de stich ting van de arbeid en het C.S.W.V. tracht ik nog steeds vanuit de verte de problematiek van de loonsituatie in Nederland te volgen. Moge in deze dagen wijsheid maar vooral kracht u helpen in de ernstige moeilijkhe den die zich thans voordoen nu van verschillende zijden men zich begint te onttrekken aan gemeenschappelij ke verantwordelijkheid voor het ge organiseerd overleg Loon- en prijs- inflatie zijn naar mijn overtuiging nog steeds de grootste vijanden van de Nederlandse economie en dus van allen die samenwerken in de stich ting." De Verenigde Staten zullen de volgen de maand pogingen in het werk stellen om de eerste twee ,.Waakhond"-satellie- ten, die tegen overtreding van het be perkte kernstopverdrag moeten waken, in een baan om de aarde te brengen. Een tien verdiepingen hoge Atlas-Agena raket moet de twee 240 kilo zware satel lieten in een baan op ongeveer 90.000 ki lometer van de aarde brengen. De satellieten maken deel uit van het „Vela hotel''-program van het ministerie van defensie, dat als waarborg moet die nen tegen schendingen van het kern stopverdrag door gevoelige elektronische „ogen" in de ruimte te brengen. Volgend jaar zal Amerika nog acht van deze satellieten, telkens met twee tegelijk, lanceren. De Bank voor Brabant Een wentelwiek van de Amerikaanse kustwacht heeft twee mannen gered die sinds dinsdag met de vrouw van een van hen hadden rondgezwalkt in de Golf van Mexico. De vrouw, die zwanger was, stierf woensdag. De mannen hielden haar stoffelijk overschot op het vlot, een glib berig stuk kast, tot korte tijd voor de redding. Toen het hefschroefvliegtuig met de twee mannen opsteeg, zag de piloot, hoe een school haaien het lichaam van de vrouw verscheurde. De toestand van de mannen, de 32-jarige Kenneth Crosby en de 27-jarige James Dumas, die zjjn vrouw verloor, is redelijk goed. De primaat van Polen, kardinaal Wyszynski, en 21 Poolse bisschoppen zijn vr (j d a g per trein in Rome aangekomen, waar zjj de voortzetting van het Vati caanse concilie zullen bijwonen. Op het station werd h(j verwelkomd door Vati caanse prelaten en een kleine menigte. Een Poolse vrouw gaf hem een bos rode rozen en witte anjelieren, de Poolse kleuren. Aan talrijke verzoeken om zijn zegen ging hij voorbij met de woorden: „Alleen de paus zegent Rome", (Advertentie) Opgericht 18 99 Beursbericht no 338 is verschenen Int. Gewqp. Beton De stemming ter beurze heeft zich gis termiddag aangediend met een verdeeld karakter. Vast waren de aandelen van de leidende cultuurmaatschappijen; daaren tegen moesten de internationale waarden alsmede de scheepvaartafdeling koers verliezen incasseren. De vaste stemming met ruime affaire voor de leidende cul tuurwaarden gedurende de niet officiële handel, kon zich op de officiële beurs ruimschoots handhaven. De handel in de leidende cultures was weliswaar ac tief doch bleef toch iets beneden de verwachtingen. De internationale waarden hadden de teleurstelling te verwerken van het flau we slot donderdag in Wall Street, waar ook de Nederlandse hoofdfondsen lager in de markt lagen. De handel in de hoofdfondsen was kalm, behalve in de Philipshoek waar het publiek, alsmede Zwitserland, de aandelen uit de markt nam. Hierdoor liep de koers op voor de elektro-aandelen van 150.40 tot 150.70. In Waalre verrijst een gigantisch labora torium-complex waarmede tientallen mil joenen guldens zijn gemoeid. Op het ge bied van de kleurentelevisie is Philips klaar. Verder heeft dit wereldconcern de ,,Plumbion-buis" uitgevonden waar veel van wordt verwacht en waarvoor Ame rika grote belangstelling heeft. De beurs is van mening dat de Philips-aandelen de aandacht verdienen temeer daar dit fonds de laatste tijd in koers is gedaald. De Philips-aandelen daalden gisteren ruim een gulden, terwijl ook Unilever en Kon. Olie een gulden lager noteerden. Dit alles hoofdzakelijk door het flauwe slot van Wall Street. De ondertoon voor de internationale waarden blijft goed. AKU daalde twee punten tot 515, Hoog ovens een paar puntjes lager op 597. 26-9 27-9 Ned. Ned. Ned. Ned. *59 414 '61 41/4 '47 3'i grootboek *46 AKU Hoogovens Philips Unilever Kon. Olie HAL Scheepvaartunie Amst. Bank Ned. Handelmij. Lucas Bols Mach. Breda Biienkorf Drie Hoefijzers Ford Van Gelders Papier Heineken Hero Conserven Holl. Beton Mij. Kon. Zout Nijverdal - Ten Cate De Schelde Scholten Foxhol Simons emb.f. en houth. Thomassen en Drijver Van Vlissingen Katoen Vredestein Zeeuwse Confectie Zwanenberg Organ on Shell Oil Anaconda Bethlehem Steel General Electric General Motor Procter and Gamble Republic Steel 99*8 99 A 92'2 92 3 4 517'4 599'2 152 143.50 167.50 134'i 146*4 393 372 li 1008 194 825 412 915 247 463 449 »i 799*4 234 V2 255 736 138 V2 800 27214 405 950 18 li 4934 32 li 81 li 7734 7834 4214 99U 99'g 9234 9274 516 595 150.80 142,90 167 132*4 144 li 393 373 1008 195 412 915 245 465 308 448 790 232 252 739 138 li 800 276 290 403 946 1834 49 A 32'4 7934 76'4 78» g 41*4 NABEURSKOERSEN Telefonisch avondverkeer AKU 520524 gl; Hoogovens 595; Kon. Olie 166.50—1166.80; Philips 150.50—150.80; Unilever 142.00; Deli 133 gl.

de Stem | 1963 | | pagina 15