Cecile Marichal: stage bij de K.R.O. WF De cirkel wordt steeds nauwer mm Minter en Hinter en 't geheim van de ruïne NTS wil echte nieuwsstudio WF 8.40 ^locjezecjd Televisieploeg met koningin naar Perzië Wijzigingen in radio- en t.v.- programma s Radioprogramma "s daar is iedereen vierkant voor Door Julian Symons Stem-reuilleton 7 elevisieprogramma 's Vier mislukte moordpogingen vrijspraak Bliksem doodt man Franse politie op haar qui vive in zaak Paques Rij-examinatoren in Venlo zonder auto I heerlijk aanbieding DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1963 o TERDAG 5 OKT. 21.30 Schubert Brussel Frans 484 m PHILIPS eten nma. conus-luidspreker, mkkleurregelaars. Vier golfgebieden, iansluitingen voor 'ecorder en extra pulator voor ge- nedinstelling. Prijs 268.- iiMl NBONBONS per 100 gram (Van onze radio- en t.v.-redacteur) Een dezer dagen hebben wij een ge sprek gehad met de 20-,iarige Vlaamse Cecile Marichal, een studente uit Roese- laere, die in het Antwerpse college loopt aan de katholieke Vlaamse hogeschool voor vrouwen. De meisjes ontvangen daar gedurende drie jaar, wat zij noemde, para-universitair onderwijs van o.m. pro fessoren van de universiteit van Leuven. Cecile volgt er de sectie, die zich spe ciaal toelegt op het onderwijs in de mo derne communicatiemiddelen als pers, radio en televisie. Het eerste jaar ont ving zij o.a. lessen van ir. De CÏercq, die o.a. elektronica doceert. Dries Water schoot, een bekende figuur van de BRT. gaf in het twee semester ondericht in de t.v.-praktijk, microfoontechniek, spraakles, dictie etc., terwijl de direc teur-generaal van de BRT, Paul van den Bussche, de psychologische benade ring van deze media en het omroepbe stel in de diverse landen uit de doeken doet. De kabinetschef van min. v. Els- lande, bespreekt de sociologische reac ties op radio en televisie, middels we tenschappelijke enquêtes. Cecile Marichal is enige maanden te gast geweest bij de KRO. Ze mocht daar stage lopen om er ervaring op te doen en om er straks een scriptie over te kun nen schrijven. Zij vertelde, dat haar vader directeur was van een reisbureau te Roesselaere, waardoor zij regelmatig de gelegenheid heeft door haar vader georganiseerde reizen naar het buiten land te maken. Zo heeft zij al bezoeken gebracht aan Engeland. Zwitserland, Oos tenrijk. Frankrijk, Duitsland en Italië. Haar ouders hadden verwacht, dat zij lerares zou worden, evenals haar moeder, maar Cecile wilde naar radio of t.v. of naar het toneel. Sinds zij in Gent de ko ninklijke medaille had gewonnen bij een De twintigjarige Vlaamse studente Cecile Marichal uit Roesselaere heeft twee maanden stage mogen lopen bij de radio- en televisie afdelingen van de KRO te Hilver sum. Zij bewaart onvergetelijke herinneringen aan deze tijd. ,t Willem Jan Verhees, Hoog Geldrop 7, te Geldrop, is een lafaard. Dat heeft onverbloemd in een krantje ge staan, zoals u gelezen kunt hebben. De mededeling inzake Willem Jans lafheid kwam van de bioscoopexploi tant in Geldrop, die de griezelfilm „Moord" draaide. Wie het laatste stuk je niet wilde zien, kon op een gege ven moment opstaan en zijn geld te rughalen. Willem Jan Verhees, vijftien jaar oud, dééd dat. Het stuk van de film dat hij gezien had was al pak kend genoeg geweest en wat nog ko men moest beloofde de zenuwen flink aan te grijpen. „Ga naar huis", zeiden zijn broers, „dat is veel verstandiger". Nu is Willem Jans vader boos en wil de exploitant van de bioscoop aan klagen wegens belediging. Mag zo'n man zo maar openlijk in de krant zet ten dat die en die een lafaard is? Jawel zei de man van de bioscoop, dat mag. Want Willem Jan heeft, voordat hij zijn geld terugkreegeen verklaring getekend waarin hij ermee akkoord ging dat gepubliceerd zou worden dat hij de zaal verlaten had en zich als lafaard had gedragen. Die man is dus helemaal gedekt. Dit zit juridisch safe. Hij heeft een jongen van vijftien jaar, die om zijn vijf kwartjes kwam, een papiertje laten te kenen. Van een jongen van vijftien kun je immers verwachten dat hij alle klemmen en strikken in het bos van de juristerij op zijn duim;pje kent. Wat maakt zo'n vader zich dus druk. zal de bioscoopbaas zeggen. Zo is het. Terwille van zijn zaak mag die man toch wel een jongeman openlijk voor schut zetten? Tenslotte draait alles om de recette. Of er dan iemand voor schut staat, wat doet dat er toe? Alleen zou je. als niet-zakelijke bui tenstaander, kunnen opmerken dat, als er in dit geval iemand laf is geweest, het toevallig niet Willem Jan Ver hees is. Dat de bioscoopexploitant een lafaard is. dat mag ik niet zeggen. Ik heb de man immers geen briefje laten tekenen. Dat de helft van de filmkij kers die het griezelige laatste stuk van -Moord" wél uitgezeten hebben laf aards zijn. omdat ze veel liever waren weggegaan doch dat niet durfden, ook dat mag ik niet beweren. Je moet im mers zo oppassen, zonder getekende verklaringen. Maar waarvan ik wel ben overtuigd w dat Willem Jan Verhees de enige nanwijsbaar flinke vent is geweest. En dan wil ik het verder over de bioscoop eigenaar niet hebben. PRAET-MAECKER ("Advertentie) nationaal declamatietoernooi. Al spoedig kreeg zij bij de regionale omroep Kortrijk een eigen radio-programmaatje, getiteld „Afspraak met tieners", waarin zij vele vermaarde vedetten heeft mogen ontvan gen en zelfs Duitse en Engelse tieners voor de microfoon heeft gehaald. Later verzorgde zij het programma „Scoebi- doe", genoemd naar het liedje van Sacha Distel. Zij kreeg daarop vaak reacties van luisteraars uit Zuid-Nederland. Over haar stage-tijd van twee maan den bij de KRO heeft zij niets dan lof. Nadat de heren Ben Brans en Van Tom- putte van de KRO-persdienst haar met de diverse hoofden van dienst in contact hadden gebracht, mocht zij zowel op radio- als televisiegebied talrijke produk- ties. montages, nasynchronisaties en live uitzendingen van nabij volgen. In de thriller ,,Het huis", dat binnenkort onder regie van Luc van Gent door de KRO op het beeldscherm wordt gebracht, moest zij eenmaal invallen voor haar landge noot Ben Royaards, die veel te laat arri veerde. Cecile moest toen drie kwartier onder een laken voor lijk liggen en zich door ambulancebroeders laten weg dragen kortom Cecile raakt niet uit gepraat over haar ervaringen en als zij volgend jaar juli slaagt, is dit voor een belangrijk deel te danken aan haar on vergetelijke stage-tijd in ons land. Ter gelegenheid van het feit, dat het NTS-journaal voor de tweeduizendste keer op de beeldbuizen is verschenen, heeft hoofdredacteur Dick Simons, enige gegevens verstrekt over het werk van zijn staf. Zo vertelde hij, dat sinds 5 ja nuari 1956 meer dan eeir half miljoen meter nieuwsfilm aan de televisiekijkers is vertoond. Uit de naspeuringen is gebleken, dat van de totale uitzendtijd 35 procent werd gevuld door binnenlands nieuws en 65 procent door buitenlandse bijdragen. Het journaal staat op de NTS-begroting met een bedrag van anderhalf miljoen gulden voor de zuivere nieuwsvoorziening, waar bij dan nog een miljoen extra dient te worden gerekend voor huisvesting, per soneel, ontwikkelkosten, technici etc. Boven aan het verlanglijstje van de heer Simons staat het bezit van een ech te nieuwsstudio, waardoor een betere verzorging van de presentatie mogelijk wordt. Hoewel men alles in het werk stelt om een snellere berichtgeving in beelden uit de verafgelegen provincies te bewerkstelligen, toont de praktijk, on danks het gebruik van sportvliegtuigjes, helikopters, snelle auto's en wat dies meer zij, aan, dat men gemakkelijker een door Rome uitgezonden nieuwsflits, 's middags opgenomen via het Eurovisie- net, op het scherm kan vertonen dan bij voorbeeld een belangrijke gebeurtenis in Groningen, Maastricht of Zeeland. Men zou daarvoor de beschikking die nen te hebben over elektronische, hand zame beeldband-apparatuur, waardoor Advertentie) Bescherm U tegen Griep Rillerig? Onprettig? Vlug: men met de beeldband naar de steun- zender kan gaan en vandaar via het nor male binnenlandse net Bussum kan be reiken. Nu moeten de journaalmensen ter plaatse films gaan maken, welke in Hil versum dienen te worden ontwikkeld en dan pas naar Bussum kunnen worden overgebracht voor montage en geluids synchronisatie. Voor het tweede journaal hoopt men straks meer visueel materiaal ter be schikking te kragen en niet alleen fo to's over verongelukte auto's, die door het publiek ,,de krakertjes van de dag" worden benoemd. Zoals bekend, zal H.M. de koningin binnenkort een officieel staatsbezoek brengen aan Iran (Perzië) en Thailand. Naar de hoofdredacteur van het NTS- journaal meedeelde zal een NTS-team het koninklijk paar op deze reis verge zellen. De ploeg bestaat uit de wnd.- hoofdredacteur van het NTS-journaal, de heer Roel Rensen als chef d'equipe, Frits van Roon, redacteur-commentator en Jaap Buys als cameraman. Indien noodzakelijk zal er ter gelegenheid van de aanbieding van het eredoctoraat aan H.M. de koningin door de universiteit in Bangkok nog een geluidstechnicus met materiaal naar Thailand worden over gevlogen. Bij de andere onderdelen van de reis wil de NTS een beroep doen op de correspondenten en radio-organisa ties in de betrokken landen. Het zaterdagavond-amusementsprogram ma voor de radio, „Tierlantijnen" komt te vervallen. Daarvoor in de plaats komt „Rieleksen". Ook „Jaar in, jaar uit" is nieuw, evenals „Buurmans krant", een programma van een half uur op de za terdagavond, dat nieuws gaat geven uit de buitenlandse pers. Ook op de zater dagavond staat „Kruispunt", waarin de problemen, van de kerk door katholie ken en niet-katholieken worden aange sneden op het programma. De uitbreiding der televisie-documen taires openbaart zich duidelijk in het nieuwe programma. Er komt onder an dere een serie over de explosieve bevol kingstoename van Nederland. Voor de zondag zijn er twee nieuwe te levisie-amusementsprogramma's, waar van een met Willy Walden en Mieke Verstraete. De vrijdagavond is bestemd voor een showprogramma. De donder dagavond staat in het teken van het te- levisie-drama-repertoire. Voor de AVRO musiceert om 20.05 uur op Hilversum 1 (402 m) het Radio Kamerorkest o.l.v. Maurits van den Berg. Daarna volgt om 21.50 uur een platen- programma gewijd aan bekende melo dieën van de Engelse componist Ivor Novello. Voorts is er om 22.40 uur het radiojournaal en om 23 uur de rubriek „Sportactualiteiten". Tenslotte kunt u om 23.10 uur luisteren naar de platen- rubriek „Discotaria". Het Promenade Orkest o.l.v. Gijsbert Nieuwland concerteert om 19.50 uur vocr de NCRV op Hilversum II (298 m). Ver volgens is er om 20.30 uur het seriehoor spel ,,Een Hollandse familie in de Fran se tijd" en om 21 uur de ensemble parade. Piet Post geeft om 22 uur een orgelconcert uit de grote kerk te Haar lem en tot besluit volgt om 23 uur het programma „Platennieuws". (Advertentie) Om half acht is er in het VARA-pro- gramma een aflevering uit de filmserie „Vrije nieuwsgaring". Na het journaal volgt een uitvoering van een Nederlandse bewerking van de opera „Onrust op Tahiti" van Leonard Bernstein met in de hoofdrollen de bekende vocalisten Cora Canne Meijer en Peter van der Bilt. Leo Driehuys dirigeert het orkest van de Ned. Opera. Om 21.30 uur kunt u kij ken naar de documentaire „Ierlands strijd voor de onafhankelijkheid", terwijl om 22.10 uur Berend Boudewijn en Ellen Blazer het programma „Uit" presente ren. Het tweede journaal volgt tot slot om 22.45 uur. Het voornaamste gegeven van de tv- avond van gisteren was ongetwijfeld de film „Verlate thuiskomst". Men zal daar met ontroering en geboeid naar geke ken hebben, omdat het een zo'n door en door menselijk gegeven op zo aanvaard bare wijze behandelde. Weliswaar is het probleem wat verouderd want het ver haal speelt kort na de tweede wereld oorlog, maar menselijke verhoudingen verouderen niet gemakkelijk en zodoen de zal het probleem van het Joodse jon getje op de kijkers van gisteravond die pe indruk hebben gemaakt. Van geheel ander kaliber waren de „Waagstukjes", kleinkunst uit het Haar lemse Waaggebouw, gebracht door o.m. Coby Schreyer. Zij en haar gezelschap brachten niet alleen geestige liedjes, maar ook geestig opgesteld, zodat het een gezellig halfuurtje werd. Tevoren heeft een politieverhaal voor de nodige spanning gezorgd. Het „Memo"-program van de NCRV behandelde ditmaal uit voerig via de Engelse correspondent de kwestie Maleisië, een brandhaard van onrust zoals men haar in Londen ken merkt. En dan was er tenslotte aan het begin van de avond Pi Scheffer, die op origi nele wijze pas geperste plaatjes presen teerde. M. Donderdag 26 september HILVERSUM I 402 m AVRO: 12,00 Dansork. met zangsol. 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Lichte gram. 13,00 Nws. 13,15 Meded., event, act. of gram. 13,25 Beursber. 13.30 Licht ork. 14,00 Sopraan en piano, klass. liederen 14,30 V.d. vrouw 15,05 Hobo-kwartet, moderne muz. 15,25 Historische opnamen 17,00 V.d. jeugd 17,55 Gespr. brief 18,00 Nws. 18,15 Event, act. 18,20 Uitz. van de CHU: Politoeren; Unie-nieuws en comm. 18,30 Promenade-ork., Russische roman tische muz. 19,00 Carrousel, een progr. dat alle kanten opgaat, met daarin om 19.20 sportpraatje 20,00 Nws. 20,05 Ka- merork. en zangsol., klass. muz. In de pauze (20,55-21,55): Nederland door vreemde bril (herh. van 29 april '63) 21,50 Lichte gram. 22,30 Nws. 22,40 Act. 23,00 Sportact. 23.10 Discotaria, nwe. gram. 23,55-24,00 Nws. HILVERSUM II 298 m KRO: 12,00 Middagklok-noodklok 12,04 Lichte gram. 12,25 V.d. boeren 12.35 Land- en tuinb.meded. 12,38 Lichte gram. 12.50 Act. 13,00 Nws. 13,15 Platennws. 13,25 Operetteklanken NCRV: 14.00 Bondsdag van de bond van Ned. herv. vrouwenverenigingen op G.G. 14,45 Klass. gram. 15,00 Kamerork. en zangsol., mo- Advertentie) OUDE GENEVER per hele liter WYNAND FOCKINK derne muz. 15,30 Lichte orkestmuz. (gr.) 16.00 Verkenningen in de bijbel 16,20 Viool en harp, klass. muz. 16,40 Gram. 17,00 V.d. jeugd 17,30 Lichte orkestmuz. (gr.) 17,40 Beursber. 17,45 Metropole- ork., amus.muz. 18,15 Sportrubr. 18,30 Licht instr. ens. 18,50 Sociaal perspectief lez. 19,00 Nws. en weerber. 19.10 Geest, liederen 19,30 Radiokrant 19,50 Prome nade-ork., amus.muz. 20,30 Een Holland se familie in de Franse tijd, hoorsp. 21,00 Ensemble-parade 21,45 Oude kamermuz. (gr.) 22,00 Kerkorgelconc., oude en mo derne werken 22,30 Nws. 22,40 Avond- overd. 22.55 Boekbespr. 23,00 Platennws. 23,55-24,00 Nws. BRUSSEL VLAAMS 324 m: 12,00 Nws. 12,03 Lichte muz. 12.30 Weerber. 12,35 Latijns-Amerikaanse muz. 12,50 Beursber. 13,00 Nws. 13,15 Kamermuz. 14,00 Nws. 14,03 Lichte muz. 15,00 Kerkorgelmuz. 15,35 Zangrec. 16,00 Nws. 16,03 Beursber. 16,09 Kerkorgelmuz. 16,50 Kamermuz. 17,00 Nws. 17,15 V.d. kind. 17,50 Lichte orkestmuz. 18,00 Nws. 18,03 V.d. sold. 18.28 Paardesportber. 18,30 Koorzang 18,50 Radiokron. 19,00 Nws. 19,40 Amus.muz. 19,50 Politieke lez. 20,00 Klass. en moderne muz. (In de pauze: Boekbespr.) 22,00 Nws. 22,15 Is raëlische godsdienstige uitz. 22,35 De zeven kunsten 22,50 Lichte orkestmuz. 23,00 Nws. 23,05 Lichte muz. 23,55-24,00 Nieuws. BRUSSEL FRANS 484 m: 12,30 Gevar. progr. en act. 14,03 Klass. en moderne muz. 15,03 Lichte muz. van Belg. componisten 16,08 Lichte muz. 17,00 Nws. 19,30 Nws. 20.00 Porgy and Bess, opera 22,00 Wereldnws. 22,20 Gevar. muz. 22,55 Nws. Vrijdag 27 september HILVERSUM I 402 m VARA: V.OO Nws. 7,10 Ochtendgym. 7,20 Soc. strijdlied 7,23 Klaarwakker, rep. gram., meded. en comm. (Om 7,35 Nws. van de voorpagina) 8,00 Nws. en soc. strijdlied 8,18 Lichte gram. 9,00 Ochtend- gym. v.d. vrouw 9,10 Moderne orkest muz. (gr.) 9,35 Waterst. VPRO: 9,40 Morgenwijd. 9,55 Inzicht en uitzicht, lez. VARA: 10.00 Schoolradio 10.20 V.d. vrouw 11,00 V.d. kleuters 11,15 Clavecim- belrec., oude muz. 11,40 Orgelspel, lichte muziek. HILVERSUM II 298 m KRO: 7,00 Nws. 7,10 Morgengeb. 7,15 Ouvertureradio voor vroege mensen 7 55 Overw. 8,00 Nws. 8,15 Lichte gram. P.,50 V.d. huisvr. 9,40 Schoolradio 10,05 Moderne orkestwerken van Hongaarse componisten 11,00 V.d. zieken 11,40 Blok fluit en instr. ens., oude muz. 11,50 Als de ziele luistert, godsd. lez. Ik dacht aan de reden voor dat feest je en aan Willie Strayte. Drie jaar ge leden kwam ik uit mijn baan van poli tieverslaggever bij een provinciale krant om samen met Willie Strayte redacteur van de sectie Detectives te worden bij Gross Enterprises. Ik kreeg meer geld, maar het werk beviel me in het begin niet. Dat was voor ik begreep dat Gross Enterprises iets nieuws was, een soort van logische ontwikkeling in modern uit geven. Wij gaven boeken uit in vier ca tegorieën Damesromans. Wildwestverha- len, Detective-romans eri Science fiction- boeken. Over de personen, de intrige en de algemene stijl van een boek werd beslist in een redactionele vergadering. Dit materiaal werd doorgegeven aan tot de staf behorende schrijvers, die hun verhaal op een bandrecorder vastlegden. Een ervaren schrijver, onder hoge druk werkende kon een gemiddelde van twin tigduizend woorden per dag leveren en aldus een verhaal in vier dagen afma ken Iemand die niet minstens tiendui zend woorden per dag aan kon, had voor de organisatie geen waarde. Het dictaboek, zoals we de bandop name noemden, kwam dan bij een re dacteur, die het naar behoefte bewerk te In het geval van een detective be tekende dit het toevoegen van karak teristieke benodigdheden: sex en geweld dadigheid voor de rauwe boeken, het wat bijwerken van de atmosfeer in de be tere detectiveverhalen, in het genre van Eric Ambler, en een pseudo-authentieke achtergrond voor avontuurlijke verha len. In het geval van damesromans be tekende het in hoofdzaak het invoegen van details omtrent de kleding, vaak ontleend aan modetijdschriften dat was tenminste mijn indruk, maar ikzelf heb deze soort nooit behandeld. Wat betreft Wild-westverhalen was het in hoofdzaak een kwestie van controle op nauwkeurigheid, om zeker te zijn dat de schrijver een sheriff niet het verkeerde soort revolver liet gebruiken, of India nen toevoegde aan het verhaal in een streek van Amerika waar ze nooit voor gekomen waren. Lezers van Wild-west verhalen zijn erg precies waar het de juistheid van feiten betreft en ze hebben hoegenaamd geen belangstelling voor sex Wild-west en sex gaan niet samen, detectives en sex wel. Daarin moet er gens een moraal steken. Tensloote gin- gen de boeken naar de redacteur van de sectie, in het geval van detectives George Pacey, die nogmaals controleer de op fouten of riskante passages en misschien hier een beetje toevoegde en daar wat afnam. Wanneer het produkt klaar was, werd het in onze eigen fabriek goedkoop ge drukt en gebonden en verspreid door een dozijn verschillende firma's, alle maal dochtermaatschappijen van Gross Enterprises. Zij verkochten in grote hoeveelheden aan de mindere soort leesbibliotheken, boekhandels, drogisten en alle mogelijke winkels, die speciale voorwaarden kregen, wanneer ze zich verplichtten uitsluitend Grossuitgaven te :;-f 11 -m. voeren. We waren er tamelijk goed in geslaagd alle andere uitgevers op dit ge bied eruit te werken, want over het al gemeen worden damesromans, wild westverhalen, detectives en science fiction-boeken niet gebonden verkocht. De mensen lenen ze uit bibliotheken of kopen ze ingenaaid. Door de hele markt te bestrijken had den we het uitgeven van deze boeken voor anderen onvoordelig gemaakt. Het was goed, hard. modern zakendoen. Toen ik eraan gewend was beviel het me wel. Hoe waren die boeken? Wel. we maak ten er ongeveer driehonderd per jaar en ik las er nog geen vierde deel van, maar in de sectie Detectives hadden we schrijvers die een heel redelijke naboot sing gaven van Eric Ambler, Agathe Christie en Mickey Spillane. Ik z,eg niet dat ze precies eender waren als de ori ginelen, maar het was toch wel prima werk. De namen van onze schrijvers waren natuurlijk allemaal fictief maar we ontwikkelden een individuele stijl voor elke schrijver, zodat iemand die een boek las met de naam Thorby Larsen op het omslag, wist dat er zo goed als niets was dat de held niet be reid was te doen, terwijl lezers van George Hendry er zeker van konden zijn dat zijn verhalen niet ruwer waren dan van laten we zeggen, Hammond Innes. Onlangs echter hadden nieuwe ontwik kelingen in de firma plaatsgevonden. En het was in verband hiermee dat ik een sportje hoger op de ladder zou komen. Gross Enterprises was gevestigd in een vierkant, lelijk kantoorgebouw in de buurt van Holborn. Op de begane grond bevonden zich de receptie, de expeditie en de research-afdeling, op de eerste verdieping Detectives, op de tweede Da mesromans, op de derde Wild-west en op de vierde Science-fiction. De direc tie bevond zich op de vijfde en bovenste verdieping, evenals het kantoor van Sir Henry Gross en diens flat. Bij het naar binnen gaan passeerde ik sir Henry, die met aarzelende gang de hall van de receptie overstak naar zijn privé-lift. Who's Who vermeldde zijn leeftijd niet, maar hij moest wel in de zeventig zijn, hoewel zijn gegroefd gelaat en zijn fra giele uiterlijk hem er nog veel ouder deden uitzien. Niemand die ik kende had veel contact met hem, zelfs niet de radacteuren van de secties. Ik had niet meer dan een half dozijn keren met hem gesproken in de drie jaren dat ik bij de firma was. Ik was er nooit helemaal zeker van of hij wist wie ik was. Hij wenste me heel beleefd goedemorgen. Hij wist dus tenminste dat ik hier werkte. Ik keek hoe de liftdeuren zich achter hem sloten en verdacht hoe vreemd het was dat Sir Henry, die geheelonthouder, vegetariër en niet-roker was, aan het hoofd stond van Gross Enterprises. Het was een pracht voorbeeld van omstan digheden die de mens de baas worden, want hij was begonnen met goedkope ,,Doe-het-zelf-" en „Hoe-doet-men-dit?"- boeken. Waarschijnlijk was de verande ring tot wat men zou kunnen noemen rationeel uitgeven, zelfs voor Gross, on merkbaar verlopen. Nu kon hij wel den ken dat hij de machine beheerste, maar in werkelijkheid beheerste de machine Sir Henry. Zonder twijfel had hij, als een eerlijk man, voor zijn adellijke ti tel betaald. Deze was hem geschonken voor zijn grote verdiensten voor het uitgeverswezen", wat een van de beste moppen over uitgeven is die ik ooit ge hoord heb. (wordt vervolgd) VERKIEZINGSSTRIJD De campagne voor de verkiezing van een burgemeester en leden van de gemeenteraad van het dorp Sul phur Rock in het noorden van de Amerikaanse staat Arkansas gaat dit maal tussen de mannen en de vrou wen. Op het ogenblik zyn de mannen in het dorp aan het bewind. De vrou wen, die de mannelijke dorpsregering moe zijn, hebben zich verenigd in een partij die zeven kandidaten heeft ge steld om de mannelijke functionaris sen te vervangen. Mevrouw Travis, de presidente van de vrouwenpartij zei geen heftige ver kiezingsstrijd te verwachten. „Het blijft een vriendschappelijke strijd. Wanneer wij winnen zullen we de verliezers een maaltijd aanbieden". De kans dat een herstemming nood zakelijk zal zijn is overigens groot, want van beide geslachten zijn er ongeveer evenveel stemgerechtigden. LAAG NIVEAU Twee jonge speleologen, Laura Gregoris en Rinaldo Saunig, zijn in Triëst op een diepte van 134 meter in het huwelijk getreden. Zij waren gekleed in het kos tuum van de grottenonderzoe- kers hoge laarzen, een helm en een wit pak. Een stille getuige tijdens de huwelijksplechtigheid, die werd verricht door de kapelaan van de club van grotonderzoekers, was een „ursus spelacus", het geraamte van een 10.000 jaar oude beer. GOKSPEL Het Amerikaanse tijdschrift voor mannen, „True", heeft onlangs aan zijn lezers gevraagd wat ze dachten van het gokspel. Achtennegentig procent was, binnen het raam van de wet, voor een staatsloterij. Tweeën tachtig procent voelde voor gokspei langs sportbanen, 66 procent voor hei spelen in casino's e.d. Waarom, zo vroegen lezers zich af. „moet de onderwereld de hele buil opslokken. Waarom moet al het gele naar Ierland voor de sweepstakes?' De meerderheid van de 98 procen1 wilde dat de winnaars geen belasting zouden hoeven te betalen. True is voorstander van een plan dat belastingverlaging beoogt dooi inkomsten van gewettigd gokspel. New Hampshire is de enige Amerikaanse staat, die een staatsloterij kent. Dezt gaat volgend jaar draaien. Burge meester Wagner van New York City heeft voorgesteld dat gokspel bij race.c in wettige banen wordt geleid, zoda de gemeentelijke schatkist en die var de staat N~w York gespekt worden Bent u nooit echt verliefd geweest, mams? Ik bedoel niet zoals op va der, maar werkelijk echt verliefd? Donderdag 26 september VARA: 15,00 V.d. vrouw 15,45 Pauze 16,00-16,15 V.d. kleuters 19,30 Dora en de Arabische prins, Jim Backus-film 19,59 't Manneke NTS: 20,00 Journaal VARA: 20,20 Achter het nws. 20,45 On rust op Tahiti, opera 21.30 Ierlands strijd voor onafhankelijkheid, documentaire 22,20 Uit: licht progr. NTS: 22,45-22,50 Journaal. FRANS BELGIë: 19,00 Berichten 19,03 Reflets du Libéralisme 19,35 Hercule et la Reine de Lydie, speelfilm (4) 20,00 Journaal 20,30 Jacht op de misdaad, de tectivefilm 21,00 Nwe. films 21,30 Cultu reel progr. 22,00 Literair progr. 22,50 Journaal. VLAAMS BELGIë: 19.00 Engelse les 19,15 TV-rally 19,30 Sportkron. 19,55 Sport 20,00 Nws. 20,20 De gestolen bom. satirische muzikale film 21,25 Ten huize van Marie Gevers 22,10 Nws. 22,20-23,10 Hoop en vertrouwen, rep. over de ras senscheiding. (Advertentie) De rechtbank te Amsterdam heeft gisterenochtend de 40-jarige Amster damse kolenwerker B. O. vrijgesproken van vier pogingen tot moord op de vrouw met wie hij samenwoonde en haar drie kinderen. Wel achtte de recht bank bewezen dat O. zijn vriendin heeft mishandeld door haar keel dicht te knijpen. Hij werd hiervoor veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maan den met aftrek, waarvan twee maan den voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De officier van justitie had wegens poging tot moord op de vrouw tien maanden met aftrek, waar van vier voorwaardelijk geëist. Op 11 mei ontstond een hevige twist tussen de verdachte en de 27-jarige Willy v d. K. met wie hij al jaren sa menwoonde. Nadat O. een aanval op de vrouw had gedaan, die daarbij het be wustzijn verloor, zette hij in de woning waar de drie kinderen sliepen de gas kranen open. De kolenwerker vertelde dit echter direct aan een buurjongen, die de gaskranen weer dicht draaide, zodat er niets gebeurde. Hoewel de man tevens een poging tot moord op de drie kinderen was ten las te gelegd, waren de officier en de recht bank van mening dat op dit punt vrij spraak moest volgen, omdat het een ondeugdelijke poging had betroffen. Ter zitting verklaarden zowel de vrouw als de verdachte dat zij ondanks alles besloten hadden met elkaar in het huwelijk te treden. (Advertentie) De 35-jarige veehouder M. van Dijk is gisterenmiddag in een weiland in Bo- zum dodelijk door de bliksem getroffen. Het slachtoffer laat een vrouw en drie kinderen na. Uit politiekringen in Parijs is verno men dat de Franse politie het oog houdt op nog tenminste tien Fransen, na de aanhouding van een hoofdambtenaar bij de NAVO, die spionage heeft bedreven voor de Sovjet-Unie. Dezer dagen deelde de Franse veilig heidsdienst mee, dat de 49-jarige Georges Paques, vice-voorlichtingschef van de NAVO, begin augustus was aangehouden omdat hij geheime NAVO-documenten aan de Russen had verkocht. Hij heeft het gedaan gedurende een tijdvak van minstens vijf, en misschien wel vijftien jaar. Zes kandidaten voor het rijbewijs, die examen moesten doen in Venlo, hebben alleen het theoretisch gedeelte kunnen af werken, omdat hun instructeur, de rij schoolhouder T. W. uit Venlo niet bereid was zijn leswagen voor de rijproef be schikbaar te stellen. Ook de rijschoolhou der H. uit Sevenum, die twee kandidaten had opgeleid, heeft zich gehouden aan de tussen de Noordlimburgse rijschool houders gemaakte afspraken, hun wagens niet voor rijproeven beschikbaar te stel len zolang er geen verandering komt in de naar hun mening exorbitante eisen die de examinatoren in Venlo aan de aspirant-automobilisten stellen. Inmiddels heeft het bestuur van de rij schoolhoudersvereniging zich gewend tol het Centraal Bureau voor Rijvaardig heidsbewijzen en om een onderhoud ver zocht. Tevens is gevraagd om niet meei op zaterdag rij-examens af te nemen, om dat de drukte in het centrum van Venlo door de vele winkelende Duitsers, die per auto komen, het zelfs ervaren chauf feurs nog moeilijk maakt om foutloo. door het verkeer te komen. Het bestuur van de stichting Centraa Bureau Rijvaardigheid heeft besloten on- der leiding van de commissie overleg autorijscholen een gesprek te beginnen met de Venlose rijschoolhouders over dc grieven, zedra de boycot tegen één rij examinator is opgeheven. 118. Knarsetandend slingerde Swabbels het doek van zich af. „Verdraaid, dat nu juist de baron mij zo moest zien!" dacht hij. „O, als ik die kladderaar nog eens tussen mijn vingers krijg.." Baron Flibustier echter, liet hem niet veel tijd voor zijn woede. „Kom, mijn waarde.." zei hij, terwijl hij zijn hand op Swabbels' schouder legde. „Veeg die verf van uw gezicht en denk er niet meer over na. Kunste naars zijn een kortaangebonden volkje, zegt men. Het is beter hen niet te sto ren als zij aan het werk zijn Laten wij ons liever bezig houden mét oude kunst. Wat denkt u ervan, als ik u tot troost eens mijn verzameling liet zien?" Swabbels verstrakte Hij kreeg er een nieuwe kleur bij. „Maar meneer de baron., dat hoeft toch echt niet, u bent te goed.." pre velde hij, rood aanlopend. Maar baron Flibustier maakte een afwerend gebaar en ging hem voor. naar de bovenver dieping. Swabbels volgde, terwijl hij ze nuwachtig probeerde de resten van Pa let's meesterwerk van zijn gezicht ti vegen. ,,We zijn er.." zei de baron, terwijl hij de drie sloten opendraaide. Het volgende ogenblik snakte hij naar adem. Alle kleur trok weg uit zlin ge zicht. „Het masker..!" hijgde de edelman ontdaan. „Het masker is weg!"

de Stem | 1963 | | pagina 9