Zeeuwsch-Vlaanderen David wordt ZUID-BEVELAND Voor je 't weet heb je een kennel co Raad Zierikzee spreekt over de schoolkwestie Politieke partijen laten bejaarden in de steek Ook in Oostburg kans op centrale huisvuilophaling Gevaarlijke tabletten verloren COUPON WAT E3 WAAR? TJlc JTUiian ^i Extra weekend-aanbieding GOES Demonstratie van werktuigen te Oosterland Scheldebrug te Temse binnenkort open Dagblad De Stem TERNEUZEN is... PINDAKAAS GESTREEPTE FLANEL VROOM DREESMANN P. v. d. A. valt b. en w. aan Unie diocesane bonden: Burgemeester deelt de raad mee: Sociaal minimum Bejaardenbonden willen praten met minister Twee jubilarissen bij Terneuzen Jaarvergadering r.-k. middenstand 11 HOOCWATER Vandaag Morgi en Hartelijk aj voor Tilbut Kort Mooi Gistermiddag heeft een kind een doos je met codeïnetabletten verloren op weg van de Goese apotheek naar de v. Gogh- straat. Het gebruik van deze tabletten door kinderen kan zeer gevaarlijk zijn, reden waarom de surveillancewagen van de gemeente-politie gisteravond door middel van de luidspreker het verlies van dit doosje heeft bekendgemaakt. De eventuele vinder wordt verzocht onmid dellijk aangifte te doen op het bureau van politie. M.A.-school gestart In de kantine van de vakschool voor meisjes werd op enigszins feestelijke wij ze het nieuwe cursusjaar geopend van de Mater Amabilisschool. Voor de nieuwe cursus gaven zich 24 meisjes op die op deze eerste avond werden verwelkomd door de voorzitter van het schoolbestuur, de heer P. Hermans. Deze vroeg de nieu we cursisten niet te veel te letten op het woord school omdat bij het werk van de school vooral veel aandacht geschonken wordt aan de vorming. Spreker erkende dat het vooral in de wintermaanden wél eens een opoffering betekent voor de cursisten om enkele avonden per week naar de school te komen, maar hij hoopte dat zij de moed zouden kunnen opbren gen de school te voleinden, iets waar van zij later veel plezier zullen onder vinden. Zeven leerlingen voerden daarna een humoristisch toneelspel op in twee bedrijven. In de komende winter zullen in totaal 50 meisjes de school bezoeken. K.V.P.-VERGADERING De afdeling Goes van de K.V.P. zal 30 september in Slot Ostende een alge mene ledenvergadering houden. De agenda vermeldt o.m. de verkie zing van een voorzitter en van bestuurs leden. Aftredend maar herkiesbaar zijn de bestuursleden mevrouw Plouvier-ten Hacken, mevrouw Koopmans-Nelissen en de heren J. Ransijn, J. van Stee en P. Willemsen, Aftredend en niet herkies baar zijn de heren J. Buise, G. de Kok, M. de Koster en J. de Winter. Voorts zullen voordrachten worden opgesteld voor de verkiezing van een voorzitter en een bestuurslid van de statenkring Goes, een voorzitter, secretaris en bestuursle den van de kring Middelburg en leden van de Partij- en Bestuursraad. WINTERPROGRAMMA VROUWENGILDE Het r.-k. Vrouwengilde afdeling Goes begint vanavond zijn winterprogramma l963-'64. Aangevangen wordt met een H. Mis in de parochiekerk om half acht, waarna in het Slot Ostende tijdens een gezellig etentje de vakantie-herinnerin gen kunnen worden uitgewisseld. Voorts zullen er dia's worden vertoond van o.a. het in mei j.l. gemaakte reisje naar de Koninklijke Tuinen te Brussel. Voorts heeft het bestuur van het r.-k. Vrouwengilde in grove trekken een pro gramma bekend gemaakt voor het a.s. winterseizoen .In oktober staat een de monstratie van „Tupper Ware" op het programma, in november een causerie over de toekomstvoorzieningen voor de vrouw en haar gezin, en in december een Kerstviering „rond de kribbe". 15 januari wordt het nieuwe jaar ingezet met een bereidings- en proefavond van Indische gerechten. 25 februari een forumavond met als forumleider deken Holtkamp over „het kindertal", in maart een causerie door Lode van Gent, in april de jaarlijkse feestavond en tot slot in mei weer het uitstapje. In oktober a.s. willen de dames een bezoek brengen aan het Romme-in- stituut te Baarn, dit naar aanleiding van de interessante lezing die mevrouw Beyaert-Drost over politiek voor het Vrouwengilde heeft gehouden. Baarland BLIKSEM HIELD HUIS Tijdens een kort maar hevig onweer sloeg de bliksem in het woonhuis van de nieuwe boerderij van de heer J. Mur- re aan de Striepse weg te Baarland. Rook ontwikkeling deed het ergste vrezen eodat de brandweer gealarmeerd werd. Deze was snel ter plaatse, kort nadien kwam ook die van Oudelande ter plaatse i.v.m. de moeilijke bluswatervoorziening aldaar, doch er behoefde gelukkig geen dienst te worden gedaan. Met name de t.v.-leiding en elektriciteit hadden het moeten ontgelden. Eveneens sloeg de bliksem in het woon huis vn de boerderij van wed. I. W. Zee vaart aan de Nieuwe weg te Baarland. Hier werd de elektriciteitsleiding grondig vernield, terwijl schade ontstond aan dak en huisraad, zonder dat brand ontstond Bij de hoeve „Stuyvesant" sloeg de bliksem in een perceel graszaad. Yerseke „MOZART" JUBILEERT Dinsdag 15 oktober a.s. zal het 75 jaar geleden zijn, dat de muziekvereniging Mozart" werd opgericht door wijlen de heren Van Dijk, De Klein, Nolet en nog enkele anderen. Het ligt in de bedoeling om dit feit op 19 oktober op eenvoudige wijze te herdenken door een receptie te houden en een muzikale rondgang te ma ken door het dorp. Gezien de financiële positie van de vereniging durft het be stuur het niet aan dit jubileum te vieren met een groot muziekfeest of festival. Uit de burgerij heeft zich een comité van aanbeveling gevormd n.a.v. de suggestie van enkele inwoners, uit dank en waar dering voor hetgeen „Mozart" in al die jaren voor de gemeenschap heeft gedaan, een blijvend aandenken te geven. Bij deze is o.m. gedacht aan een nieuwe vlag of vaandel. Zierikze WINTERPROGRAMMA ZIERIKZEESE FILMLIGA Tijdens het winterseizoen zal de Zie- rikzeese Filmliga aan haar leden de vol gende films gaan vertonen: 11 oktober: Het lot van de mens. 12 no vember: Faja Lobbi en Prijs de Zee, van Herman van der Horst. 15 januari: Les jeux de l'amour. 4 maart: The Caine mu tiny. 10 april: Our man in Havanna. Door middel van een enquête onder de leden is het bestuur van de Liga er in geslaagd een programma samen te stellen dat aan allerlei wensen tegemoet komt. De voorkeur van de leden gaat uit naar: 1 Speelfilms. 2 Blijspelen. 3 Histo rische films. 4 Thrillers en 5 Musicals. Er bestaat een overwegende belangstel ling voor oude films. Ongeveer 2/3 deel der leden voelt iets voor filmvorming, waaraan het bestuur dan ook bijzondere aandacht wil besteden bij de toelichting op de films in de voorbespreking. Ten einde zoveel mogelijk met alle wensen rekening te houden is gestreefd naar een zo gevarieerd mogelijk voorprogramma voor de filmavonden. De Bedrijfsstudiegroep Schouwen-Dui- veland en de Zeeuwre Groentetelers Ver eniging zullen morgenmiddag in samen werking met de Rijksland- en Rijkstuin- bouwvoorlichtingsdienst een demonstra tie met werktuigen organiseren te Oos terland. Het gemengde land- en tuinbouwbedrijf is ook op Schouwen-Duiveland volop in ontwikkeling. Hierbij komen grote ver schillen voor in aard en type. Dit maakt mede de keus van doelmatige werktui gen moeilijk. Anderzijds wordt ook hier de noodzaak tot verdere mechanisatie in toenemende mate gevoeld. De hier be oogde demonstratie heeft vooral tot doel om de gebruiksmogelijkheden van diver se werktuigen te tonen. Naast enkele vierwielige trekkers met werktuigen zul len de tweewielige trekkers met bij passende werktuigen centraal worden ge steld. Van de laatste groep noemen we een tweerijige precisiezaaimachine, een dun- machine met één en twee elementen, een tuinbouwspitmachine, een plant- en zo mogelijk een gladiolenrooimachine. Dit is stechts een greep uit het program ma dat meer dan 20 nummers vermeldt. Vooral voor de mensen van de kleinere land- en tuinbouwbedrijven is deze de monstratie interessant. Door de werken aan de bouw van een nieuwe wipbrug over de Schelde te Tem se, wordt het auto-verkeer van beneden de Schelde rondgeleid via de tunnel te Antwerpen. Hierdoor doen zich aan deze tunnel, tengevolge van overbelasting veel opstoppingen voor van het verkeer wat ook veel oponthoud meebrengt voor het autoverkeer dat zich van Nederland naar Zeeuwsch-Vlaanderen V.v. begeeft. De werkzaamheden aan de Scheldebrug te Temse vorderen echter zeer vlug zodat de goede hoop bestaat dat deze op 12 ok tober a.s. voor het verkeer zal worden opengesteld. Dagblad voor Zeeland KANTOREN -oor Zeeuwsch-Vlaanderen: Steenstraat 14, telefoon 2377, Hulst voor Walcheren en Zuld-Beveland: K lokstraat 1, telefoon 0252, Goes .4 Iff. redacteur Exploitatie- inspectie Zeeland L. K. M de JONG tel. 2377, HULST voor Zeeland: F DE LIGT tel. 6252. Goes Kedacteur voor Zeeuwsch-Vlaanderen P G. KUYPERS, telefoon 2377 Hulst privé 3327 Kedacteur voor Walcheren: CH. SCHETS, telefoon 3566, Vlissingen Kayonbeheerder voor Zuid-Beveland en Walcheren K. MENU. tel. 6252, Goes. Prijs voor losse advertenties, bestemd voor de editie voor Zeeland f 0,17 per mm. 1 mm Ingezonden mededelingen 2li mm gewone advertenties. Bij contract aanzienlijke reductie. ..Kleintjes": 3 regels of minder f 1,— elke regel meer f 0,20. Als één regel gelden 23 letters en/of leestekens. Bij plaatsing ook in de Brabantse oplage resp. f 1.60 en f 0.45. Bij 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1963 AXEL RAADSVERGADERING In de 6e wijziging van de gemeentebe groting 1963, werd tijdens de jongste raadsvergadering o.m. een post uitgetrok ken van f 4000,voor het maken van „een plan met kostenbegroting ter re constructie van de zg. Platte Dijk". De heer Oggel (G.P.V.) stond wel wat te kij ken van dit hoge bedrag; te meer daar het wordt uitgetrokken voor een wegge deelte waar bij wijze van spreken „geen mens gebruik van maakt of geen mens werkt". De vroede vaderen achter de dagelijk se bestuurderstafel kwamen wel wat verveeld te zitten, na de vraag van de heer Van Luyck, wie eigenlijk de eige naar van de Platte Dijk was. De burgemeester kon alleen vertellen dat de gemeente Axel in ieder geval het onderhoud ervan heeft. Hij meende ech ter één en ander nog eens aan een na dere beschouwing te moeten onderwer pen. Van de rondvraag werd druk gebruik gemaakt. De heer De Feyter was niet te vreden over het weggedeelte Verlengde le Verkorting tot spoorwegovergang. Hij vroeg zich ook af of het gemeentebestuur geen moeilijkheden voorzag bij het ver smallen van het trottoir in de Kerkdreef. Hij zag gaarne de inrijmogelijkheid Kerk- dreef-Oosterstraat wat verruimd. Hij be klaagde zich over de verkeersregeling tijdens het opbreken van de Axelse stra ten. De heer Hamelinck verwonderde er zich over dat aan de Zuidsingel twee eenvormige bungalows werden gebouwd. Hij had gaarne gezien dat ook bij deze bouw de tot nog toe gevolgde spreiding van eenvormige bouw gehandhaafd was gebleven. De heer Oggel meende een achterstand bij de dienst gemeentewerken te mogen constateren. Hij had gaarne een onder zoek naar de oorzaken hiervan. Nu de secretaris van de gemeente voor enkele maanden gaat verlaten, vroeg hij aan dacht voor een nieuwe taxateur voor gronden en gebouwen. De heer Maas attendeerde het gemeen tebestuur er op, dat vanwege de Be schuttende Werkplaats Midden-Zeeuwsch- Vlaanderen te Terneuzen, op de gemeen te Axel nog nooit een beroep werd ge daan ter dekking van tekorten. Nu de werkplaats a.s. winter wil overgaan tot het verstrekken van soep, suggereerde hij om vanwege de gemeente Axel gratis de soepkoppen te verstrekken, waarbij het wapen der gemeente Axel op de koppen wel een aardig cachet zou geven. Op al deze vragen zal schriftelijk wor den geantwoord. Clinge EXCURSIE GEMEENTERAAD De gemeenteraad zal ook dit jaar weer een excursie houden. Ditmaal zal het een excursie zijn in eigen gemeen te. Ze zal plaats hebben op zaterdag 5 oktober a.s. Bij deze excursie zal aan dacht besteed worden aan de wegen, de straatverlichting en nog meerdere be langrijke objecten in de gemeente. Ten slotte zal een bezoek gebracht worden aan de terreinen van de Waterleiding maatschappij Zeeuwsch-Vlaanderen. Clinge ONGELUK BIJ HET VOETBALLEN De voetballer H. Hoefnagels kwam tij dens de wedstrijd BiervlietClinge zoda nig te vallen, dat hij zijn sleutelbeen brak. Voorlopig zal H. wel niet aan de competitiewedstrijden kunnen deelnemen. De voetbalvereniging Clinge is hiermede gedupeerd. Lamswaarde GESLAAGDE KERMIS De tweede kermis is weer achter de rug en kan volkomen geslaagd heten. Het georganiseerd bal werd goed be zocht en had een prettig verloop. Het gaaibollen trok heel wat belangstelling, terwijl de sportoefeningen, georganiseerd door de sportclub S.D.O., een zeer ge animeerd verloop hadden. Met de schie tingen was het fantastisch. Aan de drie schietingen namen resp. deel 87-107-80 schutters en alles is in de beste orde verlopen. De kermisexploitanten maak ten, evenals de caféhouders, zeer goede zaken. De aangekondigde volksspelen lieten echter op zich wachten, wat ze ker op de jeugd een minder prettige indruk maakte. MUZIEK RONDGANG Het muziekgezelschap „Exelsior" van Ter Hole, dat een bezoek aan ons dorp bracht, heeft in samenwerking met ons gezelschap een gezellige avond bezorgd. Een muzikale rondgang werd gehouden en bij het bezoeken van de caféhouders ging menig beentje van de vloer. OOSTBUKG TRACTOR IN DE SLOOT Tijdens werkzaamheden raakte de landbouwer A. Maurits met zijn tractor in de sloot. Hij liep drie gebroken rib ben op. Philippine BENOEMING EN ONTSLAG KERKMEESTERS Mgr. De Vet, bisschop van Breda, heeft op eigen verzoek eervol ontslag verleend aan de heren H. van 't West- ende en A. Kind, als kerkmeester van de O. L. Vrouw-Hemelvaartparochie. Jarenlang hebben zij hun beste krach ten aan het bestuur van de parochie gewijd. Het is een heugelijk feit, dat men in de kerk eens met oude tradities heeft willen en kunnen breken. Op de eerste plaats zijn n.l. als kerkmeester twee jónge krachten benoemd, en op de twee de plaats heeft men voor de eerste keer iemand uit werknemerskringen benoemd. Het zijn de heren Arn. Kind en Al. Hamerlinck. Deze laatste is voor zitter van de plaatselijke afdeling van de K.A.B. Sluit VERGADERING K.V.P. De afdeling Sluis van de K.V.P. stelde een nieuw bestuur samen, dat er nu als volgt uitziet: Ch. J. A. Bukkens, voorzit ter, L. Ducheine, secretaris, mevr. G. Aernoudts-Berkmoes, penningmeesteres- se, H. Bogaard, vice-voorzitter, J. de Brock, A. Breyaert en H. van Poucke, leden. De heer E. Lansu uit Aardenburg werd kandidaat gesteld voor de functie van kringvoorzitter. Voor de partijraad en de bestuursraad werden de heren E. Lansu en Ch. Bukkens kandidaat ge steld, evenals voor de kandidaat kring bestuursleden. Voor de overige plaatsen in het kringbestuur werden de aanbe velingen van dit kringbestuur overgeno men. Tenslotte werd de voorzitter be noemd tot statenkring-besturuslid en als zijn plaatsvervanger de heer J. de Broek. St.-Jansteen OUD-ARTS OVERLEDEN Te Nijmegen is na een langdurige ziek- te overleden de heer G. Colsen, die vele jaren alhier als arts werkzaam was. Hij was nu te Nijmegen pathologisch-anatoom De overledene die hier als geneesheer een zeer gunstige loopbaan opbouwde laat zijn echtgenote met vier jeugdige kinderen achter. Verschillende jaren leed hij reeds aan een ongeneeslijke ziekte waaraan hij nu op 45-jarige leef tijd is overleden. Hij zal heden te Nij megen ter aarde worden besteld. Stoppeldijk HERSTEL FIETSPAD Het fietspad van Stoppeldijk naar Ra- penburgtol is nu geheel hersteld. Van deze gelegenheid is gebruik gemaakt om de breedte van het fietspad van 5 op 7 tegels te brengen. HERSTRATEN RAPENBURG Met het herstraten van de weg Rapen burg in de kom van het dorp is nu een aanvang gemaakt. Het werk wordt uit gevoerd over een halve wegbreedte, waardoor de weg niet voor het verkeer moet worden afgesloten. Voorlopg wordt alleen het gedeelte van Rapenburg be noorden de Bossestraat onder handen ge nomen. In het zuidelijk gedeelte zal te zijner tijd ook de riolering omgelegd moeten worden. „LUCTOR" IS ACTIEF De onlangs opgerichte volleybalclub „Luctor' 'neemt zaterdag deel aan een tournooi, dat bij gelegenheid van de ker mis te Terholen wordt georganiseerd. „Luctor" komt in dit toernooi uit met een dames- en een herenteam. Op zater dag 5 oktober zullen de heren van „Luc- In IJzendijke is een hondenkennel gevestigd, die internationele faam geniet. Het is de „Van de Saeftinghe"-kennel van langharige dashon den, die beheerd wordt door de heer en mevr. A. Bracke uit de Oran jestraat. „We zijn acht jaar geleden begonnen met één hondje, de dac- kel Pully", aldus de heer Bracke. „Louter uit liefhebberij hebben we ons toen gewaagd aan de fokkerij. We schreven met onze eerste hond in voor een tentoonstelling. Daar zie je dan weer een andere hond waar van je denkt: hé da's toch nog een mooiere dan de mijne. En je krijgt zin om zelf echte rashondjes te kweken. Voor je 't weet heb je dan een kennel". De „van de Saeftinghe"- kennel wordt momenteel bevolkt door slechts ze ven honden. Vanwege de „hondsdolheidsperiode" .is de kweek enige tijd stop gezet. Er zijn echter ja ren geweest dat er in huize Bracke meer dan dertig honden ronddar telden. De heer en mevrouw Bracke nemen deel aan vrijwel iedere wedstrijd en tentoonstelling die er in West-Europa op kyno- logisch gebied wordt ge organiseerd. Het „gulden jaar voor hen was 1960, toen veel van de honden gingen strijken met ere titels. De wandelingen met de honden behoren tot de dagelijkse werkzaamheden in de kennel. „Karin" werd in 1960 op een tentoonstelling te Brussel kampioene en bo vendien geklasseerd als de beste „langhaar". „Hexe" werd tijdens de zelfde tentoonstelling 2e en daarmee reserve-kam pioene. De reu „Eggo" werd eerste, eveneens in Brussel. En lest best werd „Vera" door vijf verschil lende keurmeesters ook vijf maal als „uitmun tend" beoordeeld. „En dat is een grote zeldzaam heid". meent de heer Bracke met gepaste trots. tor" de strijd aanbinden met twee heren teams van Lamswaarde. Deze wedstrijden worden gespeeld op het terrein van „Luc tor" aan de school te Stoppeldijk. BELANGRIJKE JAARVERGADERING K.V.P. De afdeling Terneuzen van de K.V.P. houdt vrijdag in het Katholiek Maat schappelijk Centrum een belangrijke jaarvergadering. Na de Kamerverkie zingen moet het bestuur aftreden. De nog zittende bestuursleden zijn herkies baar; verder stelt het afdelingsbestuur zich voor tot uitbreiding tot elf leden over te gaan. Gedurende deze vergade ring zullen een groot aantal verkiezin gen plaats moeton vinden; o.a. afge vaardigden en plaatsvervangers voor de Statenkring en de Kringsvergadering, kandidaatstelling voor de Statenkring Hulst en voor het bestuur van de Kring Middelburg; tevens kandidaatstelling voorzitter Kringbestuur Middelburg, voor de Partijraad en de bestuursraad voor lid partijbestuur en diens plaats vervanger. Zuiddorpe KOE GEDOOD In het gedurende de nacht zich boven Zuiddorpe en omgeving ontlastende zware onweer is een, zich in een weide bevindende koe, door de bliksem getrof fen en gedood. De weide was gelegen in De Sterre. (Advertentie) (Advertentie) rijk aan eiwitten en vitaminen extra stevige kwaliteit in frisse strepen voor jongens- en herenpiama's. 70 cm breed (voïdoende voor royale maat heren- A 95 piama). piama) BREDA - BERGEN OP ZOOM - OOSTERHOUT (Van onze correspondent) De raad van Zierikzee heeft een om vangrijke agenda doorgeworsteld. Tij dens de rondvraag werd door de woord voerder van de P.v.d.A., mr. K. Keuning een scherpe aanval gedaan op de wijze waarop het college van b. en w. meende te moeten antwoorden op de vragen, die door zijn fractie waren gesteld over de Zierikzeese brugklasse aan het ly ceum. Hij achtte de antwoorden zeer onbevre digend en eiste dan ook, dat het college de raad onmiddellijk zou inlichten over de door het college van b. en w. met de inspecteur van het lager onderwijs te Goes gevoerde correspondentie. Spreker benadrukte, dat de inspecteur het hoofd (Van onze redacteur) Vele bejaarden en gepensioneer den zijn teleurgesteld in de uit voering van de toezeggingen, die de politieke partijen tijdens de ka merverkiezingen en de kabinets formatie hebben gedaan inzake de sociale voorzieningen voor deze be volkingsgroepen. Hierover hebben diverse sprekers tijdens de gisteren in het gebouw van „De Harmonie" sociëteit te Tilburg gehouden ver gadering van de Unie van Dioce sane Kath. Bonden van Bejaarden en Gepensioneerden in Nederland hun misnoegen uitgesproken. Hun verwjjten golden in eerste in stantie de K.V.P., die zelfs geweigerd zou hebben te reageren op verzoek van genoemde unie om de sociale belangen van de bejaarden te bespreken. Met na me de optrekking van de A.O.W.-pen- sioenen tot een sociaal minimum is een (Van onze correspondent) In de zitting van de gemeenteraad van Oostburg deed burgemeester J. L. van Leeuwen enige mededelingen over de mogelijkheden die er in de toekomst bestaan om te komen tot een centrale op haling van huisvuil voor de streek. Er heeft zich een gegadigde aangemeld en deze wil met een speciaal toegeruste op haalwagen, waarin o.m. het vuil automa tisch verbrand wordt, de gehele streek ontlasten. Dit probleem is in de ont wikkelingcommissie West Zeeuwsch Vlaanderen besproken en binnenkort zul len de raden in West Zeeuwsch-Vlaande ren hierover nader ingelicht worden. De leveringstijd van een dergelijke wa gen moet op ongeveer een jaar gesteld worden, zodat een centrale regeling on geveer januari 1965 te verwachten is. Medegedeeld werd nog dat er een be spreking geweest was over de bouw van een rooms-katholieke nood-ULO. De ra ming bedroeg f 20.900 en na uitnodiging van enkele aannemers was de laagste in- schrijfsom f 25.542, waarbij nog f 2.900 honoraria komt. Ofschoon de raming ver is overschreden besloot men, gezien het urgente van het geval, de bouw te gun nen aan de fa. Strijdonck te Oostburg. Het bestuur van de rooms-katholieke school kreeg de gevraagde medewerking voor het invoeren van het vak handen arbeid. Over de grootte van het benodig de bedrag zal de inspecteur van het La ger Onderwijs dienen te adviseren, voor dat door het college van b. en w. gelden beschikbaar kunnen worden gesteld. Mevr. E. Brouwer-Brouwer zal doordat ze de akte voor handwerken behaalde thans in vaste dienst als onderwijzeres aan de openbare lagere school aangesteld worden, zodat aan de vak-onderwijzeres, mej. C. M L. de Winde eervol ontslag verleend kon worden. Ook de regeling van toekenningen van vergoedingen uit het krotopruimingsfonds werd aanvaard. Ze is van toepassing op die gezinnen, die een krotwoning verla ten. Zo wordt o.a. voor ontruimen van een noodwoning en het betrekken van een andere permanente woning een be drag van f 250 ineens en f 25 per kind uitgekeerd. De heer W. C. F. de Coene (KVP) wilde liever ieder geval indivi dueel bekijken. Er zijn gevallen van men sen die van een lage huur hebben ge profiteerd en die in staat zijn een nor male huur te betalen. De heer J. van Hee (P.v.d A.) wilde liever een bedrag van f 900 en de toelage laten vervallen. De ourgemeester deelde mee dat de inkomsten grens bij alle gevallen in acht zal worden genomen. De vergoeding over 1962 voor de rooms-katholieke kleuterschool werd gepland op f 3.339.40 en voor 1963 zal een zelfde bedrag als voorschot gegeven wor den. Overeenkomstig het verzoek van de Minister van Sociale Zaken en Volksge zondheid werd een nieuwe destructiever ordening vastgesteld. (Van onze redacteur) De bejaardenbonden, die verenigd zUn in de C.O.S.O., hebben middels hun secretaris S. Sytema een audiëntie aan gevraagd bij minister Veldkamp van Sociale Zaken en Volksgezondheid om met hem de sociale positie van bejaar den en gepensioneerden te bespreken. Dit is gisteren meegedeeld door de waarnemend voorzitter van de Unie van Diocesane Katholieke Bejaarden bonden, de heer A. Boersma. De bejaarden willen ondermeer de A.O.W.-uitkeringen tot een „sociaal mi nimum" opgetrokken zien. Bovendien maken zij zich ernstige zorgen om trent de waardevastheid van particu liere pensioenen Zij zien deze in ge vaar gebracht nu het loonfront vermoe delijk op ingrijpende wijze in beweging gaat komen. De C.O.S.O., die de belangen van de bejaarden bij de minister wil gaan be pleiten, is een orgaan waarin samen werken de Algemene Bond van Bejaar den, de Bond voor Staatspensionering, het Prot. Chr. Ouderenverbond en de Unie van Katholieke Diocesane bonden. punt dat de bejaarden op korte termijn gerealiseerd willen zien. De vergadering werd gepresideerd door de waarnemend voorzitter A. Boersma, aangezien de voorzitter, de heer Th. Steinmetz uit Breda, in het St. Ignatiusziekenhuis aldaar is opgenomen. Tijdens de vergadering kwam het droe vige bericht, dat de heer Steinmetz om streeks het middaguur voorzien was van het H. Sacrament der zieken en zijn toe stand verslechterde. Dit was dan ook de reden waarom de voorzittersverkiezing werd uitgesteld tot de eerstvolgende ver gadering. Wel werd door de waarnemend voor zitter de rede voorgelezen, welke de heer Steinmetz zelf nog had voorbereid. Hier uit bleek, dat het aantal leden de 6U.000 inmiddels ruim heeft overschreden. Ver der werd het vraagstuk aan de orde gesteld van de verpleging in de be jaardentehuizen. Om als verpleeginrich ting te worden erkend moeten er vijftig bedden beschikbaar zijn. Daar dit aantal in veel gevallen niet wordt bereikt, komt de verpleging in huizen met min der dan vijftig bedden voor rekening van de betrokkenen, ook al zijn deze verzekerd in een ziekenfonds. De vereniging tracht zoveel mogelijk de opleiding van bejaardenverzorgsters te stimuleren. Aan de psycholoog drs. J. M. A. Mun- nichs werd opdracht gegeven een stu die te maken van 't isolement waarmee 'n groot aantal bejaarden tobben, alsook van cle aanpassingsmoeilijkheden4, die zij vaak ondervinden in hun veranderde levens omstandigheden. Tegenover de kritiek van de afdeling Haarlem omtrent de delegatie van en kele bevoegdheden aan het hoofdbestuur (betreffende de inrichting van een nieuw bureau) betuigde de heer Chr. Schalken uit Breda nadrukkelijk zijn vertrouwen in het bestuur van de unie, welks be- voegheden hij niet graag beknibbeld zag. Zijn „motie van vertrouwen" werd met een luid applaus bezegeld. Tijdens de middagvergadering gaf de heer Bakker van het ministerie van Sociale Zaken een inleiding over de on langs aangenomen en veelbesproken Al gemene Bijstandswet. In de kantine van de N.V. ,,de Hoop" te Terneuzen had een feestelijke bijeen komst plaats om het zilveren jubileum bij de N.V. Transportmaatschappij „Terneuzen" te vieren van de heren W. A. van den Broek, schipper op het motorschip „Cornelia" en K. de Jong, schippersknecht op het motorschip „Netty". In tegenwoordigheid van de familie, de directie en verdere genodigden wer den de jubilarissen toegesproken door de directeur van de Transportmaat schappij, de heer J. G. van der Peijl, Hij noemde de beide jubilarissen plichts getrouwe en ijverige werknemers. Voor het vele, dat zij voor het bedrijf heb ben verricht, werd hun hartelijk dank gezegd. Namens de Vereniging van Handela ren in Bouwmaterialen in Nederland te Amsterdam overhandigde de heer Van der Peijl hen de bronzen gedenkpenning en de daarbij behorende oorkonde. Voor hetgeen zij in het belang van het bedrijf deden, bood de directeur een herinneringsgeschenk aan. Dinsdag 22 oktober wordt in café „De Posthoorn" in Breda de jaarlijkse cen trale raadsvergadering gehouden van de middenstandsbond in het bisdom Breda. van d>c openbare lagere school volkomen onjuist heeft voorgelicht door deze laat. ste op een ouderavond te laten verkla. ren, dat het wettelijk verboden zou zijn kinderen na de vijfde klas van de lager» school te zenden naar de brugklasse van het lyceum. De heer Keuning laakte het ten zeerste, dat de inspecteur zich niet op de hoogte heeft gesteld van de gang van zaken bij deze buitenwettelijke vorm van onderwijs, althans niet bij de rector van het lyceum, noch kennis heeft geno men van het reglement op de brugklas, se. De heer Keuning bleef er op aan. dringen, dat het gemeentebestuur een einde maakt aan de concurrentie die de ene gemeentelijke onderwijsinstelling de andere aandoet. De voorzitter meende dat de leden van de raad nog te weinig zijn ingelicht om in het openbaar over deze zaak een discussie aan te gaan. Hij stelde dan ook voor om de raad eerst in te lichten nadat het gemeentebestuur een gesprek heeft gehad met de inspecteur) van lager en middelbaar onderwijs, het. geen <fc heer Keuning de uitlating ont lokte, dat de P.v.d.A.-fractie deze zaak niet heeft opgezet om achteraf te mogen horen hoe de pap is gestort. Opnieuw eiste hij open spel in de aan de gang zijnde vergadering. Uiteindelijk werd men het er over eens, dat alle raadsle den kennis zouden krijgen van de vra gen die door de P.v.d.A. aan b. en w, waren gesteld en van de antwoorden op die vragen. De correspondentie die over deze zaak reeds door het college was gevoerd zou ter inzage worden gelegd. Nadat het gesprek met de inspecteur! heeft plaatsgevonden zal deze kwestie opnieuw in de raad ter sprake worden ge. bracht. Teleurstelling Bij het voorstel over het verlenen van een knediet, van 134.250,- zijnde 60 pet van de kosten van restauratie van de voorgevel van het stadhuis, besloot d< raad bij de minister van Onderwijs eei motie kenbaar te maken, waarin de raar er zijn teleurstelling over uitspreekt, da! het rijk voor deze restauratie slechts 4C pet. subsidie verleent. Eerder in de ver gadering was al breeduit gesproken over het wel en wee van het in de gemeente aanwezig zijn van zovele monumenten. Dit was naar aanleiding van het voor stel betreffende de door de Mon urnen - tenraad voor Zierikzee voorgestelde mo numentenlijst. De heer Simmers (KVP) zag hierin een gevaarlijke aantasting van de persoonlijke vrijheid en van de be langen van de winkeldrijvende mid denstand. Naar zijn mening zou er eer duidelijke uitspraak van rijkswege moe ten worden gedaan over de vraag wa! nu eigenlijk onder een monument moe' worden verstaan: alleen de voorgeve van een pand of het gehele pand. Me de heer Doeleman was spreker van me ning, dat het te ver gaat, dat het rijk zie bemoeit met wat eigenaren willen doei met de gedeelten van hun eigendommei die achter de monumentale voorgeve zijn gelegen. De voorzitter zag in het be houd van de monumenten voor Zierik zee een levensgrote voorwaarde voor he aantrekken van vreemdelingenverkeei zodat hij er voorstander van was, dat o; dit terrein de overheid zoveel mogelij' in stand houdt. Hij zegde overigens toe, dat het college van b- en w. bij zijn adviezen aan de mi nister van Onderwijs, zoveel mogelijk re kening zal houden met de belangen van de eigenaren van gebouwen. Woningen Bij de behandeling van het voorstel tol verhoging van de ondersteunigsnormen bepleitte de heer B. Leijdekker (KVP een hogere kolentoeslag nu de brandstol fenprijzen zo sterk waren gestegen sin® de vorige winter. Ook stelde hij voc: aan inwoners die in de ondersteun!:.' zijn en ouder dan 80 jaar, per week et gulden extra te geven. Deze voorstelle: zullen nader worden bezien in de com missie van advies voor sociale zaken. Het plan van de woningbouwvereni ging „Beter Wonen" tot het in 3 jaa: bouwen van 60 etagewoningen kreeg di kritiek van mevrouw van der Werve (F v.d.A.l, die deze woningen voor Zierik zee veel te klein achtte, terwijl zij bo vendien niet gelukkig was met de uit voering van het bouwprogramma in vorm van etagebouw. De raad besloc hierop dat er eerst nog eens met „Be ter Wonen" moet worden gepraat om bereiken, dat een gedeelte der woning»' zou kunnen worden gebouwd als eeng» zinswoningen. Morgen, vrijdag 27 september, gelde: voor de provincie Zeeland de volgende hoogwaterstanden: Hansweert 8.57 e* 21.40 uur; Terneuzen 8.30 en 21.13 uur: Vlissingen 8.05 en 20.47 uur; Wemeldinge 9.35 en 22.10 uur. AXEL Rundveefokdag VLISSINGEN Alhanibra 20 uur Winden waaien of de rotsen MIDDELBURG Electro 19.30 uur De negende cirkel 14 jr. ANTWERPEN K.V.O. 20 uur De Csardasvorstin SAS VAN GENT Olympia 20 uur Vrouwen verdwijn» TERNEUZEN Luxor 20 uur Fortunat, 14 j. Hotel R'dam 11,15 uur Provinciale da, V.V.H. OOSTBURG Ledel 20 uur Gekken trekken de kaar' a.l. VLISSINGEN Opening Zeeuws Toneelseizoen. KOEWACHT R. Clapdorp 1S.30 uur Schleting- Twintigduizend Willem II woensda, stadion hartstochtel verdiend, want de ploeg kwam met e Manchester United, teerde teams van h Mancunians waren knapper. Zij krege kans gave en rend bouwen, want Wille wapen van het gren over reeds meer ve den. De Tilburgers Met zeer veel enthousiasn Tilburgers zich in wat w: avontuur mocht heten. Zij in eerste instantie niets aa putatie van de Mancuniar hanteren van het 4-3-3-sy linksbuiten Frits Louer, r Koopal en rechtsbuiten Wi lanceerd. Zij deden het bij De Engelse verdedigers h ljjk moeite met de switches" burgse aanvalstrio. Al enke doelman Harry Gregg op n alvorens hij in de negende geslagen. Wim Senders, die in I speelde, tikte de bal naar C de rechtervleugel. Terwijl 1 kon centeren dook links Louer voor het Manchester kreeg de bal in een vrije P® de keihard langs de vei Gregg. Enorm was de vreugde 1; res die op dit vroege en verdiende succes niet hadc De blijdschap was echter n duur, want binnen de twee den de „Busby-babes" de nivelleren. Dat gebeurde simpele, feitelijk niet een aanval. Stopperspil Henny in het bezit van de bal, m van zijn voet glijden. Voor was het een koud kunstje Il'er te omspelen en keepei mans het nakijken te gevei Was dit doelpunt de inli ondergang van de dapped Jaap van der Leek, de wol mocht het vrezen, want so Mancunians goede en zelfs gen. Maar tot verbazing v vijand gaf de Willem I overals nog geen ruimte. B dig verdedigde een Jan Bi- de rushes van David Hen stond. Rechtsback Theo va voor de eerste maal opge Tilburgs vaandelelftal, booc weerstand aan Engelands ternationaal Bobby Charlton, was zijn fout vergeten. Jo Gerrit de Wit verdedigden De Tilburgers moesten ve moesten proberen de aanval Busby-boys in te dammen, soms gedurende tientallen s aan de bal. Het deerde hen een kansje, zagen zjj ee vielen zij aan. Uiteraard, de attaques v disch. De aanvalskracht va was te gering om te impone schiedde bij herhaling, dat voorwaartsen een bal zoma. omdat er geen makker in d Maar toch ontstond uit een i ke tegenstoten nog een kan4 endertigste minuut waagde hout mee naar \«oren te gaf de bal toegeschoven en losi dat Harry Gregg tot een verplichtte. Voor de Brabar het laatste wapenfeit vóór d Chester nam het spel gehee, het Willem II-doel doken acht rode truien op. Het ba cunians niet. Zij probeerden te vinden. Veel meer dan corners kregen zij niet. N vaarlijk schot kwam van

de Stem | 1963 | | pagina 2