GROF INCIDENT IN DJAKARTA Brits diplomaat verdedigt kluis van zijn ambassade Frankrijk bepleit Euro-kernmacht LAATSTE NIEUWS Luistergeld omhoog Veel Nederlanders zonder krant door stakingen Vrouw wil man trouwen, die haar bijna wurgde Indonesiërs wilden stelen dagblad voor zeeland Op heterdaad betrapt HAITI VALT ONS AAN Engeland mag ook meedoen Zaak-A.D.M. vrijdag voor rechtbank Oefening „Big Lift' Begin volgende week loonpolitiek overleg op hoog niveau De tijden veranderen... Betaal per kwartaal Vrij warm Gestoorde persconferentie Aan versoek voldaan Dominicaanse Republiek: Geen concessies in „kippenoorlog* Spoedoverleg Weer Brits protest Man doodt zoontjes en daarna zichzelf Weer zet tegen Kennedy Mooie kans Aansporing Boze typografen in A dam en R dam T.V.-kijken Dreigement Schweitzer over ,,De Plaatsvervanger Katholieken en protestanten waren passief Franse jongen - geboren in Duits concentratiekamp - vrij van dienst Meer woningen in 1964 Voor,God, Koningin en Vaderland I03s JAARGANG No. 24393 Uitgavo: N. V. Ui tg. Mij. NeeHancKa Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda Reigerstraat 16 Tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 DINSDAG 24 SEPTEMBER 196S Abonnementsprijs m.i.v. 1 oktober 8,70 per kwartaal, excl. 0,20 in casso; 9,90 per post excl. 0,35 incasso; 0,67 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: Usbaanstraat 24 - telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) (Van onze parlementaire redactie) De te verwachten tekorten bij de radio- omroep maken een verhoging van het luistergeld onvermijdelijk. Dit schrijft minister Bot (O. K. en W.) in zijn be groting voor 1964. Uit deze begroting blijkt dat de uit de algemene middelen aan de „Iuisterpot" toe te voegen bijdrage een luistergeld verhoging niet kan voorkomen. Deze bij drage is overigens voor 1964 f 7,6 mil joen hoger gesteld dan de geraamde netto-opbrengst van het luistergeld. Minister Bot deelt voorts mede, dat het derde FM-zendernet, waar de Nozema thans aan bouwt, in zijn geheel in ge bruik zal worden gesteld als alle zenders gereed zijn. Volgens een voorlopige ver wachting zal dit in de laatste helft van 1965 het geval kunnen zijn. Een inge bruikstelling in fases van het derde FM- net ligt „voorshands" niet in de bedoe ling. De bewindsman zegt op de kortst mo gelijke termijn de memorie van antwoord op het wetsontwerp tot wijziging van het tijdelijke telegraaf-, telefoon- en ra- diobesluit bij de Tweede Kamer te zul len indienen. Gelijktijdig zullen wijzigin gen in het luistergeld worden voorge steld. Tenslotte deelt minister Bot mede, dat in 1964 op het „omroepkwartier" te Hil versum het gebouw met de muziekbiblio theek en de fonotheek gereed zal komen. Dit is het eerste onderdeel van het ad ministratiegebouw, bestemd voor geza menlijk gebruik van N.R.U. en N.T.S. (Van onze parlementaire redactie) Op wens van minister Veldkamp zal het overleg tussen regering en Stichting van de Arbeid over de loonpolitieke situatie niet vrijdag a.s. maar vermoedelijk be gin volgende week gehouden worden. De reden hiervan is dat de regering eerst de problemen nog eens van alle kanten wil bezien. Morgen zal zelfs een extra vergadering van de ministerraad aan deze zaak gewijd worden. Zoals wij reeds eerder melden, is er sprake van een verschil van mening binnen het ka binet over de te volgen tactiek inzake het toekomstige loon- en prijsbeleid. De Britse ambassadeur in Djakarta, Andrew Gilchrist, heeft gisteren gewapende Indonesische politiemannen die hem geen toegang tot de uitgebrande Britse ambassade wilden ver lenen doodleuk opzij geschoven. Hij stormde daarna het am bassadegebouw in om zich bij. de kluis op te stellen uit protest tegen pogingen van Indonesische zijde om die open te breken. Hij ging pas weg, nadat er een akkoord was bereikt over een gemengde Brits-Indonesische bewaking voor de kluis. Ja, zo is het. Duizenden abonnees op Dagblad De Stem, die vroe ger per week betaalden, doen dat nu per kwartaal. Misschien ook een idee voor U als U weekabonnee bent. Betaling per kwartaal: ge makkelijk, practisch en modern Zeker als U gireert op onze post rekening no. 1114111 (vanaf 1 ok tober a.s. 8.70). Of nog beter: machtigt ons het abonnementsgeld automatisch van uw girorekening af te schrijven. Een desbetreffend formulier zen den wij U graag toe. Maak het u zelf gemakkelijk: f. TWEE PORTUGESE soldaten zijn gedood en drie anderen gewond tijdens gevech ten in Noord-Angola. PREMIER MACMILLAN zal het parle ment niet van vakantie terugroepen ter bespreking van het rapport-Denning over het Profumo-schandaal. De socialisten hadden hierom gevraagd. HET BESLUIT van de hoofdcommissaris van politie van Bonn om ten tijde van de crisis om Cuba een betoging van dienstweigeraars te verbieden, was on rechtmatig, zo heeft gisteren een recht bank te Bonn uitgemaakt. OP DE AGENDA van de algemene ver gadering van de V.N. staat een nieuw punt: mogelijke deelneming van de V.N. aan het herstel van Skoplje. DE ZUIDAFRIKAANSE commandant B. van der Merwe (54) is schuldig bevon den aan het aannemen van steekpennin gen in zijn hoedanigheid van inkoper van het departement van Defensie. Weersverwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisteren avond 23.15 uur: Vrij warm weer met veranderlijke bewolking en plaatselijk enkele re gen- of onweersbuien. In de ochtend Plaatselijk mist. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak uit zuidelijke r*chtingen. Vandaag: zon onder 18.36 uur. Maan onder 21.43 uur. Morgen: zon op 6.29 uur. Maan op 14.12 uur. De poging om de ambassadeur de toegang te beletten vond plaats, nadat twee leden van de Britse ambassadestaf een groep Indonesi ërs hadden ontdekt, die poogden de kluis op de tweede verdieping van het ambassadegebouw open te breken. De twee Britten waren de militaire at taché, kolonel Becke en een bewaker, Spike Ellis geheten. Toen Becke de am bassade wilde betreden, mocht hij van de daar geposteerde Indonesische politie niet naar binnen. Hij deed dit toch. „De politie schreeuwde wel, maar hinderde mij niet", aldus Becke. Met Ellis rende hij de trappen op naar de kluis. Daar betrapten zij een groep Indo nesiërs die bezig waren met het slot van de kluis. Becke zei dat de Indo- siërs hun gereedschap lieten vallen en de benen namen. Becke rapporteerde dit voorval onmid dellijk aan ambassadeur Gilchrist, die op dat moment juist een persconferentie hield. Gilchrist had toen juist verklaard dat de Indonesische regering hem de toe gang weigerde tot zijn ambassade waar overigens nog steeds de Indonesische vlag wappert, die woensdag door een woeste menigte werd gehesen. Hij had zich bij de Indonesische regering beklaagd, om dat hij geen documenten uit het ambas sadegebouw mocht halen. Op dat mo ment werd hem verteld dat Indonesische werklui bezig waren de kluis te force ren .Onverwijld begaf Gilchrist zich naar de ambassade, waar hij met Brits flegma toch naar binnen ging. Terwijl Gilchrist in het ambassadege bouw was, waarschuwden Britse ambas> sadefunctionarissen andere westelijke am bassadeurs en diplomaten. Een aantal van hen, onder wie de ambassadeurs van Ca nada, Australië en Frankrijk en twee Amerikaanse diplomaten, begaf zich in aller ijl naar het Britse ambassadege- Radio Santo Domingo (Dominicaanse Republiek) meldt, dat militairen van Ha iti een offensief hebben ontketend over de noordgrens van de Dominicaanse Re publiek. Zij begonnen de aanval, aldus de radio, met kleine wapens, maar gin gen later gebruik maken van mortieren en artillerie. Volgens de Dominicaanse radio heeft de regering in Santo Domingo Haiti een ultimatum gesteld. Wordt dit genegeerd dan zou het presidentiële paleis te Port au Prince gebombardeerd worden. De stad Dajaban (D.R.) wordt door de be volking in paniek verlaten wegens de beschieting door de Haitanen, aldus ra dio Santo Domingo. Het radiostation zei later, dat het vuren langs de grens was gestaakt. De Dominicaanse minister voor de strijdkrachten zei, dat de land- en zee strijdkrachten van zijn land gereed zijn om in actie te komen als de schendingen van het Dominicaanse grondgebied zou den worden voortgezet. Dc vice-voorzitter van de Euromarkt- connnissie, Mansholt, heeft gisteren aile hoop op concessies door de E.E.G. in de „kippenoorlog" met de V.S. de bodem in geslagen. Na een zitting van drie uur te Brussel met ministers van Buitenlandse Zaken van de „zes", verklaarde Mansholt let terlijk tegenover U.P.I.: „Dit is het ein de". Hij deelde mede dat men bereid was tot een reductie van tien procent op de in voerrechten op Amerikaans pluimvee. „Maar verder gaan wij niet", voegde hij eraan toe, „dit is een redelijk aanbod". Amerika heeft laten weten niet ak koord te kunnen gaan met dit, aldus door de E.E.G. geformuleerd aanbod. De V.S. zulen als de kwestie inderdaad niet tot een oplossing komt een beroep doen op de G.A.T.T. in Genève. bouw. Zij werden daar echter tegen ge houden door Indonesische militaire poli tie. Na ongeveer anderhalf uur in het ge bouw vertoefd te hebben kwam Gilchrist naar buiten. Zfin „verzoek" om een ge mengde Brits-Indonesische bewaking bij de kluis op te stellen was toen ingewil ligd. De poging van de Indonesische rege ring om de kluis open te breken en de ambassadeur de toegang te beletten, be schouwt men als een van de opvallendste stappen tegen de Britse regering sinds het begin van de Maleise crisis. Intussen is de Indonesische ambas sadeur in Londen, Mohammed Diah, ijlings naar New York gereisd voor spoedoverleg met zijn minister van Buitenlandse Zaken, Soebandrio, die daar de algemene vergadering van de V.N. bijwoont. De maatregelen tegen de Britse be drijven een „Soekarnisering" zo als ook Nederland die gekend heeft gaan door. Op Java zijn 32 cultuur ondernemingen en vijf handelsinstel lingen onder direct toezicht van de plaatselijke autoriteiten gesteld. Ten aanzien van Maleisië heeft de In donesische regering de oliemaatschap pijen in Indonesië verboden olie, aardgas en produkten daarvan naar de federatie van Maleisië te verzenden. In deze be trekkingen is nog geen enkele verbete ring gekomen. Gisteren is de Japanse minister-presi dent Ikeda uit Tokio vertrokken voor een goodwill-reis die ten doel heeft de handel en de economische betrekkingen van Ja pan met de landen in Zuidoost-Azië en Oceanië te verbeteren. Wellicht zo wordt verwacht zal Ikeda tijdens zijn twee weken durende reis ook een beslissende rol spelen in het geschil om Maleisië, waarin hij heeft aangeboden te bemiddelen. In een nota, die gisterenmiddag aan de Indonesische zaakgelastigde in Lon den is overhandigd, protesteert de Britse regering krachtig tegen de behandeling van de Britse ambassadeur in Djakarta en van het ambassadepersoneel. Zij eist schadevergoeding voor de verliezen die bij de incidenten zijn geleden, zo heeft het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken bekendgemaakt. De verklaring die de Indonesische zaakgelastigde heeft gegeven voor het on der toezicht stellen van Britse onderne mingen wordt onvoldoende geacht. Er is een nieuw verzoek om opheldering aan de Indonesische regering gedaan, aldus het ministerie. Op Curagao heeft zich een verschrik kelijk drama afgespeeld: een 29-jarigs monteur B. J. heeft zijn drie zoontjes van resp. 5, 4 en 3 jaar van het leven beroofd en toen de hand aan zichzelf geslagen. De man liet de jongetjes hun kleren uit trekken en gooide ze daarna van uittrekken en gooide ze daarna van sprong hijzelf in het water. Alle vier moeten zijn omgekomen. Frankrijk heeft gisteren laten weten, dat het bereid is een gezamen lijke kernstrijdmacht te vormen met andere Europese landen op voorwaarde, dat deze landen hun politieke samenwerking verster ken. Ook Groot-Brittannië werd uitgenodigd aan het plan deel te nemen. Het voorstel werd uit naam van de regering gedaan door de onderminister van Buitenlandse Zaken, Michel Habib Deloncle in de bijeenkomst van de raadgevende vergadering van de Raad van Europa in Straatsburg. Hij zei dat „morgen, wanneer Europa zijn politieke structuur zal hebben ver sterkt, het noodzakelijk zal zijn aan te geven hoe de inspanning van Frank rijk om een kernmacht op te bouwen kan worden gebruikt door alle Euro pese landen voor gemeenschappelijke defensiedoeleinden". Hij vervolgde met te zeggen, dat „indien Groot-Brittannië ervan uitgaat. dat zijn toekomst binnen de Europese ge meenschap ligt, het daarin een gelegen heid kan zien voor een positieve bij drage daarbij rekening houdend met de noodzakelijke keuze, die een derge lijke beslissing vergt". De rede van de minister klonk ook als een rechtstreeks beroep op Engeland zijn betrekkingen met de Verenigde Staten opnieuw in overweging te ne men. Het voorstel wekte verbazing in de as- semblée, die door de Franse Gaullisten de laatste jaren steeds werd geme den. Volgens politieke waarnemers hoefde men er niet aan te twijfelen, dat het Franse voorstel was opgezet als een belangrijk diplomatiek initiatief, dat samenvalt met de pogingen van de Verenigde Staten om te komen tot een multilaterale kernmacht ondanks de Franse tegenstand en de aarzelingen van Engeland. Ook leek het te zijn bedoeld als een aansporing voor die Britse militaire en politieke leiders, die aandringen op een nauwere samenwerking met Frank rijk op het punt van de kernbewape ning. Habib Deloncle zei, dat president De Gaulle het Atlantische bondgenoot schap als een eerste noodzakelijkheid beschouwde. De verklaring van de Franse bewinds man betekende de sterkste aandrang, die tot nu toe is uitgeoefend om de NAVO volledig te reorganiseren met het doel Europa in eerste instantie ver antwoordelijk te stellen voor zijn de fensie. De minister waarschuwde dat Frankrijk zal doorgaan met zijn nucleaire inspan ning „tenzij de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie besluiten over te gaan tot de vernietiging van kernwapens en De personeelscommissies van de vatten. Aanleiding tot deze staking was r een looneis. Zaterdag 3I. verlangde het personeel een loonsverhoging van acht de middelen om ze te vervoeren". Habib Deloncle sprak 24 uur voor De Gaulle's vertrek voor een nieuwe tocht door de provincie om het idee van de „Franse grandeur" aan de man te bren gen en tc wijzen op Europa's mindere afhankelijkheid van de Verenigde Sta ten. Het lijkt symbolisch dat de Franse president zijn tocht begint met een be zoek aan de kerncentra in Pierrelatte en Cadarache, die spoedig gereed moe ten zijn voor de produktie van atoom- en waterstofbommen en motoren die worden aangedreven door kernener gie. dagbladen en van de grote druk kerijen in Amsterdam en wijde omgeving (o.a. ook nog uit Den Haag) zijn gisteravond bijeenge komen voor een bespreking met het oogmerk om te komen tot een landelijke inzameling ter onder steuning van de stakende collega's bij De Telegraaf. Voorts heeft men zich beraden over stappen indien aan het, vrijdag aan de directies der bladen kenbaar gemaakt ver langen de lonen met ingang van 1 oktober met acht procent te verhogen, niet wordt voldaan. Ter vergadering hebben deze grafici besloten de staking van het Telegraaf personeel tegen het naar hun mening on rechtmatige ontslag van een hunner col lega's, metterdaad te steunen. Zij verplichten zich ten minste één uur loon per week van elk personeelslid ter beschikking te stellen van de stakers. Ook overwegen zij in diverse bedrijven protestacties te organiseren. Indien op zeer korte termijn genoemd ontslag niet is ingetrokken, zullen de gra fische arbeiders in een grote protestver gadering bijeenkomen om zich over het nemen van verdere stappen te beraden. Gisterenavond is de nachtploeg tech nisch personeel van De Telegraaf niet op het werk verschenen, zodat deze krant ook hedenmorgen juist als gisteren niet zal verschijnen. Uit het protest te gen het ontslag van een collega was ook de dagploeg gisteren niet verschenen. Het gevolg was, dat gisterenavond het Nieuws van de Dag en Het Parool niet zijn ver schenen. Ook in Rotterdam is gestaakt en wel door de typografen van de N.R.C., die gisterenmorgen een wilde staking begon nen. Daardoor zijn de N.R.C., het dagblad De Roterdammer, de Dordtenaar, het Dordts Dagblad en de Zuidhollandse edi tie van Trouw gisteren niet verschenen. Het is een 24-uursstaking waardoor he denmorgen het Algemeen Dagblad niet zal verschijnen. De dagploeg, die vandaag bij de N.R.C te Rotterdam aantreedt, zal het werk her- Snikkend vertelde de 27-jarige Willy van der K. gisterenmiddag de rechtbank te Amsterdam, dat zfi wilde trouwen met de man van wie zij haar tweede kind verwacht en tegen wie zij moest getui gen, omdat hij op 11 mei een poging deed haar te wurgen, waarbij zij het bewustzijn verloor. Ook de verdachte, de 40-jarige kolenwerker B. O., ver klaarde door zijn tranen heen met de vrouw, die hij naar het leven stond, te willen trouwen. De officier van justitie, mr. H. Bouma, eiste tegen de verdachte wegens po ging tot moord een gevangenisstraf van tien maanden met aftrek, waarvan vier maanden voorwaardelijk, een proeftijd van drie jaar en toezicht van de re classering. Reeds jaren woonde O. samen met Willy van der K. en zorgde hij voor haar drie kinderen: een uit haar eerste hu welijk, een van een Surinaamse vriend en een van de verdachte zelf. Reeds lang ergerde O. er zich aan dat de vrouw in plaats van op de kinderen te passen, bij de buren naar de televisie ging kijken of met een 19-jarige buur jongen naar cafés ging. Op 11 mei jl. ontstond hierover weer een ruzie in de Amsterdamse Riouwstraat. O. ging uit protest wat drinken in een café en toen de vrouw daarna nog weigerde hem te gehoorzamen, ontstond een felle twist. Uit angst kroop de vrouw in het bed van de buurman, waar de kolen- werker haar echter de keel dicht kneep. „Jij je graf in en ik naar pa viljoen 3", (de ziekenhuisafdeling voor geestelijk gestoorden), riep O. Vervol gens ging hij zyn woning binnen waar de drie kinderen sliepen en zette hij twee gaskranen open. „Alles staat on der het gas, het zoodje gaat er aan", riep hij tegen de buurjongen, de 19- jarige V. de Vries, die direct naar bo ven ging en de gaskranen weer dicht draaide, zodat de kinderen rustig door sliepen. „Het was alleen maar als dreigement be doeld om de vrouw en de buurjongen bang te maken. Ik wilde de kinderen geen kwaad doen", verklaarde de ver dachte geëmotioneerd. De tevens ten laste gelegde poging tot moord op de drie kinderen achtte de officier van justitie niet bewezen, omdat het hier z.i. een ondeugdelijke poging betrof, doordat O. direct tegen de buurjongen ging vertellen wat hij gedaan had. De officier eiste op dit punt vrijspraak. De vrouw vertelde als getuige, dat het ook wel een beetje haar schuld was geweest. O. was bovendien volledig uit zijn balans geraakt, omdat zij hem hr#d gezegd de woorden van een dokter verkeerd overbrengend dat hij aan een ongeneeslijke ziekte leed. Uit de rapporten bleek, dat de verdachte min der toerekeningsvatbaar wordt be schouwd. Hij is reeds viermaal ver oordeeld. „Als u teruggaat naar die vrouw zie ik nog meer ruzies komen, maar onthoudt dat gas nooit een goed argument is", zei de president van de rechtbank, mr. J. Knottenbelt. De raadsman, mr. J. van Schaek, was van mening dat het hier slechts een familieruzie betrof die in een te zwaar strafrechtelijk vlak is getrokken. De rechtbank zal 25 september uit spraak doen. procent per 1 oktober en gisteren kwam men met de eis tot gelijkstelling van de lonen met die zoals deze in Amsterdam worden uitgekeerd. De directie van de N.R.C. had reeds de toezegging gedaan te zullen onderzoeken op welke wijze te gemoet gekomen zou kunnen worden aan eventuele verschillen. Enkele hoofdbestuursleden van de Al gemene Nederlandse Grafische Bond (aangesloten bij het N.V.V.), hebben gis teren nog een onderhoud gehad met de directie van De Telegraaf. Deze directie heeft het ontslag van een harer perso neelsleden gehandhaafd „omdat hij zich niet aan de contractuele verplichtingen had gehouden". Gevolg van de wilde staking te Am sterdam en Rotterdam is geweest, dat gisteren zo'n 800.000 Nederlanders hun Krant hebben moeten missen. De Volks krant zal vandaag, evenals zaterdag jl., met een noodeditie uitkomen, die in Utrecht wordt gedrukt. De Alg. Ned. Grafische Bond, de Ned. Kath. Grafische Bond en de Ned. Christ. Grafische Bedrijfsbond hebben zich uit drukkelijk van de stakingen gedistan tieerd. „Deze wilde stakingen zijn in strijd met de c.a.o., door de werknemers zelf aanvaard. De stakende werknemers maken dus van de door henzelf aanvaar de c.a.o. een vodje papier", aldus heet het in een verklaring door een der gra fische bonden uitgegeven. De oerwoud-dokter, dr. Albert Schweit zer, heeft van de Hamburgse uitgever een exemplaar ter beoordeling gekregen van het toneelstuk „De plaatsvervanger" (Der Stellvertreter) van Rolf Hochhuth. De schrijver geeft erin als zijn mening te kennen dat wijlen paus Pius de Twaalfde en de r.-k. Kerk zich in de kwestie van de jodenvervolging te passief hebben ge dragen. Schweitzer schrijft nu aan de uitgever, dat naar zijn mening niet alleen de rooms-katholieke Kerk, maar ook de pro testantse kerken zich aan passiviteit schuldig hebben gemaakt. „De Katholieke Kerk heeft echter de grootste schuld, omdat dit een grote, internationaal geor ganiseerde kerk was, die iets kon onder nemen, terwijl de protestanten ongeorga niseerd en machteloos waren. Maar ook de protestantse kerken zijn schuldig, om dat zij die vreselijke onmenselijkheid aanvaardden", aldus de brief. Dr. Schweitzer vindt dat de mensheid zich de grote verwarring van toen be wust moet worden en blijven. Daarom is het volgens hem van belang dat het toneelstuk „De plaatsvervanger" versche nen is. De officier van justitie bij de recht bank te Amsterdam, mr. W. A. J. M Smit, heeft de N.V. Amsterdamse Droog dok Maatschappij als rechtspersoon en de directeur van de werf, ir. J. W. R. Thomson, gedagvaard op vrijdagochtend a.s. voor de rechtbank te verschijnen, ten einde zich te verantwoorden voor over treding van de bindende loonregeling van het College van Rijksbemiddelaars. Intussen zijn de moeilijkheden in de Amsterdamse metaalbedrijven nog wei nig veranderd. Bij Verschure en Co. heeft het werk gisteren opnieuw een uur stil gelegen. Bij Wiener en Co. heeft het personeel het werk eveneens een uur stil gelegd. Enkele tientallen metaalbewerkers van de reparatie-afdeling der K.L.M. op Schiphol hebben gisteren ook al ge durende een uur gestaakt om het protest van het personeel tot uitdrukking tc brengen tegen het uitblijven van loons verhoging. In groepjes bespreken de typo grafen van De Telegraaf op de Nieuwezijds Voorburgwal te Am sterdam de situatie. Franse dokters hebben de 18-jarige Guy Poirot vrijgesteld van militaire dienst. Poirot zou de enige jongen zijn, die in het concentratiekamp Ravens- brück geboren is en dit heeft overleefd. Zijn gezondheid is steeds slecht geweest, omdat er na zijn geboorte geen melk voor hem was. Hij kreeg slechts gerste soep en koolraapsap als voedsel. Een volledige Amerikaanse pantserdi visie met ondersteuningseenheden, zal door de lucht van Amerika naar West- Duitsland worden vervoerd. De operatie wordt volgende maand uitgevoerd in het kader van een grote strategische oefe ning van de NAVO. De divisie zal in drie dagen over de oceaan gevlogen worden. In totaal zijn ongeveer 16.000 militairen bij het transport betrokken. Er zullen rond 250 vluchten worden gemaakt. De oefening zal worden geleid door generaal Lemnitzer, de geallieerde opperbevelheb ber in Europa. Volgens de Amerikaanse minister van Defensie, McNamara. zal de oefening, die de naam „Big Lift" draagt, de eerste oefening zijn waarbij troepen uit Ame rika over ae oceaan worden gevoerd om gebruik te maken van zwaar materieel dat in West-Duitsland klaar staat. Hier door moet de mogelijkheid tot het snel inzetten van versterkingen worden ge schapen. De lessen, die uit het verloop van de oefening worden getrokken, zullen hun .iut afwerpen bij verdere oefeningen op grote schaal, die in de nabije toekomst zullen worden gehouden, aldus McNama ra. Men schat, dat de onderneming onge veer tien mijloen dollar zal kosten. (Advertenties) California commentaar op het De kersverse regering heeft met haar nieuwe begroting tenminste negen tigduizend woningzoekenden aan zich verplicht. Want minstens zó veel huizen zullen er in 1964 gebouwd worden. We z|jn blij met dit energieke rege ringsplan. Want wij weten allemaal dat een gezin pas een gezin is in een écht, vrij huis. Waar kinderen onbe lemmerd kunnen spelen, waar moe ders hun keuken met niemand hoe ven te delen Staat op de nominatie voor een huis, komend jaar? Dan alvast gefe liciteerd! En mocht het wachten u wat lang vallen, bedenk dan dat het niet alléén huizen zijn die het leven prettig maken. Er zijn ook kleinere, alledaagse din gen. Bijvoorbeeld: de glunderende gezichten van uw man en kinderen als u ze - al is het ook op een huur kamer - verrast met een bordje fijne California groentesoep! Primo 20 ct-Vooraan 22 et

de Stem | 1963 | | pagina 1