Water baart ons altijd zorgen.... Fossielen zijn niet zo zeldzaam 5907! The als LEVEN IN EEN DORPJE OP DE ATLASBERGEN: Gezang in de bergen is telefoon voor gids en vrouw Onderscheiding voor bokspromotor t t „CITAX" M. J. de Bruin Bescherming voor reizigers ocjezet Welkom Nauw dal Veldslagen Om het vuur Onze rusteloze aarde Afwezig Fa. P. WESTSTRATE ZN. Gebr. v. Goethem C. H. S. Aschermann M. E. J. E. van Dissel Moeder-m DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1963 Het dorpje Aremd aan de hel lingen van de hoge Atlas-ber gen. Idlr, de schrijver van deze re portage, met zijn muilezel. Mijn naam is Idir en mijn woonplaats heet Aremd. In feite is het helemaal geen stad, alleen een groepje hutten van de in de zon gedroogde leem, die bijeenstaan op de hoge oever van de wadi, de bedding van de stroom, die van de hellingen van de Hoge Atlas komt. Op een gewone kaart van Marokko staat Aremd waarschijnlijk in het geheel niet aangegeven. Maar toch is mijn dorp belangrijk. Het is bekend bij alle bergbeklimmers, die de bergtoppen van mijn land komen opzoeken. Want Aremd ligt praktisch in de schaduw van de machtige Toubkal, de hoogste berg van de Atlas, de hoogste berg ook van heel Noord-Afrika en tot enkele jaren geleden was ons dorp de voornaamste startplaats in dit gebied voor bergbeklimmers en onderzoekers. Nu ligt de startplaats enkele mijlen verder naar het noordwesten, dichter bij de grote weg, die dwars door de bergketens loopt van Marrakesh naar Taroundant in het zuiden. Hoe het ook zij, slechts weinig reizigers laten na hier even te stoppen om Aremd te bewonderen. Wat Is er dan te bewonderen? Als men door een bocht komt in he* kron kelige spoor, dat op en neer gaat door de wadi, bevindt men zich plotseling op een hoge piek, vanwaar men een uit zicht heeft over de vallei tot aan een andere steile rots, met helemaal bovenop enkele huizen van het dorp Aremd. En op de platte daken (die worden gebruikt om graan, noten en de kleine, hete rode pepers te drogen) of uit het raam leu nend, zyn onze vrouwen te zien vrolijk gekleed zyn ze, want zy houden van hel dere kleuren in rode, groene, gele, eigenlijk in alle tinten, die men maar kan bedenken. Niet alle vrouwen zijn thuis. Sommi gen zijn hard aan het werk op de ter rasvormige akkers, waar zij de maïs uitdunnen of zij houden de wacht bij de ouderwetse molen, die wordt aange dreven door het water van het rivier tje. Maar waar zij ook mee bezig zijn, al deze vrouwen en meisjes zullen zich even omdraaien en de vreemdeling toe lachen, want in ons dorp wordt een reiziger in zekere zin als een der on- zen beschouwd. Zodra hij nog hoger gaat dan ons dorp, valt hij onder onze bescherming zelfs als hij alleen reist. Als hij brood nodig heeft voor zijn verdere reis, maken wij dat voor hem klaar; als hem een ongeluk overkomt, dan komen onze mannen hem te hulp. Want boven Ten zuiden van Marrakesh in Ma rokko verheffen zich de toppen van de Hoge Atlasbergen tot meer dan 4.000 meter. Aremd is een dorpjedat typerend is voor dit gebied. In deze reporta ge beschrijft Idireen jongeman uit het dorpeen deel van zijn le ven en zijn gewoonten en de ver anderingen, die langzaamaan plaatsvinden in de vallei Aremd zijn geen wegen en er zijn daar plaatsen, waar zelfs een muilezel zou aarzelen verder te klimmen. Wanneer een man van het dorp een reiziger tot gids dient, behoort het bij ons tot de gebruiken, dat zijn gezin de bezoeker verwelkomt, zodra hij Aremd binnenkomt. Vandaar dat de vrouwen goed oplet ten wie er nadert. Maar lang voor de reiziger aankomt weten zy al welke man uit Aremd hem vergezelt, want wij hebben ons eigen systeem voor het verzenden van berichten door de dalen van de Hoge Atlas door middel van zingen. De klanken worden mijlen ver weerkaatst, zodat lang voor er iemand in zicht is iedereen in het dorp weet, wie het is en vanwaar hü komt. Zijn vrouw spoedt zich naar de haard om warme muntthee en brood klaar te ma ken. Vervolgens bindt zij de baby op haar rug vast, neemt de theepot in de ene hand, glazen en brood in de andere en klimt snel naar de bergpas om haar echtgenoot te begroeten. Vanaf dit punt hoog in de bergpas ziet ons dorp eruit als een miniatuur paradijs, met de majesteitelijke berg kammen van de Atlas aan weerskan ten, wier hellingen uitlopen in de kom vormige wadi; en 's zomers, met het schitterende emeralgroen van' de maïs, die onder de brede kruinen van de wal- notebomen groeit. Het water glinstert, terwijl het over de heldere kiezel klatert, de watermo len kreunt zachtjes, de' bijen zoemen temidden van de wilde bloemen en de wind is fris en vol van de geur van tijm en kruismunt. Op zo'n dag zin gen de vrouwen het ,,vragen"-lied, ter wijl zij aan het werk zijn op de hellin gen en de mannen antwoorden", ver weg op de hooggelegen weiden. Maar Aremd is maar een heel klein paradijs: er is weinig cultuurgrond in dit nauwe dal; 's winters is de wadi een woeste stroom en 's zomers is zijn bedding een veld met harde stenen. Daarom hangen onze smalle akkers te gen de rand en liggen aan weerszijden tegen de hellingen op terrassen, die worden gemarkeerd door de targa, het kanaal, dat elk op zijn beurt van wa ter voorziet. Water! In ons dorp praten we, den ken we en zitten wij altijd in zor- gen over water: in de winter en het voorjaar gutst het aan alle kanten om ons heen, onze lemen hutten en bevloeiingskanalen wegspoelend; in de zomer is elke druppel kostbaar, zo dat het water met zorg via de tar- ga's moet worden geleid. Als de toestand kritiek wordt ple gen de families gezamenlijk overleg en besluiten tot het instellen van een tauala, een rouleersysteem waarbij elk akkertje op zijn beurt en gedu rende een bepaalde periode water krijgt. Wanneer de tauala van kracht is. blijven de mannen en de vrouwen dé hele nacht op en houden de wacht om erop te letten, dat de muren van de targa heel blijven en dat het kost bare water niet verloren gaat. Soms ontstaat er ruzie, wanneer het water schaars is: dan moet de sjeik, ons dorpshoofd, tussenbeide komen en, als de ruzie ernstig wordt, komt de caid van ons district zelf om de zaak te regelen. De Groothuis-beker, inzet van een amateur bokswedstrijd tussen Amster dammers, Bosschenaren en Hagenaars, is in de hoofdstad gebleven. De voor naamste uitslagen van dit drukbezochte maar zeer matige boksprogramma waren: Bantamgewicht: Te Paske (Amster dam) onbeslist met Huppen (A'dam). Lichtgewicht: Deckers (Den Bosch) wint op punten van Teters (A'dam). Weltergewicht: Kesler (A'dam) wint door opgeven in de derde ronde van Van der Geest (Den Haag). Zwaarwelter gewicht: Netten (Den Bosch) wint op punten van Aloserij (A'dam). Na afloop van de wedstrijden heeft de vice-voorzitter van de Nederlandse Boksbond, J. Baan, de gouden speld uitgereikt aan Dick Groothuis. De heer Groothuis kreeg deze onderscheiding van wege zijn grote verdiensten als bokspromotor en instructeur. Hij is nu veertig jaar als zodanig werk zaam. Op de foto dankt „ome Dick" met een boeket bloemen in de armde heer Baan In het verleden werd de geschiede nis van deze gebieden door het water bepaald. Veldslagen werden geleverd over het recht op een rivier. Dorpjes als het onze verbonden zich met andere tot een grote confederatie van stam men, die strijd voerde met een andere bond. De verliezers verloren alles, hun water, hun akkers en werden uit het dal verdreven. Sommigen van hen wer den zelfs helemaal uit de bergen ver dreven naar de vlakten in de buurt van Marrakesh en zelfs nog verder westwaarts in de richting van de oce aan. Maar de tijden zijn gelukkig veran derd en nu leven wij in vrede met on ze buren. Dank zij het water verbouwen wij gerst, die wordt gezaaid in de herfst en geoogst in mei, soms in juni als ge volg van de sneeuw. Dan wordt de maïs gezaaid. Wij verbouwen rapen en wor telen, uien en pompoenen. Veel gezin nen houden honingbijen. Ons voornaam ste voedsel is brood, boter en een beetje je honing en 's winters een soort pap, gekruid met hete pepers. Vlees eten we zelden, maar elk gezin houdt schapen en geiten. In de zomer, wanneer de jonge dieren geboren zijn, gaan alle kudden naar de hoge weiden, de azib. Dit is vaak een tijd van vreugde. De dorps bewoners verdelen zich in twee groe pen. De ene groep blijft in de val lei om voor het gewas te zorgen en de andere groep gaat de bergen in met de kudden en kampeert daar in hutten of tenten. De mannen zwerven de hele dag met de kudden rond, de vrouwen melken de dieren en maken boter en de kinderen spe len op de berghellingen. Daarna komt de groep, die was achterge bleven omhoog om de eerste groep af te lossen. Dit is ons levenstempo in Aremd. Na tuurlijk zijn de omstandigheden 's win ters moeilijker, want dan zijn de pa den door sneeuw versperd. Dan gaan wij om het vuur zitten en slurpen gla zen hete groene thee, gemaakt met broodsuiker en kruizemunt. Dat is onze geliefkoosde vrijetijdsbesteding en onze enige luxe. De thee. die helemaal uit China komt. en de suiker moeten alle bei gekocht worden op de wekelijkse markt. Als betaling ruilen wij wat van onze mals of honing of zelfs een schaap of een geit. Maar wie kan zich een leven zonder thee indenken? En hoe zou een reiziger kunnen worden ver welkomd en op zijn gemak gesteld zon der thee? Ons dorp is nog steeds In vele op zichten zoals het eeuwenlang Is ge weest. Maar toch zijn er veranderln- Omstreeks het tijdstip elf uur vier en dertig in de ge schiedenis van de aarde is er iets merkwaardigs ge beurd. Waren voor die tijd overblijfselen van levende wezens echt zeldzaam, in de nu aangebroken periode, die men het Cambrium pleegt te noemen, zijn ze er vrij plotseling in grote aan tallen. Het meest bekend is in dit opzicht een vindplaats in Brits-Columbia (Canada), waarvan we weten, dat er tenminste ruim 35.000 fos sielen verzameld zijn: wel licht zijn het er echter heel wat méér. De reden van deze opvallende toeneming wordt vooral gezocht in de gewoonte van de dieren van destijds ,die alle nog in de zee leefden) een verhard skelet te gaan vormen. En harde delen blijven in de natuur nu eenmaal veel gemakkelijker bewaard dan zachte. Een groep, die het al snel ver heeft gebracht in het zichzelf gaan bescher men met een kalkschaal is die der trilobieten (1). Dit alleen al kent men wel een kleine duizend verschillende soorten. Daarbij waren er zowel die zwemmend door het leven gingen als soorten, die over de bodem kropen of zichzelf met een lange staartstekel in de zeebodem vastzetten. Een tweede belangrijke zijn kreeftachtige dieren, die gekenmerkt worden door het feit, dat hun skelet zowel in de lengterichting als dwars een onderverdeling in drie delen vertoont. In de afbeel ding hierboven vindt U er een tweetal weergegeven. Uit de Cambrische periode groep was die van de bran- chiopoden of armpotigen (2) Dit zijn schelpdiertjes, die niet, zoals de tweekleppigen lamellibranchiaten) een rechter en een linker schelp bezitten, die eikaars spie gelbeeld zijn, maar een on der - en een bovenschelp, die meestal duidelijk van elkaar verschillen. Deze tweekleppigen war ren zelf in het Cambrium ook vertegenwoordigd, even als slakken (3), stekelhuidi- gen, inktvissen, sponzen (4) en eencelligen. Tevens was er nog een merkwaardige diergroep, die der graptolieten (5), die in een latere periode een nog veel grotere bloei zou bereiken, doch lang voor de mens op de aarde verscheen in zijn geheel weer van het toneel verdween. Alle andere hoofdgroepen hebben zich tot in de huidi ge tijd gehandhaafd, ook al stierven in de loop van de geschiedenis voortdurend sorten uit en kwamen er an dere bij. gen opgetreden en er worden er nog meer verwacht. Om Aremd te kunnen bireiken moet je nog steeds op de rug van een muilezel of te voet ko men, maar de ztfweg van de grote autoweg komt nu tot Imlil, het vol gende dorp, en 's zomers komt daar verscheidene malen per week een bus helemaal uit Marrakesh, de grote hoofdstad in het zuiden. Wie weet hoe kort het nog maar duurt of de weg zal jeeps rechtstreeks tot ons dorp voeren? We hebben al een nieuwe, door de regering gebouwde school vooiheen hadden wij alleen een kleine Koran school, die aan de moskee was ver bonden en jongelui komen mijlen ver uit het dal om er les te krijgen. Dankzij de radio weten wij wat er ge beurt in andere delen van ons land en in de hele wereld. En tegenwoordig, wanneer de hoofd- caid een rondreis maakt door het ge bied. roept hij alle mensen bijeen en spreekt met ons over de dingen, die er gebeuren in onze streek: over de we gen en bruggen, die gebouwd moeten worden, de bomen, die worden geplant om de aarde op de hellingen vast te houden en hij brengt ons nieuwe idee- en - gewassen, die meer geld zouden kunnen opleveren en methoden om ons dorp te verbeteren. Op 25 september a.s. hopen onze geliefde ouders A. JOOS en C. JOOS—BURM de dag te herdenken dat zij 40 jaar geleden in het huwelijk traden. Dat God hen nog lang moge sparen, is de wens van ïun dankbare kinderen en kleinkinderen. Receptie van 24 uur, Hulsterseweg 16. Kloosterzande, september 1963. Heden overleed tot onze diepe droefheid, in het St. Liduina-ziekenhuis te Hulst, na een voorbeeldig en geduldig gedragen lijden, ge sterkt en getroost door de genademiddelen der H. Kerk, onze inniggeliefde Echtgenote, Zuster, Tante en Nicht, Mevrouw CORNELIA STROBBE echtgenote van de Heer Jozef Albert Baert in de leeftijd van 60 jaar. Wij bevelen de ziel van de dierbare overledene in uwe gebeden aan. St. Jansteen J. A. Baert Familie Baert Familie Strobbe St. Jansteen, 20 september 1963 Wilhelminastraat 16 De plechtige uitvaartdienst met assistentie, ge volgd door de begrafenis, waarbij UEd. beleefd wordt uitgenodigd, zal plaats hebben op maan dag 23 september a.s. om 9 uur in de Basiliek van de H. Willibrordus te Hulst. Samenkomst om 8.30 uur St. Liduina-ziekenhuis, ingang Tabakstraat. Rozenkransgebed: zondagavond om 7.30 uur in de Basiliek. Zij die bij vergetelheid geen uitnodiging hebben ontvangen, gelieven dit als zodanig te beschou- Heden heeft God tot Zich geroepen, na een voorbeeldig en geduldig gedragen lijden, gesterkt door de genademiddelen der H. Kerk, in het St. Liduinaziekenhuis te Hulst, onze beminde zuster, schoonzuster en tante, Mejuffrouw MARIA JULIA NATHALIA DE COCK in de ouderdom van 72 jaar Wij bevelen de ziel van de dierbare overledene in Uwe gebeden aan. Hulst Mevr. R. van den BogaertDe Cock Mej. J. M. M. De Cock Rosult (Fr.): Mevr. M. de CockSchaut Familie De Cock Familie van den Bogaert Hulst, 19 september 1963 Gentsestraat 18. De plechtige uitvaartdienst, waarbij U beleefd wordt uitgenodigd, zal plaats hebben op dinsdag 24 september a.s. om 10 uur In de Basiliek van de H. Willibrordus te Hulst, waarna begra fenis op het r.-k. kerkhof aldaar. Rozenkransgebed maandagavond om 7 uur in de Basiliek. Samenkomst ziekenhuis, ingang Tabakstraat, om 9.30 uur. Zij die bij vergetelheid geen uitnodiging hebben ontvangen, gelieven dit als zodanig te beschou- Heden overleed na een geduldig gedragen lijden, voorzien van de H.H. Sacramenten der sterven- den, onze geliefde echtgenote, moeder en groot moeder MARIA, EMELIA ELEGEERT echtgenote van de heer Cornelus Johannes Heykans. in de ouderdom van 70 jaar. Lid van de Kath. Actie, de H. Kruisweg en O. L. Vr. van Lourdes Wij bevelen de ziel van onze dierbare over ledene in uwe godvruchtige gebeden aan. Koewacht M. E. MartensHeykans J. P. Martens Lamswaarde: A. E. C. LauwersMartens D. Lauwers Koewacht J. C. Martens Martha Martens Monique Martens Familie Heykans Familie Martens Koewacht, 19 september 1963. De uitvaartdienst waarbij U beleefd wordt uit genodigd zal plaats hebben op maandag 23 sept. 1963 in de parochiekerk van de H.H. Philippus en Jacobus te Koewacht om 9 uur. Zondagavond rozenkransgebed om 7 uur in de kerk. Zij, die geen bericht hebben ontvangen gelieven, dit als zodanig te beschouwen. DANKBETUIGING Voor de vele blijken van deelneming en hulpvaardig heid. betoond bij het over lijden van Mevrouw Weduwe P. Slok - de Smet betuigen wij U allen onze oprechte dank. De kinderen en kleinkinderen. Westdorpe, september 1963. CHIRURG van 23 sept, tot en met 7 okt. Voor Uw zeer gewaardeerde blijken van medeleven, on dervonden bij het overlijden van mijn echtgenote, moe der, behuwd- en grootmoe der, zuster en tante MAGDALENA PAREE- DE JONGE, betuigen wij U hiermede onze oprechte dank. Uit aller naam, C. Paree. 's-Heerenhoek, sept. 1963. Burg. Timansweg 9. REGENKLEDING LEDER- en SUèDEKLEDING BEDRIJFSKLEDING Texfielgroofhandel - GOES Tel. 01100-7847 en 7846 Flacon Caspo afwas en flacon VéGé Bleekmiddel samen voor 95 ct 19 gratis geld- zegels. Geen zware flessen. Geen statiegeld. - Alléén bij Uw VéGé-kruidenier. TAXIBEDRIJF j MODERN Wij staan bij aankomst van de trein aan het station en wij staan tot uwen dienst. of u draait even telefoon Z M. ZANDEE Middelburgsestraat 66 GOES ••••••••••••••••••••••••••••a Slaap als 'n marmot op een SELMO, SELMOLUX of CELLOX KEUR KAPOKMATRAS Verkrijgbaar bij: SAS VAN GENT VEILING. De Notarissen te 's-GRAVENHAGE en te GOES, zullen op vrijdag 27 september 1963 te 10 uur v.m., krach tens rechterlijk bevel voor de erven Jkvr. S. van Citters in „De Prins van Oranje" te Goes PUBLIEK VERKOPEN: De onroerende goederen liggende in de gemeenten Hein- kenszand, 's-Heer Abtskerke, 's-Heer Arendskerke en Nisse ter gezamenlijke grootte van 78.61.73 ha. te veilen in 45 Kavels. Alle landerijen zijn verpacht. Veilingboekjes op aanvraag verkrijgbaar ten kantore van notaris Van Dissel (Kleine Kade 47). Nadere inlichtingen ten kantore van notaris Van Dissel. (Van onze radi en televisiereda Ais je als man dez charmante vrouw( wereld van het art ter bekend zijn als lights", zo fris en studiomicrofoon zie vraag je je wel eei Paula, Marjan en vaak verschil van i ben over de repert wat nog meer voor i een uiteenlopende r hun kleding. Maar drie graties uit Am drieëntwintig j arige nendijk, beantwoo vraag ontkennend. T maakte ze ons deel het feit dat deze „zir ling" deze maand lustrum als „beroeps ren. Dit geschiedt r scheiden partijtje al deze drie vocalisten meer dan de meeste wen van haar leefti Wist u overigens, (24) al getrouwd is e moeder van een bat paar maanden. Overig jan wel een zusje Groenendijk, maar van het drietal, de Petty, niet. Ze blijkt familie van de twe< dijkjes te zijn. Marjan vertelde ons, dat der, mevrouw Groene ren fungeert als hun man zakelijke afspraken rege vele theaterbureau's en stanties. Zij doet dit al si ste optreden van haar zin ters en past bovendien 's a^ de baby van Marjan. Ma; drie meisjes het zover had is er al heel wat gebeurd ze alle drie een eigen acht jaren geleden waren paar nerveuze bakvissen moed zaten in te spreke) voor de eerste maal als amateurs zouden debuterer zellig feestje in het beken urn „Berg en Bos" te Bi] hadden wekenlang gerepet liedjes van hun repertoire stemmig te kunnen zinger de kled ingperikelen en he bleem werd toen menig uu dachten gewisseld. Maai Groenendijk, die voor al een bijzondere feeling hee meisjes met raad en daad het succes bleef niet uit. nodiging volgde op de ande dien zijn „The Spotlights', via hun optreden voor de een enkele keer voor maar vooral door de talie lingen tijdens allerlei in het land bij het grote pu geworden. Ook de gramir scouts hadden dit charma trio al snel ontdekt en van deze spontane meisjes zwarte schijf vastgelegd, Kantoorkruk vaa jJet is deze maand al weei geleden dat dit drietal kruk vaarwel zei en besl roepsstatus in de amuse In een grote Nederl' U'oont een meneer die zich taak heeft gesteld mij gei ven te schrijven. Daarin telkens met andere woord 'h nu geen schriftelijke volgen, er geen bliksem rechtkomt. Gisteren zat er "Vief in de bus. En daaro tvoord. Meneer, u schrijft mij 1etters dat het nóg niet te oeelt mij mede dal u thui aebt die ouderwets hard ti tok u aan uw ingeboren li tfert. En dat u vreest c '°n mannetje ben, zo'n la 'tot te lui is om aan de slt en een carrière op te bou nn meneer, ik neem a j steeds niet te laat is, uw instituut voor „derwijs zal bestaan nimn ,.lWorden ^Its. Ik vind ht hJhr u zon f°rs tiki I, Hat u van nature een mn waarom vertelt u ni "o van mij best lui roezei in ,r tnag ik dan alstub lak ti hebt het goed tin j orn mÜ e ontwikkelt ^aa meneer, ik zal het trival11' Maar doet u mij Telt u niet aan. Laat len -s uw brieven in q me' l'e ik uw zor9elijk gt dat ik vinat het een ly,,„z}ch zorgen maakt Sch Juf. ik ben een hor>e „„'ly" u mij maar af. Sc ic» Yan adreslijst. Dc ker n voortaan allebei er- Hag meneer. gt PRAET-L

de Stem | 1963 | | pagina 4