Loonconflict krachtproef voor nieuw kabinet Smokkelaars en douaniers leverden complete veldslag artifort bankstel EERSTE KUNST-SKIBAAN Tuinman ontkent moord op „Zwarte Judith' tHoogeHuys \3 Vrees voor lawine-ach tige gevolgen van „8 of 10% Rahman eist: Indonesische troepen uit grensgebied oQ I O Ook eisen bij „De Schelde Vlissingen SPOEDOPDRACHT VOOR CENTRAAL PLANBUREAU Staking bij Telegraaf China naastte Oostduitse tv-maatschappij Vervroegde verkiezingen in Engeland Zeven jaar geëist De Gaulle laat verzetsraad arresteren Rijdend fort tenslotte veroverd Half-miljoenste op „Firato" f 1155.- DAGBLAD VOOR ZEELAND Jonge Amerikaan vermoordt zijn familie Druk als een klein baasje EIS: 10 PCT Vandaag: twee sportpagina's Betaal per kwartaal HOGE BOETEN Stikker blijft Haringvliet kan in 1968 dicht V laggenincident in Djakarta Vijf miljoen voor middenbermen LEVENSVERZEKERING SCHADEVERZEKERING 103e JAARGANG Voor God, Koningin en Vaderland No. 24391 1 I f is let Ine |op u me 'ipt óg. \j - O I O O Uitgave: N. V. Uïtg. Mij. Neeriandia Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruria. Redactieraad: J. M. A. C v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda Reigerstraat 16 Tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1963 Abonnementsprijs m.i.v. 1 oktober 8,70 per kwartaal, excl. 0,20 in casso; 9,90 per post excl. 0,35 incasso; 0,67 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 2893) (Van onze correspondent) Deze week is ook op de werven van de" te Vlissingen onrust onder de arbei- de' 'te Vlissingen onrust onder de arbei ders ontstaan als gevolg van de doorbre king van het loonfront door de Amster damse Droogdok Maatschappij. Onder het personeel is ontevredenheid ontstaan over de uurlonen en over enkele andere zaken. Een en ander heeft zich geuit in de samenstelling van een lijst met verlan gens die .,en masse" ondertekend is door arbeiders uit de machinefabriek, de scheepsbouwloodsen en de timmerfabriek. Op de andere afdelingen is niet om handtekeningen gevraagd. Men acht het resultaat van de hand tekeningenactie op genoemde afdelingen representatief voor de gehele werf. De lijst bevat tien punten. De belang rijkste wensen zijn: 1) Een extra premie uitkering van honderd gulden voor iede re werknemer, 2) Optrekking van de ta riefpercentages tot minimaal 27,5 procent voor iedere werknemer, 3) De instelling van een koffiepauze 's morgens, 4) Gra tis verstrekking van veiligheidsschoenen of korting op de kosten van deze schoe nen, 5) Een ruimere vergoeding voor reis- uren bij karweiwerken, 6) Extra toeslag voor ploegenarbeid, en 7) Een extra toe slag voor vuil werk. De lijst met verlangens is gisteren aan vertegenwoordigers van de werknemers in de ondernemingsraad ter hand gesteld. Volgende week waarschijnlijk zal het overleg met de directie geopend worden. Een jonge matroos, die werd gezocht wegens moord op zijn moeder, zijn ne genjarig broertje en zijn vader, is gis terenmorgen in Scarborough in de Ame rikaanse staat Maine, gearresteerd. De jongeman, Stanley N. Garfield uit Farmingham, Massachusetts, heeft bekend dat hij zijn moeder en zijn broertje John heeft gewurgd en dat hij zijn vader met een pistoolschot om het leven heeft ge bracht. Toen de politie Stanley Garfield aan hield, reed hij in de auto van zijn vader in noordelijke richting. In de auto vond zij een geweer en munitie. Garfield zou verklaard hebben dat hij zijn moeder wurgde nadat zij ruzie met elkaar hadden gehad. Toen zijn broertje John van een bezoek aan de buren thuis kwam, werd ook het kind gewurgd. Bij thuiskomst van de vader schoot Stanley deze in de borst. Zó druk hebben de meeste huis vrouwen het. U moest eens we ten hoe vaak uw vrouw b.v. al leen per dag, per week, per maand, naar de bel moet hollen. Tracht dat althans te beperken. Een mogelijkheid: als u als abon nee van Dagblad De Stem per week betaalt, schakel dan over „op kwartaal" 8,70). Nóg beter: vraag ons om toezending van een machtigingsformulier tot automatische afschrijving. Maak het u zelf gemakkelijk: (Van onze parlementaire redactie) De onrust aan het loonfront duurt nog steeds voort. Het is echter nog volslagen onduidelijk in welke richting zich de ontwikkeling uiteindelijk zal voortzetten. Naarmate er harder om hogere lonen wordt geroepen breekt ook het besef baan, dat een lawine-achtige loonbeweging zeer ernstige gevolgen zal kunnen hebben voor onze economie. Gisteren heeft het ka bi net-Ma rijnen tijdens de gebruikelijke vrijdagse verga dering van de ministerraad zich ook uitvoerig over de situatie aan het loonfront beraden. Iedereen vraagt zich af welke stappen de regering nu zal nemen. Men is het er wel over eens dat indien de regering de zaken op zijn beloop zou laten, het ge organiseerde bedrijfsleven wel eens de greep op de gang van zaken zou kunnen verliezen. Het gerucht wil intussen dat er bin nen liet kabinet geen eenstemmig heid zou bestaan over de houding die de regering thans dient aan te ne men. Hoe dit ook zij, er kan geen twijfel over bestaan dat het huidige loonconflict de vuurproef wordt voor het kabinet-Marijnen. De S.E.R. heeft gisteren het Centraal Planbureau opgedragen met spoed een studie te maken van de gevolgen die een mogelijk forse loonsverhoging van 8 tot 10 procent zou hebben. De loonpolitieke situatie is op het ogen blik van dien aard dat het Planbureau er grote haast mee zal maken. Waar schijnlijk zal nog voor het eind van deze maand een rapport zijn samengesteld. De arbeidsonrust in de hoofdstad heeft zich gisteren ook meegedeeld aan de ty pografische wereld: om 12 uur legde het gehele technische personeel van „De Telegraaf", na een gesprek met de di rectie, het werk neer. Vandaag zullen daarom noch „De Telegraaf", noch „Het Nieuws van de Dag", „Het Parool" en In dit zaterdagnummcr twee sport pagina's. De amateurwielrenner Leo van Dongen, winnaar van drie grote nationale competities en een van de kanshebbers op een trip naar Tokio, wordt uitvoerig beschreven. Op de tweede pagina krijgt de strijd om de Europacups, die in de aanstaande weck volledig gaat losbranden, een beurt. De stemmingen in het kamp van Willem II en Esbjerg worden on der de loep genomen. GIBRALTAR heeft zich uitgesproken te gen aansluiting bij Spanje. DE ZWEEDSE luchtmacht heeft giste ren door twee afzondeidijke ongelukken vier man personeel verloren. In Polen verongelukten vijf luchtmachtmensen. DE BEKENDE Britse tekenaar van spot- Prenten en politieke tekeningen, sir Da vid Low, is op 72-jarige leeftijd overle ven. J® SCHADE, die Spanje door de sep- jemberstormen heeft ge. oden, bedraagt voigens de eerste schattingen 600 mil- JOen peseta's. Weinig wind Verwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisterenavond SJ3-15 uur: «Bewolkt en nevelig weer, verspreid voorkomende opklaringen en slechts hjer en daar een bui. In de ochtend t Plaatselijk mist. Weinig wind. Onge- J veer dezelfde temperaturen. Vandaag: zon onder 18.43 uur. Maan •jnder 20.26 uur. iiA,§en: zon °P 624 uur- Maan op 11.01 uur. Zon onder 18.41 uur. Maan onder 20.47 uur. u&fi^ag: zon op 6.26 uui Maan op 1Z.07 uur. „De Volkskrant" verschijnen. De bladen, die alleen de persen van „De Telegraaf" gebruiken, kunnen wellicht in beperkte omvang uitkomen; die welke technisch geheel afhankelijk zijn, valt hetzelfde lot ten deel als het blad waar de staking uit brak. Later hebben personeelscommissies van de technische werknemers van de grote bladen in Amsterdam vergaderd, waarbij ze besloten zich niet achter de actie van bun Telegraafcollega's te scharen. Ze hebben echter aan hun directies een verzoek overgebracht om, als er in werk geverskring over de loonkwestie ge sproken wordt, mee te delen dat het gra fisch personeel van hun bladen heeft verzocht om een loonsverhoging van tien procent met ingang van 1 oktober a.s. Ook in de metaalsector kwamen giste ren in Amsterdam weer verscheidene korte stakingen voor. De werknemers van een der grote metaalbedrijven hebben besloten uit het sociale fonds (waarin ook de werkgever bijdraagt), een uitke ring van 50 gulden te doen. De metaalbond, een der organisaties van werkgevers in de metaalsector, heeft gisteren maatregelen beraamd om forser te kunnen optreden tegen de aangesloten bedrijven die zich niet aan de c.a.o.-bepa- lingen houden. Daartoe werd een boete clausule zodanig veranderd, dat een be drijf, dat buiten de huidige c.a.o. om een loonsverhoging toestaat, zeer hoog kan worden beboet. Indien het om een groot bedrijf gaat (zoals de A.D.M., waartegen de maatregel uiteraard is gericht), kan de boete vele tienduizenden guldens bedragen. Volgens radio Sofia in Bulgarije heb ben de Chinese communisten zich mees ter gemaakt van een Oosteuropese radio- en televisiemaatschappij in Sjanghai, om anti-Russische propaganda uit te kunnen zenden. De directie van de maatschappij ze telt in Praag, en de volgende landen zijn er bij aangesloten: China, Sovjet-Unie, Polen, Hongarije, Roemenië, Oost-Duits- land, Tsjecho-SIowakije, Bulgarije, Mali, Noord-Korea, Verenigde Arabische Re publiek, Cuba, Finland en Mongolië. Verwacht wordt, dat premier MacMil- lan van Engeland een verzoek zal afwij zen van de Labourpartij om het parle ment volgende maand bijeen te roepen voor bespreking van het rapport van lord Denning. Begin volgende week wordt een regeringsbeslissing hierover verwacht. Wanneer het rapport, dat naar aan leiding van het Profumo-schandaal werd opgesteld, woensdag of donderdag zal worden gepubliceerd, zal dit zelfs niet uit veiligheidsoverwegingen worden be kort. Hiermee wordt volledig aan een van de eisen van de Labourpartij tege moet gekomen. De weigering om het parlement, dat op reces is. bijeen te roe pen, zal echter waarschijnlijk een nieuwe politieke storm veroorzaken. Vandaag wordt in Hilversum de eerste Nederlandse permanente kunst-skibaan opengesteld. Onze fotograaf na mer een kijkje en trof er de baan in opbouw. Duidelijk is de vezelachtige samenstelling van de matten, waarover men skiet zichtbaar De Noordatlantische Verdragsorganisa tie heeft gisteren formeel ontkend, dat mr. D. U. Stikker, de Nederlandse se cretaris-generaal van de NAVO, zijn functie zal neerleggen. Een woordvoerder van de NAVO in Parijs zei, dat Stikker zijn taak normaal zal waarnemen, met inbegrip van enkele reizen. De secretaris-generaal is vorig jaar geopereerd in Washington en sindsdien zijn er voortdurend berichten geweest dat hij zou aftreden. (Van onze parlementaire redactie) De voortgang der Deltawerken is in het achterliggende jaar weer zodanig ge weest, dat de afsluiting van het Haring vliet en van het Volkerak in 1968 kan worden tegemoet gezien. De werkzaam heden voor de afsluiting van de Greve- lingen zulen in 1964 worden voortgezet en voltooid, aldus deelt minister Van Aartsen (Verkeer en Waterstaat) in zijn begroting mee. In 1964 zullen de voorbereidende werk zaamheden voor de afsluiting Brouwers- havense Gat worden voortgezet teneinde in 1965 een aanvang te kunnen maken met de uitvoering van de werken voor de afsluiting zelf. Voor verzwaring der zeeweringen buiten het eigenlijke Delta plan is een wat hoger bedrag uitgetrok ken dan op de begroting voor 1963. In het jaarverslag betreffende de Del tawerken wordt o.m. melding gemaakt van de toepassing van nieuwe materia' len. Uitgebreide proefnemingen met nieuwe stortmaterialen, zoals verpakt en gestabiliseerd zand maakten zodanig vor> deringen, dat bij de sluiting van de Gre- velingen, dat bij de sluiting van de Gre- velingen naast grof grind en stortstenen Het bekende beeld dat bij elke staking hoort: bijeen groepende ar beiders die ken". de situatie bespre- Al blijft de vijandige gezindheid jegens de Britten in Djakarta duidelijk leven, de spanningen in de Indonesische hoofdstad zijn intussen toch wel zo zeer geluwd, dat een aantal Britten, die aanvankelijk ook wilden evacueren, besloten hebben voorlopig maar te blijven. Het ambassadepersoneel is ingekrom pen tot vijftien man. Die vijftien hebben hun hoofdkwartier in hotel Indonesia opgeslagen, waar ze de evacuatie van hun landgenoten regelen. De Indonesische regering blijkt van de resoluutheid, waarmee Londen reageerde Gisteren is de rechtszaak begonnen waarin de moord op de 45-jarige Amster damse prostituee .Zwarte Judith" wordt onderzocht. De 31-jarige tuinman Jan van P. uit Maarsbergen, die als verdachte terechtstaat, heeft bij de opening van hèt gerechtelijk onderzoek ontkend de moor denaar te zijn. Voor de behandeling van deze zaak heeft de Amsterdamse recht bank vier getuigen a charge en maar De Franse politie heeft gisteren de leider van de nationale verzetsraad, een beweging die tegen president De Gaulle ageert, en elf andere leden van de raad gearresteerd. De leider van de C.N.R., Jean Bichon, heeft in de tweede wereldoorlog geheuld met de Duitsers, en hij was specialist voor anti-joodse propaganda in de stro- mannenregering van Vichy. Bij zijn ar restatie verzette Bichon zich met een pistool, maar hij werd overmeesterd voor dat hij schoten had kunnen lossen. Bichon heeft, als leider van de natio nale verzetsraad, de vroegere oud-pre mier Georges Bidault opgevolgd. Bidault zit nu in Zuid-Amerika. Onder de arrestanten zijn twee vrou wen. Een vierde gearresteerde is een priester. (Van onze parlementaire redactie) Puttend uit een bedrag van f 20 mil joen voor verbeteringswerken zal minis ter Van Aartsen (Verkeer en Waterstaat) ook in 1964 verder gaan met het aan brengen van voorzieningen in de mid denberm van autosnelwegen. Daarbij zal op de eerste plaats aandacht worden ge schonken .aan wegen met de hoogste ver keersintensiteit. Hiervoor zal op bestaande wegen een bedrag van f 5 miljoen besteed worden. Aldus blijkt uit de begroting van Ver keer en Waterstaat voor 1964. Hieruit blijkt voorts, dat minister Van Aartsen de activiteiten van het Verbond voor Veilig Verkeer zoveel mogelijk van rijkswege wil steunen. Hij stelt daarom voor 1964 een subsidie van f 820.000 be schikbaar; f 100.000 is bovendien nog be stemd voor subsidiëring van bijzondere acties op het gebied van veilig verkeer. Tenslotte zegt minister Van Aartsen het wenselijk te achten ook het door hem voortreffelijk geachte werk van de Ne derlandse vereniging Bescherming Voet gangers te steunen met een bedrag, ge lijk aan het jaarlijkse exploitatietekort van deze bond. (Van onze Belgische correspondent) De botersmokkelaars perfec tioneren steeds meer het mate rieel waarmee ze de smokkelwaar van Nederland over de grens naar de Belgische afnemers wil len brengen. Dit is andermaal ge bleken bij de vrachtwagen, die nabij Rijkevorsel (provincie Antwerpen) door Belgische doua ne kon worden buitgemaakt. Donderdagnacht reed een zware vrachtauto over de Nederlands-Belgi sche grens ten noorden van de Ant werpse grensgemeente Meer. Hij werd opgemerkt door een patrouillewagen van de douane. Daar de inzittenden van de vrachtwagen geen gevolg gaven aan het stopbevel, werd de achtervolging ingezet door twee auto's van de vlie gende brigade. De smokkelaars pro beerden alles om de achtervolgers af te schudden. Het hagelde kraaiepoten over de weg en een schijnwerper trachtte de douaniers te verblinden. Spoedig moest één der douanewagens de jacht opge ven. Hij was onbestuurbaar geworden omdat de banden aan flarden waren gereden. Hoewel de tweede auto last kreeg met aflopende banden, dachten de douaniers niet aan opgeven. Zij vuurden hun revolvers leeg op de vrachtwagen en tenslotte doorboorde een kogel de benzinetank. De benzine spoot over de weg en in de buurt van Rijkevorsel viel de motor van de smok- kelwagen stil. De inzitenden wierpen bij wijze van slotsalvo nog enkele rook bommen en slaagden erin in rook en duisternis te ontkomen. In de achtergelaten vrachtwagen werd 5 ton boter van Nederlandse her komst gevonden. Op de voorste bumper hadden de smokkelaars verticaal meerdere ge tande stalen messen aangebracht met een lengte van 2 meter. De stuurhut van de auto was aan alle kanten ge pantserd en aan de achterzijde van het laadplatform was een gepantserde hut gemonteerd, van waaruit kraaie poten werden uitgeworpen, de ver blindingschijnwerper werd bediend en de voorraad rookbommen was opgesla gen. Een speciale installatie moest het de man in die hut mogelijk maken, in contact te blijven met de iniittenden van de stuurhut. De in beslag genomen vrachtwagen on de lading boter werden naar Ant werpen overgebracht. Op de Antwerpse Noorderlaan heb ben tijdens dezelfde nacht talrijkt automobilisten lekke banden opgelopei tengevolge van kraaiepoten. Vermoed wordt dat een smokkelaar ten onrech- e in de mening heeft verkeerd dat hij TCbU i wo.U en toen kraaiepoten! heeft uitgestrooid. liefst tien getuigen a décharge te onder vragen. De tuinman werd pas op 4 april j.l. ge arresteerd de moord geschiedde vier jaar geleden nadat de politie op zijn identiteit attent was gemaakt door een „collega" van het slachtoffer, de thans 37- jarige Ria W. Bij zijn aanhouding legde de tuinman een bekentenis af als resul taat van een langdurig verhoor. ,Het is niet waar", riep de tuinman gis teren echter uit, „ik ben helemaal niet bij haar geweest". „Kunt u Judith?", vroeg de president, mr. J. Knottenbelt. „Nee", was het antwoord. In de dagvaarding werd Jan van P. ten laste gelegd dat hij Zwarte Judith zou hebben vermoord, doordat hij haar „enige tijd bij de keel met kracht had vastgehouden". Secundair is ten laste ge legd mishandeling, de dood tengevolge hebbend. De eerste getuige, de 37-jarige ex-pros- tituée Miep N., die een kamer achter die van Judith had gehad, verklaarde dat zij op de avond van de moord een man bij Judith had zien binnengaan en later vertrekken. Bij reconstructie had zij verdachte aangewezen uit vijf man nen, hoewel ze niet voor de volle hon derd procent zeker was van haar zaak. De verdediger wees erop dat er sinds de moord vier jaar zijn verstreken. De tweede getuige, Ria W„ had even eens iemand bij Judith zien binnengaan. „Mijn hart stond even stil", vertelde ze, toen ze twee jaar later dezelfde man op haar nieuwe adres op bezoek kreeg. Na een aantal bezoeken was ze bang voor hem geworden. „Hij had me te veel ver teld en moest me uit de weg ruimen". Voor nadere bijzonderheden die Ria W. te vertellen had sloot de rechtbank de deuren. De officier van justitie, mr. W. Tonckens, heeft precies twaalf uur na dat de zaak in behandeling was geno men, wegens doodslag zeven jaar gevan genisstraf met aftrek geëist. De officier zei in zijn requisitoir de doodslag wettig en overtuigend bewezen te achten op grond van de vele verklaringen van de verdachte zelf voor de politie en de rechter-commissaris, waarin de tuinman steeds een volledige bekentenis had af gelegd en op het verhoor van de getui gen Miep N. en Ria W. „Dit is een zeer ernstig feit. dat ondanks het blanco straf blad van de verdachte met een langdu rige gevangenisstraf bestraft moet wor den", aldus de officier. op de gebeurtenissen, toch wel eniger mate geschrokken te zijn. De politie van Djakarta heeft opdracht gekregen op be togers te schieten, zodra zich nieuwe on lusten mochten voordoen. Niettemin was er gisteren nog een in cident bij de geblakerde Britse ambas sade. Toen daar de Britse vlag weer werd gehesen, waarbij twee Indonesische be dienden van de ambassade behulpzaam waren, grepen twee politiemannen (van tamelijk hoge rang), hun twee landge noten bij de kraag en ranselden hen on genadig af. Ambassadeur Gilchrist nam dit niet en eiste van de overheid dat de twee poli tiemannen zouden worden vervangen. Dat werd hem toegezegd. Ook kreeg de ambassadeur de verzekering dat het hij sen van de vlag niet zou worden belet. Niettemin bleek even later de Union Jack weer neergehaald. De Britse vastberadenheid uitte zich ook in een mededeling van de minister van Koloniën, Duncan Sandys, die be toogde dat Groot-Brittannië zijn troe pen in Maleisië laat omdat het verwacht dat er Indonesische invallen zullen vól gen. „Wij zullen Maleisië verdedigen", zei Sandys. Premier Rahman van Maleisië heeft van Indonesiö geëist dat het zyn troepen langs de grenzen van Maleisië terugtrekt. Dit Is een van zjjn voorwaarden om met Soekarno en met de Philippjjnse president te confereren over een vermindering van de spanning. Een andere voorwaarde is dat Djakarta en Manilla tot zo'n bespre king het initiatief nemen. (Advertenties) wij exposeren: IN ONZE ETALAGE CATHARIN ASTRA AT OOR WOONKUNST OP Z N BEST GROTE MARKT 50 CATHARIN ASTRAAT BREDA (Advertentie) Al 1/ M A A n ALKMAAR Gistermiddag was het zover: de 500.000e bezoeker van de „Firato" -asseerde de controle. De gelukkige ■iej. Hannie de Ridder uit Rotter- am, werd met haar verloofde, de heer Jan Gall, danig in het zonne tje gezet. In de studio op de ten toonstelling ontvingen zij uit han den van de t.v.-oproepster Ellis Berger een grote taart van de NTS.

de Stem | 1963 | | pagina 1