Zonnige veetentoonstelling Oostburg trok duizenden Zwembad Goes aanbesteed Belg Roger de Boeck schildert" zandtapijt Zeeuw David Kodde legt Kamerlidmaatschap neer Bijsonder goede kwaliteit bij seer grote aanvoer Uitslagen Stadhuistoren van Zierikzee gerestaureerd Kon. Mij. De Schelde koopt Vlissingse Houtkade e.o. f 450.000 Eenzijdig Bittere ervaring Spelen met vuur Negen Belgen gewond Vaarsi en Koeien Fokschapen W egverbetering Hulst-Clinge Dijkgeschot Walcheren omhoog Zware shag tè zwaar? neem dan Niemeyer garandeert de kwaliteit Voor ruim Produktieklasse Geiten Om redenen van gezondheid Niet de gebouwen Verpaupering 55 Zoetelijke demonstratie op Recron Goes PagblaD jStent Tilburgse chauffeur staakte zijn reis DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1963 De 26e veetentoonstelling te Oostburg is, mede door het onge ëvenaarde goede weer een geweldig succes geworden. De aanvoer was bijzonder groot en ook de kwaliteit van het aangevoerde vee bleek zeer goed te zijn, zoals ook bij de beoordelingen duidelijk naar voren kwam. Wat het aantal bezoekers betreft zou men zelfs van een topdrukte kunnen spreken. Burgemeester J. L. van Leeuwen van Oostburg, die 's morgens ook de opening had verricht, reikte s middags als voorzitter van de re gelingscommissie de ereprijzen uit. De eerste prijzen werden toe gekend aan: hoogstens zes maanden gekalfd, geb. In 1958: Froukje eig. J. v. Hal, Eede la; Zuidzandster Tienke 7, eig. G. Ingels Biervliet lb; rubr. 19 droogst, koeien en melkg. langer dan 6 maanden gekalfd geb. in 1958; Lutke Anorien 56, eig. A. Buysse, Aardenburg lb; Haebeltje 74, eig. R. Focke, Sluis le; Dina 11 eig. G. Ingels Biervliet lc; Zijlstra 112, eig. U. Maes, Eede la; rubr. 20 melkg. koeien hoogst. 6 maanden gekalfd geb. in 1957: Lena eig. J. Cauwels, Sluis, lc; Dient je van 't Eikenbosje, eig. gebr. Rijckborst, St.- Kruis lb; Tiet 9. eig. H. Wolfert, Bier vliet la; rubr. 21 droogst, en melkgev. koeien langer dan 6 maanden gekalfd, geb. in 1957: Mina 51, eig. A. Buysse, Aardenburg la; Tosca 5 v.d. Belt, eig. A. de Miliano-Plasschaert, Oostburg lb; Anna van Bakkersdam eig. v.d. Vijver Waterlandkerkje lc; rubr. 22 melkgev. koeien, hoogstens 6 maanden gekalfd, geb. in 1956: Irene, eig. I. Basting-Cap- pon, Retranchement lc; Anna 29 eig. J. v. Hal, Eede, la; tevens res.kampioen; Dina 3 eig. M. Ingels, Biervliet lb; rubr. 23 droogst, koeien en melkgevende lan ger dan zes maanden gekalfd geb. in 1956: Johanna 35, eig. A. Buysse, Aar denburg lb; Nora 3 eig. J. Cauwels, Sluis lc; Zijlstra 110, eig. U. Maes, Ee de la; rubr. 24 melkgevende koeien hoog stens 6 maanden gekalfd geb. vóór 1956: Johanna 30 eig. L. de Regt, Retranche ment la; tevens kamp.; Nannie eig. fa. J. de Rijcke en zn., Sluis lb; rubr. 25 droogst, koeien en melkgevende langer dan 6 maanden gekalfd geb. vóór 1956: Gonda eig. J. Cauwels, Sluis lc; Tosca 2 v.d. Belt eig. A. de Miliano-Plasschaert Oostburg la; Tini van 't Eikenbosje eig. Gebr. Rijckborst, St.-Kruis lb; rubr. 26 super-produktieklasse le voor Nannie, eig. fa. J. de Rijcke en zn., Sluis en le voor Gonda, eig. J. Cauwels, Sluis. Categorie la bedrijfsgroepen G. Ris- seeuw Breskens, lb gebr. Buteijn, Aar denburg, lc I. Risseeuw Oostburg, ld B. v.d. Slikke. Sluis en le gebr, de Miliano- Waterlandkerkje. Cat. vet vee (ossen met vier tanden) slagerij Bertoe kampioen plus la, 2b en 3b. Peyfferoen uit Eede met lb; ossen met 2 tanden: la Bertoe, Oostburg, lb Peyfferoen Eede. Cat. han delsvee (vaarzen zonder tanden) A. Rie- mens. Oostburg le pr, en kamp.; ossen zonder tanden: A. Riemens, Oostburg le pr., graskalveren C. v.d. Briest Souburg le pr., fokberen: R. C. Jansen Waterl.- kerkje le pr. De beste groep handels vee werd tentoongesteld door Peyfferoen uit Eede. Rubriek 7 kalfvaarzen geboren tussen 31 dec. 1960 en 1 juli 1961 Mina 14 eig. J. Basting Cadzand; lc Geesje 11, eig. D. de Bruyne, Waterlandkerkje, lb Mi na 255 eig. G. Modde Oostburg, la; rubr. 8 vaarzen en kalfvaarzen geb. tussen 30 juni 1961 en 1 jan. 1962: Mina eig. R. Focke, Sluis, lb Tosca 10 v.d. Belt eig. A. de Milliano-Plasschaert, Oostburg, le Tosca 11 v.d. Belt, eig. A. de Miliano- Plasschaert, Oostburg, 10; Joke van 't Eikenbosie, eig. gebr. Rijckborst, St.- Kruis, 1D; Selma 11, eig. fa. J. de Rijcke en zn., Sluis la; rubr. 9 vaarzen geb. tuss. 31 dec. 1961 en 1 juli 1962; Grietje, eig. Iz. L. Basting-Cappon, Retranchement, la; Jaike 8, eig. P. van Cruyningen-de Bruyne, Zuidzande, lb Jennie 2, eig. G. G. Cuelenaere, Biervliet, lc; Dina 17, eig. M. Ingels, Biervliet ld; Tosca 12 v.d. Belt, eig. A. de Milliano-Plasschaert Oostburg le; rubr. 10 vaarzen geb. tussen 30 juni 1962 en 1 jan. 1963: Lena eig. R. Focke, Sluis, lb; Marleen van 't Ei kenbosje eig. gebr. Rijckborst St. Kruis la. Rubriek 12 melkgevende koeien, hoog stens 6 maanden gekalfd geb. na 30 juni 1960: Dina 15, eig. G. Ingels, Bier vliet, lc Nannie 2. eig. fa. J. de Rijcke en zn., Sluis la, Elza 2 van Bakkersdam eig. A. v.d. Vijver, Waterlandkerkje lb; rubr. 13 droogst, koeien en melkgeven de koeien, langer dan zes maanden ge kalfd geb. na 30 juni 1960: Rika 2 eig. G. Cuelenaere Biervliet lb; Tosca 8 v.d. Belt, eig. A. Milliano-Plasschaert, Oost burg la; rubr. 14-15 melkgevende en droogst, koeien geb. tussen 31 dec. 1959 en 1 juni 1960: Elza v.d. Ketelaar eig. A. v.d. Vijver, Waterlandkerkje lb; Ol- ga, eig. G. Cuelenaere, Biervliet la; rubr. 16-17 melkgevende en droogst, koeien - geb. in 1959: Sonja eig. A. Buysse, Aar denburg ld: Dina 12 eig. M. Ingels Bier vliet lc; Anke 4 eig. U. Maes, la; Suzan van 't Eikenbosje eig. Gebr. Rijckborst St. Kruis lc; Nette 29, eig. R. P. v. Daele, Sluis lb; rubr. 18 melkgevende Roeien Mooier en kleuriger dan ooit torent 1Gt Zierikzeese stadhuis nu letterlijk Joven de andere huizen en gebouwen uit. De steigers om het ranke stadhuis torentje zijn nu verdwijderd na een J'estauratie, die ruim drie jaar in beslag heeft genomen. Neptunus, die compleet met drietand, op de spits prijkt, is ge heel verguld met bladgoud. Het is de tweede zeegod, die de hoogste plaats °P het Zierikzeese stadhuis inneemt. De v°i'ige, daterend uit 1550, was beslist te oud en te verweerd om nog langer dienst te doen. Nu het torentje vrijwel geheel is ge restaureerd komt binnenkort de voor- Kevel van het stadhuis aan de beurt. De Reigers zijn reeds opgebouwd. Inschrijvingen afdeling F. Fokschapen: Rubriek 87, tweejarige en oudere ram men: Z 812, eig. J. A. de Bourgraaf, Oost burg, IA en kampioen. Rubriek 88. ram men, geboren in 1962: Z 859, eig. Jac. de Feyter, Schoondijke e.a., IC; Z 815, eig. Gebr. de Milliano. Waterlandkerkje, 1B; Z 803, eig. J. A. Provoost, Cadzand, ID; Z 827. eig. W. Bruinzeel, IJzendijke, IA en reserve-kampioen. Rubriek 90, ooi lammeren (tweetallen): Jac. de Feyter, Schoondijke, IC; R. C. Jansen, Water landkerkje, IA: I. J. Risseeuw. Oost burg, 1B. Rubriek 91, ooien met beer in 1963 geboren lammeren (tweelingen): Z 4558, eig. P. J. Risseeuw, Breskens, 1. Rubriek 92, ooien met haar in 1963 ge boren lam: Z 4245, eig. I. J. Risseeuw. Oostburg. IB; Z 5168, eig. B. A. v. d. Slikke, Sluis, IA. Rubriek 93. enkelingen ooien, geb. in 1962: 8302, eig. I. J. Ris seeuw, Oostburg, 1D: 7877, eig. P. J. Risseeuw, Breskens, IC; 7882, eig. P. J. Risseeuw. Breskens, IB; 7871, eig. Gebr. Buteyn, Aardenburg, IE; 7843, eig. B. A. v. d. Slikke, Sluis, IA. Rubriek 94, en keling ooien, geb. voor 1962: Z 4733, eig. R. C. Jansen, Waterlandkerkje, IA te vens kampioen; Z 4888. eig. Gebr. Bu teyn, Aardenburg, IB; Z 5172, eig. A. J. le Clercq, Sluis, IC; Z 5173, eig. P. J. Risseeuw, Breskens, 1H; Z 5175, eig. P. J. Risseeuw, Breskens, 1 I; Z 5174, eig. P. J. Risseeuw, Breskens, IF; Z 5188, eig. Gebr. de Milliano, Waterlandkerkje, IK; Z 5084, eig. A. J. Ie Clercq, Sluis, IE; Z 5170, eig. R. C. Jansen, Waterland kerkje, 1G. (Van onze verslaggever) De nieuwe verbindingsweg Nieuw Hulst-Clinge, -de Koolstraat-, is gereed en betekent een belangrijke verkorting van het traject, zoals we reeds hebben ervaren. Ongetwijfeld zal straks, wan neer ook het kruispunt Glacisweg-Zou- testraat voltooid is, het verkeer in de binnenstad hierdoor in sterke mate wor den ontlast, speciaal ook voor wat be treft het zware verkeer uit de richtingen Terneuzen en Perkpolder. Zoals reeds eerder >remeld, zal de Glacisweg ook aan het andere eindpunt aanzienlijk wor den verbreed, waartoe door de gemeen te een woning en twee tuingedeelten zullen worden aangekocht. Het bestuur van de polder Walche ren z.al op vrijdag 27 september in het Polderhuis te Middelburg -bijeen komen voor het houden van zijn algemene ver gadering. De algemene vergadering zal worden voorgesteld het dijkgeschot dei- ongebouwde eigendommen met f3,- tot f 63,- per ha, en het dijkgeschot der ge bouwde eigendommen met f 0,50 tot f 10,50 per f 100,- belastbare opbrengst volgens de grondbelasting te verhogen. Het dagelijks bestuur herinnert er daarbij aan dat het dijkgeschot der on gebouwde eigendommen sedert 1955 niet is verhoogd op Walcheren. Voorts worden vergelijkende cijfers gegeven van andere polders in Zeeland: Noord- Beveland en Het Vrije van Sluis vra gen f 70,- per ha, Schouwen-Duiveland vraagt f 64,- per ha en uid-Beveland f 63,50. (Advertentie) lichter dan zwaar pittiger dan halfzwaar. (Van onze verslaggever) Zoals bekend is één van de redenen waarom werd besloten tot het verlaten van het huidige Vlissingse gemeentehuis aan de Houtkade, dat de N.V. Kon. My. De Schelde ten behoeve van de uitbrei ding van haar bedrijf het terrein van het gemeentehuis en van het Oud-Archief aan de Houtkade en de omringende stra ten in bezit wilde krygen. Rubriek 27 produktieklasse le voor No- ra 3, eig. J. Cauwels, Sluis; rubr. 29: groepen van minstens 3 stuks rundvee, ouder dan een jaar, van een eigenaar: G. Cuelenaere Biervliet lb; U. Maes Ee de la, tevens beste; rubr. 30 groepen van minstens 3 stuks zelfgefokt rundvee ou der dan een jaar, van dezelfde eigenaar J. Cauwels, Sluis, la; tevens de beste; A. de Miliano-Plasschaert Oostburg lb; gebr. Rijckborst, St. Kruis lc; rubr. 32: koeien met minstens drie directe afstam melingen en/of kleinkinderen: A. de Miliano-Plasschaert Oostburg la; rubr. 35 de beste vaars Mina 255, eig. G. F, Modde, Oostburg. Inschrijvingen, afdeling E, geiten. Ru briek 78, geitlammeren, geb. na 1 april 1963: Jantje IV, eig. Jac. Sonnevijlle, schoondijke, IA: Jantje V, eig. Jac. Son nevijlle, Schoondijke, 1B. Rubriek 79, geitlammeren, geb. voor 1 april 1963: Margo, eig. F. Vanhulle, Zuidzande, IA; Jenny, eig. F. Vanhulle, Zuidzande, 1B. Rubriek 80, eenjarige melkgeiten: Jantje II. eig. Jac. Sonnevijlle, Schoondijke, IA: Bertha, eig. F. Vanhulle, Zuidzande, 1B; Ina, eig. F. Vanhulle, Zuidzande, IC. Rubriek 81, tweejarige melkgeiten: El za, eig. Jac. Sonnevijlle, Schoondijke, IC; Jantje I, eig. Jac. Sonnevijlle. Schoondijke, IA. tevens kampioen; Han- nie, eig. J. C. Faes, Groede, 1B; Arma, eig. F. Vanhulle, Zuidzande, IA: Martha I, eig. Jac. Sonnevijlle. Schoondijke, 1B. Rubriek 83. oudere melkgeiten: Liesje VI, eig. Jac. Sonnevijlle, Schoondijke, IC: Jantje V. eig. Jac. Sonnevijlle, ID; Ma rianne, eig. F. Vanhulle, Zuidzande, IA. tevens reserve-kampioen: Gretha, eig. F. Vanhulle. Zuidzande, 1B. Rubriek 84. geiten met minstens twee afstammelin gen: Jantje V, eig. Jac. Sonnevijlle, Schoondijke, IB; Martha I, eig. Jac. Sonnevijlle. Schoondijke, IC; Marianne, eig. F. Vanhulle, Zuidzande, IA. Ru briek 85, kampioenschap geiten: Z 5177 van I. J. Risseeuw uit Oostburg, 1D; Z. 4856 van I. J. Risseeuw uit Oostburg, IJ. (Van onze redacteur) Gisterochtend heeft in het ge meentehuis te Goes de openbare aanbesteding plaats gehad voor de bouw van een zwembad te Goes Er waren dertien inschrij vingen. De laagste inschrijving kwam van de fa. P. Hoppenbrou wers te Bergen op Zoom met een bedrag van f 547.100,Hoogste inschrijfster was de fa. J. H. Non- nekes en Zn., te Goes met f748.130.De gunning is aange houden. Binnenkort zullen b. en w. van Goes een voorstel van gun ning doen aan de rijksoverheid. Het Goese zwembad zal worden ge bouwd aan de Albert Joachimkade in Goes-Noord. Bijgaande foto toont de maquette van het zwembad, dat ontworpen is door de Nederlandsche Heidemaatschappij. Het cijfer 1 geeft het 50 meter lange wed strijdbassin aan. Op de maquette staan ook tribunes langs dit wedstrijdbad aan gegeven. Deze zijn echter toekomstmu ziek. Zij zijn niet in het gisteren aanbe stede bestek opgenomen, evenmin trou wens als de zuiveringsinstallatie. De springtoren is op de maquette dui delijk te zien. Naast het diepe bassin zullen het mid- deldiepe (2) en het ondiepe (3 bad in één basin worden ondergebracht. Een David Kodde, oud-burgemees- ter van Zoutelande heeft om ge zondheidsredenen ontslag gevraagd als lid van de Tweede Kamer. Hij heeft er, zoals bekend, zitting in de driemansfractie van de Staat kundig Gereformeerde Partij. Hiermee verdwijnt Kodde weer wat meer uit het openbare leven. Voor een deel was dat al het geval, toen hij in 1959 wegens het bereiken van de 65 jaar zyn burgemeestersambt moest neerleg- leggen. Nu zal met hem een markante figuur uit 's lands eerste vergaderzaal verdwijnen. David Kodde is Zoutelander van ge boorte. Hij was boer van huis uit. In 1919. het jaar waarin hij voor het eerst naar de stembus ging. was hij in zijn gemeente kandidaat voor de raad. Hij werd gekozen ook. Het was zijn eerste officiële functie. Nauwelijks twee jaar later solliciteerde Kodde naar het bur gemeesterschap van zijn eigen gemeen te. En ook daarin had hij succes. Zijn politieke werkzaamheden in 1919 was hij lid geworden van de S.G.P. beperkten zich niet tot zijn aantrekkelijke kustgemeente. Weer twee jaar later na zijn benoeming tot burge meester kreeg hij zitting in de Zeeuwse Provinciale Staten. Zowel in de Staten zaal als in de vergaderzaal van de Tweede Kamer, waarin hij na de twee de wereldoorlog een zetel kreeg, is hij steeds een waardig en vasthoudend ver dediger van zijn principes gebleken. Zijn denkbeelden vonden weliswaar weinig DAVID KODDE weerklank, maar er is toch altijd aan dachtig naar hem geluisterd. Bij alle soberheid die hem en zijn groep eigen is, bezit Kodde een verkwikkend gevoel voor humor. Vaak is in verslagen in de krant of door de radio zijn aanwezigheid opge merkt, doordat hij, waar hij ook kwam, zijn Walchers kostuum steeds trouw ge bleven is. OP CAPE CANAVERAL is het eerste van zes „vliegende laboratoria" gelan ceerd. Na deze serieproef wil men ruim te-zweefvliegtuigen bouwen voor de as tronauten, die bij het terugkeren uit de ruimte dan niet meer in zee hoeven te duiken. pier midden in dit bassin zal voor de scheiding zorgen. Het kleuterbad (4) is het dichtst bij de kleedcabines gedacht. Het cijfer 5 geeft slechts een gedeelte van de grote speelweide aan, die naast verschillende baden is ontworpen. De Heidemaatschappij heeft op de maquette verder nog de plaats aange geven voor een overdekt instructiebad. Tenslotte is ruimte gereserveerd voor de woning van de beheerder. Er is een half jaar aan werkbare da gen nodig om een zwembad als dat van Goes aan te leggen. Wanneer het weer in de komende winter een beetje meezit zal het zwembad misschien in de loop van het komende zomerseizoen» al in ge bruik genomen kunnen worden. Het lijkt beter voor de Goesenaren om daarop maar niet al te veel te vertrouwen. Bouwtijden vallen altijd tegen tegen woordig. Na langdurig eonderhandelingen hebben de N.V. Kon. Mij. De Schelde en het gemeentebestuur overeentemming over de verkoop bereikt. De Schelde is nu bé- reid om de ondergrond van het gemeen tehuis, de bijbehorende tuin, de onder grond van de archiefbewaarplaats voorts de Houtkade, het Droogdok-Oost- zyde, de Koudenhoek, gedeelten van de Flessenstraat en de Onderstraat, te ko pen voor een bedrag van f 461.797,50. Bij dit bedrag is dan tevens inbegrepen de vergoeding voor het verlies van 125 m los wal aan de Houtkade. In zijn schrijven aan de leden van de raad wijst het college op het feit, dat wel de percelen, doch niet de gebouwen worden verkocht. Hierdoor wordt de mogelijkheid opengelaten deze gebou wen na sloping elders weer op te bou wen. Voor het slopen van het gemeente huis zal toestemming van de minister van o. k. en w. nodig zijn. De minister kan dus de gehele verkooptransactie verhinderen, wanneer hij de vereiste sloopvergunning, waarin de monumen tenwet voorziet, weigert. Alvorens tot verkoop kan worden overgegaan, moe ten voorts de te verkopen wegen en weggedeelten aan het openbaar verkeer worden onttrokken. Hiertoe kan eerst worden overgegaan, wanneer het in aan bouw zijnde nieuwe raadhuis op de Nieuwe Markt in gebruik kan worden genomen en het gebouw op de Houtkade verlaten. Met deze transactie zal het zo veelste stadsgedeelte binnen de omhei ning der Scheldeterreinen verdwijnen. Vooral na de oorlog zette de scheeps werf, in haar pogen haar bedrijfsruimte te vergroten, deze politiek van waar mo gelijk terrein bij te kopen, soms met luttele meters tegelijk, op drastische wij ze voort. De opzienbarendste verkopen waren de Koningweg waardoor de recht streekse verbinding van de Oude Stad naar het verkeersknooppunt Keerssluis- brug weg viel, en dus een omweg voor allen naar het station Middelburg enz. noodzakelijk werd, en de ^erkoop van de Aagje Dekenstraat, waardoor deze gedwongen omweg nog groter werd. Een triest verschijnsel bij deze ver kopen is voorts, dat de straten en soms gehele wyken als Palingstraat en omge ving, die direct aan de De Schelde gren zen, neiging tot verpaupering krijgen. Uitgezonderd het z.g. Eiland, dat na de oorlog geheel nieuw werd opgebouwd behoort de gehele bebouwing rond het bedrijf bepaald niet tot de meest re presentatieve woongedeelten van Vlis- singen. (Van onze redacteur) Goes heeft de afgelopen dagen kennis kunnen maken met de Bel gische zandtapijt werker Roger de Boeck uit Hekelgem. Roger de Boeck heeft namelijk een zand tapijt gemaakt bij gelegenheid van de tentoonstelling Recron, die in het kader van de Goese fruitweek wordt gehouden in de zalen van „Juliana" aan de Beestenmarkt. Roger de Boeck heeft gestudeerd aan de Akademie voor Schone Kunsten te Aalst. In 1954 haalde hij er de ereprijs Valerius de Saedeleer voor schilderkunst en de eerste prijs voor decoratief schil deren. Hij werkt momenteel als tekenaar bij een Brussels dagblad. Het zandtapijt is echter zijn speciali teit. Het zand ritselt kundig en geraffi neerd tussen duim en wijsvinger door. Veertig kleuren zand. Veertig witte pot jes. Het tapijt, dat Roger de Boeck in Goes gemaakt heeft, doet qua kleur en qua onderwerp een beetje zoetelijk aan. De kleuren liggen in een hel en fon dantachtig gamma. Het tapijt is zonder voel aandacht voor het detail opgezet. Dat kon ook niet anders omdat Roger de Boeck bijzonder snel heeft moeten werken. Zijn tapijt moest binnen twee dagen klaar zijn. Op artisticiteit kan bij een dergelijk haastwerk praktisch niet meer gelet worden. Het accent kwam dan ook geheel op de demonstratie te lig gen. In dit licht bezien kon men op rechte bewondering hebben voor de vaardigheid, die Roger de Boeck zich bij het leggen van zijn zandtapijten heeft eigen gemaakt. Die vaardigheid, die vol komen beheersing van het materiaal, wordt wel heel duidelijk getoond als Roger de Boeck in afgemeten krullen met wit zand Uw naam op een zwart fluwelen doek „schrijft". Roger de Boeck maakt ook zandschil- derijen, waarvan er een paar op de tentoostelling Recron te zien waren. Weg de zoetelijke opmaak. Weg, voor een groot deel, de zoetelijke kleuren. We le ren hier een andere De Boeck kennen Hij maakt zijn zand-schilderijen op een ondergrond van doorzichtige lijm. Is de „zanderij" klaar dan wordt deze met een fixeermiddel bespoten. Een betrek kelijk klein zand-schilderij levert Roger Morele Herbewapening is het onder werp geweest van een televisie uitzending, welke volstrekt eenzijdig uitviel. Aan M.H. is wel de kans ge boden ook het hare te zeggen, maar ze heeft die kans niet aanvaard. Te recht? We moeten zeggen, dat de opzet van de VPRO ons niet gelukkig leek. Er was een negental vragen geformu leerd, welke M.H. aanstonds in het defensief zouden dringen. Van een echt forum onder leiding van een onpartijdig voorzitter zou geen sprake zijn. Toch geloven we, dat M.H. beter had gedaan haar kans te grijpen. Door uitdagende publikaties had ze deze vragen min of meer uitgelokt. Ze had ze nu kunnen trachten te rechtvaar digen om vandaar uit haar positieve doeleinden ook in het licht te stellen. We weten, hoe M.H. in het leven van tal van mensen werkelijk veel bete kent, hoe ze er offers voor over heb ben. welke de offervaardigheid van anderen sterk beschaamt. Men moet haar dan ook niet ophangen aan een aantal ongelukkig uitgevallen publi katies, wat een aantal sprekers van dinsdagavond uitsluitend deed. Men moet de beweging in haar hele opzet en groei in ogenschouw nemen. Dat deden - naar onze smaak het best aal moezenier Groenendijk en prof. Ban ning. Zij stootten door naar de kern van de vraag, namelijk of we niet voorbij schieten aan de werkelijkheid van de mens en het menselijk bestaan, als we absolute eisen gaan opdringen en met öf-óf-redeneringen werken, welke niet van nuanceringen weten. Het zou werkelijk van betekenis zijn, als mensen van dit kaliber nog eens tegenover kopstukken van M.H. zouden komen te staan, om onder „neutrale" leiding deze kwesties ver der uit te praten. C^ovjet-Rusland koopt van Canada grote hoeveelheden graan. Kroest- jev houdt donderpreken tegen leiders van staatsboerderijen en boeren, die de kunstmest verspillen, brood aan de varkens voeren en uit nieuw ont gonnen gebieden in Centraal Azië maar heel magere oogsten halen. De brood voorziening in heel Rusland loopt ge vaar. Het zijn wel merkwaardige ver schijnselen als men daartegenover stelt de periodieke verzekeringen van de Russische regeringsleider, dat Amerika binnen enkele jaren geklopt zal wor den bij de verhoging van de landbouw- produktie. Ook schijnt de Sovjet-mens, dat superieure wezen, bevrijd van ka pitalistische onderdrukking en gecon- fijt in Marxisme, van ouderwetse on deugden als luiheid en baatzucht nog niet geheel verstoken te zijn. Het klassieke graanland Rusland moet nu graan invoeren. Het is een bittere ervaring voor Kroestjev. F)e twist tussen Indonesië en Maleisië loopt hoog op. Kapotte ruiten en kapotte diplomatieke betrekkingen kenmerken de verhouding. Soekarno decreteert weer „een politiek van con frontatie", welke in het geval West- Irian tenslotte succes heeft gehad. Nu geldt deze confrontatie echter niet een militair zwak land als Nederland, nu is Groot-Brittannië mede in het ge ding. De Britse pers nam de Indo nesische president niet zo erg serieus. The Guardian merkte op: „President Soekarno stelt meer belang in buiten landse politiek dan in die vervelende economische vraagstukken. Veel men sen vroegen zich het vorig jaar af welke vervanging hij zou vinden voor de campagne tegen de Nederlanders. Verscheidene jaren lang had die steeds beschikbare gelegenheden voor de monstraties en andere afleidingen op geleverd. Toen verdwenen opeens die gelegenheden. Een stoplap kon worden gevonden in een ruzie over de Azia tische spelen. Maar er zat niet veel kans in om die verder uit te werken. Intussen echter begon het rijpen van de plannen voor Maleisië precies dat gene te bieden wat werd verlangd"... Anders gezegd: men beschouwde de herrie als een particuliere hobby van Soekarno. Maar nu speelt Indonesië toch letterlijk en figuurlijk met vuur. Wat er nu in de ambassade te Djakarta is gebeurd moet Londen wel hoog op nemen. De „politiek van confrontatie" gaat een bedreiging voor de vrede in Z.O.-Azië vormen. Washington heeft ook al een waarschuwende stem laten horen. Indonesië kan nu zeker meer baat vinden bij het bestuderen van vervelende economische vraagstukken dan bij een avontuurlijke buitenlandse politiek, waarbij Engeland beledigd wordt. Soekarno kan zich niet alles veroorloven. de Boeck in België al gauw honderd gulden op. De zandtapijtwerker komt niet bij toe val uit Hekelgem. Hekelgem is de ba kermat van de in oorsprong volkse kunst van het leggen van zandtapijten. Adèle Callebaut uit Hekelgem was de eerste, die op het eind van de vorige eeuw, Europese vermaardheid kneeg Roger de Boeck aan het werk. door haar zandtapijtwerkieni. Na haar dood in 1924 werd. haar werk voortge zet door haar zuster Victorine, later door haar nicht Maria de Boeck, wiens zoon Roger thans de traditie op een wel heel eigen wijze aan het voortzetten is. (Van onze correspond)en|t) Een Belgisch busje, dat arbeiders uil de Antwerpse Kempen naar de Torna do - fabriek te Etten vervoerde, is woens dagmorgen te Weelde-station op de weg van Turnhout naar Baarle Hertog ge botst tegen een Nederlandse vrachtwa gen met oplegger, die zestien ton oud papier naar Parijs vervoerde. Door het geweld van de aanrijding werd het bus je in een wrak herschapen, en de redders hebben twee uur moeten werken om de bestuurder, de 20-jarige J. van Reu- sel uit Retie, te bevrijden. De man werd met ingedrukte borstkas en talrijke an dere wonden naar het ziekjen(huis te Turnhout gebracht. Zijn toestand is ern stig. Hoewel het leven van geen der acht be trokken grensarbeiders bedreigd is, wer den ook zij merendeels ernstig gewond. Het ongeluk gebeurde in een zware mist bij een wegkruising. Aangenomen wordt dat de bestuurder van het busje zich niet bewust was van de aanwezigheid van da zware vrachtwagen, want hij heeft ternauwernood geremd. Hoewel de chauffeur van de vrachtwagen uit Waalwijk. L. de Laet uit Tilburg, geen letsel opliep en ook zijn voertuig nage noeg onbeschadigd bleef, was hij zoda nig onder de indruk, dat hij weigerde zijn reis naar Parijs voort te zetten.

de Stem | 1963 | | pagina 5