.ANK werk Kerk "SM. 'Z1 MEER KAB: naar lonen moeten Europees peil Nog onrust en korte stakingen metaal" Spanning kan tot bloedbad leiden „Forse verhogingen gerechtvaardigd' vervolgd ..Nederland kunstmatig goedkoop" Legaliseren Niet onttrekken Werkgevers metaal Baggermolen zoekt geldtas Tweede Concilieperiode begint met nieuw schema over de Kerk Negerdominee waarschuwt: Géén blijde gebeurtenis Belgische hof Britse vorstin in verwachting DAGBLAD VOOR ZEELAND jezuiverde Kerk Het concilie Mr S. P. M. Keesen hoofdredacteur „Het Centrum Ettelijke kilometers per dag Betaal per kwartaal i ZONNIG WEER Chinezen in Zweden In Zuid-Vietnam Staat van beleg opgeheven Gouverneuraan uw handen kleeft kinderbloed Twee doden en ernstig gewonde bij aanrijdingen Derde teleurstelling Wallace schuldig Instorting op kermis 4 doden 103e JAARGANG No. 24387 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hoofegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda Reigerstraat 16 Tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 DINSDAG 17 SEPTEMBER 1963 Abonnementsprijs m.i.v. 1 oktober 8,70 per kwartaal, excl. 0,20 in casso; 9,90 per post excl. 0,35 incasso; 0,67 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor 7etelefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: UsbaanstraaT24 - telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) leren., VAKBONDEN PLEITEN VOOR LÖONVRÏJHEID crisis met de slechte en van vrijzinnige intellectu- k wij is een verouderd ressen- ven tegen de symbiose van aditie en volksleven: allen van tradities waardoor afvallen of rand-christenen iflict tussen de gelovigen, die, r de macht beklemtonen, de r de liefde; de ene wil het tuis bewaren en versterken, wil het afbreken en vervan gen het risico van de dakloos- ;aan. de goede kanten: n deemoediger geworden on- tegenover andersdenkenden; tijdelijke Kerk meer als de ge voorhoede dan als een af- i vesting of een gesloten groep ?n binnen in en vijanden bui- .steren meer naar Gods woord meer zijn bedoeling; ekken ons meer op de gave rg in plaats van allerlei tijds- ijevolgen absoluut te stellen; i meer dat beginselen (eigen- -ukking van de ethische ide- vij nastreven! naast de meer ook tijdelijke elementen be at ook de beginselen in een cht veranderlijk zijn; nderzoeken duidelijk wat na- is en in hoever en waarom de e tot de kerkelijke onfeilbaar- l'.ien gezonde spanningen bin- ".erk ontstaan, echter zonder of bitterheid, hetgeen een :e nieuwigheid is; telen de noodzaak om een per- rantwoord geloofsleven op te ast een verfijnder intellectueel onfrontatie met andersdenken- men meer gevormde leken die matiek van de Kerk en van in positieve zin beleven en neigen naar medeverantwoor- on medezeggenschap in de aan- len van de Kerk; en de hierar- positief tegenover deze groei, lande samenbundeling van con- n doen denken aan gebeeld- orheid. Maar zo droog is het boekwerk beslist niet. Meer lijdrage is geschreven met de een levendig essay. Zo b.v. Iifdstuk „de Theologie sinds het deze eeuw" door J. Walgrave S Callewaert. o.p., het 14e de Kerk in de Vlaamse Ro- r' F. van Bladel s.j., het 16e „de Kerk en de andersden- loor N.M. Wildiers o.f.m. cap. :1 studiestof is ook boeiende 'boden. de moeite lonen nog terug te menige schets van toestanden dopen decenniën, die met grote na grondig onderzoek voor de an Lannno werd geschreven, voor de Nederlandse lezer, dat ïeeld verkrijgt van een ver- olking. die langs zo aanzienlijk *gen dan die van onze Repu- Koninkrijk haar weg naar de jnoest zoeken. /ij voor ditmaal besluiten met fnkele aanhaling uit „de Kerk eren": .,De eeuwenoude band erk is tot brekens toe gespan- ij sommigen begeeft de band, ntellectuele redenen maar door tandigheden. De meesten ech- ien de binding. Daarom is juist e dreigende breukperiode, een rde Kerk. die probeert zich het evangelie te spiegelen, g. Denk voor Vlaanderen aan lijn. aan pater Werenfried van aan priester Poppe, aan pater Boüüaert, aan Leon Bekaert n. dn wel vooraan inzake roepin- ionarissen, praktische uitbouw isatie van de religieuze bele- af de zuiver godsdienstige tot emengde; met andere woorden ir de anderen beter en juister zien, „doen" wij het betrekke- A. v. d. P. Tegen de Amsterdamsche Droogdok Maatschappij zal een vervolging worden ingesteld wegens het toekennen van ho gere lonen dan krachtens de bestaande loonvoorschriften zijn toegestaan. De sub stituut-officier by de Amsterdamse rechtbank, inr. W. A. J. M. Smit, belast met het vervolgen van economische de licten, heeft gisteren, op grond van het proces-verbaal van de looncontroledienst, besloten tot vervolging over te gaan. Zijn streven is erop gericht de zaak nog in de loop van deze maand ter terechtzit ting te brengen. gereformeerde predikanten ds. •elaar en ds. J. Spoelstra zijn Rome geweest tijdens de con- n van het vorig jaar en ze un indrukken neergelegd in een at. in de Prisma-reeks verscheen, rlopige balans" luidt de onder- balans. die vele creditposten voor d.e toenadering der M gelovende kerken. De schrijvers en de nog steeds bestaande •n niet. Ze zijn echter getrof- de geest van openheid, welke >me aantroffen. Ze tonen zich over de ontwikkelingen, welke ;ns het concilie voordeden. Ze ittige informatie over de kerk- ïappen. welke waarnemers had- vaardigd. Bijzondere belangstel- ïden ze voor de positie van de ten in Spanje. Een ongenoem* nse prelaat trachtte begrip te voor de historische en patriot factoren welke voor de verhou- i Spanje bepalend zijn geweest, .te echter de hoop uit, dat ei meer tolerantie komt. In ee" met mgr. Bekkers kwam tot ïoe tolerantie niet genoeg lS- n vrijheid van godsdienst en go- htiging der kerken zijn het, ve rachtige stroming op het concui t. Over de Bossche bisschop zeg ereformeerde bezoekers: Als w j hoppelijke lijfspreuk hadden m - .iezen. was het vast geworden, ndelijkheid zij alle mensen sie van het geheel: w\j verlan- naar een rooms-katholieke Ker r reformatorische kerken) a leden zo maar verloochent door imoedig ter zijde schuiven van Ie geloofswaarheden, maar J 1 heil in een open ontmoeting ■ie vragen opnieuw aan de ora runnen worden. gisch besluit van een sympathie» aam boekje. 55 Mr. S. P. M. Keesen is benoemd tot hoofdredacteur van ons zuster- blad „Het Centrum" te Utrecht. De heer S. P. M. Keesen werd op 3 december 1920 te Haarlem geboren. Hij studeerde van 1946 tot 1951 rechten te Leiden. Tijdens deze studie was hij re dacteur bij de Maasbode te Rotterdam. Van 1 januari 1950 tot maart 1957 was hij als redacteur, de laatste tijd als secre taris van de hoofdredactie, verbonden aan de Volkskrant. In deze tijd was hij o.m. hoofdbestuurslid van de Katholieke Nederlandse Journalistenkring. Per 1 maart 1957 werd hij benoemd tot hoofd van de persdienst van de Nederlandse Katholieke Middenstandsbond in 's-Gra- venhage, in welke functie hij o.a. het blad „Stuwing" redigeerde en artikelen schreef voor bladen van aangesloten or ganisaties. Ook verzorgde hij voor de ra dio een veertiendaagse rubriek, getiteld „Van klanten en wanten weten". Mr. Keesen maakte o.m. studie- en reportage- reizen naar de Verenigde Staten en Zwe den, welke reportages werden gebundeld. Mr. Keesen zal op 1 januari 1964 zijn functie als hoofdredacteur van „Het Cen trum" aanvaarden. De verbondsraad van de K.A.B. is van mening, dat er in 1964 een loonbcleid gevoerd dient te worden, dat is gebaseerd op de gedachte, dat het Nederlandse salarispeil dient te worden opgetrokken tot een niveau, dat in evenwicht is met dat van andere landen in Europa. Voortzetting van het huidige beleid houdt grote gevaren in. Het systeem van loonvorming zal opnieuw en op korte termijn moeten worden bezien, aldus stelt de K.A.B. in een communiqué, dat werd uitgegeven, nadat de verbondsraad zich gisteren in Utrecht had be ziggehouden met de loonpolitiek. klaring van het bondsbestuur afgelegd, Dat had u niet gedacht, maar waar is het: elke huisvrouw loopt elke dag heel wat kilometers, alleen al in haar huis. En net als zij boven is: natuurlijk wéér de bel. Ook èèn maal per week (als u weekabonnee van Dagblad De Stem bent) van onze bezorger. Dat belletje kunt u althans voorkomen als u „overschakelt naar kwartaal". Doe dat, want het is gemakkelijk modern en praktisch: dan wordt eens per 3 maanden een kwi- tantie aangeboden. Tenzij u 14 J dagen voor het einde van het i kwartaal gireert, (no. 1114111). Maak het u zelf gemakkelijk: Nederland is in vergelijking met het buitenland, naar de mening van de Ver bondsraad, een goedkoop land, dat kunst matig goedkoop wordt gehouden door de lonen en salarissen al te zeer aan ban den te leggen. De berekeningen van het Centraal Planbureau van eind 1962 lei den tot de veronderstelling dat in 1963 de lonen en salarissen in de contracten met niet meer dan 1,2 procent mogen stijgen. Men heeft toen met veel moeite gedaan kunnen krijgen, zo vervolgt het communiqué, dat dit percentage met an derhalf procent kon worden verhoogd. In de praktijk is daar nog iets bovenuit ge gaan. Dit alles neemt echter niet weg dat gezien de voortdurende stand van de ar beidsmarkt, de gunstige betalingsbalans en de feitelijke betaalde lonen in de be drijfstakken, de ruimte voor de stijging der lonen wederom te laag werd geschat en de overspanning door dit te voorzich tige beleid nog in de hand is gewerkt. Deze wetenschap heeft de minister van Sociale Zaken niet verhinderd in het re cente verleden een tweetal contracten on verbindend te verklaren, omdat naar zijn mening de loonstijging anders te zeer boven het bekende percentage zou uit blijven. Het ministeriële wapen van de onverbindendverklaring, aldus de K.A.B.. is altijd gezien als een „zwaar wapen' dat alleen gebruikt zou mogen worden wanneer er een werkelijk gevaar voor de nationale economie dreigt. Het is, gege ven deze omstandigheden, onmogelijk aan te nemen dat deze gevaren nu aanwezig zijn. Veeleer is er naar het oordeel van de K.A.B. duidelijk gevaar verbonden aan een te conservatief loonbeleid. De K.A.B. heeft wel oog voor de nood zaak van de uitbreiding van de werk gelegenheid op langere termijn en het bestuur begrijpt dat daaruit bepaalde consequenties kunnen voortvloeien, ook voor het loonniveau, maar de al te grote voorzichtigheid in het verleden heeft ons in een geheel andere positie geplaatst dan jaren geleden werd voorzien. Een positie namelijk waarin niet het tekort aan werkgelegenheid voorop staat, maar het tekort aan arbeidskrachten. waarin de jongste gebeurtenissen op het terrein van de loonpolitiek gevaarlijk worden genoemd voor het waardevolle instituut van de collectieve arbeidsover eenkomst, dat aangetast zou kunnen won den. „De c.a.o. is een der belangrijkste middelen ter bescherming van de rechts positie van de werknemer. Wat buiten de c.a.o. om boven de overeengekomen arbeidsvoorwaarden wordt toegekend is een gunst, die bij een verandering in de economische situatie kan worden terug genomen. De vakbeweging strijdt voor rechten en niet voor gunsten. Zwarte lo nen en koppelbazen zijn gevolgen van het in vergelijking met andere landen te lage loon- en prijspeil in Nederland. Het verbond heeft hier in het verleden reeds herhaaldelijk op gewezen", aldus de verklaring, waarin o.a. wordt gesteld dat de huidige situatie naar het oordeel van het verbond een in de S.E.R. aan de orde te stellen forse loonsverhoging rechtvaardigt, zonder dat dit in het be treffende advies in een gedetailleerd cij fer uitkomt. Gezien het voor de werknemers grote belang van de rechtsbescherming die in de c.a.o. ligt opgesloten, is het verbond van oordeel dat het overleg over de nood zakelijke maatregelen op korte termijn dient te worden afgesloten. Tot zolang zullen de werknemersorganisaties, aan gesloten bij het N.V.V., zich niet aan de bepalingen van de lopende c.a.o.'s ont trekken, mits deze gedragslijn in feite ook door de werkgevers wordt gevolgd. PAUS PAULUS VI heeft de heer M. de Habicht, secretaris-generaal van de con ferentie van internationale katholieke organisaties (O.I.C.), benoemd tot Conci lietoehoorder, als bekend vertegenwoor diger der katholieke leken. Dit is de eerste leek die ingevolge de beslissing van de paus het Concilie mag bijwonen. TWEE ZUIDSLAVISCHE vluchtelingen zijn in de Belgische plaats Zeebrugge uit een goederenwagon gehaald, waarin zij een reis van negen dagen (uit Zagreb) hadden gemaakt. HET LANDBOUWSCHAP heeft bij mi nister Biesheuvel zijn bezwaren geuit te gen verschuiving van het melkprijsjaar tot 1 april 1964. EEN MOBIELE elektriciteitscentrale van de Italiaanse NAVO-vliegbasis Aviano, is door een bomaanslag geheel vernietigd. CANADA ZAL aan de Sovjet-Unie meel en graan leveren ter waarde van 500 miljoen dollar. Dit is de grootste trans actie die Canada ooit in de geschiedenis heeft gesloten. DE NEDERLANDER Jacob de R. en zijn JJostduitse vriendin Christine H., die op net vliegveld te Warschau waren gear resteerd toen zij naar Nederland wilden vluchten, zijn ieder veroordeeld tot een jaar voorwaardelijk. Verwachting van het K.N.M.I. tot ï??£vond- opgemaakt gisterenavond 4415 uur: Zonnig weer maar aanvankelijk nog nier en daar mist. Maximumtempe- [at«ron van 20 tot 25 graden. Zwakke tot matige wind uit oostelijke rich- tingen. zon onder 18.53 uur. Maan S onder 19.13 uur. Morgen: 1 1.33 uur. zon op 6.18 uur. Maan op Door hetgeen in Amsterdam en elders (Utrecht) in alle openbaarheid is ge beurd worden de vakbonden in een on aanvaardbare positie geplaatst, en zal, naar het oordeel van de Verbondsraad, aanmerkelijk meer vrijheid in het loon systeem moeten komen, zoals reeds het actieprogram van het N.V.V. en K.A.B. en ook in het programma van het C.N.V. wordt gesteld. Behalve met verhoging van de contractlonen dient, volgens de K.A.B., bovendien een begin te worden gemaakt met de vrijheid om per onder neming aanvullende contracten af te sluiten boven hetgeen in de c.a.o. is neer gelegd. Alleen op deze wijze kan de loonvor ming aan de diversiteit van de economie worden aangepast en kunnen de bestaan de zwarte lonen binnen de sfeer van legale loonvorming worden gebracht. De K.A.B. zal deze zaak en onderwerpen, die hiermee in verband staan, zoals de achterblijvers", de laagste lonen en de coördinatie in het overleg met de vak centrales bij de Stichting van de Arbeid en de regering aan de orde stellen. Ook het N.V.V. heeft zich gisteren be raden op de huidige loonpolitieke proble men. De voorzitter van het N.V.V., drs. D. Roemers, heeft gisterenavond op een persconferentie in Amsterdam een ver- Desgevraagd verklaarde drs. Roemers dat over deze verklaring nog geen over leg heeft plaatsgehad met de K.A.B. en het C.N.V. Hij zei echter met de recen te verklaring van de K.A.B. geen essen tiële verschillen te hebben bemerkt. Van daag zal er een ontmoeting plaatshebben met vertegenwoordigers van K.A.B. en C.N.V. Drs. Roemers achtte het niet raadzaam de in de verklaring genoemde „forse loonsverhoging" in percentages uit te drukken. „Maar wij denken niet aan een verhoging zoals in 1963". Hij noemde in dit verband de door de metaalbond geëiste acht procent loonsverhoging niet onredelijk. Ook het C.N.V.. dat eveneens in Utrecht een Verbondsraadbijeenkomst had belegd, legde een soortgelijke ver klaring af. Deze kwam in grote lijnen overeen met die van de K.A.B. en het N.V.V. „De metaalnijverheid heeft alle belang bij een verdere en mogelijke ver betering van de arbeidsvoorwaarden in de c.a.o. voor 1964. Maar het is noodza kelijk dat de huidige c.a.o. in de nog resterende looptyd zowel door de werk gevers als de werknemers onverkort wordt nagekomen". Tot deze conclusie kwam gisteren het landelijk bestuur van de contactgroep van werkgevers in de metaalnijverheid in een vergadering in Rotterdam, waarop de recente ontwikkelingen op de arbeids markt werden besproken. Een samengaan van werkgevers en werknemers moet in het huidige stadium van buitengewoon groot belang geacht worden. Op beide partijen rust een grote verantwoordelijkhied, aldus de contact groep werkgevers. Een terzijdestelling van c.a.o.-bepalin gen en een negeren van wettelijke loon voorschriften, zo wordt gesteld, zouden tot een chaotische toestand leiden, waar van ongetwijfeld zowel de werknemers als de niet meer bij het arbeidsproces ingeschakelden het slachtoffer zouden worden. Volgens de contactgroep kan het los laten van h'.; loon- en prijsbeleid, dat tot nu toe in ons land redelijke resultaten heeft gehad, leiden „tot een zodanige ontwrichting van het maatschappelijk bestel dat niet meer kan worden ontko men aan ongebreidelde inflatie, waardoor een nationale ramp zou ontstaan". Een militaire delegatie uit com- munistisch-China is voor een be zoek aan Zweden op het vliegveld van Stockholm aangekomen. De Zweedse admiraal Hennig (links) begroet de Chinese gasten. Rechts op de voorgrond de leider van de Chinese delegatie, generaal Peng Shao Hui. De rust in de metaalbedrijven te Am sterdam is in enkele gevallen een schijn bare gebleken. Zo zijn in het bedrijf van de N.V. Wiener en Co.'s fabriek en con structiewerkplaats de ongeveer 150 uur- en weekloners de gehele ochtend, binnen de poorten, in discussie gebleven. Van werken is niets gekomen, ook 's middags niet. In de middagpauze heb ben enige tientallen werknemers van Wiener zich naar het nabij gelegen be drijf van Werkspoor N.V. begeven om met hun collega's daar „de situatie in de metaalindustrie" te bespreken. Ook bij Werkspoor blijft deze situatie het on derwerp van de gesprekken, doch het werk is daarbij nauwelijks onderbroken geweest. De circa 70 metaalbewerkers van de N.V. Machinefabriek Voorwaarts te Am sterdam hebben gisteren van half een tot half twee het werk neergelegd nadat hun ter ore was gekomen dat de directie haar belofte had ingetrokken de weeklo nen met f 4.50 te verhogen. Vandaag wil len ze weer twee uur staken. De zeven- a achthonderd arbeiders van Werkspoor N.V., die bij verschillende be drijven in het Botlekgebied van Rotter dam werkzaam zijn, hebben wèl gestaakt. De algemene verwachting is overigens dat zij vandaag weer aan het werk zullen zijn. Ook bij de Netam N.V. is korte tijd ge staakt, doen na schafttijd waren alle ar- Het zoeken naar de geldtas met f 157.000, waarnaar men in Amsterdam van 28 augustus tot 1 september vergeefs heeft gedregd, is gisteren hervat. De grootste baggermolen van de gemeente reiniging baggert in opdracht van het centraal expertisebureau enkele honder den meters Schinkel nabij de Overtoom- se sluis ter hoogte van de plaats, waar dinsdagmiddag 28 augustus de 31-jarige bankchauffeur J. P. Valks met zijn auto te water is geraakt en verdronken. De tweede zittingsperiode van het tweede Vaticaanse Concilie, zal op maan dag 30 september haar werkzaamheden beginnen met het schema over de kerk, Het is de 37e algemene zitting en de eer ste in de tweede Concilieperiode. Het schema over de kerk werd reeds in de eerste zittingsperiode van het Con cilie ter discussie gesteld, doch ondervond zoveel kritiek van de vaders, dat het na dien door de theologische commissie ge heel herzien en ingekort is. In plaats van elf hoofdstukken telt het nieuwe schema er nog tien, te weten het mysterie van de kerk, over de bisschoppen, over de religieuzen, over de leken. Het ligt in de bedoeling door de behandeling van dit schema de lijn van het Concilie vast te leggen en oriëntatie te geven aan de ver dere bedoeling van het Concilie: de aan passing van de kerk ten aanzien van de zielzorg, de zendingstaak èn de oecu mene. beiders weer normaal aan het werk. Overigens heerst er in Rotterdam en om geving arbeidsvrede. Ook bij de machinefabriek Du Croo en Brauns N.V. in Amsterdam zijn moeilijk heden ontstaan. De omstreeks 350 uur- en weekloners hebben na de middagpauze in plaats van het werk te hervatten de fabriek verlaten. Ze willen, vooruitlo pend op de nieuwe c.a.o., een verhoging van hun loon gelijk aan die bij de A.D.M. De staat van beleg in Zuid-Vietnam, die op 21 augustus werd ingesteld toen de regering haar actie tegen de boeddhis ten begon, is maandag opgeheven. Hier door maakt het militaire bewind plaats voor het burgerlijke. De censuur op de perstelegrammen naar het buitenland is afgeschaft. De noodtoestand, die in oktober 1961 werd afgekondigd, blijft gehandhaafd. De regering behoudt hierdoor het recht elke wet tijdelijk buiten werking te stellen. Hoewel de spanning in Saigon iets minder schijnt te zijn, blijven militairen politietaken uitvoeren. Valschermjagers bewaken de centrale markt en er zijn ook militairen om de middelbare scho len, waar betogingen tegen de regering zijn gehouden. De 46-jarige heer J. Rutgers uit Den Haag is bij een autobotsing in de buurt van Saulieu in Bourgondië om het leven gekomen. De Fransman, die de wagen bestuurde waarmee de heer Rutgers in botsing kwam, is korte tijd later in een ziekenhuis overleden. De 37-jarige ongehuwde opperman J. van Dijk uit Winschoten is gisteren in het academisch ziekenhuis te Gronin gen overleden aan de verwondingen die hij bij een ongeval had opgelopen. De man was op het fietspad langs de ver keersweg Winschoten-Blijham met een andere bromfietser in botsing gekomen, gevallen en daarna door een derde bromfietser overreden. Bij een botsing tussen een personenauto en een truck met oplegger, beladen met betonnen heipalen, op de Schellingwouderbrug te Amsterdam gisteravond, is de bestuur ster van een uit noordelijke richting komende auto uit haar wagen geslin gerd en ernstig gewond naar een zie kenhuis overgebracht. Na de botsing is de vrachtautocombinatie, die nog poog de uit te wijken, dwars door de brug leuning in het ongeveer 15 meter lager gelegen water van het Buiten-IJ gestort De chauffeur kon zich in veiligheid brengen. Het Belgische hof heeft gisteren in een communiqué, dat te Brussel werd uit gegeven, medegedeeld dat géén blijde gebeurtenis in het Belgische konink lijke gezin wordt verwacht. „De verwachtingen, ontstaan uit recente berichten over de gezondheidstoestand van de koningin zijn helaas niet meer gegrond", aldus de officiële bekendma king van het paleis. „De koning zal op 20 september in Brussel terugkeren. De koningin daarentegen zal haar terug keer naar België enige dagen moeten uitstellen". Officieel is nooit bevestigd, dat koningin Fabiola in verwachting was. De be richten daarover waren gebaseerd op een communiqué van het Belgische hof van 20 augustus jl., waarin werd ge- *zegd, dat „hoewel de gezondheidstoe stand van koningin Fabiola uitstekend is, haar voor het ogenblik lange rei zen worden afgeraden". De reacties van de Belgen op de bekend making demonstreerden een duidelijke teleurstelling. Maar hoewel de koningin al tweemaal eerder een miskraam had gehad, weigert men de hoop op te ge- Het afschuwelijke rassendrama in Birmingham, in de zuidelijke Ameri kaanse staat Alabama, dat naar later is gebleken zes slachtoffers heeft ge- eist, heeft overal in de wereld felle en verontwaardigde reacties gewekt. De Osservatore Romano veroordeelde de laffe bomaanslag in scherpe bewoor dingen en het blad deed een beroep op Amerika de strijd voor de integratie met alle kracht voort te zetten. „De onschuldige slachtoffers, onschuldige kleine kinderen die hun martelaren bloed aan God offerden, de eer van de staat en bovenal het christelijk gebod eisen dit", aldus het Vaticaanse blad. Ook president Kennedy heeft zijn diepe verontwaardiging geuit. In een speciale boodschap, waarin de president zijn smart over de gebeurtenissen uit drukt, wordt in vrij duidelijke bewoor dingen een deel van de schuld op gou verneur Wallace van Alabama afgewen teld. Kennelijk doelde Kennedy name lijk op de gouverneur toen hij schreef dat „openbare aanmoediging van geweld door kleinerende opmerkingen" mede tot de misdaad van zondag had geleid. Een afschrift van Kennedy's boodschap is gestuurd naar dominee Martin Luther King, die tevoren een telegram aan de president had gestuurd. Daarin sprak de dominee, een der bekendste negerleiders in de stryd voor de integratie, als zijn vrees urt dat na de aanslag van zondag „een afschuwe lijke rassenslachting zal plaatsvinden. Hy wekte Kennedy op daartegen maatregelen te nemen. Martin Luther King zei dat hy probeert de negers ervan te overtuigen ook nu nog hun acties geweldloos te voeren. „Maar mis schien zullen zy niet meer willen luis teren" schreef hy de president. Ook Wallace kreeg een telegram van de negerdominee. De tekst daarvan liegt er niet om. „Uw handen zijn be vlekt met het bloed van vier kleine kin deren", zegt Martin Luther King onom wonden. Ook van andere zijde wordt de gouverneur openlijk beschuldigd van morele medeplichtigheid aan de mis daad van zondag. De „Americans for democratie action" zei dat Wallace even schuldig was alsof hij zelf de bom had geplaatst. In Birmingham heerste gisteren, de dag na de aanslag nog steeds een zeerj gespannen sfeer. pfonderden politieman nen waren op de been. De autoriteiten schijnen de waarschuwingen dat er een gruwelijke wraakneming van de zijde der negers zou kunnen losbarsten, ern stig te nemen. Birmingham leek een belegerde stad. De twee andere slachtoffers waren twee negerjongens, resp. van 16 en 9 jaar, die om het leven kwamen bij de ongeregeldheden na de bomaan slag. Een van hen wierp stenen naar auto's van blanken en toen hij ge sommeerd werd stil te staan, liep hij weg. Een kogel van een politieman trof hem dodelijk. De andere jongen werd door een onbekende vanuit een hinderlaag beschoten. Twee blanken op een motorfiets zouden daaraan schuldig zijn. Een -foto van kort na de bomaan slag op de negerkerk in Bir mingham. Temidden van de glas scherven op de straat ligt een ne ger geknield te bidden. IN EEN VRAAGGESPREK met de heer E. Peereboom zal de minister van Fi nanciën, prof. dr. H. J. Witteveen, van 20.20 tot 20.40 uur in het t.v.-programma van vanavond een toelichting geven op de miljoenennota. Buckingham Palace heeft bekendge maakt, dat koningin Elizabeth in ver wachting is. De koningin zal geen of ficiële verplichtingen meer op zich ne men nadat zy in oktober het kasteel Balmoral in Schotland zal hebben ver laten. „De koningin en de hertog van Edin burgh zijn uiteraard zeer verheugd", verklaarde commander Richard Colvil- le, de perschef van de koningin, die het nieuws bekendmaakte. De baby, die in het nieuwe jaar wordt verwacht, zal het vierde kind van de koningin zijn. Als het een jongen is, zal hij de derde zijn in de lijn voor troonsopvolging, als het een meisje is, komt zij op de vierde plaats op die lijst. Het nieuws van deze blijde verwachting kwam als een volkomen verrassing. Over het tijdstip van de bevalling is ten paleize geen nader nieuws beschik baar dan dat het kind „in het volgend jaar" wordt verwacht. De koningin zal nu op 29 oktober het parlement niet zelf openen. Vier personen zijn in Tijuana in Mexico om het leven gekomen toen een „draaiend rad" op een kermis instortte. Ongeveer 30 mensen liepen verwondin gen op. (Advertentie) I

de Stem | 1963 | | pagina 1