HEBT U DE BUS GEMIST Gebrek aan kamers voor studenten baart zorgen Belangstelling genoeg..... Kielmannsegg is nieuwe NATO-opperbevelhebber RECTORATEN WEER OVERGEDRAGEN Utrechtse universiteit vaat caravans kopen mmssmwok Opvolger van Hans Speidel de as waar de missie om draait AOSRAM 13 DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 17 SEPTEMBER 1963 Specialisatie Onderneming Kapitalen Baccalaureaat In noord-Limburg Rijschoolhouders contra lastige examinatoren SAOED WEER NAAR HUIS US EN HET DROPJE PROPAGANDA NIET VERGETEN EUROPEES VOETBAL WIELRENNEN RALLY ATLETIEK MOTOREN ZWEMMEN GEWICHTHEFFEN SCHAKEN 13 (Advertentie) Hebt U zondag de kollektebus gemist van de missie-verkeexsmiddelen-aktie Ütort dan vandaag nog Uw giit op giio 2122 49 Aliva Amstexdam X|}dens plechige bijeenkomsten, die grotendeels gevuld werden met het uit spreken van toespraken hebben rectores magnifici van diverse universiteiten en hogescholen gisteren hun functies over gedragen aan hun opvolgers. In Tilburg droeg prof. dr. F. J. P. van Dooren het rectoraat van de katholieke hogeschool over aan prof. dr. C. F. Scheffer, daar bij uitvoerig aandacht schenkend aan de toename van het aantal eerstejaarsstu denten dat in Tilburg het grootste is van alle instellingen van wetenschappelijk onderwijs in ons land. Deze toeloop noopt tot grote waak zaamheid en diligentie, omdat vervlak king van het hoger onderwijs bij een groeiend aantal studenten niet denkbeel dig is. Om dit gevaar te beperken wor den steeds nieuwe vormen van onderwijs geïntroduceerd (praktica, werkgroepen, gerichte stages enz.). Prof. van Dooren constateerde, dat het rendement der op leidingen in Tilburg, ondanks hogere eisen, een neiging tot stijgen Vertoonde. Sprekend over het steeds groeiend verlangen naar specialisatie merkte prof. van Dooren op, dat de enorme diversi teit van functies het heel moeilijk maakt voor alles een praktische opleiding te verzorgen. Misschien kan die opleiding beter meer algemeen worden gehouden en meer theoretisch om de specialisatie over te laten aan de praktijk, maar tege lijk aan deze te vragen dit in het ver volg efficiënter en systematische te doen dan nu in het algemeen het geval is. Prof van Dooren was voorts van oor deel, dat er in Nederland plaats is voor hogere scholen voor handel en bedrijf, doch was van mening, dat de program ma's van de Amerikaanse business- schools in Nederland eerder thuisbeho- ren bij de hogere beroepsopleiding (HTS en sociale academie) en niet dienen te worden ingevoegd op het niveau van het wetenschappelijk onderwijs. Het gebrek aan goede en betaalbare studentenkamers vervulde prof. van Doo ren met bezorgdheid, omdat hij hierin een remmende factor zag voor de aca demische vorming. Aan het slot van zijn rede sprak de scheidende rector magnificus over het gevaar van het nieuwe nangstelsel voor wetenschappelijke medewerkers, waar door de medewerkers van de beta-facul teit beter worden gehonoreerd dan die van de alpha-faculteit. Beter is zo stelde prof. van Dooren voor beide groepen dezelfde (hogere) salarissen of voor beide groepen in alle geval een ruimte in het stelsel, waardoor indien gewenst afwijkingen mogelijk zijn. Aan de katholieke universiteit in Nij megen nam prof. T. A. Birrell het rec toraat over van prof. dr. H. J. Lammers. Hij vroeg in zijn toespraak vooral aan dacht voor een druk, die van buiten af op de universiteit wordt uitgeoefend. Onder drang van de maatschappelijke (Advertentie) behoeften en de gewijzigde verhouding tussen maatschappij en universiteit, wordt het instituut voor wetenschappelijk ondez-wijs in steeds toenemende mate vergeleken met een groot-onderneming, een bedrijf, waarin veel geld wordt ge ïnvesteerd, dat een behoorlijk „divident" moet opbrengen. Er wordt van de uni versiteit een straffere interne organisatie en grote bestuurskracht geëist, hetgeen o.a. moet resulteren in kortere studieduur en vergroting van het examenrendement. Prof Lammers betoogde, dat de uni versiteit ondanks alles toch een centrum dient te blijven van wetenschappelijk on derzoek. Hij maakte melding van een thans in uitvoering zijnde herziening van het reglement, noodzakelijk gewor den door de nieuwe wet op het weten schappelijk onderwijs, in de praktijk zal het neerkomen op verfijning van de se lectie, een meer aangepaste studiebege leiding, grotere differentiatie in de oplei dingen. korter of langer van duur, voor meer én voor minder wetenschappelijk begaafden, en nog verscheidene andere mogelijkheden. Wat betreft het ontwikkelingsplan van de Nijmeegse universiteit vroeg de schei dende rector magnificus zich bezorgd af hoe ooit de enorme kapitalen op tafel moeten komen, die hiermee z|jn gemoeid. „Het is voor ons van levensbelang te vernemen, hoe deze projecten ten depar- temente worden beoordeeld", aldus prof. Lammers, die hierbij opmerkte, dat lang zamerhand al te veel wetenschappelijke en ministeriële raden en adviescolleges in deze zaken worden gemengd. In zijn rede over de lotgevallen van de technische hogeschool te Eindhoven heeft de rector magnificus prof. dr. K. Posthumes. gisteren de klachten bespro ken, die worden geuit over de wijze, waarop de Nederlandse universiteiten en hogescholen hun taak vervullen. De oor zaken, die daarvoor vaak worden ge noemd: de verambtelijking van de in stellingen, hun bestuursvorm en het com missoriale stelsel, wees spreker af. Door instelling van centrale ambtelijke dien sten kunnen de oneigenlijke taken van het wetenschappelijk korps in voldoende mate worden beperkt. In de gegeven dualistische en collegiale bestuursvorm behoeven geen groter besluitloosheid en vertraging op te treden dan door de aard der vraagstukken wordt veroorzaakt. Het commissioriale bestel, dat reeds bezig is aan zichzelf te gronde te gaan, kan evenmin worden gezien als zondebok, zo meende hij. De getalmatige uitslagen der examens, zijn wezenlijke kenmerken van het con ventionele onderwijsstelsel. Zij kunnen gedeeltelijk worden verklaard, aldus prof Posthumus, uit de beoordelingsgewoon ten van examinatoren en gedeeltelijk uit maatscrappelijke oorzaken. Indien examens onbeperkt kunnen wor den uitgesteld of herhaald is het duide lijk, dat men zijn pogingen langer zal voortzetten naarmate het diploma om redenen van maatschappelijk aanzien sterker wordt begeerd. De gewoonlijk voorgestelde geneesmiddelen, selectie bij toelating, begeleiding bij studie en beper king van zogenaamde „overladen pro gramma's" zullen dan ook geen blij vende uitwerking hebben, zo meende de rector magnificus. Indien de maatschappij de werkelijke studieduur niet meer aanvaardt en van mening is, dat zij het opleidings- en determineringsproces eerder van de school moet overnemen, zal de overheid leeftijdsgrenzen voor de studie moeten vaststellen. De in een gelijk aantal jaren door verschillende studenten bereikte vorderingen zullen ver uiteenlopen. Aan elk der toelatingen dient daarom een diploma te worden meegegeven waarop deze vorderingen zijn aangetekend. De werkgever zal met behulp daarvan moe ten uitmaken wie voor een bepaalde plaats geschikt is. Een eerste mogelijkheid tot verbete ring bestaat in het bescrikbaar stellen van een baccalaureaatsdiploma, dat van het kandidaatsdiploma hierin verschilt, dat het geen toegang tot voortgezette studies geeft. Het rectoraat van de Leidse universi teit is door prof. dr. S. Dresden overge dragen aan prof. dr. W. den Boer. Enige tientallen rijschoolhouders uit Noord-Limburg hebben te Venlo een piotestvergadering belegd, wegens de moeilijkheden, die hun cursisten, naar zij ménen, ondervinden met de hier aangewezen en werkzame rij-examina- toren. Te Venlo zouden resultaten van rij lessen het gemiddeld ongunstigste beeld geven van geheel Nederland. Zes tot zeven maal de rijproef moeten afleggen eer men als geslaagd wordt beschouwd, is hier meer regel dan uitzondering. Tal van andere grieven werden tegen de examinatoren geuit. O.a. meent men, dat er sprake is van een weinig genuan ceerde beoordeling van examens, die op de rustige maandagmorgen worden afgenomen, vergeleken met de beoorde ling van de examens, die op vrijdag en zaterdag, wanneer het rijden in Venlo zelfs voor geroutineerde automobilisten niet gemakkelijk is. Besloten werd bij de minister van Verkeer en Waterstaat aan te dringen op ontslag van een examinator, die zich bijzonder de toorn der rijschoolhouders (Advertentie) op de hals heeft gehaald. Men zal hem nu gaan boycotten, door geen les- wagens beschikbaar te stellen voor door hem af te nemen examens. Verder heb ben de rijschoolhouders zich van rechts kundige bijstand verzekerd, om zo mo gelijk verandering in de thans bestaande situatie te verkrijgen. (Advertentie) Koning Saoed van Saoedi Arabië en de 121 leden van zijn gevolg zijn gisteren per vliegtuig uit Wenen naar El Riad vertrokken na een verblijf van ruim vier maanden in Oostenrijk. Het toestel, dat 161 personen kan ver voeren, was ingericht naar de speciale wensen van de Arabische vorst. Het heeft een voorcompartiment, een kleine salon een slaapruimte en eetzaal voor Saoed en zijn vier lievelingszonen. De wanden zijn met kostbaar leer be kleed. De rest van het gevolg lijf wachten en haremvrouwen is onder gebracht in afzonderlijke compartimen ten in het achterste deel van de machine. dat de Red Band fabrieken in Roosendaal sedert Augustus 1928, dus nu reeds 35 jaar, I deze ki 'v<v.itsprodukten in een steeds gro^ tere sti veren aan een groot afnerne v verre gewesten. Om maar enkele grondstof- J .Band produkten te noemen: Afcout, gom, chicle, euca- ;;solie, essences en .andere hulpmid- ^icage. En dan £htige machi- ukkerij voor ngsmateriaal. bedrijf met dan 30000 :rden mensen n hun werk jfen door het uit- machines en de welke het gc- iirk t bij het consumeren van een Red Ifropje, Red Band pepermunt, kauwgum, of drups, vermoeden, dat achter dit ipke enorme fabrieken, zo'n perfecte Jwatie staat? al bij de inkoop en aanvoer van IpibdstofTen. Uit eigen land, maar ook uit Jgêwesten. Om maar enkele grondstof- pbhr de Red Band produkten te noemen: ij- glucose, zoethout, gom, chicle, euca- citroen- en anijsolie, essences en «^andere hulpmid- age. En dan 'ge machi- ;rij voor teriaal met 0000 lijke gratis vakantie in Parijs, waarbij de Red Band fabrieken zelfs voor zakgeld zorg den! Maar alle propaganda en reclame zou tevergeefs zijn, als de kwaliteit van de pro dukten te wensen over zou laten. De grote en nog steeds stijgende vraag naar TOPDROP. TOPMINT, STOPHOEST en andere Red Band artikelen kon alleen deze vlucht ne men, doordat Red Band nu reeds 35 jaren vasthoudt aan het kwaliteitsbeginsel. Van gre Volgens Aircon' arbeidsi vervaari produk der de tegen d< cage ge.' van eig< thode, ree past,, heeft stëëÖWfP binnen-, en buitenlaftii üt jftf '.visSi 1r.de euc citroen- en anijSohe. essences oileen, poeders en andere hulpm» bntmsbaar bij de fabricage. En da. ili&t itëti-die machtige machi- iQi^natö ©ZO^rCfl^'-f voor hoevèSfneid verpakkingsmateriaa Hé: meter, waarin honderden mensftt prettige omstandigheden hun wéï| |tcn, wordt men getroffen door het «11 Se park Van moderne machtnes en tlë:- pïjlnauwgezette hygiëne, welke het ge-: |f|f#|riCb^éproces kenmerkt. Het publiek wil geïnformeerd zijn. Ook in dit opzicht slaat Red Band 'de spijker op de kop'. Zo hebben dit jaar tientallen kopers van TOPDROP, TOPMINT en STOP- HOEST kunnen genieten van een onvergete lijke gratis vakantie in Parijs, waarbij de Red Band fabrieken zelfs voor zakgeld zorg den! Maar alle propaganda en reclame zou tevergeefs zijn, als de kwaliteit van de pro dukten te wensen over zou laten. De grote en nog steeds stijgende vraag naar TOPDROP, TOPMINT, STOPHOEST en andere Red Band artikelen kon alleen deze vlucht ne men, doordat Red Band nu reeds 35 jaren vasthoudt aan het kwaliteitsbeginscl. In onze moderne wereld kan ook het beste produkt het niet stellen buiten reclame. Het publiek wil geïnformeerd zijn. Ook in dit ppzicht slaat Red Band *de spijker op de kop',. Zo hebben dit jaar tientallen kopers van TOPDROP, TOPMINT en STOP- HOEST kunnen genieten van een onvergete lijke gratis vakantie in Parijs, waarbij de Red Band fabrieken zelfs voor zakgeld zorg den! Maar alle propaganda en reclame zou tevergeefs zijn, als de kwaliteit van de pro- |jukten te wensen over zou laten. De grote en |>og steeds stijgende vraag naar TOPDROP, jpPMiNT. STOPHOEST en andere Red llihd artikelen kon alleen deze vlucht ne- |wfcn, doordat Red Band r»« reeds 35 j^ren ifpsthoudt aan het kw.?,: '*rscl. mep: vasthoudt ginseh en; >P.i Red cht ne- 35 jaren U moet niet naar de grote auto mobieltentoonstelling in Franfc/ort gaan, om op uw gemak een auto te bekijken. De bijgaande joto laat duidelijk zien, wat u daar toacht verder commentaar is wel overbodig... (Van een medewerker) Johann Adolf Graaf von Kielmannsegg is als „vier-sterren-generaaï" sedert 1 september 1963 opperbevelhebber van de landstrijdkrachten in de NATO - afdeling Midden-Europa. H|j volgt in deze functie generaal dr. Hans Speidel op, die sedert april 1957 in functie was en thans op pensioen gaat. De 57-jarige graaf, protestant, gehuwd, vader van vier kinderen, werd al in 1950 verbonden aan het bureau van graaf Schwerin in de bondskanselarij, die zich met de eerste besprekingen en voorberei dingen voor de komende defensiebijdra- ge van de bondsrepubliek bezighield. Voordien had hij naam gemaakt als schrijver en medewerker aan verschil lende dagbladen en was in Hannover en Hamburg als bedrijfsleider werkzaam ge weest. De voormalige overste en commandant van 'n regiment grenadiers kreeg in het ministerie van defensie in Bonn de lei ding van de onderafdeling voor alge mene vraagstukken over de landsverde diging. Van 1955 tot 1958 was hij in de rang van brigadegeneraal vertegenwoor diger van de bondsrepubliek bij SHAPE; hij was de eerste officier die deze functie bekleedde. Graaf von Kielmannsegg is een neef van generaal Von Fritsch. Aan de hand van zijn persoonlijke ervaringen en kennis schreef hij het boek „De Fritseh-crisis van 1938", waarin hij de achtergronden van het ontslag van de toenmalige opper bevelhebber van het Duitse leger op helderde. Hoewel hij met graaf Stauffenberg en vele andere mannen van de twintigste juli 1944 nauw bevriend was, behoorde Kielmannsegg niet tot de binnenste ver zetsgroep. Hij werd echter wel door de Gestapo gearresteerd op verdenking bij de aanslag betrokken te zijn geweest, maar men kon daarvoor niet voldoende bewijs leveren. Tegen het eind van 1944 werd Kiel mannsegg uit de kelders van het „Reichs- sicherheitshauptamt" vrijgelaten, uit de generale staf gestoten en met bevorde- ririgs-verbod gestraft. Over zijn degra datie zou, nadat hij zes maanden aan het front dienst gedaan zou hebben, beslist worden. Op dat tijdstip bevond hij zich echter al in Amerikaanse krijgsgevangen schap. Vele officieren van de bondsweer en met weinige politici hadden Kielmanns egg inplaats van in Fontainebleau liever in Bonn als nieuwe inspecteur-generaal van de bondsweer gezien. Maar ook zij zijn ervan overtuigd, dat de bondsweer geen betere officier in deze leidende functie bij de Atlantische defensie-ge meenschap zou hebben kunnen afvaar digen dan graaf von Kielmannsegg. Engeland: Aston-Villa-Chelsea 2-0, Bolton-Leicester C 0-0, Burnley-Bir mingham 2-1, Fulham-Arsenal 1-4, Ipswich-Everton 0-0, Liverpool-West Ham 1-2, Manchester U.-West Brom- wich 1-0, Sheffield U.-Sheffield W. 1-1, Stoke C.-Notts Forest 0-1, Spurs- Blackpool 6-1. Duitsland: Braunsweig-Karlsruher 2-0, Hamburger-Frankfort Foln- Schalke 2-2. Meidericher-Hertha B 1-3, Kaiserlaurtern-Werder Bremen 3-0, Stuttgart-Munchen 1-1, Nuern- berg-Munster 2-2, Borussia-Saar- brücken 2-1, Hamburg, Köln en Schalke staan met 7 punten uit vier wedstrijden op kop. België: Lierse-Standard 3-2, Meche- len-Brugge 1-1, FC Brugge-Beerschot 0-3, Daring-Beringen 3-3, FC Luik- Antwerpen 1-0, Diest-Anderlecht en Turnhout-Gantoise 2-0, Anderlecht en Beerschot hebben na 2 wedstrijden 4 punten. Turnhout en FC Luik 3 punten. Ander nieuws: Groot-Brittannië spelend op Wimbledon plaatste zich zaterdag in een eerste wedstrijd in het voor-Olympisch toernooi. Het won met 4-0 van IJsland. Oostduitse (staats) amateurs wonnen van West- Duitsland met 3-0. Denemarken won de landenwedstrijd van Noorwegen met 40. Het was een sensationele zege. In de Europacup voor cupwinnaars won Bratislava zondag in Helsinki met 3-0. De tweede wedstrijd wordt volgende maand gespeeld. In de Europacup voor landskam pioenen won Dukla Praag met 6-0 van La Valetta (Malta). Ook dit was de eerste wedstrijd. Voor de eerste maal van het winter seizoen 1963-1964 werden zaterdag avond in het Antwerpse Sportpaleis wielerwedstrijden gehouden waaraan ook verscheidene Nederlanders deel namen. Jaap Oudkerk zegevierde in een puntenwedstrijd voor amateurs met 11 punten, op de tweede plaats ge volgd door de Belg Dierickx met 8 punten. De Belgische wereldkampioen bij de amateurssprinters, Patrick Ser- cu, was ook in de revanchewedstrij- den oppermachtig. In de eerste serie versloeg hij onze landgenoot Koel, in zijn tweede serie tegen de Austra liër Mark vestigde hij met een tijd van 11.36 sec. over de laatste 200 m een nieuw baanrecord (het oude re cord stond sinds 6 oktober 1956 met 11,78 sec. op naam van Jos Debakker), versloeg daarna nogmaals Koel met een wiel en zijn laatste tegenstander, de Fransman Trentin, was eveneens kansloos. De eindstand was: 1 Sercu, 3 pt.2 Trentin, 4 pi; 3 Mark, 5 pt. en 4 Koel, 6 pt. Een revanchewedstrijd voor amateur stayers werd gewonnen door de Zwit ser Luginbuhl, die de 30 km reed in 27 min. 17 sec.; op de tweede plaats met een achterstand van 20 m ge volgd door onze landgenoot Buis. Tot eveneens een nieuw baanrecord kwam de wereldkampioen bij de amateur-achtervolgers, de Belg Jean Walschaerts, die tegen de Belgische kampioen Paul Seye de 4 km reed in 4 min. 57.4 sec. De Fransman Raymond Poulidor be haalde zondag te Parijs een duidelijke overwinning in de Grote Prijs der Naties. Poulidor, die de 100 km tegen het uurwerk aflegde in 1 uur 21 mi nuten en 48,4 sec., was ruim drie mi nuten sneller dan nummer twee, de Belg Ferdinand Bracke. Ab Geldermans, die als een der fa vorieten werd beschouwd, bracht het niet verder dan de negentiende plaats en eindigde daarmee nog juist voor Jan Hugens. De uitslag was: 1. Ray mond Poulidor (Frankrijk) 2.21.48,4 (gem. snelheid 42.311 km/u; 2. Ferdi nand Bracke (België) 2.25.04; 3. Wal ter Boucqpet (België) 2.28.11,3; 4. Jean-Claude Lebaube (Frankrijk) 2.28.34.1; 5. Claude Valdois (Frank rijk) 2.28.44.7 Andere wielerfeiten: Cees van Am sterdam 2e in Nieuwkerken-Waas achter de Belg Frans Brands. Leo van Dongen 14e in de finale voor Frank rijk van San Pellegrino. Severino Andreoli (Italië) werd winnaar. Piet van der Land tweede in een Keuls criterium. Bart Zoet derde in een wielerwedstrijd nabij Wenen. Huub Zilverberg zevende in Opuurs. Gil bert Maes won de strijd. In Italië werden baankampioenen Antonio Maspes (sprint), Leandro Faggin (achtervolging) en Antonia Domini- eali stayers). Maspes klopte wereld kampioen Gaiardoni. (.Van onze sportredactie) De geheime tijdcontrolcs in de „Rally der Lage Landen", een scoo- terraliy, welke in de nacht van vrij dag op zaterdag en ruim 150 deelne mers door de provincies Utrecht, Gel derland en Brabant heeft gebracht, Zijn van doorslaggevende betekenis geworden. Liefst zes deelnemers wis ten namelijk met 0 strafpunten bij de finish terug te keren, nadat zij toch maar liefst 600 kilometer achtereen op een scooter door Nederland had den gereden. Vooral de controie-post vlak voor de rijksweg naar de Moerdijk en de afbuiging van de auto-weg hebben de rijders parten gespeeld. Alleen zij die zich vooral in dit traject aan de juiste gemiddelde snelheid hadden gehouden, konden er zeker van zijn dat zij voor een goed klassering in aanmerking zouden komen. De rally is overigens prima verlo pen. De deelnemers waren bijzonder tevreden en wat nog belangrijker was: er zijn in het geheel geen on gelukken gebeurd. De eerste tien plaatsen in het al gemeen klassement werden door de volgende deelnemers bezet: 1. W. A van Vliet (Amsterdam) 0 strn.; 2. W Lagard (Enschede) 0 str.; 3. P. Wiel- laard (Den Haag) 0 str.: 4. L. Smid (Amsterdam) 0 str.; 5. W. C. Goubel (Amsterdam) 0 str.: 6. J. K. Pool (Rotterdam) 0 str.: 7. Beening (Heer len) 1 str.; 8. Gebroers (Tilburg) 1 str.: 9. P. H. van de Burg (Amers foort) 2 str.: 10. Leeuwendaal (Zoe- termeer) 2 str. Dames-equipe: 1. Mej. E. Smoo- ker (Den Haag) 7 str.: 2. Mej. de Lange i'tGooi) 12 str. Verschillende merkenprijzen waren in deze rally ook nog ter beschik king gesteld. Deze gingen naar de Heinkelclub Rotterdam, de Vespa- club Eindhoven, de Lambrettaclub Amsterdam en de algemene club te Zoetermeer. Ondanks een voortreffelijke start hebben de Nederlandse dames een 31-24 nederlaag: geleden in de landen- ontmoetlng tegen Engeland. Het was wel volgens de verwachtingen, want de Engelsen beschikten over Dorothy Hyman, Mary Rand-Bignal en an dere grootheden. Voor Nederlandse overwinningen zorgden... onze dames niet. Tilly van der Zwaard kwam niet verder dan een derde plaats in de 400 me ter, die door de Engelse Joy Grieve- son met 53-2 in de Europese record tijd werd gelopen. Lia Hinten (Til burg) werd derde in de 80 meter horden. Overigens was er toch wel vreugde in het Nederlandse kamp. De leider van de nationale technische com missie, Frans Jutte, kreeg bericht, dat hij grootvader was geworden. LIA HUIBEN (links) ...derde... Ove Fundin. een Zweed, Is te Lon den wereldkampioen geworden in het speedwayrijden. Het was de vierde maal, dat de Zweed in deze bijzonder spectuclaire sporttak een titel behaalde. Op het circuit van Monza werd een snelheidsrace ge houden, die een zege opleverde voor Mike Hailwood. Hij reed iedereen op twee ronden. In de 125 cc-klasse zegevierde Luigi Taveri voor Jimmy Redman. Jan Kostwinder werd 12e. In de 250 cc-klasse ging de over winning naar Luigi Provini, die een Morini bereed. Engeland heeft de Eurovisie-zwem- wedtrijd te Blackpool gewonnen met 92 punten. Westduitsland en Zweden kwamen op de 2e en 3e plaats met 90 punten. Nederland eindigde met 73 punten ais vierde. Italië werd vijfde met 52 punten, terwijl Frankrijk de rij sloot met maar 43 punten. Een van de grote sensaties was de 220 yards schoolslag dames, die ge wonnen werd door de Engelse Stella Michell. Zij vestigde met een tijd van 2.51.4 een nieuw wereldrecord. Kle ine Bimolt eindigde in de deze race op de tweede plaats met 2.54.0. Er was in het Engelse nog een Sfi- dere zwemgebeurtenis, die sterk de aandacht trok. Twee kanaalzwem mers probeerden zaterdag van Calais naar Dover te zwemmen. Hun avon tuur eindigde voor beiden in een zie kenhuis. De 23-jarige Amerikaanse student in de tandheelkunde. Harry Huffaker, moest op tien kilometer van de Engelse kust de strijd staken. Harry was volkomen uitgeput. Ab- doel Malek uit het Pakistaanse Decca kwam tot op vijf kilometer van zijn doel. Ook hij moest zijn poging op geven. Hij liep een shock op en ver dween eveneens tussen de witte la kens. De Rus Joeri Vlasof is nog steeds de sterkste man ter wereld. Tijdens de wereldkampioenschappen in Stock holm veroverde hij de titel in het zwaargewicht met een totaal van 557.5 kg. Dit betekende tevens een nieuw wereldrecord. De Rus drukte 187 5 kg, stootte 160 kg en trok 210 kg. Het oude wereldrecord stond op 555 kg. Tweede werd de Amerikaan Sche- mansky met 537.5 kg (180, 160, 197.5), derde de Rus S.iabotinski met 527.5 kg (170, 157.5, 200). Ook op de tweede dag van de schaakinterland tussen Nederland en Duitsland moesten de Nederlanders hun meerdere erkennen in de Duit sers. Onze schakers gingen met 3—7 ten onder. De Bredanaar Kuijpers zorgde voor een half punt tegen de Duitser 7 esehner. Hein Donner haal de eveneens een half punt uit zijn party tegen Unzicker. Van Scheltinga hield Bialas door een remise even eens in bedwang. Prins, Kramer en Langeweg zorgden voor de andere Nederlandse halve punten. De eind stand werd 51/2 tegen 141/2. Neder land leed een nederlaag zoals die In jaren niet meer voorkwam.

de Stem | 1963 | | pagina 11