Vestiging alleen vrij voor eerste koper Engels veto in de V eiligheidsraad ,Sint-W illibrordus' zegt medewerking loonpolitiek op Vrouw doodt twee mannen en komt zelf om bij brand Bogaers stroopt mouwen op Pensioenvoor ziening voor bejaarden onvoldoende tHoogeHuys Incident in de „rode wereld Aanval op nazomer EXCLUSIEVE SLAAPKAMERS HERENKOSTUUM SERVICE VERKOOP Hitier wilde Pius XII ontvoeren n DAGBLAD VOOR ZEELAND Abonnementsprijs- verhoging Niets aan de hand in ons gewest Kamerlid Westerterp tot regering: Verbied reclame voor rookwaren FIRATO 1963 Nu riskant Toch wanklanken Groentijd in Rotterdam geschorst Overwegend droog weer Het congres te Scheveningen: Bezorgde oude dag Ontslagen in Belgische legertop Gruwelijk drama in Californië fl 790,- II 750,- LEVENSVERZEKERING SCHADEVERZEKERING 103e JAARGANG No. 24385 Uitgave: N. V. Uitg. Mi|. Neerlandia Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda Reigerstraat 16 Tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro II14111 Voor God, Koningin en Vaderland Z A T E R D A G 14 SEPTEMBER 1963 Abonnementsprijs 8,05 per kwartaal, excl. 0,20 incasso; 9,25 per post excl. 0,35 incasso; 0,62 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 2893) GEMEENTEN CONTRA WOEKER IN HUIZEN Mededeling aan onze Abonnees Wij zien ons genoodzaakt de abonnementsprijs van ons blad met ingang van 1 oktober a.s. te verhogen met 0,05 per week, resp. 0,65 per kwar taal. Reeds eerder hebben wij onze abonnees medegedeeld dat de belangrijke uitbreiding en ver betering van de door ons blad gegeven redactionele voorlich ting in de laatste jaren zeer grote kostenstijgingen hebben medegebracht. Deze kosten stijgingen zijn tot nu toe slechts zeer gedeeltelijk in de abonne mentsprijs tot uitdrukking ge komen, ook al omdat wij het tegenover onze abonnees niet wenselijk hebben geacht de abonnementsprijs met een te groot bedrag ineens te verho gen. Enige aanpassing van deze prijs is thans dan ook nood zakelijk, temeer omdat wij nog steeds werken aan verdere ver betering van onze redactionele voorlichting. Met ingang van 1 oktober a.s. zal de abonnementsprijs van ons dagblad derhalve bedragen: Per week 0,67 Kwartaalabonnementen 8,70 exclusief 0,20 incasso Kwartaalabonnementen per post 9,90 exclusief 0,35 incasso Het Ministerie van Economische Zaken is op de hoogte van deze abonnementsprijsverho ging. In verband met de automatische afschrijving van het abonne mentsgeld van de giro, die voor vele abonnees wordt toegepast, hebben wij deze prijsverhoging aan de girodienst doorgegeven. Mocht U hiertegen bezwaar heb ben, wilt U ons dit dan zo snel mogelijk mededelen. Directie DAGBLAD DE STEM (Van onze Haagse redactie) De enorme activiteit die de nieuwe K.V.P.-minister van Volkshuisvesting, drs. Bogaers, ontwikkelt, werkt ook door op gemeentelijk terrein. Een aantal gemeentebestu ren heeft thans de gemeentelijke toewijzingsnormen zo danig gewijzigd dat voortaan alleen het recht van vrije vestiging zal gelden voor de eerste koper van een nieuw huis. nieuwbouw in het westen des lands -- maar daar niet alleen de laatste tijd exhorbitant in prijs gestegen. By nadere informatie in ons versprei dingsgebied bleek, dat in Brabant en Zeeland van deze woekerpraktyken geen sprake is. Wel liggen ook hier de prezen hoog, maar dit is een geval van het spel van vraag en aanbod, zo is ons door offi ciële instanties te verstaan gegeven. Met deze maatregel willen de gemeen tebesturen paal en perk stellen aan de praktijken van lieden, die profiteren van de woningnood. Het komt namelijk steeds meer voor, dat huizen (soms hele com plexen) worden opgekocht door specu lanten, niet voor zelfbewoning, maar om ze met een zoet winstje weer door te verkopen. Door deze praktijken is de Het Tweede-Kamerlid, de heer Wes terterp (K.V.P.)heeft de ministers van Sociale Zaken en Volksgezondheid, van Economische Zaken en van Justitie, schriftelijk gevraagd of de regering be reid is te overwegen, in navolging van Italië, de reclame voor de verkoop van rookmiddelen te verbieden. Het Kamerlid heeft dit gevraagd naar aanleiding van recente publikaties, waar in een statistisch verband lijkt te zijn aangetoond tussen (overmatig) roken en het voorkomen van longkanker. Onder zeer grote belangstelling heeft de heer E. A. Schuettenhelm, voorzitter van de Nederlandse Televisie Stichting, in de tijdelijke televisiestudie in het RAI-gebouw in Amsterdam de Firato 1963 officieel geopend. De heer Schuettenhelm noemde deze expositie „de meest imposante uit een reeks van dertien, een demonstratie van denkkracht en uitvindersvernuft, van or ganiserend vermogen en handelszin, van kennis en artistieke creativiteit". Elders in dit blad besteden wij uitvoe ring aandacht aan deze expositie. Door het recht van vrije vestiging al leen te doen gelden voor de eerste koper van een nieuw huis, lopen speculanten het risico dat zij met de door hen ge kochte woningen blijven zitten. Verwacht wordt dat dit vooruitzicht een einde zal maken aan het euvel van de huizenwoe ker. Dit kwaad treedt vooral aan de dag in en om de grotere steden. In bepaal de delen van het land was het de laatste tijd bijna niet meer mogelijk van een bouwer nog eèn huis te kopen. De man had ze al verkocht voordat soms de eer ste paal nog in de grond was geslagen Waren de huizen afgebouwd dan werden ze met een flinke winst aan de eigen lijke bewoners doorverkocht. In de bouw wereld zelf bestaan ook bezwaren tegen deze prijsopdrijving. Voor vele aannemers blijkt de beko ring echter te groot. Als zij aan de woe keraars verkopen, krijgen ze meestal sneller hun geld in handen (en met min- Volgens de rector-magnificus van de Nederlandsche Economische Hogeschool te Rotterdam zijn de over de groentijd gemaakte afspraken door het Rotter - damsch Studenten Corps, op donderdag 12 september op enkele punten overtre den. De rector-magnificus heeft de senaat van het Rotterdamsch Studenten Corps als ernstige waarschuwing de aanwijzing gegeven de groentijd met onmiddellijke ingang met vier dagen te schorsen. TSJ0MBE heeft verklaard, dat hij van Plan is tenminste tot oktober in Barce lona te blijven. Hij zei voor medische behandeling in deze Spaanse stad te zijn. DE K.L.M. gaat twee DC-7C-vliegtuigen de Caraibische Zee en de Koraalzee verkopen aan de Westduitse charter maatschappij Südflug in Stuttgart. prof. DR. G. M. VERRIJN STUART, voorzitter van de Sociaal Economische Raad, wordt maandag zeventig jaar. DE REGERING van Chili is afgetreden na een debat van 25 dagen over een sta ding van 35.000 man ziekenhuispersoneel. morgen wordt aan alle katholieke h gecollecteerd voor de M.I.V.A., oe Missie-Verkeersmiddelen-Actie. Verwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisterenavond 23.15 uur: Enkele overdrijvende wolkenvelden en overwegend droog weer. Aanvan kelijk weinig, later zwakke tot ma tige en langs de Waddenkust vrij Krachtige westelijke wind. Ongeveer aezelfde temperaturen als gisteren, vandaag: zon onder 19.00 uur. Maan onder 17.58 uur. Morgen; zon op 6.12 uur. Zon onder rö.58 uur. Maan op 3.00 uur. Maan onder 18.28 uur. Maandag: zon op 6.14 uur. Maan op 4.12 uur. De Britse afgevaardigde sir Pa- Djke voorwaarde voor verdere vooruit gang in Centraal-Afrika beschouwt. Wij der rompslomp), dan wanneer zij zaken moeten doen met de koper-bewoner. Een kras staaltje van huizenwoeker is on langs nog in Rijswijk aan het daglicht ge komen. Daar zijn door een dame twee huizen gekocht, zogenaamd voor zelfbe woning van haarzelf en haar dochter, die later prompt voor f 850,- per maand te huur werden aangeboden. Oostenrijkse persdienst: Hitier had het plan paus Pius de Twaalfde tijdens de tweede wereldoorlog te ontvoeren, aldus een bericht van de Oostenrijkse katholieke persdienst Kath- presse. De Führer gaf Duitse troepen in Rome bevel de paus naar het Wart burgklooster of naar Liechtenstein over te brengen. Het bevel werd ingetrokken nadat Karl Wolff, bevelhebber der S.S.- troepen in Italië, en Heinrich Himmler, het hoofd der S.S., Hitier ervan hadden overtuigd, dat het plan onuitvoerbaar en niet aanbevelenswaard was met het oog op de politieke toestand, zo schrijft het katholieke persbureau. (De paus weigerde op 5 februari 1944 in te gaan op een Duits aanbod hem naar een „veilige plaats" in Duitsland over te brengen). (Van onze Haagse redactie) Aan de voorbereiding op de periode van bejaard-zijn ontbreekt nog vrijwel alles. We lopen over van waardering voor de arbeid. Werken is voor vele mensen een reusachtige pil, die verdovend moet werken. Voor sommigen is arbeid het enige houvast. Maar nadat men 65 is ge worden mist men in het algemeen die uitwijkmogelijkheid. Veel bejaarden be schouwen hun vrij-zijn als een noodza kelijk vacuüm. Hierop werd de aandacht gevestigd op de tweede dag van het con gres, belegd door de Nederlandse Fe deratie voor Bejaardenzorg in het Kur- haus te Scheveningen, door de heer W. Kweksilber, hoofd van de culturele af deling van de gemeentelijke dienst voor Sociale Zaken te Amsterdam. Drs. R. G. Deibei, directeur van het In terparochieel Sociaal Charitatief Cen trum te Bergen op Zoom, uitte de klacht, dat er nog te veel „zo maar" gedaan wordt. Volgens deze spreker is het de hoogste tijd om aan het bejaardenwerk een basis te geven. We moeten de be jaarde mens met zijn verlangens en mo gelijkheden beter leren kennen en daar op met onze activiteiten inhaken, aldus was zijn conclusie. Honderdduizenden bejaarden leven op de rand van de armoede. Deze klacht kwam uit de mond van de heer Meyer de Vries, oud-voorzitter van de Raad van Arbeid te Utrecht. Van hen, die inge volge de Armenwet worden gesteund, behoort zeker 70 procent tot de groep bejaarden. Er zijn nog tienduizenden be jaarden die uit schroom geen steun dur ven aanvragen. Voor hen is goede voor lichting nodig. De bejaarden wensen, dat de a.o.w.-uitkering op tenminste f 3500,- per jaar wordt bepaald. Zolang zulks niet mogelijk is, is de invoering van een aanvullende sociale voorzien ingsrege- iing noodzakelijk. Tienduizenden bejaar den behoeven dan niet meer de hulp van de Armenwet. De pensioenvoorzieningen voor de be jaarden, althans voor grote groepen, zijn onvoldoende. Hier kan verbetering in ko men zonder extra-aanspraken op het na tionaal inkomen, aldus de heer Meyer de Vries. De oud-voorzitter van de Raad van Ar beid rekende voor, dat aan premie en andere baten ten behoeve van pensioen voorzieningen, zowel die van de overheid als van derden, in 1961 2683 miljoen gul den werd ontvangen. Uitgekeerd werd (naar alle waarschynlykheid) ongeveer trick Dean heeft gisteren in de Veiligheidsraad van de V.N. zijn veto uitgesproken over een Afri kaans-Aziatische resolutie waarin Groot-Brittannië werd gevraagd geen soevereiniteitsbevoegdheden en strijdkrachten over te dragen aan de huidige (blanke minder heids-) regering van Zuid-Rhode- sië. Hierdoor was de resolutie verworpen, hoewel zij acht (één meer dan de ver eiste zeven) stemmen had gekregen. Frankrijk en de V.S. onthielden zich. Dit is de derde maal dat Engeland van zijn vetorecht gebruik heeft gemaakt. Op het hoogtepunt van de Suezcrisis sprak Engeland, samen met Frankrijk, zijn veto uit over twee resoluties, die beoogden een einde te maken aan het Brits-Frans- Israëlische conflict met Egypte in 1956. Sir Patrick verklaarde dat de Britse regering de ordelijke ontbinding van de Centraal-Afrikaanse federatie (van Rho- desië en Nyassaland) als een noodzake zijn ervan overtuigd, dat dit op gang zijnde proces onherstelbare schade onder vindt indien wij de regering van Zuid- Rhodesië haar bevoegdheden niet terug geven, aldus sir Patrick. De vertegenwoordiger van Ghana, die de resolutie had ingediend, zei dat dit een droeve dag voor de Veiligheidsraad is. Er was voor het eerst een veto uit gesproken over een resolutie die gericht was op dekolonisatie van een gebied. De opperbevelhebbers van de djie on derdelen van de Belgische strydkrachten hebben gisteren hun ontslag ingediend als protest tegen een reorganisatie van de legerleiding, waarin zy een devalua tie van hun bevoegdheden zien. De drie waren tot dusver chef van de gehele staf van hun onderdeel en tevens inspecteur daarvan. Minister van Defensie Segers besloot onlangs aan de hand van een rapport van militaire deskundigen, dat er voortaan slechts één generale staf zou zijn, bestaande uit de drie opperbevel hebbers, onder voorzitterschap van een officier van de landmacht. Minister Segers liet de drie opperbe velhebbers de keus tussen stafchef van hun onderdeel en inspecteur-generaal daarvan. 1108 miljoen. Daarnaast is uitgekeerd op grond van de a.o.w. 1170 miljoen. Men kan, aldus de heer Meyer de Vries, zon der één cent meer premie te heffen, reeds nu de lopende pensioenen verdubbelen. Dit betekent verder, dat als alle be staande pensioenregelingen tot één voor ziening worden omgebouwd, op dit ge bied grote besparing van uitgaven voor administratie e.d. wordt verkregen en verder duizenden krachten vrijkomen. Het belangrijkste is echter dat er een waarborg komt voor redelijke pensioe nen. Het hoofdbestour van de katho lieke bond van werknemers in in dustriële bedrijven „Sint Willibror- dus" heeft zich zo is gisteren bekendgemaakt reeds in augus tus jl. op het standpunt gesteld, dat „Sint Willibrordus" geen ver dere medewerking aan de huidige loonpolitiek kon geven. Het was tot dit standpunt gekomen na beraad over de loonpolitieke situatie, omdat na één jaar van de nieuwe loon vorming was gebleken, dat de loon politiek volkomen was vastgelopen. Er was een onwerkelijke situatie ont staan, waardoor door instanties op pa pier wordt vastgehouden aan een loon peil, dat slechts met 2,7 procent is ver hoogd, terwijl over de hele linie met zwarte lonen veel meer woi'dt betaald. Sedert het hoofdbestuur zich in augus tus op het standpunt had gesteld, dat het niet verder kon meewerken aan deze loonpolitiek, is er het nodige ge beurd. Gedacht wordt aan de onver- bindendverklaring door de minister van e entweetal c.a.o.'s, onder andere die voor de wasserij-industrie, waarbij „Sint Willibrordus" partij is, alsmede de moeilijkheden in de metaalindustrie- Deze ontwikkeling heeft het hoofdbe stuur van ,,Sint Willibrordus" genood zaakt om het reeds in augustus inge nomen standpunt nu publiekelijk bekend te maken. Dit wordt gezegd in een verklaring, die de heer H. M. de Groodt, voorzitter van „Sint Willibrordus", in een gister middag in Den Haag gehouden bestuurs vergadering heeft afgelegd. „Sint Willibrordus" meent, aldus gaat de verklaring van de voorzitter verder, dat voor 1964 slechts medewerking kan worden gegeven aan een loonpolitiek, welke gekenmerkt wordt door werkelijk heidszin. Deze bond is daarom van oor deel, dat aan de vakbonden een zo danige vrijheid moet worden gegeven, dat zij in hun loonpolitiek veel meer rekening kunnen houden met de econo mische mogelijkheden in de onder nemingen of de bedrijfstakken. Dit be tekent in de huidige omstandigheden de bevoegdheid en de mogelijkheid voor de vakbeweging om de zwarte lonen zoveel mogelijk in de c.a.o.'s op te nemen en legaal te maken. „Daarnaast dienen, daar waar grote winsten g<<maakt worden, de lonen niet beperkt te blijven door een landelijk cijfer. De verantwoordelijkheid zal daarom meer gelegd moeten worden daar waar ze werkelijk ligt en dat is op de eerste plaats bij de c.a.o-partners". Wij betreuren het, aldus verder de verklaring van Sint-Willibrordus, dat voor de metaal-c.a.o. voor 1964 reeds een verhoging van 8 procent is genoemd, om dat bekend is, dat het noemen van zulk een cijfer in de metaalsector een sterke magneetwerking uitoefent waar aan zich iedereen probeert op te trek ken. Wanneer de vakbonden de bevoegd heid krijgen om de zwarte lonen wit te maken hetgeen in werkelijkheid toch geen loonkostenstijging met zich mee brengt zal in sommige gevallen de loonsverhging zelfs hoger zijn dan dit percentage, terwijl in een aantal andere gevallen dit niet het geval kan zijn. Besprekingen en stakingen Op vele fronten zijn gisteren weer spoedbesprekingen gevoerd. Het door de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid op korte ter mijn met het bestuur van de Stichting van den Arbeid gewenst geachte over leg over de situatie in de metaalindustrie zal echter eerst na woensdag 18 sep tember a.s. kunnen worden gehouden. Woensdag komt n.l. het bestuur van de Stichting in vergadering bijeen. De arbeidsonrust duurt intussen nog voort. Ijj de fabrieken van Werkspoor te Utrecht is gisterenmiddag het werk door vrywel alle werkkrachten hervat, maar by Verschure's Scheepwerf te Amsterdam en by de n.v. Demka te Utrecht zyn nog korte stakingen gehou den. Elders heerst onrust, maar er is niet gestaakt. viR weken regenachtig weer begon september zich deze week te herstellen, dae ag WaS behalve in Limburg en een deel van Brabant een mooie zonnige g met 19 a 20 graden. Ook dit weekeinde brengt zonnige perioden met over wegend droog weer. Ge-1 sneUl.eid van 80 tot 100 per uur snellen enkele actieve storm- P essies in de richting van IJsland en Schotland, waarbij het hoge-drukgebied EelP^nSvfeleidel^k naar midden_Europa wordt verdreven. De bewolking neemt te lit6 toe en we^ckt maandag komen wij dichter bij de depressie-invloed iggen, met langs de kust een sterk toenemende wind. In het Californische plaatsje Vacaville heeft zich een gruweiyk drama afge speeld. Met medewerking van haar vroegere echtgenoot heeft een vrouw haar echtgenoot vermoord, heeft zy ver volgens ook de ex-echtgenoot vermoord, en kwam zij zelf om het leven doordat er iets misging by de uitvoering van haar moordplannen. Het drama heeft zich afgespeeld in het huis van de 35-jarige sergeant Pe dro Montano en zijn vrouw Georgia, 38 jaar. Toen de politie arriveerde was het huis 15 centimeter van zijn funde ring gezet door een ontploffing. De politie vond het lijk van Montano on der een stapel verbrande dekens en la- kens in zijn slaapkamer. Elders in het zwaar beschadigde huis vond men het lijk van de 45-jarige Henry H. White, de vroegere echtgenoot van mevrouw Montano. Beide mannen waren door het hoofd geschoten. Half uit een raam van de huiskamer hing het half verkoolde lijk van mevrouw Montano. Blijkbaar had zij een mislukte poging gedaan uit de door haar opgeroepen hel te ont snappen. Voorts vond de politie de re volver waarmee de moorden waren ge pleegd koffers en nabij de voordeur stonden koffers vol kledingstukken. Mevrouw Montano schoot haar man dood toen hij op bed lag. Vervolgens stapelde zij lakens en dekens op het lijk. Zij en White goten benzine uit over de vloeren en tegen de muren van het huis. Of de ontploffing is veroorzaakt door het schot dat White doodde of door het waakvlammetje van de gashaard weet men niet. Zeker is alleen dat zij het slachtoffer is geworden van haar eigen misdaad. De politie vond in het huis ook zes dode poedels. Drie van de dieren wa ren aan brandwonden bezweken, maar de andere drie waren gestikt doordat hun plasticzakken over de kop waren getrokken. Foto hoven: De exprestrein Peking- Moskouwelke hier het Severny (noord)station van Moskou binnenrolt is dezelfde welke enige dagen geleden aan de grens tussen Mongolië en Rus land in Naoesjki vertraging onder vond toen er Chinese studenten in waren ontdekt, die anti-Russisch pro pagandamateriaal meevoerden. De studenten op hun beurt sloten trein en douanebeambten op en stopten de trein verder door het geven van rode seinen. Nadat zij door leden van de Russische militie waren gearresteerd kon de trein verder rijden. Onder: Fedor Chermon Shentsev, hoofdmachinist van de expres, wordt bij zijn aankomst op het noordstation door journalisten ondervraagd. (Advertenties) IN TEAK IN MAHONIE si IE GEëXPOSEERD IN ONZE ETALAGES GROTE MARKT 50 CATHARINASTRAAT 24 nepan Het met WETENSCHAP samengestelde thans extra voordelig in de speciale BREDA I v. COOTHPLEIN HOEK GINNEKENSTRAAT VENLO Parade 40 ARNHEMKortestraat 3 NIJMEGEN Lange Burchtstraat 60 EINDHOVEN Grote Berg 16

de Stem | 1963 | | pagina 1