Spoedbesprekingen vele fronten op EEN TRUITJE BIJ Bejaarden horen niet thuis wachtkamer'' in fleXa Dürst-Britt overleden Begrotingstekort van' 7 naar 4 miljoen frank Heftige beroering door actie A.D.M. in metaalsector Kuikentjes in Manchester Verf met voldoening Echtpaar uit Breda gedood Onrust bij verschillende bedrij ven Veertig doden bij vliegramp Opstand van korte duur in Brazilië CONGRES IN SCHEVENINGEN STELT: mij këoU&rJecMvvp DAGBLAD VOOR ZEELAND In Heusden Werk neergelegd Zonnige perioden Kennedy spreekt Y.N. voor Ook elders roerig Wervelstorm eist tientallen doden DE VERSOBERING IN FR ANKRIJK Pompidou acht economie „in goede vorm Het woningbouwbeleid Zelfstandig wonen voor hen belangrijk Aanpassing nodig TITO NAAR KENNEDY nieuwe colleefië nationale tfracUïi 103» JAARGANG No. 24384 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandla Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. AA. L. de Rechter, P. V. AA. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda Reigerstraat 16 Tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 V R 1 J D A G 13 SEPTEMBER 1963 Abonnementsprijs 8,05 per kwartaal, excl. 0,20 incasso; 9,25 per post excl. 0,35 incasso; 0,62 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing. AAed. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 289j) STAKING BIJ WERKSPOOR (Van onze verslaggever) De beruchte Staphorster kruising te Oosterhout, waar de nieuwe dubbelbaan- se rijksweg Breda-Utrecht een gelijk vloerse kruising heeft met de weg O'hout- Oosteind, was gisterenavond weer het to neel van een verkeersdrama. Een echt paar uit Breda heeft er het leven verlo ren. Vanuit de richting Oosteind kwam bromfietser A. H. A. J. V. uit Breda, met op de duo zijn echtgenote mevrouw S. M. A. V.-E. V. verleende geen voorrang aan een uit de richting Breda komende auto, be stuurd door A. R. uit Leerbroek. De ge volgen van de hierop volgende aanrij ding waren verschrikkelijk. Mevrouw V. was vrijwel op slag dood; haar man is korte tijd later in het St.-Jozefziekenhuis te Oosterhout aan zijn verwondingen be zweken. De heer V. was 38 jaar, zijn echtgenote 31. Het echtpaar had drie kinderen. Voorts is gisteren in Heusden de 16- jarige J. Verdoorn uit Genderen met zijn bromfiets in volle vaart op een vracht wagen gereden. De jongen werd op slag gedood. De wagen, waarvan de motor was warmgelopen, stond geparkeerd op een donker weggedeelte buiten de bebouwde kom. De chauffeur was de heer Van W., eveneens uit Genderen. Dr. Veldkamp, minister van Sociale Zaken, heeft giste l-en te kennen gegeven, dat hij zo Spoedig mogelijk een offi cieel gesprek wil hebben met de Slichting van de Arbeid. Gisterenmiddag heeft reeds een informeel gesprek plaats gehad tussen dr. Veldkamp en enkele personen van de Stichting van de Arbeid. Het is slechts een der activiteiten, die gisteren ontwikkeld zijn als reacties op de doorbreking van de C.A.O. bij de Amster damse Droogdokmaatschappij. Hier en daar, onder meer bij Werkspoor Utrecht, is het lot een staking gekomen. 0p 69-jarige leeftijd is gisteren in een ziekenhuis in Zwolle over- I ieden generaal-majoor H. J. J. W. Dürst Britt. Generaal-majoor Dürst Britt heeft grote bemoeienis gehad met het vormen van de zo geheten „expeditionaire macht", de 7-december-divisie, als com mandant waarvan hij tot 2 september 1948 is opgetreden. Begin 1949 werd hij benoemd tot bevelhebber in de vierde militaire afdeling te Groningen. Bij het uitbreken van de oorlog was hij com mandant van de eerste divisie van de strijdkrachten te velde. Generaal-majoor Dürst Britt begon zijn militaire carrière in 1915 toen hij, na de K .M.A. te hebben bezocht, werd be ëdigd als tweede-luitenant bij de artil lerie. Inmiddels opgeklommen tot ma joor, onderscheidde hij zich in de mei dagen van 1940 bij de gevechten rond Valkenburg, waarvoor hem het bronzen kruis werd toegekend. Teruggekeerd uit krijgsgevangenschap werd hij op 1 januari 1946 benoemd tot luitenant-kolonel, waarna hij opdracht kreeg de eerste divisie (de 7-december- divisie) te vormen, van welke divisie hij in de rang van tijdelijke generaal- majoor op 1 september 1946 het com mando kreeg. In september 1948 keerde generaal-majoor Dürst Britt terug uit Indonesië, waarna hij werd benoemd tot bevelhebber van het vierde militaire ge west in Groningen. Op 1 november 1952 werd hem eervol ontslag uit de militaire j dienst verleend. Generaal-majoor Dürst Britt was com- j mandeur in het Legion d'Honneur en ridder in de Orde van Oranje-Nassau met de zwaarden. Generaal-majoor Dürst Brit wordt, na een korte rouwdienst, maandagmiddag om één uur te Heerde begraven. Het hoofdbestuur van „De Me- taalbond", werkgeversvakbond in de metaalindustrie, heeft zich gis teren in Den Haag ernstig beraden over de rechtsmiddelen, die het bestuur ten dienste staan om met kracht te kunnen optreden tegen de ondernemingen, die de c.a.o. doorbreken. Het resultaat van het beraad zal bin nenkort aan de leden van deze bond worden voorgelegd. Uiteraard zijn op de hoofdbestuursvergadering van gisteren ook de voorstellen besproken die de drie werknemersorganisaties in de metaalin dustrie hebben aangekondigd bij de on derhandelingen over de c.a.o. voor 1964: een loonsverhoging van acht procent en verlenging van de vakantie tot drie we ken. In verband met al deze recente ontwik kelingen waarin dus ook het akkoord van de spoedvergadering der werkne mersvakbonden met het bestuur van de afdeling sociale zaken van de F.M.E. om de huidige c.a.o. ongewijzigd en volledig te handhaven voor de nog resterende looptijd, nl. tot 1 januari 1964 heeft het verbondsbestuur van het N.V.V. be sloten op maandag 16 september in spoed vergadering bijeen te komen. Vele arbeiders blijken met die ver schillende spoedvergaderingen niet te vreden en hebben het werk neergelegd Bij Werkspoor te Utrecht staakten giste ren ruim duizend man. Nadat de arbeiders gisterenmorgen van kwart voor zeven tot kwart voor acht een waarschuwingstaking hadden gehou den, legden ongeveer duizend man giste renmiddag om een uur het werk defini- op DE nationale tentoonstelling „150 jaar Nederlandse kunst" in het Stedelijk Museum te Amsterdam, is het echtpaar Komman uit Woerden als 75.000e be zoeker ontvangen. MAURICE CHEVALIER heeft gisteren in het vliegtuig dat hem van Canada terug bracht naar Parijs, zijn 75e verjaardag gevierd. DRIE OOSTBERLIJNERS, 18. 19 en 22 laar, zijn via planken een mijnenveld jn Kronach (Beieren) overgestoken naar net vrije westen. BIJ EEN felle brand in Lewiston (Maine) zyn meer dan 15 van de tentoongestelde aravers verbrand. De schade bedraagt een half miljoen. PAUS PAULUS VI heeft op zijn terug reis naar Rome een H. Mis opgedragen voor het vierde Europese congres van laariacongregaties. IN HET Franse Montpellier heeft de ri vier Herault een kampeerplaats vernield ruim 400 mensen uit hun huizen ver dreven door een overstroming na zware slagregen. Verwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisterenavond *>.15 uur: Droog weer met zonnige perioden. Zwakke tot matige, in het Wadden gebied matige tot vrij krachtige wind tussen noord en west. Weinig verandering in temperatuur. Vandaag: zon onder 19.02 uur. Maan orider 17.21 uur. fegen: zon op 6.11 uur. Maan op 1.50 uur. Uit welingelichte kringen in New-York is vernomen, dat president Kennedy op 19 september voor het eerst sinds 1961 zal verschijnen voor het forum van de Verenigde Naties om een rede te houden. De algemene vergadering begint aan staande dinsdag. Eerst zal een voor zitter gekozen worden. Dit wordt dr. Carlos Sosa Rodriguez van Venezuela, die de enige kandidaat is. Het bezoek van Kenendy zal naar alle waarschijnlijkheid kort zijn. Men venwacht, dat hij zal worden vergezeld door de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk. tief stil. De oorzaak van de staking ligt opgesloten in de weigering van de di rectie de eisen van de ondernemingsraad in te willigen. Vorige week vrijdag had de onderne mingsraad van Werkspoor een langdurig onderhoud met de directie van het Utrechtse bedrijf. Tijdens dat beraad werden vier eisen gesteld, te weten: Fietsengeld en volledige reisgeldver goeding. Herziening van de betaling voor de laagste werkklasse (er zijn vijf klassen arbeiders bij Werkspoor). Verhoging van de tarieven, en Onvoorwaardelijke verwijdering van onderaannemers in de montagebouw, of althans een gesprek daarover. Gisterenmiddag stroomden honderden werknemers voor de gesloten hekken van het bedrijf samen. Tientallen gepensio neerden arriveerden, als door elkaar ge waarschuwd, voor de fabriekspoort en verweten vele arbeiders dat zij geen lid waren van de verschillende vakorganisa ties. De heren G. K. van Wijk, secretaris, en J. H. van Montfoort, lid van het da gelijks bestuur van de ondernemingsraad, die van gisterenmorgen half elf tot 's middags kwart voor drie hadden onder handeld met de directie, toonden zich zeer pessimistisch gestemd ten aanzien van een spoedige werkhervatting. „Wij verkeren in een impasse. Noch de di rectie, noch wij kunnen ons standpunt prijsgeven". Deze staking staat in verband met de beroering, die de A.D.M. heeft verwekt. Ook elders heerste er zij het niet zo uitgesproken als bij Werk spoor een roerige stemming. Het personeel van de n.v. Verschure en Co.'s scheepswerf en machinefabriek te Amsterdam staakte van 's mor gens tien tot elf uur. De eis: ver hoging van lonen tot het peil waar op deze voor de werknemers van de A.D.M. zijn gebracht. Bij Fokkers Vliegtuigenfabrieken, eveneens in de hoofdstad, heeft het personeel gisterenmiddag twee uur gestaakt. Een der directeuren vertelde de arbei ders dat zij toch wel weten dat de nor male kanalen naar een eerlijk overleg met de directie altijd open zijn. Daarop is bij Fokker het werk hervat. In Rotterdam heerste bij de arbeiders in de metaalindustrie wel een ontevre den stemming, maar dit leidde (nog) niet tot acties. Bij grote bedrijven werd een pamflet verspreid waarin „het doorbre ken van het loonfront" werd bepleit. Dit pamflet was afkomstig van het Centrum voor Eenheid in de Vakbeweging en de Klassenstrijd (de voormalige E.V.C.). Deze Fransman draagt niet een buitenissige mannentrui als laatste gril van de Parijse modeontwer pers, maar op zijn blote lichaam! een laag bijen! De heer Fraud, die deze stunt ver toonde ,is voorzitter van de ver eniging van bijenhouders in Mor- bihan. Hij kwam aan zijn enge omhulsel toen hij in een boom een zwerm bijen van een dertigduizend stuks vond met een totaal gewicht van anderhalve kilo. Aan Frans-Spaanse grens Gisteren zijn 36 Britten, die een char tervlucht maakten om vakantie te ne men aan de Middellandse Zee, omgeko men loen liun vliegtuig nabij Perpignan aan de Frans-Spaanse grens tegen een herg vloog. De vier Franse bemannings leden verloren ook het leven. Redders, die per parachute waren af gesprongen naar de plaats van het onge luk op een hoogte van ruim elfhonderd meter in de Pyreneeën hebben per radio gemeld dat er geen overlevenden waren. Men was gaan zoeken, nadat een tweemotorige Viking van de particuliere Franse luchtvaartmaatschappij Airnautic vermist was gemeld op een vlucht vanuit Engeland. De reis werd gemaakt onder auspiciën van een reisbureau in Lan cashire. dat het gezelschap had geboekt voor een vakantie van 12 dagen aan de Costa Brava. Het vliegtuig verongelukte onder slech te weersomstandigheden. In de loop van de laatste twaalf jaar hebben zich in het gebied van Perpignan acht ernstige vliegtuigongelukken voor gedaan, waarbij in het geheel 97 mensen het leven verloren hebben. Philippijnen, Formosa, Japan De wervelstorm „Gloria", de ergste die dit seizoen boven de Stille Oceaan is waargenomen, heeft tot dusver tiental len mensenlevens geëist op de Philip pijnen, Formosa en in Zuid-Japan. Het centrum bevindt zich op het ogenblik bo ven de Straat van Formosa. Op het noorden van dit eiland zijn dui zenden mensen uit hun woningen ver dreven door overstromingen. De hoofd stad Taipeh heeft geen verbinding meer met het omliggende platteland. In de stadshal van Manchester wordt op het ogenblik een ten toonstelling gehouden van voe dingswaren en alles wat daarmee direct of indirect te maken heeft. Foto: De 21-jarige Yvonne Maris uit Den Haag zorgde in de stand met Nederlandse eendagskuikens door het „nationale kostuumvoor een lief plaatje. De Franse premier Georges Pompidou heeft gisteren voor 600 journalisten een uiteenzetting ge geven van het versoberingspro gramma van de Franse regering, welk programma wij in onze editie van maandag j.l. reeds in grote lijnen hebben uiteengezet. Het pro gramma werd gistermorgen door In een door de Braziliaanse radio be kendgemaakt communiqué wordt gezegd, dat gisterenmorgen in Brasilia een mi litaire opstand is uitgebroken, die echter in de kiem werd gesmoord. De opstandelingen waren leden van de marine en de luchtmacht en hadden zich verschanst in het ministerie van marine. De regering had de opstandelingen laten weten dat regeringstroepen hen zouden aanvallen als zij zich niet overgaven. De opstandelingen beheersten een tijd lang het vliegveld, het hoofdtelefoonkan toor en het ministerie van marine in Bra silia. Volgens de officiële bekendmaking, uitgegeven door de ministeries van oor log. marine en luchtmacht gezamenlijk, protesteerden de opstandelingen tegen een beslissing van het hooggerechtshof op grond waarvan militairen bij verkie zingen geen kandidaat mogen zijn. De rebellen, van wie er twee waren ge wond, hebben zich onvoorwaardelijk overgegeven. De officiële bekendmaking deelt ver der mee, dat het in de rest van het land rustig is. De gearresteerde opstandelin gen zullen zich voor de krijgsraad moe ten verantwoorden. MET EEN export van rond twee miljard gulden is Nederland het afgelopen jaar de derde leverancier van Engeland ge- worden, achter de Verenigde Staten en Canada. (Van onze Haagse redactie) Wat met de bejaarden? Zetten we hen in prachtige wachtkamers van het station waar hun laatste trein zal voorrijden met maat schappelijke werksters als lieftal lige stewardessen die af en toen een bemoedigend woord zeggen? Of beschouwen we bejaarden als normale mensen, ook al zijn ze misschien niet meer zo krachtig? Op deze vragen wil het congres, dat gisteren is begonnen en van daag met 2000 deelnemers in het Kurhaus te Scheveningen voort duurt, een antwoord geven. De titel van het congres is, bejaar den in de samenleving. Hun aantal be draagt thans ongeveer 10 procent van de bevolking. De duur van de bejaarde periode is gelijk aan die van de jeugd. De opening van het congres zorgde voor een primeur: het eerste optreden in het openbaar van de nieuwe minister van Maatschappelijk Werk, mevrouw drs. J. F. Schouwenaar-Franssen. Mi nister Schouwenaar zei o.a., dat de mo gelijkheid van contacten met zijn mede mensen een van de meest essentiële be hoeften van het leven is. De grootst denkbare tragedie, speciaal bij het oud worden, is het verlies daarvan. Deze ministeriële uitspraak werd door de 70-jarige Utrechtse oud-hoogleraar in de psychiatrie aan de rijksuniversi teit, prof. dr. H. C. Rumke, nader uit gewerkt. Hij kwam tot de conclusie, dat de periode van bejaard zijn in twee fasen is te verdelen. De eerste fase is er een van zoeken en tasten naar de juiste levenshouding en -vorm. Het zijn de jaren van de „puberteit" van het bejaardentijdperk. De tweede fase is er een van stabiliteit. De bejaarde heeft er vrede mee dat hij in de finale periode is gekomen en legt zich bij de niet te veranderen situatie neer. Voor de bejaarden van de eerste groep zou het een zegen zijn als zij bijvoorbeeld nog een dag in de week in hun oude beroep zouden kunnen blijven werken. De overgang van een actief leven naar de rust van het passieve bestaan is te abrupt. Prof. Rumke stelde het buiten kijf, dat de bejaardenperiode geen po sitieve waarde zou hebben. Geen toneel stuk is af zonder een laatste bedrijf. Zonder dit slot, waarin een samenvat ting wordt gegeven of door contrast werking een verrassende afsluiting, is het stuk niet compleet. Over de huisvestingsproblemen voor bejaarden werd gesproken door ir. H. M. Buskens, directeur-generaal van de Volkshuisvesting en Bouwnijverheid. IIÜ kwam tot de conclusie, dat het aanbeveling verdientde bejaarden- huisvesting een eigen en speciale plaats in het volkshuisvestings- en wo- ningbeleid van rijk en gemeenten toe te kennen. De zorg voor de bejaarden behuizing is echter niet alleen een zaak van de overheid. Ook de woningbouw verenigingen, bouwondernemers en be leggers dienen zich op de specifieke problemen van de vergrijzing van de bevolking met betrekking tot de wo ningvoorziening te bezinnen. Voorop daarbij dient te staan dat de bejaarden recht hebben op een zo lang mogelijk durende zelfstandigheid. De voorkeur gaat dan ook uit naar zelf standige woningen, gespreid en opge nomen in de wijk of buurt. Naast deze woningvoorziening komt als tweede groep aan de beurt zelfstandige wonin gen, groepsgewijze gesticht en geëxploi teerd door doelgerichte organisaties of gemeenten. Op de derde plaats komen de serviceflats en op de laatste plaats de verzorgingstehuizen (pensiontehui zen). Dr. F. J. G. Oostvogel, geneesheer directeur van huize St.-Antonius te Rot terdam, noemde het van het grootst mogelijke belang wanneer de bejaarden overtuigd zyn van de wetenschap dat er voor hen steeds hulp klaar staat of een plaats ter beschikking is. Een hunner grootste zorgen en ang sten is namelijk: „Als me wat overkomt, wat dan?" Dit doet hen vaak te spoedig de zelfstandigheid opgeven en bevor dert hun intreden in tehuizen. Dr. Oost vogel bepleitte een gericht opnamebe- leid, waarvoor samenwerking nodig is tussen diverse tehuizen. Daarvoor is een coördinerend centrum nodig. Een goed opgezet bejaardenwerk in de wijk met behulp van huisartsen, wijkverpleeg sters, maatschappelijk werksters, be jaardenverzorgsters, vrijwillige hulp verlening enz., kan veel overplaatsing naar instituten voorkomen, respectieve lijk de opnameduur verkorten, aldus dr. Oostvogel. de regering goedgekeurd na een kabinetszitting die twee en een half uur had geduurd. Pompidou zei, dat „stabiliteit en ex pansie" de grondslagen blijven van de Franse economische politiek. In het algemeen achtte hij de Franse economie „in goede vorm". Het doel van de regering is echter bepaalde in- flationistische tendensen, die zich aan het ontwikkelen zijn, met kracht tegen te gaan. De voornaamste punten van het verso beringsprogramma zijn: Beperking van de beschikbare kas middelen en een algemene beperking van het krediet. Verlaging van de begroting, waardoor het tekort van zeven miljard frank dat voor 1964 was voorzien, drastisch en wel tot vier miljard zal worden ver minderd. Scherp optreden tegen exorbitante of abnormale winsten, in het bijzonder op het gebied van grond en huizen. Het ontslag van 76.000 dienstplichtigen uit het leger, van wie de eersten op 20 oktober de burgermaatschappij weer zul len betreden om het tekort aan arbeids krachten op te heffen. De premier verklaarde dat de rege ring dit tekort ook zal bestrijden door import van buitenlandse arbeidskrach ten en door een verdere mechanisatie. Hij zei dat de regering ook maatrege len zal nemen om het verouderde Franse voedseldistributiesysteem te modernise ren en dat zij belastingfaciliteiten zal verlenen om de werkgevers te bewegen hun prijzen te verlagen. Voorts staat een reorganisatie van het Franse landbouwsysteem op het program ma. De regering is verder van plan over de hele linie in de aanval te gaan tegen de prijzen van goederen en diensten. Onmiddellijk ingaand zal er een con trole worden ingesteld op de prijzen van levensmiddelen en industriële produkten. De Franse minister van Financiën, dis card d'Estaing zei, dat het terugbrengen van het begrotingstekort gedeeltelijk zal worden bereikt door de overheidsuitga ven met 1340 miljoen frank te verlagen en gedeeltelijk door het instellen van nieuwe belastingen, waaronder een be lasting van tien procent op het winnen van weddenschappen bij paardenrennen. De militaire uitgaven zullen met 7,3 procent worden verhoogd. De militaire begroting zal van de totale begroting voor 1964 23 procent bedragen. In verband met de krediet-beperken de maatregelen zal op 23 september een lening van twee miljard frank met een looptijd van 20 jaar worden uitgegeven, geven. Ook zal het kopen op afbetaling van auto's en televisietoestellen moeilijker worden gemaakt, doordat de aanbeta lingsbedragen worden verhoogd van res pectievelijk 30 op 35 en van 20 op 25 pro cent. De Franse staatscourant zal vandaag een lyst publiceren van goederen die uit het buitenland worden geïmporteerd, waarvan de invoertarieven zyn verlaagd. Dit is gedaan met die goederen welke in Frankryk een te hoog prijsniveau heb ben. Giscard d'Estaing kondigde voorts prijsverlagingen aan van sigaretten en benzine. Voor biefstuk zal een maximumprijs gelden van 12 frank 95 per kilo. De hui dige prijs is aanzienlijk hoger. Deze prijs zal tenminste tot het eind van het jaar gelden. De minister kondigde voorts aan dat de automobielfabrikanten, onder wie ook Renault, dat een staatsbedrijf is, hun on langs ingevoerde prijsverhogingen van vijf procent voor de nieuwste modellen, ongedaan zullen maken. President Tito van Zuid-Slavië zal in oktober in Washington een informeel be zoek brengen aan president Kennedy. Kennedy heeft Tito uitgenodigd om na diens reis naar Latijns-Amerika, als hij in New York is om de zitting van de algemene vergadering van de Verenigde Naties bij te wonen, naar Washington te komen voor een „informeel bezoek". Als datum voor de bijeenkomst tussen Tito en Kennedy is 17 oktober vastge steld. (Advertenties) l fOnie „nationale dracht de regenjas is (nood gedwongen) in trek, dat u méér eist dan bescherming-alleen. Pas bij Hollenkamp eens j xo'n modieuie regenjas, 'n Collectie vol nieuwe snit. stoffen. Van 59.-tot BREDA Eindstraat hoek Houtmarkt Een produkt van de Sikkens Groep

de Stem | 1963 | | pagina 1