President Diem heerst als tiran met ijzeren vuist Jan Broeken vaart al tien jaar op de Biesbosch Elektrisch web vervoert stroom over heel Europa ZUID-VIETNAM TUSSEN OORLOG EN VREDE BUMA let ontduikers scherp op auteurswet Waar wilgerijsjes en rietpluimen fluisteren Conferenties op vrijdagen 14 17 DAGBLAD DE STEM VANDONDERDAG 12 SEPTEMBER 1963 17 Ontbrand Godsdienststrijd met politiek Onbuigzaam Burgeroorlog Gekwetst Hervorming Honderd doden bij guerrillastrijd op Cuba „Als de boeren verdwijnen is liet gedaan Loeders Gemartel Combine Uit routine Wederkerig ijzers Bedrukt Geen slag Anti-Russische smokkelwaar van Peking Pathet Lao schiet Amerikaans vliegtuig neer i 27 30 189-98 47 140 53-47 165 48 k 23 95 95 35 V*" f i LMS^r' THAIÜNU ïfMf J Lq IK"1 -S.FVi"m (Eigen, buitenlandse dienst) In een van de belangrijkste pagode van Saigon werd sedert 11 juni j.L de dag waarop de eerste boeddhistische monnik zich op straat levend liet verbranden het hart bewaard van Qoeang Doek, die aldus protesteerde tegen het bewind van president Ngo Dinh Diem. Een groot aantal gelovigen hielden een pelgrimage naar deze pagode, totdat het erop leek, dat president Diem tengevolge van Amerikaanse druk een soepeler houding aan de dag ging leggen tegenover de demonstrerende monniken en de met dezen sympathiserende nationalisten. Maar de schijn bedroog en Diem koers werd harder. De protesten tegen de uitdaging van Diem aan de verdraagzaamheid vooral van de zijde der Amerikaanse geestelijkheid werden veelvuldiger. Niettemin zette president Diem door cn de strijd tussen hem en Boeddha cul mineerde in het afkondigen van de staat van beleg en de daarop gevolgde arres taties en bezetting van pagoden. President Kennedy kreeg gelijk, toen hij enige tyd geleden zei het oog op Saigon gericht te moeten houden, want de godsdienststrijd bleek in hoofdzaak door de politiek gevoed te worden. Het was de Amerikanen allerminst welkom, dat hun hulp aan Zuid-Vietnam in de strijd tegen de door Rood-China aangewakker de Viet-Cong-guerrilla plotseling door kruist werd door hevige binnenlandse te genstellingen. Voor het oog van de wereld had Diem zijn gevecht met de boeddhisten goed verborgen weten te houden; zijn strijd met de communisten eiste alle aandacht op. Maar reeds in 1954, toen hij nog pre mier was van de Franse „stroman" kei zer Bao Dai, had hij niet geaarzeld om de religieuze sekten met fluitend lood te bestrijden. Naast de Hao Hoa en de Binh Xuyen was de Cao Dai hem een geduchte doorn in het oog. Deze sekte een wonderlijke vermenging van boeddhisme, christen dom en bewondering voor Victor Hugo, onder leiding van een paus en vrouwe lijke kardinalen bezat bovendien een goede strijdmacht. Diem heeft dus van het begin af een strijd moeten voeren tegen allerlei kwalijke godsdienstige groepen en de fout die hij daarbij maakte was, dat hij de overwonnen particuliere le gertjes voor een groot deel in de ge regelde strijdkrachten opnam. Daar in vormden zij een onberekenbaar element en de aanslagen die op Diems bewind en persoon in 1960 en 1962 werden gedaan, kunnen in hoge mate daaraan worder? toegeschre ven. Diem heeft dan ook nooit opgehouden in de boeddhisten een gevaar te zien, omdat hij vreesde voor herhalingen van sektevorming, al dan niet gewapend. En niet ten onrechte, want het boeddhisme is allerminst in Vietnam een eenheid: slechts een kwart deel van alle boed dhisten behoort tot de zuivere leer en de overigen neigen naar standpunten die identiek zijn aan de opvattingen van de voormalige sekten. Dinh Nhu. Terwijl Diem het gevaar voor een negatieve sektevorming goed in het oog hield om op tijd te kunnen ingrijpen, wist madame Nhu haar grenzeloos fana tisme op Diem over te planten. Hoe aanvechtbaar de daden van Diem en zijn schoonzuster echter ook zijn, de agitatie waartoe het boeddhisme in een staat als Zuid-Vietnam overging, speelt zonder meer in de communistische kaart. En president Diem is een keihard man die dit niet gedoogt en onbuigzaam vast houdt aan zijn standpunt, ook al jaagt hij het overgrote deel van het volk tegen zich in het harnas. Hij liet willens en wetens de kans ver loren gaan om met de boeddhisten tot een vegrelijk te komen erj hoewel hij te recht niet van zins is om de communis ten een duim breed toe te geven, was dit toch de enige mogelijkheid geweest om de nationale eenheid te verbreden. Eens werd hij bejubeld als de tovenaar van Zuid-Vietnam en het grensde inderdaad aan toverij wat hij in korte tijd tot stand wist te brengen. Sedert enkele jaren is zijn politiek verstard en gedraagt hij zich als een mandarijn van het ancien régime. De op positie, die daarvan het gevolg was heeft door het conflict met de boeddhisten de kans gekregen openlijk blijk te geven* van ontevredenheid, al was het dan ook maar voor korte tijd. Talloze oorlogen hebben Zuid-Vietnam geteisterd. Dit is een historische opname nan de val van Dien Bien Phoe in 1954. Zal een burgerloorlog nog lan op zich laten wachten? tieven aan te voeren, die zyn handel wijze kunnen rechtvaardigen, als is het maar ten dele. Maar het feit, dat Diem nog steeds in het gele paleis van Saigon zetelt, heeft slechts één reden: Hy is de enige sterk© man van Zuid-Vietnam, hoe ver strikt hy ook geraakt is in de intriges van zijn familie. Hoezeer de Amerikanen de onderdruk kingsmaatregelen ook veroordelen, er komt geen wezenlijke verandering in hun steun aan het regime. Zuid-Vietnam neemt een sleutelpositie in en Diem gaat tot het uiterste, een „duel on the brink" volgens 't recept van wijlen Foster Dul les. Ook de onverwachte staatsgreep bleef uit; het ontbreekt Zuid-Viet nam aan sterke mannen. Diem en zijn familie zullen hun rol blijven vervullen tot het einde. Wat dit einde zal zijn, is moeilijk te zeggen maar indien ook de overredings kracht van Cabot Lodge om tot een vergelijk met de boeddhisten te ko men te kort schiet en daar is alle kans op dan zal een burgeroor log nauwelijks te ontlopen zijn. Dat de communisten daarin hun partij zullen spelen, is overduidelijk. Zij zijn daar trouwens al jaren mee bezig. De Verenigde Staten baseren hun be sluit om de steun van 1440 miljoen gld. per jaar door te laten gaan, op de trouw van het leger aan president Diem. Maar het is nagenoeg zeker, dat de Amerika nen hier een van hun typische vergis singen begaan; de enige trouw die sol daten in de doodarme Aziatische landen kennen, hecht zich aan de soldij, die het veelvoud bedraagt van wat zij met wer ken kunnen verdienen*. Desondanks zijn er al spanningen ont staan tussen boeddhistische en andere militairen. Ondanks beweringen van het tegendeel is er ook in het leger een stille oppositie. Officieren gebruikten reeds de maaltijden apart als zij boed dhist waren; soldaten droegen saffraan kleurige badges op hun uniformen als blijk van sympathie met de monniken die in deze kleur gekleed gaan. Zo staat president Ngo Dinh Diem nog met beide voeten op de grond, een be langrijke houding voor een Aziaat. En hij laat de Verenigde Staten weten dat hij geschokt is door de beschuldigingen aan zijn adres op grond van onware ge ruchten. Hij voelt zich gekwetst omdat juist hij steeds zijn woord aan de vrije wereld gestand heeft gedaan en hij wijst daar bij op de hopeloze situatie in Laos, waar zelfs volgens de neutralistische premier Souvana Phoema de Pathet Lao-terreur ernstig toeneemt. Diem maant tot be grip voor het gevaar van communisti sche binding met de agiterende boed dhisten en hij weigert zijn houding te genover de boeddhisten te veranderen. Maar Diem doceert een wereld die in hem de dictator, de onderdrukker en de onverdraagzame ziet. Hoe juist dit ook is, ergens heeft deze obstinate man ge lijk. En als hij zal boeten, dan is het voor de fout, dat hy zyn ideeën verkeerd heeft verkocht. In Hue viel op 8 mei van dit jaar de finitief het masker van de regering Diem tegenover de boeddhisten. Een duizend koppige menigte was daar verzameld om de radiorede van de opperpriester aan te horen op de 2507e geboortedag van Boeddha. Op het laatste ogenblik verbood Saigon deze plechtigheid en de gelovi gen hielden een zwijgende demonstratie, waarbij het leger optrad tegen de de monstranten met vuurwapens en hand granaten. Vrouwen en kinderen werden hiervan het slachtoffer. De strijd was openlijk ontbrand. Zonder twijfel kan Diem hiervoor ver antwoordelijk worden gesteld, want hij is de man die zelfs geen bataljonscom mandant van zijn leger toestaat om een andere positie in te nemen zonder zijn persoonlijke goedkeuring. De drijvende kracht achter alle han delingen van de president, en in het bij zonder die welke godsdienstzaken be treffen, is gelijk we in een correspon dentie over deze dame reeds berichtten, zijn beruchte schoonzuster, madame Ngo Gewapende militairen met rotan schilden en wapenstokken verla ten het terrein van de universi teit in Saigon, nadat zij onlangs moesten optreden tegen de demon strerende studenten die het rege ringsbeleid van president Diem afkeurden op hun eigen wijze. Die ontevredenheid is vooral ge richt tegen Diems voornemen de Viet namese maatschappij ingrijpend te her vormen. Het beste voorbeeld daarvan is zijn maatregel van september 1959, toen hij de landelijke bevolking onder ging brengen in de naderhand als „agrovilles" bekend geworden ver sterkte dorpen. In wezen ging dit veel verder dan een veiligheidsmaatregel; het was een eerste stap in de richting van een nieuwe samenleving, een door braak van het oude traditionele fami lieleven. In eerste instantie werd de „agroville" een veilige woonplaats voor de door de Viet Cong bedreigde boeren; voor de toekomst een commune naar Chinees voorbeeld waarin het vrij eenvoudig zou zijn om de bewoners te controleren en naar de hand van de regering te zetten, Zij, die dergelijke maatregelen van Diem doorzagen, keerden zich van hem af en dat waren allereerst intellectuelen en boeddhisten. Bovendien is de democratie, waarvan Diem de exponent wil zijn, hem volko men vreemd. Hij liet een van zijn broers, Ngo Dinh Can, centraal Vietnam bestu ren op een wijze, die niets meer met democratie te maken heeft. Deze broer beschikt zelfs over een eigen geheime politie. Er zijn heel wat motieven aan te voe ren, die de groeiende oppositie tegen Diem verklaren. Er zijn evenveel mo- Tegen ontduikers van de auteurswetbrengen en aan de andere kant de mu- zal meer actie worden gevoerd. In een tweetal strafzaken zijn boeten opgelegd en zonodig zullen in kort geding dirigen ten worden gedagvaard met de bedoe ling het gebruik van het door ons be schermde wereldrepertoire te doen ver bieden", aldus merkt de vereniging het Bureau voor Muziek Auteursrechten BU MA op in haar jaarverslag over 1962 met betrekking tot de amateuristische muziekbeoefening. De te houden controles zijn bijzonder kostbaar, zo vervolgt het verslag, want er kan 'per dag slechts één controle worden verricht. De reguliere politie, wier hulp de vereniging zoals zij zegt gaarne looft, dient veelal te worden bij gestaan door een lid van de opsporings dienst der vereniging. De opsporingsdienst heeft zich in 1962 hoofdzakelijk beziggehouden met het instellen van een onderzoek inzake pro grammavervalsingen. Op alle mogelijke wijzen, aldus het verslag, wordt getracht op vriendschappelijke manier aan de ene kant de uitvoerende musicus tot het in vullen van de juiste programma's te In de Cubaanse provincie Las Villas is een hevige strijd gelevred tussen con tra-revolutionaire guerrillastrijders en ongeveer 1500 man van de Cubaanse mi litie. Bij dit gevecht, dat een gehele dag zou hebben geduurd en dat werd gele verd op een vlakte rondom de stad Gua- samil, zijn tachtig leden der militie en achttien guerrillastrijders gedood. De Cubaanse autoriteiten zouden on geveer 1500 inwoners van de nabij gele gen steden Sancti Spiritus, Trinidad, Ji- rabo en Guasamii in concentratiekam pen hebben ondergebracht. 55 Een veldschuur rijst op uit de haag van riet en Wilben. Schipper Jan Broeken koerst zijn aak naar de wal. Het geraas van, uit een afgedankte autobus afkomstige motor, valt terug tot een bezadigd tjuk-tjuk-tjuk. Het water tjolkt om de boeg. De boot drijft naar het dijkje. Een menigte paarden en koeien scharrelt dooreen. Ver rast zien ze het schip naderen. Een paard hinnikt. De dertien jaar oude merrie in het ruim van het schip schudt haar manen en hinnikt terug, uitdagend. Even begluurt zij het spek takel voor haar: twintig paarden en* een groot aantal koeien. Dan droomt zij weer gelaten verder. Een man met een vechtpetje en enkele knapen hebben op het land de beesten vee van verschillende eigenaren bijeen gedreven. Een stuk of acht moe ten er mee. Schipper Broeken, petje op, donker kijkend, legt een vondertje uit. Een veekoopman uit Stellendam komt de boot af. Hij monstert vluchtig de os sen, die hij heeft gekocht. Voorzichtig stuwen de mannen de die ren naar de loopplank. De beesten, die al in het ruim zijn, lokken hen. Toch heeft het even in voor ze alle acht over de brug zijn. De schipper en de man met het vechtpetje binden ze vast, net jes naast de schimmel, die voor het eerst in haar leven de Biesbosch verlaat. Zij zal niet terugkeren en haar forse hoeven zullen iet meer klepperen op de stenen werf van de hooggelegen Amaliahoeve. „Die is voor de consumptie", zegt de schipper. ziekgebruiker te overtuigen van het recht van de scheppende kunstenaar. Er worden wekelijks ongeveer 840 dag en weekbladen gecontroleerd. De afde ling rechtszaken behandelde in 1962 625 gevallen, waarvan 354 een procedure tot gevolg hadden met een even groot aan tal veroordelingen van muziekgebrui- kers. Het blijft volgens het verslag een raadsel dat er nog steeds muziekge- bruikers zijn, die het op een rechtszaak laten aankomen met de zekerheid een veroordeling te krijgen en de niet on belangrijke gedingskosten te moeten be talen. In 1962 werd er in totaal f 4.867.500 aan rechten geïncasseerd. Voor uitkering was beschikbaar f 3.869.737,84. De zoon van de schipper, Piet (17 jaar), vlasblond snorretje, ruig-bleke haardos, heeft het roer van zijn vader overgenomen. „Vlot gegaan", vindt Piet. Hij is met het werk al even vertrouwd als de beste Biesbosch-schipper. „Vorig jaar liep het niet zo gesmeerd. We moesten beesten laden op de Turf- zak. Dik vier uur hadden we nodig om de loeders te vangen. Twee boten met bijna honderd beesten. Op een gegeven moment zaten we omhoog, het water was te ver gezakt. Geen duim verder konden we". „Mijn vader krabde eens onder zijn petje en zei: Niks aan te doen Pietje, er is maar één oplossing: we wippen er een stuk of wat overboord. Ze zwemmen wel naar de kant. Zes ossen kregen de broek aan en we takelden ze magnifiek het ruim uit. Wat zwommen ze". ,,Vijf gingen er de goede kant op, maar met die ene haden we veel dols. Die vertikte het naar de wal te zwemmen. Het was of hij ons uitlachte en zei: daar straks hadden jullie me, nu is het mijn beurt". „Afijn, we kwamen wat minder diep te liggen en raakten a veel gemartel vlot. Toen zwom ook de zesde os naar het land". Het gebrul van de motor verstomt. Kalm schuurt de boot langs 't fluiste rende riet. Hoge bomen, het rode dak van een boerderij. Op de dijk: spelende kinderen en een luid keffend keeshond je. De vonder wordt uitgelegd en even later krijgen de pinken en ossen gezel schap van een paar stieren. Het ruim is vol: negentien beesten en een paard. De Stellendamse veekoopman kijkt voldaan, schipper Broeken lacht. Bruisend wijkt het water voor de plompe boeg. Een gerepareerde tractor en een paar zakken graan op de heenreis, een lading glanzend vee komt mee terug. Een paar dagen later weer een* transport. Nu is het geen tractor en geen vee, waarmee Broekens schip beladen is, maar een drie ton wegende combine van landbouwer Verlinden. Hij heeft de ma chine in Zeeuwsch-Vlaanderen gekocht; van zijn broer, die handelt in landbouw werktuigen. Om over het hoge, rode ding te kunnen heenkijken heeft Broeken het stuurrad op Schipper Broeken bestuurt zijn het dak van de kajuit geplaatst. Zo laveert schip van het dak van de kajuit. de boot naar het „Gat van de Gijster"; Landbouwer Verlinden (links) daar moet de maaidorsmachine heen. Een hpp-ft pr r)Jp?ipr in enkele keer rukt hij aan een koordje. De neeji er piezier in. ruk gaat gepaard met een fel]e hoorn_ (Eigen buitenlandse dienst) Er wordt wel veel gepraat over een verenigd Europa, maar overal, v^^ar het op daden aankomt, duiken allerlei hindernissen op en dan blijkt telkens opnieuw dat grenzen en staten met hardnekkigheid hun bestaan willen verdedigen. Verheugend is het, dat er tenminste een gebied van Europese eenheid aan te wijzen is, waar alles glad verloopt en waar die eenheid in vergevorderde staat van verwezen lijking verkeert. Dat is gegaan via een proces, dat zich praktisch in alle stilte heeft voltrokken. Misschien was het alleen mogelijk, omdat het zijn werkingsveld niet op de aarde met zijn slagbomen zocht, maar hoog in de vrije lucht met een volkomen ontkenning der aardse staketsels. Wij bedoelen hier de Europese samenwerking op het gebied van elektrische stroom. In alle stilte hebben technici in de laatste jaren van het hoge noorden tot de Middellandse Zee en vanaf de gren zen van het communistisch blok tot zelfs aan Kaapstad een centraal stroomver- zorgingsnet geschapen, dat zich van staatsgrenzen niets aantrekt. Het initiatief tot deze samenwerking liep voor alle andere vormen van Euro pese samenwerking als E.E.G., Kolen- en Staal-Gemeenschap, Euratom e.d. uit. Herinneren we er maar aan, hoe reeds onmiddellijk na de oorlog verbindingen tot stand kwamen tussen de stroomnet ten van Nederland naar dat van Duits land, Zwitserland- en Oostenrijk. Toen de Westeuropese staten zes jaar geleden besloten tot de vorming van een gemeenschappelijke markt, was de „Eu ropese Unie tot coördinering van produk- tie en transport van elektrische energie" reeds een eind gevorderd. Zij had prak tisch reeds de organisatie voor elkaar. De leider van de Duitse groep van elektrische energieproducenten, ir. Flei scher, zei dezer dagen vol trots op een bijeenkomst in Hannover: „Hoogge plaatste politici waren niet weinig ver rast, toen zij de succesvolle praktijk van onze Europese samenwerking ontdekten. Wat bij de regeringen de gezanten inge wikkeld en in officiële nota's naar voren plegen te brengen, regelt bij ons een technicus uit routine. Hij zet zich aan zijn telex en vraagt in Bern aan, of hij hedenavond enige honderdduizenden watt stroom krijgen kan. De Zwitser be vestigt dit en op tijd loopt de stroom door de leidingen daarheen, waar hij nodig is." Nog niet zo lang geleden moesten de elektrische energiebedrijven in Zwitser land meer dan een half miljard kilo wattuur in de vorm van waterkracht eenvoudig laten afvloeien, omdat men er geen afzet voor had en men niet de mogelijkheid had ze op te sparen. Bere kend werd, dat door het verval in het daglicht van oost naar west stroomre- serves konden worden aangeboord, wel ke niemand voor mogelijk had gehou den. Vooropgesteld natuurlijk, dat ook de braakliggende stroomreserves in an dere Europese landen op een bepaald moment beschikbaar zouden zijn. Uit deze berekeningen sproot het hele systeem van koppeling der nationale elektriciteitsnetten voort. Er werd een zakelijk Europees leverantieverdrag be rustend op wederkerigheid ontworpen en sindsdien gaat de stroom daarheen, waar men ze nodig heeft. Het ene mo ment nog van Hamburg naar Madrid, kort daarop misschien van Brussel naar Hamburg. Elke vrijdag wordt een Europese stroommarkt gehouden. Op deze dag wordt een verdelingssleutel voor de vol gende week vastgesteld. De nationale, particuliere en staatsbedrijven geven dan op, hoeveel en wanneer zij extra stroom gebruiken of wanneer en 'hoeveel stroom zij op hun beurt beschikbaar hebben. Is aldus in grove trekken de stroom- verdeling geregeld, dan worden door de plaatselijke bedrijfsingenieurs zo snel mogelijk over de telex of langs directe telefoonlijnen de no dige instructies gegeven of afspra ken met de aangewezen centrales gemaakt. Alom worden eensluidende kaartregisters aangelegd op welke de afgegeven stroomhoeveelheid cn de daarvoor overeengekomen prijs worden aangetekend. Op bepaalde tijdstippen des jaars wor den deze bedragen verrekend en even tueel nabetaald. Maar daar is slechts zelden sprake van, omdat hier een voort durend geven en nemen plaatsvindt. De hoofdzorg van alle Europese cen trales is het spitsverbruik per dag te verzekeren. Dit verbruik is soms van toevallige oorzaken afhankelijk en dan praktisch onberekenbaar. Een goed voor beeld bood een plan van een Berlijns t.v.-team, dat in een uitzending de kij kers eens een plastische voorstelling wil de geven van hoe het stroomverbruik onmiddellijk geweldig zou oplopen, als op een bepaald moment alle kijkers op commando hun strijkijzers zouden in schakelen. De deskundigen van de ste delijke stroomlevering konden de t.v.'ers nog net op tijd waarschuwen: indien dat gebeurde, zouden alle kijkers dit doen, dan konden ze niet meer kijken, want dan zat West-Berlijn zonder stroom. De talrijke elektrische apparaten, die in het huishouden tegenwoordig te vin den zijn, verbruiken geweldig veel stroom. Het enige soelaas biedt het feit, dat ze in de praktijk niet allemaal tege lijk worden ingeschakeld. Ware dat wel het geval, dan zou een chaos het gevolg zijn, die zelfs de Europese energiemarkt niet kan wegwerken. Niet alle paarden hebben er zin in om gedwee aan boord te gaan zoals deze foto laat zien. stoot. Dan nadert een jachtje langs de dichtbegroeide oever. Jan Broeken (51 jaar) is een ervaren schipper. „Altijd gevaren", vertelt hij. „Op Duitsland, België, Frankrijk, noem maar op. Vaar nu tien jaar op de Bies bosch. Ben geboren in Oosterhout. Het is druk, nog wel tenminste. Maar het raakt gedaan met dergelijke transporten. Straks is er geen brood meer mee te ver dienen". Broeken kijkt bedrukt; klemt een si garet tussen zijn lippen en* vervolgt: „De meeste boeren hebben hier tegenwoor dig vervoer, een eigen boot. Vroeger moest ik geregeld dorsmachines van de ene naar de andere polder brengen. Nu wordt alles gemaaidorst en bijna iedere landbouwer in de Biesbosch heeft één of meer combines". „Ik zie aankomen dat er ook nog eens aardig wat boeren uit de Biesbosch ver dwijnen. Laat de Deltawerken maar eens klaar zijn. Nee, het raakt gedaan met deze transporten. En daarom zeg ik: rap overschakelen jogen: op weekend- boten. Ik bouw ze zelf. Verhuur al vijftig roeibootjes met en zonder motor. Loopt goed". „We hebben drukke weken gehad met die boctjes", weet Broeken junior. „Verleden jaar hadden we een grap: Twaalf boter.' bleven in de Biesbosch hangen. Het woei flink. Een visser had me onderweg gezegd: Kerel ga er op af, anders komen een paar van die plezier- makers niet thuis. Ze kunnen geen slag roeien". „Ik er met de grote boot naar toe. jongens hadden het kwaad, dat zag j( zo. Ze hadden geen kracht meer om voruit te komen. Ik zal jullie wel thuisbrengen, zei ik. Mijn diesel is mans zat. Knoopte de boten allemaal aan mijn schip en nam de roeiertjes aan boord. De „drenkelingen" omhelsden me bijna zo blij waren ze, Alleen, ze durf dee het niet De maaidorser is gelost. De bon vaart de kreek uit. Morgen is er weer e entransport voor vader en zoon Broe ken. Een vracht graan of stro, een ka potte tractor misschien of een lading vee. Het water glijdt rimpeloos voorbij. Op de voorplecht staan wat Belgen. Ze zijn meegegaan, zomaar. Over de ruigte ligt een fijne paars achtige kleur. De wilgerijsjes en riet pluimen hebben hun fluistergesprek ken gestaakt. De stilte heerst. ARIE VAN PAS In de Russische pers wordt veel aan dacht besteed aan een incident bij de grensplaats Naoesjki, waar relletjes voor vielen toen Russische douanebeambten anti-Rusissche geschriften in beslag rie men, die Chinezen de Sovjet-Unie trachi- ten binnen te smokkelen. Bij de grensplaats Zabaikalsk trachtten Chinese studenten verboden documen ten" over de grens te brengen. Volgens Russisch spoorwegpersoneel worden in de treinen uit Peking, ook op Russisch ge bied, anti-Russische uitzendingen ver zorgd via de treinradio. De Russische pers is gisteren doorge gaan met haar campagne tegen de Chi nese studenten in de Sovjet-Unie, op wier uitwijzing klaarblijkelijk wordt aange stuurd. Intussen heeft Pakistan ontkend, dat China een veiligheidsverdrag tussen bei de landen heeft voorgesteld en dat pre mier Tsjoe En Lai bereid zou zijn naar de Pakistaanse hoofdstad te komen om hierover van gedachten te wisselen. Voorts werd tegengesproken dat China Pakistan heeft verzekerd te hulp te zul len komen als dit land door India zou worden aangevallen. Een C-46 vrachtvliegtuig van de lucht vaartmaatschappij Air America, dat in Laos werd vermist, blijkt volgens een woensdag in de hoofdstad Vientiane uit gegeven communiqué door luchtdoelge schut van de pro-communistische Pathet- Lao te zijn neergeschoten. Het was op weg gegaan om rijst uit te gooien voor vluchtelingen. Het had drie Amerikanen en vier Aziaten aan boord en werd reeds zes dagen vermist. Een helikopter heeft het wrak gevon den. De radio van de Pathet-Lao heeft bevestigd dat het vliegtuig is neerge schoten. Volgens hen had het wapens en munitie voor „piraten" aan boord. Ver scheidene bemanningsleden zijn bij het neerstorten omgekomen. Degenen die zich per parachute wisten te redden wer den gevangen genomen, aldus de radio.

de Stem | 1963 | | pagina 9