Onder bepaalde voorwaarden: Ierse zanghulde voor Beatrix Rome met hondsdolheid Hel losgebroken in de metaalindustrie finnM Verkade Ry-King Aanneming mag f 11.000. - niet overschrijden AUTOSALON FRANKFORT Vakraad in spoedzitting bijeen Bouwstop te Heemskerk opgeheven Fijnaart en Deurne gaan door Indonesische (roepen naar Noord-Bornco WAAR HET OM GAAT DAGBLAD VOOR ZEELAND Zelfde temperaturen Minimum-eisen knaekehröd De voorwaar den Opheffing woningnood Bostonse politie zoekt wurger In Dominiale mijn Kompels rookten ondergronds Zeer ernstig Bij New Delhi Vliegtuig stort neer 18 doden In West-Duitsland Brieven aan of van verdachten worden geopend Zeven zwaargewonden hij autobotsing T03a JAARGANG Ne. 24383 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N. V. Uitg. Mi]. Neerlanciia Hoofdredacteur: J. J. H. A. Brima. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda Reigerstraat 16 Tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 PONDERDA G 12 SEPTEMBER 1963 Abonnementsprijs 8,05 per kwartaal, axel. 0,20 incasso; 9,25 per post excl. 0,35 incasso; 0,62 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon^2393)^ ONMIDDELLIJK FIAT (Van onze Haagse redactie) Het tempo waarin minister Bogaers aan de slag is gegaan op zijn nieuwe departement aan de Van Alkemadelaan in Den Haag is schrikbarend hoog. Door de per soonlijke bemiddeling van de mi nister is de kwestie van de bouw van 210 woningen te Heemskerk in een handomdraai opgelost. Te gen de bouw van deze woningen werd vorig jaar bezwaar gemaakt omdat zij werden opgetrokken op een plaats waar volgens het streek plan van de provincie een ver bindingspunt van wegen was voorzien. Toen minister Bogaers omstreeks 12 augustus van deze kwestie in de kranten las, deed hij het volgende: 12 augustus: brief geschreven om inlichtingen aan de gedeputeerde staten van Noord-Holland en aan de hoofdingenieur-directeur van de volkshuisvesting in deze provincie. 28 augustus: antwoord ontvangen van G.S. Uit dat antwoord ver nomen. dat het probleem nog niet raas opgelost en dat een oplossing afhankelijk was van besluiten van de gemeente Heemskerk. 28 augustus/ S september: afge wacht of G S. het eens kunnen worden met de gemeente Heems kerk. 6 september; telegram ontvangen van de Stichting Eigen Woning- bezil Heemskerk of per 9 sep tember met de bouw kon wor den voortgegaan. Minister ont ving telegram in vergadering van ministerraad. Verliet ver gadering, spoedde zich naar zijn departement en verstuurde die vrijdagavond telegrammen aan bestuur van de stichting, het gemeentebestuur en aan G.S. Vroeg in dit telegram zaterdag ochtend zijn departement op te bellen om een tijdstip voor een gezamenlijk overleg af te spre ken- 7 september: zaterdagmorgen tus sen 10 en 12 uur op het depar tement met de drie geadresseer den van het telegram een af spraak gemaakt. Zaterdagmiddag half drie bespreking met ge adresseerden gevoerd te Hocn- derloo. Zaterdagavond omstreeks 7 uur volledig akkoord bereikt. Het tracé van de weg wordt verlegd; tegen de bouw van de woningen bestaat geen enkel bezwaar meer. 10 september: bericht aan de stich ting gezonden dat bouwstop is opgeheven. Bouw van 210 wo ningen kan doorgaan. GOEDKOPE WONINGEN (Van onze Haagse redactie) De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, drs. P. C. W. M. Bogaers, staat pal achter een ieder die goedkope woningen wil en kan bouwen, mits deze wo ningen voldoen aan de eisen die voor woningwetwonin gen gelden. In Deurne en Fijnaart zal daarom voortgegaan kunnen worden met de bouw van de veelbesproken goedkope woningen op voorwaarde echter dat de inrich ting ervan verbeterd wordt. Aan de lopende band heeft minister Bogaers gisteren besprekingen gevoerd en be sluiten genomen. Het belangrijkste besluit is, dat de hoofdingenieurs-directeuren in de provincies machtiging wordt verleend onmiddellijk na aanvraag rijksgoedkeuring te verlenen voor de bouw van woningen voor eigen bewoning in gemeenten waar onbenutte bouwcapaciteit aanwezig is. Voor het verkrijgen van zo'n vergunning moet aan enige voorwaar den worden voldaan. Een van die voorwaarden is, dat de aannemings som een bedrag van veertien duizend gulden niet mag overschrij den. DER STELLVERTRETER. het gerucht makende toneelstuk van Rolf Hochhuth, dat de Haagsche Comedie, zoals door ons de vorige week gemeld, niet op haar re pertoire wilde nemen, zal het volgend jaar worden opgevoerd door het Nieuw Rotterdams Toneel. EX-KEIZERIN SORAJA van Perzië zou volgens een Frankfurter Dagblad dinsdag in net geheim in het huwelijk zijn getre- oen met de Zwitserse filmacteur Maxi- boelan N; beiden verblijven in Istan- J?E AMSTERDAMSE tram zal als voi-wT luidsprekers aanbrengen in de mp, ?S!u?tn °P de tramhaltes; daar- of itmw et publiek van vertragingen steld en op de boogte worden ge- T^iGE smid uit Keulen is door hu gegrepen enkele uren nadat f inn e.en Seldla in een Utrechtse winkel 1 -MO,, had gestolen. lÏÏ KEYUS of Zeebrugge heeft ver- bohlf een boek van 100.000 woorden te w p i naschreven, dat koning Leopold van Belgie zal rehabiliteren. E HOOFDBESTUUR van de V.V.D. win? Jen als kandidaat voor het een vrSC Y®" dc PartÜ v00r te dra" «en ir. K. van der Pols te Rotterdam. GenrrLE]CHTI£E °PeninS van de Staten- Ueneraal op 17 september om 13.00 uur sen n0r?e.n bijgewoond door de prinses sen Beatrix, Irene en Margriet. If^frwachting meegedeeld door het K.N.M.I. en geldig tot vanavond: 'wakke tot matige wind uit noorde lijke richtingen. Veranderlijke hcwol- «ing maar slechts op enkele plaatsen een bui. Weinig verandering in tem peratuur. Vandaag: zon onder 19.04 uur. Maan onder 16.33 uur. Morgen: zon op. 6.09 uur. Maan op 0-43 uur. Van minister Bogaers wordt op het de partement van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid gezegd, dat hij „met op gestroopte mouwen het ministerie is ko men binnenlopen". Gisteren heeft hij dat duidelijk naar buiten gedemonstreerd. Om 9 uur gisterenmorgen zat hij achter zijn bureau met de burgemeesters van Deurne en Fijnaart, de hoofdingenieur directeur van de Volkhuisvesting in Noordbrabant en de heer Van Lienden, lid van Provinciale Staten van Noordbra bant. Anderhalf uur later wandelden de bezoekers weer op de brede Van Al kemadelaan, breed lachend om de snelle zaken, die op het departement waren gedaan. Onderwijl zaten de topfunctio narissen van het ministerie een regeling uit te werken om de bouw van goedkope en goede woningen te stimuleren. Vandaag is de brief aan de hoofdin genieurs-directeuren in de provincie de deur uitgegaan en praat de minister met de aannemers, die de goedkope woningen in Deurne en Fijnaart hebben neergezet over de verbeteringen die h(j aan de wo ningen wenst. Het gaat minister Bogaers niet alleen om goedkope woningen, maar ook om goede woningen, wat nog niet betekent luxe woningen. De woningen die in Deurne zijn gebouwd, voldoen niet aan de minimumeisen die gelden voor wo ningwetwoningen. Tot die minimum- wooneisen rekent de minister ventilatie kanalen voor douche, keuken en kelder kast, wastafels, het aanwezig zijn van doucheapparatuur, wandtegels in douche ruimte en keuken e.d. Deze voorzienin gen ontbreken in de in Deurne gebouwde woningen, evenals een voordeurbel, een brievenbus en een vrijstaand schuurtje. Wanneer de aannemingsprijs met vier duizend gulden wordt verhoogd gaan goedkoop en goed nog samen. Dan kun nen de woningen bovendien een behoor lijk dak krijgen met pannen bedekt en niet, zoals de aannemer in Deurne bij volgende woningen van plan was, een dak met asfaltbedekking. (Advertentie) Een modern begrip voor lekker eten prijs per pak f 0.85 (bruin of wit) „Tempobeul" drs. Bogaers Tijdens het gisteren gevoerde gesprek is de oplossing gevonden voor de voort gang van de bouw in Deurne en FJjnaart, maar niet alleen voor de bouw van goed kope eengezinswoningen in die gemeen ten alleen. Zoals de minister ons gisteren middag bevestigde, hoopt hij dat hij de bouwactiviteit met zijn geïmproviseerde regeling opwekt van vele kleine bouw bedrijf j es, die met een klein aantal men sen werken, maar die tezamen toch de woningnood een stukje kunnen helpen oplossen. Vooral in kleine gemeenten is on benutte bouwcapaciteit aanwezig en deze heeft niet de kans gekregen door de geringe woningtoewijzingen van het ministerie. Wanneer die kleine, vaak familiebedrijfjes, hun kans grij pen is er werk in overvloed zonder dat „Den Haag" hun een vinger in de weg legt. De voorwaarden om onmiddellijk na aanvraag een rijksgoedkeuring te krij gen zijn: 1. De aannemingssom mag een bedrag van f 14.000 niet overschrijden. Voor woningen voor grote gezinnen en bij een eventueel zware fundering, kun nen hogere kosten worden aanvaard. De bouwkosten mogen niet ten dele in de grondoverdracht worden ver werkt. De minister voegde hieraan toe dat hij een soepele beoordeling voor staat. 2. De kwaliteit van de woningen mag niet liggen beneden de eisen, die voor woningwetwoningen worden gesteld. 3. De benodigde grond moet in eigen dom zijn van de aanvrager, die de woning zelf gaat bewonen, of de grondoverdracht aan de aanvrager bewoner moet zodanig verzekerd zijn, dat de woning in opdracht van de toe komstige eigenaar-bewoner wordt ge bouwd. 4. De aldus goedgekeurde woningen zul len niet in mindering worden gebracht van de aan de gemeenten toegewezen woningcontingenten. 5. Het is de uitdrukkelijke bedoeling, dat de hoofdingenieurs-directeuren hun bevoegdheid alleen toepassen voor die gemeenten, waar bouwcapaciteit van kleine aannemers onbenut is of on- De leiding van het Indonesische leger heeft troepen gezonden naar de grenzen tussen Indonesisch-Borneo en de onder Brits gezag staande gebieden Noord-Bor- neo en Serawak. President Soekarno heeft de strijd krachten tot verhoogde waakzaamheid aangespoord. benut dreigt te raken. Daarom gelden ook nog de voorwaarden dat: a. de rijksgoedkeuring slechts voor één of enkele wflningen tegelijk kan worden afgegeven; b. de aannemer ter plaatse is geves tigd of tot de normaliter ter plaat se optredende bouwondernemers behoort; c. in het algemeen de plaatselijke bouwmarkt niet wordt verstoord d. de aannemer aantoont, dat hij voor de uitvoering van het plan over de nodige arbeidskrachten beschikt. De uitbreiding van de mogelijkheid tot verlening van rijksgoedkeuring is uit sluitend gericht op bevordering van de opheffing van de woningnood, aldus ver zekerde ons minister Bogaers. Zo zal bij voorbeeld geen medewerking worden verleend aan de bouw van weekend huisjes, de bouw van de zogenaamde tweede woning en aan andere projecten, die de opheffing van de woningnood niet zouden bevorderen. Veel en verrassend nieuws biedt de internationale autosalon in Frankfort. Ook Dagblad De Stem toog er heen. Vandaar dat we onze lezers vandaag uitvoerig kunnen inlichten over wat er op deze eerste grote expositie van modellen-1964 valt te bewonde ren. Voor reportage en foto's zie elders in dit blad. De Bostonse politie zoekt naar een ge trouwde man in verband met de negen de wurgmoord op een vrouw in de om geving van Boston. Het slachtoffer was een 50-jarige ge scheiden vrouw, wier lijk in haar fiat werd aangetroffen. De gezochte heeft eer der zedenmisdrijven gepleegd. Het uit 40 leden bestaande „Ulster Girls Choir" uit Belfast, Noord- lerland, heeft prinses Beatrix in de tuin van kasteel Drakensteyn een zanghulde gebracht. Op een afgelegen plaats in de onder grondse werken van de Dominiale mijn te Kerkrade is een mijnwerker betrapt op het roken van een sigaret. Tijdens het verhoor kwam aan het licht, dat reeds geruime tijd op afgelegen onder grondse plaatsen, waar bijna geen con trole plaatsvindt, door tientallen mijn werkers werd gerookt. Het staatstoezicht op de mijnen is begonnen met een grootscheeps onderzoek, dat nog voort duurt. Reeds zijn bijna 50 mijnwerkers aan een verhoor onderworpen geweest. Een dergelijke massale overtreding van het mijnreglement is nog nooit voorgekomen. MET EEN zweefvliegtuig zal een Britse oud-straaljagerpiloot de 3000 km tussen Groenland en Ierland volgend jaar pro beren af te leggen. Een romeins blad heeft gisteren op het gevaar gewezen, dat duizen den ratten in een hondenkerkhof van Rome met haar twee miljoen inwoners met hondsdolheid kan besmetten tenzij de plaag snel wordt bestreden. De grimmige waarschuwing in de „Giornale d'Italia" volgde op de tragische dood door hondsdolheid van een 12-jarig Engels meisje en een Romeinse nachtwa ker, die door een hond waren gebeten. De burgemeester van Rome, Glauca Delia Porta, heeft vaccinatie van alle honden bevolen, daar de dok!ers voor een ern stige epidemie van hondsdolheid vrezen. De honden moeten aan de lijn gehouden worden en gemuilkorfd zijn. Maar de Giornale d'Italia acht een der gelijke maatregel nutteloos, tenzij de autoriteiten ook optreden tegen twee an dere potentiële dragers van de ziekte: de straathonden en de duizenden ratten op (Van onze Haagse redactie) De hel lijkt losgebroken in (le metaalindustrie. Abrupt is de overkoepelende organisatie van werkgevers en werknemers de Vakraad voor de Metaalin dustrie, voor een nog niet eer der vertoond stuk geplaatst: een van de grootste onder^ nemingen, de Amsterdamse Droogdokmaatschappij A.D.M. heeft haar lidmaatschap opge zegd van de Werkgeversvak- bond in de Metaalindustrie om 'n akkoord te kunnen nakomen dat zij een halve dag daarvoor had afgesloten met de plaatse lijke vertegenwoordigers van de drie erkende vakorganisa ties. Dat akkoord houdt in een terzij de schuiven van de loonparagrafen van de lopende collectieve arbeids overeenkomst. In een onderonsje tussen A.D.M. en de drie bonden zijn nieuwe uurlonen vastgesteld en dit heeft de vakraad op zijn achterste benen gezet. Gisteravond kwam de raad, die nog onlangs van zich deed spreken omdat hij in korte tijd een versperring op wierp voor het kwaad van de kop pelbazen, in spoedzitting bijeen. Van de zijde van de ministerie van So ciale Zaken en Volksgezondheid wordt ons desgevraagd medegedeeld, dat de voorgenomen maatregelen van de A.D.M. daar gezien worden als een zeer ern stige inbreuk op het geldende loonrecht en op het geldende loonsysteem. De mi nister van Sociale Zaken en Volksge zondheid heeft de looncontroledienst op dracht gegeven terzake een onderzoek in te stellen, spoedig rapport uit te brengen en indien van een strafbaar feit blijkt proces-verbaal op te maken. De minister stelt zich voorts voor op zo kort mogelijke termijn contact op te nemen met de Stichting van de Arbeid, teneinde zich op de situatie te kunnen heraden. Het overleg tussen de directie van de A.D.M. (Amster damse Droogdokmaatschappij en de bestuurders van de Alge mene Nederlandse Bedrijfsbond voor de Metaalnijverheid en de Elektronische Industrie (A.N.M.B.), de Christelijke Bedrijfs bond voor de Metaalnijverheid en Elektrotechnische Industrie (C.M.B.) en de Nederlandse Katholieke Metaalbewerkersbond (St.-Eloy) heeft geresulteerd in een akkoord over verbeteringen in de arbeidsvoorwaarden van uurloners en beambten bij deze maatschappij. Vanaf 9 september worden alle uurlonen met tien cent per uur verhoogd. De eerste betaling van de verhoging heeft plaats op 19 september a.s.. Dit betekent een verhoging van de uurver- dienste van ongeveer 13 cent per uur doordat op het grondloon nog procentuele toeslagen komen. Eveneens met ingang van 9 september ontvangen alle niet-tariefwerkers het bedrijfstariefgemiddelde min 4 procent. Daarmee is de zo fel omstreden regeling, waarbij voor verschillende groepen niet-tariefwerkers 12 en 8 procent werd afgetrokken van het bedrijfsgemiddelde van de baan. Met ingang van half september worden de salarissen van alle beambten met 25,per maand verhoogd. De algemene ontwikkeling van de werkelijk betaalde lonen doet de C.A.O.- lonen daar steeds meer tegen afsteken, in het bijzonder na de opleving vooral in de metaalindustrie in de loop van 1963 waardoor de werkgelegenheid boven het kookpunt kwam. Door verbetering worden de arbeidsvoorwaarden van alle werknemers van de A.D.M. uurloners en beambten belangrijk ver beterd en kunnen deze nu de vergelijking met die van andere Amsterdamse bedrijven doorstaan. De reden van het optrekken van de lonen is mede het gevolg van de uit kering die de Nederlandse Dok- en Scheepsbouwmaatschrappij aan de uur loners in het vooruitzicht heeft gesteld. De Zweede reder stelde 200.000 als premie ter beschikking wanneer het bij de N.D.S.M. in aanbouw zijnde tankschip 14 dagen eerder gereed zou zijn. een gemeentelijk „gemeenschappelijk graf" voor honden. Enige tijd geleden nam de gemeente de vernietiging van karkassen over van een particulier bedrijf. Er werden plannen gemaakt om een speciale installatie te bouwen. Intussen worden honden en andere die ren in een „gemeenschappelijk graf", on geveer 12 km buiten Rome op de weg naar Ostia begraven. „De stank in de omgeving is vaak on draaglijk", aldus het blad. „en soms kan men op de Tiber gezwollen karkassen zien drijven". De gemeente had enkele weken geleden op een avond bulldozers naar het hon denkerkhof gezonden om het graf met een laag aarde te bedekken. De bulldo zers, aldus het blad, werden letterlijk door duizenden ratten in hun werk be lemmerd en de arbeiders moesten tot de volgende morgen wachten tot de ratten verdwenen. (Advertentie) wit ot bruin, 80 ct heerlijk bij elke broodmaaltijd ook uw levens- middelenbedrijf verkoopt Finnbrod Een Viscount passagiersvliegtuig van de Indian Airlines is, met dertien pas sagiers en een bemanning van vjjf kop pen aan boord, neergestort b\j Jhansi, ten zuiden van New Delhi. Het wrak is gezien door een vliegtuig van de Indiase luchtmacht, dat op on derzoek was uitgegaan. „Het vliegtuig is volkomen uitgebrand en het is onmo gelijk dat er overlevenden zijn", zo werd gemeld. De bemanningsleden en acht passa giers waren Indiërs. De andere passa giers waren drie Japanners en twee Ceylonezen. Het vermoeden, dat in de Westduitse bondsrepubliek telefoongesprekken wor den afgeluisterd en brieven door onbe voegden worden geopend, is gistesen of ficieel bevestigd. De federale regeringswoordvoerder, Karl-Guenther von Hase, deelde op een persconferentie mede dat, wanneer West duitse spionnen jagers alle bij de wet ge oorloofde middelen hebben uitgeput en nog niet achter de gewenste informatie zijn gekomen om een verdachte te arres teren, zij de geallieerden om hulp vra gen. De Duitsers, aldus Hase, vragen de Amerikaanse, Britse of Franse inlichtin gendienst niet met zoveel woorden om telefoongesprekken af te luisteren of brieven aan en door een verdachte ver zonden te openen, maar men neemt aan dat zij dat zullen doen, omdat het zo wat het enige is wat de Duitsers niet kunnen doen. Door de parlementaire commissie van binnenlandse zaken zal binnenkort ver slag uitgebracht worden over deze kwes tie en over de beweringen, dat voorma lige leden van de S.S. en de Gestapo hoge functies op het bureau voor de bescher ming van de grondwet bekleden. Bij een autobotsing op de Spoorstraat te Tiel zijn gisterenmiddag zeven perso nen ernstig gewond. Twee van hen ver keren in levensgevaar. De botsing ont stond volgens de politie bij een inhaal manoeuvre. In de ene wagen, die op weg was naar Dodewaard, zaten naast de bestuurster, mevrouw Van Tintelen, het bruidspaar Willemse-Van Eist en een zusje van de bruid. Ze waren na de hu welijksvoltrekking naar de fotograaf in Tiel geweest. In de andere auto, die werd bestuurd door de heer E. van Doorn uit Geldermalsen, zaten de heren B. van Doorn en G. van der Koppel uit Meteren en R. van Steenis uit Deil. Alleen de heer Van der Koppel bleef ongedeerd. De ge wonden zijn opgenomen in het zieken-

de Stem | 1963 | | pagina 1