India waarschuwt: Pakistan papt stevig aan met China Ba.»"1 Export van schoenen weer gedaald KASJMIER MOEILIJK OPLOSBAAR Miljoen van treinroof op vasteland Bij vrijere loonpolitiek geen ruimte -aanduiding Gevl uchte Zuidafrikanen enthousiast verwelkomd Zoavo-lid zorgenkind van Amerika en Engeland Proeven in project-Gemini Bejaardenzorg afstemmen op noden der bejaarden Te weinig ervaring Op het exportspoor U proeft de moutwijn Bij conflicten: Rode Kruis als middelaar komt... EURO-leesl geschoeid (II) Wall Street zeer levendig jam r* v gen! Nehroe oefent druk uit Haagse koopman probeerde vrouw te overrijden Ongelijk voor fotografen in zaak tegen „schap" een goede gastvrouw heeft HELWA in huis Veel schade aan treinen door onoplettendheid WENS VAN HET C.N.V. Spandoeken in Tanganjika De honderdduizend in Tilburg verkocht „Als helden" Ambtenaar kwam uit protest jaren lang te laat Prof. Muntendam Nieuw reglement voor concilie Jeugd in Amerika rookt teveel BEURS VAN AMSTERDAM ÖAGBLAÜ DE STEM VAN DONDEItDAD 12 SEf iEMBlstt i?oa lerne fabrieken va. i uit zongerijpt fruit, ider recept. Wat 'n fijn nde vruchten! Zomerse de winter. En wat een smaken! De keus is iteit. De Betuwe jam m waar ze van smullen, komt. Aan het prettige •CONSUMENTEN ADVIES' V. AMSTERDAM Premier Nehroe van India heeft Engeland en Amerika meege deeld dat hun pogingen om de kwestie Kasjmir te helpen oplossen gedoemd zijn te mislukken, omdat Pakistan zich met de Chinese volksrepubliek aan het verbroederen is. Nehroe heeft dit, voorzover Engeland betreft, in een brief mee gedeeld aan premier MacMillan. Men acht het zeer waarschijnlijk dat president Kennedy eenzelfde brief heeft gehad. Nehroe boort er de Anglo-Amerikaanse bemiddelingspogingen mee de grond in. In Engelse regeringskringen heeft Nehroe's bewering grote teleurstelling verwekt, al was men niet zeer verrast. Maar men vreest dat de spanning hi Azië er nog acuter door zal worden, en de toch al delicate banden tussen Pa kistan en de westelijke geallieerden nog gecompliceerder. Ondanks Nehroe's brief zal Engeland blijven proberen een ontspanning tussen Pakistan en India over de kwestie Kasj mier te bewerkstelligen. Die kwestie heeft de verhouding tussen Pakistan en India ernstig vertroebeld, nog verergerd door de Anglo-Amerikaanse hulp aan In dia tegen de Chinezen. Premier MacMillan heeft met Nehroe over de zaak gecorrespondeerd, omdat hij er zeer veel waarde aan hecht een crisis te voorkomen. Overigens ver wachtte men op korte termijn geen nieuw Brits initiatief in die richting. Pakistan is tegen de militaire hulp die de geallieerden aan India gegeven heb ben om het te wapenen tegen China. Maar de geallieerden hebben Pakistan de verzekering gegeven dat de hulp voor niets anders dan voor steun tegen China bedoeld is. De regering van Pakistan wil dat de geallieerden van de gelegenheid De Britse politie heeft ontdekt, dat een miljoen pond sterling (10 miljoen gul den) van de treinroof by Clieddington twee weken geleden naar het Europese vasteland gesmokkeld werd. Het geld zou verdeeld ziin en meegenomen door vijf mannen, die de geestelijke vaders van het roofplan geweest zouden zyn. De 25-jai'ige Haagse koopman P. L. Is gisteren door de Haagse politie aange houden wegens poging tot moord. L. kreeg eind augustus op de Gedemp te Burgwal in Den Haag ruzie met de 41- jarige mevrouw E. H.-de N.-S., toen hij met zijn auto voor de inrit van haar stal ling geparkeerd stond. Hij schold de vrouw uit en zei onder meer: „Ik zal je doodrijden". Toen de man enige dagen iater inderdaad vlak langs haar heen reed, deed mevrouw De N. aangifte bij de politie. L. werd gehoord wegens belediging en dit lieett hem blijkbaar zo opgewonden, dat hij onmiddellijk mevrouw De N. heeft opgebeld en opnieuw begon te schelden. Gisterenmorgen, toen ze om kwart over acht haar auto stond te wassen op de Ge dempte Burgwal, zag ze plotseling L. met zijn auto recht op zich af komen. Ze sprong achter haar wagen voordat L. op enkele centimeters afstand van de wa gen tot stilstand kwam. Hij begon op nieuw te schelden en reed daarna weg. Kort daarop passeerden twee agenten en mevrouw De N. vertelde hun wat er was gebeurd. Met haar wachtten de agenten af of L. zou terugkomen. Dit gebeurde inderdaad. Men wilde hem aanhouden, maar L., een goede bekende van de poli tie. was hier niet van gediend. Tenslotte moesten er zes agenten aan te pas komen om L. op het bureau te brengen. Een van de agenten is de krachtmeting met L. slecht bekomen: hij liep enkele ge kneusde ribben op. De president van de arrondissements rechtbank in Den Haag, jhr. mr. G. Wit sen Elias, heeft, uitspraak doende in het kort geding dat zes fotografen aanhangig hadden gemaakt tegen het bestuur van het bedrijfschap voor het fotografisch be drijf, de door deze fotografen gevraagde voorzieningen geweigerd en de eisers veroordeeld in de kosten van het ge ding. De fotografen hadden de president ver zocht het bedrijfschap te veroordelen een referendum te laten houden over het voortbestaan van het schap, of aan de fotografen het adressenmateriaal te laten verstrekken, waardoor de fotografen zelf dit referendum konden laten houden. (Advertentie) lekkerder! Rumstaafjes 75 cent Hazelnoot wafels 75 cent Turijner wafels 75 cent V Z'-i gebruik zullen maken om India te dwin gen tot het aangaan vap een regeling van de kwestie Kasjmier. Van de andere kant ziet India met ar gusogen de toenaderingen van Pakistan tot China aan. Ook de Verenigde Staten maken zich er zorg over en hebben daar- (Advertentie) om een voorgestelde lening van vele mil joen dollars aan Pakistan, voor de finan-j ciering van een vliegveldproject, aange houden. Pakistan was namelijk een lucht-j vaartovereenkomst met China aange-j gaan, en wilde Amerika niet de verze kering geven dat de banden met Chiiia niet nauwer zouden worden aangehaald. Pakistan is lid van de twee grote wes terse defensieblokken: Zoavo en Cento. Dipolmalen in Londen achten het niet onwaarschijnlijk dat de brief van Nehroe aan Kennedy en MacMillan is bedoeld om op beiden druk uit te oefenen om Pakistan te bewegen van verdere toena dering met China af te zien. De chef van de dienst Exploitatie van de Nederlandse Spoorwegen, de heer D. H. C Ittmann, heeft aan het hele buiten- dienstpersoneel van de N.S. een schrij ven gericht, waarin hij waarschuwt te gen gebrek aan waakzaamheid en accu ratesse. Hij noemt een aantal ongevallen, waarin treinstellen ernstige schade werd toegebracht, die gemakkelijk voorkomen hadden kunnen worden. In Venlo stortte een elektrische loco motief van een in aanbouw zijnd land- hoofd nabij de Maasbrug; vorige maand had een machinist een nog rijdende loco motief in dezelfde Limburgse stad ver laten: bijna honderdduizend gulden scha de. In Vlissingen veroorzaakte een wa- genmeester een aanzienlijke schade door eigener beweging een locomotief te ver plaatsen. Bij treinen die stations binnen komen en verlaten komen geregeld bot singen met andere treinen voor, louter door onoplettendheid. Het schrijven van de heer Ittmann drukt de personeelsleden van de N.S. op het hart veel zorgzamer met het rol lend materieel om te gaan. Het huidige systeem van loon- 3mv«b.nd politiek is tot dusverre in de prak' tijk niet tegengevallen. Tot dit voorlopige oordeel kwam de voor zitter van het Christelijk Nationaal Vakverbond in Nederland, de heer C. J. van Mastrigt, gisteren in zijn openingsrede voor de algemene vergadering van het C.N.V. in Ut recht. De heer Van Mastrigt meent echter ook, dat de 2,7 procent een barrière is ge weest die de differentiatie per bedryfs- tak wezenlijk heeft gehinderd. Het C.N. V. wil af van de macro-economische cij fermatige ruimte-aanduiding, omdat een dergelyke aanduiding volgens het ver bond in ieder geval by de huidige wyze van hanterizig in strijd is met het wezen van een vrBere loonpolitiek. De heer Van Mastrigt zei. dat de S.E.R. en de Stichting van de Arbeid boven dien moeten streven naar een vereen voudiging van het systeem, zodat de werknemer de kans krijgt, ook zelf de Bij Lake China in California gaan de proeven met het project- Gemini ter voorbereiding van een dubbele Amerikaanse ruimte- vlucht, voort. Op het ogenblik wordt gewerkt aan het perfectio neren van de wijze waarop de beide ruimtevaarders t.z.t. de capsule met een schietstoel zullen kunnen verlaten, waarbij een mo del van de capsule wordt gebruikt. Foto: Een als ruimtevaarder ge klede pop wordt in de namaak- capsule neergelaten om deze even later in een schietstoel met zeer grote snelheid te verlaten. Op lot nummer 1 4 7 9 9 van de 560e Staatsloterij is de honderdduizend geval len. Het winnende Jot is in zes series verkocht in resp. Hilversum. Rotterdam. Den Haag, Purmerend, Tilburg en Gouda. Het is voor de vierde maal dat de heer P. Roef uit Tilburg een lot ver kocht, waarop de honderdduizend is ge vallen. Gesplitst in een half lot, een kwart, twee tientjes en een twintigje, heeft hij serie E van het winnende num mer verkocht. Met groot enthousiasme zyn Arthur Goldreich en Harold Wolpe, de twee Zuidafrikanen die een maand geleden van het politiebureau in Johannesburg ontsnapten en langs vele omwegen het landen ontvlucht, verwelkomd in Dar es-Salaam, de hoofdstad van Tanganji ka. Er werd gezongen Afrika zal Ver woerd vertrappen" en op borden stond te lezen: ,,De ondergrondse van het Afri kaans nationaal congres is onoverwin nelijk" en „De grote ontsnapping". De twee vluchtelingen kwamen nu uit Elizabethstad, waar zij gedurende het weekeinde waren aangekomen uit Beet- sjoeanaland. Zij werden verwelkomd door vluchtelingen uit Zuid-Afrika, on der wie de voorzitter van het Zuidafri- kaanse Indiase congres Oessocf Dadoe. Zij gaven, daarna een persconferentie, maar weigerden iets te vertellen over hun vluchtroute, omdat andere mensen van de „nationale bevrijdingsbeweging" daardoor in gevaar zouden kunnen ko men. De Zuidafrikaanse minister van justi tie, B. K, Vorster, heeft in Bloemfontein de berichten tegengesproken dat er ie mand naar Elizabethstad gezonden werd met de opdracht de twee vluchtelingen te vermoorden. Volgens deze berichten hebben de Kongolese autoriteiten een Belg, Yves Monthulet, gearresteerd op de verdenking dat hij die opdracht aan vaard had. Monthulet zelf zei, dat hij nok een vluchteling uit Zuid-Afrika was. Minister Vorster noemde de berichten „een pak leugens", waarvan de vluch telingen gebruik maakten om „als hel den te poseren". Voor de centrale raad van beroep in' Utrecht stond gisteren een voormalig ambtenaar uit Amsterdam, die het niet eens was met zijn ontslag, dat de directie van de sociale verzekeringsbank in zijn woonplaats hem had gegeven. De directie was hiertoe overgegaan wegens het her haaldelijk te laat komen van de ambte naar, de heer A. P. G. S. Voor de zitting van de centrale raad kwam de ex-amb tenaar gisteren ook te laat. Zijn gemachtigde, mr. J. E. J. Bijleveld. had de leden van de raad toen al mede gedeeld dat de heer S. bij de bank de rang van schrijver A bekleedde. Hij moest echter het werk doen van een ad junct-commies, een functie die hoger wordt gehonoreerd dan die van schrijver. De heer S. vond dat hij recht had op het salaris van adjunct-commies en toen hij dit niet kreeg, nam hij tegenmaatregelen: hij kwam regelmatig bewust te laat, zo als hij ter zitting verklaarde. De directie van de bank hield aanvan kelijk enige vakantiedagen van de schrij ver in, later volgde een voorwaardelijk ontslag en toen de heer S. doorging met het te laat komen, volgde een definitief ontslag. De hele geschiedenis speelde zich tussen 1957 (het jaar waarin de heer S. zijn actie startte) en 1962 af. De heer J. G. Hibbeln, die als ge machtigde van de sociale verzekerings bank optrad, verklaarde dat aan de voor waarden voor ontslag duidelijk was vol daan. De bank had volgens hem terecht van haar bevoegdheid gebruik gemaakt. Iets waar de ex-schrijver het allerminst mee eens was. „Er is een spelletje met mij gespeeld", luidde zijn commentaar. De raad doet over drie weken uit spraak. Er bestaat in Nederland een ernstig tekort aan inrichtingen voor huisvesting en verpleging van bejaarden. Afgaande op ervaringen in Amerika zullen er van de ruim 900.000 bejaarden in ons land, die buiten een inrichting leven, tachtig procent (rond 750.000) een chronische aandoening hebben en 350.000 bejaarden min of meer hulpbehoevend zyn. Toch leven in ons land slechts 75.000 bejaarden in groepsverband of thuis. De conclusie ligt dus voor de hand, dat zeer vele bejaarden in hulpbehoevende om standigheden verkeren. Dat is zeker het geval bij de 170.000 alleenstaande bejaar den in Nederland. Aan deze onrustbarende cijfers verbindt prof. dr. Muntendam, direc teur-generaal van de Volksgezond heid, de waarschuwing, dat de plan ning voor de bouw van bejaardenin richtingen en sociale diensten, niet. zoals thans het geval is, afgestemd dient te worden op de beschikbare fondsen, maar op de noden van de bejaarden. Deze koerswijziging in het gezond heidsbeleid ten aanzien van bejaarden is te meer noodzakelijk, omdat het vergrij zingsproces in Nederland snel verloopt. Binnenkort zal het aantal 65-jarigen tien procent van de bevolking uitmaken tegen zes procent een halve eeuw geleden. Bo vendien heeft in de laatste 25 jaar een relatief snellere vermeerdering van het aantal 75-jarigen plaatsgehad. Prof. Muntendam sprak gisteren bij de opening van het verpleeghuis „Den Ooi- man" te Doetinchem. Over de hoofden van zijn toehoorders heen liet hij de op- Het reglement voor het tweede Vati caanse Concilie zal aanzienlijk gewijzigd worden. Deze wijzigingen zullen voorna melijk betrekking hebben op de functies van de presidenten, het presidium en van de commissies. De oprichting van een commissie voor de pers behoort ook tot de wijzigingen der voorschriften. De paus moet het nieuwe reglement nog goedkeuren. roep horen „als volk onze uiterste krach ten in te spannen om de medisch en so ciaal noodzakelijke voorzieningen te tref fen voor de langdurig zieke en invalide bejaarden". Bij een doelmatige bijstand zal dertig procent van de blijvend bed- legerigen niet langer bedlegerig behoeven te zijn. Deze mensen zullen eventueel elders verzorging kunnen ontvangen. Een betere planning voor de bejaardenzorg zag prof. Muntendam primair als een taak van de provinciale raden voor de volksgezondheid. af, of het geen tijd wordt om eens op te houden met de „cijfertjes achter de kom ma". Met betrekking tot de bezitsvorming zei de heer Van Mastrigt, dat er meer moet gebeuren dan alleen het stimuleren van de spaarzin. Tot dusver, aldus de C.N.V.-voorzitter, valt de steeds toene mende waarde van de onderneming een zijdig de kapitaalverschaffer en de on dernemingsleiding in de schoot. Hij meent dat het niet meer dan billijk zou zijn de werknemers in deze vermogens- aanwas te laten delen. Het optrekken van de a.o.w.-uitkerin- gen tot een sociaal minimum heeft de in stemming van het C.N.V. Het bedrag dient, volgens hem, zo te worden vast gesteld. dat de a.o.w.-rentetrekkers zich niet meer tot de gemeentelijke dienst van sociale zaken behoeven te wenden voor een aanvulling. Dit zou bij de huidige prijsverhoudingen een a.o.w.-uitkerinr. van 3250 gulden voor echtparen en een bedrag van 2300 gulden voor ongehuwden betekenen. Volgens het C.N.V. dient voorts op korte termijn te worden gestreefd naai de totstandkoming van één kinderbij slagwet in Nederland met een uniforme kinderbijslagregeling voor het gehele volk van het eerste kind af zonder de hantering van inkomensgrenzen. Uit de stagnatie van de P.B.O. blijkt, volgens hem. dat vele werkgevers dc werknemers geen inspraak en medezeg genschap wensen te geven bij de econo mische vraagstukken. Op de laatste dag van het 100e con gres van het Internationale Rode Kruis is een Frans voorste! aangenomen by een conflict tussen staten, mits de be trokken staten er gezamenlijk om ver zoeken. Het voorstel werd aangenomen met 49 stemmen voor, vier tegen en vier onthoudingen. Tegen stemden Cuba, communistisch China, Noord-Korea en Zuid-Afrika. Tevoren was een rapport van de inter nationale commissie van het Rode Kruis behandeld over de voorwaarden waar onder de commissie vrij zal zijn tussen beide te komen. Dit gevaj zal zijn als er een atoomoorlog dreigt, als de Ver enigde Naties de onmogelijkheid erken nen alleen te bemiddelen, als eerbiedi ging van de beginselen van het Rode Kruis op het spel staan en als alle belanghebbende partijen instemmen met bemiddeling door het Rode Kruis. De kwestie is vorig jaar herfst voor het eerst ter sprake gekomen toen se cretaris-generaal Oe Thant van de Ver enigde Naties het Rode Kruis verzocht Russische schepen te inspecteren, die op weg waren naar Cuba. De crisis was echter voorbij, voordat het Rode Kruis aan dit verzoek kan voldoen. Een in de Verenigde Staten ingesteld onderzoek heeft uitgewezen dat van de Amerikanen tussen 13 en 18 jaar: 30 procent gemiddeld vier pakjes si garetten per week rookt; 60 procent toestemming der ouders heeft om te roken; 51 procent hunner moeders rookt; 64 procent hunner vaders rookt. Als gevolg van de publikatie dezer cijfers, die de Amrikaanse openbare mening enigszins hebben geschokt, heeft de vereniging van exploitanten van siga rettenautomaten in haar jaarvergadering een programma opgesteld dat beoogt het tabaksverbruik door de jeugd te doen verminderen. Men heeft o.m. besloten dat minderjarigen voortaan geen ge bruik van sigarettenautomaten meer mogen maken. De plaatselijke comité's zullen op de naleving van dit besluit toezicht moeten houden. (Advertentie) (Van onze speciale verslaggever) De tijd waarin de Waalwijkse schoenfabrikanten te voet over slechte wegen naar Zeeland trokken in de hoop de verlakt lederen muilen te verkopen die zij met een paar roggebroden en een stuk spek als mondvoor raad, meetorsten in hun rug zakken, is voorgoed voorbij. Maar al reizen zij thans vlug ger, veiliger en voordeliger zij zijn er tot nog toe niet in ge slaagd hun schoenen op grote schaal te verkopen in andere landen van de Euromarkt. In de eerste helft van dit jaar is de Nederlandse schnenenexport naar de met stukken teruggelopen. Er zyn ja ren geweest waarin de export dik 6 partnerlanden van de EEG opnieuw miljoen paar bedroeg. Dit aantal zal dit jaar waarschynlyk niet of ternau wernood worden bereikt, ondanks het feit dat men alle zeilen byzet. De cijfers liegen er niet om. In het eerste halfjaar van 1963 bedroeg de totale export slechts 2.888.000 paar ter waarde van 20.433.000 gulden. In de overeenkomstige periode van 1961 wer den er altijd nog 3.526.000 paar schoe nen geëxporteerd ter waarde van 23.539.000 gulden. In het eerste semes ter van 1962 gingen er 3.194.000 paar schoenen de grens over met een geza menlijke waarde van 20.941.000 gulden. Het zijn alarmerende cijfers, ook die welke de uitvoer van leren schoenen betreffen. Deze gegevens zijn nog verontrusten der als men ze combineert met de stij gende importcijfers, die wij in onze reportage van gisteren hebben ver strekt. Die toenemende import in feite 'n verlies van een stuk van de bin nenlandse markt, of minstens toch een verlies van een potentiële expansie op de thuismarkt is gezien de afbraak van de tolmuren binnen de EEG een niet te stuiten ontwikkeling. Er zou ook geen vuiltje aan de lucht zijn, als de Nederlandse schoenfabrikanten deze voor hen zo ongunstige gang van za ken zouden kunnen compenseren met een groeiende export naar de EEG- partners. Juist de uitvoer naar deze landen stagneert echter, zoals een analyse van de exportcijfers aantoont. Exporteerde Nederland in 1960 nog 49,8 procent van zijn totale uitvoer van leren schoeisel naar de EEG-landen< in 1962 was dat percentage teruggelopen tot 47,2 procent. De export naar Bel gië en Luxemburg daalde het sterkst, die naar Italië bleef even groot (0.3 procent) terwijl die naar West-Duits- land toenam van 12,9 procent tot 17.4 procent en die naar Frankrijk van 0,1 procent tot 0,4 procent. Maar ondanks deze hoopgevende stijgingen, 'werd het totale beeld toch gekenmerkt door een gestage teruggang. Wat zijn de oorzaken van deze ver ontrustende daling? Op de eerste plaats moet worden vastgesteld dat de Ne derlandse schoenindustrie nauwelijks ervaring heeft op het terrein van de export. Tot na de tweede oorlog werd er alleen geproduceerd voor de bin nenlandse markt. Na de oorlog toen men voor de noodzaak kwam te staan een deel van de produktie buitenslands af te zetten, wilde men tenminste het produktieapparaat niet inkrimpen kwam daarin verandering. Men richtte zich voornamelijk op Engeland, Zwe den en Noorwegen dus landen die thans tot de EFTA behoren. Dat men, wat deze landen betreft wel vaste voet aan de grond heeft, blijkt uit het feit dat ondanks de tolbarrière die deze landen nog van de Euromarkt scheidt, de uitvoer erheen gestegen is van 28,7 procent in 1960 tot 36,3 procent in 1962. Op de Italiaanse, de Franse en de Duitse markt voelen de Nederlandse schoenfabrikanten zich als een kat in een vreemd pakhuis. Op de tweede plaats wordt als oor zaak aangemerkt dat men er niet in geslaagd is behoudens een enkele uitzondering als Jac. Bergmans in Waalwijk de Nederlandse schoen een eigen gezicht en karakter te geven. Het buitenlandse publiek voelt zich niet verguld met de aankoop van een paar Nederlandse schoenen. Op de derde plaats moeten de Ne derlandse schoenfabrikanten toegeven dat er aan de afwerking van hun pro- dukten nogal eens wat mankeert. Uit het buitenland krijgen zij daarover re gelmatig klachten. De krappe arbeids markt hier te lande is er debet aan dat men hier een minder scherpe controle kan uitoefenen op het afgewerkt pro- dukt dan bijvoorbeeld in Italië. En ten. slotte zyn er altijd nog fabrikanten die dure schoenen willen maken van een goedkoop huidje. Men kan de buiten landse klanten echter wel eens een keer knollen voor citroenen verkopen, maar uiteindelijk werkt deze verkoop- politiek als een boemerang, die met een geweldige klap op het eigen hoofd en op dat van de gehele Nederlandse schoenindustrie terugkomt.... Wordt eraan gewerkt om de oorza ken van de teruglopende export weg te nemen? Een brief aan de Neder landse schoenfabrikanten, zoals die op het eind van de vorige eeuw ver scheen in de Echo van het Zuiden zou thans misplaatst zijn. „Noem mij een vak in ons land, dat zo achterlijk is als het uwe!" schreef men in de dagen dat in het buitenland al de machines snor den maar men het hier nog bij het edele handwerk hield. „Niet de Duitse concurrentie, maar uw eigen sleurgang en lamlendigheid staan u in de weg!" Zo is de situatie op dit ogenblik beslist niet. De federatie van schoenfabrikanten spant zich samen met de centrale ka mer voor handelsbevordering en de kamers van koophandel in het buiten land in om de Nederlandse schoenfa brikanten op het exportspoor te zetten. Dit najaar wordt in de omgeving van Hamburg en München de „hotelactie" herhaald die men in het begin van dit jaar in Frankrijk heeft opgezet. In feite betekent dit dat men een aantal Nederlandse schoenfabrikanten en hun produkten bij een groep potentiële bui tenlandse afnemers introduceert. De hotelactie in Frankrijk schijnt enkele aardige orders opgeleverd te hebben. Maar in ieder geval en daar gaat het om zijn er contacten gelegd en is de horizon van een aantal schoen fabrikanten verruimd. Een ander mid del voor de kwaal van de teruglopende export is de modelleurscursus die men aan de Tilburgse academie heeft opge zet. Als het een beetje meezit, zou hieruit na verloop van jaren een eigen vormgevingstraditie kunnen groeien, zou de Nederlandse schoen een eigen gezicht krijgen een eigen karakter dat de Euro-klanten aantrekt. Er wordt dus wel gewerkt, maar insiders vragen zich soms af of men op deze manier wel ooit tot grootse resultaten zal komen. Met hotel-acties en mo delleurscursussen hoe nuttig op zichzelf ook blijft men aan het dokteren, vrezen zij. Volgens hen ligt de oorzaak van de kwaal veel dieper. Hun standpunt is dat men aan een rigoureuze operatie niet zal kunnen ontkomen, wil men in het Europa van morgen ten minste nog meetellen. MORGENMoet in de Nederlandse schoen industrie liet mes worden gezet? De stuwkracht tot de hogere koersen voor de internationale waarden gister middag bij dr opening is geheel uitge gaan van Wall Street, waar de slot- koersen dinsdag een vaste tendentie te zien gaven. Ook de Wcstduitse beurzen waren gisteren vriendelijker. Philips viel uit de toon ƒ1,50 lager te op ƒ157. Er was middenkoersaanbod in deze hoek waartegenover pas op het verlaagde ni veau eni^e steun werd geboden. Voor Unilever begint men zich weer te in teresseren. Vraag van het publiek, als mede voor Zwitserse rekening, droeg er toe bij dat Unilever een gulden hoger opende op 183.30. Lokale belangstelling voor aandelen Kon. Olie bracht een eer ste koers van 169.60, tegen gisteren als slotprijs 169.10. AKU zette de koersstij ging van de voorgaande dagen verder voort met een koerswinst van drie pun ten tot 502. Hoogovens haalden niet alleen het verlies van diensdag geheel in doch kwamen daar nog twee punten bovenuit op 6181'2. De omvang van de handel viel in alle hoeken wat tegen. De hoogste koers van de niet-officiële ochtendhandel was voor AKU 504, Phi lips 158,30, Unilever 183,50, Kon. Olie 169,70 en voor Hoogovens 619. Later op de middag kreeg de beurs een onregelmatig verloop. AKU daalde tot 499. Hoogovens tot 614. Philips tot 156,40. daarna een stijging tot 156.80, Kon. Olie tot 169,30. daarentegen ging het met Unilever de hogere kant op tot 184. Wanneer rekening wordt gehou den met het feit, dat de Nederlandse hoofdfondsen dinsdag in Wall Street praktisch onveranderd sloten, dan viel de stemming gistermiddag op het Dam rak voor deze groep van aandelen toch niet tegen, Philips uitgezonderd. Ondanks winstnemingen sloot Wall Street, zoals gezegd, aan de vaste kant. Hierdoor werden de koersdalingen al daar van de twee voorgaande beursda- gen geheel teniet gedaan bij levendige handel. De aanhoudende gunstige be drijfsresultaten bracht kopers in de markt op de New Yorkse beurs. Gunstig achtte men het. dat de financiële com missie van het huis van afgevaardigden de door president Kennedy aangekondig de belastingverlaging reeds heeft goed gekeurd. Do president wenst haast te zetten achter de goedkeuring voor ge noemde belastingverlaging door het con gres. Met deze verlaging is voor 1964 een bedrag gemoeid van liefst zeven mil jard dollar, voor 1965 nog eens vier miljard dollar. _Wall Street had het gis teren met de eigen fondsen blijkbaar te druk om nog aandacht te kunnen beste den aan de Nederlandse hoofdfondsen. 10-9 11-9 Ned. '59 4V4 10(V6 100 A Ned. '61 4% loot's looi s Ned. '47 3>i 93V2 93 A Ned. grootboek 1946 92**4 92 AKU 4991 i 4999s Hoogovens 613 614»,'a Philips 158.50 156,30 Unilever 182.40 183.90 Kon. Olie 169.10 169.10 HAL 132 «'4 130 Scheepvaartunie 138i 2 13634 Amst. Bank 389 388 Va Ned. Handelmij. 369 369i'2 Lucas Bols 995 992 Drie Hoefijzers 422 420 Mach. Breda 1921'a 195 Zeeuwse confectie Byenkorf 823 Simons emb.f. en houth. 138 13712 Van Gelder papier 255 255 Heineken 469 468 Hero Conserven Holl. Beton Mij. 448 444 Kon. Zout 801 80112 Nijver dal - Ten Cate 227 226 De Schelde 261 265 Scholten Foxhol 740 Thomassen en Drijver 821 815i'? Van Vlissingen Katoen 2671/4 267 Vredestein 299 299 L Zwanenberg Organon 940 948 NABEITRSKOERSEN Telefonisch avondverkeer AKU Hoogovens 615—616: Kon. Olu 169.00169.30 gl; Philips 155.00157.00; Unilever 124.60—185.70.

de Stem | 1963 | | pagina 11