Beperken V.S. hulp aan Zuid-Vietnam Prominente socialisten bijeen Vuurgevecht in V ientiane NOODTOESTAND OP HET DRASSIGE PLATTELAND BETALING AAN KOLONEL TOENG IN HET GEDRANG Schade nog niet te schatten Vijftien jaar Noord-Korea Regering in Saigon moet haar houding wijzigen Voorbergh's laatste gang Najaarsbeurs trok gisteren slechts weinig publiek Anti-inflatie verzoek van Frankrijk Impasse in Laos duurt voort Kleinere boeren kunnen hoofd amper hoven water houden DAGBLAD VOOR ZEELAND Auto tegen boom vader, dochter en zoon gedood Komplot tegen president van Ivoorkust Brusselse politie wast handen in onschuld Matige wind Scholieren weer onrustig Nog deze winter doorwerktoeslag bij koude Niet naar V.N. Vijf Hongaarse bisschoppen naar concilie Honger Tarwe Gerst Veehouderij I 103e JAARGANG No. 24381 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 Tel. 22341 (S lijnen) - Postgiro 1114111 DINSDAG 10 SEPTEMBER -H«S Abonnementsprijs 8,03 per kwartaal, excl. 0,20 incasso; 9,25 per post excl. 0,35 incasso; 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) Op de Schipholweg, ter hoogte van Badhoevedorp, is een personenauto te gen een boom gebotst en totaal vernield. Van de vier inzittenden zijn drie perso nen om het leven gekomen. De auto werd bestuurd door de 67-jarige heer G. van der Kolk uit Santpoort. Hij werd op slag gedood. Zijn 22-jarige dochter over leed bij aankomst in het ziekenhuis. Zijn 36-jarige zoon is kort na aankomst in het ziekenhuis overleden. De toestand van de 64-jarige mevrouw Van der Kolk is zeer ernstig. De familie Van der Kolk was op familiebezoek geweest in een klooster. Volgens in Parijs ontvangen berichten heeft president Felix Houphouet Boigny van de YVestafrikaanse staat Ivoorkust zeven leden van zijn kabinet, een aantal parlementsleden en enkele hooggeplaat ste ambtenaren laten arresteren, nadat een komplot tegen zijn bewind zou zijn ontdekt. Het komplot zou vanuit het buitenland zijn geleid en wellicht in verband staan met de jongste verdrijving van een an dere Westafrikaanse sterke man, presi dent Fulber Youlou van voormalig Frans Kongo. Alle gearresteerden zijn overgebracht naar een kamp in Yamossoukro, waar zij zullen worden verhoord. Het feit dat velen van de gearresteer den bekend stonden als trouwe aanhan gers van de president, heeft twijfel doen ontstaan over de vraag of men hier met een werkelijk komplot te doen heeft. De toestand in het land is kalm, zegt de regering, maar reizigers, die in Pa- rijs aankwamen, beschreven de atmo sfeer als gespannen. Zij zeiden dat legereenheden waren ont wapend en haastig vervangen waren door militiemannen, die waren gerekruteerd uit de veteranen, die vroeger in het Franse leger hadden gediend. Duizenden arbeiders uit aangrenzende landen, die in Ivoorkust werkten, zouden het land zijn uitgezet. Ongeveer 55 pro cent van de arbeidskrachten in Ivoor kust komt uit naburige landen. Incident met Brits politicus De Brusselse politie heeft elke verant woordelijkheid met betrekking tot het incident met het Britse Lagerhuislid Shepherd, waarvan wij elders in dit blad gewag maken, van de hand gewezen. De Brit zal voor een Belgische correctionele rechtbank gedaagd worden wegens over treding van de wet, wegens smaad en ver zet tegen het openbaar gezag. DE VOORZITTER van het centraal stem bureau heeft benoemd verklaard tot lid van de Tweede Kamer de heer Th. B. M. van Eupen uit Eindhoven. Zulks ter voorziening in de vacature die was ont staan door het bedanken als Kamerlid van de heer Marijnen. EEN MAN uit Voorburg heeft aan de politie verteld dat hij in het Haagse Bos door zeven jongens is beroofd. DE OORZAAK van de ramp met de Ca- ravelle nabij Zürich is definitief vastge steld; het blijkt inderdaad het bescha digde landingsgestel te zijn, dat het toe stel in brand zette. DE BRITSE Labourpartij heeft vorig jaar 29.900 leden verloren; het ledental is nu 6.295.707. IN HET Westerdok te Amsterdam is het lijkje opgehaald van de zesjarige schip perszoon Peter Zwerver, die zaterdag avond met zijn fietsje in het water moet zijn gevallen. DE RIJKSUNIVERSITEIT te Groningen hoeft sinds gisteren, naast Leiden en Nijmegen, ook een cursus sociale ge neeskunde. De officiële opening ervan Werd gisterenmorgen verricht door de directeur-generaal van de Volksgezond heid, prof. dr. P. Muntendam. DE KRO en de VARA zullen in een serie van acht uitzendingen over de radio aan dacht besteden aan het gezamenlijk actie programma van het NVV en de KAB. DE REGERING in Singapore heeft de te goeden van drie machtige vakbonden be vroren om hen hierdoor ervan af te hou den het geld te gebruiken „om hun com numistische opdrachtgevers van geld te voorzien in een nieuwe poging om de vorming van Maleisië tegen te gaan". Verwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisterenavond 23.15 uur: Opklaringen en slechts weinig of geen buien. Overwegend matige wind tussen west en zuid. Niet veel veran dering in temperatuur. Vandaag: zon onder 19.09 uur. Maan op 22.58 uur. Morgen: zon op 6.06 uur. Maan onder 15.35 uur. De Verenigde Staten zullen hun hulp aan Zuid-Vietnam beperken tenzij de regering in Saigon haar houdin'g drastisch wijzigt. Dit schreef de „New York Times" gisteren. Het blad. dat hoge kringen in Washing ton aanhaalt, meldde dat deze beslissing de diepe overtuiging van de Amerikaanse regering weergeeft, dat „de oorlog tegen de communis tische guerrillastrijders onder de huidige omstandigheden niet kan worden gewonnen". In een ander bericht, afkomstig uit Manilla, schreef het blad, dat de Amerikaanse centrale inlich tingendienst (CIA) besloten heeft om de maandelijkse bijdragen van ongeveer 900.000 gulden aan de speciale troepen in Zuid-Vietnam voort te zetten. Deze speciale troepen, van wie kolonel Le Quang Toeng de commandant is, heb ben de actie tegen de boeddhistische pa goden uitgevoerd. Volgens het blad is de regering-Kennedy geërgerd door de berichten, hoewel hiervan niets naar bui ten blijkt. De meeste mannen van de C.I.A. in Zuid-Vietnam zijn er tegen dat de maandelijkse betalingen aan kolonel Toeng voortgang vinden. Zij wijzen erop, dat de speciale eenheden van Toeng zijn gevormd, opgeleid en be wapend voor speciale missies over de grens, werk onder de bergstammen en clandestiene operaties in Noord- Vietnam. Nu blijkt dat deze troepen voor andere doeleinden worden ge bruikt, wensen zij dat de steun aan Toeng wordt stopgezet. President Kennedy zelf heeft gezegd, dat Amerika niet voornemens is de hulp aan Zuid-Vietnam te beperken. „Een terugbrenging van de hulp zou enig effect kunnen hebben op de rege ringsstructuur aldaar", meende de presi dent. „Aan de andere kant zou men een situatie kunnen krijgen die een ramp zou kunnen veroorzaken", voegde hy er aan toe. Of Kennedy het in dit opzicht voor het zeggen heeft? In Saigon is het intussen nog steeds niet rustig. Ongeveer vijfhonderd scho lieren van een middelbare school in Cho- lon, de Chinese wijk van Saigon, hebben gisteren een tegen de regering gerichte betoging gehouden. Een uur lang riepen zij leuzen en zwaaiden met een boeddhis tische vlag. Op de bijeenkomst van de ministers van Financiën uit de zes E.E.G.-landen, die in Parijs wordt gehouden, heeft Frankrijk, volgens betrouwbare bronnen, aangedrongen op het aanvaarden van anti-inflationistische maatregelen door de zes landen van de gemeenschap, desnoods tegen het risico van een vertraging van de economische expansie van de Euro- markt. Officiële functionarissen zeiden, dat de inflationistische tendensen, die een finan ciële chaos in het monetaire systeem van de zes dreigen te veroorzaken, het voor naamste onderwerp van bespreking op de ministersbijeenkomst zijn. De prijsspiraal is in het bijzonder in Italië verontrustend, waar in één jaar de prijzen met 13 procent zijn gestegen, ge volgd door Frankrijk met ongeveer ze ven procent. De Fransen, die zich nogal ongerust maken over het grote aantal ondernemin gen dat door de verkoop van aandelen in buitenlandse, voornamelijk Ameri kaanse handen valt, zijn er op gebrand dat gemeenschappelijke richtlijnen wor den aanvaard, waardoor beter toezicht kan worden uitgeoefend op de buiten landse investeringen. Goed ingelichte kringen meenden ech ter dat bestudering van het Franse ver zoek maanden in beslag zal nemen. Een regeling op grond waarvan finan ciële steun wordt verleend bij doorwer ken in de bouw onder moeilijke omstan digheden, kan in oktober klaar zijn als het overleg met overheid, bedrijfsleven en andere instanties tijdig tot resultaten leidt. De stichting heeft een zelfstandige sta tus en werkt samen met overheid en be drijfsleven. Voorlopig wordt gedacht aan doorwer ken tot vijf graden vorst. De regeling voor het eerste jaar zal een experimen teel karakter dragen; de ervaring zal le ren in hoeverre wijziging en aanpassing later nodig zijn. Speciale politie-eenheden, die de schoolgebouwen omsingelden, werden be kogeld met stenen en stukken hout. Twee pogingen om de school binnen te drin gen werden door de scholieren afgesla gen. De politie slaagde er tenslotte in zich toegang te verschaffen en een aan tal scholieren te arresteren. In andere scholen van de stad bleef het rustig. De politie had daar echter aanzienlijke ver sterkingen bij de hand. In het afgelopen weekeinde arresteerde de politie in Saigon onder meer twee leerlingen van een middelbare meisjes school, die volgens haar de leidsters wa ren van een communistische cel. Inmiddels heeft de regering bekendge maakt, dat „extremistische studenten" bij het leger ingedeeld zullen worden als zij ouder dan twintig jaar zijn. De jongeren en vrouwelijke studenten die zich aan verzet tegen de regering schuldig maken zullen naar speciale „heropvoedingscen- tra" worden gestuurd. Wanneer de acti viteiten van een student gevaar opleve ren voor de nationale veiligheid, kan hij door een krijgsraad worden berecht, zo werd in een communiqué bekendgemaakt. Mevrouw Ngo Dinh Nhoe, de schoon zuster van president Ngo Dinh Diem, is gisteren aan het hoofd van een Zuidviet- namese delegatie naar een interparlemen taire conferentie in Belgrado vertrokken, waar zij tien dagen zal blijven. Daarna reist zij naar de V.S. Zij zei: „Ik zal niets te maken hebben van de Verenigde Na ties". Gisteren is op Driehuis-Westerveld de laatste eer bewezen aan de acteur Cruys Voorbergh. De baar werd door vele collega's en auto riteiten gevolgd. Onder degenen, die in het Minerva -paviljoen te Amsterdam het con gres van de Socialistische Inter nationale bijwonen behoren (v.l. n.r.) dr. W. Drees, J. G. Suurhoff, Erich Ollenhauer, Willy Brandt, Paul Henri Spaak en Amsterdams burgemeester mr. G. van Hall. Het Hongaarse katholieke persbureau meldt, dat Hongarije vijf bisschoppen naar de tweede zitting van het Vaticaans Concilie stuurt. Op de eerste zitting wa ren de Hongaren vertegenwoordigd door slechts drie bisschoppen plus een kleine re delegatie. De vijf bisschoppen, die omstreeks 24 september naar Rome vertrekken, zijn de deken der bisschoppen André Ham- vas, de bisschop van Szombathely, San- dor Kovacs, de bisschop van Gyoer, Vin- ce Kovacs, apostolisch administrateur van Vac en bisschop Imre Szabo. De leden van de (communisti sch) Pathet Lao die de ministeri ele ambtswoning van deze bewe ging in Vientiane bewaken, heb ben in de nacht van zondag op maandag om drie uur het vuur naar alle richtingen geopend. Het (rechtse) leger heeft moeten in grijpen, aldus een communiqué van de militaire gouverneur van Vientiane. De wijk waarin deze wo- (Van een onzer verslaggevers) De najaarsbeurs de 81e algemene beurs is gisterenochtend kalm en ge moedelijk begonnen. Om 9 uur gingen zonder officieel vertoon de deuren open en ontvingen de deelnemers in de Vre denburggebouwen de eerste belangstel lenden. (Van een onzer verslaggevers) Landbouw en veehouderij wachten met ongeduld op wat Troonrede en Mil joenennota de volgende week op Prins jesdag aan agrarische surprises zullen bevatten. In het regeringsbeleid krijgt de landbouw, na de woningnood, de hoogste prioriteit, heeft het kabinet- Marijnen bij zijn eerste optreden be loofd. De agrariërs verstaan die belofte zot dat zij minstens 150 miljoen daan extra steun verwachten. Dat bedrag is trouwens genoemd tijdens de kabinets formatie, zij het nooit officieel. En toen was nog niet te voorzien dat deze verregende zomer de boeren zoveel schade zou berokkenen. bedrijven alle goed geleide onderne mingen, was toevallig. Deskundigen van de Rijkslandbouw- voorlichtingsdienst verzekerden ons, dat de Haarlemmermeer en de weidebedrij- ven op de laag gelegen veengronden in het westen, representatief zijn voor de situatie op het grootste deel van het platteland. Hieronder volgen kort samengevat onze bevinden: „Jonge boeren, die pas voor zichzelf zijn begonnen en dus voor hoge lasten staan, lijden honger", zei ons een vee houder in Uithoorn. „Wij ouderen ra ken onze spaarcenten kwijt. Deze natte zomer wordt een ramp voor ons". Op de zandgronden en de hoger ge legen weidegebieden, heeft men niet zo heel veel last van de regen gehad. Maar op een groot deel van het platte land, met name in Zeeland, West-Bra bant, de beide Hollanden, Utrecht en de noordelijke provincies, is door het weer een schade aangericht, die, ko mende na de slechte voorafgaande ja ren, zeer vele boeren voor grote pro blemen plaatst. Hoe groot de schadepost uiteindelijk zal zijn is op dit moment nog moeilijk vast te stellen. Rond 75 procent van alle tarwe staat nog op het land, de aardappelen zitten nog voor 90 procent in de grond en over veertien dagen be gint reeds de suikerbietenoogst. Hoe triest de zaken er op het natte land voorstaan hebben we zelf kunnen zien tijdens een door de K.N.B.T.B. in samenwerking met de L.T.B. georgani seerde persexcursie naar enkele bedrij ven in Noordholland. De keuze van de Van de nog niet geborgen tarwe rond 75 procent, staat ongeveer 50 procent nog in schelven. Van de geoogste tarwe is het vochtgehalte veel te hoog. De korrels moeten worden ingedroogd. Dat kost geld. f 4,- a f 5,- per 100 kg. Het percentage schotvrij (niet gekiemde) tarwe loopt uiteen, maar zeker is dat een groot deel, wellicht meer dan de helft, van de tarweoogst wegens te veel schot (meer dan 15 procent) niet voor menselijke consumptie geschikt zal zijn en als veevoeder verwerkt zal moeten worden. Gerst kan meer hebben da ntarwe, maar ook hier is het beeld bedroevend. Het grootste deel van de oogst is nog niet geborgen. De regen heeft het gerst tegen de grond geslagen. Met de haver is het al niet veel beter. De erwten- oogst is zeer matig en van het gras zaak is van wat niet verrot is de kwa liteit slecht. Veel graszaad zal straks geïmporteerd moeten worden. De toe stand van het vlas loopt plaatselijk sterk uiteen maar nergens is het er zo slecht mee gesteld als in Zeeland. Een extra probleem wordt gevormd door de omstandigheid dat de oogst op grote delen van het platteland (nog) niet geborgen kan worden. De machi nes, de zware combines, kunnen het land niet op. Ze zakken weg in de grond. Mankracht blijkt onvoldoende voor handen. Intussen gaat ook de kwaliteit van de grond achteruit. De bemesting komt in het gedrang. De ko mende oogst zal bovendien laat worden ingezaaid. De veehouderij op laag gelegen be drijven 70 procent van alle veehou ders kampt ook al met grote zorgen. Het grasland, dat toch al zo zwaar ge leden had van de strenge vorst in de af gelopen winter, is door de aanhoudende regen veranderd in moerassige poelen. Vele boeren hebben hun koeien op stal moeten zetten. Dat betekent minder melkopbrengst en hogere uitgaven voor krachtvoer. De ruwvoederpositie is slecht. De meeste hooibergen staan half gevuld. Vele boeren zullen zich in de komen de winter afvragen of ze er niet ver standiger aan zouden doen hun bedrij ven maar op te doeken. Vooral de klei nere boer kan de strijd bijna niet vol houden. De boerenorganisaties zien al lang het gevaar. Zij willen dat er bij het garantieprijsbeleid meer rekening wordt gehouden met het uitzonderlijke ondernemingsrisico van de boeren, een risico, dat de afgelopen jaren wel heel duidelijk aan het daglicht is getreden. Dat het de organisaties ernst is met deze eis zal de nieuwe A.R.-minister van Landbouw, mr. Biesheuvel, straks bij de begrotingsbehandeling ongetwij feld ervaren. Verspreid over de vijf verdiepingen van het jaarbeursgebouw kon de eerste stroom bezoekers niet de indruk wekken, dat het erg druk was. Talrijke deelne mers zaten een uur later in hun stands nog op de eerste kijkers te wachten en men doodde de tijd door zijn kennissen te tonen „hoe men er bij zat". Deze nog wat gemoedelijke en traag op gang ko mende beurssfeer nam echter niet weg dat enkele deelnemers kort na de ope ning al de orderboeken hanteerden. Na het middaguur werd het geleidelijk druk ker en begon het erop te lijken dat er meer zaken werden gedaan. Deze najaarsbeurs staat weer geheel in het teken van de gebruiksgoederen. Er exposeren ruim 1200 firma's uit 22 lan den, waarvan 757 uit Nederland en 451 uit het buitenland. Men vindt er een uit' gebreide collectie artikelen variërend van babygoederen tot horloges, cosme tica, kantoorartikelen, lederwaren, by- outerieën, speelgoederen en vele andere zaken. De textiel jaarbeurs, die in de Juliana- hal ditmaal geheel gericht is op de wo ningtextiel. trok gisterenochtend weinig belangstelling. Er nemen aan deze beurs 85 firma's deel, waarvan er vele uit het buitenland afkomstig zijn. Voor een uitvoerig relaas verwijzen wij de lezer naar pag. 7. Radio Pjongjang heeft gisteren meege deeld, dat de regering van Noord-Korea een beroep heeft gedaan op de regering van Zuid-Korea, om de Amerikaanse strijdkrachten opdracht te geven Zuid- Korea te verlaten en een niet-aanvalsver- drag te sluiten met Noord-Korea. Het aanbod werd gedaan door de pre sident van Noord-Korea, Tsjoi Tong Koen, op een openbare vergadering in Pjongjang, bij gelegenheid van de vijf tiende verjaardag van Noord-Korea's on afhankelijkheid. Na de sluiting van het verdrag zou den de strijdkrachten van Noord- en Zuid-Korea kunnen worden verminderd tot maximaal 10.000 man elk, aldus pre sident Tsjoi. Hij viel „de Amerikaanse imperialisten" en „de moderne revisio nisten" binnen het communistische kamp aan. Hij noemde ze „dienstbaar aan het Amerikaanse imperialisme" en bedoelde de Russische communisten. In communistisch China is gisteren veel aandacht besteed aan het feit. dat vijftien jaar geleden de communistische republiek Noord-Korea werd gesticht. Gelukwensen en artikelen over Noord- Korea namen verscheidene pagina's van de Chinese bladen in beslag. Zoals bekend staat Noord-Korea aan de zijde van Peking in het ideologische geschil met de Russische communisten. ning gelegen is, is geheel afgeslo ten. De schietpartij duurde van drie tot vijf uur. Er zijn slachtoffers gevallen. Volgens de generale staf van het recht se leger, zou het incident zijn begonnen toen een kolonel van dit leger in zijn auto het gebouw passeerde. Vanuit het gebouw werd een salvo gelost en al spoe dig was het vuren algemeen. Er zijn in Vientiane ongeveer 110 lijf wachten van de Pathet Lao, van wie er tussen de 60 en 80 in de betrokken wijk gelegerd zijn. Zij beschikken over lichte automatische wapens en granaten. In veld tenue gestoken troepen heb ben strategische punten in de stad bezet. De wijk waarin de ministers van de Pa thet Lao en hun lijfwachten wonen, is door het leger, met steun van tanks, om singeld. Twee uur lang weerklonk het geratel van automatische wapens, mor tiervuur en het ontploffen van granaten. Later werd het vuren minder. In de omsingelde wijk bevindt zich o.a. minister Phoemi Vongvichit van de Pa thet Lao, die elf dagen geleden, als af gevaardigde van de linkse groeperingen in Laos, in Vientiane was aangekomen voor besprekingen met de neutralistische premier Soevanna Phoema over een re geling van de bestaande crisis in de Vlakte der Kruiken. In de afgelopen maanden hebben zich, gelijk gemeld, met tussenpozen gevech ten voorgedaan tussen strijdkrachten van de linkse Palhet-Laobeweging en die van de neutralisten. Deze speelden zich voor namelijk af in de strategisch belangrijke Vlakte der Kruiken in het noorden van Laos. De kwestie van de veiligheid der deel nemers aan een topconferentie tussen de partijen in het conflict is al geruime tijd een struikelblok bij de onderhandelingen. Na deze .ïongste schietpartij is de situa tie, terwijl men toch reeds in een im passe veikeerde, er bepaald niet beter op geworden. (Advertenties) HET BESTUUR van de Koninklijke Ne derlandse Jaarbeurs heeft besloten de le denvergadering voor te stellen ir. VC van Osselen te benoemen tot voorzitter van het bestuur van de Jaarbeurs, als op volger van dr. G. van der WaL Primo 20 ct-Vooraan 22 ct

de Stem | 1963 | | pagina 1