DONDERDAG FRANS KABINET BIJEEN Programma teeen inflatie mma tegen in Frankrijl „Operatie havik" in Nederland Reeds 250 doden bij de bosbrand Am Tito wellicht bemiddelaar tussen Oost en West Geboortecijfer in ons land daalt Kabinetswijziging in Zuid- Vietnam Autorit te....water Fikse besnoeiingen en crediet- en loonstop Niet „helemaal getrouwd Nu Chinezen naar Cuba ROUW IN BRAZILIË Weer moord op vrouw bij Boston En sterftecijfer is gestegen Vrijspraak voor Vanuxem WEGPIRAAT IN ARREST DAGBLAD VOOR ZEELAND Sociale boodschap Oecumenische Raad van Kerken Rassenrel tussen Amerikanen in Frankrijk Protesten verwacht De maatregelen Nauwe samenwerking tussen Eindhovense kranten BEZOEK AAN KENNEDY Naar Polen Kwestie in V.N. Vijlling in Venezuela 103e JAARGANG No. 24380 Voor God, Koningin «n Vaderland Uitgave: N. V. Uitg. Mij Neerland)» Hoofdredacteur: J. J. H. A Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 10 - Tel. 22341 (5 lijnen) - Postgiro 1114111 MAANDAG 9 SEPTEMBER 1965 Abonnementsprijs 8,05 per kwartaal, excl. 0,20 incasso; 0.25 per post excl. 0,35 incasso; '.62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 1 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) 55 Toen de anglicaanse geestelijke J. Mac Donald Smith zaterdag in het Engelse Reading het huwelijk sloot tussen Tony Grazier en Myra Deighan, vergat hij iets name lijk hen man en vrouw te ver klaren. Niemand van de 50 bruiloftsgasten merkte de onvolkomenheid in de inzegeningmaar Tony en Myra wel. Na de receptie gingen zij naar de geestelijke terug. Hij voerde het wezenlijke deel van de dienst alsnog uit en het jonge paar ver liet de kerk, door en door ge trouwd. De Oecumenische Raad van Kerken in Nederland heeft een boodschap over so ciale vragen aan de regering en volks vertegenwoordiging aangeboden. In de boodschap stelde de Raad vier taken: be strijding van de armoede in de wereld en in eigen land leniging van de nood van invaliden en bejaarden, een rechtvaardi ge verdeling van de welvaart, beëindi ging van de woningnood en bestrijding van de verkeersonveiligheid. Bij de Oecumenische Raad zijn aange sloten de Nederlandse Hervormde Kerk, de Remonstrantse Broederschap. de Doopsgezinde Broederschap, de Evange lisch Lutherse Kerk, de Oud-katholieke Kerk, de Unie van Baptisten Gemeenten en de Evangelische Broedergemeente. Op de Amerikaanse basis bij de Fran se plaats Evreux, ten westen van Parijs, zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag blanke en zwarte militairen met elkaar slaags geweest. Eén blanke militair kwam om het leven, terwijl een tiental mili tairen van beide partijen verwondingen opliep. Het gevecht ontstond toen negermili tairen, waarschijnlijk naar aanleiding van eerdere incidenten, een voor blanken ge reserveerde slaapzaal binnendrongen De Amerikaanse autoriteiten bewaren het stilzwijgen over het gebeurde. Het Franse kabinet heeft zaterdag onder leiding van pre sident De Gaulle, de laatste hand gelegd aan een ingrijpend programma dat Frankrijk moet redden van het toenemende gevaar van inflatie. Het plan dat ten doel heeft een einde te maken aan de snel stijgende prijzen en lonen, moet donderdag a.s. op een plenaire kahinetszitting worden goedgekeurd. Hel omvat naar verluidt, o.a. een krediet- en loonstop, bevriezing van huren en voedselprijzen en besnoeiing van de begroting. De duur van de verplichte mili taire dienst zou van 18 tot 16 maan den worden verkort, zodat 35.000 man vrij komen om in de industrie te werken en de regering 15 mil joen franc dit jaar en een miljard franc volgend jaar zal kunnen be sparen. De minister van financiën, Valery Giscard d'Estaing, zal het program dat zeker een storm van protesten te weeg zal brengen diezelfde avond voor radio en f.v. aan het Franse volk uiteenzetten. Kort daarna zal premier Georges Pompidou in ,,een praatje bij de haard voor het oog van t.v.-camera's trach ten er ae scherpe kanten van weg te snijden. Tegen het einde van de maand zal president De Gaulle een rondreis door zuidoost-Frankrijk maken om het volk op te roepen de harde maatregelen tegen de inflatie te accepteren. De versoberingscampagne werd ge lanceerd na een plotselinge stijging van kosten van levensonderhoud, die de eco nomische structuur van het land dreig de aan te tasten. De volgende maatregelen zullen, naar verwachfing. tegen de dreigende in flatie worden genomen Beperkingen op bankkredieten en strengere voorschriften op het kopen op afbetaling vooral van auto's. Toepassing van verplichte prijzenpla- fonds, vooral wat de voedselprijzen be treft. Belastingverlaging voor winkeliers die hun winstmarges verlagen. Bevriezing van huren en maatregelen tegen speculatie in onroerende goederen. Een loonstop in de staatsbedrijven gekoppeld aan een oproep tot de parti culiere industrieën om looneisen af te wijzen. Meer dan 1000 Russische soldaten en technici zijn kort geleden van Cuba ver trokken, maar verscheidene Chinezen zijn op het Caraibische eiland aangekomen, aldus is medegedeeld door ballingen in Miami. Luis Conte-Aguero, hoofd van de „vrij heids-schildwachten" in de V.S., zei dat de laatste terugtrekking van Russen op 24 augustus jl. had plaatsgehad. Hij zei dat communistische Chinezen zich thans belast hebben met het ope reren van de Russische Mig-straaljagers van de luchtmachtbasis San Antonio de Los Banos. Aguero voegde er aan toe, dat de Chi nese troepen bezit hebben genomen van een militair kamp in Bejucal, een stad in de provincie Havanna. Volgens hem heb ben 4000 Russen Cuba gedurende de maand augustus verlaten. DE BRITSE politie heeft een tiende per soon in staat van beschuldiging gesteld in verband met de overval op de ko ninklijke posttrein op 8 augustus, die de rovers een buit van 2,6 miljoen pond sterling opleverde. HET FORMOSAANSE dagblad „China News" schrijft: „De communistisch-Chi- nese regering heeft zich verplicht gezien meer dan dertig Chinese kerngeleerden, die in de Sovjet-Unie werkzaam waren om hun kennis te vergroten, terug te roepen, zulks als gevolg van de recente verslechtering der Sovjetrussisch-Chine- se betrekkingen". HE REGERING van Pakistan heeft In dia verzocht vier leden van het Indische "Oge commissariaat in Karatsji terug te roepen. Zij worden beschuldigd van ..spionage en ondermijnende activiteit". ONDER LEIDING van de Duitse S.P.D voorzitter, Erich Ollenhauer, zullen so cialistische leiders uit meer dan veertig Europese, Afrikaanse. Aziatische en Ame rikaanse landen vandaag beginnen aan bet tweejaarlijks congres van de „socia listische internationale", dat tot vrijdag as. in Amsterdam gehouden zal wor den. Hoofdthema voor hun debatten zal zlJn „de ontwikkeling van de internatio nale situatie". PAUS PAULUS VI zal donderdag a.s. in de kerk van de H. Ignatius in Rome de H- Mis opdragen voor de leden der Ma- nacongregaties. De Mariacongregaties congresseren momenteel in Rome ter ge legenheid van haar oprichting 400 jaar geleden. PRINSES MARGRIET is gisteren ver dokken naar Porto Ercole. het vakantie verblijf van het koninklijk gezin in Ita- ue. Zij zal daar haar grootmoeder, prin- ^A-gard, enige dagen gezelschap de Daily Telegraph hebben verklikkers uit de Britse onderwereld de politie gemeld, dat er plannen beraamd worden om in de nabije toekomst weer een posttrein te beroven. HE H. VADER heeft mgr. John Heenan oenoemd tot aartsbisschop van Westmin ster. Tot nu toe was hij aartsbisschop van Liverpool. Iets onbestendiger Weersverwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisteren avond 23.15 uur: Veranderlijke bewolking met plaatse lijk enkele buien. Matige tot vrij krachtige wind. Weinig verandering tn temperatuur. Vandaag: zon onder 19.11 uur. Maan OP 22.17 uur. Morgen: zon op 6.04 uur. Maan on der 14.25 uur. De directies van het Eindhovens Dag blad en van de Nieuwe Eindhovense Krant hebben besloten in de toekomst nauw te gaan samenwerken. Deze samen werking zal, naar zij zaterdag hun le zers mededeelden, zich geleidelijk vol trekken. De directies hebben de stellige overtuiging, zo zeggen zij in de medede ling, dat dit samengaan aan de gehele gemeenschap van Eindhoven en Oost- Brabant ten goede zal komen. Tito, vriend van de Sovjet-Unie en van de Verenigde Staten Als gevolg van een drie dagen geleden in koffiestreken in de Bra ziliaanse staat Parana' begonnen brand, zijn al ruim 250 mensen om het leven gekomen, zijn er 250.000 dakloos geworden, en is voor niet te schatten bedragen schade aan plantages aangericht. Tot nu toe zijn 73 lijken geborgen. Artsen en verpleegsters werken in haas tig opgezette veldhospitalen aan het ver zorgen van gewonden. De betrokken streken worden vandaag bezocht door de president van Brazilië, Joao Goulart. ^anuif Sao Paulo, Guana- bara en Rio Grande do Sul wordt brand- blusmateriaal overgebracht naar de stad Comboinhas, een koffiemarkt, die door het vuur met vernietiging wordt be dreigd. Vliegtuigen zijn vanuit de hoofd stad van Parana', Curitiba, naar Com boinhas gestuurd om te helpen bij de evacuatie van de bevolking. President Goulart heeft aan de ge- Volgens betrouwbare in de Joegoslavische hoofdstad Bel grado, is president Tito voorne mens in oktober president Kenne dy te ontmoeten en hem zijn goe de diensten als bemiddelaar tus sen Oost en West aan te bieden. Volgens genoemde kringen voelt Tito zich de aangewezen man om. als vriend van de Sovjef-Unie zowel als de Ver enigde Staten, bemiddelend tussen bei den op te treden. De berichten uit Belgrado haken in op berichten uit Washington, volgens welke een ontmoeting tussen Kennedy en Ti^o zeker is, wanneer laatstgenoemde tussen vijftien en twintig oktober naar New York komt ter bijwoning van de zitting van de algemene vergadering dei- Verenigde Naties, na een reis naar Mexico. Chili, Brazilië en Bolivia. Door het recente bezoek van premier Kroesfjev aan Joegoslavië aldus de be- kringen trouwbare kringen in Belgrado, zijn de moeilijkheden tussen de Sovjet-Unie en Joegoslavië uit de weg geruimd. Het bezoek heeft Joegoslavië geen centimeter gekost van zijn politiek van neutrali teit naar Oost en West. zodat president Tito de banden met béide blokken so- liede en onafhankelijk genoeg vindt om een bemiddelende rol te gaan spelen bij de bevordering van het wederzijds be grip tussen Sovjetunie en bondgenoten enerzijds, en de Verenigde Staten en bondgenoten anderzijds. Infussen heeft Tito een uitnodiging aanvaard om zijn eerste naoorlogse be zoek aan Polen te brengen. Diplomatieke waarnemers zagen ook in dit besluit van Tito een aanwijzing van de verbeterde verhoudingen tussen Joegoslavië en communistisch Europa, voorbereid door Kroestjev tijdens zijn be zoek aan Belgrado. Voor het bezoek van Tifo aan Gomoelka is nog geen datum vastgesteld. Dikke rookwolken stijgen op uit de brandende bossen op de heuvels troffen streken al een noodbedrag van 1 miljoen dollar toegezegd. Andere Bra ziliaanse staten sturen voedsel en medi camenten naar Parana, na een oproep van de gouverneur van de staat New Braga. De Amerikaanse ambassade in Rio de Janeiro heeft een ploeg Amerikaan- brandweerdeskundigen naar de plaats van de ramp gevlogen, samen met een medisch team, dat zal zorgen voor gewonden en besmetting zal tegengaan. In Iguarapuava is reeds tyfus ge constateerd. Hier is een persoon ge storven, terwijl 19 anderen zwaar ziek zijn. Het Natuurnoodfonds Nederland, een afdeling van de World Life Fund, heeft in Baarn de Operatie Havik" aangekondigd. Omdat de havik uitsterft, zullen dit najaar en volgend voorjaar 20-40 van deze vogels in Nederlandse bossen worden uitgezet. In haar woning te Salem, In de staat Massachusetts, is gisteren een vrouw van middelbare leeftijd met een nylonkous ge worgd. Het slachtoffer is de 51-jarige mevrouw Evelyn Corbin. Het was de negende onopgeloste worg- moord in Boston en omgeving sedert juni 1962. De achtste was acht maanden geleden gepleegd. Toen werd een vrouw met een nylonkous geworgd gevonden in haar woning te Boston. Zaterdag jl. heeft een vrouw te Malden, ook in Massachu setts, aan de politie gemeld, dat een on bekende man getracht had haar in haar slaapkamer te worgen. Het vorig jaar heeft de natuur lijke aanwas niet in dezelfde mate als voorheen tot de bevolkingsgroei bijgedragen. Integendeel; het ge boorteoverschot was veel kleiner dan in 1961: 152.000 tegen 159.000. Dit was een gevolg van een daling van het geboortecijfer (van 21,2 tot 20,8 pro mille) en van een stijging van het sterftecijfer (van 7,7 tot 7,9 pro mille). President Ngo Dinh Diem van Zuid-Vietnam en zijn broer en voornaamste adviseur Ngo Dinh Nhoe werken aan belangrijke re organisatie van de regering, zo is gisteren in welingelichte kringen in Saigon vernomen. De waarnemende stafchef, generaal- majoor Tran Von Don, zou onder minister van defensie worden, onder pre sident Ngo Dinh Diem die zelf aan het hoofd van de landsverdediging staaf. Deze wijziging zou enerzijds ten doel hebben, een genoegen fe doen aan de V.S. die reeds langs op een reorgani satie in Saigon aandringen, anderzijds zouden de president en zijn broer het bewind willen versterken door de strijd krachten meer invloed te geven. In Saigon hadden de politie en mili tairen zondag strenge voorzorgmaat- Van onze correspondent) Een tochtje met een gewone" auto op het water is voor de meeste mensen geen alledaagse bezigheid. Wel voor de heer F. Spaas uit Ter- neuzen, die de Duitse (met Engelse motor) Amphicar vertegenwoor digt. De Amphicar ziet er uit als een gewone auto; een beetje hoog op de poten, maar overigens zonder opvallend ver schil. Op de weg haalt hij 110 km. te water maximaal 15 km per uur met een kruissnelheid van ongeveer 10 km. Zo dra hij in het water komt worden twee on breekbare plasticschroe- ven met een doorsnee van 29 cm in werking gesteld. Speciale voor zieningen zijn getroffen om géén water binnen te krijgen, ook wanneer de kap is opgeslagen. Een elektrisch gedreven pomp kan eventueel bin nenkomend water naar buiten pompen. Voor het in- en uitrijden (varen) van het water is een glooiende helling nodig. Momenteel worden er wekelijks onge veer 200 auto's in Duitsland verkocht of naar Amerika geëxporteerd. Ook de Nederlandse Rijkswaterstaat schijnt er belanngnstelling voor te heb- De Amphicar kiest het ruime sop.... ben. Voor waterrijke gebieden kan het een uitkomst betekenen en wie zal zeg gen, dat op den duur het gemotoriseerd verkeer op de weg niet ontlast zal wor den door autoverkeer op het water. In verschillende plaatsen heeft de heer Spaas demonstraties met iijn auto gegeven. regelen genomen naar aanleiding van studenfenstakingen op zaterdag. Van de verscheidene honderden jongeren die toen werden aangehouden werden velen na korte tijd op vrije voeten gesteld. Het aantal demonstranten werd geschat op 800, van wie 600 meisjes. Hun leef tijden lagen tussen de 13 en 18 jaar. Het was de eerste maal, voor zover bekend, dat de doorgaans meegaande middelbare scholieren tegen de regering demonstreerden. Zij eisten niet alleen een einde aan de Amerikaanse steun aan president Diem maar ook de vrijlating van de 67 studenten die na recente betogingen wa ren gearresteerd. Dertien Afrikaanse en Aziatische landen hebben intussen officieel voor gesfeld. dat de algemene vergadering van de V.N. ,,de aantasting van de rechten van de mens door de Zuidviet- namese regering" zal behandelen. Het voorstel werd te New York inge diend door de afgevaardigde van Ceylon. Zuid-Vietnam is geen lid van de vol kerenorganisatie. De algemene vergade ring moet beslissen of het land zelf ook deel kan nemen aan de debatten. De 59-jarige Franse generaal Paul Vanuxem. die in Parijs heeft terechtge staan op beschuldiging van samenzwe ring tegen de staat, is zaterdag vrijge sproken. De openbare aanklager had gesteld, dat Vanuxem. die plaatsvervangend be velhebber van de Franse strijdkrachten in West-Duitsland is geweest, niemand anders is dan een zekere „Verdun", de leider van de O.A.S. (de organisatie van het geheime leger) in Frankrijk zelf. Vanuxem heeft dit steeds ontkend. Zijn beide medebeklaagden, kolonel Herve de Barbier de Blignières en Maurice Gin- gembre. trokken de verklaring in die zij eerder tegenover de politie hadden afge legd. In deze verklaringen werd gezegd, dat Vanuxem „Verdun" was. De openbare aanklager had vrijdag „minstens" tien jaar gevangenisstraf geëist voor Vanuxem. Maar, zo zei hij, het hof moet hem vrijspreken als het niet van zijn schuld overtuigd is. Kenne lijk heeft het hof die overtuiging niet gehad. Gingembre kreeg tien jaar ge vangenisstraf en kolonel De Blignières zes jaar. Sinds 1949 had het sterftecijfer niet meer zo hoog gelegen. De natuurlijke aanwas bedroeg al met al niet meer dan 12,9 pro mille. Lagere promillages voor het geboorte-overschot zijn slechts in de crisisjaren tussen 193Ö en 1940 en tijdens de oorlogsjaren waargenomen. Deze gegevens zijn ontleend aan het jaarverslag over 1962 van de Rijks dienst voor het Nationale Plan. De in druk bestaat, zo zegt het verslag, dat de veroudering van de bevolking op het verloop van de natuurlijke aanwas is gaan inwerken. Het is overigens niet uitgesloten, dat bepaalde uitwassen van welvaartsstijging, urbanisatie en indu strialisatie. b.v. luchtverontreiniging en geluidshinder, een zekere invloed op dit cijfer hebben gehad. Overigens beleefde ons land in 1962 opnieuw een jaar van snelle bevolkings groei. Het inwonertal nam nog meer toe dan in 1961, n.l. met 169.000 tegen 165.000 in 1961. Dit cijfer werd o.m. bereikt door de terugkeer van zo'n 9.000 Nederlanders uit Nieuw-Guinea. Indien alleen met de natuurlijke aan was rekening wordt gehouden, zal Nederland, volgens een prognose van het C.B.S., in 1980 een bevolking hebben van 14,65 miljoen personen. De politie in Lieshout heeft gisteren morgen half zeven de 32-jarige metse laar L. D. uit Nuenen aangehouden, die na zaterdagavond een dodelijk ongeluk te hebben veroorzaakt, met zijn auto naar huis was gereden, zonder zich om het slachtoffer te bekommeren. Het slachtoffer was de 18-jarige A. van den Heuvel uit Gerwen (gemeente Nuenen). Van den Heuvel fietste, zo is uit de reconstructie gebleken, om ongeveer tien minuten voor middernacht op de Provinciale Weg van Lieshout naar Nue nen, toen hij door een achteropkomende auto werd gegrepen. Tien minuten later werd hij door passanten dood aangetrof fen. De rijkspolitie van Lieshout heeft, in samenwerking met collega's uit Nuenen en van de verkeersgroep uit Eindhoven, de dader opgespoord. De auto bleek een vernielde voorruit en een gedeukt dak te hebben gekregen. De automobilist was zaterdagavond uit geweest en had het een en ander gedron ken. Hij was tegen middernacht huis waarts gekeerd met zijn plaatsgenoot en vriend F. H. van G. Een 35-jarige vrouw in Maracaibo, In Venezuela, heeft zaterdag het leven ge schonken aan een vijfling. Volgens de laatste berichten is de toe stand van de pasgeborenen, allen jon gens, bevredigend. In Jackson (Mississippi) is zaterdag een meisjes-vierling geboren. (Advertentie)

de Stem | 1963 | | pagina 1