u MmB IjilB KIM uirBs Chinees-Russische breuk definitief? Lord Denning, man achter de zaak Profumo 10 12 16 Schoenindustrie staat stevig in de schoenen Nederlandse tieners op Witte Huis Kort geding van Staat tegen Zuidmolukkers Zes fotografen spannen een kort geding aan V.S. gaan nog meer in buitenland investeren 11 GERUCHTEN IN (ZWIJGEND) MOSKOU Oorzaak ramp met Caravelle bekend Politie ontdekt internationale smokkelbende f rankrijk gaat satellietje) lanceren TEGEN BEDRIJFSSCHAP Fabrikanten bekenden brandstichting Spitsvondig rechtsgeleerde met uitgesproken meningen Richtprijs van melk omhoog? \a Ml Pil 1,0 ES ZOOS S.ï. Damrak vast 3 17 Keeler vrij op borgtocht Duurschoeisel voor lage prijs „GEDAAN WAT WE KONDEN" K.N.B.T.B. verlangt beter regeringsbeleid EFFECTEN - COUPONS BEURS VAN AMSTERDAM Het pokkengeval te Boedapest DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1963 (Advertentie) gebruiks goederen dinsdag I september woensdag september I donderdag september I «_**;erüag maandag september I dinsdag j september -•-i De breuk tussen Rusland en China lijkt na de jongste en on gekend felle aanvallen van Peking op Moskou (waarover wfj gisteren reeds berichtten) te groeien nuar een definitieve en tot wellicht be langrijke consequenties leidende controverse. Dat is de teneur van verreweg dc meeste westelenke commentaren op de b-schuldiging die 't rood-Chinese Volks dagblad heeft verspreid. Een van de ern stigste verwijten die Peking tot de Russen richt geldt de ondermijnende activiteiten die via de Sovjetconsulaten zou zijn be dreven in de provincie Sinkiang. Het zou erop neerkomen dat de Russen grote groepen Chinezen uit de provincie tegen hun wil over de grens gevoerd hebben. De waarheid zou kunnen zijn, dat ze vrijwillig over de grens gegaan zijn om zich bij de Russische kazaks te voegen. In Sinkiang wonen namelijk eveneens vele (Chinese) kazaks. Het zou de Russen beslist niet moeilijk gevallen zijn hun invloed aan te wenden want in dit gebied is altijd sprake ge weest van sterke Russische invloeden. De geruchten van de afgelopen maan den inzake onlusten in Chinese steden, moeten voor een groot deel verband hou den met de Russische activiteiten. Als een nog heviger klap in het gezicht van Kroestjev wordt opgevat de Chinese bewering dat het neerslaan van de Hon gaarse opstand slechts tot stand was ge komen dankzij een forse hint vanuit Pe king. Moskou was besluiteloos en bang zo kan men de beschuldigingen .vertalen' en als China niet gewezen had op wat er te doen stond, dan zou het kapitalisme in Hongarije de overwinning hebben be haald. In Polen hebben de Russen overigens de tegenovergestelde fout gemaakt aldus de Chinezen, want daar hebben zij ge tracht door geweld de Poolse kameraden te onderwerpen. De Chinese beschuldigingen beslaan vier hele pagina's in de Chinese kranten. Radio Peking, die ze voorlas, deed er drie uur over. Diplomaten van de westerse landen in Peking menen, dat de toon weinig ruimte meer laat voor verzoening tussen de beide communistische reuzen. Zeker onder de huidige regimes lijkt dat onmogelijk. Gisteravond circuleerden in Moskou geruchten dat de tienduizenden Chinezen waarover in de beschuldigingen van Pe king gesproken wordt, naar Rusland zijn .gevlucht' om te ontkomen aan de ver volging waaraan het Chinese bewind hen blootstelde. De meeste kazaks zijn mos lems. Het zouden er. volgens de geruch ten van gisteren, wel vijftigduizend ge weest zijn. Van officiële Russische zijde onthoudt men zich overigens tot dusver angstvallig van commentaar. Christine Keeler, die onder beschuldi ging van meineed en samenzwering was gearresteerd, is gisteren tegen een borg tocht van 30.000 gulden voor een week in vrijheid gesteld. Ook Paula Hamilton- Marshall, hun huishoudster en de Jamaicaan Rudolph Fenton zijn vrijge laten tegen een borgtocht. Christine Keler kan nu. omdat haar paspoort is afgenomen, niet naar Dene marken om de proloog te spreken in de film die men daar over haar leven maakt. 'i: (Van onze verslaggever) Het is de Nederlandse sclioenfabrikan- cn, die vrijdagmorgen in Carlton te •Amsterdam via het Modecentrum voor de •Schoen- en Lederbranche de najaars- niode voor schoeisel presenteerden, al hng duidelijk, dat de E.E.G. dwingt tot specialisatie, die leidt tot fabrieken met grote en zeer grote produkties. De ge volgen daarvan worden ook in Neder land steeds meer merkbaar. Een aantal bedrijven, dat tot pre- fabricage is overgegaan, is er zelfs in geslaagd in de populaire klasse attrac tieve damesschoenen te brengen tegen een publieksprijs, die rond de twintig gulden ligt. Eenzelfde gelijkwaardig artikel, dat kwalitatief uitstekend is. vindt men in deze prijsklasse in geheel Europa niet en is dus als zodanig zeer concurrerend. Toch zijn en blijven het de kleinere schoenfabrikanten, die zeer luxueuze schoenen maken, die de lijnen voor het werkelijke modebeeld aangeven. In de laatste tien jaar is de schoenenmode in Nederland sterk beïnvloed dóór Italië, de bakermat van de spitse leest. Het zal ongeveer een jaar of twee geleden zijn dat in Italië als reactie op de spitse leest de ronde leest met de dikke en niet noge hak werd gelanceerd. Frankrijk beeft die nieuwe lijn overgenomen. Het 's echter merkwaardig, dat. al worden je ronde leesten met hakken tot circa ••5 cm in Nederland aanvaard, de t'Onde leesten met hakken van 5 tot 7 orn geen genade hebben kunnen vinden bh de Nederlandse vrouw. De avant-garde van de Nederlandse schoenindustrie brengt niettemin in het jcomende seizoen de ronde leest zij 1 lu11 ie*s gematigde vorm op alle bakhoogten. In het algemeen zijn de feesten ronder naarmate de hak lager js. Voor de zeer hoge hakken is de spitse toest echter veelal gehandhaafd. Overi gens is het percentage zeer hoge hakken cm) aan het dalen. Kenmerkend voor de schoenenmode van het komende najaar is het type met jet hoge voorblad, waarvoor speciale -eesten werden ontworpen, zodat het boogopgesneden voorblad, waarbij al of biet elastiek wordt toegepast, de voet goed omsluit. Zwart zal in het komende najaar de belangrijkste kleur voor schoeisel zijn ?aarnaast komen de Euro-mode-kleuren tm°ri topaas <middelbruin), indigo .marine blauw), foresta (denne-groen) en uaiia (warm rood). Suède, hunting en Laarzen van hoog tot laag, echt iets voor komende gure dagen. dergelijke ledersoorten winnen zoetjes aan weer terrein. Natuurlijk werden gisteren ook laar zen in velerlei variaties getoond. Naast laarzen tot even boven de enkel en hal verwege de kuit, met en zonder hakjes, zijn de hoge nauwsluitende en ook „slob berende" laarzen tot aan de knie zeer gewild. Ze worden uitgevoerd zowel in leer als in suède. De laars begint steeds meer een modeartikel te worden en de interesse voor dit type schoeisel neemt kennelijk toe. Drie Nederlandse tieners, de 17- jarige Arthur van Schaik, de 17- jarige Marianne Boissevain en de 14-jarige Ieme v.d. Poel zijn in Washington D.C. op het Witte Huis ontvangen. Arthur en Marianne waren de officiële winnaars van door Knickerbocker International georganiseerde opstelwedstrijd met betrekking tot de actie ..Open het dorp", waarvan de hoofdprijs een trip naar Amerika was. Ieme was eigenlijk twee dagen te jong om in aanmerking te komen, maar de organisator streek de hand over het hart. In de V.S. waren de kin deren de gast van de heer A. Ba- link, president van de Knicker bocker International, die met hen langs de oostkust van de V.S. reisde. V.l.n.r. op het Witte Huis, Fenna Vogels, dochter van de heer Rein Vogels van de KLM, die als chaperone optrad in Amerika: de heer A. Balink, Malcolm Kilduff, perssecretaris van het Witte Huis, Ieme, Arthur, Marianne en Linda Joan Balink. Schade bij de start aan het landings gestel opgelopen is waarschijnlijk toch de oorzaak geweest van de ramp met de Caravelle van de „Swissair" die woensdag met 80 mensen bij Duerre- naesch verongelukte. Deskundigen die een onderzoek instel len naar de oorzaak van de ramp hebben op de stai'tbaan van Zurich delen van een velg gevonden, die afkomstig zijn van een der wielen van het toestel. Ook zijn delen gevonden van het mechanisme waarmee de wielen worden ingetrokken en neergelaten, evenals delen van een band en oliesporen. In een verklaring van de luchtvaart maatschappij wordt gezegd dat de com missie tot de conclusie is gekomen, dat de schade aan het landingsgestel de eer ste was van een reeks voorvallen, die uiteindelijk hebben geleid tot het ver ongelukken van het toestel. Uit het onderzoek was ook gebleken, dat de gezagvoerder voor de start uit veiligheidsoverwegingen de startbaan was afgereden, daar hij door de toren was gewaarschuwd, dat het zicht maar 180 meter was. Het minimumzicht voor de start is 200 meter. Na dertien minuten was hij echter gestart. Dit leidt tot de conclusie, dat het zicht toen volgens de gezagvoerder aan de minimumeisen vol deed. Een deel van het tentoonstellingster rein in Brno, in Tsjechoslowakije is gis teren door brand verwoest. Dit heeft ra dio-Praag omgeroepen. Over twee da gen zou in Brno een internationale han delsbeurs beginnen. De Staat der Nederlanden heeft een kort geding aangespannen tegen twaalf Zuidmolukkers op West-Irian. Dit kort geding dient maandagochtend 30 septem ber voor de president van de arondisse- mentsreclitbank in Den Haag. Het gaat hier om de twaalf Zuid molukkers en hun gezinnen voor wie de Haagse advocaat mr. A. G. Maris maan dag jongstleden de staat der Neder landen had gesommeerd een dwangsom van 600.000 gulden, (namelijk 50.000 gul den voor elk der twaalf Zuidmolukkers en hun gezinnen) te betalen. De president van de arondissements- rechtbank in Den Haag beval de staat op 29 april j.l. alle pogingen in het werk te stellen de toen vijftien Zuidmolukse se eisers en hun gezinnen op kosten van gedaagde uiterlijk op 1 mei 1963 naar Nederland over te brengen. Zoals be kend, was 1 mei de dag waaróp de Ver enigde Naties het bestuur over westelijk Nieuw-Guinea overdroegen aan Indone sië. De gedaagde zou aan elk van de eisers een dwangsom van vijftigduizend gulden moeten betalen bij het niet nakomen van het bevel van de president. Deze over woog dat de eisers na de bestuursover- dracht in acuut lijfsgevaar konden komen te verkeren. Drie Zuidmolukkers en hun gezinnen waren reeds voor de uitspraak op 29 april aan boord van een schip. In het kort geding gaat de Staat be strijden dat de geëiste dwangsom ver schuldigd is. Daarbij wordt ervan uit gegaan dat de Staat het bevel van de president van de rechtbank in de uit spraak in kort geding van 29 april wel heeft uitgevoerd en alle pogingen in het werk heeft gesteld de eisers op kosten van gedaagde uiterlijk op 1 mei naar Nederland over te brengen. De Westduitse politie heeft een Duitser en twee buitenlanders gearresteerd""dic volgens haar deel uitmaken van een in ternationale smokkelbende. Bij een inval in een garage in Pforzheim ontdekte de politie diamanten en robijnen met een totale waarde van ongeveer driehonderd duizend mark. De edelstenen waren in auto's verbor gen. Men ontdekte er voorts ruim acht honderd kilo zilverchloride, een kostbaar zilvererts, een partij gouden horloges en 175.000 mark in bankpapier. De officier van jusitie, die geen bij zonderheden omtrent de twee gearres teerde buitenlanders bekend wilde maken, zei dat zij later tegen borgsom waren vrijgelaten. Volgens hem is de internationale politieorganisatie in Parijs de mening toegedaan dat een groot aan tal personen in verscheidene West- europese landen bij het komplot zijn betrokken. Frankrijk bereidt zich erop voor in 1964 te gaan deelnemen aan het ruimte onderzoek, door lancering van een „vest zaksatelliet" met de naam „Satmos", waaraan op het ogenblik door het Franse leger wordt gebouwd. Het satellietje zal in de ruimte worden gebracht door de viertrapsraket „Bere nice", eveneens een produkt van de dienst voor de ruimtevaart van het Franse leger. Men schat dat het project Frankrijk „minstens tien miljoen dollar" zal kosten. Frankrijk werkt ook nog aan een krach tiger raket, de „Diamant", bestemd voor de defensie maar ook te gebruiken voor het lanceren van satellieten. DE 50-JARIGE Britse atoomgeleerde Bruno Pontecorvo die 13 jaar geleden naar de Sovjet-Unie uitweek is daar nu onderscheiden met de „Orde van Lenin". (Van onze Haagse redactie) De president van de Haagse rechtbank, jhr. mr. Witsen Elias, zal uiterlijk vrij dag 13 september uitspraak doen in het kort geding, dat door zes Amsterdamse fotografen aanhangig is gemaakt tegen het bedrijfschap voor het fotografisch bedrijf. Voor het bedrijfsschap trad op mr. N. W. A. Brink, die op formele gronden de president vroeg zich onbevoegd te verklaren in dit kort geding uitspraak te doen. In de dagvaarding vragen de zes foto grafen onder meer, dat er een referen dum zal worden gehouden onder de vak genoten over de vraag of zij het al of niet eens zijn met het bestaan van een bedrijfsschap. Mr. Brink noemde het hou den van een dergelijk referendum zin loos omdat de uitkomst daarvan toch niet kan beslissen over de opheffing van het schap. In de wet op de PBO wordt een uitvoerige procedure voorge schreven voor de oprichting en opheffing van een schap. Daarbij zijn de represen tatieve organisaties aangewezen om de SER van advies te dienen. De fotografen moeten dus via hun vrije organisaties trachten hun bezwaren tegen het schap op de juiste plaats te brengen, meende hij. Wanneer zou blijken dat de meer derheden in de vrije organisaties de be zwaren van de zes delen, dan kunnen deze organisaties een verzoek om ophef fing van het schap aan de SER doen. Een oordeel te vellen over de activiteiten en het belang van het schap, daarvoor is het nog te vroeg, aldus mr. Brink. Het bestaat nog slechts drie jaar en dat Twee fabrikanten van meubelen uit de plaats Beneden-Leeuwen bij Nijmegen, de gebr. O., hebben bekend dat zij in de nacht van 28 februari hun fabriek op zettelijk in brand hebben gestoken. Het gebouw, dat naar schatting 170.000,— waard was, brandde tot de grond af, en ook een daarnaast gelegen rijwielhandel ging in vlammen op. De mannen hebben verklaard dat zij tot deze daad waren gekomen door financiële moeilijkheden. Het bedrijf verkeerde in een slappe periode en de omzetten liepen geleidelijk terug. Het onderzoek was in handen van de rijkspolitie in Beneden-Leeuwen en de districtsrecherche. De beide fabrikanten legden hun bekentenis af na hun arrestatie. De landbouwbedrijven verkeren door een samengaan van allerlei factoren waarop de boeren geen invloed konden uitoefenen, in een noodsituatie. Aldus een conclusie van de K.N.B.T.B.-vergadering, die in Arnhem werd gehouden. Een be langrijk deel in de groei naar deze situ atie meent de K.N.B.T.B. te mogen toe wijzen aan de landbouwpolitiek van de regering. Het prijsbeleid zal daarom moeten worden herzien. Voorts moet er metterdaad hulp worden geboden, hoe wel de kath. landbouworganisatie daar nog geen concrete voorstelling van heeft. Er moet nog met de andere twee lande lijke organisaties worden overlegd. De Amerikaanse industriële maatschap pijen zijn tlians voornemens dit jaar 3,6 miljard dollar te investeren in fabrie ken, installaties en terreinen buiten het grond gebied van de Verenigde Staten, hetgeen in vergelijking met vorig jaar een toeneming met 8 procent betekent. Dit blijkt uit de enquête inzake de buitenlandse investeringen van Ameri kaanse maatschappijen, die jaarlijks door de McGraw-Hill Publishing Com pany wordt gehouden. Hij zit aan een bureau dat overla den is met uitpuilende dossiers waar op „uiterst geheim" gedrukt is. Bij wijze van spreken zou-men er de man mee kunnen aanduiden. Die man is lord Denning, 64 jaar geleden geboren als Alfred Thompson Denning, in 1957 voor het leven ge creëerd baron Denning van Whit church. Zijn dossiers bevatten tiendui zenden woorden van zeer explosief karakter. Drie maanden lang heeft Lord Denning zich beziggehouden met de staatsveilig- heidsaspecten van de zaak-Profumo, het schandaal dat Engeland op zijn grond, vesten deed schudden. De dossiers verbergen indringende, uit puttende vraaggesprekken met 160 getui gen die de hoogste en laagste sport van de Britse maatschappelijke ladder ver tegenwoordigen. Er zitten drie interviews tussen met premier MacMillan, en met leden van zijn regering. Ze bevatten al het materiaal over en van Christine Kce Ier, Stephen Ward, Marilyn ,,Mandy" Rice-Davies. Aloysius „Luckv" Gordon ei alle anderen die in de zaak-Profumo een aandeel hebben. Er zijn dingen in de dossiers van Lord Denning die gemeengoed zijn geworden maar het hele verhaal zal wel nooit pu- oliek gemaakt worden. Het ware ovei lord Denning vermoedelijk evenmin. Lord Denning is een paradox. Hij is 'n in het openbaar optredende figuur die een naamloze in de massa blijft. Hij ge niet Taam als lector en als causeur, maai geeft toch zijn persoonlijkheid niet prijs. Hij is een man van wereldvermaardheid, en toch maar een open boek voor zeer weinigen. En dan is hij dat zeldzaamste van alle schepsels: een vooraanstaande rechtgeleerde die bevattelijke taal bezigt. Geheimhouding, heeft hij eens gezegd, ,is het kenmerk van de samenzwering.' Lord Denning schept behagen in het maken van begrijpelijke epigrammen, zo als deze; het is beter de mond te houder en een dwaas te lijken, dan hem te ope nen het het te bewijzen", De verslagge ver is de waakhond van de justitie', ,er te passen aan de tijd waarin geleefd wordt. Deze liberale orthodoxie heeft lord Denning gemaakt tot een van 's wereld: meest gerespecteerde juridische deskun digen. Hij heeft lezingen gehouden in de Verenigde Staten, Canada en vele ande re landen. Vele dezer lezingen zijn ge bundeld in boeken met titels als „The changing law" en „The road to justice". Lord Denning is een gepassioneerd pleitbezorger voor de persvrijheid. Hij zijn advocaten die te veel om de wet heeft uitgesproken standpunten over za en te weinig om het recht geven.' Dit laatste epigram raakt aan het hart van lord Dennings juridische filosofie. Hij is een juridische liberaal, in de zin dat de meerderheid van de leden van het Amerikaanse hooggerechtshof .liberaal' zijn. Dat wil zeggen, hij is meestentijds een orthodoxe conservatief, maar geeft de voorkeur aan het scherpslijpen van de wet omwille van het recht, dan toepas sing van de wet omwille van de wet. ,Net zoals de geleerde zoekt naar de waarheid,' zegt Lord Denning, .zoekt de ken als echtscheiding moraal, stakings recht, pornografie. En hij zegt het. .De doodstraf is een farce, een zinloos anachronisme. Er is iets verkeerd als wij aan een beul vragen een daad te stellen die wij individueel niet zouden willen verrichten of zelfs gadeslaan, aldus lord Denning. Een vroegere lord-kanselier heeft van hem gezegd dat hij een van de bril- jantste en degelijkste wetskenners ter we reld is. Een krant voegde eraan toe: Hij heeft een frisse wind doen waaien jurist naar recht.' Volgens hem is het door de stoffige letter van de wet voor elk wetssysteem zaak de wet aan Lord Denning spreekt wat hij te zeg gen heeft uit met een rustige, snelle stem. Zijn vrienden noemen hem een warm, vriendelijk man, helemaal kaal bovenop het hoofd - iets dat hem een beetje hindert. Daarom wordt hij zelden gezien zonder hoed. In de rechtszaal is zijn hoofd bedekt door de gekrulde, ge poederde pruik die voor de Engelse rechter en jurist kenmerkend zijn. Alfred Lord Denning stamt uit een van die opzienbarende Engelse families waarvan alle leden het ver brengen. Een van zijn twee broers. Norma, koos de marine en werd admiraal (hij staat nu aan het hoofd van de inlichtingendiens' van dit legeronderdeel). De andere broer, Regiald, ging in het leger en werd ge neraal. (Hij is nu b.d. en in de adel stand verheven). LordDenning, die Oxford grote eei aandeed, werd op 44-jarige leeftijd de jongste magistraat van hei Britse hoog gerechtshof. Als rechter-president van 't hof van beroep, heeft hij slechts de lord chief justice boven zich. Zijn titel is „Master of the rolls" waardoor hij be waarder is van 900 jaar Brits archiel Lord Denning is deze maand gaan wo- ne in een oud huis in Whitchurch het dorp in Hampshire waar hij geborer werd. Gesteld als hij is op oude goed doordrfagen kleren ('t zijn zijn woorden) loopt hij thuis rond in zakkerige kos tuums van tweed en flanel. De eerste vrouw van lord Denning stierf in 1941. Vier jaar later trouwde hij met Joan Stuart een weduwe met drie kinderen. Ze deelt de trouw van haar man aan owrikbare traditionele deugden die zijn carrière richting ge geven hebben. Zonder godsdienst zo heeft lord Den ning eens gezegd, „bestaat er geen moraa En zonder moraal is er geen wet." Uit het onderzoek blijkt, dat de ver- roi'irnn/ift *.n _i a - is een te korte tijd voor een schap on op gang te komen. Als bijzonder punt bracht de pleiter van het bedrijfsschap nog naar voren, dat de twintig vrije organisaties zich gedistantiteerd hebben van de actie van de zes fotografen. Het is deze zes slechts om een rel te doen en zij geloven blijkens hun uitlatingen in de pers ook zelf niet dat zij dit kort geding zullen winnen, zei hij. Minister Biesheuvel van landbouw en visserij heeft meegedeeld, dat de rege ring overweegt ten dele tegemoet te komen aan de wens van het Landbouw schap, de richtprijs van de melk te ver hogen tot 28 cent. Hij legde deze ver klaring af tijdens een vergadering met het Landbouwschap, waarop de nijpende landbouwsituatie werd besproken. De minister zei voorts, dat er eerst nog overlegd moet worden, voordat het ontwikkelings- en saneringsfonds stimu leringspremies kan gaan uitgeven voor het moderniseren van landbouwbedrij ven. Ten slotte verzekerde hij, dat een verdere verhoging van graanprijzen tot aanpassing aan E.E.G.-prijzen niet zal worden geaccepteerd zonder een evenredige verlaging van de heffing op veredelingsprodukten. (Advertentie) De Bank voor Brabant Het Damrak heeft gistermiddag voor de laatste dag van deze beursweek een vaste tot zeer vaste stemming te zien gegeven voor de internationale waarden. De markt werd goed gestimuleerd door Wall Street, waar donderdag bij zeer ruime handel het Dow Jones-gemiddelde voor de industrie-aandelen op een histo- risch hoogterecord kwam van 737,98 of wel 3,07 punt hoger dan het vorige hoogterecord in oktober 1961. Dit nieuwe hoogterecord werd bereikt na voorpost gevechten eerder deze week. De tikker lag er, vanwege de omvangrijke drukte, vaak een kwartier achter bij het registre ren van de koersen. Verder werd Am sterdam geholpen door de vaste stem ming die de Westduitse beurzen gisteren te zien gaven. Van de Nederlandse hoofd fondsen was ditmaal Philips favoriet. Deze aandelen stelden zich op f 160.00, ruim drie gulden boven het slot van donderdag. Toch bleef de handel in deze hoek, wat omvang betreft, iets be neden de verwachtingen. Het publiek begint de smaak pas goed te pakken te krijgen. De vraag in alle hoofdfondsen kwam hoofdzakelijk van die zijde met daarnaast wat kooplust voor buitenlandse rekening. Niettegenstaande winstnemin- gen verbeterde Unilever op f 185.90 circa 60 cent. Mede als gevolg van ruilingen van Unilevers in aandelen Philips, als mede aanhoudende winstnemingen, daal de de prijs van Unilevers tot f 184.80. Hiermee kwam dit fönds een halve gul den beneden de slotprijs van donderdag. Kon. Olies ontmoetten goede lokale spe culatieve belangstelling waardoor dit werkende sector van "de'Amerikaanse dJ'beur's ^uWen h°ger- op 'W* industrie voornemens is 1,8 miljard dol lar in het buitenland uit te geven, een stijging met 6 procent vergeleken met Y?J}8 ]aar en ook de bedoeling heeft in 1964 nog meer te investeren. Hiermee zou het geïnvesteerde bedrag vergeleken met 1957 zijn verdubbeld De investeringsplannen van de verwer kende industrie voor 1965 liggen op het ogenblik 5 procent onder die van dit jaar. De olie-industrie verwacht dit jaar 1.8 miljard dollar in het buitenland te in vesteren, wat een stijgng met 10 procent in vergelijking met 1962 is, maar de voorgenomen kapitaaluitgaven voor 1964 zullen 5 procent minder zijn ten opzichte van dit jaar. De .olie-industrie heeft smds 1957 jjaarlijks meer dan 1 miljard dollar geïnvesteerd. In 1961 gaven de verwerkende bedrijven voor de eerste maal meer dan de olie-industrie uit en het ziet er thans naar uit, dat dit ver loop zich tot ten minste 1965 zal voort zetten. Een steeds groter wordend deel van het bedrag dat gereserveerd is voor bui tenlandse investeringen, is bestemd voor E.E.G.-landen. Het in de Europese gemeenschap geïnvesteerde bedrag is sinds 1957 elk jaar toegenomen en wel van 157 miljoen tot meer dan 500 mil joen dollar dit jaar. De E.E.G. eist thans het grootste deel van de totale kapitaaluitgaven van de Amerikaanse verwerkende bedrijven in het buitenland voor zich op. De olie industrie investeert thans 30 procent meer in de gemeenschappelijke markt dan drie jaar geleden. is van mening dat de koersstijging van aandelen Kon. Olie de laatste tijd sterk ten achter is gebleven ten opzichte van de overige hoofdfond sen. Amsterdam had de wind volkomen in de zeilen. AKU ontmoette grote be langstelling vooral van lokale zijde. Dit fonds bereikte na een opening op 495 niet alleen de vijf maal pari koers, doch kwam hier zelfs nog een punt bovenuit op 501. Tegen het slot zakte de koers wat in. De slotprijs van donderdag in AKU was 489. Hoogovens, welk fonds donderdag elf punten omhoog ging, voegde hieraan zes punten toe bij een notering op f620. Vooral het eerste beurshalfuur ging er in de hoofdfondsen veel om, niettegenstaande het naderende weekeinde. Later op de middag werd het wat kalmer. Vergeleken met de slotkoers van de vorige week boekte AKU deze beurs week een koerswinst van circa zeventien punten. Hoogovens verbeterden bijna twintig punten. Unilever ging ruim vijf Philips bijna zeven en Kon. Olie ander halve gulden omhoog. Een gunstige beurs week dus met goede perspectieven, aldus de beurs. Van de zijde van de geneeskundige hoofdinspectie van de Volksgezondheid wordt in verband met het optreden van pokken in Boedapest nog nader meege deeld, dat de patiënt in Hotel Royal aldaar (een lid van het personeel) op 20 augustus jl. ziek is geworden. De bron van besmetting is niet bekend. De pati ent was niet in het buitenland geweest. Met het oog op het incubatietijdperk voor pokken achten de medische auto riteiten in ons land het thans raadzaam dat alle Nederlanders, die tussen 6 au gustus en 1 september in Boedapest heb ben vertoefd, zich zo spoedig mogelijk in verbinding stellen met de naastbijzijn- de GGD, de regionale inspectie van de Volksgezondheid of de geneeskundige hoofdinspectie in Den Haag (Parkweg 10, telef. 54 13 01). Ned. '59 41^ Ned. '61 414 Ned. '47 3y3 Ned. grootboek 1946 AKU Hoogovens Philips Unilever Kon. Olie HAL Scheepvaartunie Amst. Bank Ned. Handelmij. Lucas Bols Drie Hoefijzers Mach. Breda Zeeuwse confectie Bijenkorf Simons emb.f. en houth. Van Gelders papier Heineken Hero Conserven Holl. Beton Mij. Kon. Zout Nijver dal - Ten Ca te De Schelde Scholten* Foxhol Thomassen en Drijver Van Vlissingen Katoen Vredestein Zwanenberg Organon 5-9 6-9 loo a 1003g loo a 100 (4 931 a 93 A 92A 92A 4883,« 496>a 6141', 618 156.8 159.5 185.2 184.8 170.4 171.3 133 133 1421/4 138Va 386 3831 i 367 368 980 990 410 418Va 193 193 Va 806 810 138 Va 138 252'a 252 Va 467 Va 469 301 459 452 795 798 226 225 'a 265 264 745 745 835 825 268 268 (a 296 299 923 li 928 NABEURSKOERSEN (Telefonisch avondverkeer) A.K.U. 498 499 (gil; Kon. Olie 171.20 171.50 Philips 159.80 180.501 Unilever 184.50 185 (gU,

de Stem | 1963 | | pagina 15