andhaaft TleXa" bij defensie) gaat heen WAALSE BETOGING IN DE VOERSTREEK VERZANDDE Niet akkoord met reorganisatieplan Glanspunt van Zundert Briels vond in Nijmegen zijn Waterloo ^^tedei^aanO^T^Jnie aan yerf met voldoening S. DllIJVCrniaO (tOpmail Groot vertoon van Rijkswacht Burgess (Engels spion) overleden in Moskou Vlamingen waren maar half geïnteresseerd Georges Braque overleden (KEN N.V. Metaal één in strijd tegen koppelbazen NSC HOT irzande DACBLAD VOOR ZEELAND Enkele buien Moeder ontving telegram ..Schrik van Hengelo" in Osnabrück gepakt „VADER VAN HET KUBISME" MALEISIE Indonesische en Philippijnse waar nemers gearriveerd Zuid- Vietnam Kennedy voelt meer voor diplomatieke druk dan staatsgreep het OPENBAARI |jitstrevende man of vrouw vele nt kunt u goed spreken... verdient u veel, oogst u meer van niemand afhankelijk •leine speeches, alsmede jubileum »n, leiding geven, vergaderingen 'ilschappen goed converseren lagvaardig, ad-rem, doortastend, or bereikt u alles wat u wenst. ursus „Spreken in het Openbaar" nze eerste les eens bijwonen In lanbeurs", Reigerstraat 18, sept. a.s. Aanvang 8 uur. Toegang vrij. /raagt dan onze brochure aan. CTADirA" DORDRECHT ClUIMvr! tel.01850 - 7283 \CHINEHUIS ^ortemeestraat 17 - tel. 5878 Markt 48 - tel. 5546 aat 30 tel. 31745 iepstraat 23 - tel. 2294 èn: Molenstraat 16 teL 2223 iovensestraat 6 - tel. 340 e, Papegaaistraat 4 - tel. 7476 ck, B. F. v. Waesberghestraat 10 tel. 2215 aar, Nieuwendijk 29 - tel. 3729 ,3 8.750 radio 7.550 8.350 >00 5.950 5.950 100 dlo 5.500 lale 4.950 :ar, 4.350 3.950 962, 3.450 ara, f 2 950 1930 HET VERTROUWDE ADRES Karmann Ghia Cabri 1960, m. radio enz. 6.25C 4 Volkswagens 1500 1962 m. radio vanaf 5.250 5 Volkswagens 1957-'62 vanaf 2.250 - 4.250 2 Volkswagens, bestel, 1960 per stuk 2.950 Renault Caravelle 1963, nieuw 8 450 2 Renaults Florlde 1?60-'61 vanaf 5.950 3 Renaults R8 1962-'63 vanaf 4.850 4 Renaults Ondlne 1961-'62, vanaf 3.650 Renault 4L de Luxe, 1962 3.650 2 Saab's 1962-'63, radio vanaf 5.950 BMW 1962-'63 Sport-coupé radio enz. 4.950 BMW coupé 1963 als nieuw 4.950 BMW l.S 1962-'63 als nieuw 4.750 63 f 8 350 f 7.450 1961, :h dak, f 5.950 f 3 450 1500, 1962. t radio f 8 950 Goggo Isar stat. car. 1962 4.150 Goggo Isar 1960 f 2.750 DKW 1000 S 1962 4.950 JEREN GARANTIE INRUILEN p: RIJKSWEG BREDA—GIIZE-RIJEN Molenschot Rijksweg 235 Tel (01601) 224 afdeling: Schoolstraat 10 Molenschot - Tel (01601) 337 RIJKSWEG UTRECHT—DE BILT (030) 60409 afdeling: s Gravesandsestraat 25 - Utrecht zijn de lector 88.- Vraagt gratis de uitgebreid® Dimplex verwarmings brochure en de deaierlijst bij de Importeur Imp. NERIM n.v. VLAK 2 - DORDRECHT Tel. 0 1850 8682 - Tel. 38880 ALER 4 - Telefoon Breda 36982 Telefoon 01148-429 F gesproken? Die bepaal ik. ,.Op dat moment kwam ba Hawkins, dol van vreugde doo de ons omringende indianen drongen: Welkom! Welkom- Dat roep ik je toe, wan* l bent uit het dodenrijk teruggO' komen! Mens! Vriend! Jonge"* Greenhorn! Wat ben jij v°° een wezenv 103e JAARGANG No. 24374 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 1# - Tel. 22341 (5 Hjnen) - Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 2 SEPTEMBER 1963 Abonnementsprijs 8,05 per kwartaal, excl. 0,20 incasso: f 9,25 per post excl. 0,35 incasso; 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) /e I II' (Advertentie!I Een produkt van de Sikkens Groep Zaterdag werd in de Grote Kerk te Breda de Unie van Oranjesteden be vestigd met de handtekeningen van de burgemeesters uit de Baroniestad, de Belgische stad Diest, de Franse stad Orange en het Duitse Dillenburg. Voor de ondertekening der protocollen had den sprekers uit de vier steden een historische verantwoording" van de Unie afgelegd. De plechtige zitting werd door vele hoge autoriteiten uit de vier landen bijgewoond. De „Dag van de Unie" werd verder gevierd met ondermeer een internationaal folkloristisch festi val op de Grote Markt. Hieraan heb ben groepen en muziekkorpsen uit de vier steden deelgenomen. Op de foto het moment van de ondertekening der protocollen. Van links naar rechts maitre André Bruey, burgemeester van Orange G. Hanssen, burgemeester van de stad Diest dr. R. M. A. A. Geuljans, burgemeester van Breda en burge meester Gerhard Beermann van Dillen burg. (Van onze Haagse redactie) De werkgevers en de werknemers in de metaalindustrie zijn het zaterdag morgen in de Vakraad eens geworden over de maatregelen die het kwaad van de koppelbazen zullen moeten beteuge len. Aan de collectieve arbeidsovereenkomst is een artikel toegevoegd dat de werk gevers verbiedt in zijn onderneming werkzaamheden te laten verrichten door personen, die niet in zijn dienst zijn, tenzij het werk betreft, dat krachtens zyn aard in de onderneming niet door de eigen werknemers pleegt te worden ver richt. Ontheffing van deze bepaling kan worden verleend door de Vakraftd. Bij overtreding van de bepaling kan een werkgever in een kort geding voor de rechter worden gedaagd. Eiser in een dergelijk kort geding zijn de drie vak bonden, de stok achter de deur een dwangsom. Ontheffing van de bepaling zal door de Vakraad nooit worden verleend voor werkzaamheden, die uitsluitend op zater dag en/of zondag zullen worden verricht door werknemers, die tevens elders in loondienst zijn. Formeel is de regeling 1 september ingegaan. De wijziging van de c.a.o. zal zo spoedig mogelijk aan de Stichting van de Arbeid ter goedkeuring worden voorgelegd, waarna aan het college van njksbemiddelaars zal worden gevraagd de regeling verbindend te verklaren. Eerst wanneer deze verbindendverkla ring is uitgesproken kan ook tegen on georganiseerden worden opgetreden. In 't begeleidende schrijven aan het college zal bovendien worden aangedron gen op soortgelijke maatregelen in andere daarvoor in aanmerking komen de collectieve arbeidsovereenkomsten. DE GEZONDHEIDSTOESTAND van prof dr. Th. Heuss, eerste president van West-Duitsland, geeft reden tot be zorgdheid. Heuss is 79 jaar. Dinsdag j.l. werd hem de jinkervoet afgezet, die tengevolge van trombose moest worden geamputeerd. IN VATICAANSTAD is een nieuwe tele fooncentrale in gebruik genomen. De centrale beschikt over 1800 lijnen. Men weigert echter beleefd wanneer men de paus zelf zou willen opbellen. DE ALARM-LIJN Washington - Moskou is in werking getreden. Er zijn reeds test-boodschappen uitgezonden. DE COMMUNISTISCHE grenswachten in Berlijn zijn gisteren begonnen met net opruimen en versterken van de ver boden zone langs de muur. Weersverwachting, meegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond, opgemaakt zondag- avond 23.15 uur Enkele onweersbuien, maar ook opklaringen. Zwakke tot matige zuidoostelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. Vandaag zon onder 19.28 uur; maan onder 3.38 uur. Morgen zon op 5.53 uur; maan op 20.09 uur. (Van onze speciale verslaggever) Met een overdonderend vertoon van manschappen en materiaal heeft de Belgische rijkswacht zondag de Voerstreek begeleid op haar ru moerige entree binnen de provincie Limburg, waar zij ingevolge de taalwet-Gilson per 1 september is toegevoegd. Op meerdere punten van de taalgrens in België hebben op deze dag ingrijpende veranderingen plaats gevonden. Koomen en Moeskroen werden aan Henegouwen toegevoegd, vier gemeenten in het schone Jekerdal n.l. Bitsingen (Bassenge), Rukkelingen (Roclenge), Wonk en Eben-Eymael, alsmede de grensgemeenten Woutringen (Otrange), Korsworm (Sorswarem) en Ternaayen (Lanaye) verhuisden van de provincie Limburg naar de provincie Luik. Het was in de grootst* pais en vree, dat de Vlamingen deze vroeger Vlaamse grond aan het Franse taalgebied af stonden. Het was aan de Voerstreek voorbehouden, dat de opname van dit stuk van het Nederlandse taalgebied binnen de Nederlandse taalgrens onder het nodige misbaar zou geschieden. De Voerstreek zelf zou er op de eerste dag van haar Limburgse status rustig hebben bijgelegen en in Moelingen had men onbekommerd kermis gevierd. Het was echter de aan de Voerstreek bevolking volkomen vreemde links ex tremistische „mouvement populaire Wal- lon", die hier een opgewonden protest tegen de aanhechting bij Limburg kwam ondertekenen. Met 535 personenwagens en 31 auto bussen komnde van diep uit het Naar eerst in het weekeinde bekend werd, is vrijdag jl. de naar Rusland uit geweken diplomaat Guy Burgess, in Moskou overleden aan een hartziekte. Hij werd 52 jaar. Hij had zich in het zieken huis laten inschrijven als Jim Andreje- vitsj Elliott, een pseudoniem, dat hij vaak gebruikte. De 76-jarige moeder van de overgelo pen diplomaat hoorde het nieuws via een telegram, dat haar werd toegezon den door mevrouw Donald MacLean, de echtgenote van de diplomaat, die samen met Burgess achter het ijzeren gordijn vluchtte. Dat gebeurde in 1961. Burgess en MacLean zouden de Russen alles ver teld hebben over de geheimen van het westen, die zij te weten waren gekomen als hooggeplaatste diplomaten. Burgess studeerde aan de universiteit van Cambridge en kwam daarna bij de Een Dutser, die er een gewoonte van maakte vrouwen en meisjes van ach teren te besluipen en hun kleren met een bijtende vloeistof te bespuiten, en dit ook meermalen in Hengelo heeft gedaan, kon gisteren door het verenigd optreden van de Westduitse en Neder landse politie worden aangehouden. De arrestant is een 42-jarige man uit Wittlage in de omgeving van Osnabrück. Na zijn arrestatie heeft hij een vol ledige bekentenis afgelegd. De West duitse politie heeft zijn naam niet be kend gemaakt. De arrestant,dieal eens eerder wegens belediging is veroordeeld, zal voor zedenmisdrijf terecht moeten staan èn voor het beschadigen van andermans eigendom. Engelse contra-spionagedienst. Dat was in het begin van de tweede wereldoor log. In 1950 werd hij aangesteld als se cretaris van de Engelse ambassade ir Washington. Toen hem de grond te heet onder de voeten werd, maakte hij met MacLean plannen om te ontsnappen naar de Sovjet-Unie. Hier werden beiden met open armen ontvangen. De Engelse regering gaf slechts schoor voetend toe dat zij spionnen waren. Pas drie jaar na hun verdwijning kon men daar niet meer onderuit. Een jaar later verklaarde de Russische spion, Vladimir Petrov. die asiel had verzocht in Austra lië, dat beide diplomaten spionnen voor Rusland waren geweest. Beiden stonden in contact met de journalist Harold (Kim) Philby, die ook in Washington ge werkt heeft voor de Engelse regering. Ook hij vertoeft thans in Rusland en zou de man geweest zijn die MacLean en Burgess waarschuwde dat de Engelse inlichtingendienst hen kort op de hielen zat. Beiden hebben overigens altijd ont kend een communistische agent te zijn geweest. Zij gaven te kennen, dat zij overtuigde Marxisten waren en dat zij wilden werken omte komen tot „een betere verstandhouding tussen de Sovjet Unie en het westen". Walenland, hadden ze tevoren een tocht door de Voerstreek-gemeente gemaakt. Behalve in Moelinge, waar de burge meester iedere betoging verbood. Dank zij het leger van gendarmen en ondanks het opgewonden gekrijs der be togers en betoogsters verliep het alle maal nog al rustig. De inheemse man nen keken pijprokend langs de weg toe, de vrouwen zaten voor hun huizen of hingen nieuwsgierig maar zwijgend uit de ramen. Van tegenbetogers geen sprake. Zeven Antwerpse bussen met Vlaamse manifestanten die in de vroege morgen tot 's-Gravenvoeren waren kunnen doordringen, werden weer uit de Voer streek gewerkt. Een tiental al te opge wonden manifestanten in Moelingen werd tijdelijk opgeborgen. (Van onze Haagse redactie) De directeur-generaal van het ministerie van defensie, tevens plaatsvervangend secretaris-gene raal voor land- en luchtmacht, de oud-marine-officier S. D. Duyver man, heeft ontslag gevraagd uit zijn functie. De heer Duyverman is de stuwende man op het moei lijke departement van defensie. In de laatste jaren heeft hij een cen trale post bekleed bij het beheer van de financiën en de controle op het materieelsbeleid. Hij is tot zyn ontslagaanvraag geko men op grond van de reorganisatieplan nen van de nieuwe minister van De fensie, kapitein-ter-zee De Jong. De heer Duyverman ziet zijn werkterrein daar door aanzienlijk besnoeid. Minister De Jong zou hem als plaatsvervangend se cretaris-generaal voor de Landmacht wilen aanhouden, maar deze functie be schouwt de heer Duyverman als een on acceptabele degradatie. In afwachting van zijn ontslag heeft hij het hem toe komende gebruikelijke verlof opgenomen. De laatste jaren is het ministerie van Oorlog horizontaal georganiseerd ge weest, met dien verstande dan dat de ma rine steeds sterk gescheiden is gebleven van land- en luchtmacht. De Konink lijke Marine had een eigen staatssecreta ris, de huidige minister van Defensie. De land- en luchtmacht vielen tezamen onder één staatssecretaris. Minister De Jong nu wil die horizontale organisa tie vervangen door een verticale. Hij heeft reeds voor de marine en de land macht afzonderlijke secretarissen* be noemd. Voor de luchtmacht komt er nog een. In die verticale opzet is er geen plaats meer voor een directeur-gene raal, die op het geheel van de strijd krachten een zware greep heeft. De heer Duyverman heeft in de twaalf jaar van zijn directeur-gene raalschap belangrijk werk voor de Nederlandse defensie verricht. Onder het zwakke bewind van minister Visser heeft hij evenwel een naar de mening van ingewijden wat te dikke vinger in de defensiepap ge kregen. Daardoor zijn er op defensie op hoog niveau spanningen ontstaan. De heer Duyverman is ook door di verse affaires in het nieuws geko men, o.m. door de zaak van majoor- K. en de affaire-v. d. Putten. Be schuldigingen die toen tegen hem zijn uitgebracht, o.m. van vriendjespoli tiek, "werden door de toenmalige staatssecretaris voor de land- en luchtmacht, luitenant-generaal Cal- meyer, volkomen ongegrond ge noemd. Het plaatsvervangend secretaris-gene raalschap van de heer Duyverman zo wel voor de land- als voor de lucht macht, zal worden geplitst in een plaats vervangend secretaris-generaal voor de landmacht en een voor de luchtmacht. De heer Duyverman zou een van beide functies kunnen krijgen. Een aanbieding terzake van minister De Jong heeft hij evenwel afgewezen. De functie van di recteur-generaal verdwijnt geheel. De co- ordinerende bevoegdheden, die er tot dusver aan verbonden waren, wil mi nister De Jong thans verleggen naar de materieelsraad en de personeelsraad, die de horizontale bindingen tussen de drie onderdelen der strijdkrachten zullen ver zorgen. De bedoeling van minister De Jong is dat een militair steeds voorzitter zal zijn van de personeelsraad. De functie zou eventueel gaan rouleren tussen opperoffi- cieren van zee-, land- en luchtmacht. Als eerste voorzitter zou optreden vice- admiraal Van Karnebeek, de vlagofficier- personeel van de marine. Hij wordt de voornaamste adviseur van minister De Jong bij diens pogingen het in het verle den nogal bekritiseerde personeelsbeleid op Defensie in nieuwe banen te leiden. Georges Braque, de Franse schilder, die zich de bijnaam „vader van het kubis me" verwierf, is tijdens het weekeinde na een ziekte van verscheidene maa/iden op 81-jarige leeftijd in Parijs overleden. Braque woonde in de Rue du Douanier in Montparnasse. Braque bracht zijn kinderjaren door in de Parijse voorstad Argenteuil-sur-Seine, waar zijn vader schilder-decorateur was. Na zelf een opleiding in deze richting te hebben gevolgd, besloot Braque kunst schilder te worden, waarvoor hij ging studeren. Zijn eerste expositie hield Braque in 1907, toen hij deelnam aan het salon van de onafhankelijken. Hij verkocht zes wer ken. Beïnvloed door Cézanne, schilderde Braque in 1908 zijn eerste kubistische .landschappen. Hij zette dat voort nadat hij was hersteld van een hoofdwond, die hij in de eerste wereldoorlog had opgelopen. In de dertiger jaren steeg Braques ster snel. In 1933 had hij een belangrijke re trospectieve tentoonstelling in Bazel, en in 1934 zijn eerste eenmansexjpositie in Londen. Drie jaar later kreeg hij de Tienduizenden beleefden zondag middag weer het sprookje, dat het Zundertse bloemencorso is. Voor de twee en twintigste maal trok het corso uit en het was naar een gevestigde traditie weer grootser, weer mooier, weer beter. Een ju weel van een wagen was Saksisch Porselein, een schepping van Elly Snepvangers, een onderwijzeres. Zij liet zich door de kwaliteiten van het vermaarde Saksisch por selein inspireren en toverde een wagen te voorschijn, die uitblonk qua compositie, stijl en figuratie. Terecht bekroonde de jury deze wagen met een eerste prijs en terecht nodigden bestuurders van het Goese corso het Zundertse meisje uit om ook voor het fruit- corso een wagen te ontwerpen. „Saksisch porselein" was een van de vele Zundertse glanspunten. De viering ,,150 jaar koninkryk", waarvan de als nationale manifestatie aangekondigde feestelijkheden in Nij megen het hoogtepunt moesten zijn, is thans voor Nijmegen afgelopen. Menig een in Nijmegen ervaart dit als een verademing. De regisseur zelf ook, ge tuige zijn uitlating „Dit was mijn laat ste show in Nederland. Ik ga naar Amerika en ben mij ervan bewust, dat niemand daar een traan om zal laten". Aan deze uitspraak zijn vele onple zierige verwikkelingen voorafgegaan. Na afloop van het spel is het zaterdag avond op het Nijmeegse Goffertterrein tot moeilijkheden gekomen tussen het organiserende stichtingsbestuur en enkele vaste medewerkers van het spel. Er waren moeilijkheden over de uitbetaling van de lonen, waarbij geen overeenstemming werd bereikt. Figuranten en nozems bemoeiden zich ermee en namen zó'n dreigende houding aan, dat het bestuur met spoed uitweek naar de op het terrein aan wezige politiepost. Daar werd het over leg voortgezet. Van het hoofdbureau van politie was intussen versterking opgeroepen, waarop het de politie mogelijk werd een kordon om het onderhandelingsoord te leggen. De buiten staande menigte, waarbij zich ook Carel Briels had gevoegd, groeide intussen aan en drong tierend op. Spoedig vielen over een weer klap pen. Niemand werd echter gewond. Om één uur 's nachts was de orde op het Waterlooterrein hersteld. Tevoren waren de voor het bezoek van prinses Irene te nemen ordemaat regelen door de politie doorgesproken met de heer Briels. Hierbij was over eengekomen dat niemand, ook de spel leider niet, tijdens de voorstelling de afzetting zou mogen passeren. Ern stige moeilijkheden, die zich bij het begin van het spel al voordeden tussen de heer Briels en persvertegenwoordi gers, waarbij een zeer geladen stem ming ontstond, waren er de oorzaak van, dat de politie aan de overeen komst streng de hand heeft gehouden en de heer Briels heeft belet zich vroegtijdig via de tribune bij zijn medewerkers te voegen. Carel Briels vestigde'niet alleen de aandacht op zich, door een huisarts een kaakslag toe te dienen, maar de afge lopen dagen bedreigde hij bezoekers en niet minder dan elf eregasten met de opmerking" I'll kill you. Ruzie was er ten slotte met en tus sen iedereen. Dat de zaken in het sta dion onderwijl floreerden was niet merkbaar. De hippische evenementen die 2-uim een week duurden, zijn een volledige mislukking geworden. De speciale tribunes, die hiervoor werden gebouwd, waren berekend op duizend bezoekers, doch er heeft haast geen enkele belangstellende gezeten. De als grootscheeps aangekondigde landelijke Europese markt bleek niets spectaculairs te bieden en is ge ëindigd in een aanzienlijk financiële strop voor de pachters, die praktisch geen omzet hebben gehad. Het grote stadionspel. waarvan Briels verklaar de reeds 90.000 plaatsen in voorver koop te zijn kwijtgeraakt, heeft zeker nog niet één tiende deel van dit aan tal bezoekers getrokken. De financiële strop, die resteert na deze manifesta tie moet nog worden becijferd maar aangenomen mag worden dat deze aanzienlijk zal zijn. eerste prijs op de internationale van Carnegie in Pittsburgh. Braque schilderde weinig tijdens dl bezetting van Parijs door de Duitsers in de tweede wereldoorlog. In 1945 moest hij er om gezondheidsredenen tijdelijk mee ophouden, maar een jaar later nam hij het penseel weer op. In 1948 werd Braque de eerste prijs toegekend van de biennale van Venetië. In 1956 volgden een grote retrospectieve tentoonstelling in Edinburgh en in de Tate-Gallery in Londen. In dat jaar ook kende Oxford hem een eredoctoraat toe. Braque hield zijn laatste tentoonstelling in 1962 het was een eenmansexpositie in het Louvre, waar hij zijn carrière be gon. De Indonesische en Pliilippynse waar nemers zijn gisteren in Serawak aangeko men, een week later dan de bedoeling was. Zijn zullen de komende dagen gelegen heid krijgen om 40 bandopnamen af te luisteren, die de commissie de vorige week tijdens haar opinie-peilingen heeft vervaardigd. Er bestaat kans dat de com missie nog meer vraaggesprekken zal houden. Oorspronkelijk zou de commis sie reeds morgen haar werkzaamheden beëindigen. Militaire autoriteiten hebben ondertus sen een foto en twee fotocopieën aan de openbaarheid prijsgegeven, waaruit zou blijken dat Indonesische infiltranten Se rawak waren binnengedrongen. De docu menten werden op 16 augustus ontdekt, diep binnen het grondgebied van Se rawak en werden aan de pers getoond anderhalf uur nadat een groep Indonesi sche waarnemers was aangekomen om zich op de hoogte te stellen van het werk van de V.N.-commissie. Er werd ook een aantal orders ge vonden die waren uitgegeven door het hoofdkwartier van het tweede militaire commando op Indonesisch Borneo. Een ander document was een kaart, waarop de weg stond aangegeven, die de infiltranten hadden gevolgd toen zij Se rawak binnentrokken. President Kennedy wil de Zuidviet- namese regering liever hervormen door middel van intensieve diplomatieke druk dan door een militaire staatsgreep Dit is gisteren in New York bekendl gemaakt en er werd aan toegevoegd dat de voorstellen van president De Gaulle over Vietnam geen waarde hadden en bovendien slecht waren getimed. De Amerikaanse ambassadeur Henry Lodge is opgedragen aan president Ngo S u- .lem duldeli-ik te maken dat Washington meent dat zijn dagen geteld zijn tenzij de invloed van zijn broer, het hoofd van de geheime politie Nhoe, wordt beperkt of geheel uitgebannen. Zien de Vietnamese militaire leiders f,Li °P eigen houtie een succes, volle staatsgreep uit te voeren, dan zal Amerika dit regime onvoorwaardelijk «-kennen en in dat geval doorgaan met de massale militaire en econo mische hulp. ONGEVEER 200 buitenlandse gasten van hotel Royal in Boedapest, zijn in quarantaine gezet, omdat bij een werk ster pokken waren geconstateerd. Zij zijn de gasten van de directie en moeten alleen betalen voor sterke drank. De bar heeft het druk, wordt gezegd. NEGERGEZIN in Philadelphia, dat door een blanke menigte werd tegen gehouden zijn huis te betrekken, heeft ten slotte toch de overwinning behaald. De politie trad stevig op en het verzet werd opgegeven.

de Stem | 1963 | | pagina 1