Lil Nikita: Albanezen zijn stoute kinderen royal pilastro Brusselse arts voor gerecht: 14 patiënten werden blind Was Bova 's lijk te zien op tv-camera? Na De Gaulle's „schop tegen Amerika's broek": Paus richt boodschap tot Vietnam „U BENT VOLLEDIG VERANTWOORDELIJK" □enen Onverkwikkelijke wending in Vietnamees probleem GEPRIJSDE PLAATJES Pinto-opnamen op Harskamp DNDAG EPTEMBER grote jongens DAGBLAD VOOR ZEELAND Fins kabinet struikelt over prijzen Veel bewolking STAATSGREEP OP KOMST? Philips gaat in Breda microfoons vervaardigen Felle rede in Zuid-Slavië Nog steeds zoeken aan „Tas'verlorenkade V.S. houden dollars voor Pakistan even vast Geen twijfel meer Wisselvallig weekend-weer Ontmoeting Tito- Kennedy 6 AG 2 SEPTEMBER e dag tentoonstelling de praalwagens 1.LE INLICHTINGEN: huis Zundert. Tel. •64 V.V.V., Breda, el. 01600—32150 103e JAARGANG No. 24373 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N. V. Uitg. Mü. Neerlandia Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes; mr. H. M. L. da Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel. 22341 (5 Ijjnen) - Postgiro 1114111 ZATERDAG'31 AUGUSTUS 1963 Abonnementsprijs 8,05 per kwartaal, excl. 0,20 incasso: f 9,25 per post excl. f 0,35 incasso; 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse EilandenGOES Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenatraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) WASHINGTON MET DE Mevrouw Ngo Dinh Nhoe, Zuid- Vietnams „sterke vrouw". Tot de meest willekeurige en onge gronde vereenvoudiging over de onrust in Vietnam, behoort de stelling, dat in dat land een strijd woedt tussen katho lieken en boeddhisten. De positie van de katholieke kerk staat er buiten. Daarover behoeft men niet te twijfelen in het licht van de verklarin gen van de hiërarchie, die de recht vaardigheid en liefde alsmede de eerbied voor andere godsdienstige gemeenschap pen als eis stellen. Dit is de essentiële inhoud van een commentaar van de Vaticaanse radio op de boodschap, welke paus Paulus VI gisteren tot het volk van Vietnam ge richt heeft. De paus spreekt daarin zijn bezorgd heid uit over de conflicten tussen boed dhisten en de regering. Bovendien deed de paus een beroep op allen om de hartelijke samenwerking zo spoedig mogelijk te herstellen. „Wij achten het onze plicht om u onze diepe bezorgdheid over de treurige ge- beurtenisen, die het geliefde volk van Vietnam treffen, kenbaar te maken. Onze bezorgdheid neemt van dag tot dag toe, uw bisschoppen hebben dat in hun vaderlijke bezorgdheid al duidelijk gemaakt. Toch blijven wij hopen, want wij hebben vertrouwen in de goedheid en solidariteit van het Vietnamese volk, dat zijn liefde voor het vaderland bewezen heeft". HANDEN IN HET HAAR De Gaulle's aankondiging, dat Zuid-Vietnam kan rekenen op alle mogelijke steun van Frankrijk is gisteren door de gehele internationa le pers uitgelegd als een „schop onder de broek van Kennedy". Im pliciete kritiek op Amerikaanse politiek, Aanval van De Gaulle op Amerika, De Gaulle geeft Kennedy een trap en Klein bommetje, dat veel lawaai zal maken, zijn zo de veelzeggende koppen, die vele voor pagina's sierden. De Daily Herald schreef, dat De Gaulle „Amerika voorhield zich met zijn eigen zaken te bemoeien en niet in Vietnam's interne aangelegenheden te beunhazen". De Daily Express laat De Gaulle zeggen, dat Vietnam een voorname rol in Azië zou kunnen spe len „als het vrij zou zijn van buitenlandse invloed". Het Franse blad „Combat" herinnerde fijntjes aan De Gaulle's uitlating van enige tijd geleden, dat het absurd zou zijn te veronderstellen, dat Frankrijk de belangen van Amerika zou willen schaden" Het blad noemt De Gaulle's belofte aan Vietnam „beentje-lichten, juist op het moment, dat Wash ington moeilijkheden heeft met de regering in Saigon. De Finse coalitieregering is gisteren afgetreden na een meningsverschil over de vraag of de staat dan wel de consu ment de ophanden zijnde stijging in de prijzen van de produkten moet dragen. De val van de door de boerenpartij geleide regering werd voorafgegaan door het ontslag van drie leden van de vak bonden, die aftraden nadat de rest van het kabinet onder minister-president Karjalainen had geweigerd om de hogere kosten door de regering te laten dragen. De prijsstijgingen zullen met ingang van september in werking treden. Enige Rjd geleden is een wetsvoorstel aange nomen waardoor de prijzen kunnen stij gen om gelijke tred te houden met de gestegen kosten van de arbeid. President Kekkonen heeft het ontslag van de regering aanvaard en tevens heeft hij de aftredende minister-president ge waagd in functie te blijven totdat een nieuw kabinet zal zijn gevormd. EEN GRANAAT ontplofte vrijdag op het strand van Toulon. Daardoor werd een kind gedood uit een groep van 72 wees jongens, drie zwaar gewond en zeven tien licht. De granaat was gevonden door een der kinderen, die de helse machine kapot sloeg op een steen. TOT BUITENGEWOON hoogleraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de r.-k. universiteit te Nijmegen is benoemd *nr. E. Luyten te Sitard. Prof. Luyten zal onderwijs geven in het notarieel recht. HET ENKELE dagen geleden gevonden schilderij in België, dat aan Rembrandt werd toegeschreven, blijkt van een leerling van hem te zijn en wel Jacob de Wet, die twee jaar Rembrandts leer hng was. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot van avond /waar bewolkt met tijdelijk regen. Matige, langs de kust later vrij krachtige wind tussen zuid en zuidoost. Iiets lagere middag- temperaturen. Vandaag: zon onder 19.32 uur; maan onder 1.23 uur. Morgenzon op 5.50 uurzon onder 19.30 uurmaan op 18.44 uur maan onder 2.26 ur. Maandagzon op 5.51 uur maan op 19.18 uur. De voormalige premier van Zuid-Viet nam en fel tegenstander van Diem, Tran van Hoeoe, sprak zijn waardering uit over De Gaulle's stap. „Wij hopen, dat andere landen dezelfde interesse in en hetzelfde begrip zullen hebben voor de aspiraties van ons volk", zei hij. En Amerika? De Verenigde Staten we ten niet goed raad met De Gaulle's be sluit. De Franse ambassadeur, Herve Alp hand, werd onmiddellijk op het matje geroepen bij de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, om de verklaring van zijn president nader uit te leggen. Deze verklaring deed som migen denken aan de eertijds besproken voorstellen om Noord- en Zuid-Vietnam te neutraliseren naar het voorbeeld van Laos. Of Noord-Vietnam dit spelletje mee zou spelen werd ernstig betwijfeld. Intussen komen De Gaulle's bedoelin gen steeds duidelijker aan het licht. Ook hy stuurt aan op neutralisering van bei de Vietnams. Hij wil, dat Amerika en China zich uit deze landen terugtrekken en ophouden met het verlenen van steun aan de regeringen. Ook zou hij graag een einde zien aan het bewind-Diem, waar van hy geen hoge dunk heeft. In beide Vietnams zouden vrye verkiezingen moe ten worden gehouden, waarop hereniging en neutralisering zouden moeten vol gen. Intussen heeft president Diem goud en buitenlandse valuta overgebracht naar zijn paleis als voorzorg tegen een even tuele botsing tussen Amerika en Zuid Vietnam, die, volgens velen, aanstaande is. Volgens waarnemers zal Amerika bin nenkort verzoeken om uitwijzing van Vietnams „sterke man", Diems broer Nhoe. Ook zou Diem de autoriteiten van de geheime politie, die verantwoordelijk zijn geweest voor de plundering van de boeddhistische pagode, moeten ontslaan en, zijn broer en diens vrouw zien kwijt te raken. Gebeurt dit alles niet, dan zal Amerika zijn hulp aan Zuid-Vietnam be langrijk reduceren of zelfs stopzetten. Een staatsgreep behoort dan tot de mo gelijkheden en daarop stuurt Amerika het dan ook, volgens waarnemers, aan. De Amerikaanse ambassadeur in Sai gon, Cabot Lodge, heeft gisteren ander maal geweigerd de twee boeddhistische priesters, die tijdens de recente bestor ming van de pagodes hun toevlucht had den gezocht in het gebouw voor de Ame rikaanse hulpverlening, ter beschikking te stellen. Intussen zou een groot aantal boeddhistische priesters en studenten zijn vrijgelaten. Amerika maakt zich overigens geen zorgen meer over de schadelijke gevolgen die de crisis op de strijd tegen de com munistische Viet-Kong-rebellen kan heb ben. Gebleken is dat de regeringstroepen op volle sterkte zijn blijven doorvechten en dat de communisten geen versterkin gen hebben ingeroepen. Volgens waarnemers zal de regering vandaag een massa-bijeenkomst organi seren, die de regeringsmaatregelen zal moeten goedkeuren. De Afro-Aziatische groep van de Ver enigde Naties heeft zijn ernstige bezorgd heid over de onderdrukking van de boeddhisten geuit, aan Oe Thant. De groep bestond uit afgevaardigden van Afghani stan, Birma, Ceylon, Algerije, Liberia en Senegal. Ceylons voorstel om de alge mene UNO-vergadering in een speciale zitting bijeen te roepen heeft echter geen algehele weerklank gevonden. Waar schijnlijk zal de toestand in Vietnam nu in een gewone zitting aan de «orde worden gesteld. IN VERBAND met moeilijkheden, die zich de afgelopen dagen met werknemers hebben voorgedaan op de werf, heeft de directie va-1 de Nederlandse dok- en scheepsbouwmaatschappij te Amsterdam besloten de tewaterlating van de super tanker Danaland (56.000 ton, grootste ooit in Amsterdam gebouwd) alleen te doen plaatshebben in aanwezigheid van de directie en haar genodigden. De uitslag van de derde ronde in onze fotowedstrijd „Vakantie met de kinderen" vindt u van daag op pagina 13. Kijk even of u erbij bent De inzendingstermijn voor de vierde en laatste ronde sluit vandaag. (Van onze verslaggever) De raad van bestuur van de. n.v. Philips Gloeilampenfabrieken te Eind hoven heeft besloten ten behoeve van de hoofdindustriegroep elektro-akoestiek een bedrijf te vestigen in Breda. Voor het einde van dit jaar hoopt men te kunnen beginnen met de activiteiten die de fabricage van microfoons zullen om vatten. Dit zal voorlopig gebeuren in enkele ateliers op het Bredase industrie terrein De Krogten. Enkele stafemployés uit Eindhoven zullen naar Breda worden overgeplaatst. Voor de overige personeels bezetting van de Bredase vestiging, voor lopig vijftig tot honderd man van ver schillend niveau, zal een beroep op de plaatselijke arbeidsmarkt worden ge- dan. Gebrek aan uitbreidingsmogelijk heden alsmede de krappe arbeidsmarkt in Eindhoven hebben geleid tot het be sluit over te gaan tot een Bredase vestiging. DRIE AMERIKAANSE negerleiders heb ben hun volgelingen donderdag opge roepen tot nieuwe demonstraties tegen de rassendiscriminatie. Op het schietterrein van de Hars kamp werden gisteren opnamen gemaakt voor de laatste „Pinto"- serie, getiteld „Voor de aanval", die op 27 september wordt uit gezonden. Op de foto zien we de cameraploeg in actie. In de jeep Frits Butzelaar, Willy Alfredo en de soldaat Zonneveld. Geheel rechts regisseur Luc van Gent. (Advertentie) opberg systemen van of verhogen de gezelligheid in uw woning ,De fundamentele kwesties tussen onze partyen en volkeren zyn opgelost", heeft Kroestjev gisteren gezegd in een rede voering in de Zuidslavische stad Velen je. Een 50.000-koppige menigte betuigde luidkeels haar byval. Zij hief de kreet „Kroestjev Kroestjev Kroest jev Kroestjev" aan terwijl president Tito van Zuid-Slavië erby stond te glim lachen. Kroestjev legde zijn van tevoren opge stelde tekst terzijde en kondigde aan dat hij en Tito het tijdens hun besprekingen eens waren geworden. Hij werd opgewonden, zwaaide met de armen en hief zijn vinger op toen hij over zijn Chinese en Albanese tegen standers begon te spreken. Toen hij het over Peking had stak hij de kin uit en zei„Sommige mensen, die zichzelf revolutionairen noemen, lijken op een priester die zegt dat men het konink rijk der hemelen zal verwerven als men harder werkt op aarde". Kroestjev. die voor de vuist weg sprak, voegde hier aan toe„Wij arbeiders werken reeds aan de totstandkoming van een hemels koninkrijk met alle zegeningen van dien, geestelijke en materiële. Laten degenen die naar de hemel willen gaan dit regel recht doen". Met betrekking tot Albanië verklaar- Veertien corpulente dames met zwa re brillen op hun neus en een witte blindenstok in de hand volgden vanaf de getuigenbank in het Brusselse ge rechtshof gespannen het geding dat er gevoerd werd ten laste van dokter Hu- bert Deloz. Deze dokter, specialist in de fysio therapie moest zich verdedigen tegen de zware beschuldiging, door het voor schreven van hoogst gevaarlijke genees middelen, de gezondheid van vele pa tiënten geschaad te hebben en verant woordelijk te zyn voor ernstige oog kwalen, die tenminste veertien van zijn patiënten met een virtuele blindheid hebben geslagen. De Brusselse dokter had vooral een zeer uitgebreide vrouwelijke cliëntèle. De dames bezochten hem, omdat hij be schouwd werd als een bevoegd man in de bestrijding van zwaarlijvigheid. Tussen de jaren 1953 en 1957 moet hij ongeveer 900 vrouwen hiervoor in be handeling hebben gehad. Gedeeltelijk trachtte hij aan de wensen van de da mes te voldoen door het voorschrijven van een dieet met calorieënarmé spij zen, maar indien zijn patiënten daartoe niet geneigd waren, of indien er vele kilo s overtollig vet te verliezen waren, schreef de geneesheer zonder veel aar zeling Dinitrophenol voor, beter bekend als D.N.P. De verslankende uitwerking van dat produkt was gegarandeerd en inderdaad bereikte de dokter hiermee opzienba rende resultaten. Sommige van zijn pa tiënten verloren 50 kg gewicht in min der dan drie maanden. Helaas, de voor geschreven behandeling zou vele slacht offers vergen. Vrouwen, die de behan deling met D.N.P.-geneesmiddelen had den gevolgd, kregen een blijvend let sel aan de ogen. Het innemen van D.N.P. veroorzaakte een oogziekte, grauwe staar genoemd. Ongeveer acht maanden na het in nemen van dit geneesmiddel vertoon den zich dikwijls de eerste ziektever schijnselen bij de patiënten. Er ont stond een vertroebeling van de ooglens die in bepaalde gevallen blijvend leidde tot blindheid. In naam van de veertien virtueel blinde dames hebben de bur gerlijke patrijen voor de Brusselse rechtbank een schadevergoeding geëist, van een miljoen Belgische franks voor ieder der slachtoffers. De advocaten wezen erop, dat de dok ter, een specialist op zijn terrein, niet onwetend kon zijn van de grote risico's die hij nam ten overstaan van de pa tiënten, die hem hun volle vertrouwen hadden geschonken. De dokter heeft gehandeld zonder scrupules, behept als hij was door zijn winstgevende oog merken. In dezelfde zin sprak de openbare aanklager. Hij wees de bewering van de dokter van de hand, als zou hij slechts D.N.P. hebben voorgeschreven in gevallen dat de zwaarlijvigheid dus danig was, dat zij een gevaar opleverde voor het leven van de patiënten. Onder de slachtoffers is immers een dame, die 1.58 m meet en 60 kg woog. De advocaat-generaal betoogde, dat de dokter des te minder onwetendheid kan inroepen, omdat hy in twee door hemzelf geschreven werken het gevaar heeft beklemtoond, dat schuilt in D.N.P. preparaten. „U bent volledig verantwoordelijk", aldus de openbare aanklager, „omdat u gefaald hebt in uw beroepsplichten en blyk hebt gegeven van een volledig ge mis aan verantwoordelykheidzin en ge weten." De verdediger van de Brusselse spe cialist trachtte toen te bewijzen, dat dokter Dcloz wel degelijk met inzicht en verantwoordelijkheidszin heeft ge handeld en slechts het gevaarlijke ge neesmiddel voorschreef indien hij tus sen twee kwalen de minst erge moest kiezen. Het feit, dat van de honderd patiënten, die door de specialist behan deld werden, slechts relatief weinigen ernstig blijvend letsel hebben overge houden, voerde hij ter staving van die stelling aan. Ook probeerde hij verjaring in te roepen van sommige zijn cliënt ten laste gelegde gevallen. De Brusselse correctionele rechtbank zal later uitspraak doen. de hij onder meer„Er zijn kinderen die zich slecht jegens hun ouders gedragen, die hun vader en moeder aan de oren en neus trekken. Dergelijke kincteren kunnen niet weten wat heet is totdat zij hun vingers verbranden aan heet water. De tijd zal het laatste woord hebbenwij moeten wachten wij moeten ons aan onze beginselen houden". De Russische leider prees de door Amerika en Engeland aan de dag ge legde „oprechte samenwerking", die de ondertekening van het kernstop verdrag van Moskou mogelijk had gemaakt. Hij pleitte opnieuw voor de sluiting van een niet-aanvalsverdrag tussen de N.A.V.O. en de landen van het Verdrag van Warschau. In een nieuwe aanval op de Chinese volksrepubliek zei hij „Degenen die zeggen dat het mogelijk zal zijn een hogere beschaving op te bouwen op de ruïnes van een door een kernoorlog verwoeste wereld zijn onverantwoorde lijk. Welk recht hebben zij om in naam der volkeren te spreken Nog steeds zijn de geld- en effec- tentassen (waarde f157.000) uit de aan de Kostverlorenkade te Amsterdam te water geraakte auto spoorloos. De plek, waar de auto „verdronk", wordt door de politie in liet oog gehouden en kikvors mannen zoeken de bodem van de gracht naarstig af. Echter nog steeds zonder succes. De Verenigde Staten hebben een lening van 4,3 miljoen dollar aan Pakistan opgeschort. De lening was bestemd voor de aan leg van een nieuwe luchthaven bij Dacca. Aangenomen wordt dat de maatregel van de Veenigde Staten verband houdt met de ondertekening van een lucht vaartverdrag tussen Pakistan en com munistisch China. Het verdrag geeft de Chinezen het recht in Karatsji. Lahore en Dacca te landen, terwijl Pakistan lan dingsrechten krijgt in Sjanghai en Kanton. Met behulp van een t.v.-camera, die is neergelaten by het zoeken naar de in gesloten mynwerker Bova in Pennsyl- vanië, is mogelijk het complete lichaam van een man zichtbaar geweest. Mijn- werkerslielm, hoofd, schouders, armen, henen en schoenen zouden herkenbaar geweest zyn. De man leek een zittende houding aan te nemen. Er zullen nog verschillende foto's genomen worden en vermoedelijk zal een vrijwilliger via een boorgat naar heneden afdalen om Bova te vinden. De kans, dat de mynwerker nog in leven is, moet echter als nihil worden beschouwd. Nu nog vijf overlevenden van de ont ploffing in de Amerikaanse potasmijn bij Moab naar boven zijn gehaald (eer der werden er al twee gered) móet worden aangenomen, dat hier achttien mensen om het leven zijn gekomen. De vijf geredden zagen er direct na hun redding goed uit. Zij hebben zich tegen de dodelijke gassen in de mijn (Van onze weerkundige medewerker) Augustus is bijzonder nat geworden. Zowel in Groningen als in Vlissingen kwam de laatste honderd jaar maar één nattere oogstmaand voor. Gisteren begon de bewolking, na een zonnig begin, al weer toe te nemen. Een klein hogedruk- gebied trekt naar het oosten weg. ge volgd door een front van een depressie die vandaag Engeland bereikt. Deze depressie is een overblijfsel van een oude tropische cycloon. Het weekeinde blijft hierdoor wisselvallig, al mogen wij zondag ook opklaringen verwachten. De matige zuidenwind blijft vrij zachte lucht aanvoeren, maar het is nog geen nazomer-weertype, maar het is nog geen zondag gaat beginnen. weten te beschermen door van rubber- kleding enkele gordijnen te vormen. Hitte en zuurstofgebrek bemoeilijkten de red ding ernstig. De geredden werden door een menigte van tweehonderd mensen begroet. De Amerikaanse regering heeft intussen een onderzoek gelast naar de oorzaken van de ramp en de veiligheid van de mijnen. De geredden hebben n.l. verklaard, dat er eigenlijk niets voor de veiligheid werd gedaan. Enkele uren. na dat de vijf overlevenden door in span ning wachtende familieleden begroet waren kwam via de luidsprekers de me dedeling, dat de gehele mijn onderzocht was en dat er geen verdere overleven den gevonden waren. Nog wachtende familieleden hoorden het harde nieuws gelaten aan, maar een vrouw riep uit „We worden er wel op een bijzonder onbehoorlijke manier van in kennis ge steld" c Volgens dé „Washington Post" heeft president Kennedy voorlopig besloten nog dit jaar een gesprek te voeren n\st president Tito van Zuid-Slavië. Dit zou dan geschieden na Tito's bezoek van volgende maand aan Brazilië, Chili. Bolivia en Mexico. Volgens het blad is het „zo goed als zeker dat Tito zijn reis zal beëindigen met een bezoek aan de Ver. Naties en een bijeenkomst met Kenndy, die waar schijnlijk plaats zal vinden in Hyannis Port in Massachusetts of in Newport op Rhode Island. In regeringskringen in Washington wordt aangenomen dat de Amerikaanse politiek zo zal worden gericht, dat het president Tito mogelijk zal worden ge maakt zijn politiek, die noch aansluiting bij het Westen, noch bij het Sovjetblok beoogt, voort te zetten, aldus de „Washington Post". Uit kringen, die in nauwe betrekking tot het Witte Huis staan, werd vernomen dat president Kennedy „op het ogenblik" niet van plan is president Tito dit najaar te ontmoeten.

de Stem | 1963 | | pagina 1