Anderhalve ton in .verdronken" auto Kolen een gulden per mud duurder Noodweer ruïneert toeristen in Italië Fel gebeten vijanden gaan water in de wijn doen Acht lijken geborgen in Amerikaanse potasmijn Betrekkingen met Moskou nodig voor nieuwe koers HERENKOSTUUMS SERVICE VERKOOP e u.a. 175 oom .oom FABIOLA in verwachting Geen sprake van misdrijf Misschien nog verdere stijging Tweehonderd man wil Bova gaan zoeken m eer de U. Hij tellen, (tig en st een >1 geld jmatic hitte- irkorf, f 525.- i geld. DAGBLAD VOOR ZEELAND NOG TWEE DAGEN une voor goud r ernstig verzet stuit bij de ultra-rechtsen Profumo-rapport MacMillan wil deel onttrekken aan publikatie Iets hogere middagtemperaturen Alsmaar bouwenwant Winter bedreigt tentenbewoners bij Skoplje Later stierf zij Zes maanden voor planter, die neger vrouw neersloeg Supersonische „zuurstok" V. d. Putten krijgt achterstallig salaris In Buenos Aires Ziekenhuis voor miljoen dollar bestolen Meisjes vermoord New York Voor God, Koningin en Vaderland )uitse Gütezeichen •loon 6995-6996 Telefoon 2595 >5-541 AXEL on 57672 103e JAARGANG No. 24372 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 1( - Tel. 22341 (5 lijnen) - Postgiro 1114111 VRIJDAG 30 AUGUSTUS -19ft Abonnementsprijs 8,05 per kwartaal, excl. 0,20 incasso; 9,25 per post excl. 0,35 incasso; 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage S 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. lei. a&o*.I w - 4 VOU6"" j^Tvoor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - Telefoon 2377 - (Bijbureaus TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2801 - OOSTBURG Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) SPAANS-RUSSISCHE TOENADERING? Nog twee dagen Heeft u de tijd om nog mee te dingen naar de prijzen in onze fotowedstrijd „Vakantie met de kinderen". Morgen publiceren wij de uit slag van de derde ronde en dan is het tevens de laatste dag waarop u nog foto's kunt in sturen. Die worden dan volgende week beoordeeld. U heeft al kunnen zien dat u, ook al wordt het bij wijze van spreken uw camera-doop, kans genoeg heeft een prijs in de wacht te slepen. Hoewel er nog geen officiële mededeling van het Belgische hof is uitgegaan, staat thans wel vast dat koningin Fabiola, die met haar echtgenoot koning Boudewijn met vakantie in Spanje vertoeft, verwachting is. Een medische proef heeft dat, naar U.P.I. weet te berichten onomstotelijk aange toond. Dr. Julio Albea, een beroemde gynae- loog in San Sebastian die de koningin behandelt, bracht gisteren een bezoek aan het Belgische koningspaar in „Maria del Pilar" in het stadje Zarauz. Na een uur bij de koningin geweest te zijn kwam dr. Albea weer naar buiten. Hij glimlachte maar weigerde commen taar te leveren. Hij zei alleen dat de toestand van koningin Fabiola goed is. Er lijkt een kans te bestaan dat de verhouding tussen Spanje en de Sovjet-Unie tot dusver twee gezworen vijanden, langzamerhand wat beter zal worden. De twee landen onderhouden al sinds het einde van de burgeroorlog geen diplomatieke contacten en ook is steeds elk an der contact angstvallig vermeden. In de Sovjetpers is Spanje perma nent het mikpunt van felle aanvallen op het fascistische regime van Franco. Madrid heeft thans echter instemmend gereageerd op een Russisch verzoek acht Sovjet-functionarissen uit de textiel- en mijnindustrie een bezoek aan Spanje te laten brengen. Dit gebeurt in het kader van een uitwisselingsprogramma van de VN-organisatie Unesco. stopakkoord. Het ministerie van buiten- rvl 1 Q landse zaken geeft toe, dat dit alles op In juli j.l. stemde de Spaanse regering er al in toe dat een Spaanse basket- ballploeg van „Real Madrid" naar Rus land ging om er te spelen. Sportontmoe- tingen tussen beide landen op het ge bied van een van beide waren sinds het einde van de Spaanse burgeroorlog niet meer voorgekomen. Indien er in com petitieverband een Spaans Russische wedstrijd gespeeld moest worden, d*n gebeurde dat voordien altijd op neu traal terrein. Toen de basketballploeg naar Moskou reisde, ging de directeur van het Spaan se persbureau Efe zelf mee en hij ver zorgde daarna ook de berichtgeving in zake het kernstopverdrag. Sinds 1939 waren er in Spaanse kranten geen ver slagen meer uit Rusland verschenen, van de hand van eigen correspondenten. In juli liet Spanje bovendien weten, dat het zich zou aansluiten bij het kern- de regering, die gekant zijn tegen iedere vorm van toenadering tussen de beide landen. Volgens waarnemers bleek uit deze stappen duidelijk, dat Spanje behalve met de neutralistische landen ook op goede voet wil komen met Rusland en de andere communistische landen. Naar verluidt is de minister van buitenlandse zaken een vurig voorstander van een zorgde daarn ook de berichtgeving in dergelijke politiek. Deze tot dusverre officieuze contac ten kunnen in de toekomst wellicht lei den tot officiële gesprekken tussen de beide landen. Eerder dit jaar werd een Falangistische publikatie „Es Asi" de vraag gesteld, waarom Spanje geen betrekkingen onderhield met Rusland terwijl alle westerse landen onder aan voering van de Verenigde Staten een ambassadeur in Moskou hadden. Het ziet er naar uit dat Spanje de tienjaarlijkse periode 1953 1963, waar- Het rechts-conservatieve Engelse week blad „Time and Tide" heeft donderdag geschreven dat de Britse eerste-minister MacMillan „hemel en aarde beweegt" om publikatie te voorkomen van delen van het rapport over het onderzoek, dat lord Denning instelde naar de veiligheids aspecten van de zaak-Profumo. MacMillan zou volgens het blad de socialistische oppositieleider Wilson ver zoeken ermee in te stemmen dat „grote gedeelten" van het rapport „in het be lang van de natie" niet voor publikatie beschikbaar zullen worden gesteld. Wilson zou hierin volgens genoemd blad reeds stilzwijgend toegestemd hebben om dat „hij gelooft dat de onthulling van geruchten onvoorstelbare schade kan aan richten, niet alleen aan de betrokkenen maar ook aan het land en zijn faam in de wereld". Wilsons besluit zou, aldus „Time and Tide", verband houden met het feit dat naar verwacht wordt de naam van een bekende in de labour-oppositie door lord Denning zou worden genoemd. PAKISTAN EN comunistisch China nebben gisteren een luchtvaartovereen komst getekend, die de twee landen landingsrechten verleent op het gebied van de ander. Het was voor het eerst dat China een overeenkomst aanging met een land dat een verdedigingsver drag met het Westen heeft. HET TEKORT op de Amsterdamse be groting bedraagt niet minder maar ook met meer dan 23 miljoen gulden. IN HET kader van het project Apollo. ivk °P maan *s gericht, is op de basis white Sands in de Amerikaanse staat New Mexico een raket van het type Ditle Joe 2, gelanceerd. De lancering floemde men geslaagd, ondanks de mis lukte poging om via een radiosignaal vanaf de grond het zeven raketten om vattende voortstuwingssysteem te ver nietigen. TWEE OOSTDUITSE soldaten, 23 en 24 laar oud, zijn naar het Westen gevlucht, mj ontmoetten geen moeilijkheden. PROF. MGR. Rijckmans heeft te Leuven van de koninklijke academie de tien jaarlijkse prijs voor wijsbegeerte ont vangen. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond: Enkele zonnige perioden en slechts hier en daar een bui. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. Iets hogere middagtemperaturen. Vandaagzon ondër 19.34 uur maan onder 00.29 uur. Morgen zon op 5.48 uur op 18.05 uur. maan Uit de combi-bestelauto, die, zo als wij gisteren meldden, door on verklaarbare oorzaak in de Am sterdamse Kortverlorenstraat te water is geraakt, zijn een tas met salaris-enveloppen en een tas met effecten voor een totale waarde van f 157.000 gevallen op het mo ment, dat de wagen uit het water werd opgetakeld. De tassen zijn nog steeds niet terecht maar duikers pogen intensief ze te vinden. Gisteren is er voortdurend over leg geweest tussen de politie, de Rot- terdamsche Bank en assuradeuren, met als resultaat, dat duikers van een particu liere bergingsmaatschappij in opdracht van de verzekeraars opnieuw het water van de Kostverlorenvaart afzochten. De tassen werden evenwel niet gevonden. De politie heeft de plaats van het ge beuren gisteren streng bewaakt, maar aangezien het hier „naar alle waar schijnlijkheid geen misdrijf betreft", be moeien de agenten zich niet met het opsporingswerk. Gistermiddag heeft dr J. Zeldcnrust sectie verricht op het stoffelijk overschot van de verdronken bestuurder, de heer P. J. Valk (3D, em ployé van de Rotterdamsche Bank. Daar uit is gebleken, dat de dood door ver drinking is ingetreden. De auto is aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen, maar bleek geheel deugdelijk te zijn. zoals bovenstaande foto aantoont. De remmen en de stuurinrichting werkten normaal. Hoe de heer Valk dan ook, over de vrij brede stoep heen, het water heeft kunnen inrijden, is voor de politie vooralsnog een mysterie. een tweezijdig verdedigingsver drag de enige band met de Verenigde Staten vormde, wil afsluiten en een nieuwe periode wil inluiden als vol waardig lid van de westerse gemeen schap. Daarvoor is een verbetering van de betrekkingen met de communistische landen een van de eerste vereisten. Rusland zou nu een vriendelijk ge baar tegenover Spanje kunnen maken door het goud ter waarde van 500 miljoen dollar, dat de republikeinse re gering tijdens de burgeroorlog naar Rus land liet verschepen, terug te geven Er zijn aanwijzingen, dat Rusland be reid is als compensatie voor het goud, dat bij Russische banken berust, ruwe olie te leveren. Dit zou voor Rusland een goede gelegenheid zijn Spanje tot vriend te maken en tegelijkertijd zijn oliemarkt in het Middellandse-Zeegebied uit te breiden. Officiële zegslieden hebben overigens berichten, volgens welke Rusland heeft verzocht op de Canarische eilanden een waarnemingspost te mogen inrichten voor de ruimtevaart, categorisch tegen gesproken. In Skoplje houdt men een race sr.et de tijd om de 80.000 bewoners, die nog in tenten en barakken wonen, voor het in vallen van de strenge Macedonische win ter onderdak te krijgen. Honderden Russische militairen zijn de puinhopen aan 't opruimen, terwijl onder leiding van Britse militairen 1.500 nood woningen met stalen geraamten worden opgetrokken. De liga van Rode-Kruisverenigingen heeft de hele wereld om steun, gelijk aan 300.000 gulden per maand, verzocht voor de duur van tenminste negen maanden. Dit bedrag is nodig om te zorgen vóór 30.000 kinderen, die of wees zijn ge worden, of in verpleegtehuizen vertoeven, terwijl hun ouders zich aan de herbouw van Skoplje wijden. In de tentenkampen beschikken de be woners over stromend water, elektrisch licht en soms zelfs over een televisie toestel. In de stad geven rode merktekens op de huizen aan. dat deze kunnen worden gesloopt. Huizen met een groen teken kunnen binnenkort weer worden be woond en een geel merk wil zeggen, dat het bewuste huis kan worden hersteld. De wederopbouw van Skoplje zal onge veer vijf jaar vergen. Een tabaksplanter, behorende tot de zogenaamde aristocratische families van het zuiden der V.S., is woensdag veroor deeld tot zes maanden gevangenisstraf en een hoete van 625 dollar wegens het toebrengen van stokslagen aan een 51 jarige negerin, omdat zy hem niet snel genoeg zijn drank bracht. De negerin, een grootmoeder en moeder van 11 kin deren, stierf acht uur daarna. William Zantzinger, de 24-jarige moor denaar, kreeg van de rechter, D. Kennedy McLaughlin, te horen dat hij niet vóór 15 september de gevangenis in hoefde te gaan, zodat hij zijn tabaksoogst nog bin nen kon halen. Zantzinger werd veroor deeld wegens dood door schuld, een mis drijf waarop tien jaar gevangenisstraf staat. De rechter weigerde te verklaren waar om hij zulk een licht vonnis had geveld. Zantzinger had de negerin, mevrouw Hat- tie Carroll, van beroep kelnerin, met een stok geslagen tijdens een liefdadigheids bal dat op 9 februari jl. in Baltimore werd gegeven. Bij de British Aircraft Works in Filton is een model van de romp gereed van het Engels-Franse pro ject voor de bouw van het super sonische vliegtuig „Concord", dat een snelheid van mach 2.2 zal kunnen bereiken. Als een enorme zuurstok ligt het model ter be zichtiging in de montagehal voor potentiële klanten. De voormalige hoofdabtenaar van het ministerie van defensie F. H. van der Putten ontvangt zijn achterstallig salaris als ambtenaar zonder, dat de in komsten, die hij na zijn nietig verklaard ontslag door arbeid elders heeft ver diend, zullen worden afgetrokken. Wel wordt uiteraard het wachtgeld, dat de heer Van der Putten van het ministerie van binnelandse zaken heeft ontvangen, in mindering gebracht. De heer Van der Putten krijgt het achterstallige salaris zonder aftrek op grond van een toezegging van de vorige minister van defensie, ir. S. H. Visser. Deze had namelijk gezegd, dat door een besluit als dat, waartoe het kabinet deze week heeft besloten, eenzelfde regeling speciaal voor de heer Van der Putten kan worden toegepast. De huidige minister van defensie, de heer P. J. S. de Jong, heeft gisteren opdracht gegeven deze toezegging van zijn ambtsvoorganger te honoreren. (Van onze Haagse redactie) Over enkele dagen, per 1 sep tember als de winterprijzen weer gaan gelden, zullen de kolen niet onbelangrijk duurder worden. Be halve de normale stijging van de seizoenprijzen van 45 cent per mud komt er ook een verhoging van de detaillistenmarge en voor en kele soorten een kleine stijging van de afmijnprijzen van de Ne derlandse kolenmijnen. De totale prijsstijging kan f 0.80 a f 1.- per mud gaan bedragen. Deze prijsver hoging mag evenwel alleen door die handelaren volledig worden doorgevoerd, die hun winstmarges no gniet eigenmachtig hebben ver- hoofd. Waar de winstmarges reeds wel zijn opgetrokken zal de prijs stijging van beperkter omvang zijn. Gewapende mannen hebben gisteren de kassier van een ziekenhuis in Buenos Aires overvallen en beroofd van naar schatting 1 miljoen dollar. Twee per sonen werden gedood en drie gewond. De met tommyguns bewapende over vallers kwamen bij het ziekenhuis aan, kort voordat een stationcar met maand salarissen werd verwacht. Ze beschoten de auto en namen de inhoud mee in de ambulancewagen, waarmee ze de overval pleegden. Donderdagmorgen is weer een red dingsploeg afgedaald in de potasmijn, waar door een hevige explosie 25 bouw vakarbeiders van de buitenwereld werden afgesloten. Twee mannen (en niet drie, zoals gemeld) zyn gered en men heeft intussen acht lyken gevonden. Volgens de commissaris van het mijn wezen in de staat Utah, heeft de explo sie zich in de 760 meter lange westelijke mijngang van de schacht voorgedaan. „Ik heb niet veel hoop voor degenen die zich aan die kant bevonden", zei hij. De eerste reddingsploeg meende te constateren dat er nog minstens vijf mannen in leven moesten zijn achter een barricade, maar het bleek onmogelijk hen te vinden. Hoe verder de redders doordrongen in de mijngang, hoe war mer het werd. Ten slotte moesten zij terugkeren. Volgens hen is het niet on mogelijk, dat de bewuste barricade zich bevindt in het gedeelte dat zij wegens de hitte niet konden bereiken. Dat Bova, de derde mijnwerker die in Sheppton betrokken was bij de instor- Een onbekende heeft in New York twee meisjes vermoord. Hun lichamen werden samengebonden in hun flat aan getroffen. De politie kent geen verdach ten en geen motieven voor de sadistische moord. Het zou hier evenwel geen seksueel misdrijf betreffen. Naast de ont zielde lichamen werden twee messen aangetroffen. De omgeving van het Gardameer is al enkele dagen lang het doelwit van noodweer, dat gepaard gaat met on weer en hevige regenval. Talrijke vakantiegangers die in campings ver bleven, zijn letterlijk weggespoeld. Daarbij vielen verscheidene gewonden en een Duitse vrouw en haar dochter worden nog vermist. Er zijn vele kampeerders ernstig ge dupeerd door het noodweer. Zij ver loren vaak een groot deel van hun uitrusting en er zijn er zelfs die leterlijk van alles beroofd zijn. De Italiaanse overheid heeft zelfs grootscheepse hulpmaatregelen moeten nemen. In Rome is een speciaal bureau geopend voor de toeristen die alles kwijt geraakt zijn. Het Nederlandse consulaat heeft gisteravond meege deeld dat er onder de gewonden geen Nederlanders zijn. Voor zover men kon nagaan hebben zij het er goed afgebracht. ting, nog in leven zou zijn, is hoe langer hoe twijfelachtiger geworden. De zeer gevoelige microfoons die men in de schacht heeft laten zakken om te trach ten enig teken van leven te registreren, hebhen niets anders kunnen waarnemen dan het gekabbel van water en het val len van stenen. Men zal nu moeten beslissen of men een vrijwilliger in de ontsnappingsgang zal laten afdalen. Tweehonderd hebben zich hiervoor al aangemeld, onder wie David Fellin en John Bova, de broer van de opgesloten mijnwerker. Als men hiertoe zal overgaan, zal de identiteit van de vrijwillige geheim worden gehouden. De kolenmanga er maar eens aan staan Dat de winterprijzen voor de kolen rond 45 cent per mud hoger liggen dan de zomerprijzen is normaal. De extra prijsverhoging voor de komende winter wordt dan ook voornamelijk veroor zaakt door een verhoging van de winst marges voor de kolendetailhandel. De minister van economische zaken heeft hiervoor zojuist zijn toestemming ver leend en wel op grond van een renta- biliteitsonderzoek bij de detailhandel. Deze margeverhoging mag 35 cent be dragen in gemeenten met meer dan 50.000 inwoners en 30 cent in de andere gemeenten. De derde oorzaak van de aanstaande kolenprijsverhoging ligt in een kleine stijging van 10 a 15 cent per mud, die de Limburgse mijnen voor enkele kolen- soorten de handel in rekening mogen brengen. Ook deze prijsverhoging is door de minister van economische zaken goedgekeurd. De prijzen van geïmporteerde kolen zul len nog verder kunnen stijgen. Con crete gegevens hierover bestaan nog niet. De prijsstijging wordt echter wel door de kolenhandel verwacht. Aange zien de behoefte aan huisbrand in Nederland voor rond zestig procent door invoer moet worden gedekt zal die prijsstijging bepaald niet zonder be tekenis zijn. Een prijsstijging van ge- importeerde kolen wordt intussen ge temperd door het prijsniveau van de Limburgse kolen. Nederlandse en bui tenlandse kolensoorten van gelijke kwaliteit worden immers tegen meng- prijzen in de handel gebracht. Alles bij elkaar staat Nederland echter een duur stookseizoen te wachten zeker als ons een herhaling te wachten zou s^aan van de strenge winter van het vorig jaar. (Advertenties) Hel met WETENSCHAP samengestelde thans extra voordelig in de v' Coothpleln hoek Ginnekenstr. VENLO: Parade 40 ARNHEM: Kortestraat 3 NIJMEGEN: Lange Burchtstraat 60 EINDHOVEN: Grote Berg 16

de Stem | 1963 | | pagina 1