Gejoel bij aankomst V.N-missie in Siboe Twee afschuwelijkste weken van hun leven zijn voorbij E. H. Larive verwacht: 's Werelds kleinste race-auto sterren „Bova leeft nog - boren gaat door Leren tuig Domper op vreugde DAGBLAD VOOR ZEELAND Mohammed Hatta naar Zweedse hartspecialisten 131111 dat dr- Hatta zal Kongo gaat over grondwet praten Wisselvallig weer Zeker tot 1965, mogelijk altijd NYLONS Soebandrio boos op Engeland Kleuter stikt in Keulse pot Weer geld van treinroof gevonden Vrachtwagen verborg Tsjechisch echtpaar VOL GAS...DE GRENS OVER Secretaris NAPB blijft ontslagen Geesinks jeugdwerk wordt toch uitgegeven De Nijmeegse feesten Koetsiers ruilden mailcoach voor comfortabele au te 103e JAARGANG No. 24370 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N. V. Uitg. MJJ. Neerlandia Hoofdredacteur: J. J- H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. 3. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 1« - Tel. 22341 (5 IJjnen) - Postgiro 1114111 WOENSDAG 28 AUGUSTUS 1963 Abonnementsprijs f 8,05 per kwartaal, excl. 0,20 incasso; 9,25 per post excl. 0,35 incasso; 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent, Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledig ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. rel. 22341 (5 lijnen; - rosiguu Eilanden GOES Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstr«at_14_telefoon^_2377^—^(Bnbureaus^_CTRNEUZENM[JsbaMstraat_24_—^tdefoon^2601^—_OOSTBURC^^4ieuwstraat^41_-_telefoon 2893) FFT T IN EN DE BLUFI ^)NE IN MJmmm verlies LIJDEN VEILIGHEID „Jongens, wat een tocht, ik voel me net een banaan riep de lakonieke Henry Throne uit, toen hij in een leren tuig door de honderd meter lange, 46 cm brede koker naar boven werd gehesen, uit de donkere, vochtige „cel" daar diep onder de grond waar hij precies veertien dagen met zijn collega David Fellin opgesloten heeft gezeten. De gehele wereld, en vooral de Verenigde Staten, hebben intens meegeleefd met de spectaculaire reddingsactie en er is niemand die geen diepe bewondering heeft voor de grote moed van de twee mijn werkers. Bij de jongste van de twee, de 28-jarige Throne, uitte die zich in talloze schertsende opmerkingen, die hij al begon te spuien zodra er, enkele dagen geleden al, verbinding met de twee opgeslotenen was. De voormalige Indonesische vice- president dr. Mo hammed Hatta gisteren van Schip hol in Stockholm aangekomen waar hij een medische behandeling zal ondergaan. Goedingelichte Zweedse kringen WMWM TMB1I» hebben verklaard worden onderzocht in het „Karolinska Sjukhuset", een insti tuut waaraan zeer vooraanstaande hart specialisten zijn verbonden. In gezelschap van Hatta waren zijn arts, twee secretarissen en zijn vrouw en zijn elfjarige dochter Gimala. Geen van de Indonesiërs wilde com mentaar geven op Hatta's verblijf in Stockholm, maar van betrouwbare zijde is vernomen dat hij over enige tijd voor behandeling zal worden opgenomen. De laatste fase van de reddingsactie bracht nog onvoorziene moeilijkheden, die de spanning rond de mijn in Sheppton haast ondraaglijk maakten. Men had met grote moeite het gat verbreed tot 46 cm zodat er een stalen koker doorheen zou kunnen glijden. Uiterst voorzichtig was dat werk gedaan, om te grote trillingen in de grond te vermijden. Daardoor zou den immers nieuwe instortingen kunnen plaatsvinden. Zelfs werd het luchtver keer boven het gebied verboden, omdat vooral straalvliegtuigen oorzaak van tril lingen kunnen zijn. Maandagavond rond een uur of tien was men zo verde brede boor, met zijn diamantkop, had de hele afstand afge legd en nu was het nog slechts een kwestie van de twee ophalen. .David komt zelf wel naar boven klauteren, hij is veel te dik voor die kooi" grapte Throne. De president van Kongo Kasavoeboe heeft over de radio bekend gemaakt dat hij een speciale zitting van het parlement zal uitschrijven (waarschijnlijk volgende maand) om uitspraak te doen over een nieuwe grondwet en om een datum voor verkiezingen vast te stellen. thans in Kongo geldende grondwet, is de door de Belgen opgestelde „Loi fondamenlale". Het parlement moet zich uitspreken over een door de V.N. opgestelde grond wet, amendementen die door diverse af gevaardigden zijn ingediend, en een ont werp dat door de vroegere president van Katanga, Moise Tsjombe, is ingediend. In isjombes blauwdruk wordt aan de pro vincies meer autonomie gegeven dan het 1S tn.het van de VN- afkomstig ontwerp, dat op verzoek van de centrale regering is gemaakt. Men verwachtte de twee nu snel ln veiligheid te hebben. Maar het liep an ders. Het bleek te riskant de stalen kooi in de koker te laten. Het boorgat is namelijk lang niet zuiver recht. Men vreesde dat de kooi in een bocht vast zou raken en dat risico was te groot. Daarom werd snel een andere oplos sing bedacht: er kwam een overall die geheel in een leren tuig was ingenaaid. Die werd naar beneden gelaten, mèt een helm. Aan het tuig was de lierkabel be vestigd. Op dat ogenblik verzocht de staats secretaris voor de mijnindustrie, die bij de redding aanwezig was, de journalisten voor de twee te bidden. Er werd een ogenblik stilte in acht genomen. De jongste van de twee mijnwerkers kwam eerst naar boven. Ruim een kwar tier duurde het ophalen, en intussen sprak Throne via de in zijn helm ingebouwde telefoon met de redders boven, nog altijd even opgewekt. „Je mag het wel wat rekken, om de spanning op te voeren" zei hij zelfs, ken nelijk niet in het minst nerveus. Toen hij boven kwam en zijn roet zwarte, vermagerde en wat verwilderde gezicht uit het boorgat stak, ging er een daverend gejuich op. Er stonden ruim tweehonderd journalisten, twee hoge t.v.-masten, acht film- en t.v.- camera's en verderop nog duizen den belangstellenden, die op een afstand gehouden moesten worden. Van de Boerenpartij heeft de koningin graüe gevraagd voor de „vrije boeren" T. van fj. uit Drie- omg^7i,RiLSfnb.Urg' die is gearresteerd St k. ehtenl»-nite ondergaan. Het bedrijf heeft praktisch geen hulp voor het voeren van 31 koeien. T9A£rieeR' „HE,USS. de eerste thans Q jange president van de Westduitsp ™Dufeee?dbliek' iS het linkerteen g|! vuur" Wegens gevaar voor k°nd- éenMme?hEeKB^ER,S d5 dependance van schade Ka J ln de as gelegd. De den eulrienÜgtn el? honderdduizen- guldens. Oorzaak nog onbekend. temzuUen'mars naar Washing- Eurona hJionf" twaemaal via de Telstar vindt nni.t T'i-.e eerste reportage 'weede Wm uur plaatshet becldverslag om 21.14 uur. a'ardsttoHriE Z'3" ?*?tel'en weer twee ramp van 2« ,g.e.reg.i?treerd. Sinds de hevineen 3 zlJn er ln totaal 347 evingen waargenomen. hJ^fhiing. medegedeeld door r.ï'ï '1' geldig tot vanavond nl». zonn'ge perioden, maar P'MtseHjk ook huien. Maximum- V, heraturen omstreeks 18 graden iri.'se. maar aan zee af en toe Krachtige wind tussen west en noordwest. Vandaag: zon onder 19.39 uur- niaan onder 23.47 uur. ooMi°cr??n zon op 5 45 uurmaan Op 16.23 uur. „Je bent vermagerd" zei een van Thrones collega's. „Tja", antwoordde bil nog altijd even nuchter, „er is daar be neden niet zoveel te eten, hè". Dat onzeker liep hij rond, maar snel werd hij per brancard naar een helikop ter gevoerd, die hem naar het ziekenhuis zou brengen. Intussen was men bezig ook Fellin op le hijsen. Dat ging vluggerin acht minuten was ook hij boven. De veertien afschuwelijkste dagen van hun leven waren voor de twee voorbij. „Ik blijf mijnwerker" zei Throne wat later. In het ziekenhuis van Hazleton, 19 km van de plaats waar zij onder de grond ge zeten hebben, liggen Throne en Fellin nu. samen op één kamer. De doktoren willen beiden grondig onderzoeken. Man nen die veertien dagen in een vochtig, volstrekt donker hol hebben gezeten, hon derd meter onder de grond, die geduren de de eerste tijd geen zekerheid hebben gehad of ze nog gered zouden kunnen worden, die pas op het laatst voedsel tot zich hebben kunnen nemen en die zich gedurende al die tijd zo goed als niet hebben kunnen bewegen, zijn interessant voor de medische wetenschap. Vooral met het oog op de ruimtevaart (astronauten zouden in soortgelijke of vergelijkbare omstandigheden kunnen komen te ver keren) wil men alles van hun lichame lijke toestand weten. De gang naar het ziekenhuis was voor de twee zelf trouwens om heel andere redenen plezierig ze wisten dat daar hun onzegbaar gelukkige familieleden op hen wachtten. Op de dag van hun redding moest de vrouw van de derde opgesloten mijn werker in het ziekenhuis worden op genomen met een zenuwshock. Ze kon de spanning niet langer verdragen. Zo als men weet is er voor die derde, Louis Bova, weinig hoop. Maandagmorgen had men het boren naar de plaats waar hij opgesloten werd toen de instorting zich voordeed, gestaakt. De boor boog telkens af. Bovendien had men al sinds bijna een week geen levens tekenen van hem gehoord. Hij was door een muur van zes tot acht meter puin en gesteente van zijn twee maats gescheiden. Hij is gewond geraakt en men nam aan dat hij intussen was overleden. Fellin zei gisteren, nadat hij gered was, dat Bove echter mogelijk nog in leven Volgens de heer E. H. Larive, een der nieuwe directeuren van de K.L.M., zal de luchtvaartmaatschappij nog minstens tot 1965 verliezen blijven lij den. Of er daarna winsten gemaakt zul len worden is volgens hem ook nog lang niet zeker. Als de K.L.M. inderdaad een verlies gevend bedrijf zou blijven, dan moet de regering beslissen wat er verder gebeuren moet. De heer Larive verklaarde dit in een vraaggesprek met „Het Parool", daarmee antwoord gevend op vragen die algemeen leven sinds de reorga nisatie bij de K.L.M. begon. Wat de regering zou moeten beslissen wan neer het onmogelijk zou blijken hét natio nale luchtvaartbedrijf weer winstgevend te maken is volgens de heer Lariveis zulk duur vlagvertoon eco nomisch verantwoord? Het verliescijfer over het nu lopende jaar zal volgens de heer Larive onge veer even groot zijn als die van beide voorgaande jaren (rond de 75 miljoen gulden), maar hij ziet 1963 als het diepte punt. Volgens hem mag men van geluk spreken als het verlies over 1964 tot de helft zou kunnen worden teruggebracht. Aan de expansie van de K.L.M. is nu voorgoed een eind gekomen, meent hij, maar het inkrimpen moet naar de mening van de heer Larive met grote voorzichtig heid geschieden. „Wat je afgebroken hebt, bouw je zo gemakkelijk niet meer op". Ook over de kwestie van de perso neelsinkrimping sprak de heer Larive, daarmee een van de meest precaire details van de noodlijdende K.L.M. aan snijdend. Hij sprak tegen dat er, zoals wel verwacht wordt, binnenkort twee duizend personeelsleden ontslagen zul len worden. „Dat is geen kwestie van maanden, doch van jaren" merkte hij op. Bovendien zal dat in slechts zeer geringe mate gebeuren in de vorm van gedwongen ontslagen, naar hij schatte slechts ongeveer een honderd. De modernisering een standaardisatie van de vloot (DC-8 toestellen op de buiten-Europese lijnen, Electra's en Viscounts in Europa) zullen steeds min der personeel nodig maken. De geleide lijkheid van dit proces zal het inkrimpen van het personeel via een aannemingg- stop, natuurlijk afvloeiing en overplaat singen mogelijk maken, aldus de heef Larive. Foto bovenaan: Throne (links, met helm) is juist aan de oppervlakte gekomen. De redders verwelkomen hem vol vreugde in het nachtelijk duister, dat echter heel wat aan genamer is dan de inktzwarte donkerte van de gevangenisdiep onder de grond. Foto daaronder: De geredde mijn werker wordt naar de helikopter gedragen die hem naar het zieken huis zal brengen. Tele foto's was. Daarop is men onmiddellijk opnieuw gaan boren, in de hoop de plaats waar hij zich bevindt te kunnen hereiken. Het feit dat zijn redding nog zeer dubieus is (als hij althans nog in leven is), heeft uiteraard een domper gezet op de vreugde die gisteren rond de mijn en tot ver daarbuiten heerste. David Fellin heeft gezegd, dat hij zo nodig in de schacht wil afdalen om te zoeken naar zijn nog vermiste kameraad. IN HET Duitse Kurort Gebhardshaim zijn vijf gevallen van tyfus en para- tyfus gemeld. Vijf personen zijn in quarantaine gesteld. (Advertentie) De V.N.-groep, die opinies moet peilen over de oprichting van de Federatie Maleisië, is te Siboe, in Serawak, vijandig ontvangen. De groep werd bij aankomst uit Koet.iing uitgejouwd door enige duizen den leden van de verenigde volkspartij van Serawak, die tegen oprichting van de federatie is. De politie arresteerde dra gers van spandoeken met leuzen als „Tengkoe neen, Soekarno ja". „Wij wensen vrijheid en recht". Zij eisten ondermeer de vrijlating van vier be togers, die bij aankomst van de V.N.- missie werden gearresteerd. Politieman nen en journalisten gooiden met stenen. Twee auto's en een motorfiets werden vernield. De politie vuurde in de lucht om de demonstranten te verdrijven. Een aantal politiemannen raakte gewond. Intussen zijn de Indonesische waar nemers nog steeds niet gearriveerd. Zo als bekend heeft de Britse regering nog geen landingsvergunning en visa ver leend, een gang van zaken, die de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken niet erg zint. Hij beschuldigde Engeland van „integrale toepassing" van het akkoord van Manilla en drong aan op een snelle oplossing van het geschil. Naar aanleiding van Malakka's uitnodi ging om naar Singapore te komen om het waarnemers-probleem te bespreken verklaarde Soebrandio, dat zijn gezond heid momenteel te wensen overlaat. Hij vroeg de vice-premier van Malakka, Tuan Razak, naar Djakarta te komen In de hoofdstad van Malakka verwacht men, dat binnen enkele dagen een nieuwe datum voor inwerkingtreding van de federatie zal worden bekendgemaakt. Hierover schijnt tussen premier Rach- man en de Britse minister van Koloniën Sandys overeenstemming te zijn bereikt. De tweejarige Alex de Boer uit Volendam is gistermiddag gestikt nadat hij met zijn hoofd beklemd was geraakt in een Keulse pot. De pot. waarin boter werd bewaard, stond achter het huis van het jongetje klaar om te worden schoongemaakt toen de kleuter er zijn hoofd in stak. Dit is de Hadi-3, volgens de Rus sische constructeurs de kleinste race-auto ter wereld. Het voertuig is 380 cm lang, 50 cm hoog en 67 cm breed. Een 500 cc motor zou voor een snelheid van 300 km per uur kunnen zorgen. De bestuurder ligt in het wagentje. Op de foto: De coureur Vladimir Nikitin (links) en een van de construc teurs controleren de Hadi-3 na een testrit* Bij de afbraak van een in verval ge. raakte winkel te Bradford in het noorden van Engeland, hebben twee jongens van 15 jaar, die bij de werkzaamheden hiel pen. een pak gevonden met daarin 100 bankbiljetten van elk 5 pond sterling. Het pak zat tussen een stapel kranten. De politie onderzoekt of deze vondst iets uitstaande heeft met de grote trein- overval. Zij probeert ook de eigenares van de winkel op te sporen, die momen teel in Canada vertoeft. Een gebroken Duits sprekende man heeft gisteren de politie opgebeld met de mededeling, dat hij een der bende leden in een buitenwijk in een auto had zien zitten. Een jonge Deense vrachtwagenchauffeur heeft gisteren zijn leven geriskeerd door een Tsjechisch echtpaar over de grens tussen Tsjecho-Slowakije en Oostenrijk te smokkelen. De 23-jarige Deen, wiens naam door de politie nog niet is vrijgegeven, naderde 's morgens vroeg met zijn vrachtauto, die aan een Deense transportfirma toe behoort, de Oostenrijkse grens. In de cabine van zijn wagen hield hij het echtpaar verborgen en zonder zich te bekommeren om de Tsjechische grens post gaf hij vol gas en reed hij Oosten rijks gebied binnen. tiet echtpaar, een 58-jarige kantoorbe diende en een 32-jarige verpleegster hebben onmiddellijk na hun geslaagde vlucht asiel gevraagd aan de autori teiten in het Oostenrijkse grensplaatsje Klein Haugsdorf. Zij deelden hun mede dat zij in Oostenrijk wilden blijven. Het onvluchtingsplan was van tevoren uitgewerkt met de 39-jarige eigenaar van de transportonderneming, die het echtpaar onlangs toevallig in een café in Praag had ontmoet. Over de muur Twee jeugdige Oostberlijners zijn er gisteren in geslaagd onder het vuur van de grenswachten in Oost-Berlyn naar het Westen te ontsnappen. Een derde vluchteling werd gegrepen toen hij de muur trachtte over te klimmen. De twee jongelui, 16 jaar oud. zwommen over het Teltovkanaal. Zij moesten in een ziekenhuis worden opgenomen wegens uitputting. De andere, oen on geveer 25 jaar oude man, werd door de grenswachten gegrepen toen hij zich gereed maakte over de muur te klim men. Hij had zijn koffer al boven op de rr^u\lr §ezet en wilde net beginnen met klimmen toen er twee grenswach ten op hem kwamen toehollen met het geweer in aanslag. Uitspraak doende in een kort geding tussen de Nederlandse aannemers- en patroonsbond voor de bouwbedrijven in Nederland en zijn algemeen secretaris mr. P. Zonderland uit Heemstede, heeft de president van de Rechtbank te Am sterdam mr. U. Stheeman, gisteren be paald dat mr. Zonderland uiterlijk op 30 september zijn werkzaamheden als algemeen-secretaris en juridisch-adviseur van de N.A.P.B. moet staken. De archieven en dossiers moet hij vóór die tijd overdragen en het kantoor in Amsterdam moet vóór 30 september zijn ontruimd. Dit op straffe van een dwangsom van 1000 gulden per dag bij overtreding daarvan. De president overwoog o.m. dat de dienstbetrekking tussen mr. Zonderland en de N.A.P.B. per maand opzegbaar is. De algemeen-secretaris van de bond had intrekking geëist van de beslissingen van het dagelijks bestuur van de N.A.P.B. inzake zijn ontslag, omdat naar zijn mening alleen het hoofdbestuur hem ontslag kan verlenen. Zijn eis werd door de president niet toegewezen. Mr. Zonderland werd veroordeeld tot be taling van de totale gedingkosten. Uitspraak doende in een kort geding tussen de poppen- en reclamefilmmaker Joop Geesink en de n.v. Uitgeversmaat schappij Terra Nostra in Gorssel heeft de president van de Rechtbank te Am sterdam, mr. U. W. H. Stheeman, gisteren bepaald, dat de uitgeverij alleen de uit 1944 daterende tekeningen van Geesink, met vermelding van diens naam, mag publiceren met gelijktijdige vermelding van het tijdstip van vervaardiging. Op nalating daarvan is een dwangsom van 25.000 gulden gesteld. De president overwoog dat anders de valse schijn zou worden gewekt dat het hedendaags werk van Geesink zou be treffen, waardoor diens artistieke repu tatie schade zou kunnen lijden. Joop Geesink had een absoluut verbod tot publikatie van zijn jeugdwerk met ver melding van zijn naam geëist, onder een dwangsom van 25.000 gulden. Het betrof de tekeningen van Geesink voor een bouwplaat. i i De bemanning van de Mailcoach, die eergisteren van Nijmegen naar Drakesteyn reed om prinses Beatrix i officieel kond te doen van het begin 1 van de Koninkrijksviering in Nijme- gen, is onderweg al spoedig tot het inzicht gekomen, dat in „de goeie i ouwe tijd" de facteurs allesbehalve 1 benijdenswaardige lieden zijn geweest. 1 Nadat bij het vertrek enkele ge- nodigden in druipnatte feestkleding i hadden geluisterd naar het volkslied 1 en het voorlezen van de missive van 1 burgemeester Hustinx aan de prinses, begaf de stoet zich op weg. Niet voor i lang echter. Want inmiddels is het ge- 1 heim uitgelekt, dat de bemanning van de coach er even buiten Nijmegen de brui aan heeft gegeven en per comfor- tabele auto de reis naar Huis ter 1 Heide heeft voorgezet. Daar stond in- 1 middels een andere mailcoach gereed. waarmee de laatste kilometers naar Drakesteyn werden afgelegd. Hier wachtte de tweede teleurstel- J ling. Wat kennelijk niemand in Nij- megen wist, werd meegedeeld aan de - deputatie van het stichtingsbestuur „Koninkrijksviering" Prinses Beatrix is met vakantie en keert pas in het land terug als de festiviteiten in Nijmegen zijn afge- lopen. De secretaresse van de prinses nam nu de feestelijke brief van t Nijmegens burgemeester in ontvangst.

de Stem | 1963 | | pagina 1