I Politie pakt studenten bij vele honderden op De sloper kan thuis blijven.... Saigon biedt bezette van beeld stad Kennedy is boos op republikeinen Onvoorzichtigheid eist vele doden 5% rente Moskou„Oost-Duitsland is soevereine staat TWEE DAGEN VERKEER: m.f. 200. EN SCHOT IANCIERING Geschut en tanks Protesten Kroestjev tot Tito: kom in de Comecon i de subinspectie der 11 Accijnzen te Breda kELPAND IET0RICA DORDRECHT *Lw -• i i i DAGBLAD VOOR ZEELAND WOELIGE ZONDAG IN HOOFDSTAD ZUID-VIETNAM Bisschoppen in Y.S. over het rassenprobleem Scotland Yard: Buit treinroof is in Londen Meisje gedood Veel wind VOORTAAN KATHOLIEKE HOGESCHOOL Eurovisie zendt de mars naar Washington uit Israëliër gedood in vuurgevecht Belg wilde zijn vrouw kinderen (weer) ontnemen Brandend schip in Delfzijl binnengesleept 8 1930 HET VERTROUWDE ADRES SO 2.750 8.750 radio 7.550 00 5.950 100 dio f 5.500 4.950 4.350 3.950 3.450 a, 2 950 7 450 961, dak, 5.950 3.450 0. 1942, radio 8.950 Karmann Ghla Cabrl 1960, m. radio enz. 6.250 4 Volkswagens 1500 1962 m. radio vanaf 5.250 5 Volkswagens 1957-'62 vanaf 2.250 4.250 2 Volkswagens, bestel, 1940, per stuk 2.950 Renault Caravelle 1963, nieuw 8.450 2 Renault# Ptoride 1960-'61 vanaf 5.950 3 Renaults R8 1962-'63 vanat 4.850 4 Renaults Ondine 1961-'62, vanaf 3.450 Renault 4t de Luxe, 1962 3.460 2 Saab's 1942 '43, m. radio, vanaf 5.9N) BMW 1962-'63 Sport-coupé m. radio enz. enz. 4.950 B M W. L.S 1942-'43 als nieuw 4.750 Goggo Isar stat. eer, 1962 4.150 Goggo Isar 1960 2.750 DKW 1000 S 1962 4.950 EREN - GARANTIE INRUKRN RIJKSWEG BREDA—GIIZE-RIIEN Molenscnot Rijksweg 235 Iel. (01601) 224 ifdeiing: Schoolstraat 10 Molenschot - Tel. (D1401) »7. RIJKSWEG UTRECHT—PE RUT Iel. (030) 60409 ifdellng: 's Gravesandestraat 25 Utrecht bi| ring) op alle merken nieuwe óók occasions. JTOMOBIELBEDRIJF met alleen de Betrouwbaarste in het Betere Genre SELSTRAAT 45 t.m. 51 A ;r het Slachthuis) Tel. 01600-31180J| 3a van de Inspectie der Invoer- e Roosendaal wordt met ingang "eheven. zullen de werkzaamheden van eden op de Inspectie der Invoer- Roosendaal, Brugstraat 43-45, E HUUR GEVRAAGD BREDA vlakte van minstens 00 m2 ent woongelegenheid te zijn. :8610-oo bureau van dit blad. ite' en op .vlotte' wijze geschreven ilïnge cursus n Het OPENBAAR ding gereed. n vrijblijvend aan, want zij is de mstige succes en zal u een beeld training en onder bekwame leiding j" kunt en durft te spreken, zowel eken, staf- en relatiebesprekingen, het bedrijf, in gezelschap, bij 'n len- of bij een promotiegesprek. ✓ordt u o.m. voorgelicht hoe uw atieve daden" omgezet kan worden it spreken in 't openbaar. r aan heeft r mee kunt doen en r mee bereiken kunt. r week in besloten kring gegeven begin september in an. briefkaart aan: - POSTBUS «M - TEL. 01S50-728J ïn in sterk uitbreidende gemeente nodern winkelpand et winkelcentrum, met daarin ge- T.V., elektrische huishoudelijks es, koelkasten en verlichtings- schrijven onder no. 92295-00, waar- verstrekt. terlijke greenhorn. ,,Ach_ hou toch op greenhorn. Je hebt meermalen ondervonde deze greenhorn ook zijn je wel weet." met 3® toch af dat je wei weei. tpgen Hij sputterde nogWl^ baadden en ook Dick en WilL "aav°oet het mij af maar ik hield bij stuk. 103e JAARGANG No. 24368 Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 26 AUGUSTUS 1963 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Hoofdredacteur: J. J- H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 14 Tel. 22341 (5 lijnen) - Postgiro 1114111 aoWafl Abonnementsprijs 8,05 per kwartaal, excl. 0,20 incasso; 9,25 per post excl. 0,35 incasso; 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse nngg K.1n1fCtraat telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) De 43 miljoen Amerikaanse katholieken hebben zondag de stem van hun bis schoppen vernomen, toen van alle kan sels een schrijven werd voorgelezen, dat door de Amerikanen zelf als een his torisch document wordt beschouwd. Het schrijven handelt over de rassenscheiding en over de houding, welke de katholieken daarin moeten aannemen. Het poogt een bijdrage te zijn van de leiders der katholieke kerk in de Ver. Staten inzake de crisis, welke in heel Amerika woedt met betrekking tot de achterstelling van de negerbevolking. De bisschoppen doen een beroep op alle katholieken om zich persoonijlijk te be moeien met het zoeken naar harmonie. Individuele katholieken en groepen ka tholieken moeten erop uit zijn open ge sprekken te organiseren, waarbij weder zijds problemen en zorgen worden uit- gesoroken. Dergelijke methoden moet men ook proberen toe te passen in ge wone verenigingen. De bisschoppelijke brief wijst erop, dat de natie moet zorgen, dat de ongelijk heden voorkomend uit het verschil van ras verdwijnen, en dat overheden de dis criminatie helpen verbeteren. Geen enkele katholiek kan het recht ontken nen, dat ieder stemrecht bezit. De bis schoppen wijzen er op, dat de rassen kwestie het geweten van alle Amerikanen aangaat. De Londense politie heeft weer een man aangehouden in verband met de treinroof. Zijn identiteit werd niet bekend ge maakt. Het voorarrest van zeven der aangehouden mannen en vrouwen is in tussen tot 2 september verlengd. Moge lijk zal de politie na die datum'geen bezwaar maken tegen voorlopige invrij heidstelling tegen borgtocht van degenen, die slechts van heling van een deel van het bij de treinroof gestolen geld worden verdacht en met de overval zelf niets te maken hebben. Scotland Yard meent, dat het leeuwe- deel van dc buit in Londen is. Het zou hier gaan om een bedrag van twee mil joen pond sterling. Ook in Leicester is een man meegenomen om de politie „te assisteren bij het onderzoek" naar de treinroof. Gisteren is het in Saigon, de hoofdstad van het al lange tijd zeer woelige Zuid-Vietnam, tot taferelen gekomen die bijna doen denken aan een militaire bezetting. Nadat zaterdag een demonstratie was ge houden door studenten, liet de regering gistermorgen grote aantallen studenten zonder veel omhaal oppakken en in tientallen vrachtwa gens naar de gevangenis voeren. De studenten hadden zaterdag betoogd tegen de anti-boeddhistische politiek van de regering van Zuid-Vietnam. Na de demonstratie al de zoveelste sinds de boeddhisten openlijk verzet plegen kwam de order dat de politie en de militairen bij elke betoging gebruik moesten maken van de wapenen. Sommige van de betogers werden door de politie bü hun haren gegrepen en met het hoofd achterover gedrukt naar de wagens gesleept, na van te voren in het gezicht te zijn geslagen. werden gegrepen, ook al protesteerden zij, dat ze op weg waren naar de kerk. De door de studenten achtergelaten fietsen werden door de politie op een gro te hoop gesmeten. Inmiddels werden in een radio-uitzen ding de studenten aangemaand kalm te blijven. In de loop van de dag verschenen pant serwagens en 20 mm luchtdoelgeschut bij het presidentiële paleis in Saigon. Zondagmorgen heeft de politie dan ook hardhandig huisgehouden, toen een voor genomen betoging van studenten verhin derd moest worden. Hoeveel studenten eenvoudig van hun fietsen geslagen, bij de haren gepakt en in auto's gesmeten zijn is niet bekend. Het moeten er echter, volgens ooggetuigen meer dan duizend zijn. Een westelijke fotojournalist die in hechtenis was genomen werd later in vrijheid gesteld, maar zijn volgeschoten film was vernield. Niet alleen het aantal arrestaties is on bekend, ook of er slachtoffers zijn ge vallen weet men niet. Wel is gezien dat een meisje dat onder de studenten was, werd neergeschoten. Vermoedelijk ver loor ze het leven. De massale arrestaties schijnen ten doel te hebben de militante studenten in Sai gon, die zich verzetten tegen de door de regering Diem gevolgde politiek ten aan zien van de boeddhisten, onschadelijk te maken. In een hoofdstraat van Saigon in de buurt van de juridische faculteit heeft de politie ook studenten aangehouden, die daar een betoging wilden houden. Voordat de studenten zich voor de de monstratie konden verzamelen had de politie de omgeving van het faculteits gebouw afgezet en mitrailleurstellingen ingericht voor de ingang van het ge bouw. De politie die werd geholpen door ma riniers richtte ook prikkeldraadversper ringen op, waarna het verkeer langs an dere straten werd omgeleid. Toen daar na de studenten, de meesten op fietsen voor de betoging naderden, werden zij door de politie aangehouden. Hun identi teitspapieren werden gecontroleerd, waar na zij in gereedstaande vrachtwagens naar gevangenkampen werden wegge voerd. Enkele studenten die naar het oor deel van de politie niet snel genoeg van hun fietsen stapten, werden er afgesla gen en naar de vrachtauto's gebracht. DE LEIDER van de Nederlandse stu denten, die momenteel in Indonsië zijn, vindt een volksstemming in West-Irian. zoals bij de overdracht van dit gebied i& bepaald, overbodig. Dat heeft het Indo nesische persbureau gisteren betoogd, EEN OPZICHTER uit Hardenberg heeft bekend in Nieuw Leusen een schuur in brand te hebben gestoken. Daarbij is twee ton hooi verloren gegaan. De schuur was eigendom van de vader van zijn vroegere verloofde. DE HAITIAANSE president Duvalier is voor zes maanden met dictatoriale be voegdheden bekleed. TIJDENS EEN predikatie van paus Paulus, gisteren in Albano. heeft de politie een bandrecorder in beslag ge nomen, waarmee journalisten pauselijke toespraken plegen op te nemen. De politie geloofde niet, dat de journalisten hiertoe gerechtigd waren. DE LEIDER van de Noorse conservatieve partij, John Lyng, zal een nieuwe coalitie regering vormen. Hij hoopt hiermee van daag klaar te zijn. EEN ENGELSE nationaal-socialistische beweging heeft op de muur van een joodse instelling in Berlijn anti- semitistische plakkaten geplakt, waarop Hitier geprezen werd. EEN ZUIDAFRIKAANSE minister heeft gezegd ervan overtuigd te zijn, dat de apartheidspolitiek eens in heel de wereld zal worden toegepast „in het belang van de vrede tussen de rassen". VOOR HET eerst sinds de oprichting van ie zogeheten Duitse Democratische Republiek 'Oost-Duitsland) volkingscijfer stijgende muur Saigon biedt op het ogenblik de aan blik van een bezette stad. Er zouden ongeveer 10.000 militairen in de stad zijn, die verschillende sleutelposities be waken .Onder de militairen zijn behalve de mariniers ook leden van de burger wacht en parachutisten. Alle bioscopen in Saigon en een groot deel van de winkels waren gisteren ge sloten. De militaire gouverneur van de stad, generaal Ton That Dinh heeft gis teren bepaald dat de universiteit en alle middelbare scholen in Saigon tot nader order gesloten zouden moeten blijven. De gebouwen van de universiteit zijn volledig door politie en militairen om ringd. De politie arresteerde zonder onder scheiding iedereen die zij ervan ver dacht aan de demonstraties te willen deelnemen. Sommige studenten hadden hun meisje achter op de fiets en ook zij Op verschillende plaatsen in de wereld werden betogingen tegen het optreden van de Zuidvietnamese regering gehou den. Een groep van vijftig, voor het merendeel katholieke Zuidvietnamese studenten is gisteren in Grenoble in Frankrijk een hongerstaking van 24 uur begonnen, uit protest tegen de boed dhistenvervolging in hun vaderland. Boeddhistische en katholieke Zuidviet namese studenten in Straatsburg hebben eveneens de politiek van hun regering ge laakt. Vierentwintig Zuidvietnamese bur gers in Parijs trokken op naar de Ame rikaanse ambassade, waar een petitie werd overhandigd, waarin werd gewe zen op het feit, dat Amerika een land steunt, dat geloofsvervolging bedrijft. Indiase boeddhisten hebben gisteren een beroep op de Verenigde Staten ge daan in Zuid-Vietnam onmiddellijk tus senbeide te komen om een eind te ma ken aan de onderdrukking van de boed dhisten. In een memorandum wordt gezegd, dat zolang Amerika de regering van presi dent Ngo Diem blijft steunen met geld en wapens, deze tegen de boeddhisten zullen worden misbruikt. „De met bloed bevlekte handen van degenen die het boeddhisme in Vietnam trachten te vernietigen, brengen daar mee tegelijkertijd het prestige en de goodwill van de Verenigde Staten in dis- crediet," aldus het memorandum. Op de weg van Delden naar Al melo in de buurtschap Bomer- broek slipte een grote tankauto. Het gevaarte schoot van de weg en ramde een arbeiderswoning, welke door het geweld volkomen vernield werd. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor, om dat de bewoner juist tevoren het huis had verlaten, samen met zijn tweejarig dochtertje. De man zag van korte afstand zijn huis in elkaar rammenDe chauffeur be spaarde overigens de sloper veel werk, want het huisje moest bin nenkort toch afgebroken worden. President Kennedy van de V.S heeft zich in zeer scherpe bewoor dingen uitgelaten over het besluit van het Huis van Afgevaardigden 55 het be- Dank zij de Weersverwachting medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot maan dagavond, opgemaakt zondagavond 23.Id uur Half tot zwaarbewolkt met af en toe regen of motregen. Maximum temperaturen van 17 tot 21 graden Matige tot krachtige, in de kust streken krachtige tot harde zuid westelijke wind. Vandaag: zon onder 19.43 uur; maan onder 22.46 uur. Morgen: zon op 5.42 uur; maan op 14.19 uur. Volgens Moskou is Oost-Duitsland, door de ondertekening van het kernstopver- drag „een gelijkgerechtigde deelnemer" geworden, met alle rechten en plichten van dien. Onder die plichten verstaat men in de Russische hoofdstad uiteraard het naleven van het verdrag (hetgeen niet moeilijk zal vallen), en onder de rechten moet verstaan worden dat Oost-Duitsland als soevereine staat dient te worden er kend. Dat heeft een Russische nota Amerika en Engeland in andere woorden, maar met dezelfde strekking, aan het verstand gebracht. Men heeft in Londen en Washington ook de indruk dat de Russen hun Oost- duitse vazallen hebben laten tekenen alsof ze een rechtmatige staat vormen. In de nota aan Washington en Londen werd ook geprotesteerd tegen wat Amerika en Engeland, als partners van het kernstopverdrag, inzake West- Duitsland gesteld hebben. Albert Schweitzer heeft Kennedy een brief geschreven waarin hij het verdrag „misschien de grootste gebeurtenis in de wereldgeschiedenis" noemt. „Eindelijk verschijnt een lichtstraal in de duisternis waarin het mensdom zijn weg zoekt", aldus Schweitzer. LOKREDE Intussen doet Kroestjev in Zuid-Slavië zijn best Tito onder de vanen van de Comecon te brengen. Hij hield zaterdag in Split een rede voor arbeiders van een scheepswerf, waarin hy voor het eerst sinds zijn bezoek aan Zuid-Slavië de ietwat precaire kwestie van een deel genootschap met de Comecon (de Oost- europese tegenhanger van de E.E.G.) ter sprake bracht. Over de hoofden van de scheepswerf arbeiders heen liet Kroestjev zijn gast heer Tito weten dat Zuid-Slavië in de Comecon de rol zou kunnen spelen van specialist op het gebied van de scheeps bouw. De bereidheid van Tito is niet zo groot. Hij wil wel een waarnemers plaats in de Comecon bezetten, maar lid wil en kan hij niet worden. Zijn economische banden met de V.S. zijn daarvoor van te veel belang. Na zijn bezoek aan Split is Kroestjev met het jacht van Tito naar het eiland Brioni gevaren. Daar staat een landhuis van de Zuidslavische president. Geduren de drie dagen zullen beiden daar be sprekingen voeren. In Kroestjevs gevolg zijn enkele ideologische experts, zodat men aanneemt dat vooral de kwestie van de verhouding met China ter sprake zal komen. Tijdens een volksdansfeest in Ce- tinje, dat ook werd bijgewoond door de familie Kroestjev, sloot het eerste echtpaar van Rusland zich opgewekt bij de dansers aan. Hier zien we mevrouw Kroestjev te midden van de dansers. Ook de Joegoslavische president Tito en diens echtgenote voegden zich bij de dansers Met ingang van 1 september zal de naam van de Katholieke Economische Hogeschool te Tilburg worden gewijzigd in Katholieke Hogeschool, hogeschool voor economische, sociale en rechtswe tenschappen. Dit is een gevolg van de toevoeging van de juridische faculteit. De overdracht van het rectoraat door prof. dr. F. J. P. van Dooren aan de nieuwe rector-magnificus, prof. dr. C. F. Scheffer, zal op 16 september plaats vinden. dat via een amendement de Ame rikaanse hulp aan het buitenland met 585 miljoen dollar verminde ren wil. Hij noemde het besluit „kortzichtig, onverantwoordelijk en door partijbelan gen ingegeven". Hij wees erop, dat de economische hulp aan het buitenland een groot belang dient en dat door kortwie ken van het hulpprogramma, dat al se dert het einde van de tweede wereldoor log loopt, ernstige gevaren kunnen ont staan. Hij deed tegelijkertijd een beroep op de senaat om het gehele bedrag dat hij heeft aangevraagd, te voteren. De kans dat dit gebeurt, is niet denk beeldig. In dat geval moeten senaat en huis van afgevaardigden het ontwerp samen bespreken teneinde een compro mis te vinden. De nederlaag die de re- gering-Kennedy leed door het amende ment, is dus nog niet definitief. Toen Kennedy zijn commentaar lever de op het besluit was hij bijzonder ge- irriteerd. Hij viel bijzonder fel uit je gens de leiders van de republikeinen in het Huis. Hij oordeelde de besnoeiing van de hulp aan het buitenland (waar onder hulp aan onderontwikkelde lan den zowel als militaire steun aan bond genoten valt) niet minder dan een ver loochening van de Amerikaanse buiten landse politiek zoals die sinds 1945 is gevoerd. Dat deze slag werd toe gebracht om partijpolitieke redenen acht te hij het meest verontrustende aspect van de kwestie. De „Mars naar Washington" die woens dag door naar verwachting bijna 200.000 Amerikanen, zowel negers als blanken, zal worden ondernomen om de aandacht te vestigen op het vraagstuk van de ras senscheiding in de V.S., zal door de Eu rovisie rechtstreeks worden uitgezonden De heelden zullen waarschijnlijk naar Europa worden gezonden via de verbin dingssatelliet „Telstar". Tijdens een vuurgevecht tussen Jor daanse en Israëlische militairen in Je ruzalem. dat veertig minuten duurde, is een Israëlische soldaat om het leven ge komen. De botsing volgde op een be schieting van de oude muur van de stad door Jordaanse militairen. Jordanië en Israël beschuldigden elkaar over en weer van het uitlokken van het incident. Wie begonnen is blijft vooralsnog een raad sel. Beide landen hebben om het hardst geklaagd bij de gemengde bestandscom missie van de V.N. Israëlische kringen weten het incident aan „bepaalde pro- Nasser-figuren, die erop uit zijn moei lijkheden aan onze grenzen te forceren". Ook Israël en Syrië zitten elkaar in de haren door beschuldigingen over en weer van het in gevaar brengen van de vrede in het Midden-Oosten. Een reeks verkeersongelukken Een toeristenbus is gisteren in Kitz- bühel (Oostenrijk) ingereden op twee toeristen uit Dordrecht, Anton Tims (20) en Louisa Daim. (22). De Nederlandse toeristen werden met ernstige verwon dingen overgebracht naar een zieken huis te Woergl, waar Tims inmiddels is overleden. heeft in de afgelopen twee dagen verscheidene slachtoffers gemaakt. De zevenenzestigjarige mevrouw Toemen-van de Sanden uit Oister- wijk is zondag om kwart voor zes, toen zij nabij Quatre-Bras op de Bosscheweg komende van de rich ting Den Hout de rijksweg wilde oversteken, door een personenauto gegrepen toen zij aarzelde op de rijbaan. Zij werd op slag gedood. Een 23-jarige inwoner van Albergen is in de nacht van zaterdag op zondag overleden aan de gevolgen van een ver keersongeval. Hij kwam op de weg Bor- ne-Albergen met zijn auto in een sloot na tegen een boom te zijn gebotst. De heer G. Trinks uit eHngelo is zon dagmiddag op slag gedood bij een ver keersongeluk, waarbij zijn echtgenote levensgevaerlijk en nog zeven personen ernstig of licht gewond werden. Tijdens een inhaalmanoeuvre remde de bestuurder van een auto op de rijks weg Hengelo-Almelo, kort voor een flauwe bocht, af, toen een tegenligger naderde. De auto schoof dwars over de weg en botste vervolgens frontaal te gen de tegemoetkomende auto. Met de levensgevaarlijk gewonde me vrouw Trinks moesten beide bestuurders en nog vijf inzittenden van de twee au to's in ziekenhuizen in Hengelo worden opgenomen. De 16-jarige N. Rossen uit Wychen is zaterdagavond met zijn bromfiets op de Zesweg te Wychen geslipt, over de kop geslagen en met zijn hoofd op het wegdek terechtgekomen. Hij kreeg een zware hoofdwond en overleed ter plaat se De 28-jarige bromfietsberijder C. Berg werf uit Apeldoorn werd gegrepen door een vrachtwagen. De man was op slag dood. De chauffeur van de vrachtwagen, die volgens de politie onder invloed van alcohol verkeerde, is aanvankelijk na het ongeluk doorgereden. Twee uur la ter meldde hy zich op het politiebureau waar hij is ingesloten. Een elfjarig Duits meisje is omgeko men bij een verkeersongeluk op de rijks weg Nijmegen-Venlo. Het meisje- stak op de fiets plotse ling de rijweg over. Ze werd door een personenauto gegrepen en was op slag dood. Zij verbleef tijdens de vakantie met haar broertje en haar grootmoeder in Heyen waar haar vader een bungalow heeft. In Naarden is aan gevolgen van een verkeersongeluk de 11-jarige jongen C. van der Eijk overleden. De jongen let te bij het oversteken niet op het ver keer, waardoor hij gegrepen werd door een auto. Op de weg tussen Zutphen en Brum- men is een verkeersongeval gebeurd, dat de dood van de 70-jarige heer H. Gemmink uit Zutphen tot gevolg heeft gehad. De heer Gemmink stak op de fiets de weg dwars over. Hij werd hier bij gegrepen door een passerende au to. Een echtpaar uit Venlo. dat per brom fiets de Haagseweg bij de Schipholbrug wilde oversteken, werd door een auto geschept. De vrouw die op slag dood was, werd toen zij op de rijweg lag, twee, mogelijk zelfs drie keer, nog door andere auto's overreden. De man werd ernstig gewond naar een ziekenhuis in Amsterdam overgebracht Bij een busongeluk in Columbia zijn zaterdag vijftien landarbeiders om het leven gekomen en tien anderen gewond. Tijdens een afdaling begaven de rem men het waarop de autobus, waarin 56 mensen zaten, vanaf een brug in zee stortte. De Zweedse politie heeft de 42-jari- ge Belg Johan Alfred van Dyck gear resteerd, omdat hij getracht had zyn 3 kinderen, twee jongens en een meisje, te ontvoeren van hun moeder in Uppsa la. De kinderen (7,5 en 2 jaar) speel den voor de deur toen het incident plaatsvond. Vele voorbijgangers waren getuige van de ontvoering. De arrestatie kon worden verricht dank zij een anoniem telefoontje. De moeder van de kinderen leeft ge scheiden van haar man in Zweden en heeft de zorg voor de drie kinderen ge kregen. Volgens de politie had Van Dijck die zijn kinderen al eerder ontvoerd heeft 'n kïeine motorboot klaar liggen in de ha ven van Spillersboda. om de kinderen mee naar Aaland, een Fins eiland in de Botnische Golf, te brengen. Het weer was te ruw voor de oversteek. De Belg heeft voor de politie ver klaard. dat zijn daad op grond van een uitspraak van een Belgische rechtbank, geen onwettige handeling was. Een particuliere detective, wiens naam niet bekend is gemaakt, en die Van Dijck heeft geholpen de kinderen te ontvoeren, is ook aangehouden. De kinderen zijn weer onder de hoe de van hun moeder gesteld. Met een brandend middenschip is het motorschip „Algenib" van 'n Rotterdamse rderii zondagmiddag de haven Delfzijl binnengesleept. De bemanningshutten aan stuurboordzijde en een opslagruimte waren reeds uitgebrand. Met. zwaar materieel uitgerukt greep de Delfzijlse brandweer het vuur aan. De brand op het schip was 's morgens uitgebroken, toen het schip ten noorden van Ameland voer. De bemanning be gon Ie blussen onder leiding van kapitein H. Jansen uit Rotterdam. Daar er ge vaar voor explosie van een voorraad gasflessen bestond en het vuur steeds gretiger rond vrat, werd via Scheveningen- radio hulp van de vaste wal ingeroepen. Kapitein Jansen besloot de reis naar Bremen te onderbreken en de haven Delfzijl binnen te lopen. Vanuit Delfzijl stoomden daarop twee met blusinstallaties uitgeruste sleepboten. Men bracht slangen over op de ..Algenib", die op volle kracht doorkoerste de Eems op. De Delfzijlse brandweer kwam met eigen materieel te hulp, toen het schip in Delfzijl afmeerde. De kaden werden afgezet met het oog op het explosie gevaar. Bij de lading was ook een hoeveelheid flessen met gas. Vermoedelijk is een van de flessen geëxplodeerd, waardoor de brand ontstond, verklaarde de kapitein.

de Stem | 1963 | | pagina 1