LONDEN PIJNLIJK VERRAST - VLOOT PARAAT V.N.-missie stelt peiling uit op Noord-Borneo Indonesië eist nog meer waarnemers Rust in Saigon: honderden monniken gevangen gezet KOPPELBAZEN snel ondergraven Tito blijft eigengereidman Twee Sittardse ex-wet houders eisen f 28.000 SCHIP VOOR CANADA VERGEEFS DOORZOCHT Metaalbonden willen Mevrouw NHU triomfeert Eén week in functie geweest DAGBLAD VOOR ZEELAND De treinroof Vechten tot de laatste man: LOOP NAAR DE HEL De negermars 3900 man politie 4000 man reserve TWEE DODEN Dubbel ongeluk met schelpenzuiger in Appingedam KROESTJEYS BEZOEK ZAL NIET VEEL VERANDEREN Enkele opklaringen ZOMER- en WINTERGOEDEREN met 30 en 50% KORTING 103e JAARGANG No. 24366 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Hoofdredacteur. J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 1« - Tel. 22341 (S lijnen) - Postgiro 1114111 Voor God, Koningin tn Vaderland V-RIJ-BAQ 23 AUGUSTUS 1963 Abonnementsprijs f 8,05 per kwartaal, «xcl. 0,20 incasso; 9,25 per post excl. 0,35 incasso; 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor [fnen) - Postgiro 1114111 ——77.ppmusrh-Vla»nderen: HULST. Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 - OOSTBURG Nieuwstraat 41_- telefoon de Zeeuwse EilandenGOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 Bureau voo 2893) De Britse politie is gisteren in Liverpool in actie gekomen om te voorkomen dat leden van de bende die op 8 augustus een posttrein be roofde, vermomd als bemannings leden aan boord van de lijnboot Carinthia naar Canada zouden vluchten. Voor het schip met 600 passagier aan boord naar Canada vertrok, werden auto's doorzocht en zeelieden onder vraagd. Een hofmeester, die ondervraagd was, had vernomen dat er bij de bende leden twee Canadezen waren, die mis schien zouden trachten als bemannings lid vermomd met de „Carinthia" naar Canada te ontsnappen. Het onderzoek leverde geen resultaat op. Gisteren is echter wel weer een arres tatie verricht. Het was een jonge blonde vrouw, die in Londen werd aangehouden en die, na een uitvoerig verhoor, naar een verblijf voor vrouwelijke arrestanten werd overgebracht. Intussen heeft Scotland Yard donderdag de namen bekend gemaakt van drie mannen, die zij „voor een goed verloop van het onderzoek graag zou willen spreken", bewoordingen die er in de regel op wijzen dat tegen de betrokkenen een aanhoudingsbevel is uitgevaardigd. Het zijn de 41-jarige antiquair en auto verkoper Bruce Reynolds, de 31-jarige bootmaker Charles Wilson en de 43- jarige caféhouder James White. Deze laatste zou in gezelschap moeten zijn van een vrouw, een baby van een half jaar en een witte poedel. In de afgelopen nacht kreeg de politie een anoniem telefoontje dat er plannen bestonden om de posttrein van Ports mouth naar Londen aan te houden en te beroven. In verband daarmee liet de politie nabij Reading de trein tot stil stand brengen en maakten vijftien politiemannen de verdere reis naar Londen in de postwagen mee. De opinie-peiling in Serawak en Brits-Noord-Borneo is uitgesteld, Dit is het teleurstellende nieuws van de moeizame gang van zaken bij de oprichting van de federatie Maleisië. De UNO-missie zou gis teren met haar werkzaamheden begonnen zijn. Laurence Michelmore, de Amerikaanse leider van de missie, maakte echter bekend, dat het spel voorlopig niet doorging. Hij gaf te kennen, dat de politieke par tijen in Serawak en de missie zelf meer tijd nodig hebben om zich op de „hearings" voor te bereiden. Deze reden moet echter als een drogreden worden beschouwd. De werkelijke reden van het uitstel is, dat Indonesië en de Philippijnen eisen meer waarnemers te mogen zenden dan het door Londen toegestane aantal van twee. om er bij de premier van Malakka op aan te dringen 31 augustus aan te houden als datum voor de vorming van de Federatie Maleisië. De premiers van Singapore en Noord-Borneo maakten om diezelfde reden gisteren ook de reis naar Malakka. De Indonesische minister van voor lichting. Roeslan Abdoelgani, heeft de Federatie Maleisië gisteren een mario netten-staat genoemd, die hij vergeleek met die, welke de Nederlanders achttien jaar geleden in Indonesië hadden ge sticht. Hij vond het maar het beste om „de confrontatie-politiek tegen het neo kolonialisme" voor te zetten. SS 59 Indonesië eist minstens negen waar nemers plus hun assistenten te mogen zenden. Het land wil bovendien landings rechten om deze waarnemers met eigen vliegtuigen te laten reizen. Het is niet onwaarschijnlijk, dat secretaris-generaal Oe Thant Michelmore heeft geïnspireerd het begin van de werkzaamheden af te gelasten. Want dr. Soebandrio, de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken heeft de secretaris-generaal duidelijk doen weten, dat zijn land de bevindingen van de V.N.-commissie naast zich neer zal leg gen indien er onvoldoende Indonesische waarnemers bij het opinieonderzoek aanwezig kunnen zijn. Overigens blijkt, dat de vertegenwoor digers van Indonesië noch van de Philippijnen momenteel aanwezig zijn in het le enquêteren gebied. Wordt toch met het werk begonnen, dan geeft men beide landen een wapen in de hand om de bevindingen van de „hearing" commissie niet te aanvaarden. Engeland heeft zoals bekend goed gevonden dat uit elk van deze twee landen twee waarnemers aanwezig zul len zijn. Indonesië heeft te kennen ge geven, dat dit er minstens twaalf moe ten worden. Londen is door deze gang van zaken pijnlijk verrast. Zij heeft Oe Thant laten weten, dat er geen sprake meer kan zijn van nieuwe concessies aan Indonesië. Soekarno, aldus wordt daar geredeneerd, wil hiermee alleen maar obstructie voeren. Duidelijk is ge bleken, dat het Indonesië er alleen maar om te doen is om de vorming van de federatie Maleisië voor onbe paalde tijd uit te stellen. De Britse marine in Singapore is onder tussen in de hoogste graad van alarm gebracht en bereidt zich voor op ma neuvers van een omvang als na de tweede wereldoorlog niet meer zijn ge houden. Ondertussen heeft de premier var Serawak, Stephen Ningkan, gisteren nog al wat deining veroorzaakt, toen hu voor zijn vertrek naar Malakka verslag gevers „te woord stond". Hü schreeuwde hen namelijk toe„Indonesië kan naar de hel lopen". We laten ons niet over bluffen en als we gedwongen worden te vechten, zullen we dat doen tot de laat ste man". Ningkan reisde naar Koeala Loempoer DE STICHTER van de Austin- en Morris- fabrieken, de Brit Lord Nuffield, is gisteren op 85-jarige leeftijd overleden. WIJLEN STEPHAN Ward heeft een erfenis van 14.620 pond sterling nage laten, waarvan een deel moet toekomen aan Ronna Ricardo, een prostituée, die als getuige a décharge is opgetreden in het proces tegen hem. DE VROEGERE vice-premier van ?oudL.laf. ziet af van de honger- J U,'I P™test tegen B$n ella s beleid, op 15 juli begonnen is AMERIKA HEEFT gisteren een Titan-2 gelanceerd, waarmee een waarschuwings systeem voor astronauten werd beproefd. NATIONALISTISCH CHINA heeft be sloten het Moskouse kernstopverdrae te ondertekenen. MET ÏÏJGAÏJG- van heden is de export naar West-Duitsland van alle soorten bonen vanuit Nederland weer toegestaan. EX-VICE-PRESIDENT van Indone- v®; drs- Hatta, zal zich naai- Europa Vü°l het ondergaan van een medische behandeling. DE TOT Zweed genaturaliseerde Tsjech tÜHen?nge 1!aand in Tsieoho-Slowakije bezoek aan lamilieleden op beschuldiging van spionage werd ge- Hufkiefd' - bliLkt de 34^ri«e Lndwig KarhknL21]n' 4e fabrieksarbeider in ivarlskoga in Zuid-Zweden werkte. HET INDIASE Lagerhuis heeft gisteren Sgen rT", gende meet"derheid (346 ftemmen) een door de (niet- mmi? 0PP0s'tie ingediende rin.wantrouwen tegen de rege- cóm 2, ?rernler Nehroe verwerpen. De conimumsten en hun meelopers onthiel. Qen zich van de stemming. gedebatteerd"0''6 W" V'6r dagen lang Op 28 augustus, de dag van de 100.000 negers, die naar Washington zullen marcheren om hun eisen tegen rassendiscriminatie kracht bü te zetten, zullen in de hoofdsteden van vele Amerikaanse staten gelük- soortgelijke betogingen worden ge houden. De tien leiders zullen 's morgens op het Kapitool worden ontvangen. Ook president Kennedy zal hen die dag te woord staan, het is echter nog niet bekend op welk tijdstip. Minstens zes sterren van de wereld van het amusement zullen de meer dan 100.000 betogers bezighouden vóór de parade aanvangt. Het zijn Harry Belafonte, Burt Lancaster, Marlon Brando, Gene Kelly, Judy Garland en Charlston Heston. Reeds nu zijn de betogers gewaar sehuwd het niet te bont te maken. Doen zij dat wel, dan zal de politie niet aarzelen 4000 soldaten en mari niers in te zetten. Deze zullen op de dag van de mars in staat van paraatheid worden gehouden. Er zullen die dag in New York 1900 politie-agenten en 2000 leden van de nationale garde letterlijk in het ge weer zyn. Boven: Voor de hoofdpagode van Saigon, de Xa Loi, hebben vijftien- duizend boeddhisten met spandoe ken en borden gedemonstreerd te gen het beleid van de regering Diem. Onder: In Hue, de religieuze hoofd- De toestand is rustig, aldus deelde een militair communiqué uit Vietnam gisteren mee. Zó rustig schijnt het zelft te zijn, dat de vliegvelden van Saigon weer zijn vrijgegeven, maar de avondklok geldt nog onherroepelijk, zelfs voor de Ameri kanen, aan wie een pasje beloofd was om zich 's avonds buiten te mogen op houden. Toen puntje bü paaltje kwam, werd het pasje geweigerd. De regeringstroepen zitten overigens niet stil. Zij doorzoeken in het gehele land „verdachte plaatsen". Honderden monniken en zusters werden onder tussen gearresteerd. Onder hen zijn vele gewonden en er zouden zelfs doden gevallen zijn. De regering heeft ferm te verstaan gegeven „niet langer het ex ploiteren van godsdiensten voor politieke doeleinden toe te staan, evenmin als de verandering van pagoden in centra van agitatie, propaganda, terrorisme en komplotten tegen de veiligheid van de staat". Onder de gearresteerden bevindt zich een hogepriester. Praktisch alle leden van de boeddhistische leiding zouden zijn gearresteerd. beleg. In het Eemskanaal te Garreweer bij Appingedam is gisteren tweemaal een ongeluk met een schelpenzuiger gebeurd, waardoor twee jongens, resp. 15 en 17 jaar oud, om het leven zijn gekomen en twee anderen zwaar werden gewond. Gisteren vond de vijftienjarige P. Kapenga uit Hornhuizen, die als passa gier met de schelpenzuiger „Waddenzee" uit Zoutkamp meevoer, op tragische wijze de dood, toen het vaartuig plotseling kapseisde en zonk. De jongen, die in het logies lag te slapen, kon niet meer tijdig worden gewaarschuwd. Bij het bergingswerk heeft zich op nieuw een ramp voltrokken. Op dat tijd stip was het personeel van de drijvende bok Hunze erin geslaagd het gezonken schip grotendeels te lichten. Teneinde nog een staaldraad onder het schip te kunnen brengen, moest men met een lasbrander enkele werkzaamheden ver richten. Hierbij deed zich plotseling een ont ploffing voor, de motorbrandstof was in brand geraakt. Toen de rook enigszins was opgetrokken, bleek, dat zich opnieuw een ramp had voltrokken. Van de drie in een langszij liggend ijzeren vlet je werkzame personen werden twee ernstig gewond. Een vierde man werd door het geweld van de ontploffing weggeslingerd en is sindsdien spoorloos. (Van onze Haagse redactie) In de vakraad voor de metaalindustrie is donderdagmiddag van de zyde van de drie werknemersorganisaties het voorstel op tafel gebracht de thans geldende col lectieve arbeidsovereenkomst open te breken. De werknemers beroepen zich daarbü op artikel 35 van de c.a.o. dat het openbreken van een collectieve arbeidsovereenkomst mogelijk maakt „in geval van uiterste noodzaak". Die drin gende reden is volgens de vakbonden aanwezig om het euvel van de koppel bazen (uitleenbedrijven die hogere lonen als de c.a.o.-lonen betalen) op zeer korte termijn de kop in te drukken. Het voorstel van de drie bonden is een nieuw artikel aan de c.a.o. toe te voegen, waarin paal en perk wordt gesteld aan het euvel. De vakbonden willen zeer veel spoed achter de behandeling van hun voorstel len zetten volgende week vrijdag komt de vakraad opnieuw bijeen. Tijdens een persconferentie, die de vak bonden onmiddellijk na de besprekingen 'in de vakraad belegden zeide de heer I. Baart, sprekend namens de drie bonden o.m., dat door de hand over hand toe nemende praktijken van koppelbazen het systeem van het afsluiten van col lectieve arbeidsovereenkomsten, dat al gemeen als een groot goed wordt be schouwd, wordt ondergraven. Er bestaat wel een middel om de praktijk van de koppelbazen in te perken, doch in de praktijk blijkt dit niet effectief te zijn De controle op de lonen, die de uitleen bedrijven betalen berust bij de looncon troledienst. Deze looncontroledienst staat echter voor een schier onmogelijke taak omdat er door de koppelbazen vaak enorm met namen wordt geknoeid. Op het militaire vliegveld van Barkarby in de omgeving van Stockholm is een Volkswagen op de landingsbaan in botsing geko men met een taxi8nde Dakota en door de draaiende propeller van een van de motoren geheel ver nield. De 29-jarige bestuurder, die de schrik van zijn leven kreeg, bleef ongedeerd, doordat hij tijdig op de vloer van zijn auto dook. DE 180 bouwvakarbeiders, werkzaam bij de bouw van de Nederlandse Bank op het Frederiksplein in Amsterdam, die eergisteren het werk neerlegden, zijn donderdag weer aan het werk gegaan. (Advertentie) Het is te verwachten, dat het huidige bezoek van premier Kroestjev aan Joegoslavië zal leiden tot een verste viging van de Russisch - Joegoslavische vriendschap en samenwerking op velerlei terrein, maar de kans dat president Tito zich nu naast Gomoelka, Novotny en Kadar zal scharen in het door Moskou geleide communistische Weersverwachting, meegedeeld door het K.N.M.I. J Een zwak storingsfront bracht ons donderdag af en toe wat lichte regen. Daarachter zullen zwakke tot matige winden iets zachtere lucht aanvoeren, waarin enkele verspreide opklaringen verwaeht worden en weinig of geen regen l De wind zal waaien uit richtingen J tussen zuid en west. 5 Vandaag: zon onder 19.50 uur: J maan onder 21.45 uur. J Morgen zon op 5.37 uurmaan t op 11.01 uur. GROTE VERBOUWINGSOPRUIMING tot 6 september MODEHUIS J GROTE MARKT 12 BERGEN OP ZOOM TELEF. 62 33 kamp, lükt uiterst gering. Daarvoor zyn zowel de materiële voordelen, die die politiek van ongebondenheid tussen oost en west leidt te groot en is de positie van leidende neutrale mogend heid te strelend. Tito's onafhankelijke communisme heeft hem in staat gesteld te profiteren van westelijke en vooral van Ameri- toanse hulpverlening. Misschien levert net bezoek van Kroestjev hem nu ook van die kant nog voordelen op. Zijn onafhankelijkheid van Moskou heeft hem op de tweede plaats in staat gesteld in de wereldpolitiek een rol te spelen, die hem als hoofd van een satellietstaat nooit zou zijn toegeval len. Het indrukwekkendst kwam dat twee jaar geleden tot uiting, toen de staatshoofden van twintig neutrale landen zich in Belgrado verzamelden voor een neutrale topconferentie. Ook premier Nehroe van het miljoenen volk der Indiërs was daar bij. Tito heeft zelf deze zomer in een belangrijke toespraak tot het centrale comité van zijn communistische partij aangegeven, dat de ongebondenheid tegenover oost en west moet blijven voortbestaan. Hij zei toen, dat Joego slavië moest streven naar een ver betering van zijn betrekkingen met zijn oostelijke nabuurlanden en met Rus land, maar liet er geen twijfel over bestaan, dat hij daarvoor de vriende lijkheid van het westen niet wilde offeren. Kroestjevs politiek van vreedzame coëxistentie stelt hem in staat deze vriendschap naar twee kanten, hoe verschillend van aard ook, te hand haven. Wel is het echter mogelijk, dat tijdens dit bezoek een formule ge vonden wordt voor een gewettigde ideologische samenwerking tussen het Kremlin en de in de ogen van de meeste communisten nog steeds een beetje „revisionistische" Joegoslaven. Alles duidt er echter op, dat van beide kanten meer gewerkt wordt in de richting van meer vriendschap en samenwerking dan van een integratie. Gisteren brachten Tito en Kroestjev een bezoek aan het door aardbeving geteisterde Skoplje, waarvoor Rusland reeds een fabriek voor blokdooshuizen heeft toegezegd. Een ploeg van 500 deskundigen van het Russische leger is al in Skoplje om de bouw van deze fabriek voor te bereiden. Naar schatting 100.000 mensen, over levenden van de ramp en mensen die bij het opruimings- en opbouwwerk betrokken zijn, verwelkomden de beide bewindslieden. Er waren hier geen vlaggen, geen spandoeken, geen kinder tjes met bloemen, geen marxistische leuzen. t stad van Zuid-Vietnam, waar toch- Procent van de bevolking Zullen worden behandeld. Zij worden boeddhist is, patrouilleren mihtai- vrijgelaten zodra zij ophouden het gees- ren met de bajonet op het geweer telijke met het tijdelijke te verwarren na het afkondigen van de staat van en de godsdienst te gebruiken voor poli- tieke doeleinden", aldus ditzelfde com muniqué, dat verder gaat„De staat van beleg is afgekondigd om de syste matische sabotage door een minderheid van bonzen te te breken en vervolgens om de omstandigheden te scheppen, die gunstig zijn voor de ten uitvoerlegging van de regeringspolitiek". Door het oprollen van diverse haarden van verzet, aldus de regering in haar verklaring, is de weg vrij gemaakt voor overleg met de werkelijke vertegen woordigers van het boeddhisme. OndanLs deze verzoenende woorden, gaat de Zuidvietnamese regeringszender rustig door met het lanceren van ver bitterden aanvallen op boeddhistische leiders, die communistische agenten, feodale heren en kolonialisten worden genoemd. Tevens werd gezegd, dat com munisten zich als priesters hadden ver momd. De nieuwe Amerikaanse ambassadeur in Zuid-Vietnam Henry Lodge, die door het afkondigen van de staat van beleg werd opgehouden tijdens zijn reis naar zijn standplaats, heeft van Amerika op dracht gekregen onverwijld naar Saigon te reizen, nu de vliegvelden weer open zijn. Hij is hier ondertussen aange komen. Twee Vietnamese katholieke priesters, die thans in Frankrijk vertoeven, hebben onverbloemd verklaard, dat er tussen de katholieken en boeddhisten in Zuid- Vietnam geen rechtstreekse of latente naijver bestaat, maar dat het conflict er een was tussen de regering en de boeddhisten. De ambasadeur van Zuid-Vietnam in Washington, Tran Van Chuong, heeft ziji ontslag aangeboden. Chuong is de vader van madame Ngr Dinh Nhu. Zij is de schoonzuster van cl< president en zij trekt achter de schermei aan de Zuidvietnamese regeringstouwtie: Zij is een fel vijandin van de boed dhisten en heeft gezegd dat hoe mee boeddhistische monniken zichzelf roof teren hoe liever het haar zal zijn. Het streven is er op gericht de voor gestelde regeling per 1 september te doen ingaan. Daarna moet zo spoedig mogelijk goedkeuring van de gewijzigde c.a.o. aan de Stichting van de Arbeid worden ge vraagd opdat de nieuwe bepalingen ook bindend zullen zijn voorgeschreven voor niet-leden van de organisaties. De haast van de vakbonden vloeit voort uit de onrust die er in de bedrijven heerst. Daarenbovenhet aantal koppelbazen stijgt met de dag. De bezwaren van de werkgevers tegen de voorstellen van de vakbonden richten zich in het bijzonder tegen het buiten werking treden van de artikelen 31 en 32 van de c.a.o. in geval een werkgever werkkrachten van koppelbazen in dienst neemt zonder daarvoor een vergunning van de vakraad te hebben gekregen. De werkgevers zullen de voorstellen in de komende week met hun leden be spreken doch zij wensen, dat een regeling welke er dan ook uit de bus zal komen niet alleen voor de metaal industrie zal gelden. Want het is niet denkbeeldig, dat indien in de metaal industrie tot een sluitende regeling wordt besloten er werkkrachten uit deze indu strietak zullen worden weggezogen naar andere bedrijfstakken. (Van een onzer verslaggevers) Voor het hoogste college van de administratieve rechtspraak, de Centrale Raad van Beroep, werd gisteren strijd geleverd tussen b. en w. van Sittard en twee gewezen wethouders van JSe ge meente, dr. C. Servaas en de heer J. Dohmen. Ondanks het feit dat beiden slechts één week hun ambt hebben ver vuld, hebben zij naar de wettekst recht op veertien mille per persoon. De gemeente Sittard heeft daar een andere kijk op en meent, dat het recht in de materie niet alleen te vinden is in de voorschriften, maar dat evenzo een beroep moet worden gedaan op de redelijkheid, billijkheid en goede trouw. Dat waren de woorden ook van prof. mr. Simons uit Den Haag. die, optredend namens de gemeente, elke aanspraak van de gewezen wethouders afwees. Mr. J. B. Sens uit Breda advocaat van de heren Servaes en Dohmen fulmineerde„de politiek gekwetsL tegenstanders die nu op de wethouders- zetels van Sittard zitten, willen coüte qu- coüte de partijen Servaes en Dohme: ontrechten. Het gemeentebestuur vai Sittard heeft alleen maar de rechtsregel toe te passen". Hij verzocht om toe wijzing van de eis. Het beroep, dat de heren Servaes ei Dohmen bij de Centrale Raad van Be roep indienden, is het gevolg van d weigering tot uitbetaling van tweemaa 14.000,Deze zaak heeft de gemoe deren in Sittard (en omliggende ge meenten) hevig in beroering gebrachi Tijdens de raadsvergadering op 4 sep tember van het vorig jaar werden d heren Servaes en Dohmen tot wethouder gekozen. In verband met interne politiek omstandigheden traden beiden na ee week weer af. De uitspraak volgt over drie weken. (Advertenties) -\SS&^eR5NeMJO

de Stem | 1963 | | pagina 1