t treh eboe 1... STAAT VAN BELEG Militairen in AMERIKA WAAKZAAM overrompelen Zuid-Vietnam Treinrovers raken in paniek Kroestjev gewaagt van democratisering Sportieve eerbied voor man. die uitbrak 111111 Jan?" rvetten? te soep). RUSLAND WEIGERT W.-DUITSE VERKLARING Ook zonder de zon... Socialisten met zwaar geschut contra Nehroe Jn Amsterdams Huis van bewaring: Mijnenplastiekbommen drukkerij en radiozender in beslag genomen Rubberfabriek in Madrid uitgebrand Prijs gemist door vakantie 12 W? i v 1 DAGBLAD VOOR ZEELAND Kemstopverdrag Naar hoogtepunt? Hogere temperatuur Klundertse militair verongelukt bij legeroefening Snippers bankpapier dwarrelden over de straten van Glasgow Irak steunt Syrië Nederlandse jongelui aangehouden in Oostenrijk GRAP EN ERNST IN BELGRADO K.V.P. misnoegd over recente kabinetsformatie 103e JAARGANG No. 24365 Voor God, Koningin «n Vaderland •-va: '•V '-J-i" v :V;. 'i'',-*- ïif k£.r. if'G <- 4*» .AöL W-' t or W. VAN DER STEEN v - I J Uitgave: N. V. Uitg. My. Neerlandia Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 1 - Tel. 22341 (5 lijnen) - Postgiro 1114111 agbtad D0NBBRBA6 £2 AUG. 1963 Abonnementsprijs 8,05 per kwartaal, excl. 0,20 incasso; 9,25 per post excl. 0,35 incasso; 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage S 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden t GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) Het Sovjetrussische ministerie van buitenlandse zaken heeft woensdag geweigerd de tekst té aanvaarden van een Westduitse verklaring betreffende de onderte kening van het beperkte kernstop- verdrag. De tekst van de verklaring werd op het ministerie door de West duitse zaakgelastigde Scholl voor de plaatsvervangende Sovjetrus sische minister van buitenlandse zaken Koeznetsov voorgelezen. Koeznetsov luisterde aandachtig naar het voorlezen, waarna hij zei de verklaring n i e t te kunnen aan vaarden. In de door Scholl voorgelezen verkla ring verklaart de Westduitse regering dat haar ondertekening van het gedeeltelijke kernstopakkoord géén erkenning van het Oostduitse bewind inhoudt en dat zij de enige wettige vertegenwoordigster is van het Duitse volk. Zij voegde hieraan toe „De Sovjet- zone van Duitsland bezit geen enkel recht om zich partij te stellen bij het sluiten van internationale verdragen". Koeznetsov gaf daarop te kennen, dat hij de verklaring niet kon aanvaarden, „omdat de Westduitse regering hiermede in strijd handelt met de geest, waarin het kemstopverdrag werd gesloten". Hij zei ook „Het is te betreuren, dat de regering te Bonn een dergelijke hard nekkige en onrealistische houding aan neemt, die niet in overeenstemming is met de ware toestand in Duitsland. De bondsrepubliek heeft niet het recht voor het gehele Duitse volk, of ook al leen maar voor Berlijn te spreken". Scholl antwoordde „Mijn regering heeft met deze verklaring opnieuw haar mening kenbaar gemaakt over de toe stand in Duitsland, dit in verband met haar voorgenomen ondertekening van het kemstopverdrag. Berlijn maakt deel uit van de bondsrepubliek". In een later afgelegde Oostduitse ver klaring wordt West-Duitsland beschuldigd van „poging tot sabotage van het streven naar internationale ontspanning en het voorkomen van een kernwapenoorlog". In Zuid-Vietnam is het tenslotte zo ver gekomen, dat de staat van beleg moest worden afgekondigd om de orde te handhaven. Dit ge beurde nadat honderden zwaar-gewapende Zuid-Vietnamese politie mannen en soldaten onder het afschieten van pistolen en het slingeren van traangas- en andere granaten de hoofdpagode van Saigon waren binnengedrongen. Hier arresteerden zij ruim honderd boeddhistische monniken. Drie andere pagoden in de stad werden eveneens bestormd. Deze bestormingen vormen het hoogtepunt van de reeds drie maanden oude strijd tussen de boeddhisten en de regering van de katholieke president Ngo Dinh Diem. De pagoden zijn te beschouwen als de voornaamste centra van waaruit de actie van de boeddhisten werd geleid. Burgers en monniken bestormden de solda ten met stenen en knuppels. In een van de pagoden werd een drukkerij aange troffen. Drie mijnen en tien dolken werden in beslag genomen, evenals plastiek- bommen, een radiozender en een machinepistool. De Amerikaanse burgers in Vietnam zouden de raad gekregen hebben het land te verlaten. De hoofdpagode, die op zo'n drastische wijze is „schoongeveegd", is drie dagen lang het toneel geweest van een mas sale hongerstaking van ruim 10.000 boed dhisten, die protesteerden tegen de onderdrukking. De verbindingen met het buitenland, zowel telefonisch, telegrafisch als via de lucht, werden afgesloten doch schijnen in de loop van de dag toch weer vrijge geven te zijn. Het gevolg was, dat diverse buitenlandse vliegtuigen niet konden neerstrijken in Saigon. Echt, u heeft er de zon niet beslist bij nodig Ook een verregende, verwaaide en door zwarte schaduwen „besche nen" vakantie biedt volop ge legenheid dat leuke plaatje te schieten waarmee u misschien een prijst wint in de derde ronde van onze fotowedstrijd „Vakan tie met de kinderen". Kinderen spelen altijd, of het nu stralend weer is of dat het giet. Iedere dag scheppen ze wel een situatie waarvan u zegtja, dat zou nu iets geweest zijn voor een leuke foto Zorg dat de camera gereed ligt. Bij ons liggen de prijzen gereed. Tot zaterdag a.s. kunt u nog in zenden voor de derde ronde. De uitslag van de tweede publiceren wij in ons blad van zaterdag. Westelijke waarnemers in Saigon ach ten het niet onwaarschijnlijk dat door de overval op de hoofdpagode van Saigon de religio-politieke crisis haar hoogte punt heeft bereikt. Men neemt aan dat de boeddhisten een poging hebben willen ondernemen om een demonstratie te houden naar aanleiding van de komst van de nieuw Amerikaanse ambassadeur Lodge. Dat heeft de regering willen voorkomen. Overigens heeft Lodge zijn reis naar Saigon moeten uitstellen. Vier en twintig uur voordat de over vallen op de pagoden plaatsvonden, werden Zuidvietnamese militaire leiders door de broer van de president Ngo Dinh Nhu, gewaarschuwd, dat tegen de regering een staatsgreep werd beraamd. Nhu, die de intiemste politieke raads man van de president is, heeft tegen dit gevaar maatregelen genomen en de mili taire leiders gelast zich terug te trekken met loyale troepen op een fort om ter stond te kunnen ingrijpen' als hét tot een HET KERNSTOPAKKOORD van Moskou is ter ratificering voorgelegd aan het presidium van de Opperste Sovjet, het parlement van de Sovjet-Unie. Dit pre sidium heeft het akkoord op zijn beurt doorgestuurd naar de commissie voor buitenlandse zaken. EEN 16-JARIGE Duitse jongen is in Bergen aan Zee verdronken. Een vriendje van hem kon zich aan een ijlings uitgeworpen lijn vastklampen en werd zo op het droge getrokken. AMERIKANEN IN Parijs, (zowel blan ken als negers), die gekant zijn tegen de rassenscheiding in hun vaderland, zullen aan de Amerikaanse ambassade in de Franse hoofdstad een petitie aanbieden ter ondersteuning van de mars naar Washington. In Genève hebben onge veer 100 Amerikanen adhesie met de mars betuigd. ONGEVEER 2.000 Russische militairen, voor het merendeel gevechtstroepen zou den in de afgelopen drie maanden Cuba hebben verlaten. President Kennedy ver klaarde gisteren dat in de laatste twee en een halve maand er sprake is van een vermindering van de Russische strijdmacht op Cuba. Hij noemde echter geen getallen. DE PERMANENTE Raad van de Noordatlantische Verdragsorganisatie 'N.A.V.O.) heeft zich gisteren beraden over de Amerikaanse en Russische plan nen observatieposten in eikaars landen te vestigen om te waken tegen onver hoedse aanvallen. De raad heeft echter geen besluiten genomen. Weersverwachting. meegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot heden- I ^Yond, opgemaakt woensdagavond 23.15 uur Aanvankelijk op de meeste plaat- sen droog weer met enkele opkla- ringen. In de loop van de dag van het westen uit weer enige regen. Matige tot vrij krachtige wind tussen west en zuid. Iets hogere tempera- turen. Vandaagzon onder 19.52 uur maan onder 21.27 uur. Morgenzon op 5.35 uurmaan op 9.55 uur. By het oefenterein by Havelte (in de omgeving van Steenwijkerwold) is dins dagavond een dienstplichtige soldaat om het leven gekomen, toen het gej>*ntserde voertuig, waarin hij zat van de weg af raakte en kantelde. Het is de ongehuwde soldaat A. J. Thijs uit Klundert. In het gepantserde voertuig een YP 408, het door D.A.F. vervaardigde leger voertuig, waarmee een deel van de parate troepen in de toekomst wordt uitgerust zaten acht soldaten van de demon stratie-compagnie van de infanterieschool in Harderwijk. De YP 408 raakte van de weg af en kantelde via de berm in een zandafgraving. Soldaat Thijs kwam onder de wagen terecht en was vrijwel onmid dellijk dood. Niet ernstig gewond werd de 19-jarige dienstplichtige soldaat D. Ploeg uit Overveen. Hij liep verscheidene been wonden op. Hij is opgenomen in het Diaconessenziekenhuis in Meppel. Twee andere inzittenden kregen wat water binnen. In de zandafgraving stond name lijk een halve meter water ten gevolge van de overvloedige regenval van de laatste dagen. Deze militairen zijn op genomen in het ziekenzaaltje van de legerplaats Steenwijkerwold. De Kon. Marechaussee stelt naar het gebeurde een onderzoek in. DEAN ACHESON, voormalig minister van Buitenlandse Zaken van de V.S. komt in ons land spreken over het atlan- tisch deelgenootschap en de Europese eenheid. GUERRILLA-EENHEDEN, die in Haïti opereren hebben bij acties tegen de plaatsen Ferier en Mont Organise, bij de grens met de Dominicaanse republiek meer dan tweehonderd mensen gedood of gevangen genomen en wapens en munitie buitgemaakt. staatsgreep zou komen. Aan deze troe pen is nu de veiligheid van de staat in handen gelegd en zij zouden bevel ge kregen hebben bij een staatsgreep Saigon met de grond gelijk te maken. Amerika heeft de acties van de re gering in Saigon al meermalen gelaakt. De toestand is thans zo explosief, dat Kennedy voortdurend op de hoogte wordt gehouden met de stand van zaken. Het ministerie van buitenlandse zaken heeft een verklaring uitgegeven, waarin de militaire acties tegen de boeddhisten aan de kaak worden gesteld als zijnde onder drukking en in lijnrechte tegenspraak met de bewering, dat de regering van president Diem een politiek van verzoe ning met de boeddhisten voert. De Amerikaanse verklaring wordt door sommigen gezien als de voor-afschadu wing van een belangrijke politieke be slissing in deze kwestie. In Washington schijnt men zich af te vragen of men wel door kan gaan met het geven van omvangrijke hulp aan een regime, dat van woordbreuk beschiuldigd wordt. De rovers, die hebben deelgenomen aan Engelands grootste treinroof met een buit van 2,6 miljoen pond sterling, tonen in toenemende mate dat zij in paniek zyn geraakt. Duizenden politiemannen met speurhonden hebben namelijk van Noord-Schotland tot Zuid-Engeland haastig gemaékte bergplaatsen van het geroofde geld ontdekt. Een ander bewijs van de paniek stemming is dat de politie in Glasgow gistermiddag in de straten van de stad honderden stukjes van vijfpondsbiijetten heeft gevonden, die vermoedelijk afkomstig zijn van de treinroof. Bij nader onderzoek bleken er zelfs 20- tot 50-pondsbiljetten onder de snippers te zijn. Gisteren werd bovendien in een verlaten caravan 30.000 pond sterling gevonden. In verband hiermee zoekt de politie thans naar de man en vrouw, die de caravan op of om streeks 11 augustus hebben gekocht, drie dagen na de overval op de posttrein. Het echtpaar had een baby bij zich en een witte poedel. Zij zouden de caravan hebben verlaten omdat het huilen van de poedel en het blaffen van de hond de aandacht begon te trekken. Over het andere echtpaar, dat de zwarte sportwagen heeft gekocht, die op het vliegveld van Londen werd aangetroffen, is meer bekendgemaakt. De man is een oud-bokser, die bij de politie bekend staat als „Peter the pug". De vrouw is tussen de dertig en veertig jaar en kan zich zó goed vermommen, dat zij in de onder wereld „de vrouw met de tien ge zichten" wordt genoemd. Deze vrouw zou cafés hebben be zocht, waar veel spoorwegemployés komen en daar is zij dan alle bij zonderheden te weten gekomen over de werking van de seinen op het baanvak, waar de posttrein later werd overvallen. Ten slotte is, zij het officieus bekend geworden, dat een verklikker uit de onderwereld Scotland Yards 31 namen heeft gegeven van mannen, die bij de treinroof betrokken waren en wier arrestaties nu waarschijnlijk binnen 48 uur verwacht kunnen worden. De verklikker zou ook meege deeld hebben, dat de buit van 2,6 miljoen pond verdeeld werd onder 31 mensen. Eén miljoen pond zou in handen zijn van mannen, die zo bang geworden zijn dat ze alle mogelijke moeite doen om van het geld af te komen. De leider van de treinroof zou 250.000 pond ontvangen hebben en vier van zijn naaste medewerkers elk 200.000 pond. 250.000 pond zou in middels waarschijnlijk verdwenen zijn naar Zwitserland. In de wijk Carabanchel van Ma drid heeft een zeer felle brand ge woed in een grote rubberfabriek, de grootste bremd in Madrid van de laatste jaren. Meer dan dertig- duizen opgeslagen autobanden gingen in vlammen op. Bij de blus sing werkte de Madrileense brand weer samen met die van een nabijgelegen Amerikaanse basis. De schade is bijzonder groot. Foto links: Dikke zwarte rook wolken dreven over de Spaanse De Iraakse strijdkrachten zijn in staat van paraatheid gebracht en ter beschik king van de Syrische regering gesteld om ieder Israëlische agressie af te slaan, aldus een communiqué van de Iraakse nationale revolutionaire raad. Vliegtuigen van alle vliegvelden ten westen van de Eufraat en legereenheden in het gebied staan gereed om in te grijpen als dit nodig is, al heeft men nog de handen vol met de strijd tegen de Koerden. Te Innsbrück bevinden zich een Nederlandse jongeman en een Neder lands meisje in voorlopige hechtenis, op verdenking op 10 augustus te Solbad Hall uit een juwelierszaak een ring te hebben ontvreemd. Willem S., 25 jaar, uit Geldrop en Wilhelmina O., 21 jaar uit Eindhoven maakten deel uit van een reisgezelschap. Volgens de politie, vertelde mejuffrouw O. aan de juwelier, dat zij en haar metgezel zich zouden gaan verloven en vroeger! zij ringen te zien. S. zou bij die gelegenheid een ring ter waarde van 400 schilling hebben ontvreemd, die later door de politie in zijn bezit werd ge vonden. De jongelui houden staande de ring niet hebben gestolen. Hangende het onderzoek, blijft de hechtenis gehand haafd. De politie gaf te kennen dat zij ook belangstelling heeft voor wijnglazen en asbakken, afkomstig uit hotels in Tirol, die in de bagage van het paar zijn ge vonden. hoofdstad, de stank was afgrijse lijk. Rechts: Nog te redden banden worden overhaast in veiligheid gebracht. In het debat over de motie van wan trouwen tegen de Indische regering, dat door de niet-communistische oppositie is ingediend, heeft een socialistische lei der, de veteraan dr. Ram Manohar Lohia, scherpe kritiek op premier Nehroe ge uit. Hij zei dat 270 miljoen mensen in India van drie anna per dag (ongeveer 15 ct per dag) moeten leven, terwijl Nehroe drie roepies (ongeveer een rijks daalder) per dag aan zijn hond besteedt. „Ik kan niet eens meer boos op hem zijn, ik heb medelijden met hem" aldus Lohia. Lohia, 53-jarige leider van een socia listische splintergroep, beschuldigde Nehroe van „kastenbeleid" en van het voortrekken van leden van zijn familie. Hij eiste Nehroe's aftreden en noemde de regering van de Congrespartij „een nationale schande". De minister van financiën, Desai. ant woordde op de beweringen van Lohia, dat de regering 25.000 roepies per dag voor de bescherming van Nehroe uit geeft, dat er nu eenmaal veiligheids maatregelen noodzakelijk waren. Hij ver dedigde tevens de hoge belastingen, die dringend nodig zijn om extra-gelden voor de nationale verdediging te verkrijgen. Nehroe zal het debat heden sluiten. De regerende Congrespartij heeft 371 van de 509 zetels in het Lagerhuis en de com munisten, die zich niet achter de motie van wantrouwen hebben gesteld, hebben er 33. Praatgrage Nikita heeft woens dag j.l. de lachers op zijn hand ge kregen, toen hij een babbeltje hield voor de werknemers van een grote industrie, die hij met Tito in Bel grado bezocht. Dat babbeltje duur de overigens altijd nog tachtig mi nuten, maar de arbeiders schijnen er zich niet bij verveeld te hebben. Kroestjev zei dat de toestand ln de Sovjet-Unie nu rijp is voor democrati sering van het beheer van de onder nemingen. „Er is teveel bureaucratie. Wij zoeken naar vormen die niet in stryd zijn met het Leninistische principe van eenheid van leiding". De Sovjet-Unie stelt daarom belang in de Zuidslavische ervaring op dat ge bied en is van pain een afvaardiging van de communistische partij, de vakbewe ging en economische deskundigen te De 24-jarige Amsterdamse monteur H. A. F. is gisteren op ingenieuze wijze uit het huis van bewaring aan de Amstelveenseweg in Amsterdam ont snapt. Zijn vermissing werd vanochtend om half acht geconstateerd. Tot nu toe ontbreekt elk spoor van de jongeman, die de vrijheid verkoos door een zelf gemaakt gat van 24 by 35 centimeter in de anderhalve steens dikke celmuur. Hoewel politie en gevangenispersoneel geschrokken z|jn van deze geslaagde ontsnapping, heeft men toch ook een sportieve eerbied voor het grondige werk van de vluchteling. De monteur, die sedert 18 juli in voorarrest zit wegens 24 door hem in de hoofdstad gepleegde inbraken, moet zijn vlucht van het begin af hebben voorbereid, want het gat in de muur taxeert men op wel een week werk. Het vluchtgat projecteerde F. achter een reproduktie, die zijn, op de par terre van het huis van bewaring ge legen cel moest opvrolijken. Niemand kon zodoende de vorderingen van zijn werkzaamheden constateren. Het gat werd gemaakt op een hoogte van ongeveer één meter boven de be gane grond in de anderhalve steens dikke celmuur, bestaande uit een halve steens dikke tufsteen-binnenmuur en een buitensteen van gewone klinker. De monteur heeft het gat als het ware open gekrabd, want bij het wegschra pen van de voegen gebruikte hij als gereedschap de haak van een kapstok en het hengsel van een plastic emmer. De buitenmuur heeft de monteur ten slotte weggestoten met een tafelpoot, die hij met lappen had omwikkeld. Van enig rumoer hebben de bewakers niets gehoord, omdat het in de omgeving van het huis van bewaring door het drukke tramverkeer en ook door de verbouwingswerkzaamheden rumoerig is. Toen de uitbreker eenmaal door het het nauwe gat de buitenlucht had ge roken, vond hij op zijn weg nog slechts een schutting, want de gevangenismuur is weggebroken in verband met ver bouwingswerkzaamheden en vervangen door een houten schutting. Daarin zat een deur, weliswaar met een prachtig slot erop, maar dit heeft F. vlot kun nen forceren. Niemand heeft van de ge slaagde uitbraakpoging iets gemerkt. De vluchteling, die 1.84 m lang is en een flink postuur heeft, heeft groen bruine ogen en is zeer waarschijnlijk verwond aan de bovenzijde van beide handen. Volgens het bewakingsperso neel is het mogelijk dat F. in het be zit is van een blauw colbertjasje. sturen om de toestanden in Zuid-Slavië te bestuderen. Kroestjev maakte zich vrolijk over de „speculaties en verzinsels van de bourgeois-pers over de beweegredenen voor zijn bezoek aan Zuid-Slavië. „Ik ben alleen maar gekomen om wat uit te rusten en kennis te nemen van de Zuid- Slavische vorderingen bij de uitbouw van het socialisme", zeide hij. En hij ging verder„De Sovjet-Unie heeft de laatste jaren grote vooruitgang geboekt en als de kapitalisten nu spreken van twee reuzenmachten in de wereld wij en de Verenigde Staten dan kan dat als erkenning van het resultaat van 45 jaar arbeid worden opgevat. Wij blijven echter streven naar meer. God zal ons geen pap uit de hemel zenden, slechts arbeid kan bijdragen tot welvaart". Overigens betoogde Kroestjev dat slechts massaproduktie de sleutel vormt voor de communistische triomf over het kapitalisme en hij deed een beroep op alle socialistische landen samen dit economische gevecht te win nen. Sprekend over het begrip „con currentie", zoals die in het westen geldt, zei hij Kapitalistische bondge noten beconcurreren elkaar, zij doden elkaar. Maar wij zien onze bondge noten niet als concurrenten. Als commu nisten geloven wij in de samenwerking voor het wederzijdse welzijn". Steeds opnieuw kwam Kroestjev terug op het economische gevecht. Hij prees de Amerikaan Ford. „Wij hebben van hem geleerd", zeide hij, „en wij schamen ons niet dit toe te geven. Wij moeten van de kapitalistische methodes leren en die ver beteren." Eenmaal buiten, en staande onder een voor hem opgerichte ereboog, zei de Rus sische premier „De Amerikanen zeggen dat ze ons zullen inhalen in het ruimte programma. Mischien wel, ik zal het niet ontkennen. Maar laten ze niet denken, dat wij ondertussen uit onze neus gaan zitten eten, wij zullen ook niet stil zit ten." Die het hoorden (arbeiders van een tractor-fabriek) hebben om de opmer king veel plezier gehad. Tito en Kroestjev hebben elkaar onder tussen aan het einde van een privé- diner overstelpt met vriendschapsbetui gingen. Daarbij liet Tito zich wat opti mistischer uit dan de Russische premier. De Zuidslavische regeringsleider gaf de Chinezen nog een stevige trap in de rug, door op een gegeven ogenblik te spreken over „pseudo-revolutionaire praatjesmakers". Deze en rneer dergelijke opmerkingen moet men zien tegen het feit, dat Zuid- Slavië geen werkelijk deel van het com munistische blok uitmaakt. Daarvandaan dat Kroestjev opmerkte, dat de betrek kingen tussen de Sovjet-Unie en Zuid- Slavië in het verleden een zig-zag-koers hadden gevolgd. (Van onze Haagse redactie) In de „Opmars", partij-orgaan van de K.V.P., hebben zowel de voorzitter als de secretaris van de Katholieke Volkspartij, resp. mr. Aalberse en dr. Albering, hun misnoegen geuit over de gang van zaken bij het kabinetsformaties. Het betreft in het bijzonder het stre ven naar een vijfpartijen-kabinet, waar in zowel voor de P. v. d. A. als voor de V.V.D. plaatsen zouden worden inge ruimd. Mr. Aalberse noemde dit streven naar een vijfpartijenkabinet een werkwijze, die tijdrovend is geweest. Het was duide lijk, dat geen van de partijen een kabi net van vijf partijen wilde. Dr. Albering voegde hieraan toe, dat ook de K.V.P.- fractie had laten weten niet na®r een vijfpartijenkabinet te streven. Wanneer meteen een katholiek echt was gaan formeren, had er snel een keuze ge maakt moeten worden. Het langdurig spreken met alle vijf heèft ook tot ge volg, dat de oppositie het moeilijker zal hebben om tegen de regering te opereren. Dat is niet gezond. Prof. Vondeling heeft voor de televisie al gezegd, dat. wat er goed is in het program-Marijnen, het werk is van de P. v. d. A. tijdens de formatie-onderhandelingen. „Dat past bij de P. v. d. A.-kritiek. Ik kan het ze niet kwalijk nemen. Het zou zuiverder zijn geweest als we meteen met vier fracties hadden gepraat", aldus dr. Albering. Een Venrayse middenstander Is van een koude kermis thuis ge komen, toen hem tijdens zijn vakantie in het buitenland de hoofdprijs van de „Bijstandkrant" een t.v.-toestel aan zijn neus voorbij is gegaan. De man ontdekte gisteren bij het sorteren van de post, dat zijn „Bij standkrant" wegens een afwijking in een advertentie in aanmerking was gekomen voo:r de hoofdprijs, een televisietoestel ter waarde van bijna 1.000,—. Op het kantoor van de actie ln Rotterdam vernam de Venrayer. dat hij te laat was. Toen de aanmeldings termijn sloot zat de Venrayer onbe kommerd te genieten op een strandje in het zonnige zuiden

de Stem | 1963 | | pagina 1