Kroestjev en Tito vallen in eikaars broederarmen Koopman (met grote K) komt K.L.M. versterken fc 17-jarige fritesverkoper in Budel klaagt Der Spiegel aan Malakka akkoord met Maleisië DR. G. VAN DER WAL TREEDT AAN: GEESTELIJK GESTOORDE DOODT ZIJN OOM de Alpen Beeld van paus Joannes voor paus Paulus Ned. tankauto in België veron „Privé-bezoek aan Belgrado Man met vele facetten Tn Kampen DAGBLAD VOOR ZEELAND Tweede dode van bus ongeluk te Herenthals Kongo mist geld: Youlou ondervraagd MOEILIJK WERK Over tweede kwartaal Achtien miljoen verlies voor KLM De treinroof ARRESTATIES OP KOMST Westelijke wind TENT WERD VERPLAATST Noodweer boven de Veluwe Motorboten vallen vanuit zee Cubaanse fabriek aan Trein overreed jongetje (7) Op een goede dag in 1950 besloot mijn vader per auto naar Rome te reizen. Hij had er al veel van gehoord en hij wilde bovendien de paus zien. Want, zo placht hij te zeggen, er bestaat verwantschap tussen ons. Ik mag dan al niet Heilig zijn, ik ben toch een Vader. Dus begaven wij ons, op een zaterdagmiddag in de lente, op pad. Nxi was de auto die wij bezaten weliswaar niet de aller, eerste, die de Ford fabrieken hadden afgele- verd, maar vermoedelijk had de oude Henry zèlj toch nog de hand gehad in het monteren ervan Dit bood enerzijds u>el garanties voor een veiligi constructie, maar van de andere kant konden rojj er niet op rekenen, op zeer korte termijn in de Eeuwige Stad aan te ko. men. De maximale snel. heid zal 60 hebben be. }.,j dragen, de kruissnelheid 1 lag ergens rond de 25. Zo zie je nog eens wat, M placht mijn vader op te merken, al dat gejak- ra ker is ook maar onzin. W daalden dus gemoedelijk af in begonnen in Antwerpen al j ren, herhaalden dat de volgendt l Namen en zo bezit ik nog een B in twee decimeter dik, waarin lotelrekeningen als souveniy i bewaard. In het algemeen km orden gezegd, dat Frankrijk eweldige problemen schept voor uffeur, die enigszins bereid is, n open te houden. De wegen stig, ze hellen niet al te hevig we in bepaalde dorpen uitstag- enkele koeien opzij te schui- oaren ook die obstakels over- 103e JAARGANG No. 24364 Voor God, Koningin en Vaderiana we echter meer naar het zui- jamen, bleken zich die obstakels ,og voor te doen. Dit nu was ten aan de navigatiekunst van <roer, thans gemeenteontvanger Ijj bevond zich naast de chauf- mijn vader was tot geen enkele tereid het stuurrad in handen ren van zijn kinderen die hij et blokkendozen had zien spe en had een kaart op de knieën, '.Ike hij controleerde of Frank- u>el net eender uitzag als op kening was aangegeven. In het en liet hij dan een goedkeurend ipel horen; de Fransen waren nt om, als een brug bijvoorbeeld met stippellijntjes was aange- de bouw van die brug net ter te hebben genomen. wij echter een aantal kilo- bezuiden Lyon waren aange- kreeg mijn broer een geniale - We kunnen, zei hij, recht- rijden, maar we kunnen ook le Alpen, linksaf. In dat gevel n we een behoorlijk stuk af en. ue veel gauwer in Rome. Hij et amper gezegd of mijn vader e arm uit en sloeg de weg links nt hij had altijd veel van dat gehouden en sterk op diens jentie vertrouwd (terecht, zoals romotie tot gemeenteontvanger eeft bewezen). Toen we ons eer twee uur op de smalle weg den, begon deze te stijgen. Mijn constateerde dit ook en natte evindingen samen in de zin: k, moeder, hier gaan we om hadden wij niet verwacht, dat omhoog zouden gaan. We stegen ven stijgen tot de mistige wol- ns omringden, terwijl de motor tig pufte en mijn vader uit angst linkerweghelft reed omdat men e rechterkant zonder veel oefe- gemakkelijk in het ravijn kan waarop wij ons niet hadden ereid. Toen we eindelijk op it on den stapten we uit en kekm g. Daar beneden zag men e!" als een sieraad aan een hals- en er omheen lag wat grini: edelijk een dorp. Menselijk leven chter niet te bespeuren. bleekjes stapten we weer I» erkstuk van Henry Ford en be- n de afdaling. Ook deze voltrok iet de nodige problematiek, vee' en getoeter en toen wij eindelij aan de voet van de berg stonden mijn vader: Daar nemen we een cje op. Het was een wijs beshit zonder dit goudbruine vocht zou- nj vermoedelijk de auto hebben staan om zo snel mogelijk pet naar huis te rijden, echter evenals wij mocht dat we nu de bergen hadden vergist zich. Het prille begin iemaakt, maar de Franse Alpe" en nog even voort. Twee dagen, recies te zijn. Wij overnachtten n bergweitje tussen geiten en lers en reden de volgende M aan de linkerkant. Een kwieke vagen met twee nóg kwiekere is erin passeerde ons zó rake dat er alleen nog een werkdM' i er van een dagblad had tiMe d; een zaterdagnummer Va een apocalyptische tocht Is en langs afgronden die n afgezet, kondigde mijn t,r. T inde van de kwellingen oa1ïv;j een rivier en rivieren, te' a-i> n lage oevers. De rivier zc"Lr >en later twaalfhonderd mei enons liggen. vader, zei ik al. gaf liét aan zijn kinderen. 'mlijk naar Rome. Toen me e, op de Piazza Venezia stonaw ■ij een gebroken man. De no teit was volledig uitgeput e< wij daarover zaten te Pein den van het loeiende ver/c ■n twee dienstvaardige p- is op ons af want zij hadden otel en zagen onze Nederlandse ■erplaat. Nooit vergeet ik, een wantrouwende blik hen bezag. De jongens zate tot boven onder de kenteke ik, dat zelfs hun ondergoed w" ■kt. Maar toen zij de ligging otel hadden uiteengezet, zei bars: En wié bewijst dat juin le KLM zijn? Dat hadden gedaan. En het stuurwiel- YORICK Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel. 22341 (S Hjnen) - Postgiro 1114111 blad wuKNSBAG 2-1 AUGUSTUS 1963 Abonnementsprijs 8,05 per kwartaal, excl. 0,20 incasso; 9,25 per post excl. 0,35 incasso; 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Lei. üoh v- *-J--=>--- GOES. Bur... ,oo, HULST. - 1.1*» - .Mtul.,- TERNEUZEN: 1. - H. - °°STB0»G .1 t.M», 2.,3) Paus Paulus VI kijkt hier naar een juist onthuld borstbeeld van zijn voorgangerJoannes XXIII, in zijn zomerresidentie te Castel Gandolfo Het beeld werd de paus aangebo den door het personeel. De paus heeft het borstbeeld met dankbaarheid aanvaard en de gro te kwaliteiten van zijn voorganger nog eens belicht. Kroest jev is thans bij Tito op bezoek. De begroeting van de twee staatslieden illustreerde hun goede voornemens, die erop gericht zijn tot nog betere onderlinge betrek kingen te komen. Beiden omhels den elkaar hartelijk en Tito kuste de Russische leider op beide wan gen. Kroestjev liet zich op dit punt evenmin onbetuigd. Er waren rozen voor Kroestjevs vrouw Nina, die later gearmd wegliep met Tito's echtgenote Jawanka. Ook zoon Sergei en schoondochter Galina viel een hartelijk welkom ten deel. Het geldt een privé-bezoek, dat Kroestjev thans aflegt. Het karakter er- SOEKARNO IS ziek. Hij heeft last van galstenen en moet enkele dagen rust nemen. IN DINSLAKEN (West-Duitsland) zijn vier mensen uit één gezin omgekomen als gevolg van een zware gasontplof fing. Een 8U-jarige grootvader overleef de de ramp. INDONESIë HEEFT besloten het Mos- kouse kernstopverdrag te ondertekenen. MAROKKO HEEFT de Angolese rege ring in ballingschap erkend. Tunesië en Kongo deden dit al eerder. EEN OOSTDUITSE grenswacht is naar de Franse sector van West-Berlijn ge vlucht. VOLGENS DE jongste statistieken bezit een op de tien Zweden een eigen zomer huisje, begin dit jaar in totaal ongeveer 297.000 stuks, waaryan de meeste in de buurt van grote steden als Stockholm, Gothenburg en Malmoe staan. BOVEN BARNEVELD heeft zich gister middag omstreeks half vier een onweers bui ontlast, die met zware regen ge paard ging. De straten veranderden daarbij in beken en in een van de voor naamste straten, de Jan van SchaffeJaar- straat, stond het water een halve meter hoog. Verscheidene winkels aan deze straat liepen onder. DE LUITENANT-GENERAAL S. V. P. van Rolleghen van de Belgische lucht macht is door de geallieerde opperbevel hebber, generaal Lemnitzer tot zijn plaatsvervanger voor atoomzaken be noemd. De Belg treedt begin september als zodanig in functie. DE LEIDER van de Oostduitse commu nisten. Walter Ulbricht heeft de leider van de Roemeense partij Gheorghiudej beschuldigd van defaitisme omdat hij meent, dat „de kapitalisten het beter doen op economisch gebied" van werd onderstreept door het ont breken van juichende massa's mensen, die hem anders altijd staan te wachten De Russische leider hield slechts een korte rede aan de hand van enkele aan tekeningen. Uitspraken als „onverwoestbare vriendschap", „twee broederlijke volke ren" en „de goede vooruitzichten voor de Russisch Zuid-Slavische vriend schap" deden druk opgeld. Kroestjev betoogde voorts, dat de twee landen hun betrekkingen zullen baseren op de Leninistische principes van de bui tenlandse politiek. Het was een opmerking, die klaar blijkelijk zeer speciaal voor Peking was bedoeld. De communistische Chinezen hebben de Sovjet-Unie en Zuid-Slavië over één kam geschoren door hen te brandmerken als verraders van de rode ideologie. De communistische Chinese ambassa deur was bij de begroeting dan ook niet aanwezig, hij liet zich vertegenwoordigen door een van de lagere ambtenaren van zijn ambassade. Van de zijde van Albanië was geen enkele vertegen woordiger aanwezig. Men heeft de indruk al gaat het dan om een privé-bezoek dat de te voeren besprekingen meer van politieke dan van economische aard zullen zijn. Men leidde dit af uit de samenstelling van Kroestjev's delegatie. Toen Kroestjev over Hongarije vloog, op weg naar Belgrado, liet hij Janos Kadar, de leider van Hongarije, in een uitvoerig telegram weten, dat hij hem tot zijn beste vrienden rekende„Ik denk met veel genoegen terug aan de aangename en nuttige besprekingen, die in Moskou plaats vonden tijdens uw recent verblijf in de Sovjet- Unie". Algemeen neemt men aan, dat het be zoek van Kroestjev aan Tito opnieuw vurige kolen zal stapelen op de hoofden der Chinezen. Opmerkelijk was ook, dat de Prawda gisteren een uitvoerig artikel wijdde aan liet „vreedzaam naast elkaar bestaan". Dit artikel was gericht aan het adres van de Afro-Asiatische landen. Hun werd duidelijk gemaakt, dat „vrede tus sen de volkeren de belangrijkste voor waarde is voor de verdere ontwikkeling en verdieping van de strijd voor de nationale vrijheid". Daar konden dan de Chinezen het dan weer mee doen, die beweren dat Tito het communisme heeft verraden en dat de Sovjet-Unie de nationale bevrijdings bewegingen verzwakt, doordat zij geen oorlogszuchtige politiek ten opzichte van de westerse imperialisten wil voeren. (Van onze Belgische correspondent) Het autobus-ongeluk te Herenthals (B.) heeft zijn tweede slachtoffer geëist. In het ziekenhuis overleed de 15-jarige Gustaaf Feijen, een der passagiers van de bus, die van de brug stortte. Een tot tweemaal toegepaste bloedtransfusie mocht niet meer baten. De toestand van de onderpastoor van Gooreind, de eerwaarde heer Rappoort en die van de autobus-chauffeur, is ge- lukig vooruitgaande. Tot nog maar voor kort schijnt het stervensgevaar geweken te zijn. Het parlement van Malakka heeft het wetsvoorstel betreffende de vorming van de Federatie Maleisië met 73 tegen 16 stemmen in principe aanvaard. Een defintieve datum voor de vorming van de federatie werd in het wetsvoorstel niet genoemd. Deze datum kon ook moeilijk genoemd worden, omdat de belanghebbenden er kortgeleden akkoord mee zijn gegaan, dat de V.N. onderzoeken in hoeverre de be volking van Brits-Borneo iets voor de federatie voelt. Omtrent het team, dat deze opinie- bezwaren gemaakt door Indonesië en dr. Soebandrio van buitenlandse zaken heeft gisteren de „Malayaanse" ambassadeur ontvangen om zijn standpunt uiteen te zetten. De minister verklaarde na afloop van het onderhoud dat de door de V.N. waarnemers uit te voeren opinie-peiling onder de bevolking niet kan beginnen voordat waarnemers uit de drie landen van het akkoord van Manilla (Indonesië Malakka en de Philippijnen) in het team zijn opgenomen. Hij deelde mede dat Indonesië een „voldoend" aantal waarnemers naar de betrokken gebieden in Noord-Borneo wenste te zenden, hij weigerde echter te zeggen hoeveel. Soebandrio sprak met nadruk de be richten tegen volgens welke recente overvallen op Serawak werden gepleegd vanaf Indonesisch grondgebied. Naar van gezaghebbende zijde in voormalig Frans-Kongo wordt vernomen, is ex-president Fulbert Youlou, die vorige week werd afgezet, de laatste da gen onderworpen aan een streng verhoor aangaande een som van vele miljoenen franks, die uit de schatkist vermist zou den worden. In kranteberichten wordt gesproken over een som ter waarde van ruim dertien miljoen dollar. Het verhoor zou op bevel van de voorlopige premier Alphonse Massemba- Debat gevoerd worden in een legerkamp in de buurt van Brazzaville, waar Youlou met enkele ministers gevangen gehouden wordt. Volgens een betrouwbare zegsman zou Youlou tijdens zijn laatste bezoek aan Europa daarheen ongeveer dertig miljoen Kongolese franks hebben laten overmaken. Andere ministers zouden ook geld hebben laten overschrijven. (Van onze Haagse redactie) De K.L.M. krijgt op 1 oktober een koopman in zijn toporganisatie. Precies zoals president-directeur Albarda dit voor de K.L.M. wenste. Zijn naam heeft reeds een bekende klank, dr. G. van der Wal. Hoe veel functies en commissarisplaatsen hij bezet weet hij niet uit het hoofd te zeggen. „Twintig, dertig? Ik weet het werkelijk niet", zegt hij. De twee spectaculairste zijn ongetwijfeld die van voorzitter van het algemeen bestuur van de jaarbeurs en die van economisch adviseur van de gemeente Rotterdam. „Woensdag vierde ik met een afscheids diner het afsluiten van een der belang rijkste fasen in de uitbouw van de jaar beurs. een paar uur later zat ik met onder-directeur van de K.L.M. R. Vogels op Schiphol mij te verdiepen in de pro blemen van de K.L.M. Ik kan niet zonder problemen, die me fascineren. Ik ben er echt dankbaar voor, dat ik mij met de K.L.M. kan gaan bemoeien." Dat is dr. Van der Wal. Op 1 oktober zal de directie van de K.L.M. als volgt zijn samengesteld mr. J. Albarda, president-directeur, dr. G. van der Wal, plaatsvervangend president directeur, ir. F. Besangon en E. H. Lerive, directeuren. Een directorium dus van 4 personen geheel overeenkomstig het aan tal, genoemd in het Mac Kingsley- rapport, dat door dit Amerikaanse bureau over de gezondmaking van de K.L.M. is uitgebracht. „Ik vind het wel juist dat er zoveel mogelijk wordt gestreefd naar verwerkelijking van de conclusies van dit rapport", zegt dr. Van der Wal. „Het rapport moet echter ook weer niet ge volgd worden als een wet van Meden en Perzen, doch waarom een andere richting uitgaan als het rapport aangeeft als die andere richting niet duidelijk een betere is. Ik vind het Mae Kingsley- rapport een stuk, dat handen en voeten heeft". Over zijn toekomstige taak denkt dr. Van der Wal dit„We zullen ons met ons allen enorm moeten inspannen om de K.L.M. weer bloeiend te maken. Dat is geen gemakkelijke zaak. Twee oor zaken van de moeilijkheden heb ik reeds leren kennenin de eerste plaats het probleem van de landingsrechten, waar op je als luchtvaartmaatschappij geen in- vloed hebt, in de tweede plaats de enorme overcapaciteit, die er bestaat aan luchtvervoer. Er is momenteel een capaciteit aan luchtvervoer van 110 Queen Mary's, dat naar de gunst van de luchtreizigers dingt". Over zijn bereidheid tot de directie van de K.L.M. toe te treden zegt dr. Van der Wal„Ik heb nooit zorgen over moeilijkheden, waarvoor ik een oplos sing moet vinden. Trouwens de K.L.M. is een nationaal bedrijf, dat ons aller be langstelling verdient. Na een gesprek met de minister van verkeer en waterstaat is het mij duidelijk geworden, dat ik met het grootste vertrouwen mij met de K.L.M. kan gaan bemoeien. Ik beschouw het zelfs als een voorrecht dit te mogen gaan doen. Het gesprek met minister Van Aartsen heeft mij aangezet om met de grootst mogelijke animo mij aan de K.L.M.-zaken te gaan wijden. Hoe en op welke manier kan ik nog niet zeggen. Ik ben pas begonnen mij in de problemen te verdiepen. Eerst ga ik nog uit hoofde van een andere functie naar Amerika (natuurlijk per K.L.M.) en dan pas na de buitengewone aandeelhoudersver gadering kan ik mijn werk beginnen. Hoe de werkverdeling in de directie zal zijn Dat staat nog niet vast, maar De bedrijfsinkomsten over het tweede kwartaal 1963 van de KLM waren 12,7 miljoen lager dan over het overeenkom stige kwartaal 1962, hetgeen voor het grootste deel een gevolg is van het weg vallen van het vervoer op West-Nieuw- Guinea. De bedrijfskosten (exclusief afschrij vingen) waren 6 miljoen en de afschrij vingen 4,8 miljoen lager dan over het tweede kwartaal van 1962. Het verlies over het kwartaal bedroeg 18 miljoen (1962: ƒ16,2 miljoen). In verband met de beoogde moderni sering en standaardisatie van de vloot is besloten twee DC-8f straalvliegtuigen, de zgn. „Jet Trader", te bestellen. De financiering van deze vliegtuigen zal plaatsvinden binnen het kader van de met de Nederlandse regering in 1962 getroffen overeenkomsten. De vliegtuigen zullen, naar verwacht mag worden, te zijner tijd een gunstige invloed hebben op de bedrijfsresultaten. ik zie in principe niet zoveel verschil tussen de verkoop van vliegtickets dan van andere artikelen. Als directeur- generaal van de Bijenkorf heb ik voor hetere vuren gestaan, vooral omdat in dat bedrijf de menselijke verhoudingen veel moeilijker lagen. Die Bijenkorf, ja, dat was het moeilijkste karwei, dat ik ooit onder handen heb gehad". De vraag of de jaarbeurs een nieuwe voorzitter zal moeten gaan zoeken, kon dr. Van der Wal nog niet beantwoorden. ,,Ik weet nog niet welke functies wel en welke niet verenigbaar zijn met mijn K.L.M.-werk. Maar bij de jaarbeurs loopt het nu gesmeerd. Er is voor dertig mil joen geïnvesteerd. Er is nog een plan voor twaalf miljoen onderweg. En de Amerikanen komen er ook exposeren. Superintendent Gerald Mc Arthur van Scotland Yard heeft dinsdag voorspeld, dat er nog meer arrestaties op handen zijn in de grootscheepse jacht op de straf georganiseerde bende, die bij een treinoverval een bedrag van 2,6 miljoen pond buit maakte. De ditectieves, die naar verluidt een 30-tal arrestatiebevelen op zak hebben, hebben bun naspeuringen plotseling zonder aanwijsbare redenen met de grootste geheimzinnigheid omgeven. De twee persconferenties, die dagelijks worden gehouden, werden zonder opgaaf van reden afgelast. Scotland Yard heeft echter wel opnieuw een beroep op de Britse bevolking gedaan om inlichtingen te verschaffen, die de detectieves op het spoor van de bende kunnen brengen. „Wij denken bepaald, dat er arresta ties op handen zijn en wij hopen, dat ze er komen", verklaarde McArthur, die de leiding van het onderzoek heeft, tegenover verslaggevers. De hoofd inspecteur weigerde echter details te ont hullen teneinde de bendeleden er niet op attent te maken, hoe dicht de politie hen al op het spoor zit. Scotland Yard heeft bovendien een be roep gedaan op het publiek om inlich tingen te geven over iedereen, die levensmiddelen of andere zaken aan de bendeleden heeft verkocht. Onder die levensmiddelen en andere zaken, gevonden in de boerderij die de bende tot schuilplaats had gediend, waren poederkoffie, bier, ingeblikte conserven, suiker, eieren, slaapzakken en emaille koffiepotten. De rechercheurs nemen aan dat de bende haar leeftocht van de groothandel betrok voor een langdurig verblijf in de boerderij. Minder dan acht uur vóórdat de politie de boerderij bezette, vluchtten de be- Weersverwachting meegedeeld door K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot heden- avond, opgemaakt dinsdagavond 23.15 uur Veranderlijke bewolking met bui- en, maar in de loop van de dag toe- nemende kans op opklaringen. I Matige en aan de kust nu en dan l vrij krachtige wind. Aanhoudend J koel weer. J Vandaag: zon onder 19.54 uur;* man onder 21.08 uur. t Morgenzon op 5.33 uurmaan J op 8.47 uur. Het ziet er naar uit, dat „Der Spiegel", het Duitse weekblad, dat enige tijd geleden als gevolg van bepaalde publikaties over de Bundeswehr ernstige moeilijkhe den met de Bondsregering heeft gehad, nu moeilijkheden gaat krijgen met een jeugdige Neder lander. Zijdelings houdt ook deze zaak ver band met de defensie„Der Spiegel" had een reportage gewijd aan de Legering van Duitse militairen in Budel en hierin zou een opmerking voorkomen, die beledigend is voor de 17-jarige Harry van Meyl uit Budel. die een mobiele consumptietent bij de kazerne bedient. Het was het Duitse weekblad opge vallen, dat de consumptietent, die korte tijd vlak voor de poort had ge staan, op verzoek van de kampleiding enige honderden meters was verplaatst, de tent staat nu halverwege de rijks weg en de legerplaats en op onge- veer 500 meter van de kazernepoort. Dit, zo schreef „Der Spiegel" van de kampleiding te hebben vernomen, was geschied, omdat de kampleiding het vermoeden koesterde, dat de jonge man niet alleen tuinstoelen, maar ook vrouwen verhuurde. Harry van Meyl vernam uit de Nederlandse kranten, dat hij door het Duitse weekblad van souteneurschap werd beticht en zijn ergenis hierover is nu zo gestegen, dat .V. blJ Ae groepscommandant van de rijkspolitie in Budel, adjudant M. H. Visse, een klacht heeft ingediend. Zo als bekend, bestaat er een soort af koelingsperiode van acht dagen in dergelijke gevallen, d.w.z., iemand die bij de politie een klacht indient, heeft acht dagen de tijd om zich te beden ken en eventueel de klacht in te trek ken. Zijn deze acht dagen om, dan zal adjudant Visse proces-verbaal op maken, wanneer Harry van Meyl in middels geen spijt van zijn klacht heeft gekregen. In die tussentijd hoopt de adjudant ook de hand te kunnen leggen op een exemplaar van het bewuste nummer van „Der Spiegel". Hij heeft dit nodig, omdat hij de beledigende uitlatingen van het blad in zijn proces-verbaal moet opnemen. De leiding van de legerplaats is evenmin ingenomen met het Spiegel- artikel, zo weet men in Budel te ver tellen. Zij had alleen om verplaatsing van de consumptietent verzocht om dat zij het niet prettig vond, dat er bij de kazernepoort allerlei afval van de consumpties, zoals lege friteszak- jes, etensresten enz., kwam te liggen. De kampcommandant, die zich beijvert voor een goede verstandhouding met de Nederlandse bevolking, zou zich door de uitlating van „Der Spiegel" hierin gedwarsboomd zien, vooral ook omdat de opmerking hem in de mond werd gelegd. Men meent te weten dat hij zich in Bonn over het blad heeft beklaagd. Het uitgebrandde wrak van de tankwagen bij de twee vernielde woningen. (Telefoto). Bij een botsing tusen een Nederlandse tankauto en een Belgische vrachtauto is dinsdagochtend op de grote weg naar Antwerpen grote materiële schade aan gericht. De met verwarmde bitumol ge laden tankwagen belandde tegen de gevel van een woning, die als gevolg van een daarbij ontstane brand vrijwel geheel werd vernield. Een aangrenzend huis werd ernstig beschadigd. Het ongeluk gebeurde in Gooreind Wuustwezel nabij de Nederlands Belgische grens. Na de botsing met de Belgische vrachtauto raakte de aan een Rotterdamse firma toebehorende tank wagen een lichtmast en kwam daarna tegen de gevels van de twee woningen terecht. Een gezin met drie kinderen kon de brandende woning tijdig verlaten. Ook arbeiders, die aan de gevel van het tweede huis aan het werk waren, konden op tijd een goed heenkomen zoeken. De chauffeur liep lichte verwondingen op. De cabine van de tankwagen brandde geheel uit. Een deel van de lading ging verloren. IN CHILI zijn 23 mensen om het leven gekomen toen een bus bij Ciudad Ran- cagua in de rivier de Cachapoal stortte. Dertien passagiers werden ernstig ge wond en slechts één bleef ongedeerd. Hij vertelde de politie, dat de chauffeur vlak voor het ongeluk had geschreeuwd dat de stuurinstallatie stuk was. Na een heftige, plotseling opgekomen ruzie In een woning aan de Groen van Prinstererstraat in Kampen heeft giste renacht omstreeks twaalf uur de 24- jarige R. S. uit Kampen zyn huisge noot, de 54-jarige D. Kanis, van het leven beroofd door het slachtoffer met de helft van een schaar zware hoofdwonden toe te brengen. De politie trof de heer Kanis zwaar gewond aan op de vloer van de huis kamer. Een kwartier na aankomst van de politie en een Kamper huisarts over- led het slachtoffer. S. was de binnenstad ingevlucht, daar werd hij later bij een cafetaria gearres teerd. Hij werd overgebracht naar het politiebureau. Reeds geruime tijd heerste er een ge spannen sfeer tusen dader en slachtoffer. S. is geestelijk licht gestoord en heeft af en toe last van plotseling opkomende woede-aanvallen. Het slachtoffer is een minder-valide los-arbeider. Hij was werkzaam op een beschutte werkplaats in zijn woonplaats. Hij was ongehuwd en woonde bij zijn gehuwde zuster in. De dader, een zoon van deze zuster, een neef van het slacht offer dus, is fabrieksarbeider. Reeds tweemaal werd hij in een psychiatrische inrichting verpleegd. Tijdens het onderzoek is gebleken, dat S. al geruime tijd met plannen rondliep iemand opzettelijk te doden. Hij had daarvoor een halve schaar geslepen. De ruzie van de afgelopen nacht was er de oorzaak van, dat S. zijn idee een moord te plegen niet langer uitstelde en zijn huisgenoot tot slachtoffer koos. Boven Apeldoorn en omgeving heeft gistermiddag een hevig onweer gewoed, dat gepaard ging met een wolkbreuk. Tijdens het noodweer is de bliksem in geslagen in een boerderij aan de Veen- huizerweg. Het ziet er naar uit dat de hele boerdery verloren zal gaan. In Klarenbeek trof de bliksem een boerderij aan de Goorweg. De wolkbreuk veroorzaakte overal in Apeldoorn overstromingen. In de hoofdstraat zag men talrijke winkeliers op blote voeten en met op gestroopte broekspijpen hun winkels uit- dweilen. Talrijke kelders liepen onder en straten stonden blank. Op vele plaatsen was het niet meer mogelijk de straat over te steken. Zo droegen chauffeurs van de Veluwse autodienst op het Sophiaplein te Apeldoorn de passagiers naar de wachtkamer. Ook zij hadden daarbij op sommige punten de schoenen uitgetrokken. Ook rond Winterswijk heeft gister middag een windhoos gepaard met een onweersbui vernielingen aangericht. In de buurtschap Woold werd de achter zijde van een boerderij ingedrukt. Elders woei een drietal kippenhokken in elkaar. Het spoor van de hoos werd gemarkeerd door tientallen ontwortelde bomen. In Winterswijk zelf kwamen enkele winkel straten blank te staan. De Cubaanse regering heeft dinsdag bekendgemaakt, dat twee zwaarbewapen de motorboten, die waren gelanceerd vanaf een moederschip, vanuit zee een grote fabriek in Sancta Lucia in de pro vincie Minar del Rio hebben aangevallen. Volgens het communiqué was er schade toegebracht aan olie- en zwaveltanks en hadden de aanvallers een goed heen komen gezocht onder hevig dekkings- vuur van het moederschip. Een van de motorboten, een raketwerper en twee ge weren werden buitgemaakt. Het was de derde gewapende aanval op Cuba binnen drie dagen. Cuba heeft Amerika als de hoofdschuldige aange wezen. In Rotterdam is gisterochtend een 7- j-rige jongen uit de havenstad overre den door een goederentrein, die op weg was van het havenspoor naar Rotter dam-zuid. Het ongeluk gebeurde, door dat een poging van het knaapje op een van de wagens te springen 'mislukte. Het slachtoffertje overleed op weg naar het ziekenhuis.

de Stem | 1963 | | pagina 1