Z.E. V.: Boter nü duurder is niet nodig Kruiningse„hoed kan weer draaien Nikita naar Tito om Peking te sarren Acht maanden geëist voor overval op taxichauffeur DRS. OOMENS CONTRA BUISMAN BPsuperMix benzine Oecumenisch centrum in Aurora Bodom hard nodig Middelburg houdt weer groot ringrijdersfestijn Amerikaans-Russische ruimte-radioproeven Kies de soort die bij uw auto hoort „Gewoon tanken wordt ouderwets!" Boer moet eigen ruiten niet ingooien Achter het handje... Export Engeland Dode bij botsing te Arnemuiden Brief van Kajotter uit Finland: Tankschip omhoog gevaren in Hansweert Nieuwe voorzitter prov. afzetcommissie Actie voor nieuw internaat voor schipperskinderen Een Da Vinei ontdekt? Bloemenkoopman uit Goes vermist Reddingboot voer uit voor gewonde matroos Op 22 augustus Th. van Eupen in Tweede Kamer PafiWaO peütem Beweging in de prijzen Een stapje Het kernstopverdrag wordt op het ogenblik voor de Amerikaanse Se naatscommissie verdedigd met argu menten, die nog helemaal niet op ver dergaande ontwapening duiden. De V.S. beroemen er zich op superieur te zijn in kernbewapening en superieur te willen blijven. Ondergrondse kern proeven zijn hervat. Aan Frankrijk, dat buiten het verdrag wil blijven, zijn atoomgeheimen aangeboden .Tezelfder tijd heeft Rusland weer eens het „njet" laten horen ten opzichte van Ameri kaanse voorstellen om niet langer splijtbaar materiaal voor aanvalswa penen te vervaardigen. De betrekke lijke betekenis van het kernstopver drag komt daardoor wel in een helder licht te staan. Het is maar een klein stapje naar de vrede geweest. Doch wel een stapje. Bipatride We hebben dezer dagen kennis kun nen maken met een nieuw woord: bipatride. Het is iemand, die twee nationaliteiten bezit. Slimme jongelui, die in deze toestand verkeerden, wisten daarvan gebruik te maken, om aan de dienstplicht te ontkomen. Ze vroe gen vrijstelling van dienstplicht in het land, waar ze niet woonden. Als ze die vrijstelling binnen hadden, gingen ze er wel wonen. En dan konden ze ook vrijstelling van dienstplicht voor het andere land krijgen! Door een over eenkomst tussen België en Nederland zal dit lek nu gedicht worden. We vra gen ons intussen af, of heel die status van bipatride eigenlijk geen onding is. Waarom dwingt men zo iemand niet tot keuze voor de ene of andere na tionaliteit? Geknoeid met alarmpistool Neutralenweer naar Belgrado Carillonconcert te Yeere Circus Boltini Trailer met 14 paarden in Torhout omgeslagen DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1963 (Advertentie) Wie modern tankt, heeft de keus uit 5 soorten benzine. En dat moet ook! Want iedereen rijdt verschillend, en bij elke auto zijn de rij-omstandigheden anders. Geef Uw auto 'individuele voe ding'. dat is töp-kracht bij het zuinigste verbruik! Overtuig U zélf; kies uit: BP normaal, BP Mix 25, 50 of 75, BP super. De Super-Mix pompen zijn zeer speciale pompen. Vraag adressenboekje (per brief kaart) aan BP, Frederiksplein 42, Amsterdam. (Van onze verslaggever) „Als het Produktschap voor Zuivel in Den Haag begin september 10.000 ton boter uit het buitenland durft te kopen, dan gaat de boter- prijs perse niet omhoog. Maatgevend voor een eventuele prijsverhoging is niet de voorraad waarmee Nederland op dit moment zit, maar of, op welk moment en hoeveel boter Duitsland koopt". Dit is de mening van drs. L. A. P. M. Oomens, directeur van de Coöperatieve Zuivel Export en Verwerkingsvereniging Brabant GA (Z.E.V.) te Breda. ter ..voor een billijke prijs gekocht De Z.E.V.die zelf negen procent van. de Nederlandse botermarkt in handen heeft, is aangesloten bij de Bond van Coöperatieve Zuivelverkoopverenigingen een bond, die zestig procent van de Ne derlandse markt omzet. Wat zullen wij ons door de heer Buis man de Fries, die geruchtmakende manipulaties op de botermarkt heeft verricht de les laten lezen? Aldus de opvatting van de coöperatieve vereni gingen. De heer Oomens zegt ronduit: ,,Nu de prijs omhoog drijven is een speculatie op wintertekorten. En ik houd niet van speculaties. Prijsverhoging is beslist niet in het belang van de boeren. Thans is het bin nenlands verbruik 60 a 65 ton per jaar. Vijf jaar geleden was dat de helft. Wij hebben dit te danken aan het feit, dat de prijzen vrijwel stabiel zijn gebleven. Twee derde van onze totale boterpro- duktie die circa 100.000 ton bedraagt is thans bestemd voor binnenlands ver bruik. Hoe zal de huisvrouw reageren als de boter duurder wordt? En hoe kunnen wij die huisvrouw, als ztf geen boter meer wenst,terugwinnen als klant? De boer gooit dus zijn eigen ruiten in. Wij moeten nu geen winst nemen om straks weer verlies te maken. Want het risico-verwekkend pakket wordt bij een speculatieve prijsverhoging thans aan merkelijk vergroot." Drs. Oomens achtte de bewering van de heer Buisman, dat hij nog 2100 ton boter achter het handje heeft, niet he lemaal zuiver gesteld. Hij verklaarde dit als volgt: „Tussen 2 en 7 september a.s. kan. ie dereen bij het Produktschap voor Zui vel offerte doen voor Import van bo ter. De heer Buiman mag dan al ver tellen, dat hij in Amerika 2100 ton bo- Dat kan alléén bij... heeft", de offerte die hij begin septem ber doet, zal beslissend zijn. De Z.E.V. doet daaraan natuurlijk ook mee. Wij bieden 2000 ton boter aan, die wij thans in Amerika en Frankrijk in optie heb ben. Ge moet de zaken zuiver stellen," zo voegt de heer Oomens, vlot causeur en glashelder in zijn betoogtrant, eraan toe. Vorig jaar was er gelijk eerder gemeld 23.640 ton in voorraad. Nu is dat. door mindere produktie en door de overdracht va»n Elten en Tudderen, aanmerkelijk minder. Er is bijna geen voorraad. En dus dreigt de komende winter een tekort. In dit verband merkte de heer Oo mens op: „Veel zal dus afhangen van de komende inschrijving begin septem ber. By tienduizend ton aankoop zoals gezegd, komt er geen prysstyging. Als er al een prijsverhoging komt, dan zal dit pas de tweede lielft van september zyn. Niet nu." Onze zegsman zag, behalve de mo gelijkheid van verlies der klandizie van de huisvrouwen, nog een nadeel in een prijsverhoging. „Onze Nederlandse weekproduktie bedraagt circa 2300 ton. Zo'n 1300 ton is voor binnenlands ver bruik. Van de resterende duiz.end ton wordt ongeveer 250 ton geëxporteerd, hoofd zakelijk naar Engeland. Daar liggen on ze prijzen momenteel reeds hoger dan de prijzen van de Denen. Gaan we dus de boterprijs nog meer verhogen, dan valt de export naar Engeland helemaal weg. En moeten we dat risico nemen? De heer Buisman vindt, zoals ge meld in onze editie van gisteren, blijk baar van wel. Het kost hem, zo lang hij deze maatregel handhaaft, honderd duizend gulden per week. „Een uiterst speculatieve maatregel,' noemt de heer Oomens het. „Want er is, als er een prijsstijging komt, over bepaalde normen van die verhoging nog niets te zeggen." B(j Arnemuiden heeft zich gistermiddag een ernstig verkeersongeval voorgedaan, waarbij een dode en een levensgevaar lijk gewonde waren te betreuren. De 27-jarige Griek L. G., afkomstig uit Krefeld (D.), reed met zijn personenauto in de richting Goes, komende van Mid delburg. Naast hem zat het 17-jarige Deense meisje D. M., eveneens uit Krefeld. Bij de bocht van Arnemuiden kwam de auto door een onverklaarbare orzaak plotseling op het linkerweggedeelte. Even later volgde een frontale botsing met een tegemoet komende vrachtauto, bestuurd door C. J. K. uit Wolphaartsdijk. De gevolgen waren verschrikkelijk. Beide inzittenden van de personenauto werden levensgevaarlijk gewond. L. G., die bekneld zat, moest door leden van de rijkspolitie verkeersgroep Middelburg worden bevrijd. Eerste hulp werd verleend door dokter M. L. van de Moer uit Arnemuiden. Tijdens de overbrenging per ambulance naar het ziekenhuis te Middelburg over leed de Griek aan zijn verwondingen. In Emmen is de 67-jarige G. de Boer om het leven gekomen toen hij per fiets een weg overstak. De wielrijder werd ge grepen door een auto, bestuurd door K. uit Roswinkel, die nog trachtte de man te ontwijken. De heer De Boer was op slag dood. De auto vloog tweemaal over de kop en kwam in de berm van de straatweg terecht. De bestuurder liep verschillende mijwonden op. Kinderen die bij hem in de auto zaten bleven vrijwel ongedeerd. Het Belgische tankschip „Citerna 15" geladen met 643 ton benzine en onder weg van Antwerpen naar Duisburg, is bij het binnenlopen van de haven te Hansweert op de Oosthavendam gelo pen. Kapitein A. Smets verklaarde dat het schip uit het roer is gelopen. Direct voer het bergingsvaartuig „De Inktvis" uit om de Citerna uit haar ne telige positie te bevrijden. De Inktvis slaagde er in de Citerna 15 weer vlottend te krijgen. De schade was zeer beperkt zodat het schip zijn reis kon voortzetten. tot In verband met zijn benoeming voorzitter van de veilingvereniging „Zuid Beveland" te Goes is de heer J. Kakebceke te Wolfaartsdijk afgetreden als voorzitter van de Provinciale afzet commissie voor fruit in Zeeland. In zijn plaats is thans als voorzitter van deze commissie benoemd de heer Leys te Kruiningen, bestuurslid van be veiling ..Kapelle-Biezelinge en Om geving" te Kapelle. Woensdag 21 augustus zal in Terneu zen een actiecomité worden geïnstalleerd bat zich ten doel stelt op zo kort mo gelijke termijn te komen tot de bouw van een nieuw internaat voor schip perskinderen aldaar. De stichting school fonds voor schipperskinderen van de Ned. Herv. Kerk die eigenaar is van het internaat, heeft ^erder internaten te Amsterdam. Rotterdam (drie), Zwolle er; Groningen. (Van onze verslaggever) Zoals wij onlangs hebben bericht zyn vijf kajotters uit liet bisdom Breda op 2 augustus naar Finland vertrokken om pater Robert de Caluwé, die uit Sas van Gent afkomstig is, te helpen bij de bouw van een oecumenisch centrum in Aurora Bodom, dat ongeveer 25 kilome ter ten noorden van Helsinki ligt. Pater De Caluwé hééft reeds een centrum in Rekola, dat 20 km ten westen van Hel sinki te vinden is, maar dat centrum is te klein geworden. Het bestaat maar uit een paar houten noodgebouwtjes. Een van de kajotters, Kees de Winter uit Ovezande, heeft ons per brief zyn eerste bevindingen in Finland medege deeld. Volgens hem is het „zeer zeker no dig dat er zo'n oecumenisch centrum in Aurora Bodom komt. Van de 4,5 mil- innn van Finland zijn er maar zuuu katholiek en zij wonen verspreid over n gebied dat twaalf maal zo groot is als Nederland. De kajotters zijn begonnen met de bouw van een schaftkeet, die is aange- dom aan de noodkaPel in Aurora Bo- De betonbekisting voor de fundering van de kapel is al bijna klaar. De kapel wordt 8 meter breed en 17 meter lang. ■Ue kajotters slapen in een school, die op ongeveer 20 minuten lopen van het bouwwerk af ligt. Een Oostenrijks meis- je, Heidelinde Pintor kookt en wast voor hen. Ze doet dat uitstekend ondanks het feit dat ze op een houtvuurtje in de open lucht moet koken ei? moet wassen in een beek. De pater slaapt in een bouwkeet op het werk. die hij zelf heeft gemaakt. In burgerkleding (moet nodig versteld wor den voegt Kees de Winter er aan toe) helpt hij zelf mee met bouwen. Op 10 augustus hebben de kajotters hulp gekregen van Harrie Sleven uit Roermond, directeur van de Levens school diaaar. Hij vindt het leuk om op deze manier zijn vakantie te bededen. Het spijt hem zelfs dat hij maar tot 30 augustus kan blijven. Het centrum bestaat uit een kerk, een- De New-Yorkse kunsthandelaar Gre gory heeft bekendgemaakt, dat er een ..vermist" paneel van Leonardo da Vinei is ontdekt, voorstellend „Christus temid den van de schriftgeleerden". Het werk zou 2,5 miljoen dollar waard zijn. Volgens Gregory, die het paneel in 1952 voor een onbekend bedrag in handen kreeg, is het stuk in 1507 voltooid. Toen het in 1929 in Londen werd geveild, werd het aangezien voor een werk van Bernar do Luini. Door middel van röntgenstralen zou nu zijn vastgesteld dat het door Leonardo da Vinei werd geschilderd. De bouwplaats. Met baard: pater Robert de Caluwé. Achter hem: vier van de vyf kajotters uit het bisdom Breda. Op de achtergrond: de keet waarin de pater slaapt en de bouw materialen en de Finse bossen. woonhuis, een stal en een slaapgebouw. Het wordt midden in de bossen opge trokken. Pater de Caluwé vertrekt morgen naar Nederland om persoonlijk al degenen te bedanken, die meehelpen om zijn cen trum tot stand te brengen. Hij zal pro beren in Nederland nog wat geld los te peuteren voor het centrum. Kees de Winter besluit zijn brief met de opmerking dat het echt pionieren is daar in de bossen van Aurora Bodom. En dat komt allemal omdat de pater nu eenmaal arm is. De spijkers voor het centrum bijvoorbeeld heeft hij gekrégen maar de meeste zijn krom zodat er eerst rechtgeslagen moeten worden. Ten bewijze van dat pionieren ver meldt Kees de Winter aan het slot van zijn brief nog eens nadrukkelijk... „en de pater slaapt in een bouwkeet en drinkt cementwater". De Sovjet-Unie zal met de V.S. samen werken in een serie experimenten op het gebied van radioverbindingen op de lange afstand door middel van een Amerikaan se communicatie-satelliet. De U.S.S.R. heeft tot dusver nog geen communicatiesallieten, maar heeft wel dergelijke experimenten genomen door middel van haar ruimtevaartuigen. De samenwerking, aan te vangen in 1964, is neergelegd in een nieuwe over eenkomst tussen het Amerikaanse bureau voor de lucht- en ruimtevaart (NASA)) en de Sovjet academie van wetenschap pen. De overeenkomst voorziet tevens in samenwerking op het gebied van de meteorologie, het opstellen van weers verwachtingen en het opmaken van een kaart van de magnetische velden. De 20-jarige bloemenkoopman Engel Marinus Vëntevogel uit Goes wordt sinds zondag 28 juli vermist. Op de morgen van die dag heeft hij de ouderlijke wo ning verlaten en is daarin tot heden niet teruggekeerd. Een ongeluk wordt ge vreesd. Signalement is: lang 1.95 m, blond kort haar (achterovergekamd), bleek smal gezicht. Hij was gekleed in een bruine pantalon, bruin colbert met glan zend zilverdraad, wit nylon overhemd en bruine schoenen. Ieder, die inlichtin gen kan geven wordt verzocht zich in verbinding te stellen met de inspecteur van gemeente-politie te Goes (01100 5555) of met de politie in de woonplaats. De Hoekse redders hebben donderdag met de reddingboot „President Jan Leis" de 20-jarige J.J. Moerkerk uit 's-Heer Arendskerke, die een ernstige handwond had opgelopen, van de Ne derlandse kustvaarder „Avanti" gehaald. De gezagvoerder van de Avanti meldde donderdagmiddag om een uur dat een van zyn matrozen een ernstig ongeval had opgelopen. De Hoekse reddingboot voer onmiddel lijk uit onder commando van Willem van Seters. De kustvaarder, die ongeveer veertig mijl uit de kust lag, voer hem tegemoet. Donderdag was de redding boot nog voor de avond in Hoek van Holland terug met de man uit 's-Heer Arendskerke. Bij een onderzoek bleek dat de jongen zich met glas enkele spie ren van de vingers had doorgesneden. Hij is per ziekenwagen naar het Rode Kruis-ziekenhuis in Den Haag gebracht. Molenaar C. J. van Dijke uit Krui ningen kan binnenkort het graan weer in zijn eigen „Hoed" malen, in plaats van in een elektrische ma chine. Achttien jaar lang heeft zijn open-standaardmolen „De Hoed", be horende tot de zeldzaam voorkomen de molentypen, buiten werking ge staan. Het hele geval stond op in storten. Sinds kort is de molen grondig ge restaureerd, en wie hem ooit heeft gezien weet dat er heel wat aan viel op te knappen... Uitgezonderd de dikke „standaard", de paal waar op de hele molen naar een bepaalde windrichting kan draaien, is vrijwel alles vernieuwd. De verrotte, ver molmde resten van de oude „Hoed" heeft molenaar Van Dijke maar zo lang naast zijn woning opgeslagen. „We willen de molen per se niet verkopen. We hebben hem al sinds 1857 in de familie, toen mijn over grootvader hem in Gent kocht en hier in Kruiningen weer liet op bouwen," vertelde de heer Van Dijke. Hij heeft, na Monumentenzorg, die het grootste deel van de restauratie financierde, de provincie en gemeen te, zelf nog tien procent in de kosten moeten bijdragen. Het oorspronkelijk geraamde bedrag, nodig voor de restauratie, was 42 duizend gulden. De foto toont molenaar Van Dijke met echtgenote voor de gerestau reerde molen. (Van onze verslaggever) Donderdag 22 augustus zal het jaar lijkse Middelburgse ringrijdersfestyn plaatsvinden. De banen worden ook dit maal weer uitgelegd aan het Molenwater. Door de werkzaamheden aan de Schouw burg heeft het echter heel wat zorg en moeite gekost voordat de drie banen op een toch nog verantwoorde wijze konden worden uitgelegd. De wedstrijden te Mid delburg behoren tot de belangrijkste evenementen voor de leden van de Zeeuwse Ringrijdersvereniging, hetgeen wel bljjkt uit de deelname, n.l. niet min der dan honderd! Om het omvangrijke programma toch te kunnen afwerken, wordt 's morgens om acht uur al begonnen met de voor ronde. In totaal worden 32 beurten ver reden, waarvan 22 in de voorronde. Mi nimaal dertig en maximaal drieëndertig rijders blijven over voor de grote finale waarin zij tien beurten moeten rijden. In de andere banen worden dan de klei ne finales verreden. De laatste vier ringen van de voorronde (dus 18 tot cn met 22) gelden tevens voor de pollepelprijs. Bij de vele prijzen is de lijst der ere prijzen, de acht wisselbekers, bepaald in drukwekkend. De eerste beker is van H.M. koningin Juliana, de tweede van wijlen H. K. H. prinses Wilhelmina en de derde van de gemeente Middelburg. Voorts zijn er zestien prijzen beschik baar voor de best versierde paarden. De uitslag hiervan zal worden bepaald door een damescomité, waarbij o.m. mevrouw M. Drijber-Halbertsma, echtgenote van de burgemeester van Middelburg. Belangwekkend voor de Walcherse fol klore is vooral dat alle deelnemers in de traditionele dracht dienen te verschijnen Na de voorronde en een pauze volgt om een uur 's middags een optocht van de gehele ruiterij. In deze optocht worden de vlaggen der verschillende gemeenten meegevoerd. Aan het hoofd der stoet gaat de standaard der provincie. De route van de optocht is: Molenwa ter. Heerengracht. Kromme Weele, Lange Ville, Pottenmarkt, Markt Noord- en Oostzijde. Nieuwe Burg, Groenmarkt, Ba lans, St.-Pieterstraat, Lange Delft, Markt Zuidzijde, Gravenstraat, Zusterstraat, Plein 1940, Markt Noordzijde, Lange Noordstraat, Korte Noordstraat en ten slotte weer terug naar het Molenwater. De prijsuitreiking is 's avonds om acht uur in de foyer van de concert- en ge hoorzaal. Alle prominente ringlijders van Wal cheren hebben ingeschreven zodat het niet zeker is wie de eerste prijzen zullen behalen. Gezien de resultaten van de jongste ringrijderijen behoren echter tot de beste kanshebbers Leen en Sam Min- derhoud uit Westkapelle, Bram Maljaars uit Oostkapelle, Simon Koets te Biggeker- ke en Ad. Volkers uit Middelburg. Na het overlijden van het lid der Tweede Kamer dr. ir. C.J. van Meel uit Hilvarenbeek komt de heer Th.B.M. van Eupen in aanmerking om diens zetel in te nemen. De heer Van Eupen is wet houder van onderwijs en culturele zaken te .Eindhoven. Hij zal ook als Kamerlid deze functie blijven vervullen. ■Tot de dingen, welke men in het be leid van het kabinet-De Quay prees, behoorde het succes van minis ter de Pous' pogingen om de prijsbe weging in de hand te houden. Daar door kon de stijging van de kosten van levensonderhoud binnen nauwe per ken gehouden worden en behielden de loonsverhogingen hun reële betekenis. Nu echter worden we opgeschrikt door een aantal nare verschijnselen. De prijzen van de huisbrandkolen zullen flink stijgen. Suiker en eieren zijn duurder geworden. En daarbij komt dan nog de opwaartse druk tegen de boterprijzen. Nu raakt dit laatste „de kleine man" niet zo zeer, al doet het Zuivelbureau nog zo veel moeite om de mensen tot het eten van roomboter te brengen. De margarine houdt door haar lagere prijs toch altijd een voor sprong. Aan de manipulaties met de boter zijn echter een paar wonderlijke factoren verbonden. Allereerst zijn er de 2200 ton boter, die zonder betaling van uitvoerrechten naar Duitsland zijn afgeschoven bij de teruggave van El- ten en Tudderen. Een manoeuvre, waaraan blijkbaar niets te doen was, maar welke de boterschaarste en te vens de gedachte aan prijsverhoging in de hand heeft gewerkt. Er is nu zelfs sprake van de invoer van Ame rikaanse boter. Terwijl in andere ja ren de koelhuizen volgestopt moesten worden met een boterovervloed. Hele maal snappen doet de gewone burger het niet. Hij krijgt echter wel de in druk, dat er in al dat gemanipuleer flinke winsten voor enkelingen zitten. We willen hopen, dat minister An- driessen de teugels van het prijsbeleid weer stevig in handen zal nemen. Op dat de evenwichtige loon- en prijsbe weging, welke op het conto van het kabinet-De Quay stond, niet wordt onderbroken. (Van onze verslaggever) Voor de rechtbank te Middelburg is gistermorgen de destijds opzienbarende overval behandeld, die de negentienjarige schilder Tobias S. uit Terneuzen pleegde op de Vlissingse taxichauffeur A. Een grote zaak werd de zitting niet daar S. het'tegendeel is van een groot misdadiger, van wie men dergelijke gewaagde misdrijven als beroving van een taxichauffeur kan verwachten. Klein van stuk, slecht gekleed, zelden opkijkend en altijd met een verlegen glimlach, scheen hij maar voor één ding belangstelling te hebben, het einde van de zitting. Tobias S. was begin maart van dit jaar in zijn woonplaats Terneuzen te werkgesteld bij het ruimen van sneeuw en ys. Dat beviel hem maar matig. Hij liet Terneuzen voor wat het was en trok naar Vlissingen. Na een wandeling in de duinen was by weer terug in Vlissin gen en dronk enkele glazen bier. Liep bij toen rond met het drieste plan? Hij liet het antwoord op deze vraag van mr. B. S. Sieperda, die de rechtbank presideerde open. Hij bestelde eer.' taxi en zei tegen de chauffeur, A. uit Vlissingen, dat hij naar Zoutelande wilde. Dreigend met een pistool beval hij A. al zijn geld te geven. Na enig afleidend getalm, wierp de chauffeur zich echter op de rover, waarbij nog drie schoten vielen die geen verwondingen veroorzaakten. Ten slotte werd S. overmand. Dat pistool bleek een alarmpistool te zijn. Hij had evenwel dusdanig aan het wapen geknoeid, zelfs de kleine patronen had hij met lood voorzien, dat het wa pen bepaald gevaarlijk was geworden. In zijn verzameling waren later zelfs zelfgemaakte bommen aangetroffen. De officier van justitie mr. Th. Ro sing achtte de poging tot misdrijf door afpersing bewezen. Mr. Rosing, die zei dat verdachte geen onbekende voor de justitie was, betreurde het dat T. S. vroegtijdig uit een psychiatrische in richting, waar hij in behandeling was, was ontslagen terwijl hij klaarblijke lijk nog niet was genezen. Uit het rapport van een recent psy chisch onderzoek blijkt dat het een zeer ernstig gestoorde jongeman is, die voorlo pig niet naar de samenleving kan terug keren. Hij eiste een onvoorwaardelijke ge vangenisstraf van acht maanden met af trek van voorarrest en een onvoor waardelijke terbeschikkingstelling van de regering. Dit laatste om hem opnieuw in een inrichting te kunnen doen opne men. De uitspraak is bepaald op woensdag 28 augustus a.s. Het „vakantietripje", dat Kroestjev volgende week aan Joegoslavië zal brengen, heeft een tweeledig doelener zijds een bezoek aan Skoplje, anderzijds een bespreking van het „ideologische geschil". Nikita's derde bezoek aan het communis tische buitenbeentje Joegoslavië valt te vergelijken met een drietrapsraket, waarvan de derde trap nog niet zijn uiteindelijke bestemming heeft ge kregen. De eerste trap werd in 1955 afgeschoten en diende ter opwarming van de be trekkingen tussen Moskou en Belgrado, die in 1948 waren verbroken, toen Tito weigerde voor Josef Stalin te buigen en zijn Joegoslavische revolutie niet alleen een communistisch, maar ook een nationalistisch stempel gaf. De tweede trap ontbrandde onverwachts, toen de Russische premier tijdens zijn bezoek aan Roemenië voor verscheidene dagen naar Joegoslavië overwipte om de nog steeds koude betrekkingen vuur in te blazen. De derde trap kan de „nu genormali seerde" betrekkingen tussen Moskou en Belgrado alleen maar verbeteren. Het Russische bezoek, bijna direct na het mislukken van de Chinees Russische ideologische besprekingen in Moskou, schynt te zijn bedoeld om Peking nog meer op stang te jagen. Nog voor het tot een openlijk geschil met Moskou kwam, heeft de Chinese volksrepubliek Belgrado herhaaldelijk als mikpunt gebruikt voor zijn kritiek op de Sovjet-Unie. Volgens Radio Moskou houden Joegeslavië en Rusland er volledig identieke standpunten op na inzake de belangrijkste problemen van de moderne wereld. Joegoslavische zegslieden verwachten, dat Kroestjev Tito's plannen voor het bijeenroepen van een tweede conferen tie van niet-verbonden landen in Bel grado. hartelijk zal toejuichen. Het voorstel kan al rekenen op de steun van Nasser en heeft belangstelling ge wekt in Afrika, Azië en Zuid-Amerika. Het carillon van de raadhuistoren te Veere zal vanavond van 8-9 uur bespeeld worden door de stadsbeiaardier van Vlis singen en Veere, Piet Broerse. Hij begint met een improvisatie over het lied 't Ros Beyaerd doet zijn ronde door de stad van Dendermonde. Verder speelt hij o.a. Will einst das Graflein ein Tanzchen wagen; lm Arm der Freundschaft weilenen Traget sanft mit leisem Wehen, van W. A. Mozart, en een Sonatine in G van v. Beethoven. Beslo ten wortd met een improvisatie over Het viel eens hemels douwe. Een trailer met 14 paarden van circus Boltini die op weg was van Moeskroen naar Blankenberg is in de nacht van donderdag op vrijdag bij Torhout in Belgie van de weg geraakt, tegen een winkelpui gebotst en daarna omge slagen. Van de paarden werd één zo ernstig gewond dat het dier direct moest worden afgemaakt. Bij het circus vreest men dat twee andere gedresseerde Friese paarden, die ernstig zijn gewond, even eens zullen moeten worden afgemaakt. Van de elf overige paarden zijn de ver wondingen minder ernstig. De Duitse bestuurder van de trailer nep een hersenschudding op. zijn Franse bijrijder een schedelbasisfr'actuur. Bei den zijn opgenomen in het ziekenhuis van Torhout. De pui van de winkel werd vernield. De trailer is zwaar beschadigd. Circus Boltini is zoals bekend bezig aan een tournee door België, dat zoals wij reeds eerder schreven, vol tegenslagen verloopt.

de Stem | 1963 | | pagina 3