nieuwe in Vlaggend Zaamslag haalt burgemeester Floratho 1963 op 23 Scherp en 24 augustus te emsse Z.E. benz Walcheren Reeks verkeerszondaars verantwoordt zich 2 maanden geëist voor bedriegen van de fiscus BPsupè De dirigent moet iedere wanklank vermijden Naast gladiolenpracht Thoolse groenten en fruit Z.-Vlaanderen Weer conservatief op Profumo's zetel AGENT(E) AGENTSCHAP GRAAUW BOEKENPLANK WAT GEWAAR? Kies de die I uw autc axel GESCHENKEN Voor kantongerecht Middelburg Tegen handelaar uit Axel Diefstallen IJzendijke en Oostburg berecht Dagblad De Stem West-Duitsland bouwt atoomschip Fa. F. C. DE VALK Te Etten vragen wij een net persoon Doktersdiensten Dierenartsen DR Na tien maanden IN COÖP. LANDBOUWCENTRUM „DE HOUWER" Fraai program Snelle groei De gladiool Fruit en groente de ECHTE hoge gisting Heffing op appels naar België Praten met meneer HOOGWATER Vandaag Morgen Maandag ,Gewoo wo ouder Tankscl omhoog in Hans Nieuwe vool prov. afzetco Actie voor internaat ai v t i DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1963 Westkapelle VVV KINDERBAL Voor het laatste kinderbal, dat de VVV Westkapelle onder leiding van haar secretaris A. Huibregtse organiseerde, bestond grote belangstelling. Er werd door de kinderen naar hartelust gedanst en gespeeld, en aan het eind van de avond kon de heer A. Huibregtse diverse prijzen uitreiken. STRANDFEEST Vandaag organiseert de VVV West kapelle haar laatste strandfeest van dit seizoen. Bij slecht weer zal een spelmid- dag worden gehouden in tiet verenigings gebouw Westkapelle Herrijst. DANSAVOND VVV De VW Westkapelle houdt vandaag haar laatste dansavond van dit seizoen in het verenigingsgebouw Westkapelle Herrijst. JJsendijke UITREIKING NW.-GUINEA-KRUISEN Dinsdag 20 augustus om 19 uur zal in een officiële bijeenkomst op het ge meentehuis; aan de daarvoor in aanmer king komende militairen het Nieuw-Gui- nea-herinneringskruis worden uitgereikt. Oost- en West-Souburg PLAATSELIJKE FILM In het kader van haar landelijke film actie gaat de Nederlandse Blindenbond in Oost- en West Souburg een film op nemen. In de film zal niet alleen het ka rakteristieke van het dorp een plaats krijgen, maar de camera zal ook op in woners worden gericht. Een filmopnamewagen zal door Sou burg rijden om de inwoners bij hun huis, op de boerderij, op straat en bij ljun werk te filmen, in het komende na jaar zal de film worden vertoond. De Ned. Blindenbond hoopt door deze film actie, waarin ook de vertoning van de film is begrepen, belangstelling voor haar werk te wekken. RAADSVERGADERING Dinsdagavond om zeven uur houdt de gemeenteraad een openbare vergadering. De agenda vermeldt o.a. voorstellen tot benoeming van een bestuurslid in de stichting Beschuttende Werkplaatsen midden-Z.-Vlaanderen; vaststelling van een herziening in het uitbreidingsplan Oost en West; grondaankoop; financiële medewerking aan elektriciteitsaanslui tingen in onrendabele gebieden; deel name in de stichting Waarborginstituut voor de tuinbouw in Zeeland; onder handse aanbesteding der zwembadver betering. NEDERLANDSE ZEGE De Axelse nieuweling Richard Bu- kacki startte in een wielerwedstrijd te Haasdonk in België. Ongeveer halver wege de koers ontsnapte hij uit het pelo ton, waarin zich een aantal geduchte Belgen bevond. Zijn knappe solo werd beloond met een verdiende overwinning. Voor de 17- jarige Axelaar is dit de achtste overwin ning in dit seizoen. Eerder was hij reeds te Ghembergen (2x), St.-Nicolaas (3x), Stekene (lx) en Katwijke (lx) over winnaar. WERKEN I.V.M. VERBETERING ZWEMWATER KLEINE KREEK In het voorjaar van 1962 heeft de gemeenteraad van Axel besloten over te gaan tot verbetering van het zwem water in de Kleine Kreek door de oos telijke rijkswaterleiding om te leggen. Op een openbare aanbesteding van de hieruit voortvloeiende werken werd door geen enkele gegadigde ingeschre ven. Thans heeft het adviesbureau ir. Dok te Terneuzen zich bereid verklaard het werk in eigen beheer uit te voeren. Als de gemeenteraad het werk aan dit adviesbureau gunt zou hiermee on middellijk na het zwemseizoen cgonnen kunnen worden, waarbij er dan naar ge streefd zal worden om voor het volgen de seizoen met de werkzaamheden klaar te komen. Onlangs nog had genoemde rijkswa terleiding het zwemwater dermate ver ontreinigd, dat het zwembad enkele da gen moest worden gesloten. IEDEREEN MAG MEE MET BEGRAFENIS In de vorige raadsvergadering had mevrouw Folksma b. en w. gevaagd te overwegen, personen, die niet tot een begrafenisstoet te behoren, niet toe te laten tot de begrafenis. B en w. konden zich echter niet ach ter deze suggestie scharen. Zij bericht ten althans schriftelijk, dat het tegen de plaatselijke orde zou indruisen, als regel te stellen, dat tijdens de begrafe nisplechtigheid uitsluitend personen tot de begraafplaats worden toegelaten, die tot de begrafenisstoet behoren. De aanwezigheid op de begraafplaats moet, naar de mening van b. en w., in vele gevallen worden beschouwd als blijk van medelever?. In voorkomende gevallen kan de politie of de eigenaar van de begraafplaats aan de hand van de algemene politieverordening bijvoor beeld wegens vrees voor ordeverstoring, toegang steeds weigeren. Zuiddorpe UITREIKING T.V.-TOESTEL Een misverstand is er oorzaak van, dat onze lezers verstoken zijn gebleven van het bericht over de uitreiking van een t.v.-toestel aan de heer Schau- broeck. Het bericht stond abusievelijk onder het kopje Zuidzande. Groede RAAD BENOEMT ONDERWIJZER De gemeenterad van Groede be noemde vrijdagavond de heer J. de Nooyer uit Vlissingen tot onderwijzer aan de openbare lagere school. Liever had men aan deze school een onderwijzeres benoemd, maar wegens 't vertrek van mej. Koopman en het ge brek aan vrouwelijke kandidaten was men gekomen tot het benoemen van een mannelijke leerkracht. Bij de rondvraag informeerde de heer J. Vermeulen naar de stand van zaken omtrent elektrificatie aan de kuststrook. De voorzitter antwoordde, dat dit naar alle waarschijnlijkheid vol gend jaar in orde zou komen. (Advertentie) a albert eqqê'rmonb Korte Nieuwstraat 21 Hulst - Tel. 2478 (Van onze correspondent) Ook gisteren moesten verschillende verkeerszondaars zich voor de Middel burgse kantonrechter mr. J. Moolen- burgh verantwoorden voor hun vreemde gedrag op de weg. De eerste die dit moest doen, was de Vlissingse stuka doorspatroon H. J. M. Op het Bellamy- park in zijn woonplaats had hü geen 'voorrang gegeven aan een voor hem van rechts komende scooterberijder. Aan de vraag, „Waar kom je nou zo gauw van daan," die verdachte direct na het on geluk aan de scooterbestuurder stelde, bleek wel, dat deze plotseling op was komen duiken. Hoewel verdachte niet goed begreep dat hij schuldig was aan de aanrijding, legde hij zich bij de eis van de officier, mr. K. P. Doedens, neer: f30. Het vonnis luidde f22.50 of 5 dagen. Bij het passeren van een zestienjarige wielrijdster in Goes was de vrachtwagen chauffeur J. J. R.«, uit Wolphaartsdijk te veel naar de rechterkant van de weg gegaan. Hierdoor werd het meisje met de achterkant van het voertuig geraakt. Zij kwam te vallen. Bij deze val liep zij (Van onze verslaggever) De Belgische firma „Succes" uit St. Niklaas wilde een aanzienlijke party kunstmest uit Italië importeren doch kon de mest i.v.m. de geldende bepalingen niet rechtstreeks uit dat land in België binnen brengen. Het kon wél via de Be nelux partner Nederland. Daarvoor was (Van onze verslaggever) Voor gepleegde diefstallen in IJzen dijke en Oostburg, stond gistermorgen de 22-jarige G. J. K. uit Den Haag, toen werkzaam zij een kermisexploitant, te recht voor de rechtbank te Middel burg. De diefstal in IJzendijke had hij sa men met zijn baas P. gepleegd. Met be hulp van een schroevendraaier had de laatste een raam van een op de Markt geparkeerde auto opengekregen waarna het tweetal alles van waarde uit de auto haalde. Pogingen om de autoradio er uit te slopen mislukten. Desondanks be rokkenden zij de eigenaar een schade van 600 gulden. K. die een en ander moest terug be talen kwam hierdoor in financiële moeilijkheden en daarom nam hij in Oostburg maar een portemonnee weg van J. P. De officier mr. Th. Rosing eiste een gevangenisstraf van acht maanden met aftrek van voorarrest, waarvan vier maanden voorwaardelijk, met een proef tijd van drie jaar en onder toezichtstel- ling, van het Leger des Heils. Uitspraak 28 augustus. Dagblad voor Zeeland KANTOREN voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Steenstraat 14, telefoon 2377, Hulst voor Walcheren en Zuid-Beveland: Klokstraat 1, telefoon 6252, Goes Alg. redacteur Exploitatie voor Zeeland: inspectie Zeeland F DE LIGT L. K. M de JONG tel 6252, Goes tel 2377. HULT Redacteur voor Zeeuwsch-V laanderen P. G KUYPERS, telefoon 2377 Hulst privé 3327 Red acteur voor Walcheren: CH SCHETS, telefoon 3566, Vlissingen Rayonbeheerder voor Zuid-Beveland en Walcheren K. MENU, tel. 6252, Goes. Prijs voor losse advertenties, bestemd voor de editie voor Zeeland t 0,17 per mm. 1 mm Ingezonden mededelingen 214 mm gewone advertenties. Bij contract aanzienlijke reductie. „Kleintjes": 3 regels of minder f 1,— elke regel meer 0,20. Als één regel gelden 23 letters en/of leestekens. Bij plaatsing ook In de Brabantse oplage resp. 1,60 en 0,45. Bij 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. In Kiel zal op 1 september worden begonnen friet de bouw van een vracht schip van 15.000 ton dat door kern energie zal worden voortbewogen. De Westduitse stichting voor de toe passing van kernenergie op schepen, die dit gisteren heeft meegedeeld, heeft ge zegd dat het schip voornamelijk voor proefnemingen zal worden gebouwd. De nieuwe Westduitse vrachtvaarder, die een snelheid zal kunnen ontwikkelen van ongeveer 16 knopen, zal na de Amerikanse Savannah en de Russische Lenin het derde atoomschip ter wereld worden. De bouw, op de werf van Howaldt, zal ongeveer een jaar duren. (Advertentie) 'n Warme winter met 'n haard van BERGEN OP ZOOM. De conservatieven hebben de tussen tijdse verkiezing te Stratford-on-Avon, een uitvloeisel van het aftreden van de minister van oorlog John Profumo, ge wonnen, doch de meerderheid van 14.129 stemmen, die Profumo in de algemene verkiezingen had, liep terug tot 3.470. De conservatieve kandidaat, de 50' jarige journalist Angus Maude, verwierf de parlementaire zetel met 15.846, maar zijn concurrent van Labour, de 40-jarige acteur Andrew Faulds, kwam tot 12.376. Hoewel Maude won, is het resultaat een morele zege voor Labour. (Advertenties) om dagelijks gedurende een paar uur in de voormiddag dit blad te bezorgen. Zeer behoorlijke ver dienste voor een gepensioneerde of gehuwde vrouw, ook voor een handige jongen of meisje van plm. 15 jaar is dit lonend en afleidend werk. Nadere inl. verkrijgbaar bij Dag blad De Stem, Reigerstraat 16, Breda en bij onze agent dhr. A. Rombouts, Grauwe Polder 16, Etten. een tussenhandelaar in Nederland nodig en deze vonden ze in de persoon van de handelaar L. de R. uit Axel. Bij de invoer van de partij, met een waarde van 207.000 gulden betaalde hij de vijf procent omzetbelasting, die door het rijk wordt terugbetaald wanneer de goederen weer over de grens verdwij nen. In deze heen-en-weer manipulatie dacht de R. een aardig duitje aan de fis cus te kunnen verdienen. Bij de in voer van de mest naar België, naar de werkelijke eigenaars dus, declareerde hij bij het kantoor der I. en A. te Ter- neuzen niet vijf maar negen procent en niet over 207 maar over 287 duizend gulden. Om deze bedrieglijke handeling te kunnen uitvoeren had hij aan „Suc ces" blanco rekeningen gevraagd en gekregen en valselijk ingevuld. Deze gefingeerde tussenpresoon in een schijnhandel" liep echter tegen de spreekwoordelijke lamp. Voor het ple gen van valsheid in geschrifte moest .de R. zich gistermorgen voor de rechtbank te Middelburg, gepresideerd door mr. B. S. Sieperda, verantwoorden. De officier, mr. Th. Resing achtte de knoeierijen en het opstellen van valse papieren, teneinde onrechtmatig meer van de belastingen terug te krijgen be wezen en eiste een gevangenisstraf van twee maanden. Het vonnis zal worden uitgesproken op woensdag 28 augustus a.s. (Advertentie) een hersenschudding op, verschillende van haar kledingstukken werden bescha digd. Hiervoor stelde zij een civiele vor dering in van f36. Hoewel verdachte meende wel goed gepasseerd te hebben, achtte de kantonrechter hem schuldig en veroordeelde hem conform de eis voor f35. De civiele vordering wees hij even eens toe, doch deze verminderde tot een bedrag van f31. Conform de eis van f35 werd ook de Vlissingse magazijnbediende J. de K. veroordeeld. Zijn auto had 13 april in de Middelburgse Segeerstraat geparkeerd gestaan; de K. reed zonder goed uit te kijken de rijweg op. Hij raakte hii deze manoeuvre een bromfiet ser, die kwam te vallen. Deze viel weer tegen een andere bromfietser, die ook viel. Ook stonden er gisteren weer ver schillenden terecht, omdat zij bij het links afslaan geen voorrang hadden ver leend aan het doorgaande verkeer. De Goese dakbedekker P. G. had dit gedaan op rijksweg 58. Hierdoor werd hij door een hem achteropkomende auto aange reden. Dit kwam hem op f35 te staan. De officier had f 50 tegen hem geëist. De zenuwarts A. J. B. uit Vlissingen stond bij verstek terecht, omdat hij op een kruispunt in zijn woonplaats was gaan passeren, nog wel een politieauto, waardoor hij het verkeer in gevaar had gebracht. In een lange brief ontkende verdachte ook maar enige schuld te heb ben en noemde het verbaal onjuist. De als getuige opgeroepen agent volhardde echter in het door hem opgemaakte ver baal. De officier meende de hele inhaal manoeuvre bewezen en eiste een geld boete van f 60. De kantonrechter vond termen aanwezig de boete te verlagen tot f50. Dit weekeinde nemen waar: voor Oost- burg en Aardenburg, dokter Loose, uti Oostburg, tel. 01170-2121; voor Ooster- land en Bruinisse dokter van Leeuwen uit Bruinisse, tel. 01113-280; voor Axel, dokter Schiltman; voor Cadzand, Re- tranchement. Sluis, Zuidzande, dokter de Meyer uit Sluis; voor Terneuzen dokter Hoving. Middelburg: dokter Feikema (2993). Vlissingen: dokter Vader (2472). Goes: dokter v.d. Feen (5003). Driewegen en 's-Heerenhoek: dokter Geldof (01195- 275). Nieuwdorp en Borssele: dokter Ki- viet (01105-203). Wolphaartsdijk, 's-Heer Arendskerke en Heinkenszand: dokter Vos (01198-231). Kruiningen, Hansweert, Krabbendijke en Rilland Bath: dokter Donker (01134-544). Hoedekenskerke en Kwadendamme: dokter Kole (01193-262). Apotheker Goes: Goesche Apotheek (7104). Voor Axel, Zaamslag en Sas van Gent de heer Cijsouw uit Sas van Gent, tel. 01158-588; voor Hulst en Niêuw-Namen, de heer de Nijs uit Hulst; voor Sluis, Oostburg en Groede. de heer Risseeuw uit Groede, tel. 01171-400. GEVRAAGD; J voor het BESTELLEN VAN ONZE KRANT ln het J 1 Goede bijverdienste Goede sociale voorzieningen 2 Aanmelden: bijkantoor DAGBLAD DE STEM, Steenstraat 14 - HULST (Van onze redacteur) Een feesteiyk vlaggende gemeente Zaamslag in de avonduren op niet alle daagse manier geïllumineerd heeft gisteren zyn nieuwe burgemeester begroet. Hy werd officieel geïnstalleerd tijdens een speciale raadszitting, waarvoor ditmaal de „vroedschapszaal" nagenoeg te klein bleek. Aan de gemeentegrens was de burgervader tevoren verwelkomd door het muziekkorps „De Volharding", de lan- delijke ry vereniging „De Julianaruiters", de schooljeugd en tientallen belangstel lenden. De voorzitter der plaatselyke Oranjevereniging, de lieer C. A. de Kraker, hield een begroetingstoespraak, waarin het accent viel op „het vechten voor een rechtvaardige zaak", in casu: het behoud der gemeentelijke zelfstandigheid. Namens brandweer en ruitervereniging worden door twee schoolkinderen bloemen aange boden. In de raadzaal sprak allereerst waarnemend burgemeester A. Kqster die de nieuwe burger vader de heer J. v. Wijk uit Rijswijk met zijn benoeming compli menteerde namens de ge meenteraad en de burge rij. Hij herinnerde er aan dat de burgemeestersva- kature ruim tien maan den bestaan heeft, waar door de bevolking be paald ongerust begon te worden, mede ook in verband met de gemeen telijke herindelin.gsplan- nen van Ged. Staten. De gemeenteraad heeft hier tegen een krachtig en eensgezind „neen" laten horen, aldus spreker, die er geaccentueerd aan toe voegde, dat men te dezen vertrouwt op de volledige medewerking van de nieuwe burger. Hij bracht vervolgens dank aan wethouder F. de Koeyer en tijdelijk wet houder A. J. de Visser voor hun aktiviteiten tij dens zijn wnd. burge meesterschap. De nieuwe burgervader kreeg de pertinente verzekering, dat hij zal kunnen re kenen op de spontane assistentie van wethouders en raadsleden. De nieuwe burgemeester, die vervol gens aan het woord kwam, sprak zyn erkentelijkheid uit jegens de heer Koster, die ondanks zijn minder gelukkige ge zondheidstoestand, het waarnemend bur gemeesterschap op voortreffelyke wijze vervulde. Hij deed de belofte, dat hy zijnerzijds alles zal doen, om de goede verstandhouding in het college van b. en w. en de gemeenteraad te handhaven, waarbij de onderling verschillende over tuigingen op religieus, maatschappelyk en polttiek gebied geen hindernis zullen mogen vormen voor een gemeentebestuur- lyk beleid in het algemeen belang der ingezetenen. Dit moet evengoed mogelijk fcijn als bij een concertuitvoering, waaraan musici met verschillende instrumenten meewer ken. De dirigent moet iedere wanklank zien te vermijden. „Er hangen momenteel onweerswolken boven Zaamslag, die drie gen te resulteren in een regenbui, welke de gemeentelijke grenzen kan wegvagen", aldus de nieuwe burgemeester, die zich reeds na een eerste kennismaking met de gemeente overtuigd wist van het feit dat zij springlevend is en voorbeeldige activiteiten aan de dag legde inzake be stuurlijke en financiële aangelegenheden, kapitaalswerken, wegennet, riolering, enz. (Van onze correspondent) „Op het eiland Tholen zijn zich grote veranderingen aan het voltrekken. Er wordt gezocht naar nieuwe middelen van bestaan en één daarvan is de tuinbouw. Door nauwe samenwerking tussen organi saties, verenigingen en instellingen wordt getracht, deze ontwikkeling in goede banen te leiden. Het is thans voor de vierde maal dat de tuinbouw op Tholen met de resultaten van het werk naar buiten treedt en wel door de tentoonstelling te Scherpenisse op 23 en 24 augustus a.s." C. van Heusden, welke steeds een of and Dit schrijft de Rijkstuinbouwconsulent voor Zeeland ir. J. J. van Hennik in het „ten geleide" van een fraai Floratho 1963-programma. Inderdaad voltrekken de veranderin gen zich snel op Tholen, niet in het minst ten aanzien van de tuinbouw. Wanneer de vergunningen wat tydig los komen, kunnen er eind 1963 in de streek zo'n 30 warenhuizen zyn ge bouwd. Twee jaar geleden stond er één te Sint-Annaland. Die snelle ontwikkeling is in de eerste plaats te danken aan de initiatieven van de merendeels klein-landbouwers, welke de noodzaak van omschakeling van ak ker- naar tuinbouwteelten tijdig inzien, maar anderzijds mede door de voor lichtingsdiensten, de organisaties en verenigingen, welke tot die initiatieven stimuleren. Daartoe behoort dan ook de Floratho, de jaarlijkse gladiolententoon- stelling op Tholen. De Floratho 1963 zal bovendien worden uitgebreid met een expositie van groenten en fruit, waar door het geheel aantrekkelijker en le vendiger wordt en waardoor ongetwij feld ook nog meerdere streekbewoners a.s. vrijdag en zaterdag een kijkje zul len nemen in de nieuwe veilinghal te Scherpenisse. Tijdens een te Tholen gehouden pers conferentie werden over deze Floratho 1963 enige mededelingen verstrekt door de secretarispenningmeester van de af deling Stavenisse en Omstreken van de Kon. Alg. Ver. van Bloembollencultuur, de heer P. C. J. Steendyk, door de di recteur van de lagere land- en tuin bouwschool te Scherpenisse, de heer A, andere activiteit ontplooit bij agrarische Organisatie, de heer J. Kooijman te Tholen. In een paar jaar tijd is tien procent van de beschikbare cultuurgrond op Tholen en St.-Philipsland in gebruik voor tuinbouwteelten. Tevoren namen daarvan de zaai-uien ook al een deel voor hun rekening. Het betekent echter dat nu 2000 hectaren van deze vrucht bare kleingrond wordt benut voor de tuinbouw en/of fruitteelt. Die groei zit er ook in bij de bollencultuur. In 1962 werden 131,56 hectaren gladiolen en an dere bloembollenteelten genoteerd, in 1963 zijn het 191 hectaren of 60 hectaren meer. Van de 2000 ha kan men 12 ha aard beien (in de koude grond) vinden, 43 ha augurken. 14 ha witlof, 24 ha peulvruch ten. 412 ha zaai-uien, 438 ha zilveruien, 87 ha overige groentesoorten. 277 ha vroege aardappelen, 22 ha klein fruit, 2 ha groentezaden, 20 ha bloemzaden. 191 ha gladiolen, 300 ha fruit. Tot driemaal toe bestond de Floratho uit een tentoonstelling van alleen bloe men, met name de gladiool, zij het, dan in al zijn grote variaties. Men had jaar lijks zo'n 130-150 boeketten ingezonden. Dit jaar worden er meer verwacht, niet alleen vanwege het uitgebreid aantal te lers, maar ook door de breder opzet en omvangrijker accommodatie, welke dank zij de bereidwilligheid van de vei ling- en koelhuisvereniging te Scher penisse wordt verkregen in de 13 x 50 m beschikbare ruimte in de nieuwe veiling hal van ,,De Houwer." Van de 1200 hectare gladiolen, die in Nederland wor den verbouwd, telt zuidwest-Nederland behoorlijk mee en komt de streek Tho len en St.-Philipsland al boven de 15 Daarnaast vindt men ook een groei van de tulpen, narcissen en andere bloemen- soorten. De 18 cursisten van de vorig jaar in Steenbergen gestarte bloembol lenvakschool zijn evenzovele toekom stige tulpentelers. Er zijn naast de ver gunningseisen ook nog wel andere moei lijkheden, o.a. de watervoorziening, maar de groei staat vast. En daarvan zullen de inzenders, die woensdagavond tussen half zeven en half acht hun boe ketten in ,,De Houwer" bezorgen, ge tuigen. Daarvan zal ook de jury kun nen getuigen, die donderdag tot de keu ring overgaat. Daarvan kan gewag worden gemaakt door de hoofd-ingenieur-directeur van de Landbouwvoorlichtlngsdienst in de provincie Zeeland, dr. ir. C. W. C. van Beekom, die op vrijdag 23 augustus om 3 uur de Floratho 1963 officieel zal ope nen. De tentoonstelling beperkt zich niet tot een gladiolenpracht. Immers, zowel de groenten en fruit liggen in dezelfde sector. En ook daarvan is op Tholen en St.-Philipsland een belangrijke uitbrei ding merkbaar. De oorzaak: o.a. goede klimatologische omstandigheden (weinig nachtvorst), behoorlijke grond, een steeds belangrijk verzorgingsgebied voor de bevolkingscentra in West-Brabant Ook door de collectieve groente- en fruitinzending op deze Floratho 1963 kan de bevolking zien, wat er op Tholen leeft en welke ontwikkeling het opgaat. Voor de fruitteelt ligt de expositiedatum wat vroeg, zodat het hoofdzakelijk de vroege appelen zijn, die entourage zullen geven aan de gladiolenpracht. Men kan kennis nemen van het produkt, afkom stig van de moderne Thoolse fruitteelt- bedrijven, van een kwaliteitsteelt. Voor de groenten ligt het gemakkelij ker. Alle hier verbouwde groenten kun nen worden geëxposeerd: de boontjes, bloemkool, augurken, uien, komkom mers. tomaten enz. Met een 15-tal standhouders van aanverwante machi nerieën, bestrijdingsmiddelen, enz. met aanwezigheid van de voorlichtingsdien sten, zal het een geheel zijn, dat menig geïnteresseerde naar ,,De Houwer" zal trekken. Maar niet hij alleen, ook vele andere streekbewoners zullen er een tochtje door de mooie Thoolse polders voor over hebben om .vrijdag of zater dag 23 en 24 augustus een kijkje te ne men op deze gevarieerde tentoonstel ling, die laat zien wat op Thoolse en St.- Philiplandse grond... groeit en bloeit...! De nieuwe burgemeester met echt genote en zoon. Een definitief en gerijpt oordeel de door G. S. voorgestelde gemeentelijke herindeling, wenste hij, overigens be grijpelijkerwijze, nog niet te geven, maar wel stelde hij nadrukkelijk, dat inter gemeentelijke samenwerking talrijke mo- gelijkheden biedt. Hij zal daarom het af wijzend herindelingsstandpunt van de ge meenteraad van harte voorstaan en be pleiten. De burgerij van Zaamslag beloofde hij, dat de burgemeesterswoning ten alle tij de open zal staan voor een ieder, die met verzoeken, klachten of suggesties komt. Als oudste raadslid sprak de heer H. de Feyter, die de nieuwe burgervader al vast liet weten, dat de burgerij heel veel van de raadsleden. En evenzeer ook viteiten kunnen rekenen op de steun van de raadsleden. Een evenzeer ook op die van de gemeenteambtenaren zoals secretaris J. W. Cusee, beklemtoonde. Deze woordvoerder sprak de hoop uit, dat de onderlinge verstandhouding in de toekomst even prettig zal blijken, als in het verleden met de twee vorige bur gemeesters. Namens een gemeentebestuurlijke de legatie uit Rijswijk, waartoe ook de lan delijke CHU-voorzitter, mr. Beernink, behoorde, die ter plaatse gemeentesecre taris is, sprak de loco-burgemeester mr. W. Verheul, die er niet de geringste twijfel aan liet bestaan, dat de nieuwe Zaamslagse burgervader voldoende per soonlijkheid, karakter, capaciteiten en initiatief bezit om zijn functie met alle gewenste bekwaamheid te vervullen. Burgemeester Molthoff van de gemeen te Vogelwaarde voerde het woord namens de buurgemeenten Axel en Terneuzen, (Advertentie) De uitvoer van Nederlandse appelen naar België ondervindt thans nieuwe moeilijkheden tengevolge van het in werking treden van de minimumprijs regeling. De Nederlandse appelen mogen nog wel naar België worden uitgevoerd maar er moet sinds vrijdag een heffing worden betaald. De hoogte van deze heffing is afhankelijk van de veiling- prijs in ons land. Vrijdag bedroeg ze 7 cent per kg. Van E.R. Braithwaite herinneren we ons het t>oek „Voor mijnheer van ons allemaal", waarin deze West-Indische oud-oorlogsvlieger zijn ervaringen ver telde als onderwijzer in het beruchte Londense East-End. Later heeft hij een betrekking aanvaard als ambtenaar bij Sociale Zaken. Ook zijn belevenissen in deze functie heeft hij te boek gesteld Onder de titel „Praten met meneer" zijn ze in een uitstekende vertaling van Ary van Nierop bij A.W. Sijthoff te Leiden verschenen. De schrijver vertelt hier van de moei lijkheden, die hij als maatschappelijk wer ker tegenkwam bij het zoeken van pleeg ouders, vooral als het kinderen van kleur lingen betrof. Hij ondervond de ene te leurstelling na de andere, waartegenover ook momenten van succes en voldoening stonden. Het probleem van de rassen discriminatie komt op bijna elke blad zijde aan de orde en tussen de regels is ook heel wat kritiek op de Engelse bu reaucratie te lezen. Uit verscheidene dossiers heeft Braith waite zijn gegevens geput. Van een eigen lijke roman is hier dus geen sprake, wel van een boeiende reportage, die nu eens ontroert, dan weer protest uitlokt, maar nooit onverschillig laat. die respectievelyk vertegenwoordigd ble- ken door wethouder Ysebaert en loco burgemeester de Vos. Hij was tevens de tolk van de vereni- gin B.S. in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen namens welke hij de heer van Wijk als toekomstig lid alvast hartelijk welkom heette. Deze spreker memoreerde, dat zelfs H. M. de koningin zich eens spontaan heeft laten ontvallen, dat Zaamslag het mooiste dorp van Zeeuwsch-Vlaanderen Het burgemeestersambt schetste hij i als boeiend en interessant, omdat het zoveel initiatiefrijke mogelijkheden biedt. Evenals „verrassingen", waarop hij uiter. aard nie£ nader inging, maar waarmee hij zichzelf als jeugdig burgemeester ter dege geconfronteerd heeft gezien. De nieuwe burgemeester van Zaamslag I heeft alle woordvoerders op charmante I wijze beantwoord. Hij is, met zijn echt- f genote en verdere familieleden, nadien I nog het middelpunt geweest van een| druk bezochte receptie. Morgen, zondag 18 augustus, gelden I voor de provincie Zeeland de volgende hoogwaterstanden: Hansweert 2.15 en 14.30 uur; Terneuzen 1.43 en 13.57 uur; Vlissingen 1.09 en 13.28 uur; Wemeldin-1 ge 2.44 on 15.10 uur. Maandag 19 augustus, te Hansweert I 3.02 en 15.16 uur; Terneuzen 2.28 en 14 42 1 uur; Vlissingen 1.53 en 14.11 uur; We' meldinge 3.35 en 16.00 uur. HEIKANT Ch. de Bruyn 15 uur Kermisschieting I KLOOSTERZANDE Willem Teil 15 uur Staande wip schieting A. Raes 15 uur Liggende wip schieting I St. Sebastiaan SAS VAN GENT Olympia 20 uur De misdaad was bijna volmaakt OOSTBURG Ledel 20 uur Freddy und das Land der Südsee, 14 j. TERNEUZEN Luxor 20 uur Spoedcursus Fransi liefde, a.l. DE KLINGE Cinema v. Dijck 19.30 uur Het geheim zinnige eiland AXEL Het Centrum 20 uur Zeg het met kogels, 14 j. IJZENDIJKE Hof zicht 20 uur Verrader in opdracht, 14 jaar HULST Bioscoopgebouw 20 uur Inspecteur Gorilla slaat er op los BRUGGE Veld FC Brugge 17 uur FC Brugge- Feijenoord ZUIDDORPE 15 uur Fancy-fair en schieting BRESKENS 10.30 uur Visserijfeesten HEIKANT C. de Bruin 15 uur Schieting GOES Grand 19 uur Hatari Goese Sas 10.30 uur Polo-dag VLISSINGEN Luxor 19 en 21 uur De 300 Tartaren, 14 jaar Alhambra 19 en 21 uur lm schwarzen Rössl, a.l. MIDDELBURG City 20 uur lm schwarzen Rössl, a.l. Electro 19 en 21.15 uur De 300 Spar tanen, 14 j. OOSTKAPELLE Motorcross OVEZANDE Terrein Willem Teil 10 uur Strijd om de Europese handboogtitel KOEWACHT A. v. Remoortere 15 uur Schieting BRESKENS 14 uur Visserijfeesten HEIKANT Chr. de Bruin 15 uur Schieting ZUIDDORPE A. Apers 15 uur fancy-fair en schieting M. de Cock 15 uur Schieting VLISSINGEN Luxor 15 en 20 uur De 300 Tartaren, 14 jaar Alhambra 15, 19 en 21 uur lm schwaï-1 zen Rössl, a.l. GOES Grand 15 uur Jerry als huisknecht, 19 uur Hatari MIDDELBURG Electro 15.30 en 19.30 uur De 300 Spar* tanen, 14 j. City 14.30 en 20 uur lm schwarzen Rössl, a.l. KLOOSTERZANDE Hotel Van Leuven Dansen Willem Teil 15 uur Schieting staande wip SAS VAN GENT Olympia 15.30 en 20 uur Drie d tantes OOSTBURG Ledel 14 uur Hebben de tieners alleen schuld?, 14 j., 16.30 en 20 uur Freddy und das Land der Südsee, a.l. TERNEUZEN Luxor 14 uur Drijfzand der begeerte- 14 j., 16.30 en 20 uur Spoedcursus Franse liefde, a.l. DE KLINGE Cinema v. Dijck 14.30 uur Het geheifl' zinnige eiland; 18 uur Dansen KRUISPOLDER Kind. de Deijn 15 uur Schieting AXEL Het Centrum 15.45 uur Zeg het me1 kogiV, 14 j., 20 uur Op een heten8' middag, 18 j. Café Benelux 15 uur Grote schieuns liggende wip r h IJZENDIJKE Hof zicht 17 en 20 uur Verradtf opdrach,t 14 j. HULST r Bioscoopgebouw 15 uur Inspecteur rilla slaat er op los, 14 j., 18 en uur Na schooltijd lokt liefde en 111 daad. 18 j. J. Nys 15 uur^prote schieting BRESKENS 15 uur Visserijfeesten GOES Grand 20 uur Hatari MIDDELBURG Gemeentehuis 14 uur Raadsverg. City 20 uur lm schwarzen Rossi» VLISSINGEN Alhambra 20 uur lm schwarzen alle leeft. HEIKANT ,-t.nÉ Ch. de Bruyn 15 uur Kermisschieu OOSTBURG der Ledel 20 uur Freddy und das Lana Südsee, 14 j. de klinge Zaal V. Dijck 18 uur Dansen hulst Bioscoopgebouw 20 uur Na sen lokt liefde en misdaad, 18 KLOOSTERZANDE v-rttlls- J. de Waal-Baart 16.30 uur Kemu schieting (Advel Wie modern tan kil uit 5 soorten tul I moet ook! Wantl verschillend, en b I de rij-omstandig Geef Uw auto 'ii ding'.dat is tö; I zuinigste verbruik I Overtuig U zélf; ki I BP normaal, BP M j BP super. De Super-Mix porl speciale pompen. I Vraag adressenbol kaart) aan BP, Frel Amsterdam. Dat kan allé <2 Het Belgische tankscl: geladen met 643 ton b weg van Antwerpen nM bij het binnenlopen va: Hansweert op de Oost pen. Kapitein A. Smets ve schip uit het roer is g< Direct voer het bergi Inktvis" uit om de Cite telige positie te bevrijd De Inktvis slaagde e: 15 weer vlottend te kril was zeer beperkt zodal reis kon voortzetten, In verband met zijn voorzitter van de v. „Zuid Beveland" te Goj Kakebeeke te Wolfaart: als voorzitter van de P commissie voor fruit ii In zijn plaats is than van deze commissie he B. Leys te Kruiningen, de veiling „Kapelle-Biez geving" te Kapelle. b&ssi. I sc hippers kil Woensdag 21 augustus I zen een actiecomité worde' üat zich ten doel stelt o gelijke termijn te komer. van een nieuw internaj perskinderen aldaar. De s' fonds voor schipperskind Ned. Herv. Kerk die ei het internaat, heeft verde: Amsterdam, Rotterdam en Groningen. f

de Stem | 1963 | | pagina 2