Eis inzake kernvrij gebied is vervallen „We weten van geen roof af' Rust teruggekeerd; Massemba premier INCIDENT" WAS GEËNSCENEERD Caprice Na de kernstopstraks wederzijds pottekijken KIJKEN Gondel voor de Grevelingendam Geen koppeling Fossielen KIEZEN KNIPPEN Sovjet-troepen weg uit Hongarije BONN TEKENT MAANDAG Jimenez op transport ARRESTANTEN TREINOVERVAL In Kongo-Brazzaville Het liep een beetje anders af.. EEN VORSTELIJK TUINFEEST WEST SIDE STOF DAGBLAD VOOR ZEELAND WEER MOGELIJK Herverzekering exportkredieten op Indonesië Franse boter voor 1,10 per pakje 55 GROTE VERBOUWINGSOPRUIMING ZOMER- en WINTERGOEDEREN met 30 en 50% KORTING 103e JAARGANG No. 24361 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. jïes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat li - Tel. 22341 (5 lijnen) - Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1963 Abonnementsprijs 8,05 per kwartaal, excl. 0,20 incasso; 9,25 per post excl. 0,35 incasso; 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. or de "zëeüwse Eilanden - GOES Klokstraat 1 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) INSPECTIE-AKKOORD AANSTAANDE? Of beter gekeken, ge kozen, geknipt Vandaag namelijk publiceren we de eerste namen van de prijswinnaars in onze fotowed strijd. Of u erbij bent Zoek daarvoor elders in ons blad. En mocht u uw naam niet tegenkomen, wees dan niet te leurgesteld. Tot 1 september hebt u immers een kans. Mits we natuurlijk uw foto „vakantie met de kinderen" tijdig ont vangen. Elke week zaterdag publiceren we de namen van de winnaars én de foto's van de week. Volgens betrouwbare kringen in Boeda pest heeft Kroestjev zijn bezoek aan Hongarije uitgesteld tot april a.s. Aan vankelijk was hij van plan direct na zijn „vakantiereis" naar Zuid-Slavië, die op 20 augustus begint, een officieel bezoek aan Hongarije te brengen. Dit bezoek zou thans zijn uitgesteld tot begin volgend jaar, en waarschijnlijk tot aan de feeste lijkheden ter gelegenheid van de her denking van de Hongaarse „bevrijdings dag" op 4 april. Genoemde kringen verklaarden verder, dat dit uitstel aanleiding heeft gegeven tot het vermoeden, dat Kroestjev bij die gelegenheid persoonlijk de terugtrekking der Russische strijdkrachten uit Hongarije bekend zal maken. In Genève is men op het ogenblik bijzonder optimistisch over de mogelijkheid van uitwisseling van controleposten tussen Oost en West, ter voorkoming van onverhoedse aan vallen. De dag van gisteren heeft, voornamelijk tengevolge van opmerkelijke toegeeflijkheid van de Rus Tsarapkin, een mogelijke overeenkomst' op dit punt een eind dichterbij gebracht. „Dat wil niet zeggen dat het akkoord vandaag of morgen al wordt gesloten" aldus de Amerikaan Stelle, „maar iet zal waarschijnlijk ook niet lang meer duren". De vroegere Venezolaanse president Jimenez is in Miami aan boord gebracht van een speciaal gecharterd vliegtuig, dat daarna een verzoek om opschorting van Jimenez, die in voorarrest was gesteld wegens een tegen hem gerichte vader schapsactie was eerder op de dag uit voorarrest ontslagen. De Amerikaanse opperrechter had daarna een verzoek om opschorsing van de uitwijzing afgewezen, dat was gedaan door de advocaten van de voormalige Venezolaanse president. DE BEKENDE Amerikaanse componist en pianist John Powell is donderdag overleden in de leeftijd van tachtig jaar. PRINS BERNHARD is vrijdag naar Afrika vertrokken. Hij bezoekt Beet- sjoeanaland. Hij zal zich hier op de hoogte stellen van de natuurbescher mingsproblemen als president van de World Wildlife Fund. De prins wordt midden september in ons land terug verwacht. OP CUBA is het luchtdoelgeschut in het werk gesteld omdat men veronderstelde een „vijandelijk vliegtuig" zich •boven het land bevond. Men meende, dat dit vliegtuig de raffinaderijen wilde bombarderen. DE REGERING van Saoedi-Arabië heeft alle slaven in het centrale deel van het land van hun „meesters" vrij gekocht. Voor 1682 personen werd om een schatting verzocht de gemiddelde ,.koopwaarde" bedroeg ruim 12.000, BIJ EEN verkeersongeval nabij Bar- woutswaarder in de omgeving van Woerden is gisteren de 27-jarige chauf feur J Reurink uit Zeist om het leven gekomen. Twee personen moesten met verwondingen in het ziekenhuis worden opgenomen. SKOPLJE IS gisteren weer opgeschrikt floor een hevige aardschok. Er werd geen ernstige schade aangericht. De beving JaSj eJcr.achtigste sinds de fatale schok, flie de Zuidslavische stad onlangs groten deels verwoestte. in Chili en Peru werden aard ig geregistreerd. Van slachtoffers geen melding gemaakt. Opklaringen iMtfïïï'tinE, medegedeeld door het nifii V' geldiS t0* vanavond »iiarinJen' maar plaatselijk ook buien. Matige tot krachtige 1q tussen zuidwest en west. Iets magere temperaturen dan gisteren, vandaag zon onder 20.02 uur; maan onder 19.21 uur. on°nlen zon °P: 527 uur; zon onder -iu.oo uur maan op 4.02 uurmaan onder 19.57 uur. Maandag zon op 5.28 uurmaan op 5.14 uur. Stelle vermeed in zijn rede van gisteren tijdens de Geneefse ontwapeningsonder handelingen voorwaarden te stellen voor het uitwisselen van observatifegroepen en vervolgens trok de Russische onderhan delaar Tsarapkin eerder gestelde voor waarden in. Het belangrijkste geval daar van is dat Moskou er nu niet meer op staat dat er aan beide zijden van het IJzeren Gordijn een kernwapen vrije zone moet worden ingesteld. Die voorwaarde hadden de Russen destijds gesteld om de Navo lam te leggen. Zij beseffen zeer goed dat die conditie nimmer door het Westen zal worden geaccepteerd. Er blijven nu nog enkele geschilpunten over die wel op te lossen zijn, naar men aanneemt. Waarschijnlijk zullen Stelle en Tsarapkin binnenkort onder vier ogen daarover praten, om daarna met afge ronde voorstellen in de conferentie te verschijnen. Tsarapkin heeft er al in toegestemd dat ook op Russische vliegvelden westerse waarnemers gestationeerd zouden worden De Amerikaanse eis in dit opzicht was onverbiddellijk. De overige waarnemings- punten zullen spoorwegknooppunten, havens e.d. zijn. Gisterenochtend hield minister Rusk in Washington een persconferentie waarin hij op het wat later komende nieuws uit Genève preludeerde. Hij zei de indruk te hebben dat Rusland na het succes van het kernstopakkoord wel voelt voor verder gaande besprekingen met het doel de verhoudingen tussen Oost en West te verbeteren. Hij noemde met name ook de mogelijkheid van het instellen van waar nemingsposten, over en weer. Rusk voegde er echter aan toe dat de V.S. er nooit mee zal instemmen dat over eenstemming over dit punt of over welke andere kwestie ook wordt gekoppeld aan een eis tot het sluiten van een niet aan valsverdrag tusen Navo en Warschaupact. In Bonn is de stemming jegens een der gelijk verdrag zeer duidelijk anti. Een antwoord van minister Rusk aan een senator die informeerde naar de mogelijkheid dat de V.S. kerngeheimen aan Frankrijk zouden leveren, heeft zeer goed duidelijk gemaakt dat Washington daar niet over denkt. Het kernstop akkoord verbiedt de ondertekenaars der gelijke hulp te verlenen aan landen die bovengrondse proeven nemen. Gisteren is wel een overeenkomst tus sen de V.S. en Canada gesloten voor de levering van Amerikaanse kernkoppen voor Canadese luchtdoelraketten, dus defensieve wapens, maar ook voor de be wapening van straalbommenwerpers. Gisteren is in Bonn het definitieve West- duitse besluit genomen het kernstop akkoord te ondertekenen. Het kreeg in de kabinetsvergadering geen enkele stem tegen. De ondertekening zal volgende week geschieden en Bonn zal bij die ge legenheid nogmaals sterk benadrukken dat dit geenszins betekent dat West- Duitsland de zogenaamde D.D.R. erkent. Met diepe instemming heeft men in de Westduitse hoofdstad gisteren kennis ge nomen van de reacties van de Ameri kaanse en Engelse regeringen op de Rus sische kennisgeving dat Oost-Duitsland het akkoord heeft ondertekend. De Rus sische ambassades hadden in Londen en Washington nota's overhandigd waarin dit werd meegedeeld. Zowel de Britse als de Amerikaanse regering hebben gewei gerd de kennisgeving te accepteren. Van een staat die Oost-Duitsland heet hebben we nooit gehoord, aldus liet men de Russen weten. Een lief gezichtje, vindt u niet? Een modern beeldhouwwerkje, heeft u misschien gedacht. Een antiek beeldhouwwerkje, ergens in Etrurië opgegraven, dat kunt u óók gedacht hebben toen uw blik op dit plaatje viel. Maar het is een aardappel, een pieper met sterk menselijke trek ken. Het is een produkt van Italiaanse aardappelkwekerskunst en dat is nu jammer. Waarom ver bouwt men hier in ons land geen patatten met zulke sprekende ge zichten Het blad van het Russische leser heeft de twee ondergrondse kernproeven die Amerika sinds het kernstopakkoord heeft genomen fel gehekeld. Ofschoon de onder grondse proeven buiten het verdrag val len, noemde „Rode Ster" ze „een onbe schaamde provocatie". De toon van het artikel was bijzonder agressief. Maar de Chinezen kregen gisteren in de Pravda nog veel heviger onder uit de pan. Het blad reageerde op de beschuldi gingen van Peking inzake de Russische weigering China kerngeheimen te leve ren. De Pravda noemde dit in het belang van de vrede en schold de Chinezen uit voor „versteende dogmatisten". Het blad kwam ook met een nieuwe beschuldiging voor de dagde Chinezen hebben heft grensconflict met India op touw gezet om niet alleen de neutralistische politiek van dat land te verzwakken, maar tevens om de communistische partij van India in moeilijkheden te brengen. Het ministerie van financiën deelt mede, dae een begin zal worden gemaakt met het aanvaarden van de herverzekering van ex portkredieten op Indonesië. Deze beslissing, die genomen is in het kader van de geleidelijke normalisering van de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië, heeft tot gevolg, dat Indonesië voor wat de dekking van exportkredieten betreft, wordt betrok ken in het bestaande systeem van exportkredietverzekering, waarbij de kredietwaardigheid en het niet- commercieel risico zakelijk worden beoordeeld. Voorshands zal de herverzekering van exportkredieten op Indonesië gelden voor zaken met een krediettermijn van maximaal zes maanden. Naar mate de betrekingen tussen Nederland en Indonesië zich verder normaliseren en de omstandigheden en de te verwerven inzichten daartoe aanleiding geven, zal de toelaatbare krediettermijn worden herzien. Zoals wij al eerder meldden is de eerste gondel voor de kabelbaan, waarmee de Noordgrevelingen zal worden afgesloten, in Bruinisse aangekomen. De in Frankrijk ver vaardigde gondel heeft de vorm en de afmetingen van een flinke autobus en weegt tien ton. Onder de gondel zal het zware net ko men, waarin de stenen die voor de afsluiting gebruikt worden, vervoerd worden. Er volgen bin nenkort nog tien gondels om de kabelbaan te completeren. Buismans nieuwste stunt: De heer H. H. Buisman uit Leeuwarden, wil volgende week woensdag of donder dag 50 ton ongezouten Franse boter (200.000 pakjes) op de Nederlandse markt brengen, die in de winkels verkocht zal worden voor zijn gestabiliseerde prjjs van 1.10 per pakje van een half pond. Deze nieuwe „stunt" gaat hem e paar honderdduizend gulden kosten. Hij verzekerde, dat de boter van de allerbeste kwaliteit is. De boter zal ter beschikking worden ge steld van die firma's die door zijn jongste maatregel zijn gedupeerd. „Ik zal ze be wijzen, dat het mij ernst is de prijs op 1,10 per pakje te houden, ook al be taal ik er zelf meer voor". De Nederlandse consumptie is 1300 ton per week, de 50 ton uit Frankrijk is daarvan dus maar een betrekkelijk klein deel. De Franse boter wordt op het ogen blik niet met subsidies naar Nederland geëxporteerd en dat zal, volgens de heer Buisman voorlopig ook niet gebeuren. De voorraden zijn daarvoor niet groot genoeg. Zie op pagina 3 FERHAT ABBAS is uit zijn partij ge royeerd wegens gebrek aan plichtsbesef en ondisciplinair gedrag. De vijf in verband met de recente treinroof in Engeland gearres teerde personen (Boal, diens vrouw, Codery en het echtpaar Pilgrim) zijn gisteren op het po litiebureau te Linslade in staat van beschuldiging gesteld. Zij hebben allen ontkend, hoewel een van hen zich zou hebben laten ontvallen: „Ik ben stom ge weest. Ik had beter moeten we ten". Boal en Cardery werden beschuldigd van deelneming aan de roof, de anderen van medeplichtigheid door een deel van het gestolen geld aan te nemen. De beide dames vielen door de mand, toen zij een deel van de buit aangewezen had den, nadat de politie hen gedreigd had met huiszoeking. „Mijn man heeft me het geld vorige week gegeven", zo ver ontschuldigde zich gisteren mevrouw Boal. „Hij zei niet, dat het van de treinroof afkomstig was. Ik hoop, dat ik er niet bij betrokken ben. Ik heb 3 kinderen en verplichtingen". Mevrouw Pilgrim wilde onder een straf uitkomen door te verzuchten, „dat ze voor de bloemenwinkel van haar man moest zorgen". Alle vjjf zullen op 24 augustus nogmaals voorkomen. Volgens de politie is in Bournemouth 141.000 pond sterling teruggevonden. Eerder waren bankbil jetten ter waarde van ongeveer 102.000 pond sterling aangetroffen. Zij verwacht In Kongo, Brazzaville is een voorlopige regering gevormd. Minister-president en tevens minister van defensie is Alphonse Massemba. In totaal zijn de namen van acht ministers bekend. Het zjjn voor namelijk specialisten, geen politici. De Kongolese radio maakte bekend, dat een algehele amnestie is afgekondigd voor allen, die vóór de 15e augustus om politieke redenen werden vervolgd of veroordeeld. De voorlopige regering zal met de Afrikaanse landen in de diverse Afri kaanse organisaties blijven samenwerken. Ook zullen lopende internationale ver dragen worden gerespecteerd. In een verklaring, die voor de radio werd voorgelezen, wenste „het trotse, en vreedzame Kongolese volk zich geluk met de niet-inmenging van het Franse leger" en bracht het hulde aan president De Gaulle" voor zijn heldere kijk op de problemen van de dekolonisatie". Frankrijk blijft Kongo's vriend, zo werd gezegd. Het Kongolese leger heeft besloten het parlement te ontbinden. De voorlopige regering kwam tot stand nadat gedurende 7 uur besprekingen waren gevoerd tussen Het rassenincident in Los Angeles, waarbij een vrouw door de brand weer werd gered uit een brandend huis, na volgens haar verhaal door negers met teer te zijn ingesmeerd, blijkt van a tot z geënsceneerd te zijn. De hele zaak had niets met de rassenkwestie te maken. Waar het dan wel om ging Om een buren- Zoals men in ons blad van gisteren heeft kunnen lezen werden de politie en de brandweer van Los Angeles dinsdag avond gealarmeerd omdat de 26-jarige mevrouw Harwell, moeder van twee kinderen, was aangetroffen in een brandend huis. Ze was vastgebonden en met teer en veren volgesmeerd. Gewond aan gezicht, handen en boven lichaam werd ze naar het ziekenhuis gebracht. Het verhaal dat ze verttilde kwam hierop neer dat drie blanke mannen het huis waren binnengedron gen waar zij met een neger aan het schoonmaken was. De mannen hadden haar uitgemaakt voor „negerliefje", zei ze, en haar daarna vastgebonden, met teer ingesmeerd en met veren beplakt en vervolgens het huis in brand ge stoken. Het moest voor een rassenincident door gaan. Intussen is de politie er echter achter gekomen dat de hele zaak in elkaar gezet ls door de eigenaar van het huis. Deze, de heer Lewis, had ruzie met zjjn huren over een recht van doorgang. Om een of andere reden meende hij dat hjj zjjn huren onder druk zou kunnen zetten, en zijn positie zou kunnen versterken, wanneer hij een incident zou kunnen veroorzaken dat veel ophef zou maken. Het rassen probleem leverde hem de aanleiding; mevrouw Harwell en nog een andere vrouw, Louise Smith, zouden hem hel pen hij het ensceneren van het „inci dent". Mevrouw Harwell Het zich door de illustere heer Lewis en diens vrouw toetakelen met teer en veren, en Louise Smith moest het huis in brand steken wanneer het echtpaar ver genoeg uit de buurt was. Ze kweet zich van haar taak, belde over eenkomstig de afspraak ook meteen de brandweer, maar moest tot haar schrik constateren dat die niet zo snel kwam als de samensteller van het draaiboek voor het incident hadden aangenomen. Daarom liep het allemaal een beetje anders af dan de vier samenzweerders hadden voorzienmevrouw Harwell doorstond doodsangsten toen de brand steeds verder om zich heen greep en zij liep ernstige brandwonden op. Haar verhaal vertelde ze nog zoals meneer Lewis het haar had voorge kauwd, maar de spanning was blijkbaar te groot geweest om het spel tot het einde toe te kunnen blijven spelen. Ze biechtte alles op tegen de politie, die nu een hijzonder zuur appeltje met de heer Lewis te schillen heeft Dit is Alphonse Massamba, die de afgetreden Fulbert Youlou opvolgt als premier van Kongo-Brazzaville functionarissen van de vakbeweging en van het leger. Men verwacht, dat de voorlopige regering drie maanden aan zal blijven in afwachting van de vorming van een defintieve regering en een nieuwe grondwet. De afgetreden president Youlou heeft zijn paleis verlaten en is overgebracht naar zijn landhuis, waar hij huisarrest heft. niet, dat zich nog gezochten bulten Engeland bevinden en deelde mee, dat de noodhoofdkwartieren van de bende opgespoord zjjn. Of al het geld intussen verdeeld is valt te betwijfelen. Volgens de Daily Herald ligt de grootste hoop nog ergens verborgen. Andere bladen menen, dat al het geld intussen is ver deeld. Een geheimzinnig scheepje heeft, doordat het steeds maar voor de kust bleef kruisen, de aandacht getrokken van de politie. De kustwacht stuurde een boot uit. waarop het jacht in westelijke richting verdween. Ter hoogte van Eastbourne moest de achtervolging wegens mist worden ge staakt, zonder dat men de naam van het jacht had kunnen ontcijferen. Politiefunctionarissen en detectives door zoeken intussen een bos in de buurt van Dorking, een stadje op ongeveer 40 kilometer ten zuidwesten van Londen, waar twee mensen gisterochtend twee koffers met bankbiljetten en een akten- tas die op slot zat, hebben gevonden. (Advertenties) 5 p y* y* y* 6 b* y* y* b* b* b* i» i* b¥ b* b* J» y* op 28, 29, 30 en 31 augustus in hel stadion te Nijmegen. De Europese manifestatie van Carel Briels. Voor het eerst in Nederland - 1000 paarden- kampement Voor het eerst in de wereld - De Europese landelijke markt I Kaarten VVV Nijmegen. stoffen die u kent ploeg stof conuair kendix hurle bath aristo gardjsette leverbaar bij *oer woeafcumt op but grote markt 50 catharinastraat 4 breda telefoon 01600-34700 GROTE MARKT 12 BERGEN OP ZOOM TELEF. 62 SS

de Stem | 1963 | | pagina 1