Breskens op zijn best tijdens visserijdagen Tuurders langs W este rschelde BLOEMENCORSO STARTTE IN STROMENDE REGEN Arubaanse meisjes worden in Goes verpleegsters WAT Ha WAAR? Met zevenen over de grote plas Z.-Vlaanderen Dol op (lansen ZUID BEVELAND OOSTBUUG HOOGWATER Dagblad De Stem GOES Blikschade bij serie botsingen „Het leven is als een galblaas.... Belangen besproken op „ZevibeF'-reünie BIJ UITSTEK VERSCHIJNING ....DIE CREATEUR Visserijproblemen Derde haven Wimpel Vandaag Morgen DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 19 AUGUSTUS 1963 Op de foto: De zeven meisjes met de adjunct-directrice, zuster Annun- ciato op het balkon. (Van onze redacteur) Denies Cannegieter (20) heeft de An tilliaanse invasie in het St.-Joanna-zie- kenhuis te Goes eigenlijk aan het rollen gebracht. Op Aruba volgde zij een cursus voor hulp-verpleegster. Zij wilde echter graag naar Nederland om daar haar verpleegsteropleiding te volgen, (Op Aru ba duurt de opleiding langer)Een neef, eveneens uit Aruba afkomstig maar stu derend in Nederland, schreef: Schrijf eens naar het katholiek ziekenhuis in Amsterdam". Dat had geen plaa'ts. Daarna schreef Denies naar drie zieken huizen tegelijk: Zwolle, Den Helder en Goes. Zuster Annunciato. adjunct-direc trice van het St.-Joanna-ziekenhuis in Goes, was de eerste die terug schreef. ,,Kom maar eens en neem een vriendin netje mee. Dan voel je je niet zo een zaam". Dat gebeurde en daarna kreeg zuster Annunciato meer dan vijftien brieven van andere Arubaanse meisjes, die even eens in Goes een verpleegsteropleiding wilden volgen. Allemaal kon Goes ze niet hebben. In totaal kregen er zeven een plaatsje op de pre-klinische opleiding van het ziekenhuis. Dit zijn ze: Denies Cannegieter (ze werd juist gisteren 20). Rosaline Som- merville (20), Filia Leysner (18), Jo hanna van Wijk (16), haar zuster Alida van Wijk (20). Jacqueline Reiziger (18) en Alma Jones (18), Zij zijn druppelsgewijs in Nederland aangekomen. Vier meisjes kwamen per vliegtuig, de anderen reisden met een tanker mee. Zij hebben met de Nederlandse meisjes van de pre-klinische opleiding, onderdak gekregen in een ruime villa aan de Kloe- tingseweg. waar tot voor kort de chirurg en vrouwenarts dr. J. Gosses heeft ge woond. De inrichting van deze villa is nog niet helemaal voltooid. De officiële opening zal in september plaats vinden. De meisjes voelen er zich in ieder geval ook nu al helemaal thuis. De villa is ,.De Karnemelkseput" genoemd, naar 'n historisch gegeven. Op 22 juni jl is de pre-klinische cur sus, die de meisjes volgen, gestart. De ze duurt zes weken. Eind augustus volgt een tentamen, daarna gaan zij het eerste jaar van de verpleegsteropleiding in. Adjunct-directrice zuster Annunciato heeft de meisjes al laten weten dat ze het in Goes niet gemakkelijk zullen heb ben. Vergt de verpleegsteropleiding op zich al veel van hen, daarnaast zullen de Arubaanse meisjes extra flink wor den aangepakt in verband met het feit, dat zij na het behalen van hun verpleeg stersdiploma in Aruba verantwoordelijke taken opgedragen zullen krijgen. De Nederlandse meisjes kunnen doorgaans langer onder leiding blijven werken om dat het tekort aan verpleegsters hier niet zo groot is als op Aruba. De meisjes hebben zich goed door de aanpassingsperiode heengeslagen al vor- men zij nog wel echt een groep apart. Ze voelen zich helemaal door de zieken huisgemeenschap geaccepteerd en zich in opgenomen. ,,De verpleegsters zijn heel lief voor ons", zei Alida van Wijk. De leiding van het St.-Joanna-zieken huis heeft trouwens tot nu toe bijzon dere aandacht aan dit acclimatiseren geschonken. Omdat de meisjes werke lijk dol zijn op dansen (merenque en slop) is bijvoorbeeld besloten vanaf sep tember éénmaal per maand een dansle- raar te laten komen. Ook zijn al eens jongens van de katholieke hbs uitgeno digd op een dansavond. De filmavonden zullen gedeeltelijk op de Arubaanse gasten worden afgestemd. De eerstvolgende avond zullen films over de Nederlandse Antillen worden vertoond. Verder zullen de meisjes on getwijfeld enkele Antilliaanse feesten mogen bezoeken die zo nu en dan lan delijk voor de in Nederland studerende Antilliaanse jongeren worden georgani seerd. Afleiding en ontspanning zullen er moeten zijn. De meisjes beseffen echter dat de studie de hoofdzaak van hun verblijf in Nederland is. ,.Als je hier blijft dan is er geen toekomst voor je", zeggen de ouders van de Arubaanse jongeren. Met déze gedachte voor ogen zijn de zeven meisjes naar Goes geko men. Hun verblijf in Nederland is een avontuur, vergt werkelijk aanpas singsvermogen („De mensen KIJKEN zo" en door het aardappelen eten zijn we allemaal dikker geworden") maar is dus vooral een springstok naar een goede toekomst. K loosterzande WAARSCHUWING TEGEN LUIDRUCHTIGE MUZIEK Dezer dagen ontvingen de caféhouders in de gemeente Hontenisse, een schrijven van de burgemeester, waarin gewaar schuwd werd tegen het ten gehore bren gen van luidruchtige muziek in hun lo kaliteiten. Een en ander was het gevolg van binnengekomen klachten van omwo nenden. Eenzelfde waarschuwing geldt voor de bezitters van radio's. Indien aan de waarschuwing geen gevolg wordt ge geven. zullen andere maatregelen moeten worden genomen. BRAND IN KEET Dezer dagen ontstond brand in een aan de woning van de wed. de Kerck aange bouwde keet, staande aan de voet van de zeedijk in de Kruispolder alhier. De brand werd ontdekt door een 58- jarige zoon, die met de veekoopman V., de in de nabijheid lopende schapen be keek. Hij zag een sterke rookontwik keling uit de keet komen en verzocht V. de brandweer te gaan opbellen. Hijzelf liep naar de keet, die vol rook, walm en vuur was. Hij pakte vlug een tuinslang, sloot die op de waterkraan aan en slaagde er op deze wijze in het vuur te blussen. Hij zag verder het petroleumtoestel naast een gedeeltelijk verbrande kist op de grond liggen. Vermoedelijk ls door het petroleumstel de brand ontstaan. De brandweer was spoedig ter plaatse en kon met nablussen volstaan. De keet, waarin diverse kisten, een wringer en verdere tuin- en land- bouwmaterialen waren opgeborgen, ging grotendeels verloren en ook het golfpla ten dak liep ernstige schade op. De scha de wordt door verzekering gedekt en bedraagt naar schatting rond de f 1000. AUTO IN BRAND Toen de heer R., wonende te Hontenis se, met zijn personenauto over de Hul- sterweg reed, bemerkte hij een begin van brand in de auto. Hij was juist ter hoog te van de Kruisweg en het gelukte hem de auto in de wegberm te plaatsen en met behulp van toegeschoten omwonen den de brand te doven. De oorzaak kon niet precies worden vastgesteld. De auto werd zodanig beschadigd, dat hij moest worden weggesleept. AANRIJDING Op het rijwielpad gelegen langs de Hul- sterweg vond ter hoogte van het benzine tankstation van de heer Cappendijk een aanrijding plaats tussen de wielrijder v. L. uit Kloosterzande en de bromfietser T. H. uit Breda. De oorzaak van de bot sing moet wel gezocht worden in een onoverzichtelijke bocht kort voor de plaats van aanrijding. Persoonlijke onge lukken kwamen niet voor. Brommer en rijwiel werden beschadigd. HAAS GING NAAR HET LOF Een jonge haas, die waarschijnlijk de morgendiensten had gemist, was tijdig in de r.-k. kerk aanwezig voor het lof. Hij werd al spoedig ,,'t haasje", maar kreeg de vrije ruimte in de grote, naast de kerk gelegen tuin. WINTERPROGR AMMA R.-K. INSTUIF Het bestuur van de r.-k. instuif St.- Jansteen heeft het winterprogramma '63- '64 besproken en nagenoeg vastgesteld. Het programma behelst o.a. vier culturele avonden, waarvan data en aard nog na der zullen worden bekeken. Er zal min stens één bezoek worden gebracht aan een opera- of operette-uitvoering te Ant werpen. Het openingsbal van het nieuwe sei zoen zal muzikaal verzorgd worden door de „Men of Mystery" uit Hulst, die vooral de laatste maanden enorm aan populariteit gewonnen hebben. De bal avonden zijn voorlopig vastgesteld op 25 augustus, 22 september, 27 oktober, 17 november, 1 december, 26 december, 26 januari, 8 en 9 februari (carnaval), 30 maart en 26 april. Het openingsbal betekent tevens het startsein voor de werving van nieuwe le den. Morgen, dinsdag 20 augustus, gelden voor de provincie Zeeland de volgende hoogwaterstanden: Hansweert 3.45 en 15.58 uur; Terneuzen 3.08 en 15.22 uur; Vlissingen 2.33 en 14.50 uur; Wemeldinge 4.20 en 16.44 uur. (Van onze redacteur) Nog maar nauwelijks was zaterdagmiddag te Breskens het fleurige en kleurige bloemencorso van de startplaats vertrokken, toen de Visserijkoningin met haar hofdames, de muzikanten, een aantal der overige deelnemers, alsmede de talrijke toeschouwers ijlings een onderdak moesten zoeken, want Pluvius gooide alle sluizen open. Het was bepaald geen beloftevolle inzet der weekend-festiviteiten, maar achteraf is het gelukkig allemaal nogal meegevallen, al hadden de organisatoren het ongetwijfeld wel beter kunnen treffen. Vrijwel alle geplande attracties hebben doorgang kunnen vinden, zij het ten dele in gewijzigde of gecoupeerde vorm. Dagblad voor Zeeland KANTOREN voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Steenstraat 14, telefoon 2377, Hulst voor Walcheren en Zuid-Beveland: Klokstraat 1. telefoon 6252. Goes Alg. redacteur Exploitatie- voor Zeeland: inspectie Zeeland F. DE LIGT L. K. M. de JONG tel. 6252, Goes tel 2377. HULT Redacteur voor Zeeuwsch-V laanderen P. G. KUYPERS, telefoon 2377 Hulst privé 3327 Redacteur voor Walcheren: CH SCHETS, telefoon 3566, Vlissingen Rayonbeheerder voor Zuid-Bece land en Walcheren K. MENU, tel. 6252, Goes. Prijs voor losse advertenties, bestemd voor de editie voor Zeeland t 0,17 per mm. 1 mm Ingezonden mededelingen 214 mm gewone advertenties. Bij contract aanzienlijke reductie. „Kleintjes": 3 regels of minder 1 X.— elke regel meer f 0.20. Als één regel gelden 23 letters en/ol leestekens. Bij plaatsing ook ln de Brabantse oplage resp. 1.80 en f 0.45. Bij 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. De zebrapaden in Goes hebben in het afgelopen weekend weer hun tol van het verkeer gevraagd en de politie han denvol werk bezorgd. Het begon zater dagmorgen om half 10 met een ketting botsing op de Westwal, waarbij vier au. to's betrokken waren. Mej. G. H. uit Leiden en L. F. A. uit Tilburg stopten bijtijds voor een overstekende voetgan ger, doch auto nummer drie, bestuurd door C. D. uit en Haag, en een vierde bestuurd door A. C. uit Roermond be merkten deze manoeuvre te laat en re den op de reeds stilstaande auto's in. Het gevolg was zware materiële schade. Om kwart over een zaterdagmiddag vond een soortgelijke aanrijding plaats bij de oversteekplaats bij hotel Ocken burg. Hierbij waren drie personenauto's betrokken. A. J. B. uit Kloetinge en de Belg W. S. uit Willebroek stonden stil, doch M. I. uit Den Haag reed achter op deze auto's Aanzienlijke materiële scha de was het gevolg. Tot slot van de zaterdag reed om kwart voor 10 's avonds de bromfietser P. W. uit 's-Heerenhoek op de hoek van de Markt en de Opril op een van rechts komende personenauto, bestuurd door D van K. uit Krabbendijke. Ook hier mate riële schade. Zondagmiddag om 1 uur tenslotte vond een aanrijding plaats op de splitsing van de Wilhelminastraat en de Terwelstraat. Een personenauto, bestuurd door M. de V. te Goes, stond voorgesorteerd om de Terwelstraat in te rijden. Een Belgische autobus, bestuurd door A. G. uit Nievel, merkte te laat op dat de personenauto links af wilde slaan, en trachtte de auto rechts te gaan passeren. Deze manoeu vre gelukte niet helemaal en de bus botste achterop de stilstaande perso nenauto. Beide voertuigen werden zwaar beschadigd. De personenauto wa? aan de achterzijde volkomen vernield. Bij al de ze aanrijdingen deden zich gélukkig geen persoonlijke ongelukken voor. Kapelle-Biezelinge JUBILEUM KORFBALVERENIGING ELTO Het is 20 jaar geleden dat de korfbal vereniging Elto in Kapelle-Biezelinge werd opgericht. Ter gelegenheid hiervan zal op zaterdag 31 augustus a.s. op het gemeentelijk sportterrein aan de Vroon- landseweg een korfbalwedstrijd worden gespeeld tussen een twaalftal van Elto- veteranen en een sterke Elto combinatie. De wedstrijd begint om 7 uur en staat onder leiding van de heer A. Martijn te Yerseke. Na afloop van de wedstrijd zul len veteranen en seniorenleden van Elto nog enige tijd gezellig bijeen zijn in het sportgebouw. SERIE KETTINGBOTSINGEN OP RIJKSWEG Tot drie keer toe ontstond zaterdag een kettingbotsing op de rijksweg bij Kapel le-Biezelinge. Bij geen van deze botsin gen deden zich persoonlijke ongelukken voor, maar wel ontstond zeer aanzienlijke materiële schade. De eerste botsing was zaterdagmorgen in de omgeving van de Vlakebrug. Daar reden drfe auto's achter elkaar, waarvan de eerste, bestuurd door J. L. uit Krui- ningen linksaf wilde slaan in de richting Hansweert. De achter hem komende auto reed hierbij in op de auto van L. Deze wagen werd bestuurd door J. W. uit Wallerberg (D.). Daar achter kwam E D. E. uit Arnhem, die een botsing niet meer kon vermijden. De volgende kettingbotsing bij Kapelle was ook het gevolg van een op de rijks weg stilstaande auto, die linksaf moest. Dit gebeurde zaterdagmiddag ter hoogte van de 's-Gravenpolderse oudedijk. Een vrachtauto moest daar linksaf en J. A. R. uit Aardenburg stopte hiervoor met zijn personenauto. Ook de achter hem komen de P. P. V. uit Eede wist tijdig zijn auto tot stilstand te brengen, maar dat gelukte J. W. P. de J. uit Kruiningen niet, die de twee voor hem staande auto's ook nog op elkaar schoof. Tenslotte reed zaterdagavond de Duit ser A. W. uit Stadherne met zijn perso nenauto op de wagen van J. T. J. H. uit Venlo. Dit gebeurde ter hoogte van de Eversdijkseweg. (Van onze redacteur) Zo goed als de Westerschelde zijn eigen breedte, zijn gevaarlijke stromingen en zijn drukke scheep vaartverkeer kent zo kent hij ook zijn tuurders: mannen, die met verrekijkers het water en wat zich daarop en daarachter bevindt af turen, „zoekend naar iets verdachts of iets bijzonders", zoals een van hen het uitdrukte. Vandaag willen wij u aan twee van die Westerschelde-tuurders voorstellen: de 70-jarige M. de Nooijer uit Bath en de 84-jarige A. van Delft uit Walsoorden. Bath op Zuid-Beveland is een uit gesproken plaats van tuurders. In bij. na elk van de 41 gezinnen in dit uit stervende plaatsje bij de voor de scheepvaart zo gevaarlijke Bocht van Bath kan men één of meer verrekij kers aantreffen. Zomer en winter, weer of geen weer. kan men de tuur ders uit Bath boven op de dijk zien staan. M. de Nooijer is een mooi voor beeld van zo iemand die met zijn alles dichterbij halende glazen de Westerschelde afschuimt. De tuur- dersgeest is hem van jongsaf eigen gemaakt. Ook zeventig jaar geleden, toen Bath nog niet zo'n afgeleefde in druk maakte, stond men dagelijks bo ven op de dijk om de passerende schepen op herkomst en soort te on derzoeken en om aanvaringen of stran dingen te zien aankomen. M. de Nooijer is geboren in Bath en hij heeft er altijd gewoond. Veer tig jaar heeft hij bij ,.de Bathse boer" gewerkt (er is maar één boer in Bath). Daarna was hij twaalf jaar dijkwerker in de polder. Ook heeft hij veertig jaar geassisteerd bij het verrichten van oeverpeilingen aan de Bocht van Bath. Al die tijd is het turen een hobby van hem geweest en nu hij echt de tijd aan zichzelf heeft stapt hij elke dag minstens een paar keer naar bo ven. De verrekijker is eigenlijk na de laatste wereldoorlog pas gemeengoed geworden in de Bathse gezinnen. M. de Nooijer is heel eerlijk. ,,Het is puur nieuwsgierigheid dat we kij ken," zegt hij. Daarnaast blijft het natuurlijk een onbewuste sensatie daar boven op de dijk te staan over de weidsheid van het water te blikken en de hier altijd aanwezige wind te voelen. Aan het bloemencorso ging zaterdag morgen de traditionele reünie vooraf van ,,Zevibel": de organisatie voor Zeeuwse Visserijbelangen. De van hein de en verre gekomen reünisten werden De gamalenkoningin met haar hof dames op de visserijfeesten te Breskerts in het gebouw „De Uitkomst" verwel komd door de voorzitter der plaatse lijke visserijbelangen „Ons Belang", de heer C. Kosten. De voorzitter van Zevibel burge meester A. L. S. Lockefeer uit Hulst toonde zich bijzonder verheugd over zo kent de Westerschelde ook zyn tuurders. Hier M. de Nooyer uit Bath. Arriaan van Delft: tuurder bij uit stek. „Dan denk ik: wat een groot man toch, die createur. En dat zie je nu allemaal met zo'n doodge woon ding." Deze 70-jarige inwoner van „Dat plaatsje voor kraaien en nachtuilen" (een uitdrukking van hemzelf) heeft één-aanvaring van betekenis door zijn kijker zien aankomen en kunnen volgen. ,.Dat was tijdens een hagelbui. Toen gingen een Duitser en eer Itali aan pai op de hoek boven op elkaar. Die Italiaan zijn neus was er hele maal af. Die Duitser had een groot gat in zijn lijf." De tuurders zien meestal aan de schoorsteen al waar een schip van daan komt. Kilometers ver herken nen ze hem. En kan men een schip niet thuisbrengen dan worden boekjes met rederijvlaggen. schoorstenen en natievlaggen geraadpleegd. Zo groeit de kennis, jaar op jaar, schip na schip. Is M. de Nooijer een doorsnee tuur der, zoals er velen langs de Wester schelde staan, Arriaanvan Delft uit Walsoorden is onbetwist een tuurder bij uitstek. Hij heeft een één-oogskijkereen telescoop. Vijf tig, zestig jaar geleden heeft hij hem van een heeroom gekregen, die hem op zijn beurt van een zee kapitein had. Arriaan van Delft is geboren in Kloosterzande, is onder meer beurt schipper geweest en woont al vanaf 1914 in Walsoorden. Als jongen al was hij gek op verrekijkers. Hij maakte er zelf een maar was toch pas echt de koning te rijk toen hij de telescoop van zijn heeroom mocht overnemen. Met dat ding kan men Arriaan van Delft vier of vijf keer per dag op het dijkplateau in Walsoorden aantref fen. „Het is het enige echte bezit wat ik heb," zegt deze gemakkelijk pra tende Zeeuwsch-Vlaming en dat be gint duidelijk te worden als hij u een kijkje door dat magische glazen oog heeft gegund. De dingen komen mira kels dicht bij. Bij droog helder, vriesachtig weer, of kort na een on weersbui kan Arriaan van Delft van uit Walsoorden op de kerktorens van Hansweert, Waarde en Kruiningen zien hoe laat het is. Hij kan dan dwars door de ramen van de kerk in Zand vliet kijken. De grote kerk van Ant werpen ziet hij zo duidelijk dat hij hem zou kunnen uittekenen. De oe- verpalen aan de overkant van de Westerschelde ziet hij stuk voor stuk. Hij kan in een sneltreinvaartje heel Zuid-Beveland „doen", de bocht ma ken naar België en in Antwerpen zijn reis beëindigen. Eens heeft hij de pastoor van Groe nendijk zeer verplicht door de oor zaak aan te geven van het defect ge- i IS: I - r. J**'» ••'Ll raken van het torenuurwerk in Groe nendijk. Mechanisch was alles in or de en tóch wilden de wijzers niet rond. Arriaan tuurde naar boven door zijn telescoop en zag de oplossing van het vraagstuk. De wijzers waren door vogelmest vastgelopen. Vanaf de wallen in Hulst zagen hij en notaris Van Dalsum tussen de be dauwde bladeren van een boom zo haarzuiver het koperen beeld op de toren van St.-Niklaas dat het leek alsof zij een verschijning zagen. Zelfs heeft Arriaan van Delft, toen hij een witte pater op een boot naar Belgisch Congo in het vizier had, met gemak de sierletters uit diens bre vier kunnen lezen. Deze Walsoorder houdt, net als alle tuurders langs de Westerschelde, de voorbijvarende schepen in de gaten. Maar dat is slechts een onderdeel van zijn kijk-hobby Zijn telescoop brengt hem in een wereld, die nóg verder ligt over het water 'heen. Bij heldere nachten richt hij zijn kijker bovendien hoog. ,.Als je naar de maan en de melkweg kijkt. O, dat is een verrukkelijk gezicht; dat is het indrukwekkendst wat je kunt zien. Als je naar de maan kijkt zie je de kraters zoals je de wallen rond Hulst ziet." Nog niet zo lang geleden stond hij, samen met een Franse pater naar. de maan te kijken. ,.Als je dat nou allemaal ziet, waar denk je dan aan?" vroeg die pater.. „Wat ik dan denk?" had hij gezegd. ,,Dan denk ik: wat een groot man toch die crea teur. En dat zie je nu allemaal met zo'n doodgewoon ding." Arriaan van Delft is een beetje fi losofisch aangelegd. Hij mediteert graag over ,,de fragiliteit van het le ven" en omkleedt zijn gedachten graag met Franse en Latijnse spreu ken, die hij gehaald heeft uit zijn ..repertoire van boeken" (zo'n 2500 stuks). Een Franse spreuk zegt: „Het le ven is als een dchapeblaas; een speld- deprik en weest daarom bereid." Arriaans vader sprak zeven ta len. Zijn moeder sprak vloeiend Frans. Daarom is het niet zo gek dat hij een talenknobbel heeft. Hjj blijkt ook een technische knobbel te hebben. Heeft hij niet een in genieuze ovaaltrekker geconstru eerd? Arriaan met zjjn ene tand, zijn witte snorretje, zijn „dienstbrille- tje", z(jn schipperspet: „Ze kenne me allemaal: op de boten en door heel het land". de massale belangstelling voor deze reünie. Hij richtte speciale woorden van welkom tot de waarnemend com missaris der koningin, de heer M. J. v. Poelje en diens echtgenote, alsmede tot de diverse representanten van het projiuktschap, de Tweede Kamer, het visserijschap en het gemeentebestuur. Uiteraard kon de heer Lockefeer weer niet stilzwijgend voorbijgaan aan de bestaande problemen in de Zeeuw se visserijwereld, de oester- en mossel, teelt, doch een klaagzang met betrek king tot de garnalenvangst achtte hjj gelukkig overbodig. Hetgeen overigens niet zeggen wil, dat de toekomst geen ongunstige kentering teweeg zou kun nen brengen. Met name zinspeelde hjj in dit geval op de afsluiting der Oos- terschelde. Burgemeester Lockefeer prees het gemeentebestuur van Breskens, dat met financiële faciliteiten een ingrij pende vlootvernieuwing heeft mogelijk gemaakt. Hij bracht ook dank aan de plaatse lijke visserijvereniging „Ons Belang" en speciaal aan haar actieve voorzitter C. Kosten. De geografische ligging van Breskens als visserijplaats noemde spreker o.a. in E.E.G.- en Benelux- verband zeer gunstig. Hiertoe z.al even- wel gedegen opleiding der scheepsbe manningen nodig zijn, aldus de heer Lockefeer, die in dit verband nog eens een warm pleidooi hield voor de Vis*e- rijschool in Vlissingen. Ook de impor- tantie der inkoopcoöperatie kreeg een speciale belichting van de Zevibel-voor- zitter, die terloops onthulde, dat de om zet van vorig jaar inmiddels al weer verdubbeld is. De burgervader van Breskens, de heer J. A. Eekhout, kende de jaarlijk se visserijfeesten een tweeledig doel toe: steun aan de neringdoende mid- denstand en dank aan degenen, die be trokken zijn bij de visserij! Grotere en betere schepen vragen een grotere en betere havenaccommo- datie, aldus de burgemeester, die in dit verband nog eens attenteerde op de ur gentie van een derde haven, mede ook met het oog op de industriële ontwik keling. De toezegging van de overheid is er al lang, maar de haven is er nog steeds niet! Burgemeester Eekhout liet zijn audi torium nog weten, dat terzake een rap port zal worden uitgebracht door het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland. Ook bepleitte hij nog eens vurig de realisatie van een beter geoutilleerde jachthaven, die dienstig kan zijn aan recreatie en toerisme en de gemeentelijke financiële ontwikke ling. Namens het provinciaal bestuur sprak vervolgens de heer v. Poelje, die tevens de visserijwimpel 1962 met bij behorende insignes uitreikte aan schip per P. de Baere en bemanning v^n de „Breskens 21", die in het voorbije jaar de beste kwaliteit haalde en een gemid delde hoogste prijs van f 3,20 per kg. Hij herinnerde eraan, dat Breskens de eerste gemeente in den lande was, die een financiële faciliteitenregeling trof voor vernieuwing en modernisering der visserijvloot. Overigens is ook ge degen „mensenmateriaal" onontbeer lijk voor de best-mogelijke resultaten, aldus de waarnemend commissaris der koningin, die in dit verband eveneens de Visserijschool-opleiding warm aan beval. De koningin honoreerde vervolgens met enkele fraaie prijzen de feestelijke scheepsversieringen van achtereenvol gens de BR 46, 10, 22, 47 en 16. Hierna ging de wnd. commissaris der koningin de wimpel hijsen aan boord van de RB 21, waarna de vissers vloot met genodigden en belangstellen den uitvoer voor een prettige rond vaart. Om drie uur stelde het bloemencorso zich op en vonden motorbootraces plaats. Nadien hebben de vele binnen- en buitenlandse belangstellenden zich nog kunnen vermaken met demonstra ties waterskiën en reddend zwemmend, alsook van concerten en van het optre den van de West-Zeeuwsch-Vlaamse dansgroep, die groot succes oogstte met origineel-aangepaste dans en zang uit het oorspronkelijk Cadzandse stuk „Jaontje". Niet minder groot was het succes der plaatselijke harmoniever eniging „Uit het volk, Voor het volk", welks eerste officiële taptoe van voor treffelijk gehalte bleek. Ook zondag heeft de weersgesteldheid nogal wat invloed uitgeoefend op het programma. Prijzen bloemencorso De eerste prijzen van het bloemen corso gingen achtereenvolgens naar de buurtverenigingen Dorpsstraakt 143 p (voor de derde keer de wisselbeker), de Vogelenzang (132) en Verlengde Dorps- straat (132). De tweede prijzen waren voor de Julianastraat (129), het Oran- jeplein (126) en de Boulevard (123). Van de overige festiviteiten trokken speciaal het cabaret met bekende ra dio- en t.v.-artiesten, alsmede de mu zikale show van „De Unie" uit Breda grote belangstelling. In een stromende regen werd het programma afgewerkt. Het publiek ging niet naar huis, evenmin als de ar tiesten. BRESKENS 15 uur Visserijfeesten GOES Grand 20 uur Hatari MIDDELBURG Gemeentehuis 14 uur Raadsverg. City 20 uur lm schwarzen RÖssl, VLISSINGEN Alhambra 20 uur lm schwarzen Rossl' alle leeft. HEIKANT Ch. de Bruijn 15 uur Kermisschietinfc OOSTBURG Ledel 20 uur Freddy und das Land der Südsee, 14 j. DE KLINGE Zaal- v. Dijck 18 uur Dansen HULST Bioscoopgebouw 20 uur Na schooltija lokt liefde en misdaad, 18 j. KLOOSTERZANDE J. de Waal-Baart 16.30 uur Kermis- schieting SAS VAN GENT Olympia 20 uur De misdaad was bijna volmaakt. OOSTBURG n Ledel 20 uur Hebben de tieners allee' schuld. 14 jaar. TERNEUZEN Luxor 20 uur Drijfzand der begetne- 14 jaar. DE KLINGE Cinema v. D(jck 19.30 uur Het genei»- zinnige eiland.

de Stem | 1963 | | pagina 18