Jan Hajer finalist met Eef Schneider Zwemtitelstrijd door grote inzet van bijzonder belang IT Schitterende deelneming aan CHIO te Rotterdam Sterk rennersveld in Willebrordse ronde Feestend SOA ontvangt zondag 95 zeventallen Knock-out voor ook voor P. van Eijsden Winnaar Zilveren Stuur Grote belangstelling voor concours-hippique Ab Geldermans 4e in Frankrijk Klenie Bimolt in grote vorm 15 rsoneel ing reeds erk in een deling. ergoeding verpleegsters Nationale tenniskampioenschappen Merkwaardige parallel mm Uitstagen Rob Kouwenberg (Woensdrecht) in nationaal team IN DONGEN: Wielrennen Nederlanders in België succesvol Zo zie je maar... Handbaltoernooi te BREDA Vertegenwoordigingen Winnaars krijgen drukke agenda Favorieten Fascinerend MARKTEN WATERSTANDEN 14 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1963 15 kers i dagelijks melden op personeelszaken idien elke 1 tussen 7 en 8 u. len: (01600) 2 42 81 huislaan173, Breda) ge inlichtingen dio en televisie Bredaseweg 106 et verrichten ^erlc. 'J kunt op om aandagavond tot 27 \TORIUM CENBERG" >r de verpleegstersopleiding. 1 oktober a.s. begint, kunne" reeds den aangenomen. limum leeftijd 18 jaar. Ont- keling ongeveer overeenko- ide met twee klassen Mulo. i 1 oktober 1963 een IEMENE ontwikkeling an 17 jaar of ouder die L.O. i gevolgd of een huishoud- doorlopen, kunnen worden ar de verpleegstersopleiding. 1 jaar. beide opleidingen - uitslui- te richten aan de directrice ers, Galderseweg 81, Breda. Adieu Willem Maris, vaarwel Piet van Eysden". Het Nederlandse tenniskampioenschap 1963 is niet voor deze twee weggelegd. Het Haags- Hilversumse tweetal, dat jarenlang de min of meer vaste keus vormde voor het Nederlandse Daviscupteam heeft het op de vijfde dag van de nationale titelstrijd in Scheveningen moeten afleggen tegen de jongere tegenstanders Evert Schneider en Jan Hajer, die nu zondag zullen uitmaken wie van hen de kampioenstitel van Willem Maris zal overne men. In slopende duels, die twee tot twee en een half uur duurden won Hajer met 4-6, 7-5, 6-2, 6-4 van Van Eysden en zegevierde Evert Schnei der met 4-6, 6-0, 6-2, 5-7 en 6-3 over Willem Maris. Daarmee heeft de finale van het Nederlands kampioenschap toch nog een geheel ander aanblik gekregen dat de plaatsingscommissie beopgde, toen het Willem Maris en Piet van Eysden op de eerste twee plaatsen zette. Er was een merkwaardige parallel tus sen beide halve finales. Jan Hajer en Evert Schneider, verloren beiden de eer ste set en wel met 46 na een gelijke stand van 44. Ze wonnen vervolgens elk de tweede en derde set en beslisten beiden de partij in hun voordeel, zij het dat Schneider dar vijf sets voor nodig had en Hajer slechts vier. Duidelijk bleek echter dat het gezegde van Wil lem Maris: „Ik train veertien dagen en wordt dan weer kambioen", tegen deze vooral op uithoudingsvermogen ge trainde jongere tegenstanders, geen hout sneed. De Delftse student was in de vijfde set uitgeblust, hoewel Evert Schneider veel meer had moeten lopen dan hij. De titelverdediger beperkte zich ertoe de bal in het spel te houden zonder enig initiatief te ontwikkelen. Hij kwam met 03 achter, haalde op tot 2-3 en kwam na wederzijdse service-verlies op 35. Op de eerste matchpoint sloeg Schneider een daverende forehand bui ten de lijnen. Vervolgens sloeg hij een clean ace, die de lijnrechter als „uit" annonceerde en waarbij de scheidsrechter een let aanbood. De titelhouder had maar instemmend behoeven te knikken om een nieuwe kans op herstel te hebben. Inplaats daarvan liep hij naar de andere kant van de baseline om de volgende service op te vangen. Een sportief gebaar van Maris. Hij hielp zodoende Schneider aan een tweede matchpoint, waarbij deze niet faalde. Overigens was het spelpeil op deze vrijdag beduidend lager dan de dag te voren bij het duel SchneiderOkker. Hajer zomin als Schneider durfden vol uit te spelers Schneider startte in de we tenschap dat zijn clubgenoot Maris elk ondoordacht „stuntje" zou afstraffen. De Eindhovense sportleraar liad dui delijk ontzag voor de passeer-techniek Willem Maris zei: „Ik train veer tien dagen en ik word weer kam pioenDeze vlieger gaat ditmaal echter niet op. Jan Hajer en Evert Schneider zijn finalisten geworden PIET VAN EIJSDEN ...ook verslagen... van van Eysden en aarzelde eer hfj naar voren kwam. Pas tqdens het lang durige service-duel van de tweede set begon hij wat meer pressie uit te oefe nen en het was de Hilversummer, wiens service in de elfde game doorbroken werd. Hajer ging door. Hij won twaalf ser vice-games op een rijtje en kwam daar door op 5-1 in de vierde set. Ook zijn dertiende opslag zou hij benut hebben als hij niet bij een slagwisseling kei hard op het lichaam werd geraakt. Het duurde ever? voordat hij zich hersteld had en van Eysden profiteerde ervan door tot 45 in te lopen. Toen werkte de service-klap van Hajer weer en op het vierde matchpoint viel de beslissing. Een finale werd traditiegetrouw op deze vrijdag reeds beslist. Het was de eindstrijd van het dames dubbelspel, -vmm waarin mevr. de Jong en Anja Le- poutre hun titel prolongeerden door een Crocke en Betty Stoeve. De eer van de overwinning met tweemaal 64 op Elly zege kwam geheel toe aan mevr. de Jong, die als meest geroutineerde speel ster van het viertal een aantal cross volleys gaf, die voor haar jongere te genstandsters volkomen onbereikbaar bleken. Damesdubbelspel: finale: mevr. de Jong-Anja LepoutreEls Crockie-Betty Stöve 6—4, 64. Heren, enkelspel: halve finales: Evert Schneider-Willem Maris 46, 60, 62, 5—7, 6—3 Jan Hajer-Piet van Eysden 4—6, 7—5, 6—2, 6—4. Gemengd dubbelspel: kwartfinales: Truwy Groeman-Tom OkkerCorrie SiemersJan Willem Frederikse 7-5, 6-2. Betty Stöve-Piet van Eysden—Els Crocke-Jan Hajer 6-3, 7-5. Eva de Jong- Willem Maris Joyce Sluyter - Peter Scholtz 8-6, 91. Jenny Ridderhof-Henk GorisAnja Lepoutre-Just Barth 26, 6—4, 6—3. Het jaarlijkse officiële internationale concours-hippique van Rotterdam, het 16e in de rij dat wordt gehouden van 11 augustus tot en met 1 september, waarin opgenomen het Europese jeugdkampioen schap springen, breekt verscheidene tot nu toe bestaande records. Er zal een record aantal nationaliteiten zijn verte genwoordigd (14), door tezamen 150 rui ters met bijna 300 paarden. Met de 72 paarden van de ruim tachtig man sterke cavalerie van de Parijse Gar de Républicaine die dit jaar het spectaculaire shownummer verzorgt, wordt dit een hele menagerie. Dat het geheel een geweldige organisatie vraagt is zonder twijfel. Aan het Europese jeugd kampioenschap, dat op de eerste drie dagen wordt afgewerkt, nemen negen officiële landenequipes deel, te weten België, Duitsland, Frankrijk, Groot-Brit- tannië, Hongarije, Italië, Zuid-Slavië, Nederland en Polen. De Nederlandse jeugdequipe bestaat uit Jos Ernst met Blacky, Pia Arts met Weinbrand, Henk Vrij met Sabaneza, Paul Kouwenberg met Szu Czong en Wim van Rooyen met Caro line O-Rose. Ook voor de wedstrijden van het CHIO zelf staan negen equipes ingeschreven: België, Denemarken, Duitsland, Groot- Brittannië, Hongarije, Ierland, Nederland, Polen en Zwitserland. Daarbij komen nog individuele ruiters uit Frankrijk, Noor wegen en Italië. Aanvankelijk zouden ook grote equipes van de Verenigde Arabische Republiek en Turkije naar Rotterdam komen, maar deze moesten door de veterinaire dienst worden afgewezen wegens een heersende besmettelijke ziekte onder de paarden in beide landen. Voor de Nederlandse equi pe zijn reeds aangewezen de nationale kampioen Jan Maathuis, Tjeerd Velstra, Anton Ebben en Irene Jansen. Zij zullen naar alle waarschijnlijkheid worden ge- Met een achterstand van 50 seconden op de winnaar, de Fransman Jacques Anquetil, eindigde Ab Geldermans vrij dag als vierde in de tiende Grote Prijs Philips te Vergongheon in de Haute Loire. Tour de France-winnaar Anquetil reed de 205 km in 5 uur 45 min. De Fransman Mazaud eindigde op de tweede plaats, terwijl de Ier Elliott als derde finishte. Beiden hadden een achterstand van 28 seconden op Anquetil. completeerd door Rob Kouwenberg met het paard Buster en Ben Arts met Jungle Pimpernel. Onder de buitenlandse springruiters be vinden zich grote namen als die van de Duitsers Hermann Schridde, Kurt Jara- sinski, de Britten Peter Robeson, Dave Parker, en de amazones Ann Townsend en Elisabeth Broome. De Franse kapitein Lefrant en de in ons land bijzonder popu laire Charles Moizard. Ook de interna tionale dressuurwereld is in Rotterdam goed vertegenwoordigd met de veelvul dige Olympische kampioen, de Zweedse majoor St. Cyr, de Britse mevrouw Hall- Carp, de Deense mevrouw C. Hartel en de Belgische mejuffrouw D. Permeke. Klenie Bimolt, het 18-jarige Groning se zwemstertje, heeft op de eerste dag van de nationale kampioenschappen te Apeldoorn een prestatie van wereldfor maat geleverd. Zij won haar serie 200 meter schoolslag zonder strijd in 2 min. 49,3 sec. Deze verrichting, die slechts O.-f sec. boven Klenie's recordtijd van enkele weken terug ligt, geeft een extra veelbelovend uitzicht op de finale van hedenmiddag, omdat zij zwom in water van ternauwernood 18 graden. Al bij het 100 meter keerpunt bleek uit de tussentijd (1.22.1'), dat een bij zondere prestatie mogelijk was. Gretta Kok, die in de tweede serie met Bettie Heukels zwom, had 2.54.4 nodig en het staat dan ook wel vast, dat de spanning in de eindstrijd alleen de horloges op baan drie zal betreffen en niet de vraag, of de Groningse haar nationale titel zal prolongeren. Eigenlijk was dit het enige opvallende resultaat van deze kille openingsavond van de kampioenschapper? in het groene decor van Apeldoorns kristalbad. Het ging in enkele series, die werden ge zwommen immers slechts om een plaats in de finale en de cracks, die hun krachten kennen, sprongen er zo econo misch mogelijk mee om. De 4 42.3 van Johan Bontekoe, de 4.45.1 van Dick Lan- gerhorst, beide op de 400 meter vrije slag, de eveneens matige 2.42.6 en 2.45.3 van resp. Rob van Empel en Wieger Mensonides op de 200 meter schoolslag en de 2.39.- waarmee Jan Jiskoot op de 200 meter vlinderslag juist iets langza mer was dan de all-round zwemmer Dick Langerhorst (2.28.6), zeggen dan ook niets omtrent de vorm, waarin deze zwememrs momenteel steken. Alleen Kle nie zwom voor wat zij waard was. Waarschijnlijk als een poging om de kampioenschappen met een sensationeel record te openen. Maar dat komt dan vandaag misschien Leo van Dongen is de bezittel geworden van het Zilveren Stuu Frits van Griensven overhandigt hem het kleinood, dat de renner dankbaar accepteert. Een vijftal Nederlandse amateurren ners, Arie den Hartog, Cor Schuuring, Henk Cornelisse, Rinus van Ginneken eri Wim de Jager hebben in Booischot voor Nederlandse successen gezorgd tij dens een criterium waaraan door de sterkste Belgische amateurs werd deel genomen. De ploegentijdrit over acht kilometer werd een Nederlandse overwinning. Den Hartog, Schuuring, Cornelisse en van Ginneken zegevierden in 11 min. 39 sec. voor de eerste Belgische ploeg, die er 16 seconden langer over deed. De Jager werd vierde in een afvalrace en een wegwedstrijd over 81 km werd een on bedreigde zege voor Arie den Harotg. Hij sprong 40 km voor het einde weg en finishte in 2 uur 02 min. 7 sec. met 1 min. en 1 sec. voorsprong op Corne lisse en Schuuring, die resp. 2e er? 3e werden. Van Ginneken eindigde op de 7e en de Jager op de 14e plaats. (Van onze sportredactie) De tweeëntwintigste Ronde van tSt. Willebrord zal zondag verreden worden met internationale deelname. Er komt namelijk een sterke Belgische ploeg, met niemand minder dan Huismans, de renner die in het wereldkampioenschap zijn greep naar de macht zag mislukken, maar toch een bijzonder goede indruk achterliet. Tijdens deze Willebrordse Ronde, georganiseerd door Willebrord Wil Vooruit, zullen ook de clubkam pioenschappen verreden worden. Om drie uur gaan een stel amateurs van start, die voor het nodige vuurwerk kunnen zorgen. Behalve genoemde Belg komen er een drietal andere zuiderburen zoals Rik van Omloon (dit seizoen al 23 keer gewonnen) en Walle (16 maal eerste). Ze zullen het moeten opnemen tegen geweldenaars als Gerrit de W it, de kampioen van Nederland, Cor Schuu ring, Jan Pieterse, Rinus van Ginneken. Rinus Paul, Jacques van der Kloot, Piet Cooremans, Cees van Espen, Ad van Kemenade en Christ Broekmans, om er maar enkelen te noemen. Dan zijn er natuurlijk de plaatselijke favorieten zo als Walter >seren, die op zo'n schitte rende wijze de Acht van Chaam won. Hij zal het als een ere-zaak beschouwen in eigen plaats te triomferen. Maar. wat te denken van Gerard Deykers, Henk de Jong, Walter de Jong en Frans Boe ren. Zij rijden eveneens voor eigen volk en hebben al eerder in dit seizoen bewe zen tot grote dingen in staat te zijn. De strijd om de Willebrordse titel kan bij zonder spannend worden. Rini Brouwens is de plaatselijke fa voriet bij de nieuwelingen die om een uur vertrekken. Verder zijn er o.a. Wim- ke Prins, Rini Wagtmans en Maas. Dankzij een Afrikaanse tovenaar is voor de blanke voetbalclub West Rand United althans voor het ogenblik het degradatiespook verdwenen. West Rand United, uitkomend in de eerste divisie van de Zuidafrikaanse voetbalbond, had in vijf maanden geen enkele thuiswedstrijd gewonnen en stond onderaan op de ranglijst. Toen begon het gerucht de ronde te doen dat een Afrikaanse tovenaar de ploeg had vervloekt omdat de gemeente raad van Florida, een plaats bij Johan nesburg waar zich het terrein van de club bevindt, inheemsen de toegang tot de tribunes had verboden. Door die vloek zou de club geen thuiswedstrijd kunnen winnen zolang het verbod zou gelden. Een Indische supporter van de club, Ronnie Naidoo, kwam vertellen dat hij een tovenaar kende die iets had om de vloek uit te schakelen. De ploeg vond het een goede grap en verzocht aan Naidoo het betreffende poe der mee te brengen. Verleden week kwam Naidoo aandragen met elf poedertjes in zilverpapier. Voor de wedstrijd moesten de spelers de pakjes in hun voetbalschoe nen stoppen en na de wedstrijd moest het poeder op het veld worden uitge strooid. Er werd gehandeld volgens voor schrift en er werd met 8-3 gewonnen. Deze week werd het andermaal gepro beerd. West Rand United won met 2-0 en staat nu op de een na onderste plaats van de ranglijst. Komende zondag organiseert de Bre dase handbalvereniging S.O.A. haar jaar lijkse zevenhandbal-toernooi. Dat dit evenement in voorgaande jaren steeds een succes werd, blijkt uit het feit dat ook nu weer 95 teams, waaronder Bel gische, Deense en Duitse zeventallen, voor deelname hebben ingeschreven. Het bestuur van de organiserende vereniging heeft gemeend haar 15-jarig bestaan te moeten vieren met een zo aantrekkelijk mogelijke internationale sportdag. In 1925 werd handbal een erkende sport, al werd het reeds op het einde van de vorige eeuw gespeeld. Handbal werd in 1931 als Olympische sport erkend, doch om verschillende redenen kwam het niet op het programma voor, met uitzondering van de Spelen te Berlijn in 1936. De ge weldige bloei in Europa - er zijn meer dan een miljoen spelende leden - maakte het tot een der populairste amateurspor ten. Bovendien trok het vrij veel toe ,J?",r,,het ..concours-hippique van tic heer J Vlaminkx jandelyke rijvereniging Prinses Marij. i i üiacs lllrtllj «e te Dongen, dat op zondag 18 augus- 'lis op de terreinen van het gemeente lijk sportpark aan de Biezen zal wor den gehouden, bestaat van de zijde der zusterverenigingen grote belangstelling, r-r zijn inschrijvingen ontvangen van de kringen West- en Midden-Brabant en v&n de kring Breda. Voor de dressuur achttallen hebben »ch twintig verenigingen gemeld Het zijn Volharding uit Zundert D.E.S te «ijsbergen, Nassau uit Baarle Nassau, Ons Genoegen te Prinsenbeek De Paar denvriend te Alphen. Juliana uit Raams- donk, Rijdt Met Beleid te Teteringen, De Paardenvriend te Princenhage de Tilburgse verenigingen Spona en Tave- nu en de afdelingen Chaam, Haaren en Boon op Zand. In de dressuur voor viertallen komen De Cavalieren uit Ber- kei En schot uit. ,,Ook de overige num mers zijn uitstekend bezet/' aldus de voorzitter van de organiserende vereniging. Zo telt de individuele dressuur onge veer tweehonderd vijftig deelnemers, die in niet minder dan dertien ringen zul len worden beoordeeld. In verband met deze grote deelname moesten ook enke le particuliere terreinen worden ge huurd. Prinses Marijke" heeft bij de organisatie van het concours veel me dewerking van het gemeentebestuur on dervonden. Het hippisch feest zal ook worden opgeluisterd door de Dongense ponyclub, die demonstraties zal geven. De loco-burgemeester van Dongen, dr. A. P. J Brouwers, zal het concours 's middags om half drie officieel ope nen. waarna een massaparade wordt gehouden en aan de acht- en viertallen de prijzen zullen worden uitgereikt. Al les wijst er op, dat zondag in Dongen de landelijke ruitersport hoogtij zal vie ren. In het Apeldoornse kristal-bad, zijn dus de wedstrijden begonnen om de na tionale zwemtitels. In totaal 252 zwem mers en zwemsters nemen eraan deel en ze vechten om 15 persoonlijke titels, 6 kampioenschappen in de estafette- nummers en 2 by het schoonspringen. Ook dit jaar staat er weer heel wat meer op het spel dan alleen de bestij ging van het ere-rostrum en het ontvan gen van de medailles en diploma's. Tegen de achtergrond van het bosrijke Apeldoornse decor tekenen zich voor het geestesoog der deelnemers enkele ma gische woorden af: Vichy, Blackpool, Dortmund, Tokio 1963 en Tokio 1964. De kampioenen zullen een week na de kampioenschappen, op zaterdag 24 en zondag, in Vichy aan de start komen tegen de titelwinnaars van Frankrijk en vermoedelijk Italië en Duitsland. Voorts zullen de resultaten van Apeldoorn, na tuurlijk in ogenschouw worden genomen bij de samenstelling van de nationale ploeg voor de zeslanden-eurovisiewed- strijden, die 13 en 14 september in Blackpool worden afgewerkt, waarna op 28 en 29 september in. Dortmund de wedstrijd Duitsland-Nederland volgt. Voor het zover is, moeten de geluk kigen al zijn aangewezen, die Nederland gaan vertegenwoordigen op de z.g. vóór- Olympische wedstrijden, van 11 tot 16 oktober in Tokio. Hiervoor zal vermoe delijk een 9-tal zwemsters en zwemmers worden uitverkoren. Al met al zijn er dit weekeinde wel een paar redenen voor de Nederlandse topzwemmers en zwemsters om er eens extra hard aan te trekken. Alle kandi daten zijn van de partij en bij de meest bekende figuren, die regelmatig aan na tionale wedstrijden deelnemen, ontbreekt alleen de blonde Elstenaar Tino Jansen. Juist met het oog op het laat vallende WIEGER MENSONIDES zal er wel bij zyn zwaartepunt van het internationale sei zoen een gunstige factor, gezien de noodzaak ook in 1964 (Tokio) naar een late topvorm toe te werken zijn de. kanshebbers voor de nationale titels nog niet veel in het geweer geweest. Hun training groeit langzamerhand naar een hoogtepunt met daartussendoor een en kele wedstrijd van belang, zodat er nog niet veel vergelijkingsmateriaal voorhan den is. Toch hebben Parijs en San Remo en ook Arosa wel al enige kijk op de mo gelijkheden gegeven en aan de hand van de in 50-meterbassins geleverde persoon lijke prestaties in deze zomer, komen we tot de volgende favorieten voor de titels: Dames: 100 m vrije slag: Ineke Tige- laar (1.04.2), Erica Terpstra (1,04.3), 400 m vrije slag: Adrie Lasterie (5.00.2), Ineke Tigelaar (5.00.8), 100 m schoolslag: Klenie Bimolt (1.19.0), Betty Heukels (1.22.4), 200 m schoolslag: Klenie Bimolt (2.49.0), Gretta Kok (2.54.6) 100 m vlin derslag: Ada Kok (1.09.0), Ineke Heems kerk (1.12.6), 10 m rugslag: Korrie Win kel (1.10.4), Ria van Velsen (1.10.9), 400 m wisselslag: Adrie Lasterie (5.35.0), Ju dith de Nijs (5.35.2). Heren: 100 m vrije slag: Ronnie Kroon (57.1), Vinus van Baaien (57.9), 200 m vrije slag: Johan Bontekoe (2.07.8), Dick Langerhorst (2.10.4). 400 m vrije slag: Johan Bontekoe (4.28.2), Kees Bakker (4.40.9), 100 m schoolslag: Wieger Men sonides (1.14.1), Rob van Empel (1.15.8), 200 m schoolslag: Wieger Mensonides (2.39.3). Rob van Empel (2.43.0), 100 m vlinderslag: Jan Jiskoot (61.9), Bert Sit ters. 200 m vlinderslag: Jan Jiskoot (2.19.7), Dick Langerhorst (2.29.7), 100 m rugslag: Henry van Osch (1.07.0), Jan Weeteling, 200 m rugslag Henry van Osch (2.21.9), Jan Weeteling (2.26.2), 400 m wisselslag: Jan Jiskoot (5.07.8), Arthur van Oest (5.14.2). schouwers naar de velden. De ontwikke ling leek gunstig en niets wees er op dat er sprake was van een stilstand, laat staan een achteruitgang. Maar toch maak te het handbal, in de vorm waarmede het zijn opkomst kende, een crisis door. Dat kwam omdat de moderne jeugd het nieuwe en spectaculairdere zaal handbal heel wat aantrekkelijker vond. Een van de voordelen was, dat men het spel buitengewoon populair. In ieder Vooral in Zweden en Denemarken is het spel buitengewoon populair, nl ieder land waar men veldhandbal speelt, be oefent men nu ook het zaalhandbal. Er zijn zelfs landen zoals Frankrijk Joego slavië en Tsjechoslowakije, waar het veldspel geheel verdrongen is door het zogenaamde micro-handbal. Niemand wenst dat de zaalsport wordt geremd, integendeel, het is de wens van de uitblinkende landen beide vormen van handbal in vrede naast elkaar te zien voortleven. Dat het zevenhandbal een fascinerende sport is, zal de vele toeschouwers die zondag de velden van het sportpark aan de Lovensdijk omzomen, snel duidelijk worden. Het spreekt tot het publiek van wege de enorme snelheid en de moed der doelverdedigers die zich met ware leeuwenmoed in de baan van het schot werpen. De meest bakende verenigingen uit Breda Goirle Baarle-Nassau, Geldrop, Helmond, Tilburg, Dordrecht en Den Haag zijn present. Tot de buitenlandse deelnemers behoren Elita Lebbeke en KAVD (België), Hjallese Gymnastikfo- rening (Denemarken) en de Duitse ver enigingen LTV, OTB en Preussen. Wat de verschillende zeventallen pres-, teren is wellicht interessant om te we ten, maar om deze wetenschap rijk te worden, zullen we moeten wachten tot na de wedstrijden die om 1A.£0 uur v.m. beginnen. Om 10.45 uur klinkt het sig naal voor de traditionele en grootse ope ning. WALTER HEEREN nieuwe zege JORGE BATIZ zal in de aan staande winter een nieuwe ver schijning zijn op de wielerbaan. Jorge is een Argentijn, die zich in Frankrijk gaat vestigen en die de verschillende Westeuropese banen wil aandoenmits hij contracten krijgt. CEES HAAST weet zich zondag in de wielerwedstrijd te Elsloo gesteund door een honderdtal supporters. Zij maken per bus de reis naar de woonplaats van Sjefke Janssen. Kees Snepvan gers, Dre van Aert en Jo de Roo zullen eveneens door de nodige supporters worden vergezeld. BENONI BEHEYDT mocht in derdaad niet aan de start ko men van de Belgische wielerlei- ders in het criterium van Felletin. Hij had een startverbod gekre gen, maar van feitelijke beteke nis was dit niet. Immers: de wie- Ierleiders waarschuwden de we reldkampioen, dat ook hij geen twee wedstrijden per dag mocht rijden. Omdat Benoni dat van plan was mocht hij in Felletin niet vertrekken. AB GELDERMANS zal behoren tot de deelnemers aan de grote prijs van Manche die op 25 aug wordt verreden. Het is een wed strijd tegen het horloge over maar liefst 127 kilometer. Tegen standers van Ab zijn in elk geval Jo Velly, Ferdinand Bracke, Al- bert Bouvet, Jacques Anquetil voelt er weinig voor aan de strijd deel te nemen. GOES 15 augustus Perzikrode Zo. merappél: kl. I 75-80: 22-23. 70-75: 27- 28, 65-70 28, 60-65 26. Kl. II 80-85 23, 75- 80 21, 70-75 24-25, 65-70 24-24. 60-C5 22, II D 15, grof 14-18, fijn 10. Stark Ear. liest: kl. I 75-80 62, 70-75 65, 65-70 61-62, 60-65 50-52, 55-60 34-36. Kl. II 75-80 56, 70-75 56-57, 65-70 54. 60-65 43, 55-60 32- 34, II D 17-20 grof 30-40, fijn 11-28. Yel low Transp.: Kl. I 70-75 39-42. 65-70 29- 38, 60-65 23-29, 55-60 17-19, II D 11, grof 19-27, fijn 10. Early Victoria: Kl, I 80-90 16, 70-80 19, 60-70 15-16: Kl. II 70-80 16, 60-70 14, grof 12-14, fijn 10. Beauty of Bath: Kl. I 65-70 46, 60-65 38-40, 55- 60 29, II D 14. Précose de Trevoux: Kl. I 70-75 57, 65-70 57, 60-65 47,70-48,50, 55-60 39,30-41, grof 27-45. Dubb. pr. bonen: I 31, II doordraai: Bramen I en II 160- 166, III 84. Per doos: Rode bessen I 18- 27, II 18-23; Bramen I 49-61, II 41-56. Per stuk: Perziken I 8-13, II 8-12. Per kg: Rode bessen I 77, II63-68. Tolle. naars I 15-16. Early Laxton I 82, II 65, fabriek 28. Ontario I 76-115, II 20-44, grof 30-91, fabriek 5-67, gesch'. 49; Czar- pruïmen I 94-121, II 50-65, grof 70-106, fabriek 20-56; Washington: I 58-68, II 10- 31, grof 15-59, fabriek 29. KAPELLE, 16 aug. Stark Earliest 54-55, II 60 47-48, II 55 36-37, lid 19-20, 53. I 55 34-39, II 75 57 II 70 56-57, II 65 I 75 63-68, I 70 62-72, i 65 58-62, I 60 49. grof 32-40, fijn 17-19, kroet 10, ex. 65 65, ex. 60 55, ex. 55 36 Early Victoria I 70 20, I 60 16, II 70, 19, II 60 16, lid en III fijn doordraai, III grof 12, Yellow Transparant I 65 34, I 60 30 I 55 20, Perzikappel I 75 24-27 I 70 22-26, I 65 22, I 60 22, II 75 21, II 70 20-22, II 65 20, II 60 18, II d 16. grof 15-18, fijn 10, Beauty of Bath II 65 25, II 60 17, II 55 12, Pree. de Trevoux I 65 56, I 60 52, I 55 44,40-45,30. II 55 37, III grof 26, N.- Holl. Suikerpeer I 55 17-18, lid 16, fijn 10, Oomskinderenpeer I 55 76-79, I 50 69-75, II 45 52-56, lid 33-36. grof 35-42, fijn. 9-14, Bramen in doosjes I 161-176, II 147, Dubb. pr. bonen I 30-36, II door draai, Tomaten in kratten van 6 kg, IA 195-207, I B 200-207, I BB 202, I C 155- 158, II 175-182, II C 150, Rode bessen per doos I 24-26, II 13-24, idem per kg I 63-65, II 40-58, Aardbeien per doos ex tra 119, I 114, II 55-68, Kasperziken per stuk 8-15, Pruimen per stuk I 5-9,5, Abrikozen per kg grof 58, idem per stuk 6,5, Zure Morelen per kg II 61-64. Prui men: Ontario I 49-84 II 27-51, grof 38- 60, fabr. 6-19, Czar ex. 83-95, I 63-92, II 23-47, grof 36-56, fabr. 6-22, R. CL 'd Ouillin I 42-67, II 21-36, grof 28-44, fabr. 6-14 Tollenaars I 6-8, II 6, Occula- nen I 6, Monsieur Hative I 96, grof 74, Early Laxton I 39-41, II 18, Pruimen ge scheurd 6-39. Aardappelen: bonken. 7- 11, I 8-9,5, II 4,5-7,5. drielingen 2-2,5, kriel 1, afw. 3,5. Groenten: Kropsla 3,5- 13, Bloemkool 12-47, Uien 15-17. Sav.. kool 7-8. Bosselderie 4-5. Komkommers 10-19, Waspeen 10, Kroten 7, Pronkbo- nen 36-42, Witte kool 4. LEEUWARDEN, 16 augustus Stie ren: aanvoer: 215, prijzen 3.00 3,25 3,35 per kg slachtgewicht; Vette koeien 250 3,00-3,15 2,60-2,70 2,10-2,40; Melk- en kalfkoeien 1089. 620-790 835-1050 per stuk; Pinken 275; 369 415 445; Vette kal veren 2,25 2,50 2,80 kg levend gewicht; Graskalveren 584, 160 320 per stuk; Nuchtere kalveren 30-50 per stuk, 1,15 1.40 1,70 per kg; Fok- en mestkalveren 172, 85 115 150; Schapen en lammeren 969, 1,70-1,80 2,35-2,50; Vette en weide- lammeren 60-80 per stuk; exportslacht- lammeren 5,10-5,70; Fok- en melkscha- pen 85 110 120 per stuk; Vette varkens 7, 1,56 1,62 1,68 kg lev. gew. Biggen en lopers 32; Bokken en geiten 45, 1,70 1,90 per kg slachtgewicht; Fok- en melkgei- ten 15-30 35-45 per stuk; Paarden 165, Werkpaarden 865 1000 per stuk; Slacht- paarden 2.60 2,75 per kg geschat slacht gewicht; Veulens 25, 2,60 2,80. Overzicht: Stieren: aanvoer: veel, handel: willig; prijzen: prijsh.; Vette koeien meer, kalmer, niet prijsh.; Guis- te koeien: kort. kalm, geen hoge note ring; Melk- en kalfkoeien: gewoon, le soort vlot, overige niet; Pinken: minder, kalm, niet prijsh.; Vette kalveren: kort, willig, stijf prijsh.; Graskalveren: min- „der. kalm, schraal prijsh.; Nuchtere 'kalveren: iets meer, vlot, stijf prijsh.; Schapen en lammeren: minder, vlot, goed prijsh.; Varkens: weinig, geen, no tering; Biggen en lopers: weinig, geen, notering; Bokken en geiten: minder, vlotter, prijsh.; Paarden: iets minder, willig, prijsh. TERNEUZEN, 16 aug. Groenten: Per stuk in centen: Bloemkool A 2 12-54, B 2 23-56, C 2 13. Afw. 21-27; Groene komkommers 10-11 Witte komkommers 10. Meloenen I 23-112. II 60-77, III 33-49; Per bos in centen: Selderie: II 8-10; Peen II 10; Kroten 2-4; Per kg in cen ten: Eerstelingen 4-16, Bonken I 7-15, Bintjes 5.50-8,20; Eigenheimers I 12-14, Andijvie I 23-24 II 9-13; Princ. bonen I 30-39, II doordraai; Stoksnijbonen II 50-60; Rode kool A 18-19, B 4-5. Sav. kool 8-14; Spitskool 9-12; Prei 38-46To maten A 30-41, A 2 31-33, B 39-43. B 2 36-39. C 25-26. C 2 25-30 CC 25; Stark Earliest I M 75 62-64, M 70 61-64, M 65 60-64, M 60 46-54; II M 75 53, M 70 50- 53. M 65 48. M 60 40-44; II D 10-21, grof 35-42, fijn 10-16; Perzikr. zomerappel I M 75 25-27, M 70 25-26, M 65 24-26; II M 75 20-21, M 70 23, M 65 19-20, grof 19- 21; Pruimen: per doosje: Czarpruimen: I 100-103, II 41-61; Bramen I 35-39. II 29-30; fabriek 13; Ontario I 91-97, II 38 grof 59-84, fabriek 49-54, Washington grof* 66-73. fabriek 46-50. Konstanz 353 (+3). Rheinfelden 261 (+5), Ottenheim 349 (+23), Straatsburg 295 (^36), Maxau 448 (+21), Plochingen 143 10), Mannheim 270 (onv.), Stein- bach 125 (+7), Mainz 253 (-3), Bingen 171 (-1), Kaub 185 (-1), Kochem 78 3), Koblenz 180 (-1), Keulen 139 (+12), Ruhrort 298 (-1), Lobith 898 (-2), Nij megen 683 (-6), Arnhem 729 (-5), Eefde IJssel 250 (-5), Deventer 155 (-3), Mon- sin 5462 12), Borgharen 3861 (+20 Belfeld 1092 (+12), Grave beneden d" sluis 503 (+5).

de Stem | 1963 | | pagina 11