)EVEN e f een Hen" SANCTIES VEILIG HEIDSRAAD Geen wapenleveranties meer aan Zuid-Afrika Vakantie-idylle Opstandelingen in Haiti rukken verder op Amerika overdrijft 30 miljoen zo n Zware jongens setten 100.000 dollar op Valachoofd fltistotta BOLTINI OPGELUCHT Totaal embargo op export echter verworpen Eind oktober rapport aan Oe Thant Iedere Vaticaner heeft twee telefoons Man, die Amerikaanse Maffia verried Onrust in Columbia voraks ieuwe wereld RAI-concert iper-kosmos DAGBLAD VOOR ZEELAND Gezin Kennedy uitgebreid Toestand baby ernstig Weer zorgen rond komkommers Gewichtheffers I smokkelen 1 worstelkampioen j naar de vrijheid j Minister Bot doet zelf radio en t.v. daS^sVPDgleSlagen Tamelijk koel Senavonj j opn2d2a07g:uu°rn 2°'2° UUr' Maa„ j Rusk naar Bonn EUROPA OVER DE KIPPEN: Nieuw voorstel inzake Laos POLITIE BEWAAKT HEM STRENG VS. ongevoelig Lachende derde Turken naar Amsterdam EX-NAZI'S VEROORDEELD Schuman iets beter MENSEN DIE HET GOED BEKIJKEN KIEZEN ARISTONA WERELDKAMPIOENSCHAPPEN WIELRENNEN CONCOURS HIPPIQUE IN BLARICUM WERELDKAMPIOENSCHAPPEN WIELRENNEN ATLETIEKWEDSTRIJDEN TE ROTTERDAM 103e JAARGANG No. 24354 T«er God, Koningin en Vaderland rken: Beethovens achtste en Mozarts 'de vioolconcert. Eerstgenoemd werk rdt uitgevoerd door het Concertge. ïworkest onder Bernard Haitink en sterend beseft men opnieuw dat de itste van Beethoven een waardig itstuk van zijn symfonieënreeks zou geweest, als het fenomeen van de jende nooit had bestaan. „De lachen- symfonie" wordt deze door wijze mor omstraalde symfonie wel ge. imd en terecht, want ze is als het re de zege van de glimlach over p ellende. Ons Concertgebouworkest ft een prachtige, geïnspireerde uit- «ring. Op de hoes een afbeelding van door Beethovens vriend Malzel ge. strueerde metronoom. (Philips 836235 stereo, 610125 VR mono). Arthur Grumiaux speelt het vijfde >olconcert van Mozart (KV 219) met London Symphony Orchestra dat der de leiding staat van Colin Davis, wel orkest als solist en hij vooral doen alle recht wedervaren aan het achtige concert dat een nog zeer ïg en nog niet door moeilijkheden ziekte geplaagd muzikaal genie op pier zette. Met hoeveel artistiek genot dat moet hebben gedaan is niet een duidelijk uit zijn biografie, maar irker nog uit de pure, op en top Dzartiaanse muziek. De technische /aliteit van de plaat laat de gave tvoering volledig tot zijn recht ko- ;n. (Philips stereo 836240 VZ, mono 3128 VR). Het bekende RAI-concert ven het Wertgebouworkest is voor een deel istgelegd op een nieuwe Philipsplaat in de ene kant de Fireworks Music n Handel en aan de andere zijde bal- :muziek uit Schuberts Rosamunde. De tvoering van het eerste staat onder iding van de eigen dirigent Haitinlc Schubert komt onder de dirigeer- Dk van gastdirigent George Szell tot ven. Nu is het RAI-gebouw wat de roestiek betreft niet ideaal, maar de mametechnici zijn er in geslaagdeen er goed resultaat te bereiken. De ■ide werken zijn het waard, niet al en de plezierige romantiek van Rosa- unde, maar evenzeer Handels spet- rende vuurwerkmuziek, waarvan zijn ■oot muzikaal genie heel wat meer emaakt heeft dan een gelegenheids- erkje. Dat het het feest rond de vrede in Aken gold hebben we sinds lang ■rgeten, maar we waarderen het als n puur stuk Handel en als zodanig >ut het ook terecht repertoire. (Philips G 05449 R). v 1 ten dat er buiten ons heelal een t bestaan, opgebouwd uit materie oomkernen en positieve elektro- il werkelijk in zichzelf gekromd is, dan bestaat de mogelijkheid heelallen bestaan. Een intelligent dig en in zichzelf gekromd heelal :unnen gewaarworden van net inder heelal. Zijn blik is gevangen eld. Tussen heelal en anti-heelai van het niet-zijn. icus P. F. Browne heeft voort theorie van Lambert een hypo- ineindig groot aantal „univer- Volgens Browne kan iedere kos- /an een hogere kosmos beschouwd lat dit ergens in tegenspraak zou geldende wetten van de theore- er heelal, met zijn ontelbare be- terren, planeten en melkwegstei- >wne, is als geheel slechts een je van een grotere „super* ïktronen in de atomen van oe materie zijn op hun beurt eve ns", maar dan op een veel kie- en deze micro- en macrokosmos aar op deze sensationele hy- Engelse onderzoeker lijkt voo rstelbare begrip „oneindig eens „monsterachtig" ge2 hier op een ongeëvenaarde in- voor ogen gezet. Wellicht zu raties moeten erkennen dat wereld zowel naar boven ai groter is dan het menselijk nnen bevatten. Uitgave: N. V. Uitg- Mij. Neerlandia Hoofdredacteur: J. J- H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat U - Tel. 22341 (5 lijnen) - Postgiro 1114111 DONDERDAG 8 AUGUSTUS 1963 Abonnementsprijs 8,05 per kwartaal, excl. 0,20 incasso; 9,25 per post excl. 0,35 incasso; 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0,42 per mm (Ing. Med. f 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi» ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor inen) - rosxgiro ïneii» - Rnreau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) de Zeeuwse Eilanden GOFR Klokstraat 1 - telefoon 6254 sur Mevrouw Jacqueline Kennedy, echtge note van de Amerikaanse president, heeft gisteren in het hospitaal van de lucht machtbasis Otis in de staat Massachusetts het leven geschonken aan een zoon, die vijf en een halve week te vroeg is ge komen. De toestand van de baby is ern stig. Het kind heeft moeilijkheden met de ademhaling en is met een ziekenauto naar het kinderziekenhuis te Boston ge bracht. Tot overbrenging naar een an der ziekenhuis was besloten nadat dr. James E. Drorbaugli per hefschroefvlieg- tuig uit Boston in hei hospitaal was aan gekomen om de voortijdig geboren baby te onderzoeken. De bevalling vond plaats om acht mi nuten voor één gisterenmiddag plaatse lijke tijd, acht minuten voor zes giste renavond Middeleuropese tijd, toen pre sident Kennedy van Washington uit on derweg was. Het kind weegt 2111 gram. De Kenne dy's hebben nu één meisje en twee jon gens. Mevrouw Kennedy is de eerste pre sidentsvrouw in zeventig jaar die een kind krijgt terwijl zij het Witte Huis bewoont. De laatste presidentsvrouw die beviel tijdens de ambtsperiode van haar man was mevrouw Frances Cleveland-Fol- som, echtgenote van president Grover Cleveland. Prins Bernhard en -prinses Irene dragen hier een olifantje op de shirts: De villa in Porto Er cole in Italië, waar het koninklijk gezin met vakantie vertoeft, heet im mers l'Elenfante Felice de Ge lukkige Olifant. Een dag na de opheffing van het in voerverbod voor komkommers naar West- Duitsland uit de E.E.G.-landen, stonden gisteren op de grote markten van de Palts de slemmingsbarometers weer op storm. De sinds dinsdagmiddag over de grens rollende Nederlandse komkommers heb ben namelijk tot nieuwe prijsinstortingen op de Westduitse markten voor binnen landse produkten geleid. Volgens een mededeling van de zijde van de landbouwkamer van de Palts in Schitferstadt. kon gisteren slechts een ge deelte van de ongeveer 130.000 kilo aan gevoerde Duitse korte en dikke komkom mers verkocht worden. Uit teleurstelling over de sterk gedaalde prijzen lieten vele boeren hun zwaar beladen wagens in de markthallen staan. Andere boeren namen hun' onverkoopbare produkten als v voer weer mee naar huis. Ook op de afzet van Duitse augurken heeft, volgens de Duitse mededelingen, de opheffing van het invoerverbod een ne gatieve uitwerking gehad. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft gisteren met negen legen nul stemmen besloten een embargo in te stellen op verscheping van wapens en militaire goederen naar Zuid-Afrika, vanwege de apartheidspolitiek van de Zuidafri- kaanse regering. De raad wees echter een Afro- Aziatische resolutie af waarin werd gepleit voor een boycot van alle Zuidafrikaanse goederen en een embargo op leverantie aan Zuid-Afrika van strategische ma terialen van militaire waarde. Frankrijk en Engeland waren de twee leden van de elf leden die de Veiligheids raad telt, die tegen de resolutie als ge heel stemden. Maar het deel van de re solutie waarin de boycot van Zuidafri kaanse goederen en het embargo op le verantie van strategische materialen werd bepleit, kreeg maar vijf positieve stemmen. Amerika, Engeland, Frankrijk, Noorwegen, China (Formosa) en Brazilië onthielden zich van stemming, waardoor deze paragraaf werd verworpen. Voor het aannemen van een resolutie moeten min stens zeven voorstemmers zijn, Amerika en zijn geallieerden waren van mening dat het tweede deel der re solutie te krachtig was voor de situatie van het ogenblik. Pogingen in de wandelgangen om de paragraaf te amenderen of te schrappen faalden, toen de Afrikaanse initiatiefne mers weigerden de tekst te veranderen. De Ghanees Alex Quaison-Sackey zei na de stemming te hopen, dat de ont houding van de zes westers georiënteer de landen niet zou betekenen dat ze met hun verschepingen van strategische ma terialen naar Zuid-Afrika zouden door gaan. De resolutie zoals die is aangenomen, verzoekt de Veiligheidsraad: Zijn krachtige afkeuring uit te spre ken over de rassenpolitiek van de Zuid afrikaanse regering. Een beroep te doen op dat land om staandebeens van deze politiek af te zien. Het verzoek te doen dat alle versche pingen van militaire goederen en wapens naar Zuid-Afrika onmiddellijk worden stopgezet. Aan de secretaris-generaal van de V.N. te vragen tegen 30 oktober van dit jaar over de toestand in Zuid-Afrika rapport uit te brengen. Zes Westduitse gewichtheffers 2 2 zijn erin geslaagd een Oostduitse 2 2 worstelkampioen met diens vrouw 2 en zoon uit Oost-Duitsland naar het Westen te smokkelen. Op een persconferentie in Keu- len vertelden zij gisteren, dat zij j het drietal hadden verborgen in 2 2 een geheime ruimte die zij in hun 2 Volkswagenbusje voor dit doel hadden in gericht. J 2 De worstelkampioen, Fred Kaem- 2 merer, zijn vrouw en hun zeven- jarig zoontje werden afgelopen zondag in Leipzig door de gewicht- 2 heffers opgehaald, vanwaar zij 2 2 naar het Westen reden. 2 Bij de grens werd het busje door 2 2 de Oostduitse grenswachten ge- 2 durende een half uur aan een nauwkeurig onderzoek onderwor- pen. De vluchtelingen werden ech- ter niet gevonden en de tocht kon 2 worden voortgezet. 2 Kaemmerer heeft tien keer de 2 Oostdtiitse worsteltitel gewonnen en hij heeft Duitsland twee keer vertegenwoordigd op de Olym- pische Spelen. 2 Het zomersport-festival in Leip- 2 zig gaf de Westduitsers een aan- 2 vaardbaar excuus om met hun 2 Volkswagen Oost-Duitsland bin- 2 nen te komen. (Van onze Haagse redactie) De nieuwe minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschapen, mr. Th. Bot, wil de radio- en televisiezaken, die on der zyn departement ressorteren, voor eigen rekening nemen en zelfstandig be handelen. Hij wil ook het wetenschape- lijk onderwijs zelf gaan doen. Daarmede heeft de bewindsman dus be sloten de meest netelige en omstreden zaken, die zijn departement kent, zelf te behartigen en zo mogelijk tot een oplos sing te brengen. Zoals bekend werden in het kabinet-De Quay de radio- en televisie-aangelegenheden behandeld door staatssecretaris mr. Y. Scholten, thans minister van Justitie. Voor de taken, die overblijven, zullen zeker nog een en wel licht twee staatssecretarissen worden aan getrokken. Omtrent hun benoeming en persoon kon men ons op het ministerie van O. K. en W. nog geen enkele mede deling doen. Men verwacht echter dat mi nister Bot niet al te lang meer zal wach ten met het opstellen van een voordracht. Binnenkort zal het Vaticaan op het gebied van telefooninstallaties de meest moderne en dichtst bezette staat ter wereld zijn. In de afgelopen maanden hebben technici een nieuwe centrale ge- DE REGIONALE werkplaatsen voor vak opleiding van volwassenen zijn met in gang van deze maand van naam veran derd en zullen voortaan worden aan geduid als ..centra voor vakopleiding". Sinds de tweede wereldoorlog zijn via deze scholingsinstellingen ruim 60.000 ge schoolde werkkrachten aan het Neder landse bedrijfsleven toegevoegd. DE JAPANSE politie is. met het oog op de Olympische Spelen in 1964, een grote actie tegen misdadigers begonnen. In drie dagen werden in het gehele land ongeveer 1500 gangsters gearresteerd en meer dan 400 wapens in beslag genomen. Er namen 9000 politieagenten aan de óu? tie deel. De politie vermoedt dat er ir Japan meer dan 5000 benden zij met ir totaal ongeveer 170.000 leden. DE PRAWDA, het blad van de Sovjet russische communistische partij, schrijft i Sovjet-Unie ongeveer drie mil jard roebel aan economische kredieten v2°r ^^kkelingslandeii heeft uitzege- r dan twintig pas onafhanktitjk uil" ontvangen Russische economische hulp. NedSS^h^DE^D a tweeduizend ton deren H. n Soter z,Jn via Elten en Tud- EEN 21-JARIGE gdScT^;^rb^UwasUvö6erKd^inonvee'?: daarna dus opOPDgu«saggebieS. beV°nd Z'Ch heeft hot il Zuidslavische vrouw ling De WnriergeSCh°nkcn aan een vier- het goed. dSren' Vler maken, Zwakke tot matige wind tussen west gisteren „f jfds'lagere mPeratUren a,s feu"" 0P 512 UUr' Maa" on- Haiti heeft gisteren voor de tweede keer bij de Organisatie van Amerikaanse Staten (O.A.S.) ge protesteerd tegen agressieve han delingen van de Dominicaanse Re publiek en de organisatie ver zocht er onmiddellijk een eind aan te maken. Tegelijkertijd stegen drie transport vliegtuigen van het leger, met militai ren en wapens aan boord, te Port au fnri2Coe °p met bestemming Cap-Hoitien, m de streek die officieel als de noord- duld „oorlogszone" werd aange- In de nieuwe Haitiaanse nota liet men dooi schemeren dat de militaire gang van zaken in het noordoosten mogeliikerwiize een ernstige wending zou nemen. De opstandelingen, die maandag in het noorden van Haiti zijn geland, zetten hun opmars volgens plan voort, zo heeft de Haitiaanse oud-minister van Binnenland se Zaken en Defensie, Roger Rigaud terenavond in Washington verklaard. Hij zei niet te kunnen zeggen waar vandaan de gelande ballingen waren gekomen. Volgens hem waren zij niet uit de Do minicaanse Republiek, Venezuela of Cu ba afkomstig. Wel deelde hij mee, dat de groep onder leiding van de voormalige stafchef generaal Cantave per schip naai de noordkust van Haiti was gekomen. De invasietroepen maken een tangbeweging in het noordoosten van Haiti. Ballingen zouden nieuwe landingen hebben uitge voerd. rHA i T i ^REPUBLIEK: installeerd waar de telefoonlijnen 800 tot 2000 samenkomen. Eind september, wanneer de twee de zitting van het concilie wordt ge opend, zijn op elk van de 900 inwo ners van Vaticaan twee toestellen. Wat de telefoon betreft is het Va ticaan reeds lang vooruitstrevend. In 1886 liet paus Leo XIII hier de eer ste automatische centrale ter wereld installeren. Onlangs hebben de tien technici van de centrale gedurende de drie dagen vóór het sterven van paus Joannes evenveel verbindingen geregistreerd als anders in een heel jaar. Vier nummers van het eerstdaags 2000 nummers tellende telefoonnet zijn normaal niet bereikbaar, nl. die der pauselijke privé-vertrekken. Wanneer men de centrale om nr. 102 vraagt, vertelt men u vriendelijk dat dit nummer niet bestaat. Het is het toe stel op het bureau van de paus. Dit staat direct in verbinding met zijn naaste medewerkers, waaronder de voornaamste die met kardinaal Ci- cognani, staatssecretaris. Paus Paulus heeft zwarte en witte toestellen. Al leen in zijn vakantieverblijf te Castel Gandolfo staat een rood toestel in de kamer van de paus. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Rusk, zal zaterdag zijn terugreis van de Sovjet-Unie naar Amerika in Bonn onderbreken. Rusk zal de Westduitse bondskanselier, dr. Ade nauer, inlichten over de besprekingen die hij dan in de Sovjet-Unie achter de rug heeft. De Westduitsers hebben, zoals gemeld, tot nu toe geaarzeld zich uit te spreken voor aansluiting bij het kernstopver- drag, dat Rusk, Home en Gromiko deze week in Moskou hebben getekend, uit vrees dat dit een gedeeltelijke erkenning van Oost-Duitsland met zich meebrengt. te In kringen van de E.E.G. Brussel is verklaard, dat de exe cutieve commissie van de E.E.G. stelling zal nemen tegen het be drag dat de Verenigde Staten door middel van tariefsverhogin gen willen compenseren wegens de schade aan de Amerikaanse uitvoer van slachtpluimvee toe gebracht door verhoogde heffin gen in de E.E.G. De Amerikanen zeggen dat de schade voor hen 46 miljoen dollar per jaar be loopt en dat zy die schade geheel wil len wegwerken. Maar de Europeanen zeggen dat de schade voor de Amerikaan se kippenexport slechts ongeveer 13 mil joen dollar is. Het gaat er maar om welk jaar men kiest. Amerika baseert zijn re presailles op de cijfers van 1961, zegt men in Brussel. Functionarissen van de algemene ovei>- eenkomst voor tarieven en handel (G.A. T.T.), die hun hoofdkwartier in Genève hebben, zeggen dat Amerika in zijn recht staat als het voor het aan zijn De neutralistische premier van Laos, Soevanna Phoema, heeft Rusland en En geland nieuwe voorstellen gedaan om de vrede te redden in het Zuidoostaziatische koninkrijk, zo is gisteren gezegd in Brit se diplomatieke kringen. De mededeling werd gedaan nadat de Britse minister van Buitenlandse Zaken, lord Home, gisterenmiddag in Moskou een ontmoeting had gehad met zijn Russische ambtgenoot, Andrei Gromiko. Tijdens de ontmoeting, die werd bijge woond door adviseurs en deskundigen, „werd de uitwisseling van meningen over vraagstukken van wederzijds belang voortgezet", zo werd gezegd in een offi cieel communiqué. I" de Amerikaanse onderwereld gaa( het nieuws als een lopend vuurtje rond: Er is 100.000 dollar uitgeloofd door hel syndicaat der „zware jongens" voor het doden van Joseph Valachi. Dinsdag jl meldden wij, dat hij de Amerikaanse justitie geheimen heeft verteld over een genootschap, dat de misdaad in grote steden organiseert. „Wij zullen alle nodige maatregelen nemen om deze man te beschermen", zeiden zegslieden op het ministerie van Justitie. Valachi, wiens vrees voor de wtaak van zijn broeders in de misdaad hem een 33 jaar geleden afgelegde Woed eed van stilzwijgen deed verbreken, heeft het ministerie de namen onthuld van een dozijn mannen, die de leiders zouden zijn van het in acht grote ste den opererende genootschap. De wegens handel in verdovende middelen veroordeelde werd van de strafgevangenis in Atlanta, Georgia, een jaar geleden verhuisd naar een gehei me plaats, waar hij door federale poli tiemannen wordt bewaakt. Een zegsman te Washington vertelde dat Valachi's schuilplaats reeds verschil lende malen was gewijzigd om te voor komen dat hij zou worden vermoord. Er zijn aanwijzingen dat de onderwe reld reeds getracht heeft de verblijf plaats van de 58-jarige Valachi op te sporen. Dank zij Valachi beschikt de rege ring thans over een ongehoorde kennis van de hiërarchie en werkwijze van de naar het voorbeeld van de Siciliaanse maffia opgerichte organisatie die con cessies" verleent bij het kansspel d© handel in verdovende middelen, het uit lenen van geld tegen woekerwinsten en afpersingen, met een omzet van enkele miljarden dollars per jaar. Valachi begon door te slaan toen hij op de een of andere wijze in de ge vangenis in Atlanta had vernomen dat de onderwereld hem dood wenste. Op grond van de door Valachi gege ven inlichtingen wordt het syndicaat geleid door de volgende mannen: In New York zijn het Vito Genovese. Joseph Bonanno, Carlo Gambino. Tho mas Luchese en Joseph Magliocco. Ge novese zit thans een straf van 15 jaar uit in de gevangenis van Atlanta, we gens de handel in verdovende midde len. Andere leiders zijn San Giancana van Chicago, Joseph Zerilli van Detroit, Sebastian la Rocca van Pittsburgh, An- gelo Bruno van Philadelphia, Stefano Magaddino van Buffalo (New York). Raymond Patriarca van Boston en John T% Scalish van Cleveland* Ohio. kippenexport berokkend verlies compen satie wil hebben. Daarvoor is geen goed keuring van de zijde van de G.A.T.T. nodig. Wel hoopt men dat Amerika en de E.E.G. er alsnog in zullen slagen het eens te worden. De E.E.G. zit met de kwestie van de Amerikaanse slachtkippen behoorlijk in de nesten. Van alle kanten komt com mentaar los, waarin men te verstaan geeft, dat dit zware geschut door Amerika be ter niet in stelling had kunnen worden gebracht. Het is een kwestie, die binnen het geheel van de handel tussen Amerika en Europa eigenlijk van ondergeschikt be lang is, aldus meent men in kringen van de E.E.G. Amerika schijnt echter voor ieder E.E.G.-argument ongevoelig te zijn en midden oktober zullen, zo is de bedoe ling, de tariefsverhogingen ingaan. De vergeldingsmaatregel draagt ongetwijfeld het gevaar in zich van een handelsoorlog tussen de twee hoofdgebieden van de Atlantische Oceaan en als het hard tegen hard gaat, kan men zich voorstellen dat hier allerlei nare consequenties uit voort vloeien. Amerika heeft er op gewezen, dat de pluimvee-uitvoer in één jaar tijd daalde van vijftig tot vijftien miljoen en dat men een jaar lang vergeefs gepraat heeft om de verlaging der tarieven erdoor te krijgen. Amerikaanse pluimveecentra hebben de maatregel onmiddellijk toe gejuicht en men hoopt in deze kringen dat Europa en in het bijzonder het veel slachtkippen importerende Duitsland nu de ogen zullen opengaan. E.E.G.-woordvoerders in Brussel en Washington betreuren de gang van zaken, omdat deze naar hun mening een belemmering zal zijn voor de toekomstige handelsbesprekingen tus sen Amerika en de E.E.G. en met name voor de zogenaamde Kennedy- ronde van handelsbesprekingen, die het volgend voorjaar moet beginnen. Zij wezen er ook op dat deze kwes tie in de betreffende E.E.G.-commis sie reeds ter sprake is gebracht, doch dat nu een oplossing moeilijker wordt dan ooit, omdat men te maken heeft met een ultimatum. Engeland vormt in het geschil dè la chende" derde. „Het is maar gelukkig dat Engeland niet verleid is tot toetreding tot de E.E.G.. Dit zou ons betrokken heb ben in een ruzie met de Verenigde Sta ten", schrijft de „Daily Express". Het Frankrijk van De Gaulle meent dat het conflict de ideeën van de presi dent ten goede komt. Diens politiek is erop gericht de overige leden van de E.E.G. ervan te overtuigen dat Europa zich politiek en economisch onafhankelijk moet maken van het „aanmatigende" Amerika. Circus Boltini, dat zijn ten ten in Gent heeft opgeslagen, hoeft niet hals over kop de grens over. De directie heeft gisteren van de Belgische re gering uitstel gekregen tot volgende week dinsdag. Dan echter moet ook voldaan zijn aan de voorwaarden die Brussel zegt te hebben ge steld. Op de foto (derde van rechts Toni Boltini) ziet men hoe de artiesten van het uit stel op de hoogte werden ge steld. Voor uitvoerig nieuws over deze affaire zie pag. 3 van ons blad. De vraag naar buitenlandse arbeids krachten in Amsterdam is nog steeds zeer groot. Er zijn in de afgelopen maand bij het Gewestelijk Arbeidsbureau Am sterdam niet alleen aanvragen binnenge komen voor 300 Portugezen, 500 Span jaarden en, in veel mindere mate, voor Italianen 40 in totaal thans komen ook de Turken aan bod. Bij Ford kunnen er al 200 worden geplaatst. Er kwamen de laatste tijd uit Turkije van particu liere zijde aanbiedingen van werkkrach ten binnen. Er is thans contact gezocht met de Turkse autoriteiten van arbeids zaken voor werving van arbeiders. Een viertal vroegere nazi-officieren is wegens medeplichtigheid aan de tijdens de tweede wereldoorlog in Rusland ge pleegde moorden op duizenden joden en geestelijk gestoorden, door een rechtbank in Wuppertal veroordeeld tot gevange nisstraffen variërende van vier tot acht jaar. De belangrijkste beklaagde, Robert Mohr (53), was volgens het hof mede plichtig geweest aan 1221 moorden. De vroegere commissaris van de Gestapo, die na de oorlog te Riesenbeck op het gebied van de textielhandel werkzaam was geweest, kreeg acht jaar gevangenis straf. De gezondheidstoestand van de 77-ja- rige Franse .oud-premier Robert Schuman, die in zijn woning nabij Metz ernstig ziek ligt, is „merkbaar verbeterd", zo is gisterenavond officieel bekendgemaakt. De Columbiaanse strijdkrachten zijn gisteren in staat van paraatheid gebracht, nadat aan het licht is gekomen dat er deze week een opstand zou plaatshebben, bedoeld om de regering ten val te bren gen. De bevelhebber van de strijdkrachten, generaal Pizarro, verklaarde dat zes per sonen van een politieke organisatie wa ren gearresteerd. De naam van de orga nisatie werd door hem echter niet be kendgemaakt. Volgens welingelichte zegslieden zou den de gearresteerden aanhangers zijn van de voormalige dictator president Gustava Rojas Pinilla. (Advertentie) zaterdag: zondag: Koop nü een Aristona en geniet van de grandioze sportevenementen op 10 en 11 augustus

de Stem | 1963 | | pagina 1