Historische dag: gedeeltelijk kernstop ver drag ondertekend Komkommers weer Duitsland naar Huidige militairen vissen achter t net Moordenaar Amerikaans Valachi verraadt terreur-syndicaat Weer explosies in Zuid-Tirol SYNDICAAT MET MAFFIA-PRAKTIJKEN Grote Drie streven naar volledige kernproefstop DAGBLAD VOOR ZEELAND IZo begon het! «SS uurWaS V00r de tweede Plechtigheid van paar minuten Kroestjev goed gemutst Iets warmer j vanavond^opgemaakt to< Inhoud verdrag Hoffelijk en vriendelijk Vredesplan Oe Thant Bonn ongerust Mijn raam ziet uit op het Westen Extremisten Vijf jongens in Italië verdronken Drie alpinisten omgekomen Met ingang van vandaag: Stockholm vrij pokken van Wel diensttijdverkortingmaar.... ROBERT KENNEDY in zijn nopjes Twee maanden Berlij n-maatregelen West-Duitsland krijgt territoriale defensiemacht Barones Bentinck tot haar dieven: Geef althans één byou terug 103e JAARGANG No. 24352 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerland!» Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel. 22341 (5 lijnen) - Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland w DINSDAG 0 AUGUSTUS 1963 Abonnementsprijs 8,05 per kwartaal, excl. 0,20 incasso; 9,25 per post excl. 0,35 incasso; 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor 'nen °S füR,„.pa„ vnor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstra* 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 - OOSTBURG Nieuwstraat 41 - telefoon_2893) de Zeeuwse Eilanden GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 iauieau HELE WERELD BLIJ, BEHALVE PEKII De proefnemingen met kernwa- pms zijn in 1945 aangevangen toen 2 de Amerikanen hun eerste expen- mentele bom in New Mexico tot J ontploffing brachten. I Sindsdien zijnin toenemende mate, proeven genomen door de J V.S., Groot-Brittannië, Frankrijk en de Sovjet-Unie. Hier volgt een J 1 chronologie van de kernproeven in 2 het prille begin: 11 juli: eerste experimentele J bom in Alamogordo, New Mexico, 1 door de V.S. 2 6 en 9 aug.: Hirosjima en Naga- I saki verwoest door atoombommen. 1946 5 1 juli: reeks Amerikaanse proe- j 1 ven in Bikini. 25 juli: Amerikaanse kernproef onder de grond. 1948 2 April: serie Amerikaanse proe- J 2 ven in Eniwetok. 2 1949 23 sept.: de Sovjet-Unie brengt j haar eerste atoombom tot ontplof- fing. 1951 2 Jan.-mei: serie Amerikaanse. 2 kernproeven. Oktober: de Sovjet-Unie be- J t proeft twee atoombommen. 1 1952 3 oktober: Engeland neemt zijn eerste kernproef. De Sovjet-Unie en de V.S. gaan voort met hun 2 proefnemingen. 2 1953 1 Oktober: Engeland gaat voort met kernproeven, evenals de Ver- enigde Staten en de Sovjet-Unie. 1954 2 Maart-mei: Amerikaanse kern- 2 proeven. 2 Oktober: de Sovjet-Unie be- 2 proeft een'nieuw kernwapen. I 1955 1 Februari-mei: Amerikaanse kernproeven. 2 Augustus-november: Russische 2 kernproeven. 2 1956 2 Maart-nouember: De V.S., En- geland en de Sovjet-Unie nemen 1 kernproeven. Hoe het sinds 2957 is gegaan, vindt de lezer beschreven op 2 pag. 7. PARIJS EN BONN RUIM 1000 Polen hebben een fikse bos brand bestreden in de noordoostelijke hoek' van Polen. Elders zijn in Polen bij 187 kleine branden honderd huizen en boerderijen verwoest. DE AMERIKAANSE minister van Land bouw, Orville Freeman, heeft na een tweedaags bezoek Roemenië verlaten, waar hij o.m. gesprekken voerde met de communistische partijleider Gheorge Gherghiu-Déj. OP 17 SEPTEMBER zullen in Iran ver kiezingen worden gehouden voor een nieuw parlement. Voor het eerst zullen vrouwen als kiezers en kandidaten deel nemen. PAUS PAULUS is gisteren vertrokken naar zijn -zomerverblijf in Castel Gan- dolfo, waar het minder warm is dan in Rome (35 graden!). Voor zijn vertrek ont ving hij de Kongolese premier Adoela in audiëntie. IN GRENOBLE is bezorgdheid geuit over het lot van twintig Britse grotonderzoe kers, (Me een nieuw diepterecord in de grotten van Berger hebben gevestigd (1122 meter). Hevige regens zouden het water in de ondergrondse rivieren heb ben doen stijgen. OP DE yerkeersweg van Istanboel naar Ankara is maandag een tankwagen na een botsing met een bus geëxplodeerd, tenminste 21 personen werden gedood en 17 anderen gewond. De slachtoffers bus6n voornamelijk Passagiers van de TWEE OOSTDUITSE jongemannen van 19 en 20 jaar zijn gisteren naar West-Ber- lijn uitgeweken. Ze werden niet opge merkt en bereikten heelhuids de Ame rikaanse sector van de stad. Die dag ziin ™g ff? postduitse man en vrouw naar West-Berlijn gevlucht. .legerkamp La Courtine in Sr ue- Nederlandse elfde pant- ren ?r ier /lgade aangekomen. Giste- wekennznflpn ffn ge? beS°nnen- die drie weken zullen duren. In totaal nemen aan se mü?SndeefVeer 3°°° Nedcrland AMERIKAANSE en Noordkoreaanse roepen aan weerszijden van de bestands- sisW^u Korea's> hebben ook Sisteien weer gedurende twee uur op el- De wereld ademde gisteren even verlicht op na de onder tekening van een kernstopverdrag, dat een eind maakt aan de proeven in de atmosfeer, de ruimte en onder water. De V.S., Groot-Brittannië en de Sovjet-Unie hebben dat verdrag gisteren te Moskou ondertekend. En algemeen is de hoop, dat dit de oplossing zal zijn van vele belangrijke vraagstuk ken, zoals dat van de ontwapening. De onderhandelaars zijn het vorige maand niet eens kun nen worden over een verbod op ondergrondse kernproeven, omdat Oost en West van mening verschillen over de wijze van toezicht, zodat zekerheid bestaat dat geen van de ver dragsluitende partijen het akkoord schendt. In het beperkte kernstopverdrag is echter een bepaling opgenomen, waarin wordt gezegd dat verder on derhandeld zal worden om te komen tot een afschaffing van alle soorten kernproeven. De ondertekenaars van het verdrag waren de Russische minister van Bui tenlandse Zaken, Andrei Gromiko, de Amerikaanse minister van Buitenland se Zaken, Dean Rusk en de Britse minister van Buitenlandse Zaken, lord Home. Het verdrag, dat zy ondertekend heb ben, noemen diplomatieke waarnemers een „in de grond eenvoudig document". Het bestaat uit vijf artikelen en beeft een „ontsnappingsclausule", welke aan elk van de partyen toestaat de proeven vele vraagtekens met betrekking tot West-Duitsland. Bonn wil afwachten hoe de peilingen van de V.S. en En geland in Moskou verder verlopen. Eerst als het resultaat daarvan be kend is en de V.S. de verlangde waar borgen kunnen geven, wil de Westduit- se regering de kwestie van de onderte kening nog eens opnieuw bestuderen. In Bonn maakt men zich vooral druk om één bepaling van het kernstopver drag. namelijk de bepaling die iedere on dertekenaar mits hij kan rekenen op de steun van een derde der aangeslote nen het recht geeft een conferentie van de landen bijeen te roepen die het verdrag getekend hebben. Op deze wijze zou een land, dat het verdrag mede heeft ondertekend, aanvullingen op het ak koord kunnen voorstellen. De Westduitse regering wil nu speciaal van de V.S. en Engeland de verzekering hebben, dat zij van hun vetorecht gebruik zullen maken als de Oostduitse regering of Moskou probeert om een dergelijke conferentie over aanvullingen te laten be slissen die in strijd zijn met de politiek van Bonn en zijn bondgenoten. te hervatten indien de nationale veilig- internationale betekenis' 1. Een overeenkomst om te voorkomen dat kernwapens in handen komen van landen die geen lid zijn van de atoom club. 2. Beperking van de voorraad raketten die bestemd zijn om kernwapens te vervoeren. 3. Besprekingen om een aanval bij ver rassing te voorkomen. 4. Een algemene conferentie met het doel atoomenergie voor oorlogsdoel einden te verbieden. 5. Oprichting van atoomvrije zones in de wereld. De rede van Oe Thant was het einde van de ondertekeningsplechtigheid, die drie kwartier had geduurd. Daarna gingen de genodigden naar de St.-Georgezaal, eveneens in het Kremlin, voor een ontvangst door premier Kroest- jev. Daar zei Kroestjev eens te meer dat de volgende stap het sluiten van een niet- aanvalsverdrag tussen de NAVO en de landen van het Pact van Warschau moet zijn. De Sovjetrussische premier noemde het zo juist ondertekende kernstopverdrag „een groot succes voor alle mensen van goede wil" en een „document van grote J 23 15 uur wsemaaKt gisterenavond J neTen„r faensb?p"^|„m07 - Zwakke tot matiee «inH ^oer' ?rwrLcSen lussen noords: 5 opan2uïuu°rn °nder 20'23 uur' Maan 5 toflSuur" °P 509 UUr' Ma» «- heid van het betrokken land wordt be dreigd door de proeven van andere lan den, zoals Frankryk en later mogelijk China, die zoals eerder gemeld te gen dit verdrag zijn. Het verdrag heeft dan een opzegging van drie maanden. In het verdrag worden de volgende punten opgesomd: Het verdrag is van onbeperkte duur. De partijen onthouden zich ervan kernproeven aan te moedigen elders in de wereld. Het verdrag houdt de mogelijkheid open om te komen tot de sluiting van een volledig kernstopakkoord, met in begrip van een verbod op ondergrond se proeven. De ondertekenaars stellen zich ten doel om zo spoedig mogelijk te ko men tot algehele en volledige ontwa pening onder internationaal toezicht. Alle landen kunnen tot het verdrag toetreden. Elk land kan het verdrag opzeggen in dien het van oordeel is dat zijn veilig heid wordt bedreigd door kernproeven van andere staten. De ondertekenaars spreken de wens uit dat aan de radioactieve vervuiling van de atmosfeer een eind komt. Het verdrag zal ingevolge artikel 102 van het Handvest van de Verenigde Naties bij de volkerenorganisatie wor den geregistreerd. De ondertekening van het historisch document duurde slechts enkele minuten. De drie ministers omgeven door hun omvangrijke delegaties en in aanwezig heid van Kroestjev en Oe Thant zet ten zich neer aan een lange tafel in de Sint-Cathannazaal van het Kremlin om het verdrag te ondertekenen. Er waren drie exemplaren van het verdrag, d-ie door elk van de ministers werden onder tekend. Gromiko zei o.m., dat de Sovjet-Unie alles zou doen om een ontwapening tot stand te breygen. Dean Rusk haakte daar op in en zei dat de V.S. ook hoopten dat wegen gevonden konden worden waar door dp spanning in de wereld vermin derd zou kunnen worden. Evenals Gro miko. Oe Thant en lord Home (die na hem spraken), hoopte Rusk dat het ver drag de springplank zou vormen naar verdere stappen tot een einde van de koude oorlog. Lord Home sprak van een „groot ogen blik", in de eerste plaats omdat de mens nu geen vrees meer behoeft te hebben voor vergiftiging van de atmosfeer door hem zelf teweeggebracht. De plechtigheid ademde een sfeer van hoffelijkheid en vriendelijkheid. Er was geey juichende hoera-stemming, omdat men toch wel algemeen van gevoelen bleek zoals door Dean Rusk gesteld dat deze stap nog geen definitief ein de betekent van de dreiging van een nucleaire oorlog. 4 Oe Thant onthulde, na dank gebracht te hebben aan de Grote Drie, een vredes- Hij voegde er echter aan toe dat „vele kwesties nog te regelen zijn. De Sovjet-Unie blijft bij het Leninistische standpunt van het vreedzaam naast elkaar bestaan van staten met ver schillende sociale stelsels". Hij scheen in een goéd humeur te zijn. „Sociale en klassekwesties", zo betoogde Kroestjev voorts, „zijn, vol gens de Russen, niet door een oorlog tussen de verschillende staten, maar door de inwoners van elk land afzon derlijk te regelen". Kroestjev had tevoren Dean Rusk, lord Home en Oe Thant ontvangen. De Britse minister van Buitenlandse Zaken heeft hem bij die gelegenheid een brief van premier MacMillan overhandigd. Na de ondertekening van het akkoord werd een communiqué uitgegeven, waar in een beroep op de andere landen in de wereld wordt gedaan het verdrag eveneens te tekenen. Met ingang van 8 augustus kan dit gebeuren in Moskou, Washington en Londen. In dat commu niqué spreken de drie regeringen de hoop uit, „dat verdere vooruitgang zal wor den geboekt op de weg naar internatio nale ontspanning". Wat de ondertekening van het ak koord door andere landen met ingang van 8 augustus betreft, rijzen direct Men kan zeggen, dat het slechts een beleefdheidsbezoek was, dat Dean Rusk gisteren aan zijn Russische ambtgenoot Andrei Gromiko heeft gebracht. Toch acht men het algemeen teke nend voor de huidige situatie, dat Gromiko,wijzend op het raam, tegen zijn Amerikaanse bezoeker zei: „Mijn raam ziet uit op het Westen". De breuk tussen Peking en Mos kou waaromtrent wij de le zer gisteren uitvoerig hebben in gelicht is wel volkomen! Van licht naar rechts: Dean Rusk (V.S.), Andrej Gromyko Sovjet- Unie) en lord Home Engeland) tijdens de ondertekening. Achter Gromyko V.N.-secretaris Oe Thant en premier Kroestjev. (Radio-foto) Gisterenmorgen vroeg zijn in Bolzano in Zuid-Tirol opnieuw drie bomaanslagen gepleegd, waarbij een douanepost werd vernield en een gebouw, dat in aanbouw was, zware schade opliep. De ontploffingen volgen op die van zondag, toen twee personen werden ge wond, een politiekazerne ernstig werd beschadigd en enkele hoogspannings masten van hun voetstuk werden ge rukt. De aanslagen worden toegeschreven aan terroristen, die willen dat Alto Adige weer bij Oostenrijk wordt gevoegd. De spanning in het gebied is na de jongste explosies weer toegenomen, nadat deze was afgezwakt sinds de aanslagen van 1961, toen verscheidene mensen werden gedood en voor miljoenen guldens scha de werd aangericht. In de afgelopen acht dagen zijn negen keer bommen tot ontploffing gebracht. Er zijn nog geen arrestaties verricht. Nog slechts enkele weken geleden zijn Oostenrijk en Italië overeengekomen dat hun ministers van Buitenlandse Zaken de besprekingen over de kwestie Alto Adige zullen hervatten. Vijf Italiaanse jongens zijn in een ka naal bij Bagni di Tivoli verdronken, door dat ze door zwaveldampen bewusteloos raakten. Ondanks een waarschuwing aan de oever dat het gevaarlijk was het kanaal ter plaatse in te gaan, dook er een jon gen in om zijn bal uit het water te vis sen. Toen hij bedwelmd raakte en dreig de te verdrinken, sprongen zes speelka meraden hem na. Vier verdronken even eens, de twee anderen zijn overgebracht naar een ziekenhuis. Het kanaal ligt op de terreinen van een kuuroord met geneeskrachtige bronnen. Een reddingsploeg heeft gisterochtend in de omgeving van de 2.414 m hoge Santner-piek bij Bolzano de stoffelijke overschotten gevonden van drie plaat selijke alpinisten, die sinds afgelopen zaterdag werden vermist. Vermoed wordt, dat de drie mannen tijdens het beklimmen van de top zijn uitgegleden en omlaag getuimeld. Vandaag wordt in de Bundesanzeiger gepubliceerd, dat met ingang van hedenmiddag 12 uur de grens weer geopend is voor de Nederlandse komkommer. Zij moeten een lengte hebben van tenminste dertig centimeter en een dikte van minimaal vier en maximaal zes centimeter. Dit Stockholm en het gebied rondom de ze stad is gisteren door de Zweedse ge neeskundige raad vrij van pokken ver klaard. De vaccinatie-bepalingen voor Zwe den, die naar het buitenland willen rei zen, zullen als gevolg van een en ander worden verzacht. De pokkenepidemie begon op 16 mei en totaal werden 25 personen met de ziekte besmet, van wie er vier overle den. De epidemie is beperkt gebleven tot Stockholm en de nabije omgeving. Duitse betekent dat de Nederlandse kom kommerexport grotendeels kan worden hervat, terwijl ook België ervan kan profiteren. Het Pro- duktschap voor Groenten en Fruit zal vanaf heden weer uitvoer- machtigingen verstrekken. Het Nederlandse ministerie van Land bouw is „voorlopig" erg in zijn nopjes met het weer open gaan van de Duitse grens, maar wacht nog steeds op een antwoord op het aanbod van 24 juli. Op deze datum (drie dagen voor de invoer- stop inging), heeft Nederland langs di plomatieke weg aan West-Duitsland aan geboden de minimumprijzen bij uitvoer van Nederlandse komkommers naar Duitsland te handhaven. De kwestie is toen 30 juli daaropvolgend besproken in Brussel, waar toen een E.E.G.-ministers- conferentie werd gehouden. Van enige re actie op het voorstel van 24 juli is ech ter nog niets gebleken. De invoerstop heeft een week en twee dagen geduurd. Geschat wordt, dat in die tijd op de Nederlandse veilingen vijf miljoen komkommers zijn doorgedraaid, waarvan vier miljoen in de afgelopen week. (Van onze Haagse redactie) De dienstplichtigen, die thans in wer kelijke dienst zyn, zullen, voor zover zij geen cavalerist zyn, niet kunnen profi teren van de door de regering in het vooruitzicht gestelde diensttijdverkor ting. Het nieuwe ,onderdeels-aanvuI- lingssysteem, (o.n.d.a.s.), dat deze diensttydverkorting mogelijk maakt, zal J plan, dat hij in New York had aangekon digd. De secretaris-generaal van de V.N. drong aan op: Het Amerikaanse ministerie van Jus titie staat in voor de waarheid van een artikel in de Washington Sunday Star, waarin wordt geschreven dat Joseph Valachi, voor het leven in de gevange nis wegens moord, heeft meegedeeld dat er een terreursyndicaat in Amerika bestaat, dat de misdaad bedrijft in meer dan twaalf grote Amerikaanse steden. De leider ervan is, volgens Valachi, de 66-jarige Vito Genovese, een Italiaans- Amerikaanse gangster, die een veroor deling wegens handel in verdovende middelen uitzit in Atlanta, in de staat Georgia. Het misdaadsyndicaat treedt op onder de Italiaanse benaming „Cosa Nostra" (onze zaak), en is verantwoordelijk voor een recente reeks gangstermoor- den en geheimzinnige verdwijningen, waar nooit iets van is opgelost. Valachi, een in Amerika geboren zoon uit Italiaanse ouders met een politie blad dat teruggaat tot 1918, heeft zijn verhaal een jaar geleden gedaan, toen het hem duidelijk werd dat hij op de „zwarte lijst" van Cosa Nostra stond. Hij zal te zijner tijd voor een senaats-sub- commissie verschijnen. Het ministerie van Justitie in Wash ington is er blij met de onthullingen van Valachi en vindt het een grote overwinning voor de strijd die zijn titularis, Robert Kennedy, tegen de ge organiseerde misdaad voert. Valachi, die nu zestig jaar is, zit al vier jaar. Hij werd tot levenslang ver oordeeld omdat hij in de gevangenis van Atlanta een medegevangene van het leven had beroofd. Hij had in de mening verkeerd dat het de gangster was die door het syndicaat was aange wezen om hem uit de weg te ruimen. Valachie wordt extra zwaar bewaakt, om te verhinderen dat het syndicaat hem de mond snoert. De steden waar Cosa Nostra opereert, zijn New York, Detroit, Buffalo. Phila delphia, Chicago, Boston, Providence. San Francisco, Los Angeles, Cleveland. St. Louis, Pittsburgh. New Orleans. Kansas-City. Miami en een aantal plaatsen in New Jersey. Cosa Nostra houdt zich in eerste aan leg bezig met het gokspel en geldaf persing van zakenlieden en vakbonds leden. De hieruit verkregen fondsen worden geïnvesteerd in zaken die het daglicht wèl kunnen verdragen. Cosa Nostra is volgens Valachi hele maal opgebouwd op de fundamenten van de Maffia. Haar leden zijn gebon den aan een bloedeed en familie- en huwelijksbanden. Aan het hoofd van de raad. die de organisatie leidt, staat Ge noVese. Het is deze raad die beschikt over leven en dood. verdeling en be stemming van de buit en eliminering van degenen, die menen zich te kun nen verzetten. Toen Valachi in gevangenschap de moord beging, zat hij vijftien jaar uit wegens handel in verdovende middelen. Hij had toen een hoge sport op de Cosa- Nostraladder bereikt. Valachi heeft heel wat namen laten vallen van de 1100, die op de gangster lijst, van h«t ministerie van Justitie staan. namelyk slechts geleidelijk bij het le ger kunnen worden Ingevoerd. Er worden thans voorbereidingen ge troffen om het .ondas-systeem' ingang te doen vinden bij de infanterie, de ar tillerie en de genie. Bij de cavalerie kan het nieuwe systeem al zeer bin nenkort worden doorgevoerd, omdat er bij enkele cavalerie-onderdelen reeds geslaagde proefnemingen mee gehouden zijn. Daarom ook zullen thans in dienst zijnde cavaleristen merendeels wel van het ondas-systeem gaan profiteren. De diensttijdverkorting, waarom het hier gaat, bedraagt zoals bekend, twee maanden en geldt voor de dienstplich tigen bij de parate onderdelen. Voor dienstplichtigen echter, die 18 maanden werkelijke dienst vervullen, verandert er niets. Voor hen gelden de nieuwe maat regelen niet. Achttien maanden, werke lijke diensttijd blijft het minimum in de Nederlandse strijdkrachten. De reden, waarom het ondas-systeem slechts geleidelijk kan. worden ingevoerd is o.m. gelegen in de omstandigheid, dat er herverdeling in de onderdelen aan vastzit. Hieruit vloeien weer verplaat singen van. personeel e« materieel uit. Inmiddels is het zo, dat de diensttijd verkorting waarover wij thans spreken, als effect heeft het weer ongedaan ma ken van de circa twee jaar geleden ge troffen maatregelen in verband met de Berlijn-crisis. Toen werd namelijk, zo als men zich herinneren zal, de werke lijke diensttijd met twee maanden ver lengd. Deze Berlyn-maatregelen blyven ge handhaafd Het effect erval zal evenwel aanstonds door het nieuwe ondas- systeem teniet worden gedaan. Zo bezien is er dan ook nog geen sprake van werkelijke verkorting van de diensttijd, als wy tenminste uitgaan van de toe stand van voor de Berlyn-crisis. Er is evenwel nog altijd een commis sie, die op de problematiek van de diensttijdverkorting studeert. Mogelijk laat deze commissie tijdens het bewind van de nieuwe minister van defensie nog eens van zich horen. In Kwintsheul, waar de exporteurs via de Duitse importhandel de lucht hadden gekregen van het Duitse besluit, kwam gisterenmiddag een topprijs van 34 cent tot stand. Op de veiling Loosduinen was gisteren morgen de ontwikkeling wel niet zo sen sationeel als in Kwintsheul, maar het ging toch al heel wat beter dan vorige week. De doordraai bedroeg niet meer dan 26 procent. In Delft draaiden 46.000 van de 97.000 staandglaskomkommers door; de binnen landse markt nam weer wat meer op. Op de veiling De stad Venlo werden tienduizend komkommers, zijnde veertig procent van de aanvoer, doorgedraaid. Op de coöperatieve Venlose veiling draaiden 60.000 komkommers door en werden er 37.000 verkocht. West-Duitsland krijgt een territoriale defensiemacht, die zal opereren achter het parate leger om de vrijheid van be weging van de NAVO-troepen te verze keren. Voorts moet zij de veiligheid van deze troepen vergroten en hen bijstaan in hun bevoorrading. Aan het einde van dit jaar zal zij uit 10.000 vrijwilligers be staan, einde 1966 50.000. Zij zullen drie jaar dienen en dertig dagen per jaar worden geoefend. Hun uniform mogen zij mee naar huis nemen, niet hun wapens. Deze territoriale troepen zullen de eer ste Duitse eenheden zijn die niet auto matisch deel uitmaken van de NAVO. PRINSES IRENE heeft gisteren in Porto Ercole haar 24e verjaardag gevierd. Zij zal niet meer naar Barcelona terugkeren. 5V G. barones Bentinck van Schoon- J heten, echtgenote van de Nederland- i se ambassadeur in Londen, heeft t volgens de Londense Daily Telegraph een speciaal beroep gedaan, op de J dieven, die juwelen bij haar gesto- t len hebben, om althans een gouden i speld met medaillon in het hart terug te geven. J De Daily Telegraph zei, dat baro- t f nes Bentinck had verklaard, dat i de teruggave van dit bijou haar J J vrijwel zou heenhelpen over het ver- J J driet. dat het verlies van de juwe- t 4 len ter waarde van zevenduizend i pond sterling haar had berokkend. J m

de Stem | 1963 | | pagina 1