V.S. blijven waakzaam t.a.v. Sovjet-Unie Miss Keeler zeer door dood van bedroefd dr. Ward Auto na botsing irk singel te Breda ONDANKS BREUK MOSKOU-PEKING Volledig akkoord op de conferentie te Manilla Zusjes uit wrak gered Hoop door ondertekenen kernverdrag neemt toe Het leven gaat verder Mijneed van Vicky Barrett Kogel raakte vluchtende Haagse jongen DAGBLAD VOOR ZEELAND Rood-China stelt voor: algemene ontwapening Verdere ruggespraak Gunstige ontvangst Bekvechten Bekendmaking brief Noordkoreanen gewaarschuwd Maleisië hoeft niet deze maand gereed te zijn Zes doden bij autobotsing in België Boerderij uitgebrand buurman kreeg hartverlamming Genie-troepen in Skoplje ruimen op Gematigde temperaturen opauTuur" °nder 20,25 UUr' Maan OVERSTROMING IN FRANKRIJK schandaal Sleutelfiguur in gestorven Padvinder verdronken Nalatenschap JEUGDIGE MILITAIR UIT RUCPHEN OMGEKOMEN Kermis gevierd Gearresteerd Weer sabotage Zuid-Tirol in Heden zeker no£ komkommerstop Negers ontvoeren blanke vrouw 103e JAARGANG No. 24351 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Hoofdredacteur: J- J- H- A- Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, c J V. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes," mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel. 22341 (5 lijnen) - Postgiro 1114111 MAANDAG 5 AUGUSTUS 1963 Abonnementsprijs 8,05 per kwartaal, excl. 0,20 incasso; 9,25 per post excl. 0,35 incasso; 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 1 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. r-nirc KJnlrstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 telefoon 2377 Bureau voor de Zeeuwse Eilanden GOhb, KioKstraai (Bijbureaus TERNEUZEN: IJsbaaristraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) De V. S. zijn niet van plan naar aanleiding van de breuk tussen Moskou en Peking liun waakzaamheid ten opzichte van de Sovjet-Unie le laten verslappen, zo is gisteravond gezegd door hooggeplaatste Amerikaanse zegslieden in Moskou. Zij gaven duidelijk le kennen, dat Amerika zijn beleid niet zou baseren op de veronderstelling dat de breuk tussen de communistische reuzen permanent zou zijn nistisch China, Frankrijk en Albanië) zich er tegen verklaard. Rusk en lord Home zeiden in Moskou te hopen, dat Peking en Parijs zich alsnog bij het kernstopverdrag zouden aanslui ten. De Amerikaanse en Britse minis ters van buitenlandse zaken, Dean Rusk en lord Home, die vandaag (samen met hun Russische ambt genoot Gromiko) hun handteke ning onder het kernstopakkoord zullen zetten, zullen morgen slechts „voelhorengesprekken" en geen on derhandelingen met de Russen voe ren over middelen om de spannin gen op de wereld te doen afnemen, aldus bevoegde zegslieden. Zij zullen het onder meer hebben over een uit 1958 daterend Russisch voorstel om permanente groepen in Rusland, Ame rika en andere landen te stationeren, met het doel verrassingsaanvallen te voorko- Zij zeiden, dat de besprekingen over een niet-aanvalsverdrag tussen de NAVO en de landen van het ver drag van Warschau waaromtrent de Sovjet-Unie een nieuw voorstel heeft gelanceerd geen opzienba rende wending zouden nemen totdat ruggespraak zou zijn gepleegd met de bondgenoten van Amerika. Rusk en lord Home zouden van plan zijn alle eerder gedane voorstellen tot ontwapening onder de loep te nemen, teneinde aan de weet te komen of de gedeeltelijke kernstop tot andere akkoor den op het gebied der ontwapening zou kunnen leiden. Pt XT-S" zal vandaag van 14.15 uur tot ld uur een directe reportage uit van het akkoord" Van de ondertekeni«g Pu m^este landen vierenzestig hebben het kort geleden in Moskou ge sloten kernstopverdrag „zeer gunstig" Jweeéndertig landen daarvan tot op heden bereid ver- Vnorft pet akkoord te ondertekenen. Voorts hebben 29 landen het verdrag rf!nnl!ga beoordeeld, hebben twee lan- «foot eJ niet over willen uitlaten, moeten zestien landen hun standpunt nog bepalen, en hebben drie landen (commS Inmiddels hebben Rusland en China gisteren over en weer beschuldigingen uitgewisseld. De Chinese volksrepubliek beschreef de gedeeltelijke kernstopover- eenkomst van Moskou als een .capitula tie voor de Amerikaanse imperialisten" Volgens terzake kundige diplomaten in Moskou ziet het er naar uit, dat de kloof tusen Rusland en China bijna niet is te overbruggen. Ondanks de Amerikaanse waakzaam heid wordt in de V.S. gemeend, dat de Rusische wens om een oorlog met kern wapens te vermijden „oprecht" is en dat dit de Russische beweegreden is om het akkoord te ondertekenen. De Chinese regering heeft gisteren voorts de tekst bekendgemaakt van de brief, die op 2 augustus aan alle rege ringsleiders werd gezonden en waarin wordt opgeroepen tot een algemene ont wapeningsconferentie. Uitgaande van het verlangen van alle volkeren van de wereld om het gevaar van een kernoorlog te bezweren en vrede en veiligheid in de wereld te bewaren, hoopt de Chinese regering, dat haar voorstellen van 31 juli gunstig zullen wor den ontvangen „en dat zij hierover van uw regering een positief antwoord zal krijgen", aldus de brief die door de Chi nese premier, Tsjoe en Lai, is getekend. De Chinese regering stelt voor om stap voor stap te komen tot: 1. Een plechtige verklaring van alle lan den, zowel die over kernwapens be schikken als die deze niet bezitten waar in zij zich verplichten de kernwapens ge heel te verbieden en te vernietigen. Alle mogendheden zouden zich moeten verbin den geen gebruik te maken van deze wa pens. ze niet in of uit te voeren en ze niet te vervaardigen of te ontwerpen. 2. De ontmanteling van alle militaire ba sissen, waaronder ook de atoombasis sen op buitenlands grondgebied en het terugtrekken van kernwapens uit het bui tenland. 3. Het instellen van een atoomvrije zone in Azië, het gebied van de Grote Oceaan met inbegrip van de Sovjet-Unie, de Verenigde Staten, China en Japan, evenals het instellen van dergelijke ge bieden in Midden-Europa, Afrika en La- tijns-Amerika. Het V.N.-commando in Korea heeft de Noordkoreanen er gisteren van beschul digd dat ze de Koreaanse bestandsover eenkomst in gevaar brengen door langs de gedemilitariseerde zone een „openlijke terreurcampagne" te voeren. Het hoofd van het commando,.de Ame rikaanse generaal der mariniers George Cloud, heeft de Noordkoreanen gewaar schuwd dat ze van deze houding de ge volgen voor eigen rekening moeten ne men. De 176e bijeenkomst van de bestands commissie brak na drie uur op, nadat men elkaar beschuldigingen naar het hoofd geslingerd had. Tijdens het week einde hebben zich bij de gedemilitari seerde zone opnieuw schermutselingen voorgedaan. Van conferentiezijde te Manilla is zondagavond vernomen, dat de vertegenwoordigers van Malakka, Indonesië en de Philippijnen „vol ledige overeenstemming" hebben bereikt. Dit geschiedde na een be sloten overleg van vijftig minuten tussen de Malakkaanse premier Abdoel Rahman en de Indonesische minister van buitenlandse zaken, dr. Soebandrio. Malakka en Indonesië zyn tot een compromis gekomen, waarby Malakka er niet langer op staat, dat de Malei sische statenbond op 31 augustus een feit moet worden, terwijl Indonesië niet langer zal aandringen op het houden van een volksstemming in Brits-Noord- Borneo. Verder wordt in de overeenkomst tus sen Indonesië Malakka en de Philippij nen bepaald, dat een commissie voor de statenbond zal worden gevormd met de Philippijnse minister van buitenland se zaken, Salvador Lopez als voorzitter. Malakka en Indonesië zullen Engeland raadplegen over de aanspraken, die de Philippijnen op Noord-Borneo maken. Na 31 augustus zal Maleisië Engeland als onderhandelaar vervangen. Bij een botsing nabij Dinant tussen een personenauto en een bestelauto zijn za terdagavond zes personen öm het léven gekomen en drie zwaar gewond. Het ongeluk gebeurde op de weg van Dinant naar Ciney, dicht bij de Franse grens, toen de bestelauto twee andere wagens wilde inhalen. Vier der slachtof fers waren onmiddellijk dood, terwijl de twee anderen kort na opname in een zie kenhuis overleden. Het nieuws dat een overeenkomst was bereikt, kwam twaalf uur voor het einde van de woensdag begonnen conferentie, toen het scheen, dat er geen sprake zou zijn van een volledige overeenstem ming. In de buurtschap Ratum bij Winters wijk is een boerderij zaterdagavond in vlammen opgegaan. Bij het zien van de vuurzee kreeg een buurman, de 58-jarige J. G. W. Boeyink. een hartverlamming. Hij overleed op weg naar een zieken huis. Met de boerderij zijn een tiental kalve ren en twee zeugen omgekomen. Buren konden een aantal dieren in veiligheid brengen. In totaal zijn tien personen door de brand dakloos geworden. De oorzaak van de brand kon nog niet worden vast gesteld. In Skoplje hebben zich tegen het week einde nog nieuwe aardschokken voorge daan, die echter geen schade hebben aan gericht en ook geen mensenlevens hebben geëist. Opnieuw zijn de laatste dagen on der de puinhopen lijken vandaan gehaald. Geen enkel stoffelijk overschot kon ech ter worden geïdentificeerd. Volgens officiële mededelingen zijn er tot nu toe 941 slachtoffers geborgen, waarvan er 778 zijn geïdentificeerd. De regering bevestigde, dat alle hoop om nog overlevenden aan te treffen on der het puin is opgegeven. Men schat het aantal doden op onge veer 2000. Het juiste aantal zal waar schijnlijk nooit bekend worden. Troepen van de genie zijn bezig met het opbla zen van gebouwen en huizen, waaronder zich wellicht nog slachtoffers bevinden. HET NATIONAAL congres van de Ita liaanse neo-fascistische M.S.I.-partij i: zaterdag korte tijd onderbroken omdat zwarthemden, die het niet met elkaar eens waren, op de vuist gingen. iN DE WESTDUITSE stad Sleeswijk zijn gisteren zeven personen bij een ernstig verkeersongeval om het leven gekomen Een personenauto uit Westfalen reed in volle vaart tegen een vrachtauto. IN TIVOLI, twintig kilometer van Rome. zijn gisteren vijf mannen in een afwate ringskanaal van de geneeskrachtige zwa velhoudende bronnen in die plaats ver dronken. Het is verboden in het afwate ringskanaal te baden wegens de dampen die uit het water opstijgen. DE STICHTING van de Arbeid heeft de collectieve arbeidsovereenkomst voor het personeel van ziekenfondsen goedge keurd. De salarisschalen zijn in beginsel met C pet. verhoogd. BEN GROEP Britse speleologen heeft een wereldrecord gevestigd door in het vercors gebied van de Alpen in Frank rijk ruim 1122 meter in een grot af te dalen. De ploeg was onder leiding van Ken Pearce afgelopen dinsdag afgedaald met voedsel genoeg voor 15 dagen. DE 13-JARIGE Andries van Dijk uit Ro zenburg, die sinds 1 augustus werd ver mist, blijkt te zijn verdronken. Zaterdag heeft de rijkspolitie te water zijn stoffe- Meer°VerSC °Pgehaald uit het Brielse Weersverwachting van het K.NM1 SLISTE"* °Pe<™aakt gisteren avond 23.15 uur: Veranderlijke bewolking met hier of oaar nog wat regen of een hui. Over win matige wind, in hoofdzaak 5r£.en WCSt' Gemati!:dc MO^uiïr zon °p 5-08 uur. Maan onder Langzaam maar zeker normali seert zich het leven zich in de ge teisterde stad Skoplje. Nog steeds worden er bergen puin doorzocht en nog steeds spelen er zich ver schrikkelijke taferelen af als slachtoffers worden opgegraven. De overlevenden echter dwingen zich tot werken en als het kan worden de normale werkzaamhe den weer hervat. Hier een kapper, die zijn klanten bij gebrek aan een salon in de openlucht helpt; hij is evenwel weer teruggekeerd in zijn dagelijks bestaande beste re medie tegen de verschrikkingen van de herinnering. Een Franse militaire afdeling is giste ren naar het overstromingsgebied van Tomnon, in de buurt van Lyon gestuurd om er hulp te bieden. Zeven mensen zijn er verdronken, onder wie een Nederlands meisje, de 21-jarige Anneke Nijst uit Zeist, en met angst werd door de bevol king op de nieuwe nacht gewacht Ter wijl de regen met stralen viel bleven de rivieren de Rhone en de Douz snel stij gen. Gisteren was een honderdtal gezinnen dakloos. Een groot aantal mensen is be zig bedreigde huizen te verlaten. De militairen werden gestuurd om het puin te ruimen dat was veroorzaakt door overstromingen welke de bevolking zater dag volkomen hadden verrast. Van zeven mensen staat vast, dat zij zijn verdron ken, doch gevreesd wordt dat het doden cijfer veel hoger zal blijken. Op het strand van het Eurorecreatie centrum te Westerhoven is aangespoeld het stoffelijk overschot van de 12-jarige padvinder Jackie Kivit uit Helmond, die smds donderdagmiddag werd vermist. De jongen maakte deel uit van een groep Helmondse padvinders, die onder leiding van een vaandrig een bezoek brachten aan het Eurostrand. Dr. Stephen Ward, de osteo- paat en kunstenaar, die een be slissende rol heeft gespeeld in het geruchtmakende Britse zeden- schandaal, is zaterdagmiddag om 15.50 uur in het Stephen's hospi tal gestorven, geheel onbewust van het feit, dat de jury hem in het proces voor de Old Bailey schuldig had bevonden aan het le ven van immorele verdiensten. Ongeveer vier dagen geleden had Ward een te grote dosis slaappillen in geslikt en sindsdien is hij niet meer bij bewustzijn gekomen. Ward is overleden in aanwezigheid van zijn broer Peter Ward, verpleeg sters en dokters. De 21-jarige Christine Keeler is ,,zeer bedroefd" door het nieuws van de dood van dr. Ward, aldus hebben haar advocaten in een verklaring bekendge maakt. Mejuffrouw Keeler heeft haar plan nen om op te treden in een film over haar leven uitgesteld. De schilderijenexpositie van de over leden arts in de Londense kunsthal zal nog met een week worden verlengd. De opbrengst is bestemd om de kosten van de verdediging van de arts te dekken. Wards werken hebben totdus- ver ruim 10.000 pond sterling opge- opgebracht. De Londense „Sunday Telegraph" meldde gisteren, dat de 20-jarige pros tituee Vicky Barrett zaterdagavond ondert ranen heeft hekend meineed te hebben gepleegd, toen zij bij haar ver hoor als getuge n de zaak tegen de osteopaat Ward voor deze zeer be zwarende verklaringen had afgelegd. Zij zou tot haar bekentenis zijn ge komen na ontvangst van een brief, die Ward, voor hij zich van het leven be roofde, haar zou hebben geschreven. Tijdens haar verhoor had Ward haar verklaringen al een weefsel van wal gelijke leugens, van begin tot einde", genoemd. Oog een getuige a decharge, die gedurende de periode waarop de verklaringen van Vicky Barrett betrek- kng hadden, met Ward samenwoonde, bezwoer toe heftig dat zij loog. Deze getuige, Sylvia Parker, maakte zich daarover zo kwaad, dat zij door de rechter tot kalmte werd gemaand. Trieste nalatenschap van dubbel leven. De dood van de sleutelfiguur in het schandaal, waarbij een groot aantal personen van de Britse sociëty waren betrokken ,trad in ongeveer 79 uur na zijn opname in het St.-Stephen's hos pital, waar Ward sinds woensdag morgen in een koma heeft gelegen. Enkele uren. nadat hij bewustloos was aangetroffen in de flat van een vriend, sprak de jury het schuldig tegen hem uit inzake het leven van immorele verdiensten van de prostitu ees Christine Keeler (21) en Mandy Rice-Davies (18). Geen van zijn vele vrenden en vrien dinnen was getuige van zijn tragische dood. Ward's ouders zijn dood. Ward heeft in een brief verzocht een gedeelte van zijn geld aan Julie Gplliver, een 22-jarige roodharige zangeres, zijn laatste vriendin af te staan. ,,Het zou een belediging aan zijn herinnering zijn, wanneer ik het geld niet zou accepteren", zo luidde haar commentaar. Julie Gulliver, had zich hevig opge wonden over het fet, dat niemand Ward in zijn stervensuur bijstond. „Als hy sterft, zal ik ervoor zorgen, dat zijn dood niet vergeefs is", ver klaarde zy. „Hij sterft niet om een hele reeks personen buiten schot te laten. Als hy overlijdt zal ik ervoor zorgen, dat hun namen worden genoemd", zei zij. De roodharige zangeres kreeg geen toestemming haar vriend in het zieken huis te bezoeken. De dertien briven, die Ward heeft ge schreven, alvorens de slaappillen in te slikken, zullen nu misschien ook aan de openbaarheid worden prijsgegeven. Wellicht bevatten zij nieuwe sensatio. nele onthullingen. (Van onze verslaggever) In de nacht van zaterdag op zon dag is ter hoogte van de Claudius Prinseenbrug te Breda de eenen twintigjarige dienstplichtige sol daat C. Commissaris uit Rucphen met een grote personenwagen het singelwater ingeredeen later over- leden.'Twee mede-inzittenden, zus jes van het slachtoffer, konden met behulp van toegeschoten ooggetui gen veilig de wal bereiken. De Bredase brandweer was met de gemeentelijke hulpverleningswagen bin nen enkele minuten op de plaats van de ramp en kreeg te water geraakte auto, waarvan de verlichting brandde, na ruim anderhalf uur proberen met de wielen omhoog op het wegdek. Het wrak is direct daarna weggesleept. Het ongeluk gebeurde toen de Kampen- se glazenwasser H M., die met zijn verloofde en twee andere kennissen per geleende combi-auto van de Tilburgse kermis terugkwam, met zeer hoge snel heid het kruispunt Claudius Prinsenlaan Wlhelminasingel te Breda naderde. Hij probeerde door krachtg remmen een aanrijding te voorkomen maar wist een moment later zijn fatale verkeersfout bestraft met een grote ravage. Zijn ver loofde, de achtentwintigjarige W. van V. uit Kampen werd uit de combi geslin gerd en s later naar het St.-Ignatius- ziekenhuis vervoerd, met o.m. een her senschudding en ykele fracturen. Enke len van de overige inzittenden kwamen er af met een onbetekende builen of schrammen. De combi zelf werd aan zienlijk beschadigd Zondagavond deelde commissaris H. L. Pijls van de Bredase gemeentepolitie mee, dat M. een bloedproef werd afge nomen en dan kon worden vastgesteld dat hij drank had gebruikt. In hoeverre hij op het moment van de botsing in Vluchtend na het aanbieden van een gestolen bromfiets is een vijftienjarige jongen in Den Haag in zijn zitvlak ge schoten zonder dat hij daarvan iets be merkte. In de Van der Vennestraat bood de jongen een motorhandelaar een brom fiets aan. Deze vertrouwde de zaak niet erg en waarschuwde de politie. Er kwam een rechercheur, die constateerde dat de aangeboden bromfiets inderdaad gestolen was. Hij vroeg assistentie van twee sur veillerende agenten, omdat hij niet al leen met de jongen over straat wilde. Op straat zag de jongen kans aan zijn bewa kers te ontsnappen. Hij rende weg en ne geerde volkomen de waarschuwing: „Sta of ik schiet". Ook van een waarschu wingsschot trok hij zich niets aan. Daar op richtte een van de agenten zijn pistool op de benen van de jongen en schoot nogmaals. Maar ook dat hielp niet. Ten slotte wisten de agenten de jongen weer te pakken te krijgen. Op het politiebu reau zag plotseling iemand, dat de jeug dige arrestant bloed aan zijn kleding had. Bij onderzoek bleek dat de op zijn benen gerichte kogel in zijn zitvlak was ge drongen. De jongen had er niets van ge merkt. Hij is naar een ziekenhuis over gebracht waar de kogel is verwijderd, Dit is de wagen, waarin de Rucphense militair C. Commissa ris de dood vond. De auto werd door de Bredase hulpver lening s- wagen op het droge gehesen. staat was een auto te besturen wordt thans onderzocht. De Kampense glazen wassen is direct na de aanrijding ge arresteerd en op het Bredase politie bureau ingesloten. De beide zusjes van de overleden mili tair, de achttienjarige M. Commissaris en de vierentwintigjarige A. Commissa ris hebben, na het te water raken van de auto direct hulp gekregen van o.m. de Bredanaar Van Poppel, die zich ge kleed in de singel begaf. Zodra de be stuurder was bevrijd is op hem aan de wal direct kunstmatige ademhaling toe gepast. Hij had o.m. een zeer ernstige hoofdwond opgelopen en veel water binnengekregen. Tegen vijven zondag morgen werd zijn door geconstateerd in het ziekenhuis. De overleden militair was gelegerd in Arnhem en had met zijn zustjes het Bredase festval bezocht. Hij was op weg naar huis, toen zijn wagen lings een enorme klap kreeg en over de wegberm het singeltaluud af schoot. In Zuid-Tirol, het Noorditaliaanse ge bied waar de Duitssprekende bevolking een grotere autonomie wenst, zijn giste ren drie sabotagedaden gepleegd, waarbij twee personen werden gewond. Té Campo Tures werd een politiepost door een bomaanslag verwoest. Twee mannen, die daarbij werden gewond, worden door de politie ondervraagd. Eni ge uren tevoren waren twee hoogspan ningsmasten nabij het bergdorp Molini di Tures door een explosie vernield. Bij een andere mast vond de politie een nog niet ontplofte lading dynamiet. De aanslagen deden denken aan de bomexplosies die zich twee jaar geleden in de provincie Bolzano voordeden. In de Duitse invoerbelemmeringen voor enkele Nederlandse groenten zal vandaag geen verandering komen. Over wat er daarna zal gebeuren kon het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen geen voorspellingen doen. Zijn de moeilijkhe den van dit ogenblik eenmaal opgelost, dan voelt het Centraal Bureau veel voor meer algemene besprekingen in E.E.G.- verband, om in de toekomst dit soort moeilijkheden, ook voor andere dan de nu getroffen produkten, te voorkomen. De centrale bond van Duitse fruitim- porteurs en -groothandelaren dringt ten zeerste aan op heropening van de grens voor Nederlandse komkommers, een pro- dukt waar ze helemaal op ingesteld zijn. Op diverse Nederlandse Veilingen zijn zaterdag weer komkommers doorge draaid. Vijf negers hebben gisteren de 22- jarige Mary Helen Taylor, die met haar vriend Donald Ingram op weg was van Cleveland naar Chicago, ontvoerd. Drie van de vijf negers vergrepen zich aan het meisje. De vijf mannen, die met mes sen gewapend waren, overvielen het paar tijdens een rustpauze aan de kant van de weg. Ingram werd gebonden. Hij kon, nadat hij zich had weten te bevrijden, via een naburige boerderij de politie alarmeren, die onmiddellijk een groot scheepse speurjacht inzette. De auto met de negers en het meisje werden spoedig gevonden. Drie mannen werden onmid- delijk gearresteerd, de anderen wisten te ontvluchten. Een van hen werd later in een rivier gevonden. Hij zei dat zijn vriend inmiddels was verdronken.

de Stem | 1963 | | pagina 1