hamol weer Athene-express is teruggevonden Zoek toch de ruimte op! Non-agressiepact formeel gelanceerd Zuidhollancls dorpje krijgt echte miniatuur-Telstar Chinezen bezetten gedemilitariseerde zone Gevecht tegen de dood Roofoverval in Den Haag Kanaaltocht per tractor is geslaagd Moskou biedt omvangrijke bijstand aan Bijstand Provocatie Reeds duizend doden geborgen Vangrails in middenberm Werd „cfer Alte al bewerkt? DAGBLAD VOOR ZEELAND vandaag Kans op onweer Landingsrechten te Singapore weer ter sprake DE RAMP IN SKOPLJE Massagraven NEDERLANDSE IN RAVIJN GESTORT? Successierecht behoeft spoedig herziening Waar werd oprechter trouw... „Hobbema" (waarde f 3000.-) vermist BEWAARD VOOR GENEVE Proef op rijksweg 12 Uitwisseling Souvenir aan „ruimtegesprek" Invoerrechten Opgesloten tussen antiek J03e JAARGANGNo. 24347 Voor God, Koningin «n Vaderland Uitgave: N. V. Uitg. MIJ. Neerlandia Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 1« - Tel. 22341 (5 lijnen) - Postgiro 1114111 ïïMüd WQSNSBAQ 31 JULï 1965 Abonnementspriji 8,09 per kwartaal, excl. 0,20 incasso; 9,25 per post excl. 0,35 incasso; 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. e Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 ^telefoon^6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) GRENSGESCHIL INDIA-CHINA OPGELAAID Gisterenavond omstreeks half zeven is .a de Wagenstraat in Den Haag een roof overval gepleegd. De magazijnchef van een stoffenhandel in de Spuistraat, die dagelijks de dagopbrengst van de zaak naar een bank in de Wagenstraat brengt, kwam bij de bank een jongeman tegen die hem om een vuurtje vroeg. Vóór de magazijnchef het geld in de nachtkluis kon laten glijden werd hem één van de drie cassettes met geld ontrukt. De man verdween in een zijstraat. Achtervolging, die ook door enige mensen uit het pu bliek werd ingezet, had geen succes. Het is niet uitgesloten dat hij met een auto verdwenen is. De overvaller is 26 a 27 jaar. Hoeveel geld de verdwenen cassette bevatte is zelfs bij benadering nog niet vastgesteld. David Tapp, een Britse ingenieur en boer, is gisteren in zeven uur en 50 mi nuten per tractor het Kanaal overge- ken. Honderden vakantiegangers en toeris- ten zetten het op een juichen toen hij B even voor 12 uur te Kingston, ruim drie kilometer ten zuiden van Deal, met zijn jS tractor het strand opreed. Tapp bleef op zijn tractor zitten ter- B wijl politiemannen, douaniers en andere S functionarissen hem vragen stelden. Hij reed vervolgens naar een hooggelegen B boerderij aan de andere kant van het - dorp om daar een akker om te ploegen, f Hij was met zijn fel gele vehikel vanuit i Pas de Calais, aan de Franse kust, ver- trokken. Tapp zei dat zich tijdens de overtocht geen opwindende gebeurtenissen hadden voorgedaan en dat hij zich had verveeld. „Ik heb veel moeilijker ritten ge maakt op menige akker", zei hij. Er is sedert enkele dagen weer een gespannen toestand ontstaan in het grensgebied tussen India en communistisch China. De Chinezen hebben, volgens berichten uit Nieuw-Delhi, langs de gehele Tibetaans- Indische grens troepen samengetrokken. De gedemilitariseerde zone, twintig kilometer diep, welke de Chinezen in de afgelopen winter eigener beweging hebben ontruimd, is nu weer bezet. Hetzelfde is gebeurd in de gedemilitariseerde zone van Ladakh. De Chinese troepen blijven echter nog angstvallig bij de (juridisch niet precies bepaalde, maar hypothetisch aanwezige) grens van India weg. Het Indiase kabinet heeft zich in spoedvergadering met de ontwikkelingen bezig gehouden, doch er is nog geen besluit genomen om troepen naar de bedreigde zones te sturen. De toestand, voor zover deze nu kan worden overzien, heeft talrijke ge vaarlijke aspecten. Op de achtergrond speelt ongetwijfeld het ideologische geschil tussen Peking en Moskou een rol, maar de vraag is hoever de kemphanen willen gaan. Men houdt het voor mogelijk dat Chi na gebruikmakend van de vijandigheid tussen India en Pakistan een vuurtje wil aanblazen om te bewijzen dat het communisme en het kapitalisme niet vreedzaam naast elkaar kunnen bestaan, zoals Kroestjev gelooft. Moskou heeft op het ogenblik stellig geen behoefte aan zo'n demonstratie in een proefgebied dat toch al vol land mijnen ligt. Het ziet er dan ook naar uit dat het Kremlin op twee kaarten gokt. Via diplomatieke kanalen wordt de Chi nezen aangeraden geen provocaties aan de Chinees-Indische grens te bedrijven, omdat zij niet op Russische bijstand hoe ven te rekenen. Tegelijkertijd houden de Russen reke ning met de mogelijkheid dat er in het ontoegankelijke bergland tussen Tibet en India een werkelijke confrontatie tussen de twee communistische reuzen kan plaatsvinden. Moskou weet dat India on der bepaalde omstandigheden bereid is om een openlijke oorlog met China te beginnen. Met deze wetenschap in het achterhoofd heeft Kroestjev, volgens hardnekkige berichten, de Indische rege ring vrijwel onbeperkte militaire bij stand toegezegd. Er zouden zelfs Russi sche geleide projectielen zijn aangebo den, benevens opleidingspersoneel, vlieg tuigen en wat dies meer zij. Dit is alles bij elkaar heel wat bruikbaarder dan de westelijke hulp die India in de afgelopen maanden ontvangen heeft. Het westen is tot nog toe erg bang geweest Pakistan, (dat zich door India bedreigt voelt), van zich te vervreemden. BIJ APPINGEDAM is gisteren een 15-ja- rige Ambonees in het Eemskanaal ver dronken. Hij kon niet goed zwemmen. DE BERLIJNSE journalist Bodo Schoen- rock (38) heeft gisteren in Karlsruhe twee jaar gevangenisstraf en een fikse geldboete tegen zich horen eisen wegens spionage voor communistische landen. GISTEREN is in Manilla de topconferen tie van Indonesië, Malakka en de Philip- pijnen over de oprichting van de federa^ tie Maleisië begonnen. HET NOORSE vrachtschip „Leknes" is gisteren op de Noordzee verstrikt geraakt in de ketting van een boei. In de loop van de middag hebben duikers het schip we ten los te krijgen. f DE SCHORSING van de varkensmarkten 1 is opgeheven. Met ingang van 1 augustus is derhalve het houden van varkensmark ten weer toegestaan. IN DE DODE ARM van de Maas in de gemeente Lith is een 47-jarige man uit Oss tijdens het zwemmen verdronken. Hij laat een vrouw en vier kinderen achter. DE BRITSE anti-kernbombetogers, die Oostenrijk niet mochten binnenkomen, zijn via Zwitserland en Italië doorgereisd naar Griekenland, hun einddoel. Zij had den voordien een zit-demonstratie gehou den in het niemandsland tussen de Oos tenrijks-Duitse grens. De vraag waar alles om draait is natuuriyk: zal de regering van India de hand in het wespennest durven steken nu het zo duidelijk is dat er internationale politieke motieven meespelen? Het is sedert het „staakt het vuren" van december 1962 zo, dat China in het toen door de Chinezen ontruimde gebied geen militairen mocht legeren. Ook China res pecteerde, aan zijn kant van de overigens hypothetische grens, een gedemilitari seerde zone. De Chinezen hebben hun zone nu bezet. Zou India hetzelfde doen (en daartoe worden zij duidelijk door Peking geprovoceerd), dan zullen de Chinezen dit als een schending van de overeenkomst van december 1962 opvat ten en de strijd kunnen openen. Laat In dia zich intimideren, dan kunnen de Chi nezen ongehinderd bezit nemen van het gebied waarop zij aanspraak menen te kunnen maken. Het Indische kabinet houdt de ene spoedvergadering na de andere, maar be sluiten heeft men nog niet durven ne men. Wel zijn de militaire verloven in getrokken. (Advertentie) Weersverwachting medegedeeld door het. K.N.M.I., geldig tot vanavond: Vooral in het noordoosten van het land toenemende kans op plaatselijke regen- of onweersbuien. Zwakke tot n^atige wind uit oostelijke richtingen. Heringe daling van temperatuur. Vandaag: zon onder 20.34 uur. Maan op 16.34 uur. Morgen: zon op 5.00 uur. Maan onder 1.16 uur. De Nederlandse ambassadeur in Lon den, mr. A. W. C. baron Bentinck van Schoonheten, heeft met de Britse minis ter van Buitenlandse Zaken, lord Home, van gedachten gewisseld over een moge lijke uitbreiding van de landingsrechten van de K.L.M. te Singapore. Zoals bekend werd sinds de stopzetting van de K.L.M.-dienst op Djakarta in 1958 Singapore eindstation, dat nog slechts eenmaal per week werd aangedaan. Sindsdien werd, mede door het herstel van de diensten op Djakarta, de Britse regering diverse malen verzocht de vroe gere landingsrechten (drie transitvluchten per week) te herstellen. Deze verzoeken hebben tot heden evenwel geen resultaat opgeleverd. Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken bevestigt noch ontkent, dat lord Home geweigerd heeft de K.L.M. in deze van dienst te zien. Wel werd verklaard dat spoedig op deze zaak teruggekomen zal worden. De Athene-express, die volgens de dienstregeling op het moment van de ramp Skoplje had moeten passeren, is niet verongelukt, zo als werd gevreesd. De trein had tijdens de aardbe ving enkele uren vertraging. Later is de trein aan een andere gekop peld en door Oostenrijk naar Duitsland gereden. In West-Duits- iand is de trein met een vertraging van meer dan dertig uur aange komen. Tot dusver zijn meer dan 1000 doden uit de puinhopen van Skoplje geborgen. Van onder de ruïnes van het ingestorte hotel Macedonia werden verscheidene omgekomen gasten of personeelsleden op gegraven, doch identificatie was niet mogelijk. Vermoedelijk liggen hier nog zeker 20 lijken onder het puin bedolven. De reddingsploegen hebben thans wei nig hoop nog meer overlevenden in de puinhopen van de verwoeste stad te kun nen aantreffen. Opruimingsploegen gin gen vanmorgen voort met het opblazen van een deel van het vernielde spoor wegstation, waar in een tunnel honderden slachtoffers begraven zouden zyn. Maandag werden hieruit nog 13 men sen vrijwel ongedeerd gered. "Maandagavond deed een nieuwe aard beving Skoplje op haar grondvesten schudden, waardoor een gebouw instort te en enkele andere werden beschadigd. In verband met de stank die zich thans over de stad begint te verspreiden, zijn alle deelnemers aan de reddings- en op ruimingswerkzaamheden met gasmaskers en rubberhandschoenen uitgerust. Al de ze mensen verrichten hun werk onder zware stofwolken, die onder grote hitte op de stad neerdalen. Geborgen lijken worden zo snel mo gelijk naar de stedelijke begraafplaats overgebracht, waar graafwerktuigen doende zijn met het in gereedheid bren gen van massagraven. De r.-k. stichting „Mensen in nood" heeft f 25.000 beschikbaar gesteld voor hulpverlening aan Skoplje. Besloten is het rampengironummer 1.11.12.22 ten name van de katholieke stichting „Mensen in nood", hoofdafde ling hulp in bijzondere noden in 's-Her- togenbosch, open te stellen. In verband met de stroom aanbiedin gen van kleding en goederen voor de slachtoffers heeft de stichting besloten het centrale magazijn in 's-Hertogenbosch als opslagruimte ter beschikking te stellen. Reddingsploegen in de Italiaanse Alpen zijn op zoek gegaan naar een Nederland se dame, mevrouw G. V. Schuppen uit Schiedam, die vorige week vrijdag op haar eentje een berg is gaan beklimmen en van wie sindsdien niets meer is ge zien. Ze zou twee dagen wegblijven. Alpinis ten hebben op de bewuste berg sporen gevonden van iemand die op het ijs uit gegleden is. Men vreest dat mevrouw Schuppen in een ravijn is gestort. De Stichting van de Arbeid heeft er bij de regering op aangedrongen op korte termijn de successiebelasting te herzien ten aanzien van het weduwenpensioen. Vele weduwenpensioenen, ontleend aan een pensioenregeling waaraan de man als werknemer deelnam, die boven het bij de successiewet vrijgestelde bedrag van 4000 gulden uitkomen, worden voor dit meer dere zwaar belast met de heffing van successierecht. De weduwe moet meestal binnen kor te tijd een bedrag aan successie betalen, dat in wanverhouding staat tot haar fi nanciële draagkracht. De achtergebleven betrekkingen erva ren het als een onrecht, dat zij moeten betalen voor het feit, dat de man meestal tezamen met zijn werkgever voor zijn nabestaanden voorzieningen heeft getroffen. De Stichting van de Ar beid meent daarom, dat er thans bijzon dere noodzaak is op korte termijn wijzi gingen in de successiewet te brengen. Een zwerm bijen heeft op een merkwaardige manier haar trouw aan zijn koningin laten blijken, ten koste van een vakantie uitstapje van een Britse auto mobilist. De automobilist werd ruim 60 km door stad en land door de zwerm achtervolgd. De man stopte ten einde raad voor een Londense pub in de hoop op deze manier zijn belagersvan zich af te schudden. Maar hij vergistte zich, want toen hij even later weer in zijn auto wilde instappen, zag hij dat zijn wagen omzwermd werd door een duizendtal zoemende bijen. De automobilist riep de hulp van de politie in, die op haar beurt een bijendeskundige raadpleegde. Deze vond al gauw het antwoord. Onder op het chassis had zich de bijenkoningin verborgen. Tenzij medische hulpteams er in slagen de gezondheidstoestand van de El Molo-stam in Kenya (Afri ka) te verbeteren is deze uit zes tig leden bestaande inboorlingen- groep gedoemd om uit te sterven. Hier krijgt een lid van de jongste generatie melk te drinken uit een conservenblik. De stam was in de jungle overgeleverd aan honger en ziekten, waardoor dit primitieve maatschappijtje een zekere dood tegemoet ging. Uit een kantoor aan het Rokin te Amr sterdam wordt een schilderij vermist, ge signeerd M. Hobbema. ter waarde van naar schatting f 3000. Wanneer dit schil derij een molenlandschap is gestolen kan niet worden nagegaan. De eigenaar, een verzamelaar, miste het eerst onlahg§ toen hij dit doek 'aan een kennis wilde t£>r nen. Gisteren heeft hij hiervan aangif$§ gedaan bij de politie. Natuurlijk, vrienden, nu het in de stad zo ontzettend warm is, doet u er verstandig aan de ruimte op te zoeken. Ga naar zee, vlij u neer in de internatio nale roodruggen-show en geniet van de vrijheid. Wilt u er om denken geen scherpe voorwerpen op uw (schaarse) kleding te dra gen? U haalt er de ledematen van uw medemensen maar mee open- (Van onze Haagse redacteur) Op het gedeelte Utrecht-Gouda van Rijksweg 12 gaat Rijkswaterstaat in augustus proeven nemen met twee soor ten beveiligingsmethoden op de midden berm. Het plan is om respectievelijk „oli fantsdraad" en vangrails in de midden berm te plaatsen. Op Rijksweg 4a zullen aarden walletjes op de middenberm wor den aangebracht. Dit laatste geschiedt in navolging van een reeds succesvol geble ken proef in België op de autoweg Ant- werpen-Luik. De algemene verwachting is dat vol gende week maandag of dinsdag het he perkte kernstopakkoord te Moskou zal worden ondertekend. De ministers van Buitenlandse Zaken van de V.S., Enge land en de Sovjet-Unie zullen door hun handtekening het akkoord bekrachtigen. Een groot aantal landen zal zich bij het akkoord aansluiten, om het zodoende een plechtige, algemene strekking te geven. Hieronder zijn landen die nooit een kernbom zullen bezitten. Zij menen ech ter dat hun mede-ondertekening van het akkoord een eventuele verbreking ervan door één der drie atoommogendheden tot een internationaal schandaal zal maken. Zij fungeren dus min of meer als getui gen. De ontwapeningsbesprekingen in Genè- ve hebben een nieuwe impuls gekregen door het succes van de Moskouse kern stopconferentie. De leiders van de Ame rikaanse en Russische delegaties legden uitermate vriendelijke verklaringen af. V oonvaarde De westelijke delegaties hopen op de ontwapeningsconferentie, die al sedert maart 1962 aan de gang is, eindelijk voortgang te kunnen bereiken op het stuk van een wederzijdse inspectie op ondergrondse kernexplosies. Burgemeester Q. Waverjjn van de Zuidhollandse gemeente Koudekerk a. d. Rjjn heeft uit Amerika, precies een jaar nadat hij via de Telstar een proefgesprek mocht voeren met zijn ambtgenoot van het stadje Artesia in Californië, van de Bell Telephone Company een perfect af gietsel op een derde van de ware grootte van deze satelliet ontvangen. Het schaalmodel, dat een plaats zal krijgen in het gemeentehuis van Koude, kerk, is vervaardigd van plastic en voor zien van echte lichtcellen, antenne en stralingsdetectors. Het is uiterst geschikt voor lezingen en zelfs voor praktische de monstraties, indien men tenminste be schikt over microgolf-apparatuur. Burgemeester Quiten Waverijn, die in Koudekerk bovendien de functie van ge meentesecretaris en ambtenaar van de burgerlijke stand vervult, voltrok 2,5 jaar geleden het huwelijk tussen Alie Leen heer en Hans Bos. Dit jonge echtpaar gaf hij bij emigratie naar Amerika een aanbevelingsbrief mee, die zij overhan digden aan burgemeester David Seldeen van het plaatsje Artesia. Hieruit ontstond al ras een intensieve uitwisseling tussen Koudekerk en Artesia op verschillend terrein, als onderdeel van het Sister City programma der V.S. Uit dit contact vloeide o.a. voort dat na burgemeester Hustinx van Nijmegen, die op 29 juli van het vorig jaar als eer ste Nederlander via de Telstar mocht spreken met zijn ambtgenoot van Albany in Amerika, het hoofd van de gemeente Koudekerk via de satelliet een telefoon gesprek kon voeren met burgemeester Seldeen en zelfs met Alie Bos. Koude kerks bevolking luisterde die avond vol enthousiasme voor het raadhuis bij de luidsprekers, die het gesprek over het plein deden schallen. Burgemeester Waverijn onderbrak gis teren zijn vakantie om persoonlijk op Schiphol zijn Telstar-satelliet in ont vangst te nemen. Deze werd hem over handigd door de heer L. L. Johnson, di recteur voor Nederland van Pan Ameri can World Airways, die de satelliet per vliegtuig over de oceaan heett gebracht. De komst van het model bracht de doua ne enigszins in verlegenheid, want het model is kostbaar en men legde er dus aan invoerrechten en omzetbelasting een bedrag van enkele honderden guldens op. Burgemeester Waverijn sprak echter de hoop uit, dat zijn gemeente hiervan vrijstelling zal krijgen, omdat dit souvenir aan een historisch gesprek naar zijn me ning geen handelswaarde bezit. In af wachting van een ministeriële beschik king werd hem vergunning verleend de Telstar tegen een garantie voor de even tueel verschuldigde rechten mee te ne men. Het is niet te verwachten dat de Rus. sen grif zullen toehappen. Hun delegatie, leider, Tsarapkin, zei: „Wji zijn bereid om over een hele reeks vraagstukken, die met de koude oorlog verband houden, te praten, maar als voorafgaande voorwaar de verlangen wij een non-agressiepact tussen de NAVO en de landen van het Warschaupact". Arena De aap kwam hierdoor vroegtijdig uit de mouw. De Sovjets willen van de ont wapeningsbesprekingen de arena voor hun strijd voor een non-agressiepact ma ken. Kroestjev schijnt een dergelijk suc ces nodig te hebben om zijn (ook in de Sovjet-Unie) omstreden politiek van co- existentie een ruggesteuntje te geven. De V.S. zijn wat hen zelf betreft niet zo afkering van een non-agressie pact. Gisteren heeft een Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken deze kwestie (naar men aanneemt) met bondskanselier Adenauer besproken. De bondskanselier is. naast De Gaulle, de grootste tegenstander van een niet-aan- valsverdrag, omdat dit een erkenning van Oost-Duitsland zal inhouden. Sceptisme Vooraanstaande politieke commentato ren in Washington zeiden gisteren: „Het Westen heeft nog nooit een realistisch plan voor de oplossing van de Duitse kwestie kunnen ontwikkelen. Misschien zal men daarom toch via langdurige en moeizame besprekingen, op het Russische voorstel moeten ingaan, in de hoop dat er uiteindelijk toch iets van een Duitse hereniging wordt verwezenlijkt". In deze uitlatingen klinkt iets door van het scepticisme dat men zelfs in West-Duitsland over een spoedige ver dwijning van de sectorgrens kan beluis teren. Secretaris-generaal Oe Thant Is van plan naar Moskou te gaan om aanwezig te zijn bij de ondertekening van het kernstopverdrag. Een 34-jarige Amerikaanse dame heeft maandagmiddag een uur opgesloten gezeten in een antiek winkel aan de Denneweg in Den Haag. De eigenares uan cïe zaak, die de klant niet had gezien, sloot de winkeldeur en ging met haar kinderen naar het strand. De Amerikaanse dame probeerde eerst aan alle kanten om uit de winkel te komen. Toen dat niet lukte, nam ze haar toevlucht tot de telefoon. Het woord „politie", nogal een internationaal woord, kon ze ontcijferen in de telefoon gids en ze belde het nummer. De politie kwam maar kon haar toch niet helpen. Er bleek een slotenmaker aan t pas te moeten komen.

de Stem | 1963 | | pagina 1