l»la3 Kabinet gegrondvest op onderling vertrouwen" Castro onteigent ambassade Y.S. Misschien heden akkoord kernstop ZOMERSE BUI HOFNAR LAATSTE NIEUWS PREMIER MARIJNEN OP ZIJN le PERSCONFERENTIE Staking in België opgeheven Opnieuw schoten in Damascus Verf met voldoening Vragen over de affaire- Veldkamp alle ontweken FRIO DIEPVRIES Senoritas Spécial DAGBLAD VOOR ZEELAND Geen compromis in spoorconflict in Amerika Staatssecretariaat van p.b.o. naar Sociale Zaken Departementale indeling Aanmerkelijk koeler I MnLd„UrwSe„d,,T0dTwin het Mannequins in het nieuws, niet de mode Schmelzer Staatssecretarissen Den Haag bemiddelt Gaat export van komkommers toch door? „Verdere vooruitgang" Kroestjev en Afrika ïn proces Ward: „meineed*' in vooronderzoek Guatemala boos op Engeland s PINAZlE .SÏÏÖ-.-»" Portugal uit Y.N.-commissie voor Afrika Nederlands schip brak in tweeën Huisvrouw springt door winkelruit 103e JAARGANG No. 24342 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandla Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 25 JULI 3963 Abonnementsprijs 8,05 per kwartaal, excl. 0,20 incasso; 9,25 per post excl. 0,35 incasso; 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. (Eigen nieuwsdienst) Het conflict tussen de klerken van het ministerie van Financiën en de minister van Financiën in België behoort tot het verleden. Vandaag wordt het werk overal normaal hervat. Betogingen, die vandaag te Ant werpen en te Luik zouden worden gehouden, zijn afgelast. Aanvankelijk zag het er gisteren naar uit dat minister Dequae olie op het vuur had gegooid. Alle beambten van het mi nisterie hadden nl. een telegram thuis bezorgd gekregen waarin hun werd mee gedeeld, dat sancties zouden worden ge troffen indien zij die dag niet op hun werk zouden verschijnen. Daarover heerste grote opgewondenheid bij de ambtenaren die de „stiptheidsactie" uit voerden. Later heeft men toch een volle dig compromis bereikt. De Amerikaanse vakbonden van spoor wegarbeiders hebben het compromisvoor stel van president Kennedy ter oplossing van het spoorwegconflict verworpen. Volgens vakbondsleider Gilbert be schouwden de bonden het voorstel als on aanvaardbaar wegens de daarin neerge legde bindende bemiddeling. Door de weigering schijnt de spoor wegstaking, die voor volgende week dinsdag is aangekondigd, onvermijdelijk. OOSTENRIJK heeft Italië voorgesteld in september een nieuwe bilaterale bijeen- komst van ministers van Buitenlandse Zaken te houden met het doel de kwes tie Zuid-Tirol te bespreken. ADZJOEBEI, Kroestjevs schoonzoon, is gisteren naar Cuba vertrokken om er Tidels feestelijke tiende verjaardag van de revolutie mee te maken. Ook de hoofd redacteur van de Pravda (Adzjoebei is van de Izvestia) gaat mee. IN HET „atoombom-ziekenhuis" te Hiro- sjima zijn in het eerste halfjaar 1963 23 patiënten overleden, als gevolg van de explosie in augustus 1945. In totaal zijn in dit ziekenhuis nu 286 slachtoffers van de eerste atoombom gestorven. IN BOGOTA, de Columbiaanse hoofd- Xa<h. ji_ebben terroristen geprobeerd met oJ tijdbommen het parlementsgebouw te vernietigen, omdat ze vonden dat het congres de nationale problemen niet aan kan. Het lukte overigens niet. DE JEMENITISCHE 12-jarige Moham med Mansoer is uit het Londense zieken huis, waar hij verpleegd werd. ontsla gen. Er is geen enkele aanwijzing ge- vonden dat hij door gifgas werd ver wond, zoals was beweerd. HET ONDERZOEK naar de Culemborg- se gasaffaire zal nog verscheidene maan den vergen. Zoals bekend deden zich daar enige tijd geleden verscheidene ge vallen van gasvergiftiging voor. (Advertentie) (Van onze parlementaire redacteur) „Hel kabinet beschouwt zich als een parlementair kabinet". Met (leze uitspraak gaf minister-president mr. Marijnen giste renavond op een persconferentie te kennen, dat hij zich ver zekerd voelt van de steun van de ruime meerderheid van liet parlement en de fracties van de K.V.P., V.V.D., A.R. en C.H.U. gebonden acht aan het program van zijn kabinet. Hel parle mentaire karakter van zijn kabinet werd door de nieuwe premier, zichtbaar vermagerd door de inspanningen van de formatie, gemotiveerd met het akkoord van Wassenaar, de program-afspraak van de betrokken fractieleiders met infor mateur Beel, dat hij als basis voor zijn formatie heeft aange houden. Vragen over de affaire-Veldkamp werden door mr. Marijnen ont weken. Als er al moeilijkheden (rond dr. Veldkamp) zouden zijn geweest, zijn ze nu opgelost, zei hij. Voor de officiële lezing van die oplossing verwees de premier naar de regeringsverklaring, die hij de volgende week woensdag in de Tweede Kamer zal afleggen. Hij volstond voorlopig met de verzeke ring dat het nieuwe kabinet gegi^ondvest is op een hechte basis van onderling ver trouwen. Mr. Marijnen hield zijn persconferen tie zijn eerste als premier nadat hij zelf (gisterenmorgen om 10 uur) aan de koningin het welslagen van zijn formatie had gerapporteerd, de acht nieuwe mi nisters beëdigd waren en de portefeuille overdracht op de diverse departementen had plaatsgevonden. Mr. Marijnen vertelde, dat het nieuwe kabinet, wat de departementale indeling betreft, de status quo in grote lijnen zal handhaven. Dat impliceert o.m., dat de nieuwe bewindsman van O. K. en W., mr. Bot, is teruggekomen op zijn standpunt ingenomen in de tijd dat hij nog kandi daat was voor Maatschappelijk Werk, dat een deel van O. K. en W. (jeugdontwik- keling) overgeheveld zou moeten worden naar Maatschappelijk Werk. In de status quo der departemen tale indeling komt slechts één wijzi ging van betekenis. Het staatssecre tariaat voor de P.B.O. en de Bezits vorming, tot dusverre ondergebracht bij Algemene Zaken, het departement van de minister-president, verhuist naar Sociale Zaken. Dr. Veldkamp zoekt er nu een nieuwe staatssecre-- taris voor. Een produkt van de Sikkens Groep 5 toteevanavoandtirlg Van het K-N-M.I. avond 23.15 Uur.opgemaakt gisteren- hier cn daar u 'lewo|kt met de kust vrü krachtiep 'Af en aan j Sr™ ^„°r?r^adMaXrUmt^n onder 23.05°uurnder 20 42 uur' Maan UK.2™ °P 451 UUk Maan op j Een tweetal knappe mannequins is gisteren, bij het tonen der win tercollecties in Parijs, in het mode- nieuws gekomen: één door een plotselinge flauwte die haar over viel in de benauwde salon van Jean Patou, de andere door haar uit- bundigheid en het karakter dat zij in haar optreden heeft gelegd. Michelle, een slanke, roodharige Franse mannequin, toonde een rode, korte avondjapon aan de journalisten van modebladen en zeeg plotseling neer, met hoed, die met veren getooid was en al. Nadat het meisje reukzout had gebruikt, verscheen zij opnieuw ietwat bleek en beverig, maar ge stoken in een andere creatie in de salon. Michelle, die een avond mantel van blauw en zwart brokaat droeg, kreeg een daverend applaus. De andere mannequin in het modenieuws is de uit Leipzig Oost-Duitslandgevluchte, via Hamburg naar Parijs gekomen In- grid Ruth (22). Haar wijze om de verschillende creaties te brengen had in de afgelopen week de goed keuring van de modepers kunnen wegdragen. Zij was zo blij in een belangrijk Parijs modehuis te werken, dat zij de klappende verslaggevers een opgewonden „merci" toejubelde eert spontaniteit die voor zover men weet nimmer aan de dag is gelegd door de gewoonlijk zwijg zame mannequins met hun poker gezichten. De mannequins ktvamen in het nieuws omdat de kledingstukken die zij droegen, weinig stof ople verden voor de modekolommen. De huidige staatssecretaris van Socia le Zaken, de heer Roolvink, wordt voor lopig gewoon Kamerlid. De A.R.-fractie heeft gisteren besloten de heer Smallen- broek aan te wijzen als waarnemend fractieleider. Gezien de gezondheidstoe stand van de A.R.-fractieleider, de heer Van Eijsden. zou uit dit waarnemend fractievoorzitterschap wel eens een blij vend kunnen groeien. Mr. Geertsema, burgemeester van Wassenaar, schijnt voorbestemd te zijn om minister Toxo- peus op te volgen als fractieleider van de V.V.D. Mr. Marijnen ontweek een antwoord op de vraag waarom hij de huidige staatssecretaris voor de P.B.O. en Bezitsvorming, drs. Schmelzer, niet conform de bedoelingen van prof. De Quay, minister van Volkshuisvesting had gemaakt. Een formateur heeft een eigen verantwoordelijkheid, zei hij. Mr. Marijnen ontkende overigens dat hij tijdens de formatie-De Quay als co- formateur zou zijn opgetreden. En al de contacten en bezoeken dan die hij in die tijd heeft gehad en afgelegd? Och, je ontmoet natuurlijk wel eens mensen die, evenals jezelf, zijn aangezocht, zei mr. Marijnen met een effen gezicht. Wat de staatsecretarissen in het alge- men betreft, verklaarde de minister-pre sident dat van de voormalige staatsse cretarissen voorlopig alleen de belasting specialist dr. Van den Berge op 7inan ciën aanblijft. Dr. Van Houten, staatsse cretaris van Buitenlandse Zaken, die ook verzekerd scheen van de nieuwe benoe ming als staatssecretaris, (hij is zelfs wel genoemd als minister zonder portefeuil le), heeft zich teruggetrokken. Mr. Marijnen wekte de indruk dat een en ander in verband zou kunnen staan met zijn voornemen om als minister-pre sident meer op de voorgrond te treden bij de coördinatie van het (Europese) buitenlands beleid. Bij de benoeming van nieuwe staatsse cretarissen zal overigens worden ge streefd naar een zo evenredig mogelijke verdeling over de diverse politieke groe peringen. Het akkoord van Wassenaar, basis ook voor de formatie-Marijnen, is door prof. Beel gebaseerd op de verkiezingsuitslag. Hoe komt het dan, werd mr. Marijnen gevraagd, dat de verliezers bij de verkie zingen, de V.V.D. en de A.R., resp. Fi nanciën en het vice-premierschap hebben gekregen en de K.V.P. het moeilijke de partement van Defensie voor haar reke ning heeft moeten nemen? De waardering van ieder departement is verschillend, antwoordde mr. Marijnen. Het ligt er maar aan hoe je er tegen aan kijkt. De fensie is een erg moeilijk departement, maar ook erg belangrijk. De Nederlandse regering wil trachten te bewerkstelligen, dat de komkommer- export naar Duitsland toch door kan gaan, door van haar kant de handhaving van minimumpryzen bij deze uitvoer te waarborgen. Ze heeft zich terzake ge wend tot de Duitse regering en de Euro pese commissie. Voor de augurken en de bonen heeft de Nederlandse regering nog in beraad de Duitse regering eveneens overeenkom stige waarborgen inzake handhaving van minimumprijzen bij de export aan te bie den. In de bestuursvergadering van het Landbouwschap toonde de heer Mertens (K.N.B.T.B.) zich zeer verontwaardigd over de houding van de Nederlandse vertegenwoordigers in de ministerraads vergadering. Zij hadden, naar zijn me ning, kunnen verhinderen dat aan de Duitse verlangens toegegeven werd, maar hebben dat, doordat zij blanco stemden, niet gedaan. Van (Jff KSïït van de Europese deskun digen van het Landbouwschap werd enige clementie gevraagd voor deze vertegen woordigers, die het door Duitsland voor gestane compromis niet hebben tegeq gehouden, mede omdat Duitsland met te genmaatregelen had gedreigd. De regering van Fidel Castro op Cuba heeft gisteren het ge bouw en de terreinen van de Ame rikaanse ambassade in Havanna onteigend. Daarmee heeft Castro een stap gezet die geen weerga in de geschiedenis van de diplomatie heeft. Volgens het onteigeningsdecreet is het besluit genomen uit vergelding voor de bevriezing van Cubaanse tegoeden op Amerikaanse banken. De Amerikaanse ambassade herbergde de Zwitserse diplomatieke missie die, on der de Zwitserse vlag. de Amerikaanse belangen behartigde sinds op 4 januari 1961 de Amerikaans-Cubaanse betrek kingen werden afgebroken. In het nationalisatiedecreet staat ver der dat ook alle meubilair en uitrusting van de ambassade aan de staat is toe gevallen. Het heet dat een antwoord op de Amerikaanse agressie nodig was voor de handhaving van de nationale waar digheid en de soevereine rechten van het Cubaanse volk. De laatste Amerikaanse provocerende daad werd de bevriezing van de Cubaanse tegoeden genoemd. Het gebouw van de Amerikaanse am bassade in Havanna heeft het model van het gebouw van de V.N. in New York. Moskou stond gisteren door twee conferenties in het centrum van de wereldbelangstelling. Oost en West bespraken er de mogelijk heden van een kernstop, de Oost- europese landen en regeringslei ders uit Mongolië begonnen hun topconferentie van de Comecon. Sterkere bundeling van de economische activiteit van de leden-landen is het doel Een flinke dosis geduld en een even grote dosis fotografen-geluk had de maker van dit plaatje tij dens een zomers onweer aan het BeiersChiem-meer. van deze Comecon-conferentie. Naar ver wacht wordt, zal deze conferentie het hele terrein van de betrekkingen tussen Oost en West bestrijken. De hoge vertegenwoordigers van de V.S., Engeland en de Sovjet-Unie. die in Moskou over een kernstop beraadsla gen, hebben gisteren bijna drie uur ver gaderd. Het communiqué dat gisterenavond werd uitgegeven, was identiek aan die van vorige dagen. Het vermeldde sleohts dat de drie delegaties „verdere vooruit gang" hadden geboekt. De besprekingen zullen vandaag worden voortgezet. Van betrouwbare zijde is vernomen dat zij een ontwerp-overeenkomst hebben op gesteld die alleen nog maar op het taal gebruik moet worden nagekeken. Amerikaanse zegslieden weigerden zich uit te laten over de beraadslagingen van gisteren, maar men neemt aan dat er niet alleen meningsverschil bestaat over de plechtigheid van de parafering van het akkoord, maar ook over voorstellen om de spanningen in Europa te doen ver minderen met een niet-aanvalsverdrag en territoriale inspectie om onverhoedse aanvallen te voorkomen. Premier Kroestjev heeft geantwoord op een beroep dat Afrikaanse leiders on langs op hem deden na hun conferentie in Addis Abeba en waarin ze de grote mogendheden verzochten de bewapenings wedloop te beëindigen. De Sovjet-Unie is bereid eraan mede te werken dat Afrika als een kernvrije zone zal worden be schouwd, aldus Kroestjevs boodschap. Uit de Syrische hoofdstad Damascus, waar vorige week donderdag een mis lukte staatsgreep werd ondernomen, zijn gisteren opnieuw schietpartijen en ex plosies gemeld. Volgens betrouwbare be richten, die in het aangrenzende Libanon werden vernomen, stegen MIG-straalja- gers van de Syrische luchtmacht op voor permanente patrouillevluchten boven de stad. De inwoners vluchtten hun hui zen in. Het schieten werd gehoord kort nadat radio Damascus de terechtstelling had ge meld van nog eens zeven mensen die afgelopen donderdag aan de staatsgreep zouden hebben deelgenomen. Daarvoor waren al 29 mensen geëxecuteerd. Volgens de laatste berichten zijn bij de gevechten van afgelopen donderdag 'dui zend mensen gedood of gewond. De 22-jarige danseres Margaret Ricar- do heeft gisteren in het proces tegen de Britse osteopaat dr. Ward verklaard, dat zij tijdens het vooronderzoek meineed heeft gepleegd „omdat ik onder druk werd gezet door hoofdinspecteur Samuel Herbert". Zij had destijds verteld dat zij verscheidene malen in Wards woning was geweest en geld had gekregen van mannen met wie zij daar had vertoefd. Dit was echter, zo zei ze nu, niet waar. Zij was daar slechts eenmaal geweest en was toen niet betaald. Hoofdinspecteur Herbert ontkende later, dat druk op haar was uitgeoefend om haar tot een andere verklaring te brengen. Een van de andere getuigen, een knap twintigjarig meisje, dat zich Vickie Bar rett noemt, maar in werkelijkheid Janet Barker heet, kwam vertellen dat zich ten huize van Ward vaak seksuele orgieën af speelden. Zij speelde daarbij een belang rijke rol, kreeg geen geld van Ward maar wel kleding. Hoofdinspecteur Herbert deelde het hof nog mee dat dr. Ward een bekwaam en succesvol osteopaat moest worden ge noemd. Hoewel zijn inkomen moeilijk te bepalen viel, bedroeg dit volgens zijn agenda ruim 40.000 gulden per jaar. Ook zijn tekeningen brachten hem het een en ander op. Wat dit laatste betreft: de directie van het tentoonstellingsgebouw waar op het ogenblik portretten van dr. Ward worden geëxposeerd, heeft van de gemeenteraad van de Londense voorstad Holborn be richt ontvangen dat het gebouw binnen 48 uur moet worden gesloten. Een zegs man van de directie verklaarde, dat de gemeente-inspecteur hem had meegedeeld dat deze maatregel wordt genomen we gens „onregelmatigheden" volgens de des betreffende gemeentelijke verordeningen. Terwijl dr. Ward in de beklaagdenbank zat. droegen tweeduizend mensen vijf shilling bij voor zijn verdediging. Ze de den dat door een bezoek te brengen aan de expositie, waar men 144 portretten van de hand van dr. Ward kan bezichtigen. Voor de eerste dag van de tentoon stelling voorbij was was de hele verza meling. 2700 pond sterling waard, reeds verkocht. Samen met het entreegeld heeft Ward nu 3000 pond beschikbaar voor de betaling van zijn raadsheren. De koningin heeft gisterenmiddag de nieuw benoemde leden van het kabinet op Huis ten Bosch beëdigd. Op de fotowelke na de plechtig heid op de trap van Huis ten Bosch werd genomen, zien we v.l.n.r. de ministers dr. J.E. Andriessen (econ. zaken), P.J.S. de Jong (defensie), dr. H.J. Witteveen (financiën), mevr. drs. J.F. Schouwenaar-Frans- sen (maatsch. werk), mr. Th. H. Bot (o. k. en w), mr. V.G.M. Ma rijnen (minister-president en al gemene zaken), mr. B.W. Biesheu vel (landbouw) en mr. Y. Schol ten (justitie). Guatemala heeft de diplomatieke be trekkingen met Engeland verbroken uit protest tegen Engelands besluit Brits Honduras, waarop Guatemala aanspraak maakt, autonomie te verlenen. (Advertenties) FRIO DIEPVRIES Inderdaad het volle pond, mevrouw. geen schoonmaken i lijke tijd. SMAKELIJK ETEN De economische en sociale raad van de V.N. heeft met 7 tegen nul stemmen bij elf onthoudingen een ontwerpresolutie aangenomen waarin uitstoting van Por tugal uit de economische commissie voor Afrika wordt geëist. De resolutie was door Ethiopië en Senegal ingediend. Voor stemden deze beide landen, India, Jorda nië, Tsjecho-Slowakije, de Sovjet-Unie en Zuid-Slavië. De Zuidafrikaanse premier, Verwoerd, heeft vorige week in Kaapstad aange kondigd dat zijn land besloten had uit de commissie te treden wegens „de vijan digheid die door de Afrikaanse landen wordt getoond". De economische commissie voor Afrika is in 1958 opgericht om het economische en sociale onderzoek naar ontwikkelings programma's te leiden en om adviseren de diensten en de opleiding van Afrika nen te verzorgen. Een voorstel om Zuid-Afrika uit de commissie te stoten tot dit land zijn apartheidspolitiek afschaft, werd bij sta king van stemmen verworpen. Het 496 ton metende Nederlandse schip „Maasym-N" is gisteren ter hoogte van Ferrol in Spanje op de rotsen gelopen. Nadat de opvarenden het vaartuig hadden verlaten is het in tweeën gebroken. De 12 bemanningsleden, die ongedeerd ble ven, zijn op weg naar Nederland. EM.O - In do St. .Tanstraat te Venlo ontstond gistermiddag grote con sternatie. toen een Hinkelende huis vrouw onverwacht door een etalage ruit sprong. De opgeruimde vrouw, die wonder boven w onder ongedeerd bleef, verklaarde later tot haar on bezonnen daad gekomen te zjin, doordat zU in de winkel de nieuwe California Ossestaartsoep en Kalfs bouillonsoep had zien liggen. Haal ook direct een paar pakjes in huis (u hoeft niel door de ruit le springen) en proef zelf hoe lekker deze soepen zilnl

de Stem | 1963 | | pagina 1