DAAL Franse B-ploeg klopt oranje gemakkelijk Russische atleten brengen Amerikanen nederlaag toe PAT BOONE ...ATLEET Alleen Ajax doet het in de intertoto-strijd BERGENAREN winnen Schelde-zwemwedstrijd SER VEE WIJSEN stelt polsstok-record scherper Grote lening voor NEC (f 100.000.-) MS TRATIE KKENLADERS Biervliet ATLETIEK IN Gerard Saris wordt NAC's midvoor De Valk heeft amateurtitel Ook in criterium Jacques Anquctil Zimmcrmann 3c in Frankrijk VALERIE BRUMEL:RECORD WEINIG HOOGTEPUNTEN foegendienst jaar en ouder EKEN Snep H. snepvangers aparte klasse Knokken Verliezen Nederland wint van Frankrijk Diverse nieuwe records Twee deelnemers in Luxemburg Russinnen geven de toon aan Twee zeges Leicester City naar Nederland Gelukt REAL MADRID WEET NIETS! Henk Groot Feijenoord DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 22 JULI 1963 laai, Fé-Restaurant „de 's avonds van 8.00 C. Verbeek, Kerk uur tot 9.00 uur. el-Café-Restaurant 's avonds van „Smerdiek", Me rkt 46, 's avonds ifstraat 2. JLI A.S. zal om 13.30 uur een opakkenladers gehouden wor- georganiseerd door de land de rijkslandbouwvoorlichtings- h-Vlaanderen - zal plaats vin- raszaad van de heer R. Baecke aan de weg Biervliet-Hoofd- n ten Zuiden van Hoofdplaat, d niet tijdig gedorst kan wor- weersomstandigheden, zal de ld moeten worden, an bericht worden gedaan op iio-bulletin van 5.45, 6.40 en (Van onze speciale verslaggever) Een nieuw Nederlands record van Servee Wijsen, die met 4.25 m één centimeter boven zijn beste prestatie kwam, overwinningen van Henk Snepvangers, Eef Kamerbeek, Han Smit, Cees van Wees, Cees Clement en Servee Wijsen, die voor de eerste maal in zijn carrière een zege boekte, dat zijn naast nog enkele goede resultaten van jonge opkomende krachten de pluspunten van de atletiek-ontmoeting tegen een Franse B-ploeg. Voor het overige werden de oranjebroeken naar een kansloze nederlaag geleid en was het typerend om te zien, hoe juist op de nummers, waarvan men het meeste verwachtte, de verrichtingen tegenvielen. Frankrijk, dat overigens met de A-ploeg tegen Tsjecho-Slowakije uitkwam (de Fransen wonnen met 117-95), en met B-ploegen ook nog tegen Portugal en België optornde, zege vierde met ruim verschil (129-81). goede start prachtig op 50 meter naar Het moet ons van het hart dat de Ne derlanders, die weliswaar zonder Cees Koch, Jan Romani, Fred van Herpen en Jan van Uden in de gelederen aantraden» als het ware bevangen leken door de broeiende hitte, die over het Stade Mon- bauron in Versailles lag. De uitzondering I op de regel vormde de 28-jarige Servee I Wijsen, die zaterdagnacht in het nationaal I sportinstituut te Parijs arriveerde. I Hij leende de fiberglasstok van Kirkke, i trok zich niets aan van de reputatie der I Franse 4.40-springers Pressigny en Pia- B centa maakte slechts één fout (bij 4 me- B ten maar wipte vervolgens over 4.10, B 4.20 en 4.25 alsof er geen lat aanwezig m was. I De Fransen waren geslagen. Elen mooi 'f. succes van de lachende Limburger die zondagavond meteen afreisde omdat hij maandagmorgen vroeg in Maastricht we«er voor de klas moest staan! Ook de Amsterdamse kastelein Cees van Wees heeft het goed gedaan. Zijn eerste poging bracht reeds schrik in de Franse harten. Want zijn 15.67 meter is de beste worp'geweest totdat hij zichzelf overtrof met zijn voorlaatste poging van 16.12 meer. Hun Smit en Eef Kamerbeek hebben hard moeten knokken om de overwinninng te behalen. Han Smit deed dat door na een voren te komen. De Fransen Mariage en Leronellec ble ven een meter bij hem ten achter. Eef Kamerbeek ging met de Fransman Four- net, de man die een week geleden 14.1 sec noteerde gelijk op tot de achterste horde. Daarna lag hij iets achter, maar een keiharde inzet, die hem zijn laatste horde deed vertrappen, terwijl Fournet even uit balans raakte, was net voldoende. Voor beiden werd 14.6 sec afgedrukt. Peter Nederhand had weinig moeite met de Fransman Mysson in de strijd om de derde plaats. Hlemk Snepvangers was een klasse apart op de 1500 meter. Hij nam direct na de start de leiding, waarna de jonge Ton Blok de tweede ronde aantrok. Vervol gens sleurde de man uit Bergen op Zoom 400 meter lang aan het kleine peloton met als gevolg, dat hij zijn snelste tijd van dit seizoen liet afdrukken: 3.48.3. De Fransman Nicolas had hij 100 meter voor de streep van zich afgeschud. Junior An ton Blok bewees zijn vorm van de laatste tijd met een tijd van 3 min. 53.9 sec. Cees Clement heeft ons lange tijd in het onzekene gelaten. Hij begon zo goed, had na 4 km een voorsprong van 25 meter op al zijn rivalen, maar na 6000 meter was Petit 'Frankrijk) teruggekomen en rondenlang ging het zo voort. Zes ron den voor het einde vond de man uit Zeist het echter genoeg. Na een felle tussensprint, die de ruim 800 Franse toe Henk Snepvangers toonde zijn klasse op de vijftienhonderd meter tijdens de atletiekontmoeting tus sen een Franse B-ploeg en oranje te Versailles. In 3.48.3 snelde de Bergenaar als eerste over de streep (foto), in de verte gevolgd door de Fransman Nicolas, die 3.50.6 liet afdrukken. schouwers goedkeurend met 't hoofd deed knikken, liep hij weg. Voor hem bete kende deze zege een persoonlijke revan che voor zijn minder goede lopen in Enschede. Misschien speelde het wel wat overladen landenprogramma iedere week een wedstrijd een aatal atleten parten, want Leo de Winter en Hienk Evers konden bij lange na niet tippen aan hun beste prestaties, ofschoon Evers lange tijd de leiding had en de Franse hink-stap-springer Romarin er bij zijn laatste poging pas in slaagde zijn presta tie te overtreffen. Op de nummers waarop Jan van Uden en Fred van Herpen onbraken, verloren de onzen, waarby het opviel dat Kees Koppelaar op de 800 meter vanuit laat ste positie geweldig terugkwam en de Amsterdammer Vellinga op de 400 meter een prima tyd van 48.8 sec liet afdruk ken. Op de 200 meter zegevierde de Frans man Berger voor Han Smit in 21.7 sec en Jaap Noordenbos in 21.9 sec. Joep Delnoye werd tweede op de 5000 meter achter Lucas in een overigens zeer matige tijd. Hein Cujé probeerde in de laatste ronde het verlies op de 3000 meter steeple goed te maken, doch kwam op de streep nog altijd enkele meters te kort. Leo Stevens heeft eindelijk getoond wat vechten is op de 400 meter horden. Tot op het laatste rechte eind lag hij gelijk met Mysson, die 53.0 sec. liet afdrukken. In de eindsprint ontbrak het hem aan voldoende inhoud, maar zijn tijd van 53.7 sec. is niet de minste van het seizoen. De estafettes werden voor de Neder landse ploeg een deceptie. Op de 4 x 100 meter werden wij gediskwalificeerd we gens een foutieve wissel, terwijl op de 4 x 400 meter Stevens als eerste man het tempo niet kon bijbenen zodat de anderen een te grote acherstand moesten goed maken. Hoe hard Henk Kalkman, Vellinga en Kees Koppelaar ook liepen, voor hen was dat een te grote opgave. Atletiek in Den Haag Het Nederlandse meisjes atletiekteam heeft zondag in Den Haag de wedstryd tegen Frankrijk met 58-48 gewonnen. De 18-jarige Cor Bakker van Atleta-Utrecht kwam bij het verspringen tot een afstand van 6.34 en zij verbeterde daarmee niet alleen haar eigen jeugdrecord, dat op 6.07 stond, maar zy onttroonde tevens de Nederlandse dames recordhoudster Joke Byleveld. Zij kwam drie centimeter verder dan het Nederlandse record van Bijleveld. De Nederlandse 4 x 100 meterploeg ves tigde een nieuw Nederlands jeugdrecord met 48 seconden precies. De ploeg be stond uit J. v. Duffelen (Ada), Corrie Bak ker (Atleta), Lia Vonk (Ada) en Ineke Striker (Sparta). Tijdens deze wedstrijden werd ook het Nederlands kampioenschap 3 x 800 meter dames gehouden. De ploeg van de Bata ven uit Leiden legde beslag op de titel en vestigde tevens een nieuw Nederlands record met een tijd van 6.53.2. Tonny Ho- man, Gerda en Willy Kraan lieten de ploegen van Lionitas (7.09.2 en 8.04.4) ver achter zich. Het oude record stond eveneens op naam van de Bataven met 6.54.4. (Eigen bericht) Gerard Saris, de twintigjarige midvoor van Eindhoven, tekende zaterdagmiddag een contract voor NAC. Het ligt in de bedoeling, dat Saris als midvoor van de Bredase eredivisieclub zal gaan optreden. De transfersom werd niet officieel bekend gemaakt. Het transferbe drag ligt echter rond de halve ton. Gerard Saris heeft het in de Eindho- vense eerste-divisieclub uitstekend ge daan. De jongeman, die vijf jaar HBS achter de rug heeft en thans op weg is militair sportinstructeur te worden, scoorde in het afgelopen seizoen niet minder dan zeventien doelpunten. Saris is momenteel gelegerd in Amersfoort. Hij hoopt na het voltooien van zijn studie in de buurt van Breda terecht te komen. In het 54e jaar van zijn bestaan is de voetbalclub De Valk uit Valkenswaard amateurkampioen van Nederland gewor den. In de beslissingswedstrijd Neptunia De Valk, die noodzakelijk was geworden omdat beide ploegen in de kampioens competitie een gelijk aantal punten be haalden zegevierde De Valk met 31 na een 2—-0 voorsprong bij rust. De wedstrijd werd zaterdag gespeeld op het terrein van Robur et Velocitas in Apeldoorn en werd bijgewoond door 6500 bezoekers. De voorzitter van de sectie amateurs J. J. Egberts feliciteerde de nieuwe kam. pioenen namens de KNVB. Het bestuur van De Valk zal de leden een voorstel doen om niet naar het be taalde voetbal over te gaan. Acteur-zanger Pat Boone verscheen in Dublin op de sintelbaan. In een Amerikaans team kwam hij uit op de 4x110 yards estafette. Als laatste man eindigde hij. Na de kampioenstitel gingen De Val ken op de schouders. DE KEEPER van het fabriekselftal van de tricotagefabriek L. te Strake N.V. in Asten, de 27-jarige ongehuwde P. Michiels uit Asten, is zaterdagmiddag tijdens een voetbalwedstrijd tegen een elftal van de KAJ uit Heusden aan een hartverlamming overleden. Dat de record-Tourwinnaar Jacques Anquetil ook een meester is in het „kleine werk", bewees bij in een avond criterium in Sallanches. De Fransman zette enkele ronden voor het einde alleen de achtervolging in op zijn langenoot André Darrigade, die op dat moment aan de leiding ging. An quetil liet in de slotfase Darrigade 25 meter achter zich. De uitslag luidt: 1 Anquetil (Fr.) 75 km in 1.43.27. 2 Darrigade (Fr.) op 25 meter, 3 Scribante (Fr.), 4 Wolfshohl (Did.) 5 Milesi (It.). Dat Luxemburg klein is, is zelfs bij de half miljoen inwoners die het Groothertogdom telt genoeg zaam bekend. Desondanks hadden de organisatoren van het Luxem burgse kampioenschap op de weg voor profs op grotere belangstel ling gerekend. Slechts twee renners meldden zich voor de titelstrijd aan: Lucien Gillen en Roger Thull. De Luxemburgse zesdaagse-renner scheen te gaan triomferen. Hij had in de 61,5 km lange tijdrit vrijwel voortdurend voorsprong. Helaas toen de voorsprong tot 27 secon den was opgelopen kreeg Gillen, op enkele kilometers van de finish, een lekke band, zodat de zege toch nog voor Thull was. Een troost heeft Gillen tenmin ste: samen met de winnaar van de nationale titel zal hij worden af gevaardigd naar de wereldkam pioenschappen op de weg Heel veel hoop dat er Nederlandse clubs zullen overgaan naar de volgende ronde van de intertotocompetitie, bestaat er niet. PSV, dat nog een aardige kam had, verloor van Rapid. Vienna hield het Rotterdamse Sparta er goed onder SC Enschede bracht het tegen Oergryte niet verder dan een 33 gelijk spel, ter wijl Ajax bij Tasmania met een punten verdeling genoegen moest nemen. PSV - Rapid 1-2 Rapid Wien is vrijwel zeker doorge drongen tot de achtste finales. De Oos tenrijkers versloegen in Eindhoven mede gegadigde PSV met 21 in een op be hoorlijk peil staande wedstrijd, die in feite reeds na 46 minuten was beslist. PSV gaf de gerenommeerde tegenstan ders, die niet minder dan vijf internatio nals in hun gelederen hadden, goed par tij. Uiteindelijk bleken de Eindhovenaren echter niet bij machte om door hun groot enthousiasme het technisch overwicht van de knap combinerende Oostenrijkers te nivelleren. Aanvankelijk leek het erop dat Rapid Wien op een ferme zege zou afstevenen. Al binnen een kwartier moesten de in het nauw gedreven Eindhovenaren vier hoekschoppen toestaan. Toch nam PSV in de 18e minuut de leiding dank zij de onvermoeibare linksbuiten Hoenen, die met dit briljante doelpunt de thuis club stimuleerde tot grootse daden. Enigszins tegen de krachtsverhouding in kon de uitstekend spelende invaller- midvoor Woluj twee minuten voor rust met een onhoudbaar afstandschot de ba lans in evenwicht brengen. Reeds in de eerste minuut van de twee de helft was het pleit beslecht toen Wo luj een overrompelende doorbraak for ceerde en linksbuiten Rehnert in de ge legenheid stelde doelman Bals voor de tweede maal te passeren (12). Welis waar wist PSV zich in het verdere ver loop van de spannende en af en toe harde strijd een licht veldoverwicht te verwerven, maar de Rapid-verdediging, waarin stopper Glechner en de resoluut ingrijpende back Halla uitblonken, stond de vastberaden opererende Eindhovense eredivisieclub de gelijkmaker niet toe Vienna - Sparta 4—1 Invaller Van der Graaf heeft in de in- tertotowedstrijd Vienna-Sparta, die zater dagavond in Wenen werd gespeeld, de eer voor de Rotterdammers kunnen red den. Sparta, dat met een jonge ploeg aantrad, speelde vaak voetbal van zeer behoorlijk gehalte en had ook meermalen goede schietkansen. De afwerking in de te veel individueel opererende voorhoe de liet echter te wensen over. Dit spel- onderdeol was bij de aanvallend spelen de Oostenrijkers beter verzorgd. Vienna opende in de 10e minuut de score met een doelpunt van Wieger en vergrootte die voorsprong tot 30 door treffers van Schiehswald en Lahner in resp. de 15e en 64e minuut. Van der Graaf, die na 10 minuten inviel voor de geblesseerde Van Miert, scoorde in de 74e minuut het ver diende tegenpunt. Een misverstand tus sen Van Doesburg en Van der Lee werd negen minuten voor tijd benut voor Ve- selinovic, waardoor de Rotterdammers kansloos waren geworden. SC Enschede - Oergryte 3—3 Hoewel Sportclub Enschede voor het eerst in de intertotocompetitie weer over een nagenoeg volledig eerste elftal be schikte, hebben de Twentenaren in hun laatste thuiswedstrijd tegen Oergryte uit Jothenburg toch weer een ontstellende .mproduktiviteit getoond. Deze ontmoe- :ing mag ondanks het 33 gelijke sPa* .och wel teleurstellend worden genoemd, want twee van de drie Enschedese tref fers werden gescoord door Helmut Rahn en deze speelde zijn afscheidswedstryd, omdat hij in het nieuwe seizoen voor de Duitse Bundesligaclub Meidericher SPV zal uitkomen, waarnaar Sportclub hem na allerlei onplezierigheden heeft over gedaan. Rahn was, zij- het ook maar bij vlagen, eigenlijk de enige gevaarlijke man in de Enschedese voorhoede, die in de nieuwe competitie hopelijk een ver sterking vindt in Chiel Jansen van UHC en „Spitz" Kohn van Fortuna '54. Bos veld en Nemes, de beide binnenspelers, hielden de combinaties veel te lang op, terwijl het plaatsen dikwijls abominabel was. Tussen hen in stond de jeugdige Gieskes, die nog te weinig routine heeft om als aanvalsleider op te treden. Tasmania - Ajax 2—2 In een wedstrijd die technisch op hoog niveau stond, heeft Tasmania-1900 in het eigen Neukoellner-stadion te Berlijn te gen Ajax gedeeltelijk revanche kunnen nemen voor de 51 nederlaag, die de Duitse club in Amsterdam leed. Welis waar nam Ajax door doelpunten van Cees Groot en Keizer tweemaal een voor sprong, maar door een schot in eigen doel van Smit en een treffer van Rosen- feldt in de 71e minuut, eindigde de ont moeting in een gelijk spel: 22. De Amsterdammers speelden vooral in het eerste half uur uitstekend voetbal. De vleugelspelers Petersen en Keizer toonden zich keer op keer vol onderne mingslust en het backstel Tijm-Smit gaf maar weinig kansen weg. Het was dan ook verdiend toen de gasten in de 32e minuut door een doelpunt van midvoor Cees Groot de score openden. Zes minu ten later was het echter alweer gelijk doordat Smit een keihard schot van Fie- bach van richting veranderde waardoor de bal achter Hoogerman in het doel be landde. Een prachtig schot van 15 meter afstand, dat door Keizer werd afgevuurd, betekende een 2—1 voorsprong voor Ajax, maar een kleine 20 minuten voor het einde bracht linksbinnen Rosenfeldt de partijen opnieuw op gelijke hoogte 22. (Toeschouwers 5000). Andre Zimmermann, de winnaar van de Ronde van de Toekomst, is er za terdag te Sancerre niet in geslaagd het kampioenschap van Frankrijk op de weg voor onafhankelyken te veroveren. Hij werd, met zes seconden achter stand op de winnaar, derde. De titel was voor Claude Vallee, die ook in 1960 triomfeerde. Hij legde de 186,9 km af in 4 uur 56 min. 5 sec. Bachelot werd met een seconde achterstand tweede. door een katapult gelanceerd scheerde Brumel over de lat. Een nieuw wereld record. Minutenlange ovaties donderden van de tribunes voor zijn zesde wereld record in zijn loopbaan. De Russen wa ren tevreden. Een grote overwinning van hun dames, een krappe nederlaag tegen de Amerikanen en een nieuw wereldre cord voor een Rus. Kroestjev verliet breed lachend de tribunes. De Amerikaan Robert Hayes liep tijdens de atletiekontmoeting Rus- land-Amerika, de honderd meter in de respectabele tijd van 10.2 sec. Hier stormt Hayes over de lijn. dan richt het gras zich weer op en alle sporen worden uit gewist. Ik ga morgenvroeg de Kiowas verstoppen. Reis nie achterna met de wagen en met de anderen. Volg mijn spoor, dan. zie ik jullie wel. En nU ga ik nog wat slapen. Welte rusten!" ■N--NTi ;*i TfGfpWEp'-j} j A 'Th N' landtong aansteken, kunnen ons goed zien en overvalie) haha". Hij glom van genoegen om het beteuterde gezicht va Bancroft, die zich helema niet op zjjn gemak voelde, had er wat voor willen veilig op zijn kantoor m Louis te zitten! (Van onze verslaggever). Ongeveer 80 dames en heren hebben deelgenomen aan de jaarlijks door de Z. en P.V. „De Krabben" te Bergen op Zoom georganiseerde 1200 meter zwem wedstrijd in de Schelde, die zich onder buitengewoon gunstige weersomstandig heden afspeelde, waardoor ook de be langstelling van de stuurlui-aan-de-wal bijzonder groot was. Een opmerkelijk I verschijnsel tijdens deze wedstrijd, die bij de heren werd gewonnen door Wim anda uit Bergen op Zoom en by de da mes door Lia v. Ginneken, eveneens uit ergen op Zoom was, dat de dames over het algemeen beter zwommen dan de heren. «o01!1 °ngeveer kwart voor vier gingen eerst de heren van start. Drie minuten verwezen dc dames he"? m^af aanÖrie k3"1 bij de heren v*n meet af aan de kop en zwom bijzonder snel Er waren slechts enkele heren dié zijn tempo konden bijhouden: Carlo van Gilsen uit Bergen op Zoom en in min dere mate H. Fransen uit Goes, E van Krumingen uit Middelburg en P 'vein huis uit Bergen op Zoom. De rest van het herenveld raakte steeds meer ach- erop en verzeilde tenslotte vlak voor of tussen de dames-deelneemsters, waarvan de meesten een bijzonder goede conditie aan de dag legden. Wim Landa tikte het eerst aan op de steiger van de Potas- raffinadenj, hij werd even later gevolgd door Carlo van Gilsen en nog later door Fransen. Van Kruiningen en Veldhuis Nadat de vijftiende heer de ladder was opgeklommen arriveerde de eerste dame Lia van Ginneken, die evenals Wim Landa een schitterende wedstrijd had ge zwommen. Zij werd eerst een minuut later gevolgd door Netty Verbeek uit Bergen op Zoom, Ria Jaspers uit Roo sendaal, An Daalhuyzen uit O. en W. Souburg en de uitstekende Marijke Leys uit Bergen op Zoom. De gedetailleerde uitslagen zijn: He ren: 1 W. Landa. Bergen op Zoom, 16.45, 2 Carlo van Gilsen, Bergen op Zoom, 17.00. 3 H. Fransen. Goes. 17.25, 4 E. van Kruiningen, Middelburg, 17.33, 5 P. Veld huis. Bergen op Zoom, 17.37, 6 F. Ver- vooren, Middelburg, 7 P. Voorbraak, Bergen op Zoom, 8 K. Liefbroer, Bergen op Zoom. 9 P. van Egeraat, Bergen op Zoom. 10 T. van Vught. Bergen op Zoom Dames: 1 Lia van Ginneken, Bergen op Zoom, 18.45, 2 Netty Verbeek. Bergen op Zoom. 19.56. 3 Ria Jaspers, Roosen daal, 19.59, 4 A. Daalhuyzen, Souburg. 20.11, 5 Marijke Leys, Bergen op Zoom, 20.11, 6 Annelies Becht, Bergen op Zoom, 7 Janneke Fiole, Bergen op Zoom 8 Corry van Crughten. Roosendaal 9 Irene van Loon, Roosendaal en 10 Lia Ooms, Bergen op Zoom Rusland heeft de traditionele at letiekwedstrijd tegen Amerika, dit weekeinde in Moskou gehouden, met 189-147 gewonnen. De Russi sche dames wonnen met 75 tegen 28 punten, maar de Amerikaanse heren toonden zich met 119111 sterker dan hun Russische tegen standers. Valerie Brumel, de Rus sische hoogspringer, vestigde een nieuw wereldrecord met een sprong van 2.28 meter. Fanatiek aangemoedigd door 80.000 landgenoten op de tribunes van het vol gepakte Lenin-stadion in Moskou heb ben de Russische atleten zichzelf op de eerste dag overtroffen. De dames over klasten hun Amerikaanse tegenstand sters volkomen (35-17), terwijl de he ren slechts zeven punten op de superieur geachte Amerikanen achter waren ge bleven (54-61), Ook op de tweede dag bevestigden de Russen hun gestadige vooruitgang en zij wisten zelfs twee Punten van hun achterstand weg te werken (119-114). Valerie Brumel, het jaar oud Russische hoogspring-feno meen was eens te meer de briljante ex tent van de Russische heren-atletiek. Hu handhaafde de traditie om in de jaarlijkse atletiek-ontmoeting tegen de Amerikanen het wereldrecord scherper te stellen. Zijn prestatie (2.28) vormde overigens eigenlijk het enige hoogtepunt van deze teleurstellende krachtmeting op wereldniveau. De overige hoogtepun ten werden voornamelijk op de sprint- nummers geregistreerd. Edvin Ozolin doorbrak verrassenderwijs de Ameri kaanse suprematie op de 100 meter en eindigde als tweede (achter de Ameri kaan Hayes, die 10.2 sec. liet afdruk ken), terwijl met Galina Popova voor de eerste maal in de geschiedenis van de Rusland-Amerika wedstrijden een Rus sin de 100 meter dames als snelste af legde. De Russinnen wonnen trouwens alle nummers en rekenden daarmee op zeer duidelijke wijze af met de voorspel lingen van de experts dat de Ameri kaanse dames zich zeker op de sprint nummers het sterkst zouden tonen. De Amerikaanse heren, die op zes dubbele overwinningen hadden gerekend, behaalden slechts twee complete zeges: kogelstoten en polsstokhoogspringen. De Russen dorbraken de hegemonie op de specifieke „V.S.-nummers" als de 110 meter horden, de 400 en de 800 me ter, door op korte afstand van de win naar als tweede te eindigen. Wel hadden de Amerikanen de pech zich een zekere overwinning op de 4 x 100 meter te zien ontgaan. Omdat Dayton en Hayes een foute wissel hadden veroorzaakt werd de Amerikaanse zege met tien meter voor sprong veranderd in een diskwalificatie. Een ander duel, dat zaterdag de aan dacht van de Russische atletiek-fans had bezig gehouden was dat tussen de ver springers Ralph Boston en Igor ter Owanesian, dat na spannende strijd door ^-mer^aanse neger werd gewonnen. Toch hadden de Amerikanen bij het hoogspringen reden tot juichen. Valerie Brumel had namelijk tot 2.15 een tegen stander, die ogenschijnlijk niet veel voor hem onderdeed: Gene Johnsson die de ze hoogte reeds bij zijn eerste poging overwon. Op 2.18 faalde de donkere ne ger-atleet echter. Standen de wedstrijden van dit weekeinde: Afdeling 1 Rapid 5 5 0 0 10 17—6 PSV 5 3 0 2 6 7—7 Neumunster 5 2 0 4 4 7—13 Djurgarden 5 1 0 4 2 5—10 Afdeling 2 Bayern Miinchen 5 3 2 0 8 17—8 Vienna 5 3 1 1 7 13—9 Sparta 5 2 0 3 4 11—16 IFK Goeteborg 5 0 1 4 1 9—17 Afdeling 3 Pirmasens 5 3 0 2 6 18—7 Oergryte 5 2 2 1 6 10—9 Wiener AC 5 2 1 2 5 6—8 SC Enschede 5 1 1 3 3 5—15 Afdeling 4 Ajax 5 3 1 1 7 15—7 Norrkoeping 5 3 1 1 7 11—9 Tasmania 5 1 3 1 5 11—13 Schwechat 5 0 1 4 1 7—15 De goede prestaties van de Nijmeegse tweede-divisieclub NEC zijn niet onopge merkt gebleven. B. en w. van Nijmegen hebben aan de raad een voorstel gedaan om Sportclub NEC voor het volgend sei zoen een lening te verstrekken van 100.000.— De lening zal moeten worden afgelost in tien jaarlijkse termijnen van 10,000. Tevens zullen b. en w. de raad voorstel len de huurvoorwaarden van het Gof- fert-stadion voor NEC wat gunstiger te maken. Cupfinalist Leicester City speelt half augustus twee wedstrijden tegen Neder landse tegenstanders. Op 13 augustus ko men de Engelsen uit tegen het Groning se GVAV en twee dagen later, op 15 augustus in het Olympisch stadion tegen Blauw Wit. Brumel daarentegen ging onverstoor baar door. Onder de ogen van de pas- gearriveerde premier Kroestjev en de Amerikaanse zaakgelastigde Harriman ging hij moeiteloos over de 2.23. Dan 2.28. Doodse stilte. De eerste po ging mislukte. De tweede eveneens. Toen concentreerde de super-atleet zich lang en intensief. Nog eenmaal waagde de jonge Moscoviet zijn kans. Een snelle aanloop, een katachtige sprong en als Een woordvoerder van Real Madrid heeft zaterdag verklaard, dat Reals re servespeler Antonio Marquitos alle vrij heid geniet om een contract te tekenen met Excelsior. De woordvoerder verklaarde er echter bij, dat hij er niets van afwist dat de Rotterdamse club Marquitos had bena derd. Excelsior is zeer geïnteresseerd in Mar quitos en Janos Beke, lid van de Spaanse club Valladolid. Valladolid neemt op het ogenblik deel aan een toernooi in New York. Na Guus Haak, die vorige week naar Feijenoord overging, heeft de Rotterdam se club een nieuwe spectaculaire aan koop gedaan: Ajax-international Henk Groot zal het komende seizoen naast een streekgenoot, de Zaankanter Piet Krui- ver, in de voorhoede van FeUenoord ope reren. De Eindhovense eredivisieclub PSV heeft er sinds zaterdag een geduchte aan winst voor de voorhoede bijgekregen. De club uit de lichtstad wist beslag te leg gen op de 26-jarige Zwitserse internatio nal Toni Allemann, die de laatste twee jaar uitkwam voor de Italiaanse club Mantua. Alleman werd 24 maal als linksbuiten in het Zwitserse nationale elftal gekozen. Henk Jansen, de midvoor van Sparta, die in Nederland een jaar niet actief is geweest i.v.m. een verblijf in Zuid-Ame- rika. zal het komende seizoen voor DFC uitkomen. Nico Roodbergen gaat van Feijenoord over naar Hermes DVS. Bij deze club zal Aad Bak. die geen con tract meer heeft gekregen bij Feijenoord, als hulp-trainer gaan fungeren. In Tilburg doen hardnekkige geruchten de ronde dat de Willem Il-aanvalslelder Coy Koopal (die op éigen verzoek op de transferlijst werd geplaatst) door Longa wordt aangetrokken. Voor Koopal zou deze transfer wel wenselijk zijn. Hij kan zijn administrateurschap bij de genees kundige dienst in Tilburg dan blijven be trekken.

de Stem | 1963 | | pagina 7