INGRIJPENDE VERANDERING HOUDING MOSKOU Kroestjev wil inspectiegroepen binnen laten Optimisme over te bereiken kernstop Rotterdam werkt aan metro Aan de fles in Artis Mr. Toxopeus doet beroep op dr. Veldkamp tiamol weer vandaag in Opstand in Syrië was zeer bloedig C.H.U. agressief blijft ■fuli komt met zon Vuurpelotons reeds in actie Man doodt echtgenote in Ede Felle aanval op Peking Bankwerker - levensmoe - beging moord te Amsterdam DAGBLAD VOOR ZEELAND Slachtoffer uit Tilburg afkomstig Reactie Peking Drukte bij NS door bouwvakvakantie Toren van Pisa nóg schever Overwegend droog McNamara naar West-Duitsland Staat van beleg gehandhaafd Twintig executies Arabische eenheid Zaak in studie KYP Vlissingen wil krachtig sociaal beleid Openhartig 103e JAARGANG No. 24338 Voor God, Koningin tn Vaderland vgfa Color-Agnar 5,6/55 jr. ragma-instelling van 5,6 roen signaal duidelijk in oeker. tegen dubbele opna- 'heids-instelling van 11- ieksel afneembaar: ge- van de film. EGENHEIDSKLEDING MAKER CHR. NIERSE ran een prachtige pasvorm nieuwe mode-lijn 1963 GINNEKENWEG 123 l GEHEEL NEDERLAND het bezit zijn van een in vele dienstvakken sterkstroom als zwak- sof meester - geschut- irtdienst. >r de beste haven die d in een modern, af- n? Je krijgt een vak- en je verdient meteen f 220.- per maand. Elk rhoging bij elke pro llen op een traktement ben ie beter af 1 arinewerving, Bezuiden- ens praten op een van LEEFTIJD. akje. 2084-8 BIJ KOMT I nsdag, woensdag en Bergen op Zoom, and vaa 12.30-14.00 van 10.30-11.30 uur. van 17.00-18.00 uur. van 13.00-14.00 uur. laand van 12.30-13,30 ofd Marinewerving, Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerland!» Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v, Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel. 22341 (5 lijnen) - Postgiro 1114111 ZATERDAG 20 JULI 1963 Abonnementsprijs 8,05 per kwartaal, excl. 0,20 incasso; 9,25 per post excl. 0,35 incasso; 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage S 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse qoes Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) In een woning te Ede heeft de 43-Jarige in Malang geboren Indische Nederlander C. E. H. B. gisterenmiddag omstreeks vier uur zijn echtgenote met verscheidene messteken in borst en hals van het leven beroofd. Het slachtoffer, de 23-jarige uit Tilburg afkomstige mevrouw M. A. M. Bullynck- Verdonk, leefde na een huwelijk van ruim twee jaar reeds enkele maanden gescheiden van haar man. Ze had met haar anderhalf jaar oude dochtertje huis vesting gevonden in Ede. Toen de man, die onder invloed van sterke drank ver keerde, zich 's middags aan dit adres vervoegde, liet de eigenlijke bewoonster hem. met zijn vrouw in de kamer achter, waarna zij naar de keuken ging. Na enige tijd hoorde ze echter gillen en schreeuwen en zag ze B. het huis verla ten. Zijn vrouw lag dodelijk gewond op de grond. De politie, die snel gewaarschuwd werd. slaagde er direct in de dader te vinden en aan te houden. Hij liep in een vlakbij gelegen laan. Na zijn daad was hij daar nog even bij een kennis op bezoek ge weest, hoewel zijn gezicht, handen en kle ding onder het bloed zaten. Aanvankelijk dacht de politie dat dit bloed van het slachtoffer afkomstig was, doch latei- bleek dat de man zo wild gestoken had, dat hij zichzelf aan dijbeen en hand ver wond had. Na verbonden te zijn werd hij in verzekerde bewaring gesteld. B. pleegde de moord met een flink ta felmes, dat hy, voor hy bij zyn vrouw op bezoek ging, in zyn zak gestoken had. Hy weigert tot nu toe een verklaring af te leggen. De politie vermoedt dat hij de moord uit wraak pleegde, omdat zyn vrouw hem liad verlaten. Kroestjev heeft gisteren andermaal gepleit voor een niet-aanvals- verdrag tussen het Warschau-pact en de NAVO. De vorm, waarin dit akkoord gegoten zou moeten worden, deed er volgens de Rus niet toe. Waarnemers leiden hieruit af, dat Moskou het Westen de moge lijkheid wil bieden tot het omzeilen van een erkenning van Oost- Duitsland. Kroestjev pleitte voorts voor het sluiten van een akkoord over verrassingsaanvallen. Kroestjev bood aan buitenlandse inspectie toe te laten op de Sovjetrussische vliegvelden, spoorwegstations, grote wegen en havens. Belangrijke Russische troepenbewegingen zouden aldus geregistreerd kunnen worden. Geheime militaire con centraties voor verrassingsaanvallen zijn aldus uitgeschakeld. Tegenover deze opzienbarende concessie staat dan natuurlijk de voorwaarde, dat de Russen ook een kijkje zouden mogen gaan ne men bij de westelijke legers in de Bondsrepubliek. Deze woorden vielen te beluisteren in een rede van Kroestjev te Mos kou, waarmee hij afscheid nam van een Ootsduitse handelsdelegatie, die naar Oost-Berlijn terugkeerde. De Russische premier gaf tevens zijn op timisme te kennen over de kansen om tot overeenstemming te komen over een beperkt verbod van atoom- proeven. „Als er geen wijziging komt in de hou ding van de Amerikanen en Britten, heb ben wij de indruk dat de tijd rijp is voor het sluiten van een verdrag over het stop zetten van de kernproeven in de ruimte en onder water", aldus Kroestjev. Ook over inkrimping van buitenland se troepen in Oost- en West-Duitsland viel volgens Kroestjev best te praten. Uiteraard gingen zijn verklaringen ver gezeld van harde woorden aan het adres van „fanatici" in Rood-China, dat intus sen al heeft meegedeeld een mogelijke kernstop te zullen negeren. In wellicht de venynigste bewoordin gen die Kroestjev in verband met de Chi nese eisen inzake een wijziging van de leiding op het Kremlin heeft uitgespro ken, liet de Russische premier weten: „De pogingen van degenen die proberen de leiding in ons land te veranderen zyn vruchteloos". Deze laatste rede hield Kroestjev op een Hongaarse vriendschapsbijeenkomst. Het bepleiten van een oorlog wijst eerder op lafhartigheid dan op kracht, zo zei Kroestjev voorts op deze bijeenkomst. In een verklaring een 1 uur en 25 mi nuten, die blijkbaar was bedoeld om zo wel de westelijke mogendheden als de Chinese volksrepubliek te waarschuwen, zei hij: „Indien alle kernwapens tot ontploffing zouden worden gebracht zou de damp kring worden besmet. Hoe zouden de mensen dan leven? Dat is de vraag". China op zijn beurt waarschuwde Rus land niet in de val te lopen van de „boos aardige en leugenachtige Amerikanen". De Chinezen noemden het gesprek in Moskou louter show, omdat Rusland nl. voor de aanvang der besprekingen zijn bereidheid had getoond met de V.S. tot een kernstopakkoord te komen. Overigens is gisteren in Moskou niet alleen de kernstop aan de orde geweest. Ook over de kwestie-Berlijn, het niet- aanvalsverdrag tussen Warschaupact en NAVO. en „andere zaken van weder zijds belang" zou uitvoerig gesproken zijn. Westelijke waarnemers ontkennen dit evenwel, omdat de westelijke onder handelaars alleen maar mogen spreken over kernstop-aangelegenheden. Koude- oorlogzaken moeten zij aan de NAVO- raad overlaten. Volgens Chinese radio-uitzendingen, die in Tokio werden beluisterd, zou in Pe king momenteel een anti-Russische by- eenkomst aan de gang zijn. In dezelfde uitzending werd gezegd dat het mogelijke kernstop-akkoord de gevaren van een kernoorlog alleen maar zou vergroten. DE MILITAIRE junta in Ecuador heeft de communisten buiten de wet gesteld. Behalve de partij werden ook de mantel organisaties verboden. 25.000 door een communist binnengesmokkelde dollars I zijn in beslag genomen. DE 98-JARIGE mevrouw L. Reiniers- Vientje blijkt niet de oudste van Amster dam te zijn. Dit is de heer Th. Dullaert, oud-stationschef, die in de Stadionstraat woont en 101 jaar werd in april jl. DE BESPREKINGEN tussen de premier van Brits-Guyana en de voornaamste op positieleider over de vorming van een coalitieregering, zijn opgeschort. Men werd het niet eens over intrekking van maatregelen, die afgekondigd werden toen de noodtoestand intrad. IN WEERT is een echtpaar uit Zaan dam om het leven gekomen doordat een l aanhangwagen van een personenauto los raakte en tegen hun motor botste. Het echtpaar Lagerweij-Willemsen (33 en 24 jaar oud) was op slag dood. BINNENKORT wordt in België het rij bewijs ingevoerd, aldus besloot gisteren de Kamer van Afgevaardigden. Aan alle automobilisten boven 21 jaar wordt het papier verstrekt, indien men verklaart en ervoor tekent een auto te kunnen bestu ren. Alle rijdende Belgen examineren bleek niet mogelijk te zijn. DE PREMIER van West-Australië, de heer David Brand, brengt een bezoek van enkele dagen aan Nederland. Hij heeft o.m. besprekingen met Fokker en bezoekt Rotterdam. Het begin van de bouwvakvakantie heeft ook bij de spoorwegen gisteren de nodige drukte veroorzaakt. Al het be schikbare materieel was ingezet en vele treinen werden versterkt. De piek in het reizigersvervoer lag tussen 6 en 9 uur gisterenavond, toen o.m. in Utrecht uit zonderlijk veel reislustigen de perrons en de treinen bevolkten. De grootste drukte viel in de zuidelijke provincies waar te nemen vooral de trek naar Zeeland was opvallend maar ook op het traject Zwolle-Groningen-Leeuwar- den waren de treinen erg vol. Hetzelfde gold voor de zgn. „Veluwelijn". In steden langs de Franse en Ita liaanse Rivièra en in Italië zijn gis teren enkele aardschokken gevoeld. Elders in dit blad treft de lezer een uitvoerig relaas hiervan aan. Een van de mogelijke gevolgen van deze aardschokken is, dat de scheve toren van Pisa nog schever zal wor den. De schokken zijn opgetekend door een inclinometer, een instru ment, dat iedere verandering van de stand van de toren registreert. De schokken zijn ook geregistreerd door een seismograaf op de zevende ver dieping van de toren. (Van onze parlementaire redactie) Mr. Toxopeus, de liberale frac tieleider, heeft een persoonlijk be roep gedaan op dr. Veldkamp om over zijn bezwaren tegen de sociale paragraaf in het regeringsprogram heen te stappen en minister van Sociale Zaken te blijven. Het Veld- kamp-Toxopeus-gesprek vond gis termiddag plaats op het ministerie van Sociale Zaken. In dit gesprek, dat ruim anderhalf uur duurde, zien politieke waarnemers een aanwijzing te meer, dat het de liberalen er veel aan gelegen is dr. Veldkamp op Sociale Zaken te houden. (Advertentie) Weersverwachting van het K.N.M.I. °PS<™aakt gisteren- avona 23.15 uur: dr"°* weer met tijde- mijj "een' Ongeveer dezelfde middagtemperaturen. Zwakke tot ma tige wind tussen zuid en west. ondnedra2g0:43ZOur'urOnder 2°'49 UUr' Maan 2on4RgC,n,vZ°M op 4 44 uur- z°n onder onder Tir25"uu?n °P 508 UUr" maap 620anuurg: Z°n °P 445 uur' Maan op Een fraaie overzichtsfoto, gemaakt vanaf het stationspostkantoor te Rotterdam, pan het centrum van de stad waar de werkzaamheden voor de metro plaatsvinden. Op de voorgrond een drietal tunnelstuk ken met daarachter een deel van het station, dat bij het stadhuis op de Coolsingel zal komen, nu nog in het bouwdok op het Weena. Op de achtergrond, in het midden, het Hiltonhotel en de toegang tot de Coolsingel. De Amerikaanse minister van Defen sie, Robert S. McNamara, heeft gisteren in Washington meegedeeld, dat hij van 30 juli tot 4 augustus West-Duitsland zal be zoeken. om met zijn Westduitse ambtge noot Kai-Uwe von Hassel gezamenlijke defensieplannen te bespreken. Op zijn eerste persconferentie in vijf maanden heeft McNamara nog meege deeld dat het aan het licht komen van gevallen van spionage in Engeland en Zweden, de Amerikaanse defensie niet heeft gecompromitteerd. Hem was niets bekend over „lekken" bij de Amerikaan se veiligheidsdienst. Vandaag, Sint-Margriet a j algemeen een slechte n.m de daarop volgende hondsdagen, hebben over het juist dit jaar de goede kant W6er betreft Toeh uJkt het er0P. dat wij regenfrontjes lossen, bij Engeland gaa" dePressle-activiteit neemt af en de Een hoge.druk.uitloper gva„ deaaAgek°men' fo4endeels °p- zodat de komende dagen op de f". vers'erkt zlcn boven West-Europa, zomerweer gaan brengen r'1 p atsen dr0°8. zonniger en iets warmer en Oost-Nederland ^fangrUk waïmer 'S het de aIgel°pen week in Limburg een zuidwesterwind vaakVog uTele luchT.alv^ de kUSt W"r Het had er alle schijn van, dat een poging van gewapende revolutionaire troepen om de regering van Syrië omver te werpen, gisteren wel bedwongen was. De ongeregeldheden zijn bloedig geweest. Volgens niet bevestigde berichten zouden er „honderden slachtoffers zijn gevallen gedurende de bittere straatgevechten van eergisteren in Damascus. De krant „Al Hayat" zegt, dat het er 170 zijn. „Beyrouth Massa" schrijft, dat er niet meer dan zes doden zijn. Een mededeling wilde echter, dat er duizend doden waren te betreuren. De Syrische regering heeft gisteren geprobeerd de bepalingen te verzachten van het na de mislukte staatsgreep van eergisteren afgekondigde uitgaansver bod. In de straten van Damascus kwam het echter onmiddellijk tot nieuwe schietpartijen en de 24 uur per dag geldende beperkingen werden een uur later opnieuw ingesteld. ..Er is nog steeds een staat van be leg", aldus een communiqué van de plaatsvervangende militaire gouver neur, generaal-majoor El Hafez. Man schappen van het leger en van de na tionale garde hebben het bevel gekre gen personen, die zich niet aan het uit gaansverbod houden, neer te schieten. Voor zover bekend zijn geen buitenlan ders betrokken geweest bij de gevech ten. Er zijn gisteren reeds militaire recht banken in het leven geroepen ter be rechting van „vijanden van het leger en de staat". Op deze zelfde dag zijn 20 personen, (acht officieren, 11 man nelijke burgers en één vrouw, wegens hun aandeel in de mislukte opstand ter dood veroordeeld. Deze krygsraden hebben gebruik ge maakt van hun bevoegdheid het stand recht toe te passen: de 20 persoon zijn ogenblikkeiyk door een vuurpeloton terechtgesteld. Beroep van een vonnis is niet mogelyk. De krijgsraden houden nog steeds zitting. „Geen genade tegenover de vijanden van het volk", aldus het uitdrukkelijk bevel van El Hafez. Van de „misdadigers" die met de noorderzon waren vertrokken, ont breekt nog ieder spoor. Zoals gisteren gemeld is op het hoofd van elk van hen het zijn intussen zeven ontsnapten geworden in plaats van vier een be loning van 10.000 Syrische ponden ge steld (ruim 10.000 gulden). Louai Attassi, president van de Syri sche revolutionaire raad, heeft, gelijk bekend, in Alexandrië eenheidsbespre kingen met Nasser gevoerd. Syrië, Egypte en Irak hadden in principe be sloten een nieuwe Verenigde Arabische Republiek te vormen onder het bevel van Nasser. De federatie stuitte echter op moeilijkheden als gevolg van onenig heid tussen de Ba'ath-partij van Syrië en van Nasser. Waarnemers in de Arabische landen zijn de mening toegedaan dat de inci denten in Damascus het gevolg zijn van Egyptische aanvallen in de pers op de machtige Ba'ath-partij in Syrië. Men gelooft niet dat de gebeurtenissen van de laatste twee dagen bevorderlijk zijn geweest voor het klimaat van de Ara bische eenheid. Gisterenavond is dr. Veldkamp on verwachts op bezoek gegaan by mr. Marynen op diens departement. Toen die ontmoeting bekend werd men had het nog niet verwacht groeide in Den Haag het optimisme rond de vraag of de heer Veldkamp zou aan- blyven. Men ging nl. van de gedach te uit dat, indien er geen redelyke kans zou zyn dat de heren met el kaar tot overeenstemming zouden kunnen komen, het gesprek niet zou hebben plaatsgehad. Het gesprek Veldkamp-Toxopeus heeft ongetwijfeld de sfeer rond de kabinets formatie wat verbeterd. Dat mocht ook wel. De C.H.U.-fractieleider, mr. Beer- nink, heeft veel kwaad bloed gezet door zijn uitval (donderdagavond) tegen dr. Veldkamp op het C.H.U.-zomercongres, waarvan wij gisteren melding maakten. Er zijn echter geen aanwijzingen dat het gesprek op Sociale Zaken wijziging heeft gebracht in de zakelijke geschilpunten. De liberalen zien rond de affaire-Veld kamp meer een vertrouwenskwestie dan een zakelijk geschil. Dr. Veldkamp moet niet alles zwart op wit willen hebben, zeggen zij. De algemene middelen die hij toegezegd wenst te zien voor een verdere verhoging van de a.o.w., zullen, als het nodig mocht zijn, heus wel beschikbaar worden gesteld. De redenering is wat simplistisch. De liberalen zijn het er namelijk nog niet over eens of het gebruik van algemene middelen voor een verbetering van so ciale voorzieningen voor hen principieel wel acceptabel is. Ze moeten dit vraag stuk nog gaan bestuderen. Volgens de V.V.D. zal de liberale braintrust, de Prof. Teldersstichting, spoedig aan de slag gaan en dan kan zeker wat de algemene mid delen en de a.o.w. betreft een voor dr. Veldkamp bevredigende uitspraak worden verwacht. In dit verband herinnert men er aan dat de liberalen vroeger voorstan der van staatspensioen zijn geweest. In de welpenafdeling van de roof dierengalerij in de Amsterdamse Artis verblijven momenteel vijf welpen, die door hun oppassers met de fles groot gebracht moeten worden, omdat hun moeders ver stek laten gaan. Het kwintet be staat uit drie Bengaalse tijgers een zwarte panter en een Frans genetkatje Telegram naar Den Haag De afdeling Vlissingen van de K.A. B. heeft gisteren een telegram ge stuurd aan het partybestuur van de K.V.P. in Den Haag van de volgende inhoud: „K.A.B. afd. Vlissingen protesteert tegen opvatting dat vele kiezers K.V.P. stemden voor continuering vo rige regeringscoalitie stop Wensen krachtig sociaal beleid stop Onder kiezers groot onbehagen over gevoer de gedragslyn tijdens formatieop dracht. K.A.B. afd. Vlissingen. Mr. Toxopeus zal dit verhaal ook gis teren wel weer bij dr. Veldkamp hebben opgehangen. Deze zal hem het antwoord wel niet schuldig zijn gebleven. Het moet een openhartig gesprek zijn geweest. De heren kennen elkaar al jaren. Ze komen beiden uit Breda en zijn tegelijk lid van de Bredase gemeenteraad geworden. Het zijn twee volstrekt verschillende typen: mr. Toxopeus, de omzichtige diplo maat, een tacticus; dr. Veldkamp, een enorme werker, zeer impulsief, een bulldozer dikwijls in de politiek. Het bezoek van mr. Toxopeus op So ciale Zaken zal ook wel mede bedoeld zijn om olie op de golven te werpen, die dr. Beernink, zijn schildknaap bij deze formatie, heeft veroorzaakt. Mr. Beernink heeft boze telefoontjes gekregen van mr. Aalberse en dr. Veldkamp. Van K.V.P.- zijde heeft men mr. Beernink de tekst van zijn rede gevraagd. Die had hij niet, zei mr. Beernink. Hij had van aanteke ningen gesproken. Later is gebleken, dat de Rijksvoorlichtingsdienst de rede van mr. Beernink op de band had opgeno men. Die band wordt nu uitgetikt. (Vervolg zie pagina 3) De 47-jarige Utrechtse bankwerker G. J. K„ die zich gisterenmorgen bil de po litiepost Groeneweg in Utrecht als dader van de moord op de 18-jarige prostituee Sonja K.-van der M. heeft gemeld, is eergisterenmiddag naar Amsterdam ge reisd met het plan een vrouw „op de wal letjes" te vermoorden. Dit stond reeds bij voorbaat vast omdat de man zich levens moe voelde en uit de maatschappij ver wilderd wilde worden. Nadat een poging tot zelfmoord maan dag jl. met behulp van gas op niets was uitgelopen omdat het gasmuntje op was, besloot K. in Amsterdam een publieke vrouw te gaan vermoorden. Sonja K. werd het slachtoffer omdat zij tegen het raam had getikt toen de depressieve K. passeerde. Hij stapte op dit uitnodigende getik de woning aan de O.Z. Achterburg wal binnen met geen ander doel dan de vrouw te wurgen. Voor een moord door middel van een pistoolschot of een messteek voelde hij niets. Dat was naar zijn zeggen te bloederig. De recherche van het politiebureau aan de Warmoesstraat te Amsterdam, die geen reden heeft om aan het verhaal van de geestelijk gestoorde man te twijfelen, be schouwt het motief van deze moord als een uiterst zeldzaam geval. De man Is getrouwd en heeft vier kinderen. Aanvankelijk aarzelde de Amsterdam se recherche gisterenmiddag even geloot te hechten aan de vlotte bekentenis van K. Dat K. inderdaad de gezochte man was bleek de Amsterdamse recherche bij het eerste verhoor spoedig, omdat hij èen tot op het kleinste detail nauwkeurige beschrijving kop geven van de onderkant van zijn kunstgebit dat hij in Amsterdam zou zijn kwijt geraakt. De Amsterdamse politie had dit gebit des nachts omstreeks twee uur onder het bed van de vermoorde vrouw gevonden, maar de pers van deze vondst nog niet op de hoogte gesteld. IN HET eerste kwartaal van 1963 wer den ongeveer 411.000 buitenlandse over nachtingen in Nederland geboekt: dit be tekent een toeneming met 14.000 over. nachtingen in vergelijking met het eer ste kwartaal vorig .iaar. Het grootste aan tal kwam uit Duitsland: 110.000.

de Stem | 1963 | | pagina 1