Na mislukking toch gevechten nieuwe Marijnen formeert telefoon per Kernstopoverleg verloopt gunstig Mol weer Tankauto met 23 ton kokende bomen teer tegen COTY Terwijl de nationale leiders afwezig waren llerwiji cie iiaiioiiciic j Miletic hield, vol vandaag'. Vrouw in Amsterdam gewurgd I Kennedy wil I goud sparen Rijksweg Etten-Roosendaal was versperd DAGBLAD VOOR ZEELAND EDINGSLEER /E WEGEN Betalingsbalans Uitgaansverbod en verbroken telefoon Strenge maatregelen Vier ontsnapten Levenslang voor neger, die vrouw vermoordde Oplossing voor mak Veldkamp Kandidaten Koningin nu ook Porto Ercole in Gromiko smoesde met Oostduitsers Vier Vopo's naar Westen gevlucht e krant in elk opzicht1- Iets hogere temperaturen ÏS» wï. Z°n °P 442 UUr' Maan °P REGENJASSEN 10 tot 3O°/0 Uit cabine geslingerd Als een fakkel „Andere zaken Ogen stuiten Mr. Beernink: Formatie onverkwikkelijke zaak SKO SPORTHEMDEN IO tot 20 COTY 8 103e JAARGANG No. 24337 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, c j, v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 18 - Tel. 22341 (5 lijnen) - Postgiro 1114111 VRIJDAG 19 JUL I I9S3 Abonnementsprijs 8,05 per kwartaal, excl. 0,20 incasso; 9,25 per post excl. 1 0,35 incasso; 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden r.OF.R Kinkstraat. 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) OPSTAND IN SYRIË PAKJE e. En vet geeft nieuwe en verschil tussen vet en n voedingsdeskundigen it naar bepaalde plant al naar maïs-, soja- en idat het meervoudig on- Brio is daarmee bereid. De 18-jarige Amsterdamse publieke vrouw Sonja H. G. K. van der Meijden is gisterenavond gewurgd op haar bed in een woning aan de Oude Zijds Achter- 'j burgwal in de hoofdstad gevonden. Ze vertoonde op het moment van dc ont- dekking nog tekenen van leven, doch bij aankomst in het Binnengasthuis bleek B zij reeds te zijn overleden. Een ongeveer 53-jarige, nog voortvluchtige man met X grjis krullend haar en gekleed in een i donkere regenjas, die de laatste bezoe- ker van de jonge reeds gehuwde vrouw I was, wordt als vermoedelijke dader door de politie gezocht. President Kennedy heeft het Ameri- ■f kaanse congres donderdag twee nieuwe maatregelen voorgesteld, die tot doel heb ben het evenwicht op de betalingsbalans te herstellen en de vlucht van dollars naar het buitenland tegen te gaan. Hij wil een „rente-egalisatiebelasting", inhoudend dat de rente voor kredieten op lange termijn aan buitenlanders verhoogd wordt met één procent. Bovendien stelt hij een regeling voor met liet internationale monetaire fonds, die Amerika in staat stelt onmiddellijk bedragen op te nemen tot een totaal van 500 miljoen dollar. Volgens Kennedy's berekening zullen deze maatregelen, tezamen met de ver- hoging van de rentevoet voor leningen op korte termijn, die afgelopen dinsdag werd aangekondigd en met de voorgeno men beperkingen van uitgaven in het buitenland, Amerika in staat stellen de eerste achttien maanden twee miljard dollar in goud te sparen. Op het ogenblik bedraagt de vlucht van Amerikaans goud naar het buitenland ongeveer drie mil jard per jaar. Na een bijzonder roerige ochtend, waarop in Damascus zwaar gevochten is, heerste er gisterenmiddag twee uur lang rust. Gisteravond zijn er echter opnieuw gevechten uitgebroken. Alle telefoonverbindingen werden verbro ken en de grens tussen Syrië en Jordanië werd tot nader order gesloten. De opstand tegen de Syrische regering is door burgers en voor malige militairen en aanhangers van Nasser ontketend. Deze op stand is op touw gezet, terwijl de nationale leiders in het buitenland vertoefden. De Syrische regering sloeg 's morgens met kracht terug. Manschappen in tanks van het leger traden op tegen de bewapende burgers en oud-militairen. De Syrische luchtmacht ondersteunde met straalvliegtuigen van het type Mig de operatie van de tanks. In een gisterenmiddag over radio Bag dad (Irak) voorgelezen communiqué, dat volgens het radiostation was uitgegeven door de „plaatsvervangende militaire gou verneur van Syrië", werd gezegd dat de poging tot een staatsgreep was verijdeld. „Een poging van een kleine, door op non-actief gestelde officieren gesteunde burgers om de orde in Damascus te ver storen, is in de kiem gesmoord", aldus het communiqué. „Alle oproerige elementen gaven zich over. In de andere gebieden van Syrië bleef het rustig. De samen zweerders werden onmiddellijk voor na tionale veiligheidsrechtbanken geleid", zo werd verklaard. De staatsgreep werd op touw gezet even nadat Louia Attassi, de voorzitter van de na de opstand van verleden maart ge vormde Syrische revolutionaire raad, naar Cairo en Alexandrië was vertrokken, waar hij besprekingen zou voeren met Nasser. Premier Salah Bitar voerde ter- zelfdertijd in Bagdad gesprekken met Iraakse functionarissen. De eerste berichten over de op stand kwamen over radio Damascus. In een opgewonden toon werd ver klaard dat tot nader order in geheel Syrië een uitgaansverbod van kracht was en dat men manschappen van het leger en van de nationale garde had gelast personen, die zich niet aan het verbod hielden, dood te schieten. Syrische zegslieden te Cairo verklaar den, dat aanhangers van de eerder in de maand naar Parijs verbannen vroegere minister van defensie en stafchef, gene- raal-majoor Ziad Hariri, een rol hadden gespeeld in de opstand. Volgens deze zegslieden hadden Hariri's aanhangers gedacht, dat een in de afwezigheid van Attassi en Bitar ondernomen „Blitzkrieg- coup" zou slagen en dat de oud-minister van defensie zou worden uitgenodigd de belangrijkste post te bekleden in een nieuwe revolutionaire regering. De gevechten in de ochtenduren wer den gekenschetst als „kort, maar bijzon der hevig". Nadat de opstand van de ochtenduren was onderdrukt en radio Damascus weer in de ether terugkwam, werden de namen genoemd van vier lei ders van deze revolte, die zouden zijn ontsnapt. Er is een beloning van 10.000 Syrische ponden uitgeloofd voor degene, die na dere bijzonderheden weet te melden over de verblijfplaats van de gevluchte lei ders. Het zijn generaal Mohammed Al Jerah, kolonel Jassim Ulwan, Joessef Moezahi en Raif Al Maari, allen bekende aanhangers van Nasser. Het is niet bekend of er doden of ge wonden gevallen zijn. Het persbureau voor het Midden-Oosten meldde echter, dat er door de straten van Damascus zie kenwagens met gewonden reden. Volgens welingelichte waarnemers in Beiroet heerst er al enkele weken een staat van latente burgeroorlog in Syrië, veroorzaakt door de strijd om de macht tussen de Ba'ath-socialisten en generaal Hariri, die bij het leger erg gezien is en zoals hierboven gemeld, thans in Parijs vertoeft. Een Amerikaanse militaire rechtbank in Frankfurt heeft gisteren de 21-jarige soldaat der eerste klasse Eugène Chandler uit Detroit, veroordeeld tot le venslange gevangenisstraf met dwangar beid wegens moord met voorbedachten rade op een vrouw uit Frankfurt, die ver moedelijk een prostituée was. SINDS WOENSDAG wordt in Laos een Amerikaans transportvliegtuig van het type C-46 met Han boord zes personen vier Amerikanen en twee Chinezen vermist. Aangenomen wordt dat het toe stel in het oerwoud ten noordwesten van Vientiane is neergestort. OP VEROLME'S werf op Rozenburg is een bronzen borstbeeld onthuld ter nage dachtenis van prof. mr. P. S. Gerbrandy, minister-president in de oorlogsjaren en bij leven president-commissaris van het concqrn. De onthulling geschiedde door zijn echtgenote. IN JUNI zijn in Rotterdam 585 fietsen en bromfietsen gestolen. De meeste waren niet afgesloten. IN DE LEEFTIJD van 102 jaar overleed gisteren de oudste inwoner van Amster dam, cle heer G. Buurger. De oudste in gezetene is thans de weduwe L. E. Rei niers-Vlentje, die 98 jaar is. HERTER, specialist van president Kenne dy op het gebied van handelsbesprekin gen, is naar Bonn vertrokken, waar hij met o.m. Erhard en Adenauer een ge sprek zal hebben. BIJ EEN BOTSING op de Autobahn nabij Keulen tussen een Nederlandse bus en een Westduitse vrachtauto, zijn acht Nederlandse arbeiders gewond geraakt. Zij komen allen uit Maastricht of naaste omgeving. PRINSES ANNE, het 12-jarige dochter tje van koningin Elizabeth, gaat dit na jaar voor het eerst naar school. Zij gaat naar een kostschool in Benenden in'Kent. Zij wordt opgenomen onder de tieners. Het meisje vindt het heerlijk: haar moe der voelde meer voor de traditie. Prin ses Anne kan aardig leren, maar is geen uitgesproken studiebol. Zij voelt niets voor wiskunde. Frans is bij haar favoriet. Zij krijgt geen voorkeursbehandeling. EEN FRANSE handelsmissie zal in sep tember naar Peking reizen om de con tacten te vernieuwen, die in mei var dit jaar met China zijn gelegd. Uit de restanten van zijn in elkaar gezakte beeld „De Houthakker", dat voor dit droeve voorval door de opdrachtgeefsterde gemeente Zaandam, was geweigerd, heeft de Zuidslavische beeldhouwer Slavo- mir Miletic geholpen door sympa thisanten en met behulp van de steigers, die een Zaandams aanne mer hem beschikbaar stelde, op nieuw een houtwerker uit één stuk gemaakt. De bedoeling is, dat het beeld vandaag door een havenar beider zal worden onthuld waarna deskundigen en publiek het zullen beoordelen. De foto toont Miletic bezig met zijn tijdrovende restauratie van zijn vernielde schepping. (Van onze parlementaire redacteur) In politieke kringen heeft men de hoop nog niet opgegeven, dat er een oplossing gevonden zal wor den voor de zaak-Veldkamp. Ook gisteren is daaraan achter de scher men weer hard gewerkt. De kabi netsformatie als geheel onttrekt zich op het ogenblik trouwens aan de waarneming. Mr. Marynen, die zyn werkkamer in het foeilelyke nieuwe ministerie van Landbouw als hoofdkwartier gebruikt, ontwikkelt weliswaar grote activiteiten, maar hy bedient zich daarbij voorname lijk van dc telefoon. Kabinetsformatie per telefoon zou men de huidige fase kunnen noemen. Mr. Marijnen heeft gisteren van mr. Biesheuvel, de waarnemend A.R.-fractie- leider, tevens kandidaat voor Landbouw, gehoord, dat de A.R. liever afziet van het ministerie van O. K. en W. In A.R.- kringen verluidt, dat de anti's bereid zijn O. K. en W. te ruilen voor Verkeer en Waterstaat, dat aan de K.V.P. was toe gedacht. O. K. en W. is wel een hoogst aantrekkelijk departement voor de A.R., maar de anti's schijnen er geen geschikte man voor te kunnen vinden.. De ene kandidaat zit moeilijk met de mammoet wet, de andere met subsidies voor ballet en toneel. Het is niet onmogelijk, dat O. K. en W. nu opnieuw door een K.V.P.'er bezet zal worden. Mr. Marijnen heeft na mr. Biesheuvel ook nog gesproken met de liberale prof. Witteveen, prof. de Quays keuze voor Financiën. Verscheidene kandidaat-ministers wa ren gisterenavond voor een borrel Koningin Juliana is gisterenmiddag per vliegtuig aangekomen in Grosseto, Italië, en is daarna per auto doorgereisd naar Porto Ercole, waar de koninklijke familie haar zomerverblijf heeft. Prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Margriet wa ren reeds in Porto Ercole. Steeds duidelijker begint zich bij het kernstopoverleg tussen de V.S., Enge land en Rusland in het Kremlin in Moskou een gunstig eindresultaat af te tekenen. Niet alleen verklaarde de Brit lord Hailsham gisteren na afloop van het 90 minuten durende debat, dat de zaken „een redelijk vlot" ver- De geblakerde tankauto die grote ravage aanrichtte. (Advertentie) Vier gewapende, in uniform gesto ken Oostduitse grenssoldaten zijn gis teren op klaarlichte dag naar het westen gevlucht. Het kwartet glipte via de commu nistische prikkeldraadversperring bii de Plhf de G®rbe- een zijrivier van Elbe, naar het westen en gaf zich aan bij een Westduitse grenspost in Luechow-Dannenberg. Neder-Saksen. (Advertentie) Verwachting van het KNMI tot vanavond, opgemaakt gisterenavond Tijdelijk opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend ma tige wind tussen zuidwest en zuid oost Iets hogere middagtemperaturen Vandaag: zon onder 20.50 uur Maan onder 19.50 uur. aan partij met kortingen van op de originele verkoopprijs. BREDA Eindstraat hoek Houtmarkt (Van onze verslaggever) In.de nacht van woensdag op donderdag rond half twee is een tankauto met aanhangwagen, waarin ongeveer 23 ton kokende teer werd vervoerd, op de rijks weg Etten-Roosendaal ter hoog te van St.-Willebrord tegen de langs de weg staande bomen op gevlogen. De trekkende tank wagen is daarbij in brand gevlo gen. De bestuurder en de bij rijder werden uit de cabine ge slingerd. Zij kregen uit de tank gutsende teer over hun lichaam en moesten naar het ziekenhuis te Roosendaal worden vervoerd. De opgelopen brandwonden zijn niet van ernstige aard. Het verkeer moest donderdag tot laat In de middag door de rijkspolitie van St.-Willebrord langs de wraktsukken worden geleid. De totale schade door dit ongeval ontstaan moet geschat wor den op ongeveer 200.000 gulden. Een tankauto met aanhangwagen, e.vene.ens een tank. van de N.W.M. uit Uithoorn, was woensdag nacht vanuit Pernis vertrokken met on geveer 23 ton teer, welke met een tem peratuur van 150 graden in de tanks wordt gepompt. De vracht was bestemd voor de firma Van Dijck-Petit, die on der Middelburg enkele wegen van een nieuwe slijtlaag moet voorzien. Even voor de Verlengde Bremstraat onder St.-Willebrord is door tot nog toe onbekende oorzaak de zware com binatie naar rechts gezwenkt, naast de betonverharding terechtgekomen, waar door de wielen in de zachte berm weg zakten. De bestuurder, J. C. Bal uit Pernis, werd daarbij het stuur als het ware uit de handen geslagen. De zware truck boorde zich door de zachte berm en drukte twee bomen van ongeveer 0,5 m diameter, met wortel en al de grond uit. Andere bomen knapten af. De aanhangwagen met tank ramde een boom die deels ontwortelde. De aanhangwagen bleef schuin tegen de boom hangen. Bestuurder Bal met zyn bijrijder M. Koster uit Barendrecht, werden uit de cabine geslingerd voordat deze ge heel werd ingedrukt. Uit de op de truck gemonteerde tank gutste de kokende teer uit de gaten boven in de tank, waardoor de bestuurder en bijrijder een deel ervan over het lichaam heen kre gen. De voorzijde van de truck werd ge heel ingedrukt en er onstond brand. Bal en Koster begaven zich onmiddel lijk naar de woning van de heer Ver gouwen, die op ongeveer honderd me ter van de plaats van het ongeval is gelegen. De familie Vergouwen zag het gevaar voor verbranding van de huid en trachtte door het gieten van melk over de lichaamsdelen erger te voor komen. Inmiddels was een der leden van de familie Vergouwen dokter, po litie en brandweer gaan alarmeren. Dokter Van Berkel was spoedig ten huize van de familie Vergouwen, heeft de beide onder de teer zittende per sonen in zijn auto laten stappen en is er mee naar het ziekenhuis te Roosen daal gereden. Brandweer en politie van St.-Willebrord zorgden voor het blus singswerk en de regeling van het ver keer. De brandweer van Rucphen was eveneens gealarmeerd en kwam met de neveltank. De tankauto brandde als een fakkel, de brandende rubberbanden en de teer ontwikkelden een enorme zwar te rookmassa. De brandweer bluste het vuur met schuimapparaten. Er bleef van de tankauto niets over dan een wrak. In de tank bevond zich nog een partij teer, terwijl in de tank van de aanhangwagen nog vrijwel de gehele lading aanwezig was. Andere tankwagens rukten in de loop van de morgen aan om de hoeveelheid teer over te pompen. Daarna kon een intussen met zwaar materieel aange rukte firma uit Breda het wrak van de tankauto en van de aanhangwagen tussen twee kraanwagens wegslepen naar het terrein bij „Maplefarm". Tevoren waren de vier deels ver nielde bomen verwijderd en de teer op het wegdek zoveel mogelijk weggesto ken. loop hadden, maar ook publiceerde de Russische pers de tevredenheid van de onderhandelaars over het tot heden be reikte resultaat. In de regel doen de Sovjetkranten dit pas als een overeen komst in zicht is. De vergadering begon gisteren anderhalf uur later, omdat Gromiko nog „andere zaken" moest afhandelen. Deze sloegen kennelijk op een onderhoud met de Oostduitse delegatie, die momenteel in Moskou vertoeft, om Oost-Berlijn vol ledig in de D.D.R. op te doen nemen door de Sovjet-Unie. Oost-Duitsland volgt het topoverleg met belangstelling, omdat een niet-aanvalsverdrag tussen de NAVO en het Warschaupact een stil zwijgende erkenning van Oost-Duits land inhoudt. Een veer die het westen echter niet wil laten, zo zegt de West duitse minister Krone, omdat dit een blijvende verdeling van Duitsland in houdt. Dit laatste en de kwestie Ber lijn zijn oorzaken van spanning. Deze oorzaken moeten verwijderd worden, hetgeen niet met beloften tot vermin dering van spanning moet gaan, aldus de bewindsman. Mocht het overleg in Moskou succes heb ben, hetgeen zeer waarschijnlijk is, en ook de Europese veiligheid ter sprake komen, dan zullen de Oostduitsers ook interesse hebben voor een eventuele vorming van een kernwapenvrije zone in Europa. Zij nemen aan dat ook de kwestie-Berlijn en de betrekkingen met West-Duitsland tijdens het topdebat ter sprake zullen komen. In Frankrijk verwachten sommigen, dat het eventuele kernstopverdrag zal in houden, dat Engeland, de V.S. en Rus land hun „ogen zullen sluiten" voor Franse kernproeven. Volgens hen zou met het oog hierop in Moskou worden besloten, dat iedere ondertekenaar van het akkoord dit mag opzeggen als door een niet-ondertekenend land kernproe ven worden genomen die nadelig zijn voor de nationale veiligheid van zijn land. Zij geloven echter, dat Frankrijk (en China) zich wel zullen bedenken, wil len zij niet het volle gewicht van de in ternationale openbare mening op zich krijgen. Onbenullige explosies zouden opzegging echter niet rechtvaardigen, vinden zij. Gaan deze landen echter door met explosies van belangrijke om vang, dan zal het akkoord van Moskou een kort leven beschoren zijn. te gast bij minister Cals. Hij vierde zijn 49e verjaardag. De liberale fractieleider, mr. Toxopeus, werd later gesignaleerd met luitenant-generaal Valk, de gouver neur van de residentie. Een mogelijk kan didaat voor defensie? Volgens de laatste geruchten zou de V.V.D. toch dit depar tement voor haar rekening moeten ne men. In de huidige staatssecretaris voor marine, kapitein-ter-zee De Jong beschikt de K.V.P. overigens over een voortreffe lijke bewindsman voor dit departement Als minister Marijnen op korte termijn niet slaagt in zijn formatiepoging, dan zal ook deze kabinetsformatie gedoemd zijn te mislukken. Dit verklaarde gisteren avond de voorzitter en fractieleider van de Christelijk Historische Unie, mr. K. J. Beernink, bij de opening van de zomer- conferentie van deze partij op Woud- schoten in Zeist. Met velen in het land was de heer Beernink van mening, dat deze kabinets formatie een onverkwikkelijke zaak is. Aan de C.H.U., zo zei hij, heeft het even wel niet gelegen. Toen de K.V.P. niets voelde voor de bezetting van de minis terspost voor Defensie, en de V.V.D. daar voor niet de geschikte man kon vinden, verklaarde de C.H.U. zich bereid om in 's lands belang naast het departement van Economische Zaken ook Defensie te bft* zetten. De C.H.U. heeft zich tegen een veertiende minister uitgesproken en ook tegen een minister „zonder apparaat", zo als de K.V.P. die wenste. Uitvoerig ging de C.H.U.-voorzitter in op wat hij noemt „het drama van de ka binetsformatie". Het falen van de forma tiepoging van prof. De Quay schreef hij toe aan het optreden van minister Veld kamp. Minister Veldkamp noemde hij een bekwaam bewindsman, die evenwel zeer ambitieus is en zijn wil wenst door te zetten. De start van de huidige kabinetsfor mateur, minister Marijnen, noemde de heer Beernink hoopgevend. De formateur houdt vast aan het „akkoord van Was senaar". In dit verband legde de heer Beer nink de nadruk op het onbevredigende verloop van de bespreking tussen mi nister Marijnen, prof. Andriessen, de C.H.U.-kandidaat voor een minister-por tefeuille voor Economische Zaken, prof. Witteveen, de V.V.D.-kandidaat die voelt voor een ministerportefeuille en minister Veldkamp. Hij bracht in dit verband hul de aan prof. Andriessen, die op deze be spreking zich star heeft gehouden aan de afspraken, bereikt in het akkoord van Wassenaar en die voor de eisen van mi nister Veldkamp niet wenste te buigen. Van stond af aan heeft de C.H.U. ge kozen voor een vier-partijenkabinet, waarbij de voorkeur uitging naar de V.V.D. Evenmin als de C.H.U. voelt de V.V.D.- voorzitter voor een strakke binding van de fractie aan het regeringsprogram, zo zei de heer' Beernink voorts. De V.V.D. geeft daarnaast meer waarborgen dan de P.v.d.A. voor een doelbewust landbouw beleid. (Advertenties) met kortingen van op de originele verkoopprijs. 10.-) (12.50) (15.- 5WX BREDA Eindstraat hoek Houtmarkt Uit het hartje van Parijs originele lippenstift nu slechts 3.95 Kies uit de stift voor gevoelige lip pen of de volmaakte kissproof lippen stift. Prettige smaak, frisse geur, zacht stralende glans enin de nieuwste mode- tinten, zoals het nieuwste Parijse succes: „Aurora".

de Stem | 1963 | | pagina 1