Oecumenisch (ex)pierement Twentsche Bank is f 360.000.- kwijt Centralisatie in Britse defensie Waarnemers hoopvol Opdracht aan Marijnen doet vermoeden: Brokopondo- project is bijna klaar Orthodoxe prae-synode Staking breidt zich uit VANDAAG DE LAATSTE DAG JK HOU VAN DIE BRUUTr Student spoot boekenbal drijfnat EEN STAPJE DICHTER BIJ EEN KERNSTOP? Wat moest die Fransman Chinese TU-104 verongelukt Haven plotseling 3 meter dieper DAGBLAD VOOR ZEELAND Onbehaaglijk Veldkamp Twijfel Nu strijdvaardiger tegen spionage Directeur van bijkantoor ontslagen Weinig verandering Winkels kijk en GISTEREN LAG ER NOG SNEEUW (tot 24 uur) TOUR DE FRANCE-PRSJSVRAAG van Dagblad De Stem 103e JAARGANG No. 24330 Veor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen. C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J- M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 1# - Tel. 22341 (5 lijnen) - Postgiro 1114111 WOENSDAG 17 JULI 196a Abonnementsprijs f 8,05 per kwartaal, excl. 0,20 incasso; 9,25 per post excl. 0,35 incasso; 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Klokstraat 1 - telefoon 6252"^au voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 1« - telefoon 2377 - (Bijbureaus TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 - OOSTBURG Nieuwstra.at 41 - telefoon 2893) EXTRAPARLEMENTAIR KABINET IN WORDING Vandaag zal de afsluiting plaats vinden van het laatste stroomgat in de Surinamerivier te Afobaka, waar ten behoeve van de alumini- umindustrie een stuwdam wordt gebouwd. Duidelijk is de aanslui ting te zien van het aarden dam- lichaam op het betonnen kunst werk. Om het betongedeelte heen loopt een koffer damWanneer het stoomgat is afgesloten, zal de kojferdam doorgraven zijn. Door omleidtunnels loopt het rivierwa ter in de woelkom, gelegen achter de betonnen stuwdam. IN AMSTERDAM heeft de trekking plaatsgevonden van de Anjerloterij ,.Een op tien". Winnend nummer werd 664507. De houder van het lot C 664507 krijgt ,»een romantische molen" in Va- rik aan de Waal, een personenauto en een bedrag van 25.000. De houders van het lotnummer A 664507 en B 664507 ontvangen f 25.000 DE INDONESISCHE minister voor So. ciale Zaken. Muljadi Djojomartono, heeft een beroep 'op Nederland gedaan om de historische Indonesische manuscripten, die thans in het museum te Leiden en in het Koninklijk Instituut voor de Tro pen in Amsterdam worden bewaard, te rug te geven. IN CAIRO is vernomen, dat Egypte wel licht pogingen in het werk zal stellen om de lancering van een ruimtesatelliet te laten samenvallen met de viering van de elfde verjaardag van zijn revolutie volgende week dinsdag AAN DE Moesel in Trier is gisteren tij dens bouwwerkzaamheden een houten brug uit de Romeinse tijd ontdekt De werkzaamheden werden stopgezet om de resten van de brug naar het stedelijk museum te brengen. IN CAIRO is een 1200 jaar oud hand schrift van de koran gevonden. Het telt 10.000 beschreven perkamenten pagina's en heeft waarschijnlijk toebehoord aan een leerling van de profeet Mohammed. DE BESTUREN van de N.R.U. en de N.T.S. hebben bij de ministers van Ver keer en Waterstaat en van Justitie ge klaagd, dat zo weinigen zich iets aan trekken van verordeningen ter voorko ming van storingen in radio- en t.v.-uit- zendingen door verbrandingsmotoren. GISTERENMIDDAG is een 3-jarige kleu ter voor de ouderlijke woning in Schie dam door een vrachtauto overreden. Het kind was op slag dood. DE 14-JARIGE Henk Nieuwenhuis uit Va assen is in de vijver van het buiten centrum de Houtmaat te Hengelo bij het zwemmen verdronken. De jongen, die wel kon zwemmen heeft vermoedelijk kramp gekregen. Hij was met de tweede klas van een hbs uit Apeldoorn met vakantie in Hengelo. ZANGERES en pianiste Pia Beek gaat per 27 juli (weer) een tournee door de •VS. maken. Ze is geëngageerd door bekende nachtclubs in Las Vegas, Reno, Lake Tahoe en Mexico. De 28-jarige Haarlemse Josephine Th. S. wil trouwen met een 39- jarige gescheiden man, ook uit de Spaarnestad, die haar in oktober van het vorig jaar van het leven probeerde te beroven. „Ik hou nog erg veel van hem", verklaarde de vrouw gisteren voor het gerechts hof in Amsterdam, dat het door de man, zekere K., aangetekende appèl tegen de hem opgelegde gevan genisstraf van vier jaar met af trek behandelde. Hevig snikkend verliet de man de rechtszaal, nadat hij de procu reur-generaal een gevangenisstraf van vijf jaar met aftrek had horen eisen. Dezelfde magistraat weiger de kortgeleden toestemming voor het huwelijk in het Huis van Be waring, omdat hij K. een gevaar lijk man vindt. Het drama speelde zich op 21 oktober af in Aerdenhout. De vrouw had te kennen gegeven haar verhouding met K. te willen ver breken, omdat deze toch uitzicht loos was. K. was getrouwd en va der van vijf kinderen. Op 21 ok tober zou de laatste ontmoeting plaatsvinden. De typograaf ging van huis en had onder de stoel in zijn auto een zware Engelse sleutel klaargelegd. „Het was mijn bedoeling haar te doden", ver klaarde de verdachte, die zijn plan nen inderdaad uitvoerde. Hevig bloedend liet hij de vrouw achter. Hij dacht dat ze dood was. Met een knipmes probeerde hij daarop zelf moord te plegen. Het liep voor beiden goed af, maar de president van het Hof had voor het gedrag van vrouw en man toch geen goed, woord over. De verdediger van K. zei bewo gen in zijn pleidooi: .Ze wachten op elkaar, laat de kwelling van een gevangenisstraf niet te lang duren". (Van onze parlementaire redacteur) De demissionaire minister van Landbouw, mr. Marijnen (46 jaar), is de vijfde K.V.P.'er die gaat proberen een kabinet op de been te brengen. Als basis voor zijn formatie geldt wederom het akkoord van Wassenaar, het onder informateur Beel gevallen besluit dus tot samengaan van de drie christe lijke partijen met de V.V.D. De bedoeling is dat mr. Marijnen zelf minister-president wordt van het door hem te vormen kabinet. Ook prof. De Quay had hem reeds het premierschap toegedacht. De opdracht die mr. Marijnen gisteren middag op Soestdijk heeft meegekregen, is kort en bondig. Hij moet een kabinet vormen zonder meer. De eerdere (in)- formatie-opdrachten stelden als eis, dat het te vormen kabinet zou moeten kun nen rekenen op een vruchtbare samen werking met het parlement. Die formule ring verplichtte tot nauw overleg met de fractieleiders en de fracties. Mr. Marynen is daartoe niet ver plicht. Hy kan zijn eigen weg gaan en met een schone lei beginnen. Men neemt evenwel aan dat mr. Marynen zal voortbouwen op hetgeen reeds is overeengekomen. Het overleg met de betrokken partijen zal echter waarschijnlijk beperkt blijven, althans zoveel mogelijk, tot de fractie leiders. De formulering van de opdracht, gebruikelijk bij een extra-parlementair kabinet, doet de opzet vermoeden mr. Marijnen te vrijwaren voor de inmenging van fracties. De ervaring daarmee is tot dusverre, zacht gezegd, niet gunstig ge weest. De kansen van mr. Marijnen worden vooralsnog niet erg hoog aangeslagen. Hij heeft de handicap dat velen hem van wege zijn landbouwbeleid niet de eerstgeroepene achten om als premier op te treden. Er heerst bovendien door alles wat er in de laatste dagen is gebeurd een onbehaaglijke sfeer aan het formatie front. De zetelverdeling levert ook nog allerlei moeilijkheden op. Mr. Marijnens zwaarste opgave zal echter wel zijn een oplossing te vinden voor de affaire-Veld kamp. Gisterenavond heeft hij zich op de komende strijd voorbereid in een lang durig gesprek met prof. De Quay. Dat ge sprek vond plaats op het buiten van de premier in Beers. Prof. De Quay heeft zich daar teruggetrokken. Het formatie- werk heeft hem zeer vermoeid. Prof. De Quay is overigens niet het enige slachtoffer van de formatiemisère. De A.R.-fractieleider, de heer Van Eijs- den, heeft zich de spannigen van de Iaat ste dagen zozeer aangetrokken, dat hij rust moet houden. Als fractieleider wordt hy nu vervangen door mr. Biesheuvel, de A.R.-kandidaat voor Landbouw. Dr. Veldkamp heeft in een verklaring tegenover De Volkskrant nader toege licht op welke formule hij bereid ge weest zou zijn de portefeuille van Sociale Zaken te blijven beheren. Die formule luidt als volgt: „De minister zal vertrouwen opbren gen, dat indien het ter verwezenlijking van de optrekking van de A.O.W. tot een sociaal minimum, noodzakelijk is alge mene middelen aan te wenden en als zo danige middelen budgettair beschikbaar zijn - uiteraard onder afweging van prioriteiten het kabinet hem deze mid delen te zijner tijd zal verschaffen. In dien dit onverhoopt niet zal geschieden, zal hij zich alsdan vrijheid van handelen voorbehouden". Over deze door K^V.P.-partijvoorzitter mr. Aalberse uitgedachte formule en de publikatie ervan is nogal wat te doen. Het schijnt wel zeker te zijn, dat mr. Marij nen en de andere mogelijke kandidaat ministers er niet mee akkoord gaan. De formule geeft dr. Veldkamp de mogelijk heid om op ieder gewenst moment uit het kabinet te stappen. Het is een tijd bom onder het kabinet, zegt men. Geen ministerie kan met zoiets in zee gaan. De formule Aalberse-Veldkamp zou natuurlijk nog verder bijgeschaafd kun nen worden. Mr. Marijnen schijnt er ech ter geen behoefte aan te hebben. Er gaan geruchten dat hij van plan zou zyn dr. Veldkamp verder links te laten liggen en als minister voor Sociale Zaken te vra gen prof. Steenkamp, die evenals hijzelf afkomstig is uit werkgeverskringen. Die geruchten komen voort uit het vermoeden dat de eisen van dr. Veldkamp inzake het sociale beleid slechts een voor wendsel zijn. In feite zou het er dr. Veldkamp om te doen zijn, beweert men, zelf minister-president te worden, liefst van een kabinet met socialisten. Soals reeds eerder gezegd: dr. Veldkamp ont kent dat hij zulk soort bijbedoelingen zou hebben. De twijfel hieromtrent heeft hij echter zelf weer versterkt door zijn formule uitgerekend te spuien in de nauw met de K.A.B. gelieerde Volkskrant. Een teken aan de wand voor mr. Ma rijnen moet het telegram zijn, dat de kring Amsterdam van de K.V.P. gisteren aan het partijbestuur der K.V.P. heeft gezonden. In dit telegram stellen de Am sterdamse K.V.P.'ers zich achter dr. Veldkamp en diens eisen inzake een so ciaal beleid. Dominee D. H. Gijsbes en pastoor C. W. Thomas trekken met een draaiorgel rond het Braasemer- meer om geld bijeen te garen voor een carillon in de zog. Woudse Dom van Rijnsaterwoude. Het kerkje blijkt al als kapel te hebben bestaan in 1063, het jaartal dat het christendom in deze streek werd gevestigd. Terwijl dominee het orgel draait, gaat de pastoor met de bus rond. Dit gaat om beurten. Een week gevangenisstraf werd er gis teren voor de Amsterdamse rechtbank ge- eist tegen een 24-jarige student in de medicijnen, die tijdens een boekenbal in de Utrechtse stadsschouwburg met een brandslang vijf mensen van de dansvloer had gespoten en voor ongeveer f 1100 schade aanrichtte. Hij stond in hoger beroep terecht. De student was met een smoesje de feestzaal binnengekomen, doch hij vond het naar zijn zeggen op de dansvloer maar „een saaie boel". Hij had de feest vreugde wat willen verhogen door de brandslang op de boekenbalvierders te richten. De schade werd nogal aanzien lijk, omdat de brandslang geen helder leidingwater gaf maar roestwater. Centralisatie van de militaire inlich tingendienst en veiligheidsvoorzieningen zal een der aspecten zyn van een ingrij pende reorganisatie van het Britse de fensie-apparaat, die echter niet in direct verband staat met de recente militaire veiligheidslekken, zoals de spionagezaak- Vassall. Volgens zegslieden zal men nu in de toekomst de Russische militaire spionage in Engeland doeltreffender kun nen bestrijden. Dit besluit, dat per 1 april 1964 van kracht wordt indien het parlement dan de vereiste wetten heeft aangenomen, zal het veiligheidswerk van de drie takken van dienst coördineren onder de staats secretaris voor Defensie, een nieuwe ti tel voor de minister van Defensie. Even zo zullen de staven van de inlichtingen diensten en het gemeenschappelijk In lichtingenbureau worden gebundeld tot één inlichtmgenstaf voor defensie. Het nieuwe bureau zal tevens verantwoorde lijk zijn voor de coördinatie van de in lichtingen tussen alle regeringsdeparte menten. Het leger, de marine en de luchtmacht komen bij de reorganisatie in groter ma- De interne accountantsdienst van de Twentsche Bank heeft onregelmatig heden ontdekt bij het kantoor in Kat wijk. Naar het zich laat aanzien is hiermee een bedrag van ca. f 360.000 gemoeid. De directie van de Twentsche ÏT*. l.„ Weersverwachting meegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond: Zwakke tot matige zuidwestelijke wind. Vrij veel opklaringen maar op enkele plaatsen ook kans op een bui. Dezelfde temperaturen als gis teren. Vandaag: zon onder 20.52 uur. Maan onder 17.31 uur. Morgen: zon op 4.40 uur. Maan od 2.17 uur. Er heerst optimisme over de ontwikkeling van de besprekin gen inzake een beperkte kern stop tussen Russische en wester se delegaties in Moskou. Be trouwbare westelijke kringen in de Russische hoofdstad zeiden: er is onmiskenbaar vooruitgang geboekt. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, lord Home, hoopt dat de bespre kingen te Moskou over proeven met kern wapens zullen leiden tot een alomvat tend akkoord, ook over ondergrondse proeven. Een akkoord over een gedeelte lijk verbod zou een groot winstpunt zijn en de weg kunnen banen voor verder gaande overeenstemming met de Russen. Dit zei de bewindsman tijdens een giste ren gehouden persconferentie in Den Haag. De tweede zitting in het ontwapenings- overleg werd gehouden in het Spirido- novka-paleis en deze keer was minister van Buitenlandse Zaken Gromiko voor zitter. De eerste dag zat Kroestjev aan het hoofd van de tafel. Dit was een eer die de Chinese delegatie op de „ideolo gische conferentie" niet te beurt is ge vallen. Natuurlijk doen er heel wat loze ge ruchten de ronde. „De besprekingen zul len de weg voor een topconferentie ope nen", wisten waarnemers te vertellen. Maar er staat niets vast. De communiqués zijn even nietszeggend als overal ter we reld. Er deed zich wel een wonderlijke com plicatie tijdens de conferentie van giste ren voor. De Franse ambassadeur in de Sovjet-Unie kwam namelijk zijn op wachting bij Kroestjev maken én men kon de diplomaten hóren denken: ,Wat moet die nu weer". Men vermoedde dat de ambassadeur ook over de kernstop heeft gesproken, maar hij liet niets los. u alwelende „waarnemers" veronder stelden dat Kroestjev de Fransen heeft gepolst over hun bereidheid hun kern proeven stop te zetten. En dan loopt er nog een Chinese dele gatie in Moskou rond. De mannen hebben hun ziel onder de arm genomen en zyn winkels gaan kijken. Zij werden gisteren niet eens voor een bespreking over de ideologische kwestie uitgenodigd. In de Russische kranten konden zij ko lommen vol ingezonden stukken van Europese communistische partijen (be halve de Roemeense en de Albanese) le- toegejuicht. Men gelooft dat de berich ten over de vooruitgang in de Russisch- westelijke besprekingen de Chinezen zal doen inzien dat Moskou niet meer te be keren is. Zowel in de Italiaanse als in de Bel gische communistische partij hebben zich groepen gevormd, die zich in het ideolo gische geschil aan de kant van rood- China plaatsen. Het zijn evenwel minder heden, wier slogans nauwelijks tot de buitenwereld doordringen. Bank lieeft hierin aanleiding gezien de directeur van het kantoor te Kat wijk op staande voet te ontslaan. Het is de 64-jarige P. Th. Z. De directie van de Twentsche Bank heeft bij de recherche in Katwijk zelf aan gifte gedaan. Tot dusverre is bij de be studering van de door de directie ver strekte gegevens, volgens de recherche, nog niets van strafbare handelingen ge bleken. Wel zouden interne voor schriften niet in acht genomen zijn. Het onderzoek wordt echter voortgezet en gisterenmiddag is ook de van onregel matigheden betichte directeur gehoord. De recherche verwacht eerst hedenmor gen nadere mededelingen over de zaak te kunnen doen. De ontslagen directeur is al meer dan 10 jaar bestuurder van de bank in Kat wijk. Wat de drijfveren van de direc teur geweest zouden zijn is nog niet duidelijk. Ook weet de directie niet of hij de gelden ten eigen bate heeft aan gewend of dat derden daarvan geprofi teerd hebben. - -.-—..-w™ w, ouvjei-unie gemaaKt worden, k' waarin de lyn van Moskou wordt maximaal 80 passagiers vervoeren. Een verkeersvliegtuig van het type TU- 104 is op een vlucht van Peking naar Ti rana, in Zuid-Siberië verongelukt. Vol gens radio-Tirana zouden de Albanase ambassadeur in communistisch China en diens vrouw en twee kinderen bij dit on geluk de dood hebben gevonden. Over het aantal inzittenden en het aantal slachtoffers werd niets gezegd. De TU-104, een tweemotorig straalvliegtuig, was van de Chinese luchtvaartmaatschap pij. Toestellen van dit type, die in de Sovjet-Unie gemaakt worden, kunnen De haven Barranquilla, Colombia, die tot voor kort slechts bereikbaar was voor schepen van ongeveer 4 meter diepgang, kan sedert kort worden bevaren door bo ten met een diepgang van omstreeks 7 meter. Een voor de haven liggende zand bank is opeens verdwenen. Aan welk merkwaardig natuurverschijnsel dit moet worden toegeschreven is (nog) niet op gehelderd. (Advertentie) Patriarch Athenagoras van Constanti- nopel heeft bekendgemaakt, dat het vol gend jaar op Rhodos de pre-synode van alle orthodoxe kerken gehouden zal wor den. De patriarch zei niet te weten hoe de instelling van paus Paulus VI tegenover een gesprek met de orthodoxe kerken is. De pre-synode kan in betekenis onge veer gelijk gesteld worden met de bij eenkomsten van de voorbereidende com missies voor het Vaticaanse concilie. Een synode is de orthodoxe tegenhanger van een concilie in de rooms-katholieke Kerk. te onder controle van de staatssecretaris van Defensie. De bestaande ministeriële posten van minister van Marine (first lord of the admiralty), staatssecretaris van Oorlog en staatssecretaris van de Luchtmacht, wor den opgeheven. De staatssecretaris van Defensie zal onder zich hebben drie mi nisters van staat van defensie, die aan hem verantwoordelijk zullen zijn voor het functioneren van de drie afzonder lijke takken van dienst. De winter heeft dit jaar nergen® zo lang geduurd als in het Friese stadje IJlst. Toen dezer dagen werklieden bij de veehouder P. Huitema bezig waren met het opruimen van een oude mest vaalt, stootten zij op een hardbevroren laag sneeuw, die sedert de laatste winter was geconserveerd. De mestvaalt had blijkbaar gediend als ijskast. In het grootste deel van België ls dins dag gestaakt door de belastingambtena ren die. zoals gemeld, meer salaris wil len. In Brussel hadden honderden ambte naren zich dinsdagavond opnieuw verza meld voor het hoofdkantoor van de be lastingen. De omgeving was door de po litie afgezet. De stakers zwaaiden met borden waarop onder meer stond: „Er kleeft bloed van stakers aan de gummi knuppels van de Brusselse politieman nen". (Bij een vechtpartij met de politie waren maandagavond enkele ambtenaren van het ministerie van Financiën gewond geraakt). In Antwerpen en Luik trokken de stakende ambtenaren dinsdagmorgen door de straten. Uit solidariteit met hun collega's van de belastingen en het mi nisterie van Financiën staken ook de douanebeambten. De gevolgen van deze staking worden vooral gevoeld in de Antwerpse haven en langs de grens tuësen België en Frankrijk. uw invul- voor het inleveren van formulier voor de grote Ook u kunt mogelijk een waardevolle prijs van een van onze adverteerders winnen mmi i

de Stem | 1963 | | pagina 1