bsel met variaties Brusselse klerken bezetten de stoep Rotterdam krijgt boord tv. aan ,Nikita" was in een zonnige bui NCG 2 DAGEN timmerman 'ruitcorso :aat door Vierde formatiepoging mislukt ruimtestof terecht Kabels en gros Twee doden en gewonde in verkeer te Epe KERNSTOPBESPREKINGEN IN MOSKOU BEGONNEN Etsen die kwetsen Meteen maar tekenen? Landen zien op beeldbuis m VRIJHEID DAGBLAD VOOR ZEELAND JURY: MARTELL1 NIET SCHULDIG Aanval op Rahman Soekarno krijgt blanco mandaat Luik: aanval met stakende bediend stinkbommen Cristegen het von- Koeler ferchtr/ meegedeeld door Van k §eldi8 tot vanavond: u-ninÜ westcn uit toenemende he- 1 J n? met kans op regen. Later op teiJL S aanmerkelijk koeler dan gis teren vooral in het oosten. Zwart schaap Mata hari Russische „u-2's" boven Rood-China KANS OP MEER ZELFMOORDACTIES Aversie Een dode door kortsluiting Veel Joviaal TOUR DE FRANCE-PRUSVRAAG van Dagblad De Stem lag de man eruit!" Het portret werd alle kranten gepubliceerd en reeds daarna had men de moordenaar te m. Imerikaanse collega van Furtmayr, Donald uit Los Angeles, had een ver- pudlgd systeem bedacht, om het por- Ivan gezochte misdadigers kunstma te kunnen samenstellen. Met 520 parante foliën, waarop de tien mar- Ite delen van het gezicht in telkens Irschillende varianten getekend zijn, likte hij vrij goede resultaten. De ugrykste fout van zijn systeem was Ir, dat de aldus verkregen portret- reen plastische indruk maakten en live niet leefden. 5AART nayr experimenteerde met een systeem, waarmede hij spoedig Jkende, levensechte portretten maak- Pm dit te bereiken, vervaardigde hij lekeningen van gezichten van de ver- Jende mensentypen. Elk van deze hten kan in vijf delen uiteen geno- Iworden, zodat haar, voorhoofd, kin- I en hals, ogen, mond en neus van lelk van deze 200 gezichten met |tr verwisseld kunnen worden. Op 1 manier beschikt Furtmayr over zo- variatiemogelijkheden, dat hij met Rhans gepatenteerde systeem onge- 132 miljard verschillende gezicl^tpn I componeren". Iwel zulks even onzeker is geweest [de stichting Zeeuws Fruitcorso be- ook dit jaar weer ene fruitcorso tt liseren. len w. van Goes hebben besloten de ■volgende week woensdag de volgen- pbsidieregeling voor te stellen: Te ben met 1963 zal de stichting eer Ikse subsidie krijgen tot het bedrag liet eventuele tekort; dit met een ■mum van f 12.000 en een minimum I' 5.000. Aan dit subsidie zijn de vol- p voorwaarden verbonden: 1. bij het pn van het tekort zal geen rekening worden gehouden met een stor- het reservefonds van de stichting: stichtingsbestuur moet de door de lente te maken kosten voor het hou- Ean het corso vergoeden en 3. het \ingsbestuur moet over de opbrengst lerkochte toegangsbewijzen verma- neidsbelasting betalen. lopsluiting) ook een periode voor l-.oek door middel van gesprekken lljunct-directeur voor de arbeid, de Isycholoog en geestelijke verzorger, Jdetineerde een tijd voor een „re nning dus op de vraag: waarom Re weken beslist een gestichtsraad l naar de orientatieafdeling kan. In Ing worden naast slapen en elen ld in de werkplaatsen, van tüd tot Jelüke recreatieavonden en ge- liouden met een Inleiding van het f de psycholoog, waarbij vooral de eigen verantwoordelijkheid van bperiode gaat ook de onderwijzer Itimuleert en adviseert ten aanzien lan studies, geeft lessen, organi- feussen, leidt op voor het Midden- It jaar heeft hij tien kandidaten lereed) en besteedt in deze periode lit aan de algemene ontwikkeling. Ise verplichte sport, begint vanaf leregelde vrije sport met voetbal- liet opleiden tot een vaardigheids- Taften blijven ongeveer een derde |n deze orientatieafdeling. fcrs van Nieuw Vosseveld gaat iwerken de poort naar de vrij- lukje verder open. Na de orienta- ■ronde woorden gezegd: we kijken It voor vlees we in de kuip hebben Jmvolgens paviljoen A en paviljoen i zijn de gedetineerden ook gedu- len en de avonden in eikaars ge l-nachts slapen zij nog in de cel- Ibouw. Het doel van dit paviljoen ïm te leren met elkaar op Liger gezegd: hun sociaal gevoel ■derlinge afhankelijkheid te laten Eleven en hen in deze geest ook te Ipen en hanteren van de begrippen [hulpvaardigheid en teamgeest. In Jer dan ook steeds een beroep ge- Ittiatief en gezamenlijk uitwerken, lden, sportevenementen en aller- Idikwijls op de contactavonden en ontstaan. li de straftijd is paviljoen B. Voor Idit paviljoen gaat de poort naar enige uren open. Er wordt ge- li een gesloten groep gewandeld Intoonstelling bezocht. ,,We gaan kr de maatschappij toe, omdat die de deur staat", zei èen van de I van Nieuw Vosseveld. Deze ge- n zich ook vrij over het terrein hben over het algemeen vertrou- fe arbeid Een fris paviljoen met j met een eigen kamertje voor ie- met drie grote verblijfszalen l recreatie, conversatie en tafelten- hewoners van paviljoen B de mo lhuis te voelen. En hoe sommigen ppen.... In een van de kamertjes stukje muur. Overal stonden lal dat groen woonden twee kana- ^liek. Eerst hadden die kanaries lkooitje gewoond, maar nu waren I met elkaar in verbinding ge- J elkaar konden gaan buurten. Redt ook de reclassering binnenge- Ide vragen: moet er aan het nii- Isdetineerde kwam en waarin hij Eert, niets worden gedaan? Soms Jmet ouders of echtgenote, soms [lel als het helpen verhuizen naar Vaak ook is het zoeken van ge- pk, die door de reclassering kan ^erk daar in Nieuw Vosseveld. ferkl Niemand kan het zeggen, [leid kan worden geconstateerd is, |2veld met reëel idealisme wordt [lijk mogelijk is. artikel: De zorg voor ter de regering gestelden. 103e JAARGANG No. 24334 Voor God. Koningin en Vaderland Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Hoofdredacteur: J. J- H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 18 - Tel. 22341 (5 lijnen) - Postgiro 1114111 DINSDAG 16 JULI 1963 Abonnementsprijs f 8,05 per kwartaal, excl. 0,20 incasso; 9,25 per post exel. f 0,35 incasso; 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor d7i^rEilanden GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-VIaanderen: HULST, Steenstraat 14 telefoon 2317 - (Bijbureaus TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 - OOSTBURG Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) VELDKAMP ALS ZWART SCHAAP (Van onze parlementaire redacteur) Gisteren, precies twee maanden na de verkiezingen, heeft prof. De Quay de koningin moeten berichten, dat hij er geen kans toe ziet een kabinet te vormen, dat, zoals zijn opdracht luidde, „verzekerd kan zijn van het vertrouwen van het parlement". Prof. De Quay is de vierde K.V.P.'er, die aan het formatiefront is mislukt. Zijn formatie heeft tien dagen gedJ DR. VELDKAMP iemand moet toch de schuld krijgen. Na een beraadslaging van negen uur en drie kwartier heeft de jury van een Londense rechtbank de Italiaanse natuur kundige dr. Giuseppe Martelli niet schuldig bevonden aan alle negen ten lasteleggingen op grond van de Britse wet op de officiële geheimen. Deze be schuldigingen hielden in dat hij voor bereidingen zou hebben getroffen voor het doorgeven van „inlichtingen die voor de vijand nuttig zouden kunnen zijn en in het bezit zou zijn van de daarvoor no dige uitrusting". De beraadslaging van de jury was een der langste van de laatste jaren. JOHN STRACHEY, een Brits parlements lid en minister van Oorlog in de naoor logse Labourregering van premier Cle ment Attlee, is op 62-jarige leeftijd over leden. President Soekarno heeft gisteren in een bijeenkomst van vijf uur met de voornaamste leden van de regering en hoge defensie-autoriteiten van gedachten gewisseld over het standpunt van Indo nesië tegenover de voorgenomen fede ratie Maleisië. Na afloop verklaarde de minister van Buitenlandse Zaken, dr. Soebandrio, dat alle aanwezigen de aanval van de pre sident van vorige week op de premier van Malakka, Toenkoe Abdoel Rahman, steunden en het aan het staatshoofd over lieten de verder te volgen koers te be palen. Vorige week beschuldigde Soekarno de Maleise eerste-minister van woordbreuk, omdat deze het akkoord tot vorming van de omstreden federatie had ondertekend zonder dat eerst de bevolking van Noord- Borneo zich in een volksstemming over het plan had kunnen uitspreken. De kist met ruimtestof, die sinds vorige week vrijdag in Engeland was verdwe nen, is terecht. Zij werd gevonden op on geveer 15 kilometer afstand van de plaats van bestemming, de radiotelescoop in Jodrell Bank. De kist bevatte monsters stof van mi crometeorieten, die in de ruimte waren verzameld door een raket, die vorige maand van de basis Woomera in Australië werd gelanceerd. Volgens een beambte van de Britse spoorwegen lag de oorzaak van de ver missing in een onjuiste adressering. .gebouwen hadden (Van onze Belgische correspondent) „Gesloten wegens slechte behandeling", altlus lazen wij op de borden die 5000 stakende belastingambtenaren in Brus sel op de deuren van hun administratie- .El TE HARDERWIJK is gisteren de 21-jal nge marechaussee vierde klasse C J Kooyman uit Son (Nbr.) om het leven gekomen. Hij werd in de W.G.F.-kazerne aan zijn hoofd getroffen door een vallen de garagedeur en overleed op slag. IN IIET FRIESE dorpje Molenend (Tjie- tjersteradeel) is plotseling overleden *Pevf* Loltje Oostenbrug-Laurman, die donderdag jl. 103 jaar was geworden BIJ ROCHESTER in de staat New York zijn aan de oever van een kanaal langs een snelweg de lijken gevonden van de io-jange studente Shari Smoyner en haar jaIlf?e vriend. John R. Kinf. Het meisje naa drie en de jongen twee schotwonden. EEN SPORTVLIEGTUIG is tegen een «alt van een huis in Luebeck gevlogen, isen van de twee vliegers kwam om hel leven, de andere liep ernstige verwondin gen op. .CORDON, de 31 -jarige jazz- van|ti;Ulï Jamaica> die tot drie jaar ge- diBwfir S??f.ls veroordeeld op beschul- handS* m*me feeler te hebben mis- den in k lnag van een rechtbank in Lon- S£aailA?on onder 2053 uur- Maan nuclei 16.12 uur. Morgen: zon op 4.39 uur. Maan op 1 41 uur. gebouwen hadden aangebracht. Het was weer in België, en de stakende bedienden brachten hun tijd zoek met kaartspelletjes op de trot toirs Na de middag kreeg dit gemoedelijke gedoe te Brussel een ernstige wending toen enkele honderden klerken onder de kreet: „Dequae aan de galg" (Dequae is minister van Financiën), optrokken naai de Wetstraat, waar op dat ogenblik de Belgische kabinetsraad vergaderde. In de Brusselse Wetstraat geldt een permanent demonstratieverbod en de klerken stuit ten dan ook op een vastberaden politie- kordon. De bevelvoerende commissaris verzocht de demonstranten zich terug te trekken en toen daaraan geen gevolg werd gegeven ging de politie er met de gummiknuppel op los. Enkele betogers werden hierbij gewond, o.a. de zoon van; een Belgisch parlementslid, die een groep; demonstranten aanvoerde. Twee pogin gen, die nadien ondernomen werden om; «e neutrale zone langs een andere kant oinnen te dringen, mislukten eveneens, e stakers gaven toen lucht aan hun on- 5geT1- door zitstakingen op het midden war lfeplJWegen' zodat het verkeer in de Ti' Brussel rijn de klerken niet geslaagd in datgene wat hun mannelijke co t ga s ie Luik wel verwezenlijkten: aar drongen groepen demonstranten een meclianisatiekantoor binnen, en verjoe gen het werkwillige vrouwelijke perso neel met stinkbommen en voetzoekers. De 5000 stakende klerken zijn van nlan hun protestactie een hele week vol te houden, hoewel de minister van Finan cien gewaarschuwd heeft dat de sta kingsdagen van de salarissen zullen woe den afgetrokken. De spontane staking die maandag over het gehele Belgische grond gebied is uitgebroken, is een nieuw be WIJS van de ontevredenheid in de laaei-e kaders van het Belgische rijkspersoneel De klerken beweren dat zij werk moeten verrichten van een hogere categorie doeh dat zij niet in verhouding worden be taald. Thans wil de regering hen een her- klassermgsexamen doen afleggen om tot die hogere categorie te worden toegela ten. Een aantal rijksagenten loopt nu ge vaar in deze theoretische proef te mis lukken, hoewel zij sedert vele maanden in de praktijk hun bekwaamheid hebben be- wezen. Enkele weken geleden ontaardde zo'n examen m een rel. Noch het christelijke, noch het socia listische syndicaat steunt de stakingsac- v, i?., andere sectoren van het ambtelijk apparaat heerst spanning. De Belgische grensposten in Wallonië zijn nagenoeg verlamd door een stiptheids- staking van de douanebeambten. Lange r jen vrachtwagens staan er sinds enkele dagen vergeefs te wachten. Het voornaamste motief van prof. De Quay om het bijltje erbij neer te leggen is een gebrek aan onderling vertrouwen bij het ministersteam, dat hij probeerde te vormen. Het onderling geruzie, duide lijk aan het daglicht getreden rond de affaire-Veldkamp, heeft voor prof. De Quay zwaarder gewogen dan nog bestaan de moeilijkheden bij het bezetten van enkele belangrijke ministersposten als Defensie, Ec. Zaken, O. K. en W. en Ver keer en Waterstaat. De koningin, die vanwege de formatie strubbelingen haar vakantie heeft moe ten uitstellen, is gisteren meteen begon nen met het raadplegen van de gebrui kelijke adviseurs. De socialistische frac tieleider, prof. Vondeling, werd van zijn vakantieadres naar Huis ten Bosch ge roepen. In politieke kringen verluidt, dat de koningin nogal tegenstrijdige adviezen heeft ontvangen. Er worden vele moge lijke formateurs genoemd, in meerder heid nog van K.V.P.'ers, als mr. Marij- nen, mr. Van Thiel, mr. Aalberse, prof. Beel en de heer Andriessen. Het schijnt dat met name de A.R. en C.H.U. er geen bezwaar tegen hebben als de K.V.P. bij de formatie nog een kans krijgt. De K.V.P.-fractie zelf zou, naar verluidt, ook bereid zijn een prot.-chr. politicus als formateur of informateur te aanvaarden, mits de premier maar een K.V.P.'er is. Ook wordt er gesproken over een duo van formateurs. Over één ding zijn de K.V.P., V.V.D,, A.R. en C.H.U. het in ieder geval wel eens: de mis lukking van de formatie-De Quay is voor geen van hen aanleiding voor een toenadering tot de P.v.d.A. Ge noemde fracties houden vast aan het „akkoord van Wassenaar", d.w.z. aan een 6-3-2-2-kabinet van K.V.PV.V.D., A.R. en C.H.U. De formatie-De Quay is niet mislukt op de eis van dr. Veldkamp, dat er meer zekerheid moet komen over het sociale (bejaardenzorg) beleid. Dat probleem is in het weekeinde opgelost. Dank zij de bemiddeling van K.V.P.-voorzitter Aal berse is er zaterdagnacht een formule ge vonden, die het dr. Veldkamp mogelijk had gemaakt de portefeuille van Sociale Zaken te aanvaarden. Zondag heeft dr. Veldkamp de formule met prof. De Quay besproken. De formateur was er toen echter niet meer in geïnteresseerd. Ach ter de zakelijke geschillen ging zoveel onderling geruzie schuil, dat prof. De Quay niet meer geloofde in de samen stelling van een kabinet, dat als team zou kunnen samenwerken. Sommigen zien in de „halsstarrigheid" van dr. Veldkamp de oorzaak van het geruzie. In feite heeft dr. Veldkamp niets anders gedaan dan een uitbarsting bewerken van reeds lang bestaan de spanningen en tegenstellingen. Toch is hij nu voor een groot deel van de bij de formatie betrok ken partijen het zwarte schaap, Er zijn heel wat mensen, die graag zouden zien, dat hij niet zou terug keren. De strijdmethoden waren soms verre van voorbeeldig. Zakelijke geschilpunten kregen een achtergrond van persoonlijke ambities. Er werd geroddeld en geïntri geerd. Zo schrijft men een verhaal in „De Telegraaf" van gisterenmorgen, als zou minister Klompé de rol spelen van een .,Mata Hari" voor de P.v.d.A., toe aan een vooraanstaand lid van de K.V.P.- fractie. Mej. Klompé heeft het verhaal tegengesproken. De onderlinge tegenstellingen die zo een grote rol spelen bij de huidige ka binetsformatie, vinden voor een niet ge ring deel hun oorsprong bij de K.V.P.- fractie. Dat daar moeilijkheden dreigden, was al ver vóór de verkiezingen waar neembaar. Ze manifesteerden zich in een zekere spanning tussen de fractie en een groep katholieke bewindslieden. Op zich genomen kan een dergelijke spanning ge zond zijn, maar dan moet er iemand zijn. als destijds prof. Romme, die voor het evenwicht kan zorgen. Dr. De Kort was niet bij machte het gewicht van zijn func tie tot gelding te brengen. Men ging in het katholieke kamp in groepen tegen over elkaar staan. Het waren niet zo zeer links-rechlsgroeperingen als wel clubjes, soms zeer heterogeen qua samenstelling. Russische „verkenningsvliegtuigen" van hetzelfde type als de Amerikaanse U-2- toestellen hebben, volgens een Italiaans voorlichtingsbureau, gedurende de afge lopen maanden vluchten boven de Chi nese volksrepubliek gemaakt. Het bu reau zou het nieuws uit „diplomatieke kringen" hebben vernomen. Volgens het bureau zouden de vlieg tuigen hun bases in Siberië, Kirgistan, Oesbekistan, Kazakhstan en in Turkme nistan hebben. Zuid-V ietnam Een boeddhistische woordvoerder in Saigon heeft gewaarschuwd dat diverse monniken bereid zijn zich in het open baar te verbranden uit protest tegen de achterstelling waarvan hun geloofsgeno ten te lijden zouden hebben. Twee boed dhistische priesters hebben volgens hem van hun leiders al verlof gekregen voor Izulk een zelfmoord uit protest. Zij heb ben hun testament al opgemaakt. Gisterenmiddag heeft de K.V.P.-fractie vergaderd. Op het Binnenhof verwachtte men dat de K.V.P.'ers dit beraad zouden benutten om eindelijk orde op zaken te stellen. Dat is niet gebeurd. De fractie heeft zich, na een protest van dr. Klom pé aanhoord te hebben over het bericht in „De Telegraaf", alleen beraden over degene die na de mislukking van prof, De Quay verder zou moeten formeren. Dit heeft in politieke kringen bevreem ding gewekt. De formatie wordt een ho peloze zaak. betoogt men rond het Bin nenhof, als de K.V.P. geen orde op zaken stelt. Men is vooral verbaasd over de stel ling die gisteren in K.V.P.-kringen op geld deed als zou de formatie-De Quay mislukt zijn door prof. De Quay. Hij had, zeggen sommigen-, na het bijdraaien van dr. Veldkamp, nog even moeten vol houden. Dan zou alles wel op zijn pootjes terechtgekomen zijn. Kan men het echter prof. De Quay kwalijk nemen, dat hij na alles wat hij de laatste tijd achter de schermen heeft meegemaakt, zo een aversie heeft gekre gen van het politieke bedrijf, dat hij er niet meer van wil weten? Misschien dat hij, als minister-president nu weer, nog invloed ten goede kan uitoefenen. Van de demissionaire minister van O. K. en W., mr. Cals, wordt verteld dat hij van plan is een gooi te doen naar het gouverneurschap van Limburg. Voor die functie is hij allang kandidaat. De burgemeester van Mook in Noord-Limburg heeft gisteren vier etsen van de kunstenaar Huub Gommans van een plaatselijke ten toonstelling weg laten halen. „Kwetsennd voor de Noordlim- burgse bevolking", zei de burge meester. De etsen waren getiteld „Eros (1 tot en met 4). Het gaf een hele schok, want juist tevoren had A-nton van Duinkerken, wiens eigen zoon ook werk had uitgestald, de tentoon stelling voor geopend verklaard. De zoon van de openingsredenaar werd zo boos dat hij zijn eigen werk, enkele gouaches, onder de arm nam en verdween. De andere kunstenaars loilden zijn voorbeeld volgen, maar toen realiseerden zij zich, dat het jinancièTe tekort van de expositie alleen door de entree gelden ongedaan kon worden ge maakt. Dus bleef hun werk hangen. De burgemeester keek niet vro lijk. Hij had zitting in het comité van aanbeveling. Bij het monteren van een wasbak is een 31-jarige man te Aalsmeer gisterenoch tend om het leven gekomen. Hij was, om de waterleiding aan te sluiten, met een elektrisch lampje onder de vloer van zijn ouderlijk huis gekropen. Daarbij is ver moedelijk kortsluiting ontstaan. Het viaggeschip van de Holland-Ame- rikalijn, de „Rotterdam", zal volgend jaar als extra service voor de passagiers en kele televisietoestellen aan boord krij gen. De toestellen zullen worden geplaatst in enige luxe hutten, de lees- en recrea tieruimten, voor de passagiers van de eer ste klasse en de toeristenklasse, en in de bemanningsverblijven. Ook andere mo- deré passagiersschepen onder andere de „France" zijn uitgerust met tele visie. Het aanbrengen van een televisie-ont- vanginstallatie is technisch geen eenvou-l dige zaak, vertelde tijdens een perscon ferentie mr. H. N. Dutilh, directeur van de rederij. De passagiers zullen aan boord de pro gramma's kunnen zien van de landen, welke zij binnen een straal van honderd kilometer passeren. Bovendien zullen de toestellen via een gesloten circuit aan gesloten worden op de filmprojector in de bioscoopzaal, zodat ook in volle zee beelden op het scherm verschijnen. De bijzondere toestellen geschikt voor elk lijnenstelsel zijn ontworpen door een Nederlandse fabrikant (niet de „beken de gloeilampenfabriek in het zuiden des lands"). Totale kosten: zestigduizend gul den. In het transatlantische scheepsverkeer is in tegenstelling tot de luchtvaart het reizen per eerste klasse dit jaar be langrijk toegenomen. Dat geldt voor alle rederijen, vertelde mr. Dutilh verder nog op de persconferentie. Bij de H.A.L. was de toename onge veer 15 procent hetgeen volgens mr. Du tilh vooral te danken is aan een reclame campagne in Amerika. Op de Elburgerweg te Epe, even voorbij het kruispunt Tongeren, heeft in de nacht van zondag op maandag een motorongeluk plaats gehad, dat aan twee personen het leven heeft gekost, terwijl een derde zwaar gewond werd. De in 't Harde gelegerde en uit Enk huizen afkomstige dienstplichtige mili tair W.S. Brouwer reed op zijn motor met grote snelheid door de bocht en verloor daarbij de macht over het stuur, waardoor de motor in de berm raakte en over de kop sloeg. Op de motor zaten nog twee dames uit Nunspeet, de 23- jarige J. Dekker en de 24-jarige P. B. Alle drie zijn ze van het voertuig geslin gerd. Juffrouw Dekker was op slag dood. Beide andere berijders werden met zware verwondingen naar het Julianaziekenhuis te Apeldoorn overgebracht, waar de heer Brouwer inmiddels is overleden. Het gezelschap was naar een dans avond in Epe geweest en keerde daarna huiswaarts. De identificatie van de slachtoffers bracht grote moeilijkheden mee, omdat de militair niet in uniform was en bo vendien, evenals zijn medepassagiers, geen papieren bij zich had. Dit is de Long Li nes", het mo dernste kabelschip ter wereld, dat ingezet zal worden om te helpen voldoen aan de wensen van de in ternationale posterijen om nog dit jaar 75000 km kabel over de bodem van de Atlanstische Oceaan te leg gen. Het atmtai trans-atlantische telefoongesprekken is zo toegeno men, dat vermeerdering van het aantal kabels noodzakelijk is ge worden. De „Long Lines" zal van de te leggen portie ongeveer 22500 km voor haar rekening nemen. Achter deze gevels ontmoeten Kroestjev, Harriman en lord Hails- ham elkaar, in de ho op een akkoord te kunnen bereiken dat de mens heid kan verlossen van een voort durende. latente angst. De begroe ting verliep, zoals u in het bijgaan de verhaal kunt lezenallesbehalve vormelijk. schoof Kroestjev een blocnote onder de neus en gaf hem een potlood. „Te kent u hier maar", zei hij. „Goed idee", kwam Gromiko, lid van de Sovjetdelegatie er tussen. „We onderte kenen dit blanco papier en later las sen we de bepalingen van de over eenkomst in". Na dit weinig serieuze begin werden de fotografen, uit wier mond een en ander werd opgetekend, de kamer uitgestuurd. mooLS De openingszitting vond plaats in het Kremlin zelf. De latere zittingen wor den in het Spiridonovka-paleis gehou den. De conferentiezaal zag er prachtig uit en Harriman merkte dan ook be wonderend op: „Wat hebt u hier veel moois om u heen, meneer Kroestjev". ..Zeg dat wel", zei deze. „Ik ben om ringd door imperialisten". En buiten de Kremlinmuren beseffen Moskovieten en toeristen dat er in dit communistische hoofdkwartier wereld historie wordt gemaakt Ook in Moskou heerst een vakantiestemming. Dage lijks bezoeken duizenden Russen het Lenin-mausoleum op het Rode Plein het Mekka van de communisten in alle landen om hel gebalsemde lijk van de stichter van de Sovjetstaat te zien. Gisteren echter keken duizenden mensen naar de ongenaakbare muren van het Kremlin met zijn uivormige torenspitsen. Ergens in dat reusach tige gebouwencomplex, zo beseften de toeristen, wordt wereldgeschiedenis gemaakt. Niet alleen blaast daar de ideologische conferentie tussen Chinese en Russische partijbonzen haar laatste adem uit in een andere zaal zitten Engelsen, Ameri kanen en Russen om de tafel teneinde een beperkt ver bod van kernproeven tot stand te brengen. De Britse delegatieleider, lord Hail- sham, kwam voor het eerst in deze burcht van het communisme binnen. Hij was er een beetje beduusd onder. Er heerste echter een ongedwongen atmo sfeer. De westelijke delegaties (de Ame rikanen aangevoerd door Averell Har riman) werden eerst in de werkkamer van Kroestjev, een stemmig vertrek met eikehouten lambrizering, ontvangen. Deze persoonlijke ontvangst, waarbij Kroestjev zich een joviaal gastheer toonde, gaf de onvermijdelijke waarne mers reden om optimistisch over de afloop van de kernstopbesprekingen te zijn. Kroestjev zal sommige besprekingen de hele marathon zal tien dagen du ren persoonlijk bijwonen. Als hij ver hinderd is dan gaat zijn rechterband Zorin, op zijn stoel zitten. De sfeer van de ontmoeting wordt wel getekend door Kroestjevs begroeting van Harriman. „Wat ziet u er toch goed uit. Hoe levert u hem dat, meneer Hairiman? Telt u de jaren soms te rug?" De Amerikaan grijnsde. ,.U ziet er ook prima uit. meneer Kroestjev. Telt, u ook jaren terug?" „Zeker", zei Kroestjev, „daar ben ik al lang geleden mee begonnen". Bij de openingszitting wisten de gasten niet goed wie er nu het eerste moest gaan zitten: Kroestjev of zij zelf. Dc Sovjetpremier begon te lachen. „Wy zullen ons niet in uw interne zaken mengen, heren. Gaat u maar zitten waar u wilt". De delegaties streken ijlings neer. „Hoe zullen we beginnen?", hernam olijke Nikita. „Zullen we meteen maar een overeenkomst tekenen?". Lord Hailsham TWEE OOSTDU1TSE meisjes (20 en 18 jaar) en een man van 25 zijn door de prikkeldraadversperring van Oost- naar West-Berlijn gekropen. BINNENKORT zal worden begonnen met de aanleg van een vijfde telefoonverbin ding tussen Londen en Moskou. De lijn zal via ons land, Denemarken en Polen lopen. UW invul- voor hef inleveren van formulier voor de grote Doe mee en win mogelijk een waardevolle prijs van een van onze adverteerders

de Stem | 1963 | | pagina 1