N RIEL Pravda hangt hele vuile was (53.000 buiten woo rden) Autocross 5 op weg bij slapend Goes Vrouw van veroordeelde op kruistocht door Europa NCG 3 DAGEN PEKINGJULLIE ZIJN MODERNE REVISIONISTEN! Hetze duurt al 3 jaar VAL IN MOTORRACES TE ZANDVOORT Formatie sukkelt naar zoveelste mislukking Journalisten en cameraman verdwenen Razende minnaar hakt er met bijl op los Overgelopen Rus was troostprijs MOSKOU: JULLIE ZIJN MODERNE TRO Goodwillactie van Duitse jongeren Een spoor van vernieling GERECHTELIJKE DWALING? rabbendijkc ieuwe cursus ES 4S TEN 225 Itr. t flinke schuur pand te Wouw Lompen Vitale punten Cuba DE WAARNEMERS ZUCHTEN: DAGBLAD VOOR ZEELAND gevraagd maand NTANT GELD NODIG? BIJVERDIENSTE VAN ).- a f 1500.- per jaaf Om vakantiebonnen Wilde stakingen op bouwobjecten Loods gedood Harriman „Praten in goed De rel op Senang Indonesisch schip vergaan 9 doden vertrouwen VLAAMSE ULTRA'S SPAREN ZELFS DE KONING NIET Twee vrouwen in het ziekenhuis Droog weer Concilie sluit op 8 december Adhesie HET AARDGAS Industrie niet tevreden over leveringsnorm McCarthy TOUR DE FRANCE-PRIJSVRAAG van Dagblad De Stem 103e JAARGANG No. 24333 Voor GodKoningin en Vaderland Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel. 22341 (5 lijnen) - Postgiro 1114111 MAANDAG 15 JULI 1963 Abonnementsprijs t 8,05 per kwartaal, excl. 0,20 incasso; f 9,25 per post excl. 0,35 incasso; 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor T„ jTT" „ï.w, MS9 Rnreau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) de Zeeuwse EilandenGOES, Klokstraat i leieiumi T OPLEIDING VAN NIJVERHEIDS OL TE GOES rgweg 4, Goes, weg 21, Middelburg kunnen zich laten DE CRISIS IS VOLKOMEN en Nb, Nh, Ni, Nj, Nu en en NV. benevens voor het voor de akten Ne, Ne, Nz ien tot volledige bij groter )or bovengenoemde akten, uitende Opleiding is open- g kan plaatsing onmogelijk de directeur aan het uw kinderen de school ✓ij" voor een prettige werk- r zelf eens komen praten, i« noegen om by de werkkeuze pzaam te zyn. rk. ver van huis gaan werken deur een prettige werkkring E AARD E VERHOGING VAN LOON JK wtf ook enkele personen MARCKX N.V., ansteen MAAR 60,— VOORDEEL Tel. 39215—33825 1UZEN een it in oktober-november vrij. J. F. ROUW, Voltastraat 2, leningen worden verstrekt an f 300,en hoger. Aflossen in naandelijkse termijnen. creet, geheel schrift. Sideling mogelijk. dijden van kredietnemer stant krediet kwijtgescholden. Drmulieren verkrijgbaar bij: Postbus 172 tilburg (Bergsebaan 44) LOOP OF TE HUUR vlakte ca. 300 m2, diepte 30 m. 01658244 Herelsestraat 38-40, representatieve heer, wonende d tenminste 30 jaar. Wij hebben ig nodig plm. 6 a 8 avonden per aterdag). tig werk, vooral voor hem, die net andere mensen om te gaan- .erende taak, zeer geschikt voor b.v. administratieve functie ox Geen colportage. Bezit van ver- et noodzakeik, doch wel gunstig- irne met uitvoerige informatie, ftelijk aan; Willibrorduslaan 1 Waalre j De Chinese president Lioe, en Kroestjev wuiven samen naar de menigte op het Rode Plein. Wij schrijven april 1960. De crisis hing toen al in de lucht Op een aantal bouwobjecten in de Randstad Holland zijn de laatste dagen wilde stakingen uitgebroken. Inzet daarbij is een verschil van mening tussen de sta kers en hun patroons over de waarde van de vakantiebonnen. Deze is gebaseerd op de basisuurlonen vermeerderd met een percentage voor tariefwerk. Aangezien bij dit collectieve systeem de ene bouwvakarbeider meer en de an der minder verdient, is vooral in de nieuwbouw, waar hogere lonen door ta- riefwerk worden verdiend, onrust ont- staan. Het werk aan het nieuwe stations- I postkantoor in Amsterdam ligt al een paar dagen nagenoeg stil, omdat onge- L veer 130 bouwvakarbeiders eerst een I vermeerdering van het vakantiegeld L wensen. Ook de 56 werknemers van de I betonpalenfabriek Haitsma, die o.m. be- I xonpalen levert voor de IJ-tunnel, sta- I ken. Enkele patroons hebben reeds aan I de verlangens van de werknemers vol- K daan. Het vakantiebonnensysteem in het bouwbedrijf functioneert reeds 30 jaar. Een groep jonge mensen uit Lade- lund, een gemeente in Sleeswijk- Holstein in de buurt waarvan een concentratiekamp gevestigd is geweest, komt een maand belan geloos in De Bilt werken. Zij be schouwen dit als een daad van boe te, omdat de Duitsers in 1944 der tien inwoners van De Bilt in Lade- lund hebben gedood. Het aantal jongeren, dat in De Bilt komt wer ken bedraagt ook 13. Ladelund wil ter nagedachtenis aan de omgeko men Nederlanders een monument oprichten. maar wij trappen liever niet in de vallen die ..krankzinnige imperialisten" voor ons opstellen. Een Amerikaanse aanval op Cuba zouden wij echter met raketten vergelden", wordt hieraan toe gevoegd. Na deze verzoenend lijkende woorden komt echter de verklaring dat de Chinezen zich als Trotzkiïsten gedragen en wordt hen verweten dat zij proberen om halfontwikkeld als zij economisch zijn greep te krijgen op de internatio nale revolutionaire beweging". Dit is dan een vlijmend antwoord op de Chinese beschuldiging, dat het Rus sische communisme verburgerlijkt is. Jullie denken" (zegt Moskou). ,,dat als een arbeider behoorlijk leeft en morgen nog beter wil leven, dat het kapitalisme al bijna hersteld is. Je zou in lompen gehuld moeten zijn om com munist te mogen heten". De toon van de Russische tegenaanval is beheerster dan die van de Chinese partijleiding, maar uit ieder woord blijkt niettemin de ernst van de crisis. De Chinese delegatie bevindt zich thans nog in Moskou, maar het is nog slechts een kwestie van dagen voor zij wordt teruggeroepen, neemt men aan. Moskou heeft de vuile was buiten gehangen. Dit kan niet anders betekenen dan dat de ideologische conferentie tussen de beide communistische reuzen, China en Rusland, mislukt is. Peking heeft in juni j.l. 35.000 woorden nodig gehad 0111 iii een soort manifest de Russische communis tische partij aan te vallenMoskou doet het geschil af met 18.000 woorden. wordt gesproken) baart thans groeiende zorg", schrijft de Pravda, die een offi cieel regeringsstuk aanhaalt. ,,Onze prestaties voor het communisme worden gekleineerd en wij staan bloot aan las terlijke aanvallen ondanks de hulp die wij China geleverd hebben en die wij nu nog leveren, In april I960, toen Mao Tse Toeng knarsetandend en volkomen geïsoleerd staande ,,de verklaring van Moskou" ondertekende (het ging hier om een eenheidsmanifest) begon Peking meteen de hetze onder de leuze „Lang leve het Leninisme". Sindsdien is de handel tussen Rusland en China met bijna 67 procent vermin derd. Maar dit zijn nog bijzaken", aldus de Pravda. ,,De vitale punten zijn die omtrent oorlog of vrede, van de rol en de ont wikkeling van het internationale socia listische stelsel, van de strijd tegen de persoonsverheerlijking, van de strategie en de tactiek der internationale arbeids- beweging en van de nationale bevrij- dingsstrijd'\ Uitdaging en antwoord, tezamen 53.000 woorden geschreven tekst, bevat ten de geschiedenis van het schisma tot in details en men kan het als een his torisch gebeuren beschouwen dat al die 53.000 woorden gisteren, zonder weg latingen, in de Pravda zijn gepubliceerd. De Russische partij presenteert hiermee officieel zijn eigen politiek credo tegen over dat van de schismatieke Chinezen. Tevens staat hiermee vrijwel onher roepelijk vast dat het communisme op ideologisch gebied uit twee blokken be staat, hetgeen een uitnodiging voor alle communistische partijen in de wereld in houdt om voor één van de twee te kiezen. Wellicht is dit juist datgene waarop door de Chinezen bewust is aan gestuurd. Hun hetze dateert al van april 1960. De radiostations in de satellietlanden van Rusland hebben gisteravond de tekst van de Chinese aanval en het antwoord van Moskou daarop volledig uitgezonden. Het geschil kan als volgt worden ontleed de beide partijen heb ben één gemeenschappelijke vijand het imperialisme en zij hebben één doel het vestigen van een nieuwe communistische gemeenschap. In de uitwerking van deze beginselen verschil len China en Rusland op alle punten en Peking gaat (volgens waarnemers) zelfs zover, dat het Kroestjev c.s. beschouwt als moderne revisionisten. Dit is bijna even erg als kapitalisme. Volgens de Pravda was de Russische delegatie bij de ideologische conferentie een voorbeeld van lankmoedigheid, maar de Chinezen waren erop uit de toestand beroerder te maken dan zij al is. ,.De toekomst zal leren of onze be trekkingen gebaseerd zullen zijn op dat wat ons verenigt of op dat wat ons van elkaar scheidt", klinkt het dramatisch in de Pravda. ,,De vriendschap tussen onze volkeren IN AMSTERDAM heeft een 22-jarige jongeman is een jaloerse bui zijn 20- jarige vriend zodanig met een brood mes bewerkt, dat er voor het leven van de 20-jarige wordt gevreesd. VIER GEZINNEN, in totaal 14 per sonen, zijn dakloos geworden toen een pakhuisbrand in Rotterdam hun boven woningen verwoestte. MEN VREEST dat honderden mensen zijn omgekomen bij een overstroming in Oost-Pakistan. Er zouden een miljoen daklozen zijn. INDIA HEEFT een boycot tegen Zuid afrikaanse vliegtuigen en schepen af gekondigd. Veel betekent dit niet want Zuid-Afrika drijft praktisch geen handel met India. HET AANTAL slachtoffers van de ramp met de veerboot ,,Ciudad de Asuncion" is gestegen tot 50. Er zijn nog acht personen vermist. EEN STUDIEGROEP van het Neder- jandse bedrijfsleven is zaterdag naar Djakarta vertrokken om te zien of er wat te handelen valt. De delegatie blijft twee weken weg. BIJ VELSEN is een personenauto bij net inhalen door de middenberm ge schoten. De wagen greep een scooter °P de andere baan. De scooterrijder was op slag dood. De Chinezen geloven dat het kapita lisme offensief moet worden benaderd, desgewenst met atoomwapens. ,,Maar wij zullen nooit dit geweldige wapen gebruiken zolang wy niet worden aan gevallen", aldus het Russische centrale partijcomité. „Wat heeft het voor nut, de communistische maatschappij op te bouwen op de ruïnes waaronder uitbui ters en uitgebuiten samen hegraven liggen De Cuba-crisis toonde het Chinese cynisme in volle gruwelijkheid. De wereld was toen dichter bij een kern oorlog dan ooit, maar China probeerde openlijk de toestand te verergeren en viel Moskou aan wegens zijn besluit de raketten van Cuba weg te halen Vreedzame coëxistentie is overigens niet het samengaan van het commu nisme met het kapitalisme", zo vervolgt de Pravda. „maar gaat slechts uit van de noodzaak de atoomoorlog te verhin deren. De Chinezen willen ons provoca- (Van onze correspondent) In de nacht van zaterdag op zondag om ongeveer half vijf werden de bewoners van de Middelburgsestraat te Goes door een luide klap uit hun slaap gewekt. Op de autoweg, ter hoogte van de weg naar Noord-Beveland, raakte de bestuur de* van een personenauto, H. J. B. te Goes, bij een inhaalmanoeuvre de macht over het stuur kwijt. Hij raakte met zijn linkervoorwiel in de linkerwegberm. Vervolgens reeds hij door een omhei ning, ramde een lantaarnpaal die af knapte als een lucifershoutje, bescha digde de gehele linkerzijde van een ge parkeerde auto, schoot toen wéér door de afzetting heen, gaf de auto van K.( die hij kort daarvoor had willen passe ren, een duw tegen de achterzijde, reed nog eens door de afzetting aan de rech terzijde van de weg en kwam eindelijk tot stilstand vlak voor de voordeur in het tuintje van een woning aan de Sloe- straat. Even voor de auto tot stilstand was gekomen was de bestuurder eruit geslingerd. Wonder boven wonder bleek de toe stand van B. niet zo ernstig te zijn als die zich oorspronkelijk liet aanzien. Een lichte hersenschudding en klachten over pijn in het onderlichaam en benen zul len hem nog enige dagen in het zieken huis houden. Richard Borgmeyer, een 61-jarige loods uit Vlissingen, is vrijdag om het leven gekomen toen zijn Volkswagen van de weg slipte en tegen een stenen elektrici- teitspaal opbotste. Het ongeluk gebeurde op een helling in Saint-Dizier (Frank rijk). Borgmeyers echtgenote en een an dere vrouw, mevrouw J. de Waard, even eens afkomstig uit Vlissingen, liepen bij het ongeluk snij wonden en kneuzingen op. In Den Haag is de 80-jarige heer W. N. van der Hout, die kort geleden in de Javastraat werd aangereden, aan zijn verwondingen bezweken. De heer Van (let wel dat hier niet over de partijen I ties met provocaties laten vergelden, der Hout was, behalve een journalist van grote reputatie, ook een autoriteit op het gebied van de perswetenschap. Hij was o.a. directeur van het door hem gestichte internationale persmuseum. Bij een verkeersongeluk op de weg van La Courtine naar Ussel is de 23-ja- rige dienstplichtig sergeant H. W. Nij- kamp, afkomstig uit Twello, om het le ven gekomen. Hij zat in een vrachtwagen die als gevolg van een verkeersongeval over de kop sloeg. (Van onze parlementaire redacteur) In parlementaire kringen wordt ver wacht dat formateur prof. De Quay van daag de balans gaat opmaken van zijn formatie. Hy weet dan ongeveer op wel ke ministers hij kan rekenen. Hij heeft gisteren alle antwoorden op zijn verzoeken tot medewerking aan een te vormen kabinet binnen gekregen. Prof. Andriessen, C.H.U.-kandidaat voor Economische Zaken, liet het afweten. Het (twistende) gezelschap stond hem niet aan, zei hij. Prof. Versteeg (A.R.) die was aangezocht voor O. K. en W., heeft ook bedankt. Men houdt ernstig re kening met de mogelijkheid dat prof. De Quay vandaag tot de conclusie zal komen dat hij zijn opdracht beter kan teruggeven. Vanmiddag vergadert de K.V.P.-fractie. De andere bij de kabinetsformatie be trokken fracties hopen dat het K.V.P.- fractieberaad eindelijk een duidelijke uit spraak zal opleveren ten aanzien van het program. De K.V.P.-fractie zal nu moeten kiezen, zegt men, tussen dr. Veld kamp en diens eisen ten aanzien van het sociale beleid, en dr. De Kort en het akkoord van Wassenaar. Volgens sommi gen houdt die keuze in feite een nieuwe standpuntbepaling in over het samengaan 55 Twee journalisten en een cameraman die vrijdag een reportage wilden maken van de toestanden op het gevangenis eiland Senang, in de buurt van Singa pore, zijn tot op heden spoorloos ver dwenen. Het drietal zou slechts enkele uren wegblijven. Voor zover men de toestand kan over zien zijn er vier doden te betreuren bij de gevangenisopstand op het eiland Se nang. Er zijn nog enkele levensgevaarlijk gewonden. Men neemt aan dat 22 ge vangenen kans hebben gezien om tijdens de opstand te ontvluchten. Het dertig ton metende Indonesische motorschip „Talise" is bij het eiland Biaro in de Celebeszee gezonken. Negen opva renden zijn vermoedelijk verdronken. Volgens de gezagvoerder van de Talise hebben eenenzeventig personen het on geluk overleefd. Eerder was gemeld dat eenenveertig mensen werden vermist. Vandaag begint in Moskou een con ferentie die wellicht voorbestemd is een mijlpaal in de geschiedenis te worden. Direct na de grote ideologische conferen tie tussen Rusland en China, gaan de Sovjet-Unie, de V.S. en Engeland om de tafel zitten teneinde te praten over een gedeeltelijke staking van de kernproe ven. De Amerikaanse delegatieleider, Harri- man, zei: „Wij zullen in goed vertrouwen over een kernstop onderhandelen en wanneer de Russen andere onderwerpen aansnijden, dan zullen wij ook daarover praten". Verplichtingen waarbij ook de bondgenoten, inclusief Frankrijk en West-Duitsland betrokken zijn, zullen niet worden aangegaan, zei Harriman. De Russische delegatie zal wellicht door Kroestjev persoonlijk worden ge leid. Waarnemers zijn erg gereserveerd in hun voorspellingen over het slagen van de onderhandelingen en evenmin kan gezegd worden in hoeverre de Chinees- Russische crisis een rol in het overleg zal spelen. van de K.V.P. met de liberalen dan wel met de socialisten. Wat hiervan zij, het K.V.P.-fractiebe- raad is ongetwijfeld erg belangrijk. Naar verluidt houdt dr. Veldkamp onverkort aan zijn zienswijze vast. Hij heeft echter nog niet bedankt. Achter de schermen is het afgelopen weekeinde soms tot in de vroege ochtenduren overleg gepleegd bij het zoeken naar een oplossing voor de affaire-Veldkamp. K.V.P.-voorzitter mr. Aalberse heeft daarbij de rol van be middelaar gespeeld. Hij had een bijzon der moeilijke taak. Bij deze kabinetsfor matie gaat het niet alleen om zakelijke geschillen. Er is een onderstroom van moeilijkheden in de persoonlijke verhou dingen. Op het congres van de K.V.P.-jonge- rengroepen te Zeist heeft de voorzitter van de centrale jongerengroepen gezegd dat in de afgelopen maanden de politiek door het spel rond de kabinetsformatie belachelijk is gemaakt. „Wij en onze kie zers hebben dit niet gewild. De politieke malaise van dit ogenblik verhindert ons echter niet onze politieke activiteiten door te zetten. Aan ons zal het in de toe komst niet liggen", zo zei hij. Duizenden pamfletten met de opmer king dat koning Boudewijn een „kort geheugen" heeft en waarin hem de vraag gesteld wordt: ..Sire, wie heeft u op de troon gebracht?", zijn zondag in Oostende en omliggende Vlaamse plaat sen verspreid. In de pamfletten wordt gezegd dat sommige strijdbare Vlaamse nationalisten blijkbaar „aan het hof niet gewenst zijn". Men meent dat het hier gaat om de Vlaamse aanhangers van koning Leo pold, die trouw bleven toen koning Leo pold in 1951 afstand van de troon deed ten behoeve van zijn zoon Boudewijn. om een burgeroorlog te vermijden. De races in Zandvoort. Theo Louwes uit Grijpskerk, ook be kend van de wedstrijden in Etten, gaat met zijn motor onderuit. Hij kon zijn Norton in de 350 cc- klasse niet in bedwang houden. De coureur zeilde meters over de baan, maargenoot de be scherming van zijn lederen pak. Even na deze val startte de ren ner weer, maar even later gaf hij het toch maar op. De 34-jarige textiel arbeider B. J. G. T. uit Tubbergen heeft zaterdagavond in Hengelo (O.) een vrouw, met wie hy omgang had, de 37-jarige mejuffrouw M. Bosch en haar 70-jarige moeder, de weduwe H. B. Bosch-Vergert, ernstige verwondingen toegebracht. Beide vrou wen zijn in een ziekenhuis opgenomen. De moeder had bezwaren tegen de omgang van haar dochter met T. en liet dit ook blijken. Zaterdagavond toen de dochter voor een boodschap was ver- I trokken, kwam het opnieuw tot ruzie tussen de moeder en T., die op bezoek was. Deze ruzie liep zo hoog. dat T. de oude vrouw bij de keel greep, haar neer sloeg en haar hoofd tegen de keuken vloer beukte, tot zij bewusteloos was. Daarna heeft T., die volgens zijn zeg gen niet meer wist wat hij deed, een wapen gezocht Hij vond een bijl en daarmee wachtte hij de dochter op, die hij bij haar terugkeer vier of vijf slagen op het achterhoofd gaf. Zij werd ernstig gewond, maar wist niettemin de straat op te lopen en om hulp te roepen. Daarna zakte zij in elkaar. De dader nam per fiets de vlucht. Hij reed naar het station, waar hij een taxi naar Borne nam. Uit Borne liet hij zich, weer per taxi naar Almelo brengen, waar hij zich bij de politie meldde. Deze stelde; de man op transport naar Hengelo, waar hij een uur na het plegen van de dubbele moordaanslag aankwam. Tegenover de politie in Hengelo heeft hij een vol ledige bekentenis afgelegd. Beide vrou wen, die ernstig aan het hoofd waren gewond, zijn naar het r..k. ziekenhuis in Hengelo overgebracht. Mejuffrouw B. is later naar het ziekenhuis te Enschede vervoerd voor het ondergaan van een hersenoperatie. De Britse pers werkt op het ogenblik openlijk met de naam van de Russische ambassade-attaché, die onlangs naar het westen is overgelopen en door wiens toedoen minstens één Russisch spionagekomplot in de V.S. kon wor den opgerold. De Rus heet Anatoly Dolnitsin, en hij is beroepsofficier van middelbare leef tijd. De pers zou nooit achter de naam gekomen zijn als de Britse veiligheids commissie geen circulaire aan de bladen had gestuurd waarin stond ,,U wordt verzocht de naam van de overgelopen Rus, Anatoly Dolnitsin" niet te vermelden De circulaire werd ook gestuurd naar een persbureau dat de communistische wereldpers van nieuws voorziet. De redacties meenden toen vrij tt zijn in het publiceren van de naam. Gebleken is ook, dat Dolnitsin al ander half jaar geleden is overgelopen. De Britse Intelligence Service liet het voorkomen alsof Dolnitsin kort ge leden asiel had gevraagd. De Laoouroppositie in het Lagerhuis zal daarover vervelende vragen gaan stel len, want zij gelooft dat de I.S. het geval-Dolnitsin gewoon heeft opge spaard voor kwade dagen, die de Britse veiligheidsdienst momenteel inderdaad beleeft.... Dolnitsin heeft vermoedelijk niets te maken gehad met de arrestatie van de Zweedse hoogverrader Wenner- stroem, maar wel met de zaak Vasall. De persattaché van de Sovjet ambassade in Londen, Stepanov, een vriend vaiï^ de naar het westen over gelopen Russische agent Dolnitsin, is met spoed naar Moskou teruggeroepen. Weersverwachting medegedeeld door net K.N M.I., geldig tot vanavond: eranderlijke bewolking en op de jneeste plaatsen droog weer. Matige tot vrij krachtige wind tussen zuid west en zuid. In het binnenland iets hogere temperaturen. Vandaag: zon onder 20.54 uur. Maan onder 14.50 uur. Morgen: zon op 4.38 uur. Maan op 1-10 uur. In Vaticaanstad is bekendgemaakt dat het concilie op 29 september zal worden heropend en dat de tweede zittingsperiode zal eindigen op 8 december, het feest van Maria's Onbevlekte Ontvangenis. Paus Paulus heeft gisteren, staande voor het raam van zijn werkkamer, de zegen gegeven aan vijftienduizend gelo vigen die zich op het Sint-Pietersplein verzameld hadden. De paus hield een korte rede, bad het Angelus en gaf daar na zijn zegen. Het is waarschijnlijk dat paus Paulus het contact met de niet- roomse kerken zal voortzetten. De viering van het gouden priesterjubileum van de Russische patriarch Alexis zal door twee rooms-katholieke waarnemers worden bijgewoond. De 45-jarige mevrouw Helen Sobell is aan haar tweede kruis tocht door Europa begonnen, in de hoop daardoor haar man die nu al 13 jaar in de gevangenis zit, vrij te krijgen. De 46-jarige Amerikaanse ingenieur Morton Sobell is in 1951 tot dertig jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens zijn aandeel in de spionagezaak-Rosenberg. Het echtpaar Rosenberg dat in 1951 ter dood werd veroordeeld en na enig uitstel werd geëlectrocueterd, was ver antwoordelijk voor het verraad van de voornaamste Amerikaanse atoomgehei men aan de Russen. Sobell werd ver oordeeld wegens medeplichtigheid. Zijn vrouw betoogt nu op haar ..kruistocht voor de rechtvaardigheid", dat hij werd verooordeeld op de verklaring van één getuige, die bovendien niet al te betrouwbaar wordt geacht omdat hij bij een kwestie inzake valsheid in geschrifte betrokken is geweest. De kruistocht van mevrouw Sobell is hartroerend genoeg. ,,Mijn man is ern stig ziek en zelfs als men twijfelt aan zijn onschuld, heeft hij dan nog niet lang genoeg gezeten Hij heeft vijf vreselijke jaren op het gevangeniseiland Alcatraz doorgebracht". „Denkt 11 met uw kruistocht Iets te bereiken werd haar gevraagd. ,,Ik kan niet anders doen", antwoord de mevrouw Sobell. „Ik verzamel adhe siebetuigingen want de druk van de publieke opinie is myn laatstë en enige redmiddel". De drie Nederlandse werkgeversver bonden hebben een brief aan minister De Pous geschreven, waarin zij vragen dat het aardgas in de toekomst recht streeks aan de Nederlandse industrie wordt geleverd, in plaats van via de gemeentelijke gasbedrijven. De werkgevers zijn ongerust, want als zij voor hun aardgas zouden zijn aan gewezen op plaatselijke gasbedrijven, dan konden zij weieens voor lange tijd als melkkoe worden gebruikt Bedrijven die meer dan 1 miljoen m3 aardgas betrekken zullen rechtstreeks bij de Gas unie kunnen aankloppen, maar deze norm ligt volgens de werkgevers te hoog. Zij vinden dat de grens bij 250.000 m3 moet worden getrokken. Sobell heeft, volgens zijn vrouw, als bliksemafleider gediend voor de hevige emoties die zich indertijd van het Amerikaanse volk meester maakten toen bekend werd dat het atoomgeheim niet meer alleen aan de V.S. toebehoorde, maar dat het door verraad nu ook in Russische handen was gekomen. De tijd voor wraakvonnissen was gunstig, want de anti-communistische heksenjacht van de inmiddels bijna vergeten senator MacCarthy woedde in volle hevigheid. Mevrouw Sobell heeft in 1961 ook een kruistocht door Europa gemaakt. Zij wordt deze keer vergezeld door haar 14-jarige zoon Mark, die één jaar was toen zijn vader de gevangenis inging. uw invul- voor het inleveren van formulier voor de grote Doe mee en win mogelijk een waardevolle prijs van een van onze adverteerders

de Stem | 1963 | | pagina 1