andhaaft l) Jacques Anquetil ook ongenaakbaar in koninginnerit Aanvallende Frederico wordt in slotkilometers geklopt Gines Garcia m onmense te manier. KEN N.V. RIK VAN LOOIJ KNAPPE DERDE GILBERTDESMET jRAY POULIDOR: STAAKT STRIJD GESLAGENE MIJN MENING Jean Lebaube de revelatie Ab Geldermans twaalfde Uitstekende Ab Uitgeputte Gilbert GROTE TOUR Ri'tuitslag Ploegenprijs Bergprijs Groene trui Gave Kleur Winst Uitspraak Mecaniciens Ritten Oorzaak Gele trui door Piet Damen Je ourpnpuraa^ Dertiende foto Lex van Kreuningen enige Nederlander in Chamonix Gracia Zimmerman 10 APELDOORN - BREDA termijn te ruilen voor ga ge woning in Breda: huurwoning in Apeldoorn, kamer-ensuite, 3 slaapk., bijkeuken, badkamer met uur per maand plm. f 100,-. gegevens van ruilobjecten het bureau van dit blad. m CHINEHUIS irtemeestraat 17 - tel. 5878 Markt 48 - tel. 5546 at 30 - tel. 31745 pstraat 23 - tel. 2294 èn: Violenstraat 16 tel. 2223 vensestraat 6 - tel. 340 Papegaaistraat 4 - tel. 7476 B. F. v. Waesberghestraat 16 tel. 2215 ar, Nieuwendijk 29 - tel. 3722 iï DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 11 JULI 1963 our (Van onze speciale verslaggever). Jacques Anquetil en Federico Bahamontes hebben in de tweede en zwaar ste Alpenetappe de buit gezamenlijk verdeeld. De Spanjaard was op de eerste van de vier cols, de Kleine St. Bernhard voor de vierde maal bergkoning geworden en hij heeft daarna zijn grootste „rivaal" op de laatstè twee top pen in het zadel geholpen. Aan de voet van de imposante gletsjer Des Bos- sons, door het wintersportoord Chamonix overheerst, kreeg Anquetil de gele trui van Bahamontes cadeau. Bovenden was Bahamontes zó bereidwillig geweest 0111 op de Grote St Bernhard ende door. een duivelsbrein in het parcours opgenomen Forclaz herhaaldelijk te demarreren, zuiver en alleen met de bedoeling om de andere concurrenten van Anquetil murw te rijden. Deze opzet is volkomen geslaagd. Henri Anglade was al te ver vóór de Forclaz een geslagen man. Poulidor hield het wat langer vol. Maar op de door regenbuien spek gladde landweg, tegen de Forclaz, een parcours meer geschikt voor een cross-country, werd ook de uitgeputte Poulidor losgereden en ontredderd achtergelaten. Slechts een vijftal coureurs kon op rede lijke wijze blijven rijden: Rik van Looy, die zich op waarlijk grootse wijze rehabiliteerde voor zijn matige optreden in de Pyreneeën en die nu derde in de etappe werd; Perez Frances, Hans Junkermann, Fontona en Armand Desmet, die met een achterstand van slechts 18 seconden na Anquetil in Chamonix arriveerden. de velen, die na de gesloten doortocht over de Kleine Sint Bernard waarna de karavaan de vallei van Aosta in Italië was ingedoken in de achterhoede verdween. Maar Enthoven vocht zich door zijn inzinking heen en kwam in Chamonix als 40ste binnen op ruim 19 minuten. Zij echter vormden voor de grote twee van deze jubileumtour geen be dreiging. Het ging om Anglade en Poulidor, van wie vooral de laatste zijn hoop op de Alpen had gevestigd. Beiden zijn echter in het hooggebergte figuur lijk gestorven. Anglade verloor maar liefst 11.40 in de 228 km tussen Val d'Isère en Chamonix. Poulidor raakte meer dan acht minuten in de laatste 40 km achter en heeft thans vrijwel zelfs geen kans meer op een der ere- plaatsen. De Tour is beslist. Jacques Anquetil gaat voor de vierde keer de Ronde van Frankrijk winnen. Daaraan twijfelt thans niemand meer. Het is waarschijnlijk dat hij uit dank voor de hulp Bahamontes in de komende dagen zal bijstaan om de tweede plaats van de Spanjaard in de eindrangschikking te consolideren. Veel moeite behoeven zij zich daarvoor niet eens te getroosten, want de dichtstbijzijnde concurrent is thans Perez Frances op 6.43.3 en daar na volgt Anquetil's knecht Lebaube op 8.35 en deze zal de bevelen van zijn meester zeker niet in de wind slaan. .Jen Prachtige prestatie in deze door tuttere koude, regen en stekende zonne- au rP *ock bijzonder zware rit leverde Ab Geldermans die als twaalfde ein digde op 6.43 achter Anquetil. De Beverwijker heeft deze plaats bevochten Ju..^aa*s£e twee bergen Daarvoor reed hij in een groep op 5 minuten als bewaker van Anglade Maar in de bij- zonder stelle klim tegen de Forclaz op mTnsera ,grondgebied merkte Gelder- mans, dat er van Anglade geen gevaar rnoer was te duchten en begon hii aan 'n indrukwekkende solo. GeldSmans had gemaVSkWee„er Pakkp"HUklom gemakkelijk en reed vele coureurs voor bij onder meer Esteban Martin Roms" bottom, Hernandez, Poulidor naers, Elorza, Pauwels en Puschel toch gebergte' Weine htt BUna nog had Geldermans ook SnW nog achterhaald, die tot de klim van de Forclaz een rol van betekenis in het eerste gelid had gespeeld. Deze Soan jaard klom echter op het bemodderd. weggetje., als een dronkeman naar boven. Soms leek het alsof hij met fiets en al om zou vallen, maar met een uiterste krachtsinspanning bereikte hii de top en toen ging het beter. Ook Dick Enthoven deed het niet slecht gezien zijn gebroken moreel in de eerste Alpenetappe. Hij behoorde tot Een groot drama speelde zich op de Kleine Sint Bernard af. Gilbert Desmet de Eerste, drager van de gele trui van Angers naar Grenoble, tien dagen lang de gevierde held van de grote schare Belgische journalisten, betaalde de tol voor zijn inspanningen om het erekleed tegen de opdringende meute te behou den. Dinsdag was Desmet zijn trui toch aan Bahamontes kwijtgeraakt. Nog geen 24 uur later zwoegde hij al op de eerste berg samen met zijn ploegmak- kers Doom en Molenaers om niet hele maal uit het zicht te verdwijnen. Want Desmet weet maar ai te goed, dat roem snel aan slijtage ondehevig is. Zijn gevecht was tevergeefs. Wat Doom en Molenaers ook probeerden, Desmet was niet meer vooruit te branden. En toen besloot het drietal de bezemwagen op te zoeken. Pino Cerami, de winnaar van de etappe Bordeaux Pau. nog een landgenoot van Desmet kwam hen later gezelschap houden. Hij was bij een Italiaans cafeetje afgestapt en onder het genot van een kopje koffie Jacques Anquetil. Er doen geruch ten de ronde, als zou Federico Ba hamontes zich niet ten volle heb ben gegeven. Hoe het ook zij: de Fransman heeft zich opnieuw een geweldig renner getoond. Hij is op weg naar zijn vierde Tourzege, hetgeen een record gaat betekenen. (Tele foto) De uitslag van de 17e etappe 1. Anquetil (Fr. Geminiani) 7 uur 25 min. 5 sec.' (met bon. 7.24.05); 2. Bahamontes (Sp. Remy) 7.25.06 (met bon. 7.24.36); 3. Van Looy (Belg Driessens) 7.25.23 4. Perez-Frances (Sp. Pla Sanchis); 5 Junkermann (Did. De Kimpe): 6. Fontona (It. Albani); 7. Armana Desmet (Belg. Schotte) allen dezelfde tijd als Van Looy 7.25.23 8. Lebaube (Fr. Geminiani) 7.26.09 9. Battistini (It. Langarica) 7.29.02 10. Gabica (Sp. - Langarica) 7.29.02 11. Soler (Sp. Schotte)^ 7.30.18 12. Geldermans (Ned. Geminiani) 7.31.48 13. Manzaneque (Sp. Pla Sanchis) z.t. 14. Martin (Sp. Pla Sanchis) 7.33.25 15. Rams- bottom (Gr.-Br. De Muer) z.t. 16. Hernandez (Sp. Pla Sanchis) z.t. 17 Poulidor (Fr. Magne) 7.33.28 18! Duez (Fr. Plaud) 7.34.49 19. Eracke (Belg. Plaud) z.t. 20. Hoevenaers (Belg. Plaud) z.t. 21. Pauwels (Belg. De Kimpe) z.t. 40. Dick Enthoven 7.44-16. Het ploegenklassement van de 17e etappe 1. Geminiani (Anquetil Lebaube cn Geldermans) 22.23.02 2. Pla Sanchis (Perez Frances Manza neque en Martin) 22.30.36 3. Schotte 4. De Kimpe 22.35.01 5. Remy 22.43.21; 6. Plaud 22.44.27 Het algemeen ploegenklassement 1, Geminiani 282.11.41 2. De Muer 282.38.55 3. De Kimpe 282.50.16 4, Schotte 282.51.23 5. Pla Sanchis ■283.02.22. 94.13.54 op 8.38 6. Fontona (It. Albani) 94.15.45 op 10.29 7. Soler (Sp. Schotte) 94.16.43 op 11.27 8. Poulidor (It. Albani) 94.17.28 op 12.12 Junkermann (Did. De Kimpe) 94.17.56 op 12.40 10. Anglade (Fr. De Muer) 94.20.36 op 15.20 11. Manzaneque (Sp Pla Sanchis) 94.20.54 op 15.38;'12. Van Looy (Belg. Driessens) 94.21.17 op 16.01 13. Pauwels (Belg. De Kimpe) 94.22.57 op 17.41 14. Gabica (Sp. Langarica) 94.26.15 op 20.59 15 Puschel (Did. De Kimpe) 94.26.35 op 21.19 16. Ramsbottom (Gr.-Br. De Muer) 94.28.47 op 23.31 17. Battistini (It. Albani) 94.31.39 op 26.23 18 Gainche (Fr. Agne) 94.32.49 op 27.33 19. Malié (Fr. De Muer) 94.32.55 op 27.39 20. Pacheco (Sp. Langarica) 94.33.37 op 28.21 24. Geldermans (Ned. Geminiani) 94.43.21 op 38.05 36. Enthoven (Ned. De Muer) 94.04.20 op 59.04. 1. Bahamontes (Sp.) 147 pnt. 2, Poulidor (Fr.) 62 pnt. 3. Ignolin (Fr.) 58 pnt. 4. Mattio (Fr.) 51 pnt. 5. Anquetil (Fr.) 47 pnt. 6. Pauwels (Belg.) 45 pnt. 7. Epaud (Fr.) 38 pnt. 8. Fontona (It.) 33 pnt. 9. Armand Desmet (Belg.) 29 pnt 10. Soler (Sp.) 27 pnt. 11. Van Looy (Belg.) 24 pnt. Het puntenklassement 1- Van Looy (Belg.) 210 pnt. 2. Anquetil (Fr.) 113 pnt. 3 Bahamontes (Sp.) 107 pnt. 4. Perez Frances (Sp.) 71 pnt. i Poulidor (Fr.) 69 pnt. 6. ex aequo Beheyt (Belg.) en Ignolin (Fr.) beiden 65 pnt. 8. Gainche (Fr.) 64 pnt. 9. Graczyk (Fr.) 56 pnt. 10. Pauwels (Belg.) 43 pnt. Uitslagen Kleine Tour op pagina 7 Armand Desmet (niet te ver warren met Gilbert) is een zeer spraakzame jongen, het geen nog eens bleek uit het interview, dat Fredje Debruij- ne van de Vlaamse televisie van hem af nam. Armand wer den nog meer vragen gesteld. „Hoe heb jij het gevonden", smeekte een reporter in Cha monix. Antwoord: „Het is goed, zunne, dat de grootste gave van alle renners de vergeetachtigheid en het gebrek aan memorie is". Vele Vlaamse wielrenners laten het mes van twee kanten snijden. Zij koersen en thuis verdient de de vrouw geld achter de tapkast. Dat is ook het geval met mevrouw Desmet, die gedurende veertien dagen 'met een gele blouse bier tjes stond in te schenken. Bij de aanvang van de Tour droeg zij een groen truitje. Hoe zij woens dagavond gekleed was Zij droeg een jurkzwart. Rik van Looy is en blijft een van de meest spectaculaire renners in de Grote Tour. Een Belgisch journalist heeft zich de moeite getroost om na te gaan wat Rik voor zijn ploeg nu reeds heeft verdiend. Aan prijzen won hij reeds een slor dige 7.000; de groene trui leverde hem tot nu toe f4000 op; de premies van de strijd lust brachten rond de 3000 in de kas; op de bergen ver diende de keizer 1000, terwijl zijn bijdrage in de gang van zaken rond het ploegenklasse ment op ƒ3.000 kwam. Alles bij elkaar is dit reeds 13.000. Als Van Looij de Tour uit rijdt en de groene trui in zijn bezit houdt, hetgeen wel is te verwachten, dan gaat hij in Parijs met rond de 30.000 aan de haal, hetgeen lang niet gek is voor drie weken fiet sen. Bovendientekende Van Looij tijdens de Tour reeds veertig vette contracten voor criteria na de Tour. „Hoe komt dat", wilde een journa list weten. „Wel er wordt dit jaar door de toeschouwers op de cois niet zoveel geduwd". Het gerucht, dat het volgende jaar weer landenploegen in de strijd zullen worden geworpen, blijft in de Grote Tour hard nekkig circuleren. I n verband viet dit alles werd eens de mening gevraagd van Marcel Bidot, de voormalige ploegleider van de Franse nationale teams. Marcel zei, dat hij minstens acht renners van Riafaël Geminiani zou hebben gekozen en dat daar naast André Darrigade en Henri Anglade door hem in de ploeg zouden zijn gebracht. Verbolgen over deze uitspraak toonde zich Raymond Poulidor. Louis Debruyckere en Maurice Dubois, een Belg en een Fransman, zijn met een zeer lang gezicht ach ter de renners over de eerste grote Alpencols getrokken. Zij werkten samen lot zes uur in de morgen aan de fietsen van de heren Jacques Anquetil en Jean Stablinsky. Toen zü om zeven uur een uiltje gingen knappen, waren de renners present, bekeken hun materiaal en eisten, dat er andere kamwieltjes zouden worden geplaatst. Louis en Maurice konden opnieuw beginnen. Na enkele kilometers wedstryd staakte Jean Stablinsky de strijd. „Hij had beter zyn oude kamwieltjes kunnen be waren", zeiden de mecaniciëns. Jean Craczyck, de sympathieke Popov, behoorde ook tot een van de geklopten in deze eerste Alpenetappe. Hy vond hel allerminst prettig zo veel voorsprong te hebben moeten afstaan aan zyn btlangrykste Franse rivalen. „Ik vind de Tour zwaarder dan het vorig jaar", zei Jean. De renners van de Grote Tour rijden vandaag van Chamonix naar Lons-le-Saulner. De grootste moei lijkheden zijn achter de rug. De afstand van de rit. waarin alleen de Faucille een berg van de derde categorie moet worden beklommen, bedraagt overigens 225 kilometer. De renners van de Kleine Tour starten in Sallanches en trappen naar de stad, waarin ook de grote broeders aankomen. Voor hen be draagt de afstand echter maar 197,5 kilometer. miSk'Bk'SlïV.k mimi .4 4 .-4 «>4S4 a' ,Ja de zaak is nu wel bekeken. Jacques Anquetil gaat deze Tour winnen, dat kan niet meer missen, tenzy hij natuurlyk in de laatste dagen door een val wordt uit geschakeld, maar daar zal hij wel voor oppassen", zegt Piet Damen, de eigenaar van een bar in Helmond, die zelf een van de beste Nederlandse grimpeurs is en het woensdag verreden parkoers goed kent. „Ik had eerlijk gezegd verwacht, dat oahamontes deze etappe met zo'n minuut oi vijf voorsprong zou gaan winnen en Sri1 ^as de zekere Tourwinnaar ge- meS \awant in de tijdrit zou hij niet meer dan een minuut of twee hebben ver- had echter een heel goede 8 en hij kon steeds bij „Baha" blijven". Het algemeen klassement 1. Anquetil (Fr. Geminiani) 94.05.16 2. Bahamontes (Sp. Remy) 94.05.44 op 28 sec. 3. Perez Frances (Sp Pla Sanchis) 94.11.59 op 6.43 4. Lebaube (Fr. Geminiani) 94.13.51 op 8.35 5. Armand Desmet (Belg. De Schotte) vanede?fanriiw« vandaag aan de deelnemers heel eerwmiriil n J0"" gesteld' is njet zo hiernaast afgebeelde ren- Om dufnenir °.epsfennPr maar ecn amateur, die no.? L» i n: een Zeeuwse amateur, maar I.5 bekendheid geniet, ie Hij werd het vorig1 jaar kam- pioen van rijn provincie. 3 ander ,'nveri?t0eSt echter de titel aan een or, WP5 te k f' 1 nog ee" beetie meer waarvan m i gen hier drie "amen, waarvan er een de juiste is: 1. KOTOLHOEK 2. DIES KOSTEN I 3. GERRIT DEEGENS f H,de naam fan de renner gevonden? 20 1S' vu^ u deze dan in achter het a. j nummer dertien en vervolgens plaatst u de eerste letter van de achternaam onder het vakje dertien. Morgen volgt de laatste renner in deze serie £°tos en hebt u de naam van de oud-renner volledig. (Van onze speciale verslaggever) De Col de Forclaz. De renners die er ongeschon den overheen kwamen, zullen de Forclaz niet snel vergeten. Slechts 1527 meter hoog, aanzien lijk minder dus dan de meeste Alpenreuzen, maar oh, wat een monster van een berg. Alle verschrik kingen, die een coureur zich maar kan denken, trof hij daar, op de laatste 5 km van de klim. Van een wegdek was geen sprake meer; men moest het doen met een zanderig, met kizelstenen bezaaid pad, dat door de regen was herschapen in een modderpoel. De wielen slipten, hadden nauwelijks vat op deze brij. Talloze coureurs stapten af, omdat het op die manier nog sneller ging. Slechts de sterksten bleven overeind. Hen wachtte na de top een spekgladde asfaltweg, waarop het dalen allesbehalve een pretje was. André Zimmerman heeft zich in de Alpenetappen een groot renner getoond. Hij wordt zonder enige twijfel de winnaar van de derde Ronde van de Toekomst. Rafaël Geminiani heeft de renner reeds gepolst om het volgende jaar de kleuren van de Rapha's mee te verdedigen. (Telefoto) Wat hebben zy afgezien, de renners, die tevoren zonder al te veel kleer scheuren de 2470 meter hoge St.-Bernard hadden overleefd. Zij moesten voort, achter de slanke Spanjaard Gines Garcia aan. Garcia, die deze onmense lijke ril had uitgekozen voor zijn grote offensief. Nogmaals, voor de sterksten ging het nog wel, maar wat hadden voor al de mindere goden het zwaar. In deze hel bleef er zowaar nog één Nederlander overeind. Jan Schroeder, de zoveelste zieke man in de oranje equipe, was al voor de Grote Sint- Bernard afgestapt en als laatste restte toen nog Lex van Kreuningen. De Utrechter is niet zo rijk met talent be giftigd, maar zijn wilskracht is groot. Lex van Kreuningen wil de derde Ronde van de Toekomst uitrijden en daarom finishte hij, ondanks alle verschrikkin gen. ook nu voor het sluiten van de con trole. Meer dood dan levend ging hij, bijna 28 minuten na de winnaar, in Chamonix over de eindstreep, maar hij was er dan toch. Uitgeput tegen de af rastering leunend deed Van Kreuningen in korte bewoordingen zijn relaas ,,Je kunt je niet voorstellen wat dat is. Het is iets,De Utrechter kon niet pre cies onder woorden brengen wat de barre rit van hem had gevergd, maar des te duidelijker viel dit van zijn ge zicht af te lezen. ,,Mijn wiel sloeg ge woon door. Ik ben maar een stuk gaan lopen". Ook voor Lex van Kreuningen was de Forclaz het ergste geweest, maar aan opgeven had hij niet gedacht. prachtige cadans, klom gemakkelijk, doch dat duurde niet lang. Een kilometer of vijf onder de top begon de ellende. Afgelopen was het met dat gave weg dek. Zand, modder en kiezelstenen kwamen er voor in de plaats. Garcia verkrampte zichtbaar, zoals zijn achtervolgers dit even later ook zouden doen. Slechts de Portugees Alves behield zyn vloeiende ritme en op de top was hij Garcia tot op 25 seconden genaderd. De derde positie werd ingenomen door Zimmer man, maar de Fransman volgde al op meer dan drie minuten. Joao Alves bleek echter te hoog te hebben gegrepen. In de afdaling verloor hij zienderogen terrein op de Spanjaard en in de onmiddellijk daarop volgende klim naar de Montets kon hij dit niet meer goedmaken. Twee minuten winst voor Garcia op het hoogste punt van deze col, waar de Belg Camille Vyncke de derde plaats had overgenomen. Het werd de grote rit van Gines Garcia de Spanjaard, die iets goed maakte van het verlies, dat zijn land genoten Momene en Sagarduy ook nu weer leden. De Grote St.-Bernard was hem nog niet pittig genoeg voor zijn aanval, moar de slechte weg naar de top van de Forclaz leende zich er des te beter voor. Garcia had in zoverre ge luk, dat hij tijdens de moeilijke afdaling voor pech bleef bespaard. Achter hem werd Lucien Aimar, tweede in het klas sement, ver teruggeworpen door, een valpartij en maar liefst drie lekke ban den. Gele-truidrager André Zimmer man ging eveneens onderuit maar her stelde zich snel. Ondanks de tegen aanvallen liep Garcia voor wie geen risico te groot was, steeds verder weg. Bij de ravitaillering in Martigny-Crois, na 109,5 km, lag de Spanjaard meer dan twee minuten vcoor op een groep van zestien renners met Zimmerman en de meeste andere favorieten maar zonder de Spanjaarden Momene en Sagarduy, van wie de eerste door een. lekke band de aansluiting had verloren. Nog zeven tien reners hadden toen eekans op de zege, de rest volgde op tenminste vier en een halve minuut Toen kwam de Forclaz. In de eerste kilometers ging het nog wel. Garcia, in Gines Garcia was niet meer te achter halen, want daarvoor was de afdaling naar Chamonix te snel. De tweede plaats, met de daaraan vermonden boni ficatie van vijftien seconden lag echter nog wel binnen het bereik van de man nen, die de uitgebluste Alves op korte afstand volgden. Camille Vyncke kwam bij de Portugees. Raymond Delisle en zijn ploegegnoot André Zimmerman stelden alles in het werk om eveneens aansluiting te krijgen. Het lukte de Fransen niet. In een scherpe bocht be landde Zimmerman bijna in een ravijn toen het achterwiel onder hem vandaan schoot en een geschrokken Delisle deed het daarna zekerheidshalve wat kalmer aan. In Chamonix. waar Garcia onbedreigd als eerst was binnengekomen, had Alves zich in zoverre hersteld, dat hij Vyncke van de tweede plaats kon af houden. Zimmerman, snel weer opge krabbeld na zijn val, arriveerde als vijfde na Delisle en behield daarmee zijn leiderstrui glansrijk. Zijn voor sprong op Vyncke, die opgerukt is naar de tweede plaats, bedraagt nu 4 min. 41 sec. en de Fransman heeft dus nog weinig gevaar te duchten. Zijn equipe, voor de tweede achtereenvolgende maal eerste in het dagklassement, staat er ook zeer gunstig voor in de ploegen- rangschikking en 't gaat er steeds meer naar uitzien, dat de derde Ronde van de Toekomst in een. grote Franse triomf zal eindigen. De revelatie van deze Tour de France is zonder enige twijfel de Fransman Jean-Claude Lebaube. Hij is sinds de start in Parijs een beetje zijn eigen weg gegaan. Hij heeft zich nooit veel aangetrokken van de teamdiscipline bij de Rapha's, maar nu, na de grote Al penritten, staat hij op de vierde plaats in het algemeen klassement op slechts 8.25 minuten van Jacques Anquetil. (Exclusieve foto Dagblad De Stem)

de Stem | 1963 | | pagina 7