NIEUW Hoofdpijn Federatie Maleisië een feit ERE PALM VOOR SURINAAMSE VROUW BROKJE PUUR NATUUR Kritiek van vakcentralen op Planbureau-rapport van HIVEA Engeland krijgt 's werelds grootste kerncentrale Suriname in Amsterdam Zoet gefluit binnenshuis Baby's bips geen probleem meer Reëel loonbeleid onmogelijk Expansie Loonregelingen Gewonde neger aangetroffen VN-troepen nog dit jaar uit Kongo tegen alle insecten Peronisten erkennen nederlaag Overstromingen in India: 25 doden Minister Veldkamp Beckmanstudie niet deugdelijk neem Bewoners Vrij naar de matroosjes IT "Tl Creoolse •r DAGBUAD DE STEM VAN DONDERDAG 11 JÜLI 1963 (Advertentie) Verloskundigen en kraamverpleegsters zijn enthousiast over hahyfi.nl- van Nivea, de nieuwe babyhutd-verzorging- op weten schappelijke basis, baby fine helpt moeder dat tere huidje gaaf en gezond te houden. Nu geen urine-imtatie meer. Nu geen schrale huid meer. Want alléén de babi/fine-sone bevat silicon- oiiën, hoogwaardig eucerit en vitamine A. ZALF - POEDER - OLIE - ZEEP Uitsluitend bij apothekers en drogisten Het Nederlandse Verbond van ak- verenigingen, de Katholieke Arbeiders beweging en het Christelijk Nationaal Vakverbond hebben zich gezamenlijk beraden over het rapport van het Cen traal Planbureau Inzake de toeneming en besteding van het nationale inkomen In de komende vier jaar. In een communiqué, dat na afloop van de beraadslagingen is uitgegeven, zeggen de drie vakcentralen, dat zij met verwon dering hebben geconstateerd, dat bij het uitbrengen van deze nota niet de ge bruikelijke procedure is gevolgd, waar door de vakcentralen niet in de gelegen heid geweest zijn om hun bezwaren tegen de nota tijdig kenbaar te maken. NW, KAB en CNV zijn het niet eens met de in het rapport uitgesproken ver wachting, dat de toeneming van het na tionale inkomen belangrijk zal achterblij ven bij de groei in het jongste verleden. I)e naar het oordeel van de vakcentralen te pessimistische ramingen werken ten nadele van de werknemers. In de komende jaren dient het gehele sociaal-economische beleid gericht te worden op een maximale economische expansie. Tegenover de zeer beperkte loonruimte staat in de nota een opsom ming van allerlei, volgens de vakcentralen soms zelfs irreële, verlangens, waarvan een aantal op praktische gronden niet binnen vier jaar verwerkelijkt kan wor den. De veronderstelling, dat de prijzen con stant zullen blijven, hoe wenselijk dat od zichzelf ook zou zijn, steunt, naar hun mening, niet op de feitelijke ontwikke ling in het verleden. De op die manier sterk teruggebrachte mogelijkheden tot verbetering van de col lectieve arbeidsovereenkomsten en loon regelingen worden in de nota bovendien tot sluitpost gemaakt door allerlei toe vallige, oncontroleerbare loonbewegingen waaronder de zwarte loonvorming eerst af te trekken. Voor reële loonsver hogingen is dan alleen nog maar de res terende 0,5 procent per jaar beschikbaar, voorzover niet andere eisen daaruit be kostigd moeten worden. De vakcentralen spreken als hun oordeel uit. dat op deze basis in de komende jaren geen reëel loonbeleid is te voeren. Zij maken voorts ernstige bezwaren tegen de in de nota opgenomen eis tot verhoging van de huren met 30 procent. Bovendien brengen de vakcentralen hun al eerder ingenomen standpunt in herinnering, dat het huur- en subsidie beleid zodanig gewijzigd behoort te wor den, dat de huur van nieuw te bouwen woningen een redelijk percentage van Op een bouwterrein in Torrance (Cali- Icrnie) heeft men een niet-geïdentificeer- de neger gevonden, die door een schot wond aan het hoofd levensgevaarlijk ge wond bleek te zijn. Het betrokken terrein vLVa? S?n aannemer, die daar huizen bouwt, die uitsluitend door blanken kun- haddmnie?well0Cht-' De laatste daS™ terrein teeen a ln rtc buurt van h<* op het gebied v=CZe rassendiscriminatie op net gebied van woningbouw betoogd. het werknemersinkomen niet te boven gaat. De voorzichtige en onwerkelijke ramin gen komen, aldus het communiqué, even eens tot uitdrukking in een zeer krap berekende ruimte op het overheidsbud get, waardoor de indruk wordt gewekt, dat er nauwelijks mogelijkheden zijn voor de financiering door de overheid van een deel van de noodzakelijke sociale voor zieningen. (Advertentie) Van gezaghebbende VN-zijde is mee gedeeld, dat tegen het eind van het jaar de VN-troepen uit Kongo-Leopoldstad teruggetrokken zullen worden, omdat secretaris-generaal Oe Thant van de VN meent, dat de Kongolese centrale rege ring dan in staat zal zijn zonder hulp voor de veiligheid van het land te zorgen. Verder is gezegd, dat de financiële cri sis, waarin de VN zich bevinden, slechts een van de factoren is geweest, die tot het besluit om de VN-troepen uit Kongo terug te trekken hebben geleid. De technische bijstand van de VN zal evenwel worden voortgezet. De volgelingen van ex-dictator Juan Peron van Argentinië hebben besloten de algemene staking, die voor morgen op het programma stond, „voor onbe paalde tijd uit te stellen". De Peronisten hadden gerekend op een berg van blanco stemmen" als algemeen protest tegen de uitsluiting van velen van hun kandidaten, maar slechts 16 pro cent der kiezers stemde blanco, terwijl een soortgelijk Peronistisch protest in 1960 nog 25 procent blanco biljetten op leverde. Waarnemers in Buenos Aires zijn de mening toegedaan, dat de staking is af gelast, aangezien de Peronistische leiders bevreesd of overtuigd zijn, dat deze een mislukking zou worden vanwege gebrek aan overtuigende algemene steun. Te Anglesey in noordwest Engeland (nabij het plaatsje Wylfa) zal de grootste atoom-elektriciteitscentrale ter wereld worden gebouwd, met een rendement van een miljoen kilowatt. De kosten van het object worden be groot op een miljard gulden. Tijdens de laatste drie dagen zijn 25 mensen om het leven gekomen als gevolg van overstromingen in de Westindiase staat Goejarat. De overstromingen zijn het gevolg van zware regenval. De spoor- en telefoonverbindingen tussen belang rijke steden in de staat en Bombay zijn uitgevallen. Opnieuw heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. G. M. J. Veldkamp, een samenvatting gegeven van zijn standpunt ten aanzien van de studie „Om de kwaliteit van het be staan" van de dr. Wiardi Beckmanstich- ting. In het jongste nummer van Economisch- Statistische Berichten verscheen van zijn hand namelijk een artikel, waarin de minister o.m. stelt, dat bedoelde studie z.i. niet geheel consistent is en een tweeslachtig karakter heeft gekregen. „Een van de belangrijkste eisen, die men ann een dergelijke studie moet stel len is, dat zij deugdelijk is. Aan die eis voldoet de studie van de Wiardi Beek- manstichting niet," aldus minister Veld kamp. De studie, aldus de bewindsman, leidt tot relatieve bestedingsbeperking, met name op het terrein van de particuliere consumptie en met deze studie wordt de weg gewezen naar grotere collectivering, waarvoor de prijs o.m. is een toenemende consumptiebeperking. (Advertentie) h overeenkomst onder tekend betreffende de oprichting van de nieuwe federatie Maleisië Foto: Terwijl de Brit se minister voor Gemenebestzaken, Duncan Sandys toekijkt, ondertekent de premier van Malakka, Toenkoe Abdoel Rahman in Marlborough House in Londen de belangrijke documenten. De afge- vaardigde van Broenei in Londen heeft zoals hekend laten weten, de overeenkomst over de federatie on der de huidige omstandigheden niet te kunnen tekenen. In de strijd om de vrijheid in Suriname, die honderd jaar ge leden is bevochten, kunnen de prestaties van de slavinnen niet genoeg gewaardeerd worden. De herdenking bij honderd jaar emancipatie zou onvolledig zijn zonder eresaluut aan de Surinaamse vrouw. In de bevrij dingsgeschiedenis worden de mannen als helden genoemd; het is bekend geworden dat ook veel vrouwen de naar de bossen ge vluchte slaven hebben gesteund en aangemoedigd. In die dagen waren de man nen aan ongelooflijke mishan delingen blootgesteld; de brute ontwijding en aanranding van de vrouwelijke waardigheid door de slavenmeesters behoor de eveneens tot de offers in de bittere tijd gebracht. Het was de slavinnen door hun meesters verboden bij elkaar te ko men. Maar zij waren vindingrijk en ontdekten wat samen-zijn, samen doen en samen-gaan vermag, nog lang vóór onze moderne maatschap pij dit „organisatie" zou gaan noe men. Zij durfden met hun „vaak on dervoede" kinderen de mannen ach terna te vluchten het grimmige oer bos in Daar hebben zij geholpen de fundamenten te leggen voor de ge meenschap van vrede en vrijheid die na haar zou worden opgebouwd en onderhouden. Na de afschaffing van de slavernij klonk algemeen het verwijt dat de voormalige negerslaven arbeids- schuw waren geworden en de neus optrokken voor plantagewerk. In werkelijkheid was het echter zo dat de bevrijden (die nog tien jaar on der staatstoezicht zouden staan) wei gerden terug te keren naar de plaat- In het Amsterdamse Tropenmuseum wor'dt tot september een tentoon stelling gehouden over Suriname. In de Linnaeusstraat vindt men het Suriname van nu en van vroeger. Slavenzweep en kwitantie voor de aankoop van een slavin herinneren aan de periode, dat ook in dit land de inheemse bevolking gebukt ging onder de slavernij. Vrijheid was een onbekend begrip voor de Suri naamse bevolking. De blanke mees ter had de macht in handen. Zij die op de plantages te werk wer den gesteld, vluchtten de bossen in. Velen van hen werden bosnegers. Op de tentoonstelling in Amsterdam is een tropisch „bos". Het is er vochtig en heet. Er staat een .hut, er ligt een primitieve boot in het water, een papegaai kraait zijn lorre uit; de Surinaamse flora is ook ge deeltelijk overgebracht naar Am sterdams Tropenmuseum, waar men het krijten en roepen van de tro pische vogels op de achtergrond hoort. Voorts wordt de bezoeker gecon fronteerd met aspecten van het moderne Suriname: schilder- en beeldhouwkunst van jonge moderne kunstenaars, moderne industrie, houtbewerking, bauxietmijnen. Ge ëxposeerd worden tevens heel mooit hoofddoeken van creoolse vrouwen. Bovendien verkoopt men iedere middag tot vier uur kralen en doos jes en Surinaamse lekkernijen. EEN koto misi in feestkledij. sen waar ze gemarteld en vernederd waren. Het was hun onmogelijk ar beidsvreugde te vinden op de voor malige slavenplantages. Daarom ble ven de mannen lange tijd zonder ver diensten, temeer daar zij voor ander werk nog niet geschikt gemaakt wa ren. En wie zou hen een opleiding willen geven? Aan het verwyt van arbeidsschuw. held gingen de vrouwen en haar na zaten fier voorbij. Zy trokken erop uit om te voorzien in het levenson derhoud van haar gehele gezin door haar diensten aar te bieden in de huishouding, te wassen en te venten. Niet lang na de opheffing van de slavernij vestigden zich Hindostanen en Javanen in Suriname. Ook de vrouwen van deze nieuwe bewoners die landarbeiders heetten te zijn, gin gen niet bij de pakken neerzitten. Het bleek intussen dat de Hindosta nen lang niet allen landarbeiders wa ren. Om de aard van het werk waar voor deze immigranten waren aange zocht mochten alleen mensen die tot de lagere kaste behoorden zich aan melden. Maar ook Hindostanen van de hoogste kaste, die van de brah- manen, meldden zich onder onjuis te opgaven waardoor ook meer ont wikkelden in Suriname binnenkwa men. In hun land van afkomst was de situ atie verre van rooskleurig; de voor spiegelingen over het nieuwe vader land waren wat al te fantastisch; al les bij elkaar deed het ook hogere Hindostanen besluiten 'n nieuw leven te stellen boven de verpauperende adeldom in eigen land. Ook van deze nieuwe bewoners waren het weer de vrouwen die voor en met haar man nen werkten totdat zij in het nieuwe leven waren aangepast. Iets eerder waren de Chinezen met hun vrouwen Suriname komen bevol ken. Schouder aan schouder trokken deze vrouwen met haar mannen op zoals zij dat in het oude China had den gedaan; onopvallend, onopge smukt gaven zij reliëf aan het maat schappelijke beeld van Suriname. Voor de creoolse vrouw, equivalent voor de neger-nakomelinge, zou het to-t aan de Tweede Wereldoorlog du ren, voordat zij uitzicht op een be tere toekomst kreeg. Vooral in de dertiger jaren heeft zij het uitermate moeilijk gehad. Een vloedgolf van werkeloosheid, als nooit tevoren ge kend, overspoelde het land. De mannen die intussen geschikt gemaakt waren voor alle sectoren van produktiviteit, konden niet aan de slag komen. Mochten zij er al in slagen, dan bedroeg het loon van vier dubbel tjes tot hooguit een gulden per dag. De eenvoudige Surinaamse volks vrouw ontpopte zich als een financi eel evenwichts-kunstenares! Wijs geworden en gelouterd door de zorgen zouden de Surinaamse volks vrouwen eerder dan haar mannen tot sociaal-organisatorische prestaties komen. Toen de mannen omstreeks 1936 nog dilettant waren op het ge bied van de arbeidsorganisatie, troon de de Democratische Vrouwenbond hoog uit boven de probeerseltjes van de mannen. De adviseur van de bond had bij de vakbeweging in Nederland zijn licht opgestoken. Vrouwengebeds-kransjes die tiental len jaren een stempel op de Suri naamse samenleving hadden gedrukt groeiden nu uit tot zieken- en begra fenisfondsen, tot spaarkassen en an dere instellingen op sociaal gebied; zelfs tot zeer invloedrijke vleugels in de twee grootste (creoolse politie ke partijen van Suriname. De Surinaamse volksvrouw heeft er zich steeds rekenschap van ge geven dat de opbouw van „LOBI SRANANKONDRE" mede van haar houding en activiteiten afhankelijk is. En ofschoon zij in haar sierende een voud hier niet om vraagt, mogen wij haar in deze dagen de erepalm niet onthouden. (Naar gegevens van Julius Defa- res, voorzitter Surinaams con tact Utrecht.) Tai van hoekjes in uw huis kun nen worden verbouwd tot een voliè re vol tierig leven. Verf de ruimte in aen lichte tint, desnoods compleet met landschap, en monteer er wat boomtakken in. Een lichtpuntje ach ter de bovendorpel niet vergeten. De manier waarop de omlijsting van de kooi wordt versierd geeft speling aan ieders fantasie. Behalve met een voudig verven kunnen de wanden ook geestig worden gedecoreerd met af- wasbaar papier, dat desnoods een be schermende laag vernis krijgt. Ver geet niet. een mgangsdeurtje uit t» sparen iri de met gaas bespannen voorzijde, indien die breed uitvalt. Het juiste ogenblik om de toestand van de huid te inspecteren is 's morgens bij het opstaan. Tien tegen een bent u er ontevreden over. In het voorjaar heet de oorzaak wintermoeheid. In de zomer: hard toe aan va kantie. In de herfst: te veel zonnebaden genomen. In de winter: vitaminetekort. Maar natuurlijk, we willen onszelf altijd wel verfraaien Hèt middel dat de huid snel weer rozig en glad maakt is het schoonheidsmasker. Van Griffe is het z.g. matrozenpak dat furore maakt in zuiver zijde of wel in dunne synthetische stof als het veel gedragen moet worden. In reis- en vakantiegarderobe wordt dit mo del veel gesignaleerd. Van de maskers die de kosmetische industrie voor ons kant en klaar heeft, moeten wij in voorjaar en zomer de spannende maskers niet gebruiken. Ze zijn wel geschikt om voor een avondje uit de rimpeltjes weg te 'strijken, maar het effect is gauw verloren en in dit jaarge tijde wordt de huid er te veel door geïrriteerd en uitgedroogd. Beter zijn de voedende maskers. Maar waarom zouden wij het niet met een brokje natuur proberen, zó van de groentekar ge haald? Komkommers, wortels, bananen, kruiden aardappelen; of,' als u even bij de kruidenier en melkboer langs gaat: ho ning. karnemelk, yoghurt of kwark U stelt'zich voor het ne men van zo'n masker daar op waar u niet gestoord en uitgelachen kunt wor den. Eerst wordt de huid grondig gereinigd. Dan neemt u lauwwarme com- pressen, door een doek in warm water te dompelen en die enige minuten te gen het gezicht te druk ten. Nu bindt u de haren goed omhoog en smeert 'n vette of voedende crème op lippen en de omgeving van de ogen (daar legt u geen masker op). Leg twee in boorwater of oog lotion gedrenkte watjes naast de tevoren bereide maskermassage onder uw bereik en ga aan de slag. De moeilijkheid is, dat u met het masker 10 tot 20 minuten moet liggen. Liggend de brei op het gezicht aanbrengen is niet gemakkelijk, maar u moet het toch maar proberen. Druk daarna de twee wat jes op de ogen en ont span. (Mocht het masker al geen baat geven, het ontspannen doet het wel; we kunnen u dus met de hand op het hart verkla ren dat de uitwerking heil zaam is, desnoods langs 'n omweg). Om na gedane arbeid en zoet rusten, het masker weer af te nemen doopt u de doek weer in lauw warm water en drukt die meerdere malen op het ge zicht, tot alles eraf ge weekt is. Nu hebt u de keuze: afspoelen met melk of invetten met nachtcrè me. Wij verzamelden ver schillende recepten en ge ven die met onze beste wensen door: komkommermasker Klop eiwit stijf, roer er een eetlepel komkommer- sap en een theelepel room door. Ofwel: Schil de ver se komkommers dik af en leg de schillen met de bin nenkant op het gereinigd gezicht, hele schijven zijn ook goed. (Van dames blad Constanze). gistmasker Maak biergist vloeibaar met rozewater of regen water. Wie een droge huid heeft doet er een eier dooier of wat olijfolie bij. (Willemine Danz). banaanmasker Prak een banaan fijn met een vork en breng dit on middellijk op de huid. a ardbeienm asker Zoals banaanmasker (01- ga Tschechowa). kruidenmasker Een theelepel arnica, een eetlepel kamille, een eet lepel pepermunt, worden met kokend water getrok ken. Na tien minuten maakt u de thee met ha vermeel aan. Het masker moet tien minuten inwer ken. (Weekblad Brigitte). maizenamasker Meng twee eetlepels maï zena met 1 eiwit, even los geklopt, tot een pasta zo dik als vette crème. Zodra het gaat trekken afnemen. (Anita Colby). taardappelmasker Pel in de schil gekookte aardappelen, maak er pu ree van met melk en een eierdooier. yoghurt- honingmasker Laat wat yoghurt in een doek uitlekken. Meng twee eetlepels daarvan met een eetlepel honing en wat room of melk. (Regina).

de Stem | 1963 | | pagina 5