AAN NOORD-BEVELANDSE KUST: Eerste „paal" Oosterscheldebrug gaat vandaag de grond in 16 ct E.H.B.O. Kloosterzande viert 25-jarig bestaansfeest in blik 20 stuks f 3,20 Gisteravond laatste test ter plaatse Lof voor zilveren pionier dokter J Liermans Goed verzorgd orgelconcert van professor A. Heiller Geen beste beurt Maleisië Uit nood geboren In Nieuwe Kerk le Middelburg Telefoondistrict Breda Invoering van ?.opschakeltoon* op 15 juli a.s. PagblaD SleJSïem Zuidzande tegen herindeling DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 11 JULI 1963 (Van onze redacteur) Hedenochtend om zeven uur, bü hoog water, is op nog geen vijftig meter uit de kust van Noord-Beve land een begin gemaakt met de plaatsing van de eerste van de 162 punten, die de v(jf kilometer lange Oosterscheldebrug zullen moeten dragen. Het werk wordt verricht door de enorme drijvende bok „Ir. J. G. Snip", die niet al leen de met een zogenaamd kantel- schip aangevoerde, ruim dertig meter lange, holle, betonnen put in verticale toestand in het water moet plaatsen, maar deze eerste „paal" vandaag bovendien met gro te kracht en door middel van een speciale installatie de grond in zal drukken. Dit met spanning tegemoet ge ziene karwei heeft de bouw van de Oosterscheldebrug in een nieuw stadium gebracht. Na aanloop werkzaamheden als de aanleg van de werkhaven te Kats en de in richting van deze werkhaven, waarin alle brugonderdelen pas klaar in serie worden gemaakt, is nu de fase van het monteren van de voorgespannen betonbrug inge treden. Gisteravond heeft de „Ir. J. G. Snip" ter plaatse geoefend en verschillende proeven genomen om het hefvermogen te testen. Deze laatste controle liep naar wens. Het heeft eigenlijk in de bedoeling ge legen de eerste put eerder deze week te plaatsen. Voor alle zekerheid echter is de werkzaamheid van de 60 meter hoge bok ..Ir. J. G. Snip" maandag en dinsdag op alle onderdelen nog eens op de proef gesteld. Gistermorgen om negen uur kon de bok met behulp van sleepboten de werkhaven te Kats verlaten. Vlak langs de kustlijn van Noord-Beveland werd koers gezet naar het noorden. Op onge veer drie kilometer ten noorden van de werkhaven. op de plaats waar de eerste put moet worden ingedreven, werd de bok in de goede positie gebracht en ver volgens verankerd. Dit positie kiezen en verankeren zal voor elke put ongeveer een halve dag in beslag nemen. In de loop van de middag werd het kantelschip met de eerste put tussen de liggers van uit de haven te Kats naar de bok ver voerd. Vanaf zes uur werd de grote put lang zaam door de bok in verticale positie geplaatst: een uiterst omzichtig werk, dat ongeveer anderhalf uur in beslag nam. Daarna liet men de „paal" weer langzaam op het kantelschip zakken Injecties Elke put bestaat uit verschillende mo ten, die met voorspanning aan. elkaar bevestigd zijn. De voorspankabels die hiervoor nodig zijn (om twee moten aan elkaar te spannen zijn twaalf kabels ver eist) mogen niet met zout water in aan raking komen. Aangezien het mogelijk is dat het zoute Oosterscheldewater door de dikke buitenwand vann de holle put zal dringen en de zich in deze betonnen buitenwand bevindende kabels' zal aan tasten worden alle kabelruimten met vette specie geïnjecteerd. Op het werkterrein te Kats zijn de aannemers momenteel bezig met de fa bricage van de vijfde put. De produktie van de putten heeft men nu volledig on der de knie. Er zullen er ongeveer drie per week gemaakt kunnen worden. Men ls ,°P het ogenblik de fabricage van de caissons die aan. het boveneinde van telkens drie bij elkaar behorende putten geplaatst moeten worden (zie tekening) aan het beproeven. Per week zal min stens een caisson in de werkhaven ge- maakt moeten worden. Daarna zal de fabricage van pijleropzetstukken en de verschillende brugstukken beproefd die nen te worden. tAdvertentie) Twee portaalkranen met een hefver mogen van elk 300 ton en vijf kranen met hefvermogens tussen 8 en 75 ton zullen voor het transport van de ver schillende brugstukken op het werkter rein zorgen. De portaalkranen zijn ver rijdbaar tot boven het water en z.ullen daardoor dus in staat zijn de brugstuk ken op de transportschepen te leggen. Opgeschoven Zoals wij onlangs reeds hebben ge meld is het tracé van de brug enigszins veranderd. Dit was noodzakelijk omdat rijkswaterstaat de beweegbare over spanning in de brug, die op ongeveer 375 meter van de Schouwse wal is geprojec teerd, verlengd wilde zien van 30 tot 40 meter. Een en ander bracht met zich mee dat de 52 pijlerhoofden anders moesten komen te liggen. De brug is n.u in de lengte-as iets opgeschoven in de richting van Noord-Beveland. Door dit De constructie van de brug: drie putten die in de grond gedreven worden; daarbovenop het caisson; vervolgens het pijledopztstuk; ten slotte de brugstukken. opschuiven kon een viaduct aan de kant van Noord-Beveland worden uitgespaard. Wanneer de brug eind 1965 klaar zal zijn zal het scheepvaartverkeer, dat on der de brug door kan, gebruik moeten maken van doorgangen tussen de pijlers, die daartoe met lichtbakens zullen wor den aangegeven. Het ministerie van verkeer en water staat heeft de verwachting uitgesproken dat in 1966 één miljoen auto's van de brug gebruik zullen maken. In 1978 zou den 2 1/2 miljoen auto's van de Ooster scheldebrug gebruik maken. Gisteren werden de bok en de eer ste put naar de plaats gebracht, waar de put de grond in gedre ven zal worden. Op bijgaande foto zijn bok en put op de plaats van bestemming even buiten de wal tussen Colijnsplaat en de werkha ven te Kats aangekomen. Driebaans Naar wij vernemen wordt voorlopig niet gedacht aan het instellen van een maximum snelheid op de brug. De prak tijk zal moeten uitwijzen in hoeverre zulks wenselijk is. De mogelijkheid is verder niet uitgesloten dat voor het au toverkeer een driebaan-sweg zal worden uitgezet. Naargelang de behoefte zou het door middel van verkeerslichten moge lijk gemaakt kunnen worden het verkeer in een bepaalde richting over twee rij banen de beschikking te geven. Wanneer de bouw van de Oosterschel- de brug, de overdamming van de Gre- velingen en de bouw van de brug over het Haringvliet naar wens en volgens schema verloopt zal de afstand tussen Middelburg en Rotterdam via deze dam men- en bruggenweg met niet minder dan 90 kilometer worden verkort. Be langrijker nog, vooral voor de industria lisatie en bet toerisme, is dat de nieuwe verbinding geheel midden- en noord-Zee land op slag zal ontsluiten. Bovenstaande foto van een brug- stuk geeft een beeld van de breedte die het wegdek zal krij gen. (Van onze redacteur) Wanneer zaterdag in Kloosterzande het 25-jarig bestaan van de EHBO-afdeling gevierd gaat worden, zal stellig de schijnwerper spe ciaal gericht worden op haar „zilveren" pionier dokter J. Hermans, die eind 1937 het oprichtingsinitiatief nam en tot op de huidige dag haar bekwame docent en geestelijke vader s. Zijn veelzijdige verdiensten voor deze jubilerende afdeling, evenals trouwens voor nog enkele andere, werden ons door secre taris L. Daelman op treffende wijze geschetst. die enorme aktiviteiten ontplooiden en de vereniging aan haar vele en grote successen hielpen", luidt zUn commen taar, dat heel bescheiden zijn eigen ver diensten uitsluit De jubilerende vereniging heeft in haar bestaansperiode met vele proble men te kampen gehad. Natuurlijk van financiële aard, maar dat wil ook bij andere verenigingen nogal eens het ge val zijn! Vooral vervelend was het ge brek aan geschikte accommodatie. Na veel zoeken en experimenteren werd eindelijk onderdak gevonden op.... de zolder van Mouterij Menu. waar men Nnord-Bevelanden brUS Ko<,ts en ColVnsplaat. Aan de Duiveland met elkaar gouwen- Schouwse kant zal het landhoofd "en. Op NZrd-Beveland ZlZ'r 0an Z Oosterscheldebrug nabij de 'andhooPfd tZendXeTrLven van -e8r'laü8'! "De Val" k°men te gen. Dat oprichtingsinitiatief werd min of meer geboren uit de dreiging van de tweede wereldoorlog, waarin Nederland drie jaar nadien inderdaad betrokken werd en die toen helaas al spoedig het vcrenigings- cn organisatieleven waaronder ook 't EHBO-wcrk nage noeg lamicgde. Gestart met een veertigtal enthousias te deelnemers, kende de afdeling Kloos terzande in de loop der jaren de tra ditionele ups en downs, die met name ook in het ledental hun weerspiegeling vonden. Dokter Hermans zag zich na de oprichting in zijn werk de eerste jaren geruggesteund door een bestuur, bestaande uit wijlen pastoor-deken De Meulemeester als voorzitter en de da mes M. Blommaert en M. de Rijk be nevens de heren R. Vermorken en A. Francken. De eerste naoorlogse cursus moest noodgedwongen op zich laten wachten tot 1947, toen de animo van weleer plots herboren bleek en een 45-tal ge gadigden zich meldde. Het nieuwe be stuur stond onder voorzitterschap van Emiel Ivens. die deze funktie drie jaar bekleedde. Nadien werd secretaris L. Daelman tevens belast met het waar nemend praesidium en in 1951q werd de spreekwoordelijke hamer overgenomen door de heer H. Menu, die hem uog al tijd hanteert. Ook secretaris Daelman is zijn ideaal en daarmee de vereniging ji°t °P de huidige dag trouw gebleven, doch gaat bij deze jubileumviering af scheid nemen in verband met zijn toe komstige verhuizing naar Hulst. Hij blijft evenwel lid van het hoofdbestuur en secretaris van het distriet Zeeland. Inmiddels wordt de secretariaatsfunk- tie sinds twee maanden reeds bekleed door de heer J. Baert, terwijl het hui dige bestuur gecompleteerd wordt door de dames M.L. v. Waterschoot en M. v. Jole en de heer A. Mannaert. Speciaal over het trio Menu-v. Wa- enkele jaartjes gratis logies genoot. Toen echter de behoefte ontstond aan een nieuwe opleidingscursus en er dus een leslokaal nodig was. verhuisde men naar een koud en somber lokaal in de openbare school, dat voor zijn verwar ming aangewezen was op de door de cursisten en de bestuursleden eigenhan dig aangedragen brandstoffen. Nadien had de vereniging enige tijd domicilie in het oude WGK-gebouw te Groenendijk en nu dan eindelijk en ten langen laat ste in het fraaie nieuwe gebouw te Kloosterzande. Successen We hadden het daareven over grote successen. Ziehier een kleine bloemle zing. Op 23 april 1958 werd te Arnhem het landskampioenschap der senioren be haald door het al eerder genoemde be- stuurstrio. Eveneens landelijk waren de fraaie prestaties in 1950 te Nijmegen (3e prijs); in 1955 te Helmond (4e prijs) en te Roosendaal in 1956 (3e prijs). Districtswedstry den 1954 Terneuzen: kampioenschap senioren 1955 Kloosterzande: idem senioren en junioren; 1956 St. Jansteen: kampioen schap cn 2e prijs senioren; 1957 Graauw: kamp. sen.; 1959 Koewacht: idem; 1960 Westdorpe: 2e prijs sen.; 1961 Klooster zande: 3e prijs sen.; 1962 Kloosterzande: tweede prijs sen.; 1963 St. Jansteen: le en 2e prijs junioren en 2e en 3e prijs senioren. Én n-u dan maar eens even feestelijk uitblazen! Zaterdagmiddag huldiging en receptie in hotel De Linde en 's avonds koffietafel met plezierige omlijsting in hotel v. Leuven. Dat cr voor orgelconcerten wel dege- lyk belangstelling kan bestaan werd in de Nieuwe Kerk te Middelburg bewezen, toen voor enige honderden belangstellen den een orgelconcert verzorgd werd door professor A. Heiller uit Wenen. Deze organist had zyn programma ge heel opgebouwd uit composities van Jo- hann Sebastian Bach. Professor Heiller opende deze avond met de „Praludium und Fuge" in G Dur, een op ingetogen wijze gespeeld pralu dium met ene voornaam en op een even wichtige wijze voorgedragen Fuga, waar bij al direct bleek van welk formaat de ze Weense organist is. De spanning, die het eerste werk al met zich mee bracht werd verder door gevoerd in het tweede nummer, een trio sonate in C groot, waarbij het eerste deel, het allegro, op zeer doorzichtige sprrvnie ie*ran voi lot. „tHBU ers ln hart en nieren, I volle wijze gebrachte middendeel (largo) m het allegro tot een machtige slotfase kwam. Professor Heiller had kennelijk met zorg zijn programma opgebouwd, met als hoogtepunt de Partite Diverse So- pra": „Sei gegrüszet. Jesu gütig". Hier kon men alle facetten horen, die men in het orgel tegenkomt. Het werk, met zijn grandioos slot liet niet na op de toehoor ders een diepe indruk te maken. Als overgang tot zijn slotnummer, de ..Passacaglia" in c klein, speelde de Weense organist eerst een choralvorspiel ,,Schmücke dich, o liebe Seele". Op so bere wijze werd dit lang niet gemakke lijke werk voorgedragen. Professor Heil ler speelt" als het ware met de noten en deze noten gehoorzamen aan de „meester". Het was een avond van grote kunst, een triomf voor orgel, componist cn uit voerder. Het volgende concert vindt plaa.^ dinsdag 23 juli en zal worden verzjr^d door Ev. Glassner uit Amsterdam. A. v In het telefoon-district Breda, omvat tende West-Brabant en Zeeland, wordt op maandag 15 juli a.s. de zogenaamde ..opschakeltoon" ingevoerd. Dit betekent, dat. wanneer men tijdens een gesprek een serie van vier direct op elkaar vol gende toontjes van verschillende hoogte hoort, een telefoniste op de bestaande verbinding inschakelt, b.v. ten einde een der sprekers te waarschuwen, dat hij voor een aangevraagd gesprek wordt opgeroepen. Men hoort genoemde „op schakeltoon" in dat geval op de achter grond. Deze is dus geenszins storend. In enkele andere telefoondistricten heeft de invoering van de „opschakeltoon" reeds eerder plaatsgevonden. Bij de reeds be kende tonen: kiestoon, wektoon, bezet- toon en informatietoon, komt er volgen de week dus een vijfde toon bij. f)e KVP maakte een beste beurt bij de verkiezingen, maar bij de kabi netsformatie verstevigt ze haar repu tatie zeker niet. Uit de aard van haar positie als grootste partij moet ze een vooraanstaande rol spelen bij de kabi netsformatie. Die formatie verloopt echter met zo veel strubbelingen en struikelingen, dat er waarlijk geen grote staatsmanswijsheid uit spreekt. Bovendien dreigt het zoeken naar per sonen voor de ministersposten al net zo'n pijnlijke historie te worden als in 1959. Een buitenstaander als het Algemeen Dagblad meent al te moeten opmerken, dat eens te meer blijkt, „hoe arm met name onze grootste politieke partij, de KVP, aan werkelijk grote figuren is". De volle waarheid is dit niet. Die armoede heeft betrekking op „grote figuren", die zich voor het mi nisterschap beschikbaar willen stellen. Wie Nederland rondkijkt, zal in be drijfsleven, ambtenarenwereld, onder wijs waarlijk wel katholieken van for maat ontdekken. Doch ze lusten de politiek niet of niet meer. Ze willen zich in dat ondankbare en waarlijk niet dik betaalde „vak" niet storten. Het is begrijpelijk, maar het is ook doodjammer. Onze voorouders hebben er voor gestreden, dat de katholieken als volwaardige leden van de Neder landse volksgemeenschap zouden wor den erkend. De emancipatie is inder daad bereikt. Doch we moeten ons deze erkenning ook waardig tonen. Mannen van capaciteiten zullen zich voor het politieke werk in voldoende mate be schikbaar moeten stellen. Het is in be paalde intellectuele kringen wel eens mode er groot op te gaan, dat men zich van politiek helemaal niets aantrekt. Dat is echter waarlijk geen verdienste. De politiek is in wezen een edele zaak, al weet iedereen, dat ze door kwade •nenselyke eigenschappen kan worden aangevreten. Doch is zulks niet met alle edele zaken het geval? Het is een eervolle taak zich voor de politiek in te zetten. Interessant is het, dat nu een jonge figuur als mr. Marijnen de kans krijgt om het voorzitterschap van de ministerraad te bekleden. Hij moge de critici beschamen. TTederaties van staten zijn gemakkelij ker op papier te regelen dan in werkelijk levende organismen om te zetten. De mislukking van de Verenig de Arabische Republiek en van de Centraal Afrikaanse Federatie toont dit sprekend aan. Thans is er weer een nieuwe federatie op stapel gezet. Malakka, Singapore, Serawak en Noord-Borneo gaan samen en hebben ook gemeenschappelijk het lidmaat schap van het Britse Gemenebest aan gevraagd. In deze staten bestaat geen homogeniteit van bevolking. Maleiers, Chinezen en Indiërs moeten er samen wonen. Dat gaat niet altijd even ge makkelijk. Het voormalige Britse be stuur heeft er wel administratieve eenheden van gemaakt, doch een ge meenschappelijke Maleise identiteit bestaat nog slechts in kiem. Zal het mogelijk zijn deze te ontwikkelen? Indonesië heeft een tijd lang getracht deze ontwikkeling met kracht te be strijden. Het dreigde zelfs met een politiek van militaire confrontatie zo als ook in het geval West-Irian was toegepast. Soekarno heeft echter later ingebonden. We vermoeden dat daar aan wenken van Britse en Amerikaanse zijde niet vreemd zijn. Pro forma houdt de Indonesische president nog vast aan de eis, dat de vorming van de Fede ratie door een volksstemming moet worden bekrachtigd. Dat eist dan de man, die niets van een volksstemming in West-Irian wil weten! Serieus is dat niet. Wel serieus is het verzet, dat ongetwijfeld van de zijde van Peking zal rijzen. Men begrijpt daar heel best, dat deze nieuwe Federatie als het ware een anti-communistische gordel legt in dit deel van de wereld. Aan de communisten, in de landen der nieuwe federatie wonend, is dan ook opdracht gegeven er tegen te ageren. Er zijn reeds heel wat communistische opponenten opgepakt en in de gevan genis gestopt.. De leefkracht van de Maleise Fede ratie kan nog op zware proeven wor den gesteld. (Van onze correspondent) De gemeenteraad van Zuidzande be handelde het plan van G. S. over de gemeentelijke herindeling in West- (Advertentie) Zeeuwsch-Vlaanderen. In een uitvoerig memorandum, dat het college aan de raadsleden had toegezonden, werd voor gesteld dit plan af te wyzen en te jjve- ren voor het behoud van een zelfstandig Zuidzande. Als men wel levensvatbaarheid toe schrijft aan een zelfstandig Sluis en Aardenburg dan betekent dit een dis criminatie van Zuidzande. De argumen tatie van G. S. maakt op het college de indruk, dat men een nieuw kostuum wil aanmeten dat in werkelijkheid slecht past. De heer P. Moll kon. zich met het standpunt van b. en w. volledig vereni gen. Hij betoogde, dat men een gezon de gemeente niet moet gaan splitsen. Eervol ontslag werd verleend aan de heer J. Smallegange als onderwijzer aan de openbare lagere school i.v.m. zyn benoeming elders. Dagje naar het strand. Genieten van zon en zee en Sinas van Hero. Een „zuivere" verfris sing. Top in smaak en kwaliteit. Strandtip: Vraag dus nadrukkelijk Sinas van Hero. helemaal üw smaakt

de Stem | 1963 | | pagina 3