DE SCHELDE" stelt personeel andere bedrijven te werk plastic BIJ 3 DRIELINGPAKKEN SUNIL Personeelsbezetting Goes én Middelburg grondoorzaak uw camera zit boordevol kleur CN 17 kleurenfilm Dunne orderporteleuille Ylissingse werf Zuidzande wil zelfstandig blijven Bevredigende verkoop Ned. Vlasspinnerij te Tilburg f2,95 Taaiobsessie Bedreiging Aap uit de mouw Ontploffing op veerboot Waar moet het met de scheepsbouw naar toe? Memorandum b. en w.: Levendige vraag naar garens Conflict Zeeuwse t.b.c.vereniging-ministerie Pagblad P extern Het, optreden van Portugese muzi kanten bij de NATO-taptoe in Amsterdam heeft dan tot de verwachte betogingen geleid. De eigenlijke aap kwam echter uit de mouw, toen een groot spandoek werd aangedragen met het opschrift: „Nederland neutraal en atoomvrii". Dat betekende dus niet, merkte Het Parool terecht op „Por tugal uit de NATO. maar Nederland eruit." Het socialistische blad noemt het dan ook onaangenaam, dat aan de protesten ook de Federatie van Jonge rengroepen in de PvdA afd. Amsterdam meedeed en zulks met kennelijke sanctie van hogere partij-instanties. „Dat zal het beeld van de PvdA naar buiten vertroebelen." Een nadere ver klaring van de hogere partij-instanties is dan ook wel gewenst. Nog hoop voor Wester Suiker Tentoonstelling 17e eeuwse meesters Zierikzee in Voor Hoedekenskerke Op 15, 17, 18 augustus visserij dagen te Breskens Ontvangkantoor te Goes heeft nieuw hoofd DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 9 JULI 1963 (Advertentie) (Van onze verslaggever) De N.V. Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen heeft een 10Ö-tal van haar werknemers elders in het land tewerkgesteld, o.m. de Rijks werf te Den Helder, Werkspoor Amsterdam en Aviolanda Papen- drecht. De directie der Vlissingse werf is overgegaan tot het uit lenen van personeel aan andere bedrijven, omdat er niet meer voldoende werk is om allen nog een volle dag emplooi te geven. De orderportefeuille is sinds de oorlog nog niet zo dun geweest als nu het geval is. Ofschoon de Mij. „De Schelde'' in de jaren na de oorlog haar belangrijkste klant, de Rotterdamsche Lloyd, verloor de laatste opdracht voor deze rederij was het passagierschip Willem Ruys wist men uit het buitenland toch zoveel orders binnen te krijgen, dat het bedrijf gestadig bleef groeien. Toen de rederij Phs van Ommeren enkele jaren geleden besloot een gedeelte van haar vlootver- nieuwing aan de Vlissingse werf toe te vertrouwen, het prachtige passagierschip „Kungsholm" aan de Zweden-Amerika werd overgedragen en de Kon. Marine niet minder dan vier onderzeebootjagers te Vlissingen liet bouwen, bleek het hoogtepunt bereikt. De volgende neer gang in de scheepsbouw heeft vele oor zaken. Tot de vijftiger jaren hadden alle wer ven de handen vol met de wederopbouw der koopvaardijvloten. Niet alleen had den de Duitse onderzeeboten en vliegtui gen monstrueuze verliezen onder de ge allieerde vloten veroorzaakt, maar te vens hadden de continentale werven ge durende de vijf oorlogsjaren niets meer geproduceerd. Nieuwe werven Er kwamen nieuwe werven bij terwijl de oudere zo veel en zo snel mogelijk hun bouwcapaciteit uitbreidden. Ook de Mij ,,De Schelde" heeft in die periode bepaald niet stilgezeten. Ten koste van vele woonwijken werd terrein op terrein, aan het bedrijf toegevoegd. Ondanks de vele wervingscampagnes, waardoor het personeelsgetal tot boven de 4000 steeg, kon men het werk bij lange niet meer aan er. moesten een groot aantal werk zaamheden aan onderaannemers worden uitbesteed. Nauwelijks was weer enigszins voor zien in de behoefte aan scheepsruimte of de Korea-oorlog brak uit, die weer een schreeuw naar schepen deed opklinken. Ook hierna kregen reders noch bouwers tijd voor een adempauze, want daar was de Suez-crisis, die voor een nieuwe haus se in de vrachtmarkt zorgde. Ongekende verdiensten gingen ge paard aan fabelachtige uitbreidingen (Advertentie) der werven en bijgevolg der wereldvlo- ten. Men herinnere zich in dit verband slechts de mythe Onassis, in weinig jaren van scharrelaar met enkele af tandse „war construction"-schepen tot een der machtigste reders ter wereld. Bergafwaarts Het is op het einde der vijftiger jaren echter snel bergafwaarts gegaan. .Geen direct oorlogsgevaar meer in Azië of het nabije Oosten. De vrachtprijzen zak ten in. Door de achteraf gezien onverant woordelijke bestellingena an schepen bleef de scheepsruimte echter in oneven redig snel tempo toenemen Nu nog worden schepen opgeleverd, die in die hausse jaren werden besteld. Ofschoon iedereen wist of weet, dat het zo niet langer kan en catastrophes voor de deur staan is sindsdien stap voor stap de weg teruggaan. Japan herstelt zich van de oorlog en gaat weer schepen bouwen te gen ongehoord concurrerende prijzen, langlopende kredieten verstrekken voor de reders, die daarvóór geen redelijk mens voor zinnig zou hebben gehouden. De Europese kolenindustrie krijgt de kwaal der overproduktie. De kolenimport uit de V.S. daalt tot een te verwaarlozen laag peil. het geen een onherstelbare slag voor de flo rerende wilde vaart betekent. De passa giersvaart verliest voortdurend terrein op de luchtvaart. Een enkele uitzonde ring daargelaten worden geen passa giersschepen meer besteld. De ene te genslag volgt de andere op. De Verenig de Staten gaan zich, in een pogen om de koopvaardijvloot om strategische re denen te behouden begeven op het ter rein van de vlagdiscriminatie, verfoeid door de vrachtvaarders der wereld als Nederland, Engeland. Noorwegen, enz, De koloniën worden vrijgemaakt en wil len hun 'eigen goederen gaan vervoeren. Een nieuwe slag, die nog wordt verer- Een blik op de gigantische „De Schelde"-werf in Vlissingentus sen welker kranen al heel wat schepen gelegen hebben. gerd, doordat zij meestal goedkope maar „sloop"-schepen opkopen, die normaal naar de sloper zouden zijn verhuisd en dus de scheepsbouwer werk hadden be zorgd. Landen, die nooit iets hebben betekend als scheepsbouwer, worden dat plotse ling wel. Polen bouwt In een ongelooflijk kort tijdsbestek een indrukwekkende in dustrie en kaapt vele vette orders weg Om deze lange doch nog niet volledige klaaglüst te besluiten zij nog vermeld het snel toenemen van de tonnage der schepen, evenals trouwens de snelheid. Een tanker van 80.00 ton, die heden ten dage üi recordtijd wordt gebouwd, maakt een hele serie conventionele tanksche pen overbodig. De tijd, waarin men zich in Vlissingen tevreden in de handen wreef als de op dracht werd verkregen voor een ljjnboot voor de vaart op Indië, omdat die weer meer dan een vol jaar werk bracht, lijkt lang geleden. De zwaarste tol heeft tot nu toe Groot- Brittannië betaald. De te grote mate van zelfvertrouwen heeft in dit land, tot na deze oorlog onbetwist de grootste scheepsbouwer, een aanpassing van ou tillage en capaciteit in de weg gestaan. De voor vele Engelsen nog steeds niet te aanvaarden consequenties hiervan zijn lege hellingen en werkloosheid. Onder het Scheldepersoneel in Vlissin gen hebben in de jongste tijd al vele ge ruchten de ronde gedaan. Massa-ontslag, op wachtgeld zetten, enz. Ze zijn alle maal weinig waarschijnlijk. De Sloe-re- paratiewerf komt weldra gereed. In Ter- neuzen komt een reparatie-afdeling, evenals een fabriek voor elektrische ap paraten. Ze zijn uiteraard niet voldoende om, mocht de nieuwbouw vrijwel geheel wegvallen, de duizenden aan het werk te houden. De problemen waar de directie zich voor gesteld ziet zijn van uitermate moeilijke aard. Een voor de hand liggen de maatregel bij het wegvallen der acti viteiten is geen personeel meer aan te nemen, waardoor automatisch een ver mindering der personeelsbezetting op treedt. Ook dit is echter geen jaren vol te houden, omdat het personele zelf moord zou betekenen. Na verloop van tijd zou het bedrijf een oude-lleden-te- huis zijn geworden. Het is niet waarschijnlijk, dat in de eerste jaren een verbetering in de scheepsbouw zal optreden. Men mag in deze moeilijke tijd de directie van „De Schelde" ten faveure van Vlissingen en eigenlijk heel Zeeland sterkte toewensen in haar pogingen om toch nog lonend werk te krijgen. (Van onze correspondent) Woensdagavond gaat de gemeenteraad van Zuidzande de gemeentelijke herin deling in het openbaar bespreken. De vo rige zitting wilde het college van b. en w. eerst de mening van de raad peilen alvorens met een eigen mening naar voren te komen, maar toen de heer Moll voorstelde hiertoe in besloten zitting over te gaan, verliet de hele fractie van Gem. Bel. de raadszaal. Thans heeft het college een zeer uit voerig memorandum aan de raadsleden gezonden, waarin het tot de conclusie komt, dat de voorgestelde herindeling voor Zuidzande beslist onaanvaardbaar is, en het stelt de raad dan ook voor zich achter deze mening te scharen. Zuidzande, aldus de toelichting, is een welvarende gemeente. Naast toerisme en agrarische bedrijven bestaat er aanvul lende werkgelegenheid in de meubelin dustrie, er is een bouwrijp gemaakt uit breidingsplan enz. De voorgestelde zelfstandigheid van Sluis en Aardenburg is t.a.v. Zuidzande een discriminatie. Efficiënte samenwer king tussen de gemeenten is in verschil lende opzichten zeer goed mogelijk, met behoud van de eigen zelfstandigheid. iaar nos moeiliiker dan De resultatenrekening; over 19621963 van de n.v. Nederlandse vlasspinnerij te Tilburg sluit met een voordelig saldo van 407.976 (v.j. 301.222). Bij de be oordeling van dit cijfer moet er, volgens liet jaarverslag, rekening mee worden gehouden, dat evenals vorige jaren de afschrijving op vaste activa niet ten laste van de verlies- en winstrekening is gebracht, doch in mindering van de reserve diverse belangen. Het saldo exploitatierekening nam toe van 198.361 tot 275.192. Diverse baten brachten op 132.784 102.861). Voor gesteld wordt 230.606 toe te voegen aan de reserve diverse belangen, die dan 250.000 zal bedragen. Ter uitkering blijft over 177.806, het bestuur stelt voor voortaan geen dividend te betalen op ingekochte eigen aandelen. Wanneer de aandeelhoudersvergadering dit voor stel aanvaardt, zal worden voorgesteld elf procent dividend uit te keren (v.j. negen procent). Per winstbewijs wordt uitgekeerd 94,32 80,—). De grondstoffenvoorziening was dit jaar nog moeilijker dan vorig jaar. Door de zeer strenge winter geschiedde de uitzaai iets later. De opbrengst zal hierdoor waarschijnlijk wederom ongun stig beïnvloed worden. De vraag naar linnen garens was zeer levendig en het bedrijf was het gehele jaar goed van orders voorzien. De moeilijkheden bij het aantrekken van geschikt personeel duren onverminderd voort. Ondanks de ver korting van de werktijd kon de produk- tie nog iets worden opgevoerd. De af zet zowel in binnenland als in buiten land nam toe. Globaal wordt vijftig procent van de produktie afgezet in het binnenland en vijftig procent geëxpor teerd. Mede dank zij de toegenomen vraag naar linnen waren de verkopen ook in de verstreken maanden van het thans lopende boekjaar zeer bevredi gend. Men beschikt over een goede orderportefeuille en het bedrijf is ook thans volledig bezet. Om het bedrijf zo efficiënt mogelijk te houden, werd het investerings programma voortgezet en werd dit jaar 410.000 geïnvesteerd 301.000,—). Evenals in de voorgaande vijf jaren werden deze investeringen tot op één gulden afgeschreven ten laste van de reserve diverse belangen. De grondstof- fenvoorraden stegen met circa acht procent, de garenvoorraad daalde met circa zestig procent. Bij de huidige prijzen, vergeleken met de laatste sedert 1918. is in de voorraad garens cn grondstoffen een belangrijke reserve aanwezig. wasteil (Van onze redacteur) Het en bloc aftreden van het bestuur van de provinciale Zeeuw se vereniging tot bestrijding der tuberculose, waarover wij reeds hebben bericht, is het gevolg ge weest van een al enkele jaren ge leden ontstane tegenstelling tussen de vereniging en het ministerie van sociale zaken en volksgezond heid met betrekking tot de perso neelsbezetting op de consultatie bureaus van de vereniging te Goes en Middelburg. Prelude op de moeilijkheden is een mededeling van de inspecteur van de volksgezondheid, eind december 1959, geweest. De inspecteur zei dat de artsen in dienst van de t.b.c.-bestrijding zich op hun nieuwe taak dienden te bezinnen. Volgens dr. J. Okker, voorzitter van de provinciale Zeeuwse vereniging tot be strijding der tuberculose, werd geen duidelijk advies over deze nieuwe taak gegeven. Achteraf is aangenomen, dat *n verband met het terugdringen van de t.b.c, gezinspeeld is op een inkrimping van het aantal in de tuberculose-be- strijding werkzame artsen. Afwijzend Enige tijd na de mededeling van de inspecteur van de volksgezondheid ging de districtsverpleegster van het con sultatiebureau voor de t.b.c.-bestrijding in Middelburg met pensioen. Het be stuur van de vereniging vroeg het ministerie, dat in de salariskosten voor honderd procent subsidieert, toestem ming om in de ontstane vacature te zonsondergangrood Elke Agfacolor film voor kleurenafdrukken garandeert een mooi, briljant resultaat mits het negatief goed is belicht en het is afge drukt op het juiste Agfacolor papier. Let er daarom op, dat er op de achterkant van de afdruk Agfa staat. hemelsblauw citroenschijfjesgeel //fj voorzien. De minister beschikte afwij zend op dit verzoek uit bezuinigings overwegingen. In 1961 en 1962 vroegen achtereen volgens dr. J. van Dael en dokter W. Schuling, clie als t.b.c.-artsen respec tievelijk verbonden zijn aan de t.b.c.- consultatiebureaus van de vereniging te Goes en Middelburg, om als half-timers te worden aangesteld. Het bestuur van de provinciale Zeeuw se vereniging tot bestrijding der tuber culose heeft daarop het ministerie voor gesteld genoemde artsen inderdaad als half-timers aan te stellen maar tege lijkertijd verzocht alle drie t.b.c.-artsen in Zeeland een districtsverpleegster ter beschikking te stellen. Dit voorstel hield in, dat in de nog steeds lopende vacature van de districtsverpleegster te Middel burg zou worden voorzien. Het bestuur ging er hierbij van uit. dat de be sparingen op de salarissen van de artsen de kosten van de aanstelling van een districtsverpleegster verre zouden over treffen. Onaanvaardbaar Na maanden van wachten en nadat vanuit Zeeland op gezette tijden op ant woord was aangedrongen, kwam in mei j.l. een brief van het ministerie. De inhoud van die brief was voor de provinciale Zeeuwse vereniging tot be strijding der tuberculose onaanvaard baar, Het ministerie ging akkoord met de aanstelling van de twee t.b.c.-artsen te Goes en Middelburg als half-timers. De vervulling van de vacature van districtsverpleegster te Middelburg werd afgewezen. Verder kregen de half-time- artsen hun werktijden gedicteerd. Ten slotte werd vastgesteld, dat Tholen en St.-Philipsland van de Zeeuwse ver eniging zouden worden afgescheiden en toegevoegd zouden worden aan de pro vinciale vereniging Noord-Brabant tot bestrijding der t.b.c. Uit de woorden van dr. J. Okker kon vrijdagavond worden opgemaakt dat vooral de toon, waarin de brief was ge steld, kwaad bloed heeft gezet. Van Zeeuwse zijde wordt de aanstelling van een districtsverpleegster te Middelburg noodzakelijk geacht. Een moeilijk te be reizen gebied als midden- en noord- Zeeland kan volgens het bestuur niet door één districtsverpleegster voor haar rekening worden genomen. Het bestuur en de artsen van de consultatiebureaus te Middelburg en Goes kunnen zich uit praktische overwegingen niet verenigen met de gedicteerde werktijden voor be doelde artsen. Ook de voorgenomen af scheiding van Tholen en St.-Philipsland is niet goed ontvangen. De vereniging heeft hiei'over een enquête ingesteld onder burgemeester, artsen en kruis verenigingen op Tholen en St.-Philips land. Unaniem was de uitspraak wij willen bij Zeeland blijven. Beraden Het bestuur heeft zich verschillende malen na ontvangst van de brief uit Den Haag beraden over het te volgen beleid. Het resultaat van deze bespre kingen heeft ertoe geleid dat vrijwel alle bestuursleden hebben besloten voor hun functie te bedanken. Zoals gemeld heb ben enkele bestuursleden zich bereid verklaard de lopende zaken af te hande len, De bestuursleden, die namens ge deputeerde staten, het Wit-Gele Kruis en het Groene Kruis zitting in het be stuur hebben, waren eigenmachtig niet gerechtigd te bedanken. Zij zullen hun besturen echter vragen van hun functie ontheven te worden. Dokter H. Timmer uit Cadzand is de enige, die buiten deze affaire om als bestuurslid heeft be dankt. Hij was namelijk reeds van plan „om persoonlijke redenen" ontslag uit zijn functie te vragen. Blijkens hetgeen gedeputeerde mr. dr. A. Mes tijdens de vergadering me dedeelde staat het provinciaal bestuur achter de handelwijze van het bestuur van de vereniging. In niet mis te ver stane bewoordingen gaf mr. dr. Mes als zijn mening te kennen dat het mi nisterie van sociale zaken en volksge zondheid hier op een bijzonder eigen zinnige wijze met voorbijzien van de t.b.c.-belangen in Zeeland heeft ge handeld. Maat vol Het lag vrijdagavond in de bedoeling een nieuw bestuur te kiezen. Omdat de kandidaten hiervoor ontbraken is het hiervan niet kunnen komen. De vergadering werd bijgewoond door de voorzitter en de directeur van de Koninklijke Nedelandse Centrale Ver eniging tot bestrijding der tuberculose, alsmede, door dr. C. van Joost als ver tegenwoordiger van de Geneeskundige Hoofdinspectie. Zij drongen sterk aan op onderhandelingen met het ministerie om hierdoor alsnog uit de impasse te ge raken. Volgens dr. J. Okker. en het gehele bestuur was het daarmee eens, was de maat echter vol. Hoe de impasse op korte termijn doorbroken kan worden Is vooralsnog een grote vraag. In hoeverre de werk zaamheden van de vereniging op den duur geschaad zullen worden valt even eens moeilijk te zeggen. Het volledig door het rijk betaalde personeel van de vereniging werkt voorlopig normaal door. Dr J. Okker herinenrde er vrijdag avond nog aan, dat de provinciale Zeeuwse vereniging tot bestrijding der tuberculose dit jaar vijftig jaar bestaat. In plaats van gezanik over moeilijk heden zou dit jaar feitelijk een beschei den feestje gevierd moeten worden uit vreugde over wat in de afgelopen halve eeuw in het belang van de volksge zondheid op initiatief van de vereniging is bereikt. Tn België Is dan toch een compromis bereikt inzake de taalkwestie. Aan gezien de beide grote regeringspartijen er achter staan is het van een meer derheid in het parlement verzekerd. De bepalingen omtrent het taaistatuut in de Brusselse agglomeratie z(jn ech ter ingewikkeld van aard en bij de uitvoering ervan zullen nog wel eens strubbelingen optreden. De partijgan gers van de Vlaamse Volksunie doen trouwens reeds al hun best om het compromis verdacht te maken en het historisch gegroeide wantrouwen onder de Vlamingen aan te wakkeren. Het zal nu van de loyale uitvoering van het akkoord afhangen, of België inder daad van de taaiobsessie bevrijd kan worden, gelijk premier Lefèvre in het verschiet zag. We wensen het onze Beneluxpartner van harte toe. \T/illem Vogt heeft op een vergadering van de AVRO een politieke voor spelling gedaan: Als in 1965 het voor stel om aan de AVRO het tweede tv- net toe te bedelen niet slaagt, dan zal er een kabinetscrisis ontstaan. We weten niet, of Willem Vogt zich tegen die tijd dan kandidaat stelt als formateur. Maar een feit is wel, dat de tv-kwestie onopgelost het leven van het nieuwe kabinet zal blijven bedreigen. Als het tenminste volgens de opzet van het akkoord van Wasse naar wordt gevormd. De liberalen heb ben een bittere pil geslikt. De NTS mag het volgend jaar het tweede net voorlopig gaan bezetten. Het bespot telijke plan om het voorlopig te doen met relays van Belgische en Duitse omroepen is van de baan. De te vor men pacificatiecommissie heeft echter een afgepaste tijd gekregen, om een algemeen bevredigende oplossing te ontwerpen. Het is op zich een goed ding, dat men de commissie aldus de pin op de neus zet. Zulke commissies plegen anders wel eens tot in het ein deloze te studeren. Echter is het dui delijk, dat hier ..harde" onderhande laars tegenover eikaar komen te zitten. De liberalen hebben zich in hun ver kiezingscampagne heel sterk vastge beten in hun opvatting omtrent com merciële televisie. Hun is nu een voor lopige concessie afgedwongen, maar zullen ze zich verder niet schrap zet ten? Het Algemeen Handelsblad spoort hen daartoe bij voortduring aan. Het kan dus gaan spannen tegen 1 juli 1S65. Het onverzoenlijke zal weer eens verzoend moeten worden. „Er is nog hoop voor de Wester Sui kerraffinaderij. In besprekingen met de overheid zullen wij trachten het bedrijf te redden, door de minister van de onjuistheid van zijn argumenten te over tuigen. Het is niet uitgesloten dat we door dit overleg een betere regeling voor de Wester Suikerraffinaderij tot stand zullen kunnen brengen". Dit is medegedeeld in de jaarvergadering van de n.v. Centrale Suiker Maatschappij te Amsterdam door de voorzitter van de directie dr. ir. J. J. Eshuis. In afwachting van de besprekingen zal de raffinaderij „op een laag pitje blijven draaien". Wel bekijken deskun digen ondertussen welke andere be stemming aan het bedrijf kan worden gegeven, voor het geval de besprekingen met de overheid geen gunstig resultaat zou hebben. Het dividend werd vastgesteld zoals voorgesteld in het jaarverslag (vijf pro cent dividend uit de 1,4 miljoen, vrij- gemakt uit voorzieningen in voorgaande jaren gemaakt en 2.5 percent in aan delen ten laste van de agio-reserve). Van 13 juli tot 14 september zal in het Burgerweeshuis te Zierikzee een ten toonstelling van zeventiende eeuwse meesters worden gehouden. De tentoon stelling zal ter beschikking worden ge steld door de dienst voor 's rijks ver spreide kunstvoorwerpen en namens de ze worden toegelicht door de heer A Schmidt Ernsthausen. Deze toelichting zal plaats vinden vrijdagmiddag a.s., na de officiële opening van de expositie door out C. du Groa, Maandagmiddag om kwart voor vier, toen de provinciale boot van Terneuzcn de aanlegsteiger in de haven van Hoede kenskerke genaderd was, deed zich in de machinekamer een hevige ontploffing voor, die een begin van paniek onder de passagiers veroorzaakte mede door het feit, dat zich een zwarte rookwolk ont wikkelde. Het bleek dat een spoelrooster was gesprongen. De boot moest enkele uren uit de vaart worden genomen voor reparatie. De stichting Visserijdagen Breskens heeft dit jaar de Visserijdagen vastgesteld op 15. 17 en 18 augustus. Reeds nu hebben een keur van artiesten hun medewer king toegezegd. Hoogtepunt is het tra ditionele bloemencorso, terwijl de festi viteiten met een groot vuurwerk zullen worden besloten. De ontvanger van 's Rijks belastingen G. Schillemans, toegevoegd aan het hoofd van het eerste ontvangkantoor der directe belastingen te 's-Gravenhage, is verplaatst naar Goes en aangewezen'als hoofd van h«t ontvangkantoor der directe belastingen en accijnzen aldaar.

de Stem | 1963 | | pagina 5