WEGENNET BRABANTS CENTRUM REMT TILBURGS EXPANSIE EEN GLIMPJE HOOP, dat dodelijke wedloop wordt gestaakt v Burgemeester mr. C. Becht op persdag: Onvoldoende fondsen SPIERKATER BEDREIGT ALLE VAKANTIEGANGERS AMERIKA, RUSLAND EN ENGELAND ONDERHANDELEN OVER DE KERNSTOP a n n e Opschudding in Engels voetbal Johansson doet afstand van titel Wijziging ploegen avondzesdaagse AMERIKAANSE SENAAT GAAT MEE CONFETTI - CONFETTI - CONFETTI - CONFETTI - CONFETTI - CONFETTI ALGEHELE ONTWAPENING DOEL Heracles weigert spelers transfer L t t t HOOGWATER DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 8 JULI 1963 Burgemeester mr. C. J. G. Becht heeft tijdens de zesde Tilburgse pers dag de noodklok geluid naar aanlei ding van de wanhopige verkeerssitua ties, waa in het Hart van Brabant vast dreigt te lopen. Welke windrichting men ook uitkijkt, overal zit de dyna mische stad klem in het rijks- en pro vinciale wegennet, dat de potentieel gunstige geografische ligging van Til burg zowel nationaal gezien als in Beneluxverband in hoge mate af breuk doet. „Het langer uitblijven van dringend noodzakelijke verbete ringen raakt in de eerste plaats het belang van de stad, maar niet min der de regio centraal Brabant als ge heel", aldus mr. Becht. Er moet wat gebeuren. Op korte termijn, al is hier weinig hoop op. Til burg moet op de een of andere wijze liet steeds toenemende verkeer Rotter- dam-Eindhoven-Ruhrgebied, vice ver sa, doorgang kunnen verlenen. De stad zelf moet ook over een deugdelijke verbinding met het westen kunnen be schikken en vooral ook over een weg via Loon op Zand en Waalwijk naar Gorinchem, die verbinding geeft met Noord-Nederland. Maar wanneer zal er iets gebeuren? Het duurt allemaal heel erg lang. „Het gemeentebestuur is echter niet alleen bezorgd over de geringe voortgang bij het tot stand brengen van de nieuwe ver bindingen ot het verbeteren van bestaan de verbindingen in Midden-Brabant" aldus mr. Becht, „maar voornamelijk bevreesd dat niet een te geringe bezet ting van de Rijksdiensten daarvan de oorzaak is, doch het niet kunnen beschik ken over voldoende fondsen." Nummer één op de urgentielijst staat de rijksweg Breda-Tilburg, die de burge meester betitelde als bottle-neck", „fuik" en „dodenweg". Waarom toonde hij aan met de volgende macabere cij fers. In 1962 vonden op genoemde drie- baans-weg 14 dodelijke ongelukken plaats 84 personen werden gewond en in totaal werden niet minder dan 256 aanrijdingen geregistreerd. Dit alles is niet te ver wonderen want de weg is nu reeds voor meer dan honderd procent overbelast. Dezelfde moeilijkheden doen zich voor bij e andere schakel in de oost-west ver binding door Brabant, de Ringbaan Zuid te Tilburg. Hier was het dodencijfer vo- BURGEMEESTER MR. C. J. G. BECHT De Engelse voetbalsport is in hevige opschudding geraakt door een uitspraak van de Britse hoge raad, waarbij de huidige binding tussen speler en club on toelaatbaar wordt genoemd. De situatie is in Engeland momenteel zo, dat de clubs kunnen beslissen of zij een speler willen behouden of verkopen. De uitspraak van de hoge raad kwam naar aanleiding van het proces dat de Engelse international George Eastham aanhangig maakte tegen Newcastle United, welke club in 1960 enkele maan den lang weigerde hem op de transfer- lijst te zetten Eastham werd vervol gens overgenomen door Arsenal, waar voor hij nu nog steeds uitkomt. Volgens het huidige systeem is een Engelse voetballer aan zijn club ver bonden voor de duur van zijn carrière. Zelfs als hij op de transferlijst wil wor den geplaatst, kan dat geweigerd wor den, waarbij eventuele weigering om te spelen inhouding van salaris tot gevolg kan hebben. Door de uitspraak van de hoge raad zullen de Britse profs het recht krijgen van club te veranderen, wanneer zij dat willen. Ingemar Johansson, de ex-wereld kampioen in het zwaargewicht en Euro pees kampioen in deze klasse heeft in een brief aan de Europese Boks Unie (E.B.U.) officieel afstand gedaan van zün titel. De E.B.U. had enkele maanden gele den de Engelsman Henry Cooper al als uitdager van de Zweed aangewezen. Het is echter zeer de vraag of Cooper, die vorige maand in een gevecht tegen de Amerikaan Cassius Clay een zware wenkbrauwblessure opliep, nog ooit in de ring zal komen. Mocht dit wel het geval zijn, dan moet voor Cooper een tegenstander worden gezocht onder de kandidaten voor een titelgevecht, die zich tot 28 augustus bij de E.B.U. kun nen melden. Een van de boksers, die ongetwijfeld aanspraak kan maken op een dergelijk gevecht is de Nederlandse zwaargewicht kampioen Wim Snoek, die de laatste twee jaar geen wedstrijd meer verloren heeft. Ook de Duitser Karl Mildenber- ger, die onlangs verklaarde bereid te zijn in Rotterdam of Frankfort tegen Wim Snoek te boksen, kan rechten doen gelden op een titelgevecht. Drie ploegen van vier coureurs zullen Nederland vertegenwoordigen in de avondzesdaagse, een nieuw evenement voor Nederland dat van 5 tot en met 10 juli in diverse plaatsen van ons land zal worden gehouden. Deze equipes zijn als volgt samenge steld: Ploeg A: Van der Borgh, Hugens, Cap tein en Post. Ploeg B: Wim en Piet van Est, Derksen en Marinus. Proeg C: Van Amsterdam, Legrand Kersten en Koch. Het rennersveld zal worden gecomple teerd door een Franse, Duitse, Zwitserse en Belgische ploeg. Op de laatste dag wanneer in het Olympisch stadion za'. worden gereden, wordt tevens een wed strijd gehouden tussen de amateurploe gen van Rusland en Nederland. De teams zullen in de volgende opstelling uitko men: Nederland: Van der Touw, De Graaf, Koel, Nikkesen, Schuuring, Van der Lans en Oudkerk. Rusland: Bodnieks, Phakadze, Moskui- ne, Tershenkove, Koloumbet, Bergarte en Vargachkine. die zich in december 1.1. demonstreerde. Tijdens de gemeentelijke begrotingsver gaderingen heeft o.m. mr. Taminiau, voorzitter van de K.V.P.-fractie, aange drongen op temporisering van de door braak- en saneringsplannen. Hoogs pooriverken een jaar vertraagd Een uitzondering op de gunstige ont wikkeling van het 72-miljoenplan vormen de hoogspoorwerken, die een jaar op het tijdschema achterliggen en eerst in 1965 voltooid zullen worden. Oorzaak hiervan is de vertraging, die is opgetreden bü de stationsbouw. De N.S.-ir. Van der Gaast uit Utrecht heeft voor het Tilburgse station destijds een zeer merkwaardige dakconstructie (een zgn. „kroepoekdak") ontworpen. Hij heeft het geweten. De constructie bleek zo ingewikkeld, dat men er niet uit kon komen, zelfs niet met behulp van een electronisch brein. Gebleken is dat de oorspronkelijke constructie van gelijmde houtspanten niet uitvoerbaar was. In plaats daarvan komt nu een veel zwaardere ijzerconstructie, die een to tale herberekening van funderingen e.d. noodzakelijk maakte. De grote moeilijk heid voor de treinreizigers is echter dat de hoogspoorwerken inmiddels reeds ver gevorderd zijn en dat zij, wanneer de treinen in mei van volgend jaar hoog spoor gaan rijden de nodige trappen zul len moeten klimmen om de perrons te bereiken. De Tilburgse stadsschouwburg voldoet, zo deelde burgemeester mr. Becht mee, nog steeds aan de verwachtingen. Bij een aantal van 280 voorstellingen per jaar is het gemiddelde bezettingspercen tage nog steeds omstreeks 80 procent, wat zeer hoog is. Verder heeft Tilburg nog plannen voor de bouw van een tWee- de overdekt zwembad aan de Ringbaan verkeersstroom-diagram west, alsook voor de bouw van een nieuw wordt door de dikte van de aange duide wegen de verkeersintensiteit uitgedrukt. De bijbehorende cijfers vermelden het aantal motorvoertui gen, dat in 1960 per etmaal deze we gen passeerde. Sedert I960 is de ver keerstoename op de driebaansweg Breda-Tilburg met ongeveer 16 pro cent per jaar toegenomen. rig jaar 6. Reeds in juni 1960 heeft de gemeente Tilburg rijkswaterstaat aange- Doden de huidige rijksweg, bestaande uit Ringbaan Zuid en de Baroniebaan, voor f 2.850.000 te kopen en van deze weg een stadsboulevard te maken. Zulks ook om rijkswaterstaat te bewegen spoedig een geheel nieuwe verbinding ten zuiden van de stad tot stand te brengen tussen de Meijerijbaan (de nog niet gerealiseerde verbinding tussen Bosscheweg en Eind- hovenseweg) en de weg Tilburg-Breda, die ten zuiden van de huidige driebaans weg geprojecteerd is maar nog steeds niet officieel is vastgesteld. Tijdens een bezoek aan Brabant op 25 maart j.L heeft de minister van verkeer en water staat verklaard dat genoemd tracé de hoogste prioriteit zou hebben in Brabant. Sindsdien is er nog niet veel gebeurd, hetgeen overigens wel te begrijpen is, daar een minister van een demissionair kabinet sijn eventuele opvolger zo min mogelijk aan door hem gemaakte afspra ken wil binden. Voor Breda Is de huidige verbinding met Tilburg ook een doorn in het oog. Maar de bierstad verkeert niet in de benarde positie van de wolstad, aange zien ze wél een goede verbinding heeft met Rotterdam en Gorkum, respectie velijk met West- en Noord-Nederland. Vanzelfsprekend zou Breda er ook ten zeerste bij gebaat zijn als de Claudius Prinsenlaan zo spoedig mogelijk ,,kon worden doorgetrokken'* tot Tilburg en Oirschot. Tot Oirschot, omdat de rijks weg Tilburg-Eindhoven tussen Tilburg en Oirschot nog slechts een twee-baans weg is die dringend tot een vierbaans- weg dient te worden uitgebreid Verbinding met België Ook de verbinding van Tilburg met België vraagt om een verbetering. De weg via Goirle naar Turnhout is vrij goed tot aan de grens. Hierna echter wordt de weg erg slecht en raakt bovendien verward in een lintbebouwing. Er is ook gedacht aan een nieuwe weg via Baarle- Nassau, maar ook 1 ier heeft men van af moeten zien. Het plan is nu een verbin ding tot stand te brengen tussen het Til burgse zuidelijke stadsdeel Koningshoe ven met Hilvarénbeek en Reusel en dan verder over de zuidgrens van het land naar de E-3 weg. Opmerkelijk tevreden toonde burge meester Becht zich over de ontwikkeling van het in 1959 begonnen 72-miljoen pk n ter verbetering van de interne infra structuur, die de stad aantrekkelijk moet maken voor de vestiging van nieuwe en meer gedifferentieerde industrieën gro tere mogelijkheden zal scheppen voor de uitoefening van de verzorgingsfunctie voor de regio Midden-Brabant en de ver dere uitgroei van Tilburg tot onderwijs centrum van regionale en gewestelijke betekenis. Het gemeentebestuur toont zich vastberaden in de verdere uitvoe ring van het plan. Het optimisme en het doorzettingsvermogen schijnen het weer gewonnen te hebben van de bezorgdheid administratiegebouw van de gemeente, dat aan de noordzijde van het Paleis- Raadhuis is geprojecteerd. Architect Kraayvanger heeft het voorlopige schets plan reeds gereed en vermoedelijk zal nog dit jaar de gemeenteraad een kre diet worden gevraagd van f 8 a f 9 mil joen voor de bouw van dit project. Het grootste deel van onze Nederland se beroepsbevolking verricht dag in dag uit zittend werk. Slechts weinigen kun nen het opbrengen, om regelmatig de een of andere sport te beoefenen. De meesten van ons zjjn het dan ook volle dig ontwend om de spieren werkelijk in tensief te gebruiken. En tóch gaan wij tijdens de vakanties lange wandelingen maken in soms sterk hellend terrein. Of zeiltochten maken op een liefst niet zo erg kalm meer. We spelen urenlang bad minton aan het strand, of we roeien ki lometers zonder acht te slaan op ons gebrek aan training. Lichamelijk onvoorbereid stappen we uit de normale routine en dan zijn we dikwijls stomverbaasd wanneer door een spier-kater een flink deel van onze kost bare vakantie wordt bedorven. Het begint doorgaans al met het slepen van koffers. Het hele jaar door beperken wij het tillen angstvallig tot een tas, met een zo gering mogelijke inhoud. Met verwondering merken wij dan, dat het dragen van een koffer ons al spoedig spierpijnen bezorgt. Maar eenmaal aangekomen op onze vakantie-bestemming begint het pas goed. Natuurlijk zijn we er ons van be- De kans is groot dat deze twee enthousiaste heren van middelbare leeftijddie zo uitbundig van de vakantievreugde genieten, morgen een ferme spierkater zullen heb ben. wust, dat de voorbereiding op een fikse lichamelijke inspanning ontbreekt. Toe geven willen we het evenwel niet. Vaak denken we niet eens aan onze ongeoe fendheid wanneer we een bergtocht gaan maken. Blaren zijn meestal niet de enige van mogelijke optredende spierspasmen wijzen. Voor gebruik in een dergelijk geval kan zonder bezwaar aan deze vakantie gangers een spier-relaxans voorgeschre- surprises van zo'n tocht. Spierpijnen be zorgden ons dikwijls een paar verloren dagen. Aan het strand zijn de kwade kansen doorgaans nog groter. Plotselinge tem- peratuursverwisselingen, tocht, maar ook overmatig spiergebruik, brengen de meesten van ons heel gemakkelijk bin nen de vicieuze krampcirkel, die dan onze lang verbeide ontspanningsperiode ernstig bedreigt. Het is hoogst ongebruikelijk om een bezoek bij de arts af te leggen, wanneer men met vakantie gaat. Bij de apotheek haalt men een paar eenvoudige middel tjes tegen eventuele luchtziekte, wagen ziekte, of tegen mogelijke optredende hoofdpijntjes, tegen een slapeloze nacht en eventuele opstandigheid van de maag. Maar is het zo vreemd, om de arts te raadplegen over het bestrijden van een toch zo waarschijnlijke spier-kater? Arts en patiënt kunnen in deze vakan tie-periode attent zijn op dit bijverschijn sel van de jaarlijkse zonne-verhuizing. Er zijn volstrekt ongevaarlijke spier- relaxantia, die oraal toegediend kunnen worden en snel werken. Lage rugpijn of kramp in de kuitspieren kunnen hiermee binnen de kortst mogelijke tijd verholpen worden en de spieren komen weer in hun normale toestand. De arts kan patiën ten, die op het spreekuur komen en die vertellen dat zij de bergen ingaan, een trektocht gaan ondernemen of van de watersport gaan genieten, op de gevaren ven worden, zoals b.v. chloormezanon, dat door kinderen en volwassenen ui teraard in verschillende doseringen uitstekend verdragen wordt. Het is momenteel voor ieder van ons belangrijker dan ooit, om met volle teu gen van de vakantie te kunnen genieten. Het is evenzeer voor ieder van ons vol strekt onnodig, om die kostbare dagen te bederven met een spierkater. ER BLIJFT onzekerheid bestaan over het lot van de wereldkampioen pols stokhoogspringen, Brian Sternberg. Zijn doktoren kunnen nog niet vast stellen of de 20-jarige atleet voor altijd verlamd zal blijven. PRESIDENT KENNEDY heeft aan het Congres voorgesteld meer geld voor het Amerikaanse vredeskorps uit te trek ken en wel 44 1/4 miljoen dollar. Het to taal wordt daardoor 108 miljoen. William Foster, hoofd van het Amerikaanse bureau voor ontwa pening, ziet „een glimpje hoop", dat Rusland bereid zal zijn op re alistische wijze over het terug brengen van de gevaren in de bewapeningswedloop te onderhan delen. Daarom zal een hooggeplaatste Amerikaanse onderhandelings- ploeg, onder leiding van de onder minister van buitenlandse zaken, Averell Harriman, naar Moskou gaan voor een nieuwe serie be sprekingen die 15 juli beginnen. Foster verklaarde, dat hij niet buitengewoon optimistisch is over de vooruitzichten voor een over eenkomst in de Engels-Ameri kaans-Russische besprekingen. De Russische Prawda heeft al be kend gemaakt dat er alleen vooruit gang kan worden geboekt als de Wes telijke machten bereid zijn nieuwe con- sessies te doen in verband met hun eis van inspectie ter plaatse om even tuele ondergrondse proeven te contro leren. Maar Foster gaf te kennen, dat het Westen geen belangrijke wijziging" in zijn positie kan brengen omdat er, met de huidige technische middelen, geen betrouwbare weg is naast de inspec tie ter plaatse om na te gaan wanneer er proeven onder het aardoppervlak worden gehouden. Er bestaan wetenschappelijke instru menten om na te gaan of er proeven in De kernstoponderhandelingen te Genève zijn sinds oktober 1958 zon der veel succes geweest. Thans zijn Amerika, Rusland en Engeland van plan een nieuwe poging te wagen om uit de impasse te geraken in Moskou. William C. Foster, Amerikaans on derhandelaar, heeft in bijgaand arti kel de Amerikaanse positie uiteen gezet en de kansen voor een vertra ging van de dodelijke nucleaire wed loop. de dampkring, onder water of in de ruimte plaats hebben, aldus Foster. Ame rika heeft ook herhaaldelijk verklaard dat het bereid is dergelijke proeven uit te bannen zonder een internationaal in spectie-systeem, waardoor elk land de gelegenheid zou heben de ondergrondse proeven voort te zetten. Maar Rusland houdt vast aan alles-of-niets. „Gelooft u dat de Amerikaanse senaat een kernstopovereenkomst zal ratificeren nadat zulks bereikt is?" werd Foster ge vraagd. „Ik ben ervan overtuigd dat, als we een goed verdrag kunnen krijgen met de nodige beveiliging, de president in staat zal zijn twee-derde van de senaat er van te overtuigen dat het in het nationale belang is een dergelijk verdrag te ratificeren", was zijn antwoord. „President Kennedy heeft gezegd dat één van de dringendste redenen voor het stopzetten van kernproeven is, te voor komen dat de nucleaire wapens „zich vermenigvuldigen" naar andere landen. Hoe zou een Amerikaans-Engels-Brits verdrag kunnen verhinderen dat Frank rijk, of communistisch China, of Egypte, IN DE FINALE-poule van het inter nationale militaire voetbaltoernooi in Athene heeft België met 32 gewon nen van Turkije. Jk heb de eerste prijs gewonnen in de lote rij, zei de dorpsidioot. Hoe heb je dat voor elkaar gekregen? vroeg zijn vriend. Nou, zei de dorpsidioot ik droomde van drie zevens. Toen rekende ik uit, dat driemaal zeven vierentwintig is en ik kocht het lox nummer vierentwintig. Maar driemaal zeven is éénentwintig, zei de vriend. O ja? zei de ander, nou, nummer vier entwintig heeft in elk geval toch gewonnen. J^EN boer klaagde tegen een pastoor over het slech te weer en de pastoor zei: je moet niet zo mop peren; zelfs de vogelen des velds worden iedere dag gevoed. Ja, zei de boer, van mij n koren. R" eens even naar het dorp en kük eens op de torenklok hoe Iaat het is, zei een boer tegen zijn knecht; alle klokken in huis zijn kapot. Ja, antwoordde de knecht, maar ik heb geen horloge bij me. Dat heb je toch niet nodig, zei de boer, je kunt het toch wel op een stukje papier schrijven? Jk moet naar Purmerend, zei een chauffeur, 1 welke kant is dat op? Die kant op, zei een landman. Is het ver? vroeg de chauffeur. Niet zo heel ver, antwoordde de landman, als je er bent wou je, dat het véél en véél verder uit de buurt lag. QAMES, zei de voorzitster van een comité wat zullen we nu de dominee bij zijn jubileum eens aanbieden? Ik weet het niet, zei een van de leden, alles is zo ontzettend duur, dat we waarschijnlijk voordeliger uit zijn, als we hem een flinke som geld geven. JjEN landbouwkundig ingenieur kwam op een boerderij en zei: Uw kweekmethode is hopeloos verouderd. Het zou me verwon deren als u een pond appels van die boom haalde. Mij ook, antwoordde daarop de boer het is een pereboom. Een stadsmeisje had pas kort kennis met een boerenzoon en toen ze door de velden dwaalden en zagen, hoe een koe en een kalf de neuzen tegen elkaar wreven, zei de jongen; Gos, dat zou ik ook best willen doen. Waarop het meisje antwoordde ga gerust je gang; het is jouw koe. LIET spijt me mevrouw, zei een veldwachter tegen een dame in badpak, maar in dit meer mag u niet zwemmen. Waarom heb je dat niet gezegd vóór ik me uitkleedde, vroeg de dame. Uitkleden is niet verboden, zei de veldwach ter. J£EN sergeant zette tien recruten op een rij en zei: ik verzoek t« luiste van jullie, één stap voor waarts te doen. Onmiddellijk kwamen er negen naar voren. Waarom JIJ niet? vroeg de sergeant aan de tiende. Daar word ik veuls te moei van, antwoordde deze. J^EN Nederlander vroeg op een Londens station, hoe lang de volgende trein daar zou staan. Het antwoord was: van twee mi nuten vóór twee tot twee minuten over twee. Maar de bediende was een Engelsman en zei daarom; „From two to two to two-two". Moeder, zei de Nederlander daarop tegen zijn vrouw, hier moeten we niet zijn; deze man is van de telegraaf. JJEBT u hier uw hele leven gewoond? vroeg een dame aan een boer. Waarop de boer antwoordde: nog niet, mevrouw. jgEN boer was gaan wandelen in de bossen en kwam maar niet thuis. Zijn zoon ging hem zoeken en toen hij hem gevonden had, ontstond de volgende conversatie: Het wordt al donker, hè? Nou Hebt u geen honger? Jawel. Komt u nog niet naar huis? Nee. Waarom niet? Kan niet. Hoezo niet? Ik sta in een wolveklem. kernwapens tot ontwikkeling brengt?' was de volgende vraag. „Tenminste honderd landen hebben zich bereid getoond een kernstopverdrag te ondertekenen als de huidige kernmach ten overeenstemming kunnen bereiken. Als zo'n groot deel van de mensheid de overtuiging heeft dat de proeven gestopt moeten worden, zal er heel wat economi sche en politieke druk op ieder land kun nen worden uitgeoefend dat het niet eens is met het kernstopverdrag", aldus Foster. „Is er een mogelijkheid dat commu nistisch China spoedig met kernproeven zal beginnen?" „Aangenomen mag worden dat commu nistisch China in staat is een nucleaire ontploffing te weeg te brengen. Een der gelijke ontploffing zou een beangstigend psychologisch effect op Aziatische landen kunnen hebben, die door de Chinezen worden bedreigd. Het zou de machtsver houding in de wereld echter niet in het minst veranderen. Het doen ontploffen van een proefbom is nog niet hetzelfde als het bezitten van een effectief arse naal van nucleaire wapens. Ik denk dat er nog tijd is hoewel niet veel om te voorkomen dat de nucleaire wa pens zich verder over de wereld versprei den. We moeten deze tijd voor het best wil van de mensheid gebruiken: het vooruitzicht van 15 of 20 landen, bewa pend met atoombommen, is niet zo leuk" een dergelijke oplossing gevonden kan worden, met veiligheidsgaranties aan bei de zijden. En ik geloof dat zowel Rusland als Amerika het motief heeft om het antwoord te vinden. Het zou er anders maar donker uitzien". „Op zftn hoogst zal een kernstop de be wapeningswedloop vertragen. Wat zjjn de positieve instellingen tegenover ontwa pening?" Foster antwoordde: „Algehele ontwa pening blijft het uiteindelijke doel van de Amerikaanse politiek. Maar wij koes teren niet de illusie, dat die in de we reld van vandaag bereikt kan worden Amerika heeft tegenwoordig een gede tailleerd, punt-voor-punt-plan opgesteld voor een algehele ontwapening met ab solute veiligheidsgaranties bij ieder punt. Maar de wereld zal nog veel moeten ver anderen, wil dit praktisch uitgevoerd kunnen worden." „Zoudt u, aan de vooravond van de kernstoponderhandelingen in Moskou, kunnen zeggen dat het uitzicht van een bewapeningscontrole hoopvol is, of nogal slecht?" Het antwoord luidde: „De ervaring heeft ons geleerd niet te optimistisch te zijn. Maar door kleine dingen krijgt men een glimpje hoop. De overeenkomst in zake de „hete lijn" en de Russische be reidheid om besprekingen op hoog ni veau over een kernstop te heropenen, wijzen er op dat zij, evenals wij, de noodzakelijkheid inzien tenminste te be ginnen met het zoeken naar een oplos sing. Ik ben nog steeds van mening dat JgEN toerist was zijn auto aan het repareren en een boer stond er bij te kijken. De toerist vond dat vervelend en zei: is dit de eerste auto die u ooit gezien hebt? Waarop de boer antwoordde: Nee. teel het vertrek van beide spelers toe maar hy lykt wel erg veel op die eerste. staan. De Eindhovense eredivisieclub P.S.V. wil twee Heracles-spelers contracteren. Het zijn de 23-jarige Bert Theunissen en de 24-jarige Ger Donners, die bü hun overgang van resp. DOS en SC Enschede naar de Almelose vereniging bedongen, dat zij door dezelfde transfersom na af loop van hun contractperiode zouden kunnen overgaan naar een andere ilub. P.S.V. is bereid deze transferbedra gen f 50.000,. cn f 30.000,. te be talen. Heracles weigert echter momen Wie enigszins op de hoogte is van mijn hobby's en vrijetijdsbe steding zal niet verwon derd opkijken bij de me dedeling, dat ik bij het driedaagse goochelcon- gres, onlangs in een Ne derlandse stad gehouden, op de eerste rij zat. Het maakte de op tredende manipulators nerveus, maar dat heb ik in mijn jonge jaren ook gehad, toen Ottaviano Baviardi mij op de vingers keek. Ik deed alles verkeerd. Het ei dat ik alleen fictief moest inslikken, kwam écht in mijn slokdarm en mag terecht, waarna het mij langs de natuurlijke weg weer verliet en door mijn broekspijp omlaag- rolde. Op die manier werd. het nummer op het nippertje nog gered; een eieren-leggend gooche laar had zelfs Baviardi nooit gezien. In het alge meen moet worden ge constateerd, dat de goo chelaars van vandaag niet meer kunnen wat wij presteerden. Dit, gevoegd bij de zenuwachtigheid die door mijn presentie werd veroorzaakt, bepaal de het niet zeer hoge peil van het con gres. Toch zagen we enkele aardige staaltjes. Jean Delavallière wendde zich tot het publiek en wees op de vrouw die zich op een stoel midden op het podium bevond. „Ma femme" (mijn vrouw), zei hij en hij voegde eraan toe, dat hij ze zou laten verdwij nen. Hij telde tot drie en mevrouw verdween inderdaad. Het vervelende was, dat het liftmechanisme niet goed functioneerde. Mevrouw Delavallière bleef halverwege haar daling hangen en hoe haar man ook duwde, ze ging niet dieper omlaag. Hoewel mevrouw aanvankelijk glimlachend de zaal in keek, begon ze zich geleidelijk te er geren aan de kracht die Jean aan wendde om zijn nummer te doen sla gen en uiteindelijk ontaardde alles in een openlijke ruzie met krabben en schoppen, hetgeen wij allen als uiter mate pijnlijk mevrouw Delavallière als nóg pijnlijker ervoeren. Ik ver neem trouwens, dat zij inmiddels echt scheiding heeft aangevraagd; ze heeft al jaren een hekel aan de goochelaspi- raties van haar man, vindt het verve lend dat ze telkens door de vloer moet zakken en wil, dat hij terugkeert tot zijn gewone beroep (rijwielhersteller). Ibn el Karim daarentegen is een door zijn familie aanvaard manipulator. Hij is nog jong. zeventien meen ik en zal het ongetwijfeld ver brengen. Ibn snoot vierendertig kuikentjes in zijn zak doek, wat een bewonderenswaardige, hoewel naar mijn begrippen niet uit zonderlijke prestatie mag heten. Het is een goed nummer, maar de moeilijk heid. is wel, waar je met de diertjes moet blijven; toneelknechten moesten ze overal vandaan halen en een van hen werd zelfs op straat aangereden toen hij een kuikentje op de markt achternazat. Hij had daaromtrent nauwkeurige instructies van Ibn ge kregen; het is mijn broodwinning, zei deze en elk van de diertjes is goud waard. Intussen ligt de man toch maar in het ziekenhuis, maar het is hem een voldoening te weten, dat Ibn op het ogenblik met dl zijn vierendertig beestjes in Carré op de planken staat. Na het gevogelte zocht Ibn het in de zoogdieren, maar in deze afdeling kon ik hem niet bewonderen. Die hei lige witte olifant die hij met een vin gerknip te voorschijn haalde was zó kennelijk van opgeblazen plastic en werd zó duidelijk door drie assistenten binnengebracht, dat je hier niet meer van goochelen kunt spreken; het valt onder de verzamelnaam nep. Zoals dat in ons vak te doen gebruikelijk is, pro beerde Ibn wel enig leven in het dier te brengen door kop en slurf op en neer te bewegen, maar een échte oli fant werd het nooit; zo'n effect bereik je alleen bij een konijntje van lap, maar dit zijn natuurlijk dingen die al leen vergevorderden weten. De ma nier, waarop Harry Braunschweig uit Wenen vervolgens zijn duiven de wals ,An der schonen biauen Donau" liet zingen, droeg ieders bewondering weg. De diertjes zongen precies neteender aïs de Wiener Sangerknaben en het moet een enorme inspanning hebben gekost, ze noten te leren lezen. Welis waar werd een van de laatste maten vijf keer gezongen, zodat ik even de indruk kreeg, dat hier met een gram mofoonplaat werd gewerkt, maar bij nader inzien geloof ik dat toch niet; de diertjes zongen de wals perfect uit. Ook het dirigeertalent van Braun schweig valt te prijzen. Hij dankte met een rood hoofd voor het applaus en ik vond dit verwonderlijk; voor schaamte was hier geen reden, wel voor trots. Het touwnummer van de Rus Boris Blovatskov kreeg een tragisch accent. De man begon met allerlei eindjes touw aan elkaar te knopen. Het zielige van zijn hobbybeoefening is, dat hij dit doet omdat hij stamt uit een straatarm Oekrdins gezin dat er nooit is geslaagd is, de touwtjes aan elkaar te knopen, zodat Boris zich reeds als tienjarige jongen voornam: dit ga ik op het toneel wél doen. Het spreekt vanzelf, dat hij tenslotte een zeer lang touw had. Hiermee bond hij zichzelf vast. Toen hij helemaal on ontbindbaar vastzat probeerde hij los te komen, maar dit lukte nu niet en daarin lag de tragiek. Het was ver drietig te zien, hoe hij probeerde met de rechterhand bij het boekje te ko men, waarin stond, hoe de truc ver der moest, maar daarin niet slaagde. Schreiend werd hij naar achteren ge dragen door twee collega's. In het al gemeen waren overigens de artiesten van achter het ijzeren gordijn sterk in het doen verdwijnen van mensen, dieren en dingen. Misschien bereiden zij zich in stilte voor op een ont vluchtingspoging langs magische weg, hetgeen al het gedoe met grenswachten en dergelijke overbodig zou maken. Niet alleen zichzelf doen zij verdwij nen maar ook anderen (meenemen fa milieleden?). Een zeer typisch staaltje daarvan liet de Tsjech Veroslav Sed- lakna zien. Hij wees naar mij, knipte met de vingers en hup, weg was ik. Hoe ik er kwam, weet ik niet, ma ar ineens bevond ik mij op mijn stoel achter de schrijfmachine, waar ik dit verslag be gon samen te stellen. YORICK Morgen, dinsdag 9 juli, gelden voor de provincie Zeeland de volgende hoog waterstanden: Hansweert 4.37 en 16.49 uur; Terneuzen 3.58 en 16.11 uur; Vlis- singen 3.24 en 15.42 uur; Wemeldinge 5.24 en 17.46 uur.

de Stem | 1963 | | pagina 7