Nog een Zeeuwse het „kei' moordenaarsvak in Meer ambtenaren dan speurders bij „Interpol" NA MAAN DE CAUWER: TV-FILMSERIE GAF ONJUIST BEELD FINALE VAN NAVO-TAPTOE 1963 Radio voornaamste wapen tegen misdaad „Droge" organisatie 100.000 dossiers Radiotelegrafie Veertigjarig bestaan Viaduct onder Hoogerheide aanbesteed Knaapje door stroom gedood Jong Euterpe, Heinkenszand. voor het eerst de straat op WAT Gd WAAR? 2 ZUID-BEVELAND GOES Z.-Vlaanderen HULST Zwemdriekamp te Souburg Fons Janssens uit Goes vindt machinaal werk mooier Dagblad De Stem Brandwecrwcdslrijdcn Dreischor werd kampioen van Zeeland Waterpolo te Sas van Gent Zeeuws korfbal Competitie bijna beëindigd Vandaag Morg en Lustrumbal van Zeeuws-Vlaamse Jazz-sociëteit Dutch Swing College Band te Sas van Gent 2 DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 8 JULI 1963 DRIE AUTO'S BIJ BOTSING BETROKKEN Bij de oversteekplaats aan de Westwal vond een aanrijding plaats, waarbij drie auto's betrokken waren. De automobilist H.J.O. uit Middelburg komende vanuit de richting Kloetinge stopte bij een zebra- streep voor een voetganger. De achter hem rijdende Belg C.J.V. uit Deurne stop te ook nog juist op tijd, maar de daar achter rijdende Hoosendaler Ch. M. Th. S. kon zijn auto niet meer op tijd tot stilstand brengen en reed tegen de auto van de Belg, waardoor deze doorschoot en op eerstgenoemde auto botste. Alle drie de auto's liepen aanzienlijke materi ële schade op. die van de Belg de meeste, doordat hij middenin reed. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Kloetinge BENOEMING IIOOFDLEIDSTER Ter voorziening in de vacature, ontstaan door het ontslag van mevrouw M.C. Pla- det-Baljet, is door B. en W. tot hoofd leidster in tijdelijke dienst aan de kleuter school benoemd mevrouw D. Ketelaar- Wilmink uit Goes met ingang van 1 juli PREMIEKEURING In de uitslag van de merrie-premie- keuring, zaterdag gepubliceerd, is een foutje geslopen. „Jozina van 't Staakske" van J. A. Inghels te St. Jansteen behaalde een eerste prijs en „Xandria van Absdale" van Jos. Dobbelaer te St. Jansteen een tweede. Bresken» BIBLIOTHEEK OPENGESTELD VOOR TOERISTEN Evenals vorig jaar is dit jaar de lees bibliotheek bij de r.-k. kerk weer openge steld voor de toeristen. Er is een uit gebreide collectie buitenlandse boeken o. a. Franse en Duitse. De bibliotheek is geopend 's zondags van 8.00-8.30 uur, van 9.30-10.00 uur en van 11.30-12.00 uur. Ver der dinsdags en donderdags 's avonds van 18.30-19.30 uur. NIEUWE VOORZITTER STICHTING VISSERIJDAGEN Het bestuur van de Stichting Visserij- dagen Breskens heeft wederom een mu tatie ondergaan. De heer E. Sluis is in plaats van de heer R. v. Guekelberghe als voorzitter benoemd, terwijl de heer R. van Guekelberghe als organisator zal gaan fungeren. Hengstdijk „VOGEL" NIEUWS De hengelvereniging „De Vogel"' heeft haar vereniging, die bestaat uit ongeveer 200 leden, gesplitst in 2 afdelingen, n.l. de zeehengelafdeling en afdeling binnen visserij. Als algemeen voorzitter van bei de afdelingen werd gekozen F.P. de Waal te Kloosterzande. Het bestuur van de af deling zeehengelen werd als volgt geko zen: voorzitter: R. Boogaert te Klooster zande, secretaris: J. v. Deursen te Kloos terzande en penningmeester: R. Christi- aens te Kloosterzande: als bestuursleden: J. v. d. Steichel te Stekene 'B.) en A. d'Hondt te Stekene (B.). Het bestuur van de afdeling binnenvisserij werd als volgt gekozen: W. Blommaert te Sint Jansteen. bestuursleden: J. Collet te Hengstdijk. P. de Waal te Hengsdijk en C. Muller te Stoppeldijk. De club wedstrijden voor de zeehengelafdeling zullen op 27 juli en 8 september en nog een nader vast te stellen datum te Walsoorden wor den gehouden. 55 (Van onze verslaggever) Na het artikeltje over Maande Cauwer uit Hulst van 19 juni j.l. heeft een brief van de 65-jarige Fons Janssens uit Goes andermaal onze aandacht op het klompenma kersvak getrokken. Fons Janssens, die vanaf zijn twaalfde jaar en tot augustus van het vorige jaar klompenmaker is geweest, is het namelijk niet hele maal met Maan de Cauwer eens als hij zegt dat machinaal gemaak te klompen „surrogaatwerk" is. Fons Janssens heeft bij klompen, maker Charles Vermeulen, in heel Zee land een welbekende naam, dertig jaar achter de machine gestaan. Daarvóór heeft hij uitsluitend met de hand ge werkt Hij kan dus met recht een ver gelijking maken. Fons Janssens nu meent dat het machinaal klompen maken niet alleen vlugger maar ook mooier gaat. De linker- en rechter- klomp van ieder paar hebben in ieder geval precies dezelfde afmetingen en dikten. Wél vindt Fons Janssens dat de machinaal gemaakte klompen met de hand behoren te worden nagewerkt. Hü heeft dat ook altijd gedaan. Overigens heeft Fons Janssens een even onverwoestbare liefde voor het klompenmakersvak als Maan de Cau wer en de nog maar weinige overige klompenmakers in het.land. En dit on danks het feit dat het, zoals Fons Jans sens zegt, een „moordenaarsvak" is. Klompenwerk is namelijk slecht betaald stukwerk. Hij herinnert zich nog de tijd dat de klompen vijf cent per paar op brachten. Fons Janssens is er bijzonder trots op uit een echte klompenmakersfamilie te stammen. Zijn vader heeft tot zijn 83e jaar klompen gemaakt. Zijn vader had zeven broers en ze zaten allemaal in het vak. Een van die broers had wel uitermate veel feeling voor het werk. Die kliefde, kramde, boorde en sneed in vijf minuten een paar klompen bij elkaar. Fons Janssens zelf heeft die snelheid van werken nooit kunnen be reiken. Toen hij nog geheel met de hand te werk ging bracht hij het tot ongeveer 200 paar klompen in de week. Met de machine kon hij het dubbele aantal halen. Fons Janssens herinnert zich nog van vroeger dat gevechten op school altijd met de klompen beslecht werden. Van zijn vader herinnert hij zich zelfs de uitdrukking „Als je je klompen met voetballen vernielt kun je een pak slaag krijgen als ze met vechten kapot gaan krijg je nieuwe" (wel iets voor moderne pedagogen om over na te denken). Fons Janssens weet te vertellen dat er direct na de Tweede Wereldoorlog nog 1800 klompenmakersbedrijven in Neder land waren Twee jaar geleden was dit aantal geslonken tot 200. Als vaste klompenmakers boven" de Westerschelde noemt Fons Janssens de gebroeders Traas in Heinkenszand, de De overwinning van Tinl Daalhuizen op de Zeeuwse schoolslagkampioene Theuni v.d. Heuvel was wel het voor naamste wapenfeit tijdens de driekamp Aardenburg-Breskens-Souburg, welke za terdag in'Souburg werd gehouden. Toch was het de Breskense ploeg Scheldestroom, die met zijn goede jeugd winnaar werd in het totaalklassement met 105 punten. De strijd om de tweede plaats was heel wat spannender en het was SZV dat met 104 punten de tweede plaats veroverde voor de Starters die 164,5 punten verzamelde. gebroeders De Klerk in Nieuwland en C. Almekinders uit Wolphaartsdijk. Fons Janssens zou zijn vak verloochenen als hij niet het liefst op klompen liep. Als „huuspatoffels" fungeren een paar afge sleten klompen. Op zolder staan nog drie splinternieuwe klompen te wachten om versleten te worden. Hij heeft ze zelf vóór zichzelf gemaakt. Er zal dus wel niets aan mankeren. Door de Provinciale Waterstaat van Noord-Brabant is aanbesteed het bouwen van een viaduct over de onder Hooger heide gelegen gemeente „Onderstal" in het tracé van de ontworpen omlegging Hoogerheide in de provinciale weg Ber gen op ZoomHoogerheidePutte. Er werd als volgt ingeschreven: N.V. Aann. bedr. v.h. A. Dubbers, Malden 351.800; N.V. Aann. bedr. A. v. d. Straaten Hans- weert 353.000; Fa. G. Schermers en zo nen, Nieuwendijk 355.000: Alg. aann.bedr. ..Ir. A. F. V. Krikke" N.V., Zeist 358.600; N.V. Aann. bedr. v.h. Fa. B. M. van Noordenne, Hardinxveld - Giessendam 359.000; Ph. de Koning jr. Papendrecht 359.000; Hussen's Aann. bedr. N.V. Culem- borg 361.000; N.V. Aann. en Handelmij. L. v. Lieshout, Den Bosch 362.000; Aann. be drijf De Oosthoek N.V. Uden 363.500; N.V. Aann. bedr. M. v. Dijk. Gorinchem 363.500; A. Broere's Aann. mij. N.V. Am sterdam 364.400; Veldhuizen en v. Haften Haarlem 364.000; N.V. v.h. Fa. G. van Dijk en zonen Hardinxveld-Giessendam 364.675; Fa. A. Verhagen Breda 366.600; B. Boerema, Bussum 368.000; Alg. Aann. bedr. Fa. K. en R. Haverland, Zwolle 368.734: N.V. Aann. mij. W. Rasenberg en zonen Breda 368.970; A. C. van Be- zooyen, Alkmaar 374.211. Dagblad voor Zeeland KANTOREN voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Steenstraat 14, telefoon 2377, Hulst voor Walcheren en Zufd-Beveland: Klokstraat 1, telefoon 6252. Goes Alg. redacteur Exploitatie- voor Zeeland: inspectie Zeeland F. DE LIGT L. K. M. de JONG tel. 6252, Goes tel. 2377, HULT Redacteur voor Zeeuwsch-Vlaanderen P. G. KUYPERS, telefoon 2377 Hulst privé 3327 Redacteur voor Walcheren: CH. SCHETS, telefoon 3566, Vlissingen Rayonbeheerder voor Zuid-Beveland en Walcheren K. MENU, tel. 6252, Goes. Prijs voor losse advertenties, bestemd voor de editie voor Zeeland 0.17 per mm. 1 mm Ingezonden mededelingen 214 mm gewone advertenties. Bij contract aanzienlijke reductie. „Kleintjes": 3 regels of minder f 1,— elke regel meer 0,20. Ais één regel gelden 23 letters en/of leestekens. Bij plaatsing ook in de Brabantse oplage resp. 1,60 en 0.45. Bij 3 achtereenvolgende ongewijzigde De vrijwillige brandweer van het klei ne dorpje Dreischor is tijdens de pro vinciale brandweerwedstryden, die za terdag in Sluis werden gehouden, kam pioen van Zeeland geworden en heeft daardoor het recht mee te doen aan de landelijke wedstrijd. Ook commandant Moermond van deze brandweer kwam zeer goed uit de bus, want voor de Ne derlandse korpsen ontving hy de com- mandantenprijs. Dit brandweerfeest kreeg een specta culair slot, dank zij de medewerking van de Koninklijke Luchtmacht van de vliegbasis Woensdrecht, die een demon stratie vliegtuigbrandbestrijding liet zien. De kampioenschappen kregen een bij zonder cachet door de aanwezigheid van de Commissaris van de Koningin, die met de burgemeesters, commandanten en Nederlandse en Belgische brandweer lieden aanzat aan een gemeenschappe lijke koffiemaaltijd in hotel „De Koren beurs". Na een inleidend woord van de heer G. Kortus, inspecteur van het brand weerwezen in Zeeland en Brabant, be groette burgemeester P. van Hootegem de aanwezigen. Jhr. mr. A. de Casembroot reikte de prijzen uit. Na nog verschillende toespraken zorg de de plaatselijke muziekvereniging nog voor een muzikale verrassing. De Belgische en Nederlandse brand weerkorpsen werden afzonderlijk geklas seerd. Uitslagen: 1 Dreischor, 256 punten en voor dit jaar de beker, beschikbaar gesteld door de Commissaris van de Koningin. 2 Ter- neuzen, 251 punten, 3 Axel, 4 Oost- en West-Souburg, 5 Heinkenszand, 6 Zuid- zande. De bevelvoerdersprijs ging naar commandant Moermond uit Dreischor. Foto uit 1936. Fons Janssens ge fotografeerd met al zijn klompen makersinstrumenten. Vóór hem op de grond, op de houtkrullenhet kliefmes (1), de bijl (2), de dissel (3) en het krammes (4). Tegen de werktafel aan staan van links naar rechts de goesie, de lepelvormige voorgangerdito half- werk en mansboor, het hielmes, een teenmes, een opdraaier, het zoolmes en een teenmes voor de nazuivering. Er is dus nogal wat nodig om een klomp met de hand te maken. "Zaterdagmiddag omstreeks half vijf is het negenjarig zoontje van de familie Klijn in St. Joachimmoer door de stroom van een elektrische grasmaaimachine ge dood. Terwijl de vader van het jongetje in zijn voortuintje werkzaam was hoor de hij plotseling een gil. Omkijkend zag hij zijn zoontje dat, zoals wel vaker ge beurde, met de machine aan het gras- maaien was, roerloos op de grond liggen. Een ijlings gewaarschuwde dokter kon slechts de dood vaststellen. Vermoed wordt dat het snoer van de machine klem is geraakt waardoor dit is doorgesneden. Het apparaat kwam zodoende waar- v schijnlijk onder stroom te staan, met het plaatsingen dV' dërdï "plaatsing "tegen l vermelde noodlottige gevolg. Het onder- half geld. z°ek naar de juiste toedracht is nog mmm—m»I gaande. Een plaatje uit eind 1940 van de houtopslagplaats van de vroegere klompenmakerij van Charles Ver meulen te Goes. De pijl wijst naar Fons Jansseyis. Eén kubieke meter hout weegt ongeveer 1000 kg. Volgens Fons Janssens houd je er nog geen 100 kg aan klompen van over. (Van onze sportcorrespondent) De Sasse zwem- en poloclub De Bruin vis organiseerde zaterdag jl. een inter nationaal waterpolotoernooi waaraan deelnamen Cambrai Natation uit Cambrai te Frankrijk, Cercle de Natation Squale uit Namen in België, de zwem- en polo club De Bruinvis uit Sas van Gent en de zwem- en poloclub De Schelde uit Ter neuzen. De belangstelling voor de wed strijden was bijzonder groot. De eerste wedstrijd in de voorronde werd gespeeld na loting door De Schelde en de Squale welke wedstrijd eindigde in een 3-2 over wining voor De Schelde. De tweede wed strijd De BruinvisCambrai eindigde in een 3-2 overwinning voor de Fransen. Het was echter geen mooie wedstrijd doordat er veel te ruw werd gespeeld. De verliezersronde voor de finale werd eerst gespeeld tussen De Bruinvis en de Squale, waarbij De Bruisvis met 5-3 won. De finale tussen De Schelde en Cambrai werd gewonnen door Cambrai met 9-2. zodat de eindstand als volgt luidde: 1 Cambrai, 2 De Schelde, 3 Bruinvis, 4 Squale. Voorop, in witte bloes. Jon^ Euterpe. Daarachter de fanfare. Op enkele wedstrijden na zyn de com petities van de Zeeuwse korfbalbond za terdagmiddag beëindigd. Bij een van de wedstrijden die zaterdagmiddag werden gespeeld, tussen Blauw Wit 1 en Volhar ding 1, stond evenwel nog heel wat op het spel. Door met 4-5 te winnen kwam Volharding 1 definitief op de tweede plaats in klasse 2b. Aangezien nu de eerste klasse ZKB vol gend seizoen weer op 9 ploegen zal wor den gebracht en Togo 1 en Zeelandia 1 uit de eerste klasse zullen verdwijnen; Togo 1 omdat het naar de landelijke com petitie overgaat en Zeelandia vrijwillig wil degraderen naar de tweede klasse, komen thans drie kampioenen van de klassen 2a en 2b, Ondo 1 uit St. Laurens en Togo 2 te Goes en de winnaar van de beslissingswedstrijd tussen de nummers twee uit de tweede klasse Volharding 1 en Swift 3. Deze wedstrijd heeft echter geen zin omdat Swift 3 niet zal promo veren naar de eerste klasse omdat Swift 2 hier reeds in uitkomt. Dat bete kent dus zeer waarschijnlijk dat Volhar ding uit Yerseke volgend seizoen weer eerste klasse zal zijn. Overigens kwamen er zaterdag nog drie kampioenen uit de bus. In de adsp.- afd. E behaalde Luctor de titel terwijl Swift a kampioen werd in de pupillen- afd. A en Togo a in de pupillenafd. B. De Goese korfbalvereniging veroverde hiermede haar derde kampioenschap. De volledige uitslagen van de zater dag en de op weekavonden hiervoor ge speelde wedstrijden luiden: 2b: bl. Wit 1—Volharding 'l 4-5; 3b: Bl. Wit 2— Volharding 2 16-1; 3c: Animo 4Tjoba 4 7-7 Tjoba 4Togo 4 9-5; avondklasse: Zuidw. 3Animo 6 6-5, Atlas 2Swift 6 5-5; adsp. E: Bl. Wit bLuctor 1-3, pup. A: Swift aDos '55 4-0; pup. B: Togo aVolharding 3-1; Togo cTjoba 0-2, VolhardingOlympia a 2-2, Volharding Togo b 0-3, Bl. Wit a—Togo b 5-0, Bl. Wit bTogo a 0-4, Togo aTogo c 8-0, Olympia a—Volharding 3-0. (Van een bijzondere medewerker) De man met de gleufhoed, vliegend van het ene continent naar het andere en niet aarzelend met zyn eigen vuisten de strijd tegen de misdaad in het voor deel van de wet te beslechten: dat is de Interpol-inspecteur, zoals hü een ver trouwde verschijning is geworden voor miljoenen in Europa, die zich géén der televisie-afleveringen In de serie „Inter pol Calling" hebben laten ontgaan. Voor hen is deze wereldorganisatie, zetelend in Parys, een instantie, van waaruit de meest vernuftige, meest onbevrees de en meest beweeglijk© detectives- ter wereld over de gehele aardbol opereren om nationale politieorganisaties moei lijk werk uit handen te nemen daar, waar d© criminele zaak een interlande lijk tintje heeft. Wie een kijkje kan nemen binnen de apartementen van deze organisatie gehuisvest in een onopvallend huis aan de Rue Paul Valéry in het zestiende arrondissement van de Franse hoofd stad, en bovendien het genoegen heeft daar met een deskundige als de heer J.J. Mare te kunnen praten, zal daar niets van al die opwindende, roman tische en sensationale indrukken beves tigd zien. Want Interpol is een „droge" organisatie met vrijwel uitsluitend bu reaumensen, die ook liever een straatje om lopen dan zich in een relletje te begeven. En het budget van nauwelijks één miljoen gulden stelt de veertig man sterke staf allerminst in staat om gro te reizen te maken. Maar dat is ook niet nodig. Want Interpol is niet, zoals de televisie-filmserie suggereert, een centrum van waaruit knappe speurders achter dieven en moordenaars aanhol len, hoeveel grenzen die ook overschre den, maar simpelweg het geheugen van de criminele politiekorpsen in 76 lan den tezamen. Simpelweg: men interpretere het woord vooral niet in de letterlijke be tekenis. Interpol bijvoorbeeld beschikt over een archief van niet minder dan honderdduizend portretten, vingerafdruk ken en persoonlijke gegevens van zo on geveer honderdduizend misdadigers en dit archief wordt dagelijks bijgewerkt. Uit dit materiaal worden jaarlijks ge middeld zeventigduizend rapporten ver vaardigd en naar geïnteresseerde poli- tie-instanties doorgeseind. Daarnaast coördineert dit bureau de uitwisseling van gegevens in lopende zaken. Zo ver zamelt zij bijvoorbeeld de van alle aangesloten landen gekregen informa ties over bewegingen van ernstig ver dachte personen en verspreidt die in formatie op snelle wijze naar die lan den, die interesse hebben. Er zijn maar weinig internationale misdadigers, wier gangen op deze manier niet 24 uur per dag worden gevolgd, zeer tot hun on gerief overigens als zij weer eens een keer de grenzen van het toelaatbare overschrijden. Er zijn er al vr'en, die eerst aan de binnenzijde van de arres tantencel tot de conclusie 1 wamen, dat de vangarmen van Interpol verder reik ten dan zij vermoedden. De snelheid, waarmede Interpol haar informatie kan verspreiden met behulp waarvan stedelijke en nationale politie korpsen in staat zijn efficiënter hun strijd tegen de misdaad te voeren, dankt zij aan de radio-telegrafie. Het is deze techniek, die het haar mogelijk maakt vlugger dan op welke andere wijze ook gegevens te verzamelen, te controleren en te distribueren. En het zijn vaak deze gegevens, verwerkt met eigen informatie, die de politie in staat stelt een verdachte in te rekenen of hem verdere illegale activiteiten te be letten. Dat ontdekte, zeer tot zijn ver bijstering overigens, bijvoorbeeld de postemployé uit Ramsau in West-Duits- land. die met elfduizend Duitse Mark aan de haal ging. Nauwelijks was de diefstal ontdekt of Interpol werd inge licht. Via deze instantie werden de luchthaven-politiekorpsen in geheel Eu ropa gewaarschuwd. Twee uur nadat de vingervlugge beambte uit Ramsau de benen had genomen, werd hij gearres teerd op het vliegveld in Parijs, juist toen hij op het punt stond aan boord te stappen van een toestel, dat naar Zuid-Amerika vloog. Een andere mis dadiger, de Oostenrijkse zwendelaar Rezetel, die op verzoek van de Weense politie in de Franse hoofdstad werd aan gehouden en die met valse identifica tie-papieren de Parijse flics bijna van een vergissing kon overtuigen, viel door de mand, toen haastig via het Interpol- telegrafienet overgeseinde foto's duide lijk maakten, dat hij wel degelijk de man was, naar wie men in Wenen zo naarstig had uitgezien. Diefstallen en zwendelarijen: het zijn bijlange niet de belangrijkste zaken, waarmede de veertig mannen van de heer Mare achter hun bureau te ma ken krijgen. In de meeste gevallen worden deze zaken nationaal wel op gelost. Wetsovertredingen echter, waarbij de steun van Interpol onont beerlijk is, zijn zulke als handel in verdovende middelent in blanke sla vinnen en smokkelarij. Het is om deze misdaden met succes te kunnen be strijden, dat het bureau in Parijs zich elke dag op de hoogte laat houden van de reisroutes van verdachte sche pen, van de omvang en aard der woestijnkaravanen, van merkwaardige grote gezelschappen in internationale treinen, van plotselinge activiteiten in gangsterbenden, van mysterieuze ver dwijningen in grote havenplaatsen, en zovoorts, enzovoorts. Opzienbr rende resultaten blijven vaak niet uit al blijkt uit de berichtgeving daarom trent maar heel zelden, welk een be langrijke rol van de vaste bureaustaf in Parijs in de ontmaskering heeft ge speeld. Interpol, de organisatie, die zich be moeit met alle misdaden, behalve die welke verband houden met nationale, godsdienstige, militaire of rasiale wet gevingen, werd veertig jaar geleden in Wenen opgericht op aandringen van 138 gedelegeerden uit 20 landen, die samen een internationaal politiecongres bij woonden. Het hoofdkwartier werd ge vestigd in Wenen, maar werd door de Duitse bezetters kort voor 1939 weer op geheven. In 1946 begon de internatio nale organisatie opnieuw, van toen af zeteldende in Parijs met bijposten op 25 plaatsen in Europa, Noord- en Zuid- Amerika en het Midden-Oosten. Op al deze bijposten staat uitgebreide radio- telegrafie-apparatuur, waarmede recht streeks contact kan worden gemaakt met het hoofdkwartier. Van lieverlee zijn in Parijs en in die bijposten ook andere technische snufjes ingevoerd. Zo beschikt men over röntgenapparatuur om sneller en grondiger allerlei sporen op kledingstukken en dergelijke te kun nen identificeren, over tape-recorders om verhoren te kunnen archiveren en over infrarode en ultraviolette stralers, waarmede allerlei verborgen zaken aan het licht kunnen worden gebracht. De werkelijkheid mag dan minder romantisch zijn dan Interpol Calling" suggereerde, zij iser, mede dank zij de techniek, niets minder effectief om. Integendeel, zou men haast zeggen MIDDELBURG City 20 uur Wereld der zotheid, a.l. GOES Grand 20 uur Het geheime teken van d'Artagnan. 14 j. Sportdag St. Willibrordus college VLISSINGEN Alhambra 20 uur De markies met de ijzeren vuist, 14 j. KLOETINGE 19 uur Raadsvergadering HEINKENSZAND Vermeulen 14 uur Schietconcours Soranus WESTDORPE St. Sebastiaan-schieting HULST Bioscoopgebouw 20 uur Verdacht van aanranding, 18 j. ABSDALE C. Cocqheyt 15.30 uur Schieting AXEL Centrum 20 uur Doorbraak, 14 j. KLOOSTERZANDE J. de Waal-Baart Schieting Willem Teil Schieting WESTDORPE M. Pluym 16.30 uur Schieting 14.30 uur Wielerkoers nieuwelingen TERNEUZEN Luxor 20 uur Girls, girls, girls, a.l. SAS VAN GENT Olympia 20 uur Ontsnapping uit Zahrain, 14 j. Als men in Heinkenszand ergens voor honderd procent achter staat dan is het achter de fanfare Euterpe en het jeugd- korps Jong Euterpe. Vooral dit jeugdkorps is het troetel kind van Heinkenszand aan het worden. Het bestaat uit 27 jongens en meisjes van 11 tot 16 jaar, die al twee jaar ïegelmatig oefenen onder leiding van de heer J. Mannaert uit Hulst, die uls muziekpeda goog verbonden is aan de Zeeuwse Mu ziekschool. Vrijdag j.l. was het een grote dag voor Jong Euterpe. Het jeugdkorps ging voor het eerst de straat op, samen met de fan fare. „Het zal wel niet meevallen voor de eerste keer marcheren en musiceren tegelijk", zei voorzitter H. Eversdijk. Maar om subliem musiceren ging het dit keer allerminst. Het ging er alleen maar om, dat heel Heinkenozand te we ten kwam, dat Jong Euterpe nu volwas sen was; voldoende getramd om de sprong naar buiten te wagen. Om half acht vrijdagavond vertrokken Euterpe en Jong Euterpe vanaf het repe titielokaal voor een lange tocht door alle straten van het dorp. De gelegenheid werd handig aangegrepen om wat loten voor het uniformen- en instrumenten fonds te verkopen. Er gingen er heel wat van de hand: het beste bewijs van de populariteit van de beide korpsen. In de feestzaal van de Glasfabriek it Sas van Gent werd het eerste lustrum ge vierd van de Zeeuwsch-Vlaamse Jazz-so ciëteit met een groot bal, verzorgd door The Dutch Swing College Band onder leiding van Peter Schilperoort. De ruim 600 bezoekers hebben volop van de mu ziek kunnen genieten. Door de DSC met Peter Schilperoort klarinet, Dick Kaart, trombone, Ray Kaart, trompet, Bob van Oven, bas, Arie Ligthart, banjo-guitaar en Lus Sanet, drums werd een gevarieerd programma geboden, waarbij instrumen tale en vocale nummers elkaar afwis selden. In de pauze voor de trekking van de tombola riep de voorzitter van de ZVJS de heer W. Remerij het voltallige be stuur op het toneel. „Wij hebben in de afgelopen vijf jaar veel successen geboekt doch deze zijn slechts tot stand kunnen komen door de ijver, de opofferingsge zindheid en het vele werk van het be stuur, aldus de heer Remerij. Er volgde een daverend applaus van het publiek dat hiermee het bestuur van harte dank te voor de prachtige avonden, die door ZVJS zijn verzorgd. Aan de vrouwelijke leden werd daarna nog een bloemetje overhandigd. Door de voorzitter werd aan de heer Gunter als afgevaardigde van de Glasfabriek een vaantje aangeboden als blijk van waardering voor de grote medewerking die de vereniging van de directie van de fabriek heeft ondervon den. De naam van het lustrumbal „Jazz between the Barriers" werd geïllustreerd door een schildering van mej. Lies Baart uit Sas van Gent. Op de Markt in Arnhem is de generale repetitie gehouden van de Navo-taptoe 1963, welke gis teravond te bewonderen was. Deze foto geeft een overzicht van de finale met alle deelnemers.

de Stem | 1963 | | pagina 2